Co by měl být multimetr pro domácí použití

Jak používat multimetr.

Tester pracuje se dvěma sondami, jejichž holé konce se dotkneme kontaktů zásuvek, spínačů, vodičů atd., Abychom získali elektrická měření.

Po připojení sond nastavte přepínač do požadované polohy., odpovídá typu a limitu měření. To je vše, co zbývá k provedení měření, s přihlédnutím k rozdílu v připojení sond, v závislosti na typu měření.

Model multimetru na obrázku může měřit následující parametry (výčet ve směru hodinových ručiček, počínaje pozicí OFF-off):

Poznámka: Pokud jednotka na displeji zařízení — limit není správně nastaven, pokud je minus — vyměňte svorky, pokud je baterie — posadila se do multimetru

Jak měřit pomocí multimetru.

Jak měřit proud pomocí multimetru.

Tento model může měřit až maximálně 10 ampérů. K určení aktuální spotřeby je multimetr zapojen do série s domácím spotřebičem, jak je znázorněno na obrázku.

Nejčastěji se to děje následovně: zařízení je připojeno k přerušení jednoho fázového vodiče, jít k měřenému spotřebiteli.

Pozor, pokud je k dispozici samostatná svorka pro měření proudů nad 200 mA, nezapomeňte přesunout sondu na příslušné místo.

Jak měřit napětí pomocí multimetru.

Jak zkontrolovat baterii pomocí multimetru.

Abych účinně zkontroloval autobaterii, musím hned říct, že potřebujete speciální zátěžovou zástrčku, která měří napětí pod zátěží, jinak nebudete kvalitativně určovat stav autobaterie.

U provozuschopných baterií s napětím 1–2 V musí být zkratový proud minimálně 2 ampéry. Pokud je menší než 1 Ampér, budete si muset koupit nový nebo jej použít pro ovládací panely pro domácí spotřebiče v domácnosti.

Jak měřit odpor pomocí multimetru.

Pozornost! Před měřením odpojte všechny vodiče od měřeného zařízení! V tomto režimu nemůžete měřit živá zařízení!

Rada! Můžete dokonce měřit odpor svého těla, stačí vzít testovací kabely multimetru do různých rukou. Je zcela bezpečný a nepoškodí vaše zdraví.

 • Video lekce 18. Jak používat.
 • Jak zkontrolovat nebo měřit napětí.
 • Jak zvonit obvod pomocí multimetru nebo.
 • Jak používat indikátor.

Některé užitečné další funkce

Různé doplňkové funkce mohou být užitečné jak v amatérském koníčku, tak v profesionálních činnostech:

 • Kontrola tranzistorů a diod;
 • Měření indukčnosti;
 • Měření kapacity kondenzátorů.

Hlavní kritéria výběru

Pro přístrojové mastery budou velmi užitečné další funkce související s rádiovými komponentami: ohmmetr, voltmetr, ampérmetr, měřič kapacity a indukčnosti, čítač kmitočtu atd.

Níže uvedeme nejspolehlivější modely pro každou profesi, ale nyní bych se chtěl krátce zabývat hlavními body, které je třeba vzít v úvahu při výběru multimetru v roce 2017:

Specialista ve videu o tom všem stručně říká:

Zvažte v článku podle našeho názoru běžné a populární modely multimetrů, které lze zvolit pro domácí, pracovní a automatickou diagnostiku.

Vnější struktura a funkce

Automatické multimetry na stupnici mají pouze typy měření

Struktura elektronického multimetru

Obecné zařízení multimetru

Kam připojit sondy multimetru

Patice pro sondy na multimetrech mohou být umístěny dole

Existují modely se čtyřmi konektory. V tomto případě dvě zásuvky pro měření proudu — jedna pro mikroproudy (méně než 200 mA), druhá pro proud od 200 mA do 10 A. Po pochopení toho, co a proč je v zařízení, můžete začít chápat, jak používat multimetr.

Přepněte polohu

Poloha přepínače měřicího rozsahu na multimetru

Dobré vědět:  Jak si vybrat lepicí pistoli

Otočením tohoto přepínače změníte provozní režim zařízení. Pokud stojí vzpřímeně, zařízení je vypnuto. Kromě toho existují následující ustanovení:

Existují také ustanovení pro stanovení zisku tranzistorů a pro stanovení polarity diod. Mohou existovat i další, ale jejich účel je třeba hledat v pokynech pro konkrétní zařízení.

Jak si vybrat multimetr s požadovanými vlastnostmi

Digitální přístroje pro měření různých veličin mají velkou funkčnost, která není doma příliš užitečná. Taková zařízení mohou měřit:

 • Střídavý a stejnosměrný proud;
 • Střídavé a stejnosměrné napětí;
 • Kapacity kondenzátorů;
 • Odpor části řetězu a mnoho dalšího.

Mistři přístrojové techniky proto při své práci využívají téměř všechny funkce testeru výběr multimetru vyrobené podle naměřených hodnot.

# 1. Typ zařízení — elektronické a analogové (vytáčení). Až donedávna existovaly pouze modely se šipkami, ale s příchodem digitální obrazovky existuje možnost volby.

# 2. Funkčnost zařízení. V závislosti na požadavcích je vybrána nejlepší možnost.

# 3. Podsvícení nebo ne. Moderní zařízení jsou podsvícená, což výrazně pomáhá, pokud se práce provádí v noci. S ohledem na specifika práce si můžete vybrat nejvhodnější tester.

# 4. Úroveň chyby. Každá úloha vyžaduje určitou přesnost a při výběru zařízení může být tento okamžik tím hlavním.

#Pět. Parametry zařízení. Aby master mohl se zařízením pracovat co nejpohodlněji, musí jeho parametry plně odpovídat potřebám pracovníka.

# 6. Ochrana zařízení. Zařízení musí mít vysokou úroveň ochrany proti vlhkosti, mechanickému namáhání a nečistotám. Čím vyšší je stupeň ochrany, tím je zařízení spolehlivější a lepší.

# 7. Bezpečnost. Toto kritérium je jedním z nejdůležitějších, protože je vybráno příslušné zařízení podle úrovně elektrické bezpečnosti.

#devět. Soubor. Při nákupu testeru musí být součástí balení: přístroj, manuál, kontaktní sondy, pojistky a baterie. Popis zařízení je uveden v pokynech, takže můžete vždy zkontrolovat přítomnost všech komponent.

Nejlepší multimetry pro domácí použití

CEM DT-912

Hlavním rozlišovacím znakem tohoto zařízení je jeho spolehlivost, kompaktní velikost a ergonomický tvar. Díky své malé velikosti a pravidelnému tvaru vám zařízení perfektně padne do dlaně a lze jej použít i na těžko přístupných místech.

UNI-T UT33A

Časovač automatického vypnutí poskytuje půlhodinový interval. Pokud se zařízení třicet minut nepoužívá, automaticky se vypne, čímž se šetří životnost baterie. Zařízení je napájeno dvěma 1,5voltovými prstovými bateriemi.

Zařízení lze použít k různým účelům: opravy automobilů, domácí spotřebiče, elektronika a mnoho dalšího.

-automatický výběr limitů měření

-kontrola baterie

Victor VC830L

Hlavními výhodami zařízení jsou malé chyby v naměřených datech a velké počty na obrazovce, což vám umožňuje sledovat indikátory z různých úhlů.

Takové multimetry vyrábějí různé značky, takže funkční doplňky se mohou lišit, ale díky tomu je používání zařízení pohodlnější.

-velký displej — pohodlný stojan

Digitální multimetry pro profesionály

CEM DT-965BT

Navzdory jednoduchosti konstrukce multimetru má skvělou funkčnost a může odečítat různé hodnoty. Kromě standardních funkcí může zařízení měřit: kapacitu, frekvenci signálu a teplotu.

Fluke 107

Lze zvolit rozsah činnosti automaticky nebo ručně, vše záleží na samotném uživateli. K dispozici je paměťový blok, kde můžete zaznamenat přijatá data.

-automatický a manuální měřicí rozsah

-nedostatek některých komponent

Test 770-3

-automatický výběr naměřených hodnot

-zasouvací hrot (pro proudovou svorku)

Kritéria pro spolehlivé a uživatelsky přívětivé zařízení

Mezi ukazatelem a digitálem stojí za to zvolit digitální, má více funkcí a ukazatele jsou co nejpřesnější.

Dobré vědět:  DIY hlohový živý plot - jedinečná náhrada za zahradní ploty

Volba by měla být zastavena na zařízení, které má funkce potřebné pro konkrétní práci, a ne na celou jejich sadu, pak v provozu multimetr ospravedlní své náklady.

Pohodlné zařízení s podsvícenou obrazovkou a schopností zaznamenávat naměřené hodnoty.

Existují modely s různými chybami — 0,025 — 3%, čím nižší je chyba, tím přesnější jsou hodnoty.

Pro pohodlné ovládání jsou také důležité rozměry testeru, tvar pouzdra, rozhraní obrazovky a ovládací tlačítka.

Důležitá je odolnost proti vlhkosti, otřesy zařízení a stupeň ochrany proti vniknutí prachu, což ovlivňuje jeho životnost.

Ochrana zařízení závisí na pojistkách v něm instalovaných — elektromechanických nebo elektronických.

Spolehlivost multimetru určuje také výrobce. Tradičně jsou multimetry Mastech a UNI-T považovány za dobré přístroje.

Když víte, jak zvolit multimetr pro domácnost, jaké funkce zařízení je třeba vzít v úvahu, můžete přejít k výběru konkrétního modelu.

Podle fotografie multimetrů můžete vybrat zařízení nejen s požadovanými vlastnostmi, ale také s individuálně ergonomickou možností. Následující modely jsou považovány za nejlepší.

DT-830B

Levné zařízení s displejem z tekutých krystalů, jehož sada funkcí uspokojí potřeby domácího řemeslníka i profesionála. Multimetr má malé rozměry a je napájen „korunkovou“ baterií.

Vybaven přepínačem režimů, dvěma sondami — červenou a černou, třemi zásuvkami 20 A, COM pro výběr typu měření požadovaného parametru.

Ve své schopnosti měřit:

 • konstantní proud 20-200 mA, existuje speciální zásuvka — až 10 mA;
 • variabilní napětí do 200 V a do 500 V;
 • konstantní napětí 200 mV — 500 V;
 • odpor do 2000 kOhm.

Kromě toho je možné zkontrolovat diody, určit parametry tranzistorů.

Z minus zařízení: rozbije se, pokud je úkol nesprávně nastaven na zařízení, výběr zvonění nebo funkce měření odporu a měření napětí.

Model má různé modifikace, které se liší sadou funkcí a designem. Pohodlné použití v každodenním životě a v elektroinstalaci na staveništích.

DT-266

Nebo — C266. Zařízení je vybaveno klešťovým měřičem a má funkci upevnění indikátorů.

Pokud jsou měření prováděna tam, kde digitální indikátor není viditelný, pak tlačítko na multimetru umístěné vpravo může opravit měření a nezmizí z monitoru, když je držen. Zařízení je žádané profesionálními elektrikáři.

Zařízení je o něco masivnější než předchozí model. Je vybaven LCD obrazovkou, vypínačem, 3 zásuvkami pro sondy a je napájen „korunkovou“ baterií.

U různých výrobců má model nepodstatné rozdíly ve funkcích, umístění ovládacích tlačítek a rozsahu měření dat.

Volá přes vodiče 200 Ohm pro kontinuitu; určuje teplotu pomocí externího termoelektrického převodníku. Některé úpravy jsou vybaveny testery tranzistorů a diod.

Vybaven signálem pro testování zesilovačů a dalších rádiových zařízení.

Pohodlné v diagnostice vybavení automobilů a motocyklů.

DT9208A

Nejlepší poměr kvality a hodnoty. Velký indikátor, nastavitelný sklon. Má sklopnou nohu, která vám umožní pohodlně umístit zařízení před sebe.

Pouzdro je v jasném ochranném pouzdře. Velká tlačítka pro přepínání režimů, napájení a paměti. Má časovač vypnutí. Vybaveno čtyřmi konektory měřicího kabelu.

Kontroluje pn spojení diody a tyristoru, provádí měření logické úrovně pro testování digitálních zařízení. Vstupní impedance pro testování převodníků a generátorů 10 megohmů.

Určuje teplotu, kontroluje tranzistory. Ideální pro opravy elektroniky. Vhodné pro radioamatéry.

Dobré vědět:  Jak používat sádrokarton v garáži

MS 8229

Vybaven osvětlenou třířádkovou obrazovkou LCD.

Kromě obvyklých údajů pro multimetry poskytuje indikátory úrovně osvětlení a hluku, ukazuje vlhkost a teplotu. Oznámení o narušení připojení elektrických vodičů — světla a zvuku.

Výběr rozsahu — ručně nebo automaticky. Chráněno proti přetížení při překročení technicky možných naměřených hodnot. Schopnost měřit střídavé a stejnosměrné napětí 1000 V.

Maximální pracovní výška je 2 000 metrů.

Z výhod také: polarita a přetížení „0L“, „-0L“ se zobrazují automaticky, rychlost je 0,4 sekundy. Hodnoty parametrů se zobrazují jako číselný indikátor a jednotka měření. Automatické vypnutí po 30 minutách.

Tento přístroj je nezbytný pro sofistikované techniky oprav elektroniky (například notebooky) a úředníky pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci, aby mohli určit úroveň světla a hluku na pracovištích.

Multimetry se používají při práci s elektřinou, při práci s nimi je nutné dodržovat bezpečnostní opatření, udržovat je v čistotě a zabránit poškození izolace sond.

Jak používat digitální multimetr

Chcete-li měřit sílu proudu, musíte nejprve vědět, jaký druh proudu je v obvodu a jeho přibližná hodnota. Je důležité vybrat správný konektor pro červenou sondu.

Digitální přístroje se používají mnohem pohodlněji, protože jsou obvykle vybaveny užitečnějšími funkcemi než měřidla číselníku.

Jak používat multimetr.

Tester pracuje se dvěma sondami, jejichž holé konce se dotkneme kontaktů zásuvek, spínačů, vodičů atd., Abychom získali elektrická měření.

Po připojení sond nastavte přepínač do požadované polohy., odpovídá typu a limitu měření. To je vše, co zbývá k provedení měření, s přihlédnutím k rozdílu v připojení sond, v závislosti na typu měření.

Model multimetru na obrázku může měřit následující parametry (výčet ve směru hodinových ručiček, počínaje pozicí OFF-off):

Poznámka: Pokud jednotka na displeji zařízení — limit není správně nastaven, pokud je minus — vyměňte svorky, pokud je baterie — posadila se do multimetru

Jak měřit pomocí multimetru.

Jak měřit proud pomocí multimetru.

Tento model může měřit až maximálně 10 ampérů. K určení aktuální spotřeby je multimetr zapojen do série s domácím spotřebičem, jak je znázorněno na obrázku.

Nejčastěji se to děje následovně: zařízení je připojeno k přerušení jednoho fázového vodiče, jít k měřenému spotřebiteli.

Pozor, pokud je k dispozici samostatná svorka pro měření proudů nad 200 mA, nezapomeňte přesunout sondu na příslušné místo.

Jak měřit napětí pomocí multimetru.

Jak zkontrolovat baterii pomocí multimetru.

Abych účinně zkontroloval autobaterii, musím hned říct, že potřebujete speciální zátěžovou zástrčku, která měří napětí pod zátěží, jinak nebudete kvalitativně určovat stav autobaterie.

U provozuschopných baterií s napětím 1–2 V musí být zkratový proud minimálně 2 ampéry. Pokud je menší než 1 Ampér, budete si muset koupit nový nebo jej použít pro ovládací panely pro domácí spotřebiče v domácnosti.

Jak měřit odpor pomocí multimetru.

Pozornost! Před měřením odpojte všechny vodiče od měřeného zařízení! V tomto režimu nemůžete měřit živá zařízení!

Rada! Můžete dokonce měřit odpor svého těla, stačí vzít testovací kabely multimetru do různých rukou. Je zcela bezpečný a nepoškodí vaše zdraví.

 • Video lekce 18. Jak používat.
 • Jak zkontrolovat nebo měřit napětí.
 • Jak zvonit obvod pomocí multimetru nebo.
 • Jak používat indikátor.
Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector