Barevné kombinace v interiéru | Green-Pages.info

Principy a typy formování odpovídajících barev

Paleta odpovídajících barev může být od dvou do sedmi barev a odstínů

Barevné kolo a pravidla pro jeho použití

Kruh pro přizpůsobení barev — pro výběr základních barev pro interiér

Jak vidíte, černá, šedá a bílá nejsou v kruhu zastoupeny. Neexistují ve své čisté podobě v přírodě, v interiéru mohou být použity jako základní (bílá a šedá) nebo doplňková.

Počet barev

Existuje mnoho barev, ale v jednom interiéru vypadají harmonicky. Je to proto, že jsou vybrány správně — jsou vzájemně kombinovány

Kombinace barev v interiéru na základě barevného kola

Pomocí barevného kolečka z něj můžete vybrat odpovídající barvy. Dělají to podle určitých pravidel. Pro vytváření kombinací existuje několik principů:

 • Analogová trojice je několik odstínů, které jsou umístěny podle přání druhého. Takže si můžete vybrat dva až čtyři odstíny.
 • Kontrastní barvy jsou dvě barvy proti sobě. Vypadají spolu dobře.

Princip vytváření harmonických barevných kombinací

Na základě těchto principů lze vytvořit několik desítek kombinací. Stále však existují extrémně vzdálené páry a čtyři barvy, které lze kombinovat. Tím se přidají další možnosti.

Dodatečné zásady pro tvorbu skupin kombinovaných barev

V rámci jedné barvy můžete pořídit několik odstínů, přidat nádech neutrálních barev — to je monochromatický interiér připraven

Hraní s barvou je někdy zajímavé. A abyste nebyli příliš nudní, můžete podle svého vkusu a účelu místnosti podle svého vkusu použít „univerzální“ akcenty — černé, bílé, šedé nebo červené.

Příklady fotografií interiérů s uvedením použité barevné kombinace

Expozice člověka na základě barev

Červená: odpovídající barvy

Místo, kde může být dominantní barva červená, je v kuchyni. Zde potřebujete vysokou aktivitu a tato barva vám dodá sílu. A současně to také zvýší vaši chuť k jídlu.

Kombinace s šedou

Kombinujte šedou a ostatní barvy a vytvořte harmonický interiér

Na výše uvedené fotografii je interiér ložnice vytvořen podle tohoto principu. Světle šedá v nich je hlavní, další dva nasycené odstíny jsou další. V jednom případě se jako akcenty používají modré (doplňkové odstíny), ve druhém pastelově růžové.

Mimochodem, hnědá vypadá dobře s šedou, a pokud k nim přidáte teplé odstíny karmínové, žluté, oranžové jako přízvuk, získáte velmi útulný a „teplý“ interiér, který je vhodný pro ložnici, dívčí pokoj a je použitelný pro design kuchyně.

Další možnosti pro sladění barev s šedou

Karmínové a žluté jako akcenty — vytvářejí náladu

Béžové a odpovídající barvy

Béžová s hnědým doplňkem — pohodlí a klid

Pokud potřebujete pevnost, přidejte hnědou, pro větší lehkost fungují jakékoli barevné skvrny — jako v případě šedé. Přidejte studené odstíny barevných skvrn do studených odstínů béžové a teplé odstíny teplé.

Jako hlavní lze zvolit béžovou. Stěny a podlaha jsou pak natřeny v lehčích odstínech. Nábytek je vybírán tmavší, ale také béžový nebo hnědý. Přidejte několik akcentů jasných barev. To je vše, harmonický interiér je připraven.

Jak barvy v interiéru ovlivňují člověka?

Většina informací o vnějším světě je vnímána vizuálně. Barvy zde hrají významnou roli. Mnoho lidí má podvědomou reakci: přírodní barvy způsobují pocit klidu a světlé barvy vás znepokojují.

Bílé, černé a šedé jsou achromatické tóny, zbývající jsou chromatické. Mezi nimi jsou tři hlavní barvy — červená, zelená a modrá a mnoho možností, které se ukázaly, když byly smíchány navzájem nebo s černobílou.

Vzhledem k psychologickému vlivu barvy na stav člověka stojí za zmínku skutečnost, že mluvíme o čistých barvách. Jakékoli přidání nového odstínu změní vnímání.

Červená, oranžová a žlutá jsou považovány za tonikum: zlepšují chuť k jídlu, zrychlují srdeční rytmus, zvyšují pozornost. Chladné odstíny blues a blues snižují krevní tlak, zpomalují pohyb a relaxují.

Tělo vnímá velké množství světlých a pastelových odstínů jako slunečný den a automaticky zvyšuje úroveň energie. Šedá, fialová a tmavě modrá ladí člověka k odpočinku a spánku.

Při výběru palety pro interiér je nutné vzít v úvahu, že tóny mají optické efekty.

Pokud například umístíte vedle sebe dva objekty stejné velikosti, objeví se světlý objekt vizuálně větší. Ztlumené tmavé odstíny vizuálně snižují hlasitost, zatímco lesklé a světlé odstíny rostou.

Tato funkce vám umožňuje hrát s prostorem: nastavit výšku stropu a šířku stěn, rozdělit zóny a nastavit potřebné akcenty.

Možnosti barevných kombinací v interiéru

Pojďme zjistit počet barev pro harmonickou kombinaci. V interiéru můžete použít dva, tři nebo čtyři odstíny a také přidat univerzální odstíny — bílé, černé a šedé. To dělají umělci a malíři.

Komplex

Složitá kombinace šedé a béžové.

Trojice

Triad — tři barvy ve složení. V kruhu by měly být umístěny ve vrcholech rovnoramenného trojúhelníku. Achromatické barvy — šedá, bílá a černá — lze také zahrnout do trikolorních kompozic.

 • červená, žlutá a modrá;
 • oranžová, zelená a fialová.

Pro lepší dekoraci domácnosti je dominantní jeden tón z triády, který je doplněn dalšími.

Kombinace červené, modré a žluté vytváří nárůst veselí a emocí. Použití v čisté formě vytváří jasný a bohatý prostor, zatímco polotóny těchto barev odstraňuje agresi a činí interiér pohodlným a útulným.

Triáda naplňuje místnost energií, takže je relevantní pro obývací pokoj, školku a sportovní prostory. Tento design se nedoporučuje pro kuchyni a ložnici.

Použití triády v interiéru.

Podobná kombinace

Příkladem analogové triády je červená, červená-oranžová, oranžová nebo modrá, modrá-fialová a fialová.

Podobná kombinace v designu místnosti.

Samostatně se doplňující

U doplňkové kombinace se používají kontrastní možnosti, které jsou v tabulce umístěny proti sobě. Kontrast se obvykle nazývá polární kompozice. Polarita se vytváří pouze se dvěma tóny.

 • červená a zelená;
 • oranžová a modrá;
 • žlutá a fialová.

Se samostatným komplementárním poměrem namísto opačného tónu zaujmou další tón. Tato metoda vám umožňuje vytvářet kontrastní řešení, zatímco design místnosti není tak stresující.

V interiéru by měl být kontrast používán opatrně. Přestože tato paleta oživuje a zvyšuje vitalitu, je vizuálně obtížné ji vnímat po dlouhou dobu.

Tetrad

Tetrad nebo vícebarevná barva je kombinací čtyř monochromatických tónů. V této verzi se schéma skládá z jednoho hlavního barevného schématu a dvou doplňkových a čtvrtá zdůrazňuje akcenty. Tato kompozice vytváří originální efekt, který zvyšuje náladu.

Klasický tetrad — žlutá, modrá, červená a zelená. V zásadě tyto barvy vybírají mladí lidé a lidé, kteří jsou v neustálém pohybu a rytmu, protože tetrad dává duši pocit plnosti života a svátku.

Při výběru tónů podle Itten je snadné udělat chybu, takže jsme vytvořili tabulky kombinací tónů. Označují pět až šest odstínů, které musí být použity podle následujícího pravidla: první je hlavní, druhý a třetí jsou další a zbytek jsou akcenty.

Notebook v místnosti dekorace.

Tabulka barevných kombinací.

Barevné kombinace pro různé místnosti

Každý pokoj má svůj vlastní účel. Zbarvení ovlivňuje člověka na různých úrovních vnímání, takže si musíte vybrat hlavní pozadí v souladu s funkcemi místnosti.

Kuchyně

Populární kuchyně s dřevěným zrnem jsou kombinovány se smetanovými, růžovými, jasně modrými a béžovými tóny. Na základě výběru takové palety rozdělují odstíny mezi dokončením různých částí prostoru.

Při vytváření interiéru je třeba pamatovat na následující:

 • na různých površích vypadají hlavní stín a doplňkový vzhled jinak;
 • kontrastní zóny místnosti;
 • v monochromatickém designu je pohyb vyvolán kresbami, čarami, geometrickými tvary.

Při výběru palety je učiněna důležitá práce: nábytek je vždy tmavší než stěny, ale světlejší než podlaha.

Měli byste také pamatovat na následující zápasy:

 • oranžová je kombinována s šedou a modrou;
 • červená — s bílou, černou a šedou;
 • žlutá — fialová;
 • modrá — s broskví.

Je lepší nepoužívat studené barvy v kuchyňské dekoraci, protože snižují chuť k jídlu. Pokud byl přesto zvolen studený odstín, doporučuje se jej zředit teplým tónem.

Vynikajícím řešením pro kuchyni by byly neutrální nebo omezené barvy s mírným jasem, zatímco je nepřijatelné používat více než tři kontrasty.

Odborníci doporučují vzít do takové místnosti hnědo-zelenou paletu: vytváří pocit útulnosti a jednoty s přírodou, což má příznivý vliv na chuť k jídlu a náladu.

Kuchyň je v bohatých barvách.

Harmonický a živý kuchyňský prostor.

Obývací pokoj

Při výběru designu obývacího pokoje musíte věnovat pozornost rozvržení, umístění nábytku a stylu interiéru. Je důležité zvážit velikost místnosti.

Doporučuje se vybavit malý obývací pokoj tak, aby v něm bylo světlo. K tomu jsou vhodné pastelové barvy: béžová, mléčná, růžová, žlutá, světle modrá a další. Tato volba vizuálně rozšíří místnost.

Pastelové barvy způsobí, že velká místnost bude matná a matná, takže je lepší zvolit pro ni sytější a jasnější barvy.

V interiéru je vhodné se vyhnout čistým barvám: bílá, šarlatová, černá, jasně modrá. Je vhodné dát přednost kompozitním odstínům: tyrkysová, béžová, cihla, olivová. Díky těmto tónům bude atmosféra zajímavá a harmonická.

Zvažte vhodné kombinace pro základní barvu:

Obývací pokoj v jasném stylu pop art.

Obývací pokoj v jemných pastelových barvách.

Bohatá a energická kombinace odstínů.

Ložnice

Ložnice je místem odpočinku, takže interiér by měl být příjemný a pohodlný. V závislosti na preferencích si vybírají studené nebo teplé barvy, často se uchycují k bělení. Tento krok dělá honosný stín vhodný pro pokoj.

Při výběru mějte na paměti, že v interiéru ložnice se nepoužívá více než sedm barev, přičemž se bere v úvahu vše: dekorace, nábytek, doplňky. Musíte se soustředit na ty tóny, které vám pomohou relaxovat, pohodlně odpočívat a rychle usnout.

Uvažujme zajímavé kombinace:

Odborníci nedoporučují používat kontrastní tóny v takovém prostoru, protože vás nenechají odpočívat.

Mořská nálada ložnice.

Jemná a vzdušná ložnice ve světlých barvách.

Děti

Při zdobení interiéru v dětském pokoji musíte pochopit, že atmosféra ovlivňuje stav dítěte.

Pro novorozence se doporučuje vybrat si paletu na základě psychologické definice barvy, aby bylo dítě pozitivně ovlivněno. Poté můžete k dekoraci přidat akcenty, a to v závislosti na charakteru dítěte.

Pojďme analyzovat barvy hlavního spektra a odstínů:

Nedoporučuje se vytvářet interiér pouze s jasnými barvami, protože to zabrání dětem v usínání a relaxaci. Je lepší kombinovat klidné a barevné odstíny.

Dětský pokoj pro princeznu.

Dynamický design v pokoji pro teenagery.

Video o aktuálních barevných trendech v interiéru

Toto video zkoumá současné barevné trendy v designu interiéru.

Barevné kombinace v různých místnostech

Při výběru tapet nebo nábytku byste také měli vzít v úvahu vlastní preference. Výzdoba bytu by měla odrážet podstatu majitele a zároveň by měla být v souladu s psychologií barev, funkčnosti a designu.

Kuchyně

Kombinace barev v uspořádání kuchyně vám umožní pokrýt všechny barvy. V tomto případě musíte věnovat pozornost jejich kompatibilitě. Předpokládá se, že chladné tóny jsou pro kuchyni nepřijatelné, protože odrazují od chuti k jídlu. Vy rozhodujete.

Zde je několik tipů pro výběr odstínů pro danou místnost:

· Používáte-li světlý podstavec, vyberte povrch kuchyňské soupravy, ze kterého bude možné snadno odstranit nečistoty;

· Lepší výběr neutrálních barev (zelená, hnědá, červená);

· Paleta kuchyně by měla být mírně jasná;

· Nepoužívejte více než 3 kontrasty v jedné místnosti.

Nejlepší řešení kuchyně se považuje za zelené s hnědou — má příznivý účinek na chuť k jídlu a vytváří pocit pohodlí. Burgundsko, červená, oranžová jsou také velmi vhodné, které jsou kombinovány s černou, bílou, béžovou.

Děti

Dívčí ložnice může být provedena v teplých barvách. Dobrou volbou je použití růžové s šedou, bílou nebo vínovou. Jako základ můžete vzít také béžovou barvu a kombinovat ji s růžovou, salátovou, světle zelenou nebo fialovou.

Pro mateřskou školu staršího dítěte je vhodná i lehká základna. Ideálním řešením je kombinace modré s bílou, fialovou nebo šedou. Taková místnost bude velmi lehká a delikátní a také vizuálně rozšíří prostor.

Naučit se sladit barvy

Pro správnou orientaci v paletě doporučujeme zvážit tabulku kompatibility barev v interiéru a barevného kola.

Kombinace barev v interiéru

Interiér bytu s neobvyklou kombinací barev

Barevné kombinace v designu bytu

Moderní design bytu se správnou barevnou kombinací

Základní pravidla pro kombinování barev s jinými barvami v interiéru

Je lepší vybrat kontrastní odstíny se zaměřením na barevné kolečko barevné kombinace

Hlavní pilíře jsou následující:

Příklad krásného použití v interiéru pastelových teplých barev

Stylové barevné kombinace a jejich vliv na lidskou náladu

Definování tónů je součástí každého stylu, a proto při použití určitého směru stylu v designu je třeba vzít v úvahu korespondence uvedené v tabulce:

Dodržování těchto závislostí vám nedovolí provést hrubou chybu v procesu.

Při použití modře v interiéru stojí za to se postarat o jasné akcenty, jinak můžete získat „studenou“ místnost

Nezapomeňte také na účinky určitých barev:

Kombinace barev v interiéru: stůl, základní pravidla a pokyny

Tyto tabulky mohou být prezentovány ve formě velké sady barev, mezi nimiž je zaznamenán stupeň kompatibility. Díky nezávisle kombinovaným dvěma odstínům je již jasné, zda je stojí za to je použít, nebo zda musíte přemýšlet o správnějším výběru.

Princip kombinace barevných schémat, který pomůže vytvořit harmonicky vyzdobenou místnost

Některé tabulky vlevo obsahují hlavní odstín základny svisle. Dále existuje několik barevných rozsahů: možné odstíny stejné barvy, možné odstíny jiných barev a několik kontrastních odstínů.

Příklady kombinací tabulek

Příklad základních barevných schémat kombinace a kombinace odstínů

Díky takovým jednoduchým hotovým kombinačním stolům bude výsledek výzdoby interiéru každé místnosti velmi dobrý, a to i bez další pomoci speciálně vyškolených designérů.

Barevná kombinace s jinými barvami v interiéru obývacího pokoje

Tmavě modrá představuje klid a vyrovnanost, proto by měla být použita v obývacím pokoji, ale s opatrností, protože nadbytek modré může způsobit, že místnost bude ponurá a tmavá.

Užitečné rady! Červené tóny se zlatem dodají pocit oslavy, zelené a olivové — touha po intelektuálních hrách a čtení. Kombinace barev fialové a například šedé vytvoří určité akcenty a oživí přátelská setkání.

Ale ne vždy lze centrální místnost domu nebo bytu použít pouze k zamýšlenému účelu. Velmi často také kombinuje funkce ložnice.

Lehkost obývacího pokoje může být dána kombinací světle modré a béžové barvy.

Fotografie kombinací tapety ve dvou barvách v obývacím pokoji jasně ukazují možnost zónování místnosti pro zvýšení její funkčnosti. A zároveň mu dává zvláštní dotek. Krásně vybrané tóny s touto technikou vytvoří interiér originální.

Proč to musíte pochopit

Než začnete přijít na to, jak kombinovat barvy v oděvu, nejprve pochopíme, proč je to vůbec nutné. Skutečnost je taková, že je nutné vzít v úvahu kombinaci barev ze dvou důležitých důvodů:

 • dojem, který děláme s naším oblečením na ostatní lidi;
 • náš vzhled, který vypadá odlišně v závislosti na barvách oblečení.

Psychologie barev v oděvu má samozřejmě také velký význam. Zjistěte, jak se určité barvy a odstíny cítí u lidí, a pochopíte, jaký dojem na ostatní uděláte!

Praxe

Zkusme přijít na to, jak vybrat správné kombinace barev.

Nejprve se rozhodněte, zda chcete vypadat jasně nebo klidně?

Kombinace tapety v obývacím pokoji: základy kombinování barev

První otázka, která může nastat: „Proč lepit různé tapety v jedné místnosti vůbec, pokud si jen můžete koupit vysoce kvalitní a drahé tapety? Pokoj s nimi bude také vypadat neobvykle. “

Tato metoda má mnoho výhod:

Kombinace tapety (video)

Jak přilepit tapetu v obývacím pokoji dvou typů

Různé typy tapet mají určité vlastnosti lepení: pokud používáte různé typy tapet, musíte se podrobněji seznámit s nuancemi vkládání typů tapet, které chcete použít.

Vlastnosti barevného kola

Barevné kolo je jedním z hlavních konstrukčních nástrojů. Používá se nejen v interiéru, ale také ve stylistice, v líčení a dokonce i ve floristice — ve všech oblastech, ve kterých probíhá práce s barvami.

Jak stojí Ittenův kruh

Ittenův klasický kruh je dešifrován následovně.

S touto verzí budeme pracovat dnes. Na takovém barevném kolečku je nejlepší studovat kombinaci barev v interiéru obývacího pokoje.

Поможем РєСѓРїРёС‚С

R ° RєR ° R¶RoS, Rμ SѓSЃR «SѓRіSѓR» SѓRіSѓ «P» RѕјјјμЅЅЅЅ

Поможем РєСѓРїРёС‚С

R ° RєR ° R¶RoS, Rμ SѓSЃR «SѓRіSѓR» SѓRіSѓ «P» RѕSјμЅЅЅЅЅЅ

Dobré vědět:  Interiér a design pánského pokoje | Green-Pages.info
Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector