Co dělat, když je plynový kotel foukán větrem: příčiny útlumu kotle a způsoby eliminace problému | Green-Pages.info

Důvody zániku plamene hořáku

Kotel tak může kvůli nesrovnalosti v technických parametrech komína a provozní podmínky. Dalším faktorem je nesprávné větrání. Je rozumné svěřit odstranění takových poruch odborníkům.

Často nastává situace, kdy vzduchová hmota působící z vnějšku vytváří tlak a je aktivován zpětný ventil. Silný poryv větru jej vrací do uzavřené polohy, zastaví se přívod plynu do pece. V tomto případě je nutná rekonstrukce komína.

Útlum kotle může být spojen s:

Proč jinde může jít plynový kotel ve větru? Někdy je zařízení umístěno v kuchyni s balkonem ve druhém nebo třetím patře budovy. Stačí otevřít balkonové dveře, aby se prudce vytvořil silný tah, knot začne kmitat a zemřít.

Je užitečné zkontrolovat přítomnost vnějších prvků topného systému hromadění ledu.

Neměli byste ho sestřelit. Je nutné vypnout plyn, přivést odnímatelné části do místnosti pro pomalé rozmrazování. Poté, co je vrátíte na své místo, zahrejte zařízení a postupně zvyšujte tlak plynu.

Řešení problému pro různé typy kotlů

Nazývá se zařízení s uzavřeným hořákem přeplňované a potřebuje k tomu elektřinu. Aby nedošlo k poškození ovládací desky v případě výpadku napájení, je při instalaci kotlů nainstalován stabilizátor napětí.

Kotelní jednotky s otevřenou spalovací komorou se nazývají atmosférický. Jsou nezávislé na systému napájení.

Atmosférické a přeplňované kotle mají tedy odlišný design. Proto se budou také lišit principy řešení problému s jejich útlumem.

Můžete také použít jednu z následujících metod:

  • zmenšení průměru komínu instalací vnitřní trubky, která urychlí zahřívání a eliminuje účinek nadměrného ředění plynu vzduchem;
  • instalace deflektoru;
  • prodloužení komína.

Přeplňované kotle stabilnější v provozu, ale za předpokladu, že jsou nainstalovány na závětří.

V opačném případě pomůže instalace deflektoru nebo rekonstrukce komína vytvořením systému v něm «Roztržení tahu» — konstrukce zóny uvnitř komína, která zabraňuje zpětnému pohybu produktů spalování.

Plynový kotel fouká ve větru, co dělat

Kromě toho zkontrolujte a eliminujte možnost úniku plynu — pomocí mýdlového roztoku, který se nanáší houbou nebo stříkací lahví na spáry potrubí a částí. Žádný zápach a žádné bubliny, takže to není únik.

Důvod odstavení plynového kotle je však často zřejmý — venku je hurikánový vítr, který v píšťalách jednoduše pískne. Silné poryvy větru vstupující do komína způsobují zpětný tah, je spuštěn ventil, plamen v kotli automaticky zhasne.

Důležité! Akce s plynovým zařízením vyžadují souhlas s příslušnou službou. Před instalací deflektoru nebo lopatky se proto poraďte s pracovníky s plynem.

Dva další možné důvody vyfukování plynového kotle:

Špatné větrání v kotelně může vést k problémům s provozem atmosférického kotle. Pomáhá uspořádání nuceného větrání v místnosti nebo otvory s jemnou sítí ve spodní části dveří kotelny.

Zároveň může příliš dlouhý komín způsobit nadměrný silný tah, který doslova odtrhne plamen od hořáku kotle.

Důrazně doporučujeme zavolat odborníky v případě problémů s provozem plynového kotle! Pouze oni budou schopni přesně určit příčinu vypnutí zařízení a odstranit ji.

Výroba deflektorů

Nejjednodušší verze deflektoru, jako je zařízení Volpert-Grigorovich, je docela jednoduchá na výrobu rukama.

Potřebné nástroje a materiály

  1. Značkovač nebo fixka.
  2. Pravítko.
  3. Železné nůžky.
  4. Mallet.
  5. Dřevěný bar pro stojan.
  6. Nýtovací zařízení.
  7. Vrták, vrtáky do kovu (nebo — samořezné šrouby).
  8. Plech z pozinkovaného železa o tloušťce 0,3–0,5 mm (vhodný je hliníkový plech nebo tenká nerezová ocel).
  9. Dostupné kovové části: roh, kolíky, tlustý drát a podobně.

Dimenzování a diagram

Rozměry všech částí deflektoru jsou nastaveny v poměru k jeho průměru

Tabulka: rozměry částí vychylovače ve vztahu k jeho průměru

Index Koeficient ve vztahu k průměru
Průměr spodního difuzoru 2
Horní průměr difuzéru 1.5
Výška difuzéru 1.5
Zapuštěné potrubí uvnitř difuzoru 0,15
výška kužele 0,25
výška deštníku 0,25
výška opačného kužele 0,25
Mezera mezi deštníkem a difuzorem 0,25

Pokyny pro výrobu deflektoru vlastními rukama

Načrtnuté detaily přeneseme na karton a vytvoříme kartonové rozvržení. Prověřujeme vzájemnou korespondenci součástí.

Vystřihněte všechny detaily nůžkami na železo.

Stejně tak postupně upevňujeme spodní a horní kónické desky.

Připevňujeme s nimi deštník.

  • Pro posílení hotového deflektoru na komíně je lepší oddělit horní část potrubí a připojit jej k deflektoru na zemi. Síla tohoto spojení je nesmírně důležitá. Zatížení větrem v nadmořské výšce bude těžké a může rušit.
  • Deflektor nemusí být velmi krásný, ale okamžitě ucítíte jeho užitečnost: tah se zvětší o čtvrtinu, střecha bude chráněna před jiskry. Trubka s ní může být o jeden a půl až dva metry nižší.

    Video: vlastní výroba deflektoru TsAGI

    Při instalaci jakéhokoli trakčního zesilovače okamžitě pocítíte výhody. Ale deflektor vytvořený vlastními silami vytvoří také vážný důvod, díky kterému budete na sebe pyšní.

    Může vypálit plynový kotel

    Proto je důležité pochopit základní příčiny tohoto stavu a odstranit je dříve, než začnou vznikat problémy s zahříváním během hlavní sezóny.

    K situacím, kdy kotel vytéká z nárazů větru, dochází nejčastěji při instalaci ventilačního systému s porušením

    Jak zabránit foukání plynového kotle

    Proto nejčastěji může problém spočívat v komíně:

    V prvním případě pomůže čištění a izolace komína situaci napravit (kondenzát přestane mrznout a jednoduše stéká dolů). V jiném případě je situace složitější a nebezpečnější, a proto vyžaduje povinnou rekonstrukci potrubí. Tohle by mohlo být:

    Možné řešení problému, když plynový kotel fouká ve větru, je diskutováno na videu:

    Nezapomeňte na potřebu pravidelného čištění ventilačních potrubí. V opačném případě může být tah minimální. Výsledkem je, že do spalovací komory vstupuje mnohem méně kyslíku, což ovlivňuje intenzitu spalování.

    Pravidelné čištění ventilačních kanálů je nezbytné pro dobrý průvan.

    Prodloužení výšky komína

    Podobný problém může nastat, když se u domu objeví překážka, která přispívá k vytvoření vzduchové kapsy s turbulencí (například výšková budova). Zvětšením délky komínové trubky je možné dosáhnout zvýšení tahu.

    Tato metoda však není univerzální a problém často nevyřeší. Je mnohem účinnější instalovat deflektor na potrubí.

    Instalace deflektoru

    V případě, že dojde k výbuchu AGV, instalace deflektoru často přichází k záchraně. Jedná se o aerodynamické zařízení, které je připojeno ke komínu.

    I ten nejjednodušší deflektor může zvýšit tah až o 20%. Složitější modely jsou tedy schopny poskytnout ještě vyšší ukazatel.

    Rozdílná teplota studeného a horkého proudu mnohonásobně zvyšuje tah a neumožňuje pronikání vnějšího vzduchu.

    Ke zvýšení trakce se nejčastěji používá deflektor Grigorovich

    Eliminace chyb v návrhu komína

    Odstranění takové chyby v konstrukci proto vede k minimalizaci ohybů a zatáček.

    Při instalaci kouřovodu je třeba se vyvarovat velkého počtu zatáček a ohybů

    Zkrácený kužel pro „prasknutí tahu“

    Zařízení, které může přerušit průvan, pomůže zabránit průchodu vzduchu v opačném směru s nepříliš dlouhým komínem. Nejjednodušší verzí takového zařízení je konvenční komolý kužel, který je umístěn v komínové mezeře.

    Tato metoda není zcela bezpečná, protože taková změna v komínovém zařízení může být spojena s různými nehodami nebo způsobit tvorbu oxidu uhelnatého.

    Komín by měl být umístěn výše, než jakýkoli bod na střeše domu

    Závěr

    Proč kotel jde ven za větrného počasí, hlavní důvod

    V soukromém domě vypadá komínové a ventilační zařízení jinak a foukání z plynového kotle se děje docela často.

    Důvodů může být mnoho.

    Další důvody, v důsledku kterých náhle zhasne plamen hořáku, jsou spojeny s konstrukčními vlastnostmi plynového topného zařízení nebo vlivem vnějších faktorů.

    Další faktory, které mohou způsobit vyhoření kotle

    Jak se vypořádat s reverzním tahem. Základní chyby a mylné představy

    Dříve bylo řečeno, že s reverzním tahem lze řešit prodloužením komína. Řešení problému je poměrně jednoduché, ale takové řešení ne vždy přináší pozitivní výsledky.

    Druhým řešením problému v takové situaci je instalace deflektoru na horní okraj komína, jehož úkolem je zvýšit tah v komíně.

    Třetí možností je snížit počet ohybů a ostrých zatáček komína, které při průchodu komínem zvyšují kavitaci (víření) proudu horkého vzduchu kouřem.

    Speciálně navržený deflektor — řešení problémů

    Účinnou metodou, která dokáže jednou provždy vyřešit problém zpětného tahu, je nainstalovat na komín aerodynamické zařízení — deflektor speciální konstrukce.

    Pro referenci: vychylovač konvenčního designu zvyšuje účinnost jakéhokoli komína o 15-20%, nemluvě o zařízeních se složitější konstrukcí.

    • deflektor typu «kouřový zub»;
    • deflektor Grigorovich;
    • deflektor typu «Voller»;
    • sférické a rotující deflektory.

    Nejoblíbenějším v našem oboru jsou dva typy zařízení: deflektor Grigorovich a zařízení typu „kouřový zub“.

    Se správným umístěním a konstrukcí komína vybaveného deflektorem vás reverzní tah neohrožuje — žádné poryvy větru nebudou pro operační kotel strašidelné.

    Abychom se dostali z této situace, stačí ohřát komín při nízkých provozních režimech kotle, postupně zvyšovat výkon zařízení na optimální parametry a horké spaliny v ohřátém komíně přirozeně spěchají.

    Foukací důvody

    Abychom pochopili, proč plynový kotel fouká ve větru, je důležité vědět o všech okamžicích návrhu a návrhu systému. Správná a včasná opatření zabrání mnoha problémům a zabrání poškození zařízení.

    Při provozu zařízení je důležité sledovat stav piezoelektrických kontaktů — měly by být horké. Když se tyto prvky vychladnou, musí být snížen tlak v plynovém kotli, jinak se může termočlánek ochladit.

    Další faktory

    Někdy je časté vyfukování plynového kotle vysvětleno významnými poruchami v provozu elektrické sítě. Bohužel k těmto problémům dochází iu nejdražších systémů, což má nepříznivý dopad na elektronické součásti instalace.

    Vyfukování kotle komínem: co dělat a jak zabránit

    Obsah

    Vypálení plamene kvůli nesprávným parametrům komína

    Pokud je konstrukce příliš malá nebo se dostatečně nezvedá nad střechu, může kotel vyfukovat komínem. Co dělat, aby se zabránilo této situaci nebo pokud již byl komín postaven:

    • Na ploché střeše zajistěte výšku potrubí alespoň 0,5 — 1 m.
    • Se šikmou střechou — nejméně 0,5 m nad úrovní hřebene.

    Komínová trubka by měla být umístěna ve vzdálenosti jeden a půl metru od hřebene

    Kresba „bezpečných“ oblastí pro komín. Při tomto uspořádání nedochází k žádnému foukání

    Pokud bylo zjištěno, že výška komína neodpovídá normě, můžete sestavit potrubí a pohybovat hlavou.

    Instalovaný deflektor větrných lopatek zvýší trakci a odstraní příčinu foukání

    Další příčiny vyfukování komína

    Existuje několik dalších problémů, které mohou nastat při nesprávně zvolených parametrech a přispěly k profukování komínem:

    • Potrubní část je příliš úzká nebo příliš široká. V prvním případě plyny nevycházejí úplně a ve druhém se stěny struktury nezahřívají a vítr se změní na víry a pohybuje se v opačném směru.

    TIP: Chcete-li snížit pravděpodobnost tvorby kouře komínem, je třeba potrubí pečlivě izolovat.

    Vertikální komíny jsou odolnější vůči ohni a snadněji se ovládají a také snižují riziko vyhoření.

    Doporučujeme vám podrobněji prostudovat výpočet parametrů komína, aby se snížilo riziko vyfukování komínem.

    Jak neudělat komín a jak se doporučuje

    Jak vidíte, některé problémy přispívající k vyfukování kotle mohou být odstraněny bez jakýchkoli zvláštních problémů po nesprávně provedené konstrukci a druhou část lze opravit pouze předvídáním všech důležitých bodů při sestavování výkresů.

    Plynový kotel fouká ve větru: co dělat

    Kromě toho zkontrolujte a eliminujte možnost úniku plynu — pomocí mýdlového roztoku, který se nanáší houbou nebo stříkací lahví na spáry potrubí a částí. Žádný zápach a žádné bubliny, takže to není únik.

    Důvod odstavení plynového kotle je však často zřejmý — venku je hurikánový vítr, který v píšťalách jednoduše pískne. Silné poryvy větru vstupující do komína způsobují zpětný tah, je spuštěn ventil, plamen v kotli automaticky zhasne.

    Důležité! Akce s plynovým zařízením vyžadují souhlas s příslušnou službou. Před instalací deflektoru nebo lopatky se proto poraďte s plynárenským průmyslem.

    Dva další možné důvody vyfukování plynového kotle:

    • Špatné větrání v kotelně může vést k problémům s provozem atmosférického kotle. Pomáhá uspořádání nuceného větrání v místnosti nebo otvory s jemnou sítí ve spodní části dveří kotelny.

    Zároveň může příliš dlouhý komín způsobit nadměrný silný tah, který doslova odtrhne plamen od hořáku kotle.

    Důrazně doporučujeme zavolat odborníky v případě problémů s provozem plynového kotle! Pouze oni budou schopni přesně určit příčinu vypnutí zařízení a odstranit ji.

    Komínový (atmosférický) kotel

    Pokud si majitelé všimnou, že jejich plynový kotel pravidelně fouká, je třeba zjistit příčinu tohoto problému. K tomu je třeba kontaktovat řídící organizaci, jejíž odborníci zkontrolují provoz komína.

    V závislosti na závěru, ke kterému odborníci dospějí, bude možné začít jednat. Zvažte, co je třeba udělat, abyste zastavili foukání větru z kotle.

    V první fázi se musíte ujistit, že komín funguje normálně, že v něm nejsou žádné ucpávky a ledové zátky. Pokud to není problém, musí být vyloučeny jiné příčiny špatné trakce.

    Instalace «houby»

    Někdy je pro vyřešení problému dostačující takové jednoduché opatření, jako je instalace „houby“ na konec trubky. Toto jednoduché zařízení snižuje pravděpodobnost zpětného tahu. Houby jsou několika typů:

    • ve formě kužele;
    • ve tvaru kruhu o průměru větším než je komín;
    • kombinované, sestávající z prstenu a kužele.
    • rozptyl směrovaného proudu vzduchu;
    • vytvoření vírů, díky kterým se nevyvíjí zpětný tah.

    Rada! Pro výběr optimálního tvaru „houby“ je vhodné konzultovat s odborníkem, protože v některých případech instalace „houby“ nevhodného tvaru vede k tvorbě ledu v komíně.

    Nedostatečná výška potrubí

    «Tahová mezera»

    V případě, že je nemožné zvětšit výšku komína, stojí za to zorganizovat tzv. „Průlom“. K tomu je do potrubí vloženo speciální zařízení, které zabraňuje tvorbě zpětného tahu.

    Rada! Do komínu je zakázáno instalovat jakákoli další zařízení bez povolení odborníků. Vezměte prosím na vědomí, že nesprávně zvolená zařízení pro „trakční zlom“ mohou vést k poškození přirozeného tahu a vniknutí oxidu uhelnatého do prostor domu.

    Velký průměr komína

    • přívod dostatečného množství vzduchu do pece pro zajištění spalovacích procesů;
    • dosažení vysoké teploty v proudu pro nejúplnější spalování spalin;
    • zahřívání vnitřních stěn komínového potrubí.

    Aby byla splněna poslední podmínka, musí být vnitřní část komína sestavena z materiálů s nízkou tepelnou vodivostí. Je zřejmé, že čím větší je vnitřní průměr komína, tím déle bude trvat, než se zahřeje.

    To znamená, že špatným provozem kotle může být nejen vniknutí proudu vzduchu do potrubí a vytvoření zpětného tahu, ale také nedostatečná síla přímého tahu v důsledku skutečnosti, že vnitřní stěny komína nemají čas se zahřát.

    Chcete-li tento problém vyřešit, nemusíte demontovat starý komín, stačí do něj vložit trubku menšího průměru. V tomto případě dojde k ohřevu vnitřních stěn mnohem rychleji, čímž se zvýší přímá tahová síla.

    Důvody zániku plamene hořáku

    Kotel tak může kvůli nesrovnalosti v technických parametrech komína a provozní podmínky. Dalším faktorem je nesprávné větrání. Je rozumné svěřit odstranění takových poruch odborníkům.

    Často nastává situace, kdy vzduchová hmota působící z vnějšku vytváří tlak a je aktivován zpětný ventil. Silný poryv větru jej vrací do uzavřené polohy, zastaví se přívod plynu do pece. V tomto případě je nutná rekonstrukce komína.

    Útlum kotle může být spojen s:

    Proč jinde může jít plynový kotel ve větru? Někdy je zařízení umístěno v kuchyni s balkonem ve druhém nebo třetím patře budovy. Stačí otevřít balkonové dveře, aby se prudce vytvořil silný tah, knot začne kmitat a zemřít.

    Je užitečné zkontrolovat přítomnost vnějších prvků topného systému hromadění ledu.

    Neměli byste ho sestřelit. Je nutné vypnout plyn, přivést odnímatelné části do místnosti pro pomalé rozmrazování. Poté, co je vrátíte na své místo, zahrejte zařízení a postupně zvyšujte tlak plynu.

    Řešení problému pro různé typy kotlů

    Nazývá se zařízení s uzavřeným hořákem přeplňované a potřebuje k tomu elektřinu. Aby nedošlo k poškození ovládací desky v případě výpadku napájení, je při instalaci kotlů nainstalován stabilizátor napětí.

    Kotelní jednotky s otevřenou spalovací komorou se nazývají atmosférický. Jsou nezávislé na systému napájení.

    Atmosférické a přeplňované kotle mají tedy odlišný design. Proto se budou také lišit principy řešení problému s jejich útlumem.

    Můžete také použít jednu z následujících metod:

    • zmenšení průměru komínu instalací vnitřní trubky, která urychlí zahřívání a eliminuje účinek nadměrného ředění plynu vzduchem;
    • instalace deflektoru;
    • prodloužení komína.

    Přeplňované kotle stabilnější v provozu, ale za předpokladu, že jsou nainstalovány na závětří.

    V opačném případě pomůže instalace deflektoru nebo rekonstrukce komína vytvořením systému v něm «Roztržení tahu» — konstrukce zóny uvnitř komína, která zabraňuje zpětnému pohybu produktů spalování.

    Plynový kotel fouká — co dělat a proč k tomu dochází

    Obecný popis problému

    Kromě větru může existovat několik důvodů:

    • poruchy nebo nedostatečný tlak v přívodním systému, plyn nízké kvality
    • systém odsávání kouře nefunguje dobře
    • elektrická síť vede k diagnostickým chybám.

    Špatný provoz napájecího systému a nekvalitní plyn — vedou k poruchám řídicího systému zapalování, u některých modelů kotlů spolupracují dva faktory — vítr a špatné palivo.

    Atmosférické kotle

    U zařízení s přirozeným tahem má silný tlak větru různé účinky na spalovací procesy.

    Stručně, chyby automatizace lze rozdělit do následujících skupin:

    • v důsledku toho nedostatek trakce — signál odpovídajícího senzoru
    • špatné složení směsi plynu a vzduchu, což vede k chybě v obvodu senzoru, zapalování — regulace teploty.

    To se provádí následujícími způsoby:

    1. Zvyšování výšky komína

    Zvýšení by mělo být provedeno, pokud jiné metody odstranění problému nepřinesou výsledky.

    Obr. 1 Dlouhý komín

    2. Vytvoření systému protržení tahu

    3. Weathervans a deflektory

    Obr. 2 Kombinovaný deflektor

    4. Zmenšení průměru komínu

    Může to znít překvapivě, ale velký komín není vždy dobrý.

    Po spuštění se musí splnit několik podmínek, aby se vytvořil dobrý koncept:

    • dostatek kyslíku ve spalovací zóně
    • zvýšení teploty v peci až o 500-600 stupňů pro spalování spalin
    • zvýšení teploty vnitřní stěny komína.

    Poslední faktor je velmi důležitý. Doporučení pro komín tvrdí, že je lepší jej vyrobit z materiálu s nízkou tepelnou vodivostí. Proto cihlové konstrukce po průchodu počátečním zapálením rychle vytvoří dobrou trakci.

    Důvodem může být mimo jiné jak reverzní tah, kdy plynový kotel skutečně fouká, tak nízký indikátor přímého tahu kvůli nedostatečné rychlosti ohřevu komína. Výsledkem je, že automatizace nedodává plyn do hořáku.

    Přeplňované kotle

    Provoz zařízení s vnějším přívodem vzduchu a nuceným odvodem kouře je stabilní, navíc je řada špičkových zařízení vybavena elektronickým systémem regulace tlaku. Stále však existují problémy.

    1. Reverzní tah

    2. Mráz

    Pokud je to přesně důvod, proč plynový kotel fouká, stačí komín pečlivě izolovat tak, aby se z vnější strany tvořil led.

    Obrazně řečeno, rampouchy jsou lepší než kůra ledu uvnitř.

    Odkaz na hlavní příspěvek
    Adblock
    detector