Dekorativní okenice: dřevěné okenice pro stylový interiér

Co jsou dekorativní interiérové ​​okenice?

Jedná se zpravidla o dva výřezy okenních křídel, které se otevírají do stran.

Pokud místo běžných žaluzií instalovaných ve skleněné jednotce problém s praním zmizí. Je pravda, že si musíte vybrat kvalitní, abyste je nemuseli později vyměňovat.

Nevíte, kde si objednat okna? Možná vám pomůže recenze 20 společností pro instalaci oken v Moskvě.

Okenice. Konstrukty a funkce

Existuje několik návrhů okenic:

 • Jeden list;
 • Škeble;
 • Skládací
 • Kombinované (žaluzie, rolety);
 • Rolety (rolety);
 • Vnitřní žaluzie.

Jednokřídlé okenice jsou umístěny na malých oknech. Na jedné straně má jejich plátno závěsný držák. Zavírání se provádí pomocí zámku nebo zajišťovacích západek instalovaných na vnitřní straně listů.

Skládací konstrukce se používají k ochraně velkých okenních otvorů. Skládají se z několika listů, které se při zavírání a otevírání zapínají na závěsech.

Více často než ne nastavitelné vzory na trhu existují možnosti, pro které se desky neotáčejí.

Konstrukce typu rolety (rolety) k nám přišly z Evropy. Dnes jsou velmi oblíbené nejen mezi vlastníky obchodů, sklady a kancelářemi, ale také mezi obyvateli letních oblastí.

Kompaktnost, spolehlivost a estetika. Tyto tři faktory upozorňují majitele domů na rolety. Významnou nevýhodou je cena těchto struktur. Je vyšší než u otočných dveří.

Nedávno se na trhu objevily vnitřní rolety. Používají se k dekoraci interiéru a ovládání osvětlení. Úroveň ochrany prostor před průnikem těmito strukturami je minimální.

Řekněme pár slov o hlavních funkcích závěrky. Existuje několik z nich:

 • Ochranný;
 • Dekorativní;
 • Úspora energie.

O dekorativní funkci závěrky nelze pochybovat. Jsou obzvláště výrazné v dřevěných konstrukcích zdobených složitými řezbami a figurálními ornamenty.

Ne každý má znalosti v řezbářství. Ale každý domácí řemeslník může vyrobit krásné křídla pomocí obyčejné desky a skládačky.

Kovové okenice na oknech nejsou tak výrazné jako dřevěné. Nicméně při použití kovaného dekoru vypadají krásně a esteticky.

K výrobě okenic se používají dva materiály — dřevo a kov.

V dnešní době jsou dekorativní okenice vyráběny nejen z kovu a dřeva, ale také z kovoplastu. Tento materiál kraľuje v oblasti dveřních a okenních systémů.

Na rozdíl od dřeva kov-plast vydrží atmosférické vlivy. Zároveň jsme od ní prakticky nerozeznatelní vzhledem.

Vlastnosti a účel

A samozřejmě mají okenice dekorativní funkci, velmi často se používají jako design vnitřní fasády zdobené řezbami. kování a jiné dekorativní prvky.

Často jsou žaluzie instalovány uvnitř, v tomto případě se používají jako žaluzie, vypadají docela stylově v moderních interiérech, stejně jako v pokojích zdobených ve venkovském nebo provensálském stylu.

Okenice: funkce

Na účel moderních okenic se nelze dívat pouze z jedné strany. Lze rozlišit několik funkcí těchto struktur:

Kovové posuvné okenice ochrání vaši chatu před nezvanými hosty

 • Okenice pomáhají majitelům domů chránit se před nepříznivými podmínkami prostředí. Dobře provedené a pevné konstrukce se mohou stát další ochranou člověka před silným větrem a nízkými teplotami. V oblastech, kde horké slunce velmi ztěžuje denní aktivity, se rolety stávají překážkou přímého slunečního záření. V závislosti na potřebě toho či onoho efektu si můžete vybrat úplně žaluziová křídla, možnosti mříží nebo kombinované výrobky (mřížka nahoře, slepá dno nebo naopak).
Dobré vědět:  Plot z vlnité lepenky se základem

V interiéru jsou klasické dřevěné okenice v kombinaci s látkovým baldachýnem skvělé pro dotvoření stylu retro chic.

Dnes jsou populární kovové okenice řezané laserem. Kreslení nebo prolamované řezbářské práce na nich mohou být jakékoli

 • Okenice jsou ozdobou domova, pokud jsou vybrány správně a odborně provedeny. Na oknech jsou čistě dekorativní okenice, ale člověk nejčastěji nedělá jeden dekorativní efekt, jistě za předpokladu praktického použití těchto konstrukčních prvků.

Myšlenka okenic dokonale zapadá do moderní architektury

Možné materiály

Okenice mohou být vyrobeny z různých materiálů, což určuje jejich různé vlastnosti:

Prostor pro zdobení dřevěných okenic je velmi velký: řezba, malba, barevné sklo atd.

Posuvné rolety, docela odolné, aby mohly plnit bezpečnostní funkci během nepřítomnosti majitelů domu

 • Kov — toto je nejodolnější varianta, která bohužel nemá vysoké dekorativní vlastnosti, pokud je určena pouze k ochraně. Je však možné zvolit kovové okenice pro okna s kudrnatými řezy a kovanými detaily, což výrazně zlepšuje jejich vzhled. Jednou z možností kovových konstrukcí jsou rolety pro okna, které se často používají k ochraně obchodů a kancelářských budov.

Vertikální typy posuvných okenic: umožňují částečné otevření oken podle potřeby

Prolamované kovové posuvné vnitřní žaluzie — plní všechny stejné funkce jako žaluzie, ale zároveň mají dekorativní vzhled

 • Plastický — snadno použitelný materiál se slušnými dekorativními vlastnostmi, ale nedostatečně spolehlivý. Chcete-li chránit svůj domov před nežádoucím vniknutím, je lepší zvolit funkčnější variantu, i když vyjde dražší.

Plast je nejméně náchylný k opotřebení a deformaci za normálních teplotních podmínek, takže si udrží svůj elegantní vzhled déle

Hra světla na zvlněných roletách vytváří ve vzduchu efekt přeludu

Klasické dřevěné okenice: typy a výhody

Nejnovější technologie: žaluzie, mřížky začaly vytěsňovat dřevěné okenice do pozadí. Dnes jsou však okenice stále populárnější a současně radikálně změnily svůj vzhled. Staly se krásnějšími, kvalitnějšími a funkčnějšími.

Dřevěné okenice mohou vypadat velmi odlišně. Jsou zdobeny nejrůznějšími řezbami, zajímavými ornamenty a malovány. Okenice si můžete také vyrobit sami.

Dřevěné okenice jsou stále více žádané, nahrazují běžné závěsy a zároveň dokonale chrání domov před zvědavými pohledy, silným poryvem větru, chladu a slunce.

Druhy dřevěných okenic:

Žaluzie mohou být sklopné nebo sklopné. Pomocí speciálního mechanismu můžete tyto žaluzie nastavit sami, takže místnost bude slunečná nebo tmavá. Dřevěné žaluzie lze instalovat zvenčí i dovnitř.

Dobré vědět:  Výhody různých typů posuvných bran

Dřevěné žaluzie pro ochranu

Obecně se rolety obvykle instalují jako dekorace nebo ochrana před prachem, teplem a větrem. Pokud se rozhodnete chránit svůj domov před nezvanými hosty, musíte své okenice posílit a zajistit, aby byly spolehlivější a odolnější.

Dřevěné žaluzie jsou velmi neobvyklým a zajímavým dekorem. Mohou být použity k výzdobě a ochraně vašeho domova, a to jak venku, tak uvnitř. Budou vypadat velmi stylově a efektivně.

Typy zámků pro dřevěné okenice:

 • Zavěšené;
 • Režie;
 • Vnitřní zámek s tyčemi.

Možnosti dřevěných okenic pro okna (video)

Dřevěné okenice lze považovat za vynikající a originální typ dekoru. S jejich pomocí můžete vyzdobit a ochránit svůj domov, díky čemuž bude působivější a stylovější. Jsou dokladem vašeho vynikajícího vkusu a smyslu pro styl.

Druhy okenic podle materiálu výroby

Nové technologie umožňují vyrábět výrobky z různých materiálů. To vedlo k rozvoji celého odvětví výroby ochrany oken.

Kovový

Konstrukční vlastnosti kovových rolet umožňují jejich použití pro spolehlivou ochranu proti vloupání a vniknutí do místnosti.

Existují následující typy:

Dřevěný

Je těžké porovnat atraktivitu s dřevěným designem, který dokáže proměnit celou fasádu domu.

Klapky mohou být:

 • vyřezávané;
 • malované;
 • uměle stárl;
 • z běžných desek umístěných v různých směrech;
 • mříž;
 • Hluchý;
 • houpačka;
 • posuvné.

Nejsou tak přitahovány strukturami navrženými pro spolehlivou ochranu, jako dekorativními pro individualizaci struktury.

Plastický

Hliník

 • snížit spotřebu energie spolehlivým uzavřením otvoru;
 • jsou dekorativní díky různým barvám lamel;
 • lehká konstrukce.

Jak si vyrobit vlastní okenice

Okenice z papíru a lepenky jsou tedy k dispozici všem a nevyžadují velké náklady. Stačí se vyzbrojit nůžkami, lepidlem a páskami — hotový design vás nenechá čekat.

Nejjednodušší způsob práce se stromem:

DIY instalace

Vlastní práce je vždy ceněna vyšší než práce na míru.

K instalaci hotových výrobků budete potřebovat nástroje a materiály:

 • vrtat;
 • šroubovák nebo šroubovák;
 • kladivo;
 • samořezné šrouby;
 • spojovací materiál;
 • smyčky;
 • profilové lišty.

Instalace se provádí v následujícím pořadí:

Funkční účel

Tradiční designy moderního domu

Ochranná funkce

Na takové okenice je často umístěn zámek.

Úspora energie uvnitř domu

V domě se dobře zahřejte

sluneční ochrana

Modernější verze rolet

Dekorativnost

Stačí, aby majitel namaloval křídla barvami a pomocí skládačky vyřezával květinové ozdoby na dřevěné plátno. Kovové konstrukce vypadají mohutně, ale ponechávají méně prostoru pro představivost.

Krása a pohodlí jsou na prvním místě

Výběr materiálu

Výrobci vyrábějí konstrukce ze dřeva, kovu nebo plastu. Majitelé venkovských domů si vybírají houpací nebo vnitřní modely pro finance, počet dekorů a vložek, všestrannost.

Většinou se preferují dřevěné

Dřevěné konstrukce

Prevalence modelů je vysvětlena řadou výhod:

Na fasádě vypadají drahé a krásné

Je třeba malovat každý rok

Příklady zajímavých návrhů návrhářů:

Vícedílné okenice na ozdobu

Dobré vědět:  Větrání a digestoř v bytě a domě si můžete udělat sami

Pokud chcete skrýt dveře před zvědavými očima, namalujte je tak, aby ladily se stěnami, pokud je chcete ukázat v celé jejich kráse, namalujte je v kontrastních barvách. Interiéry světlé palety okamžitě upoutají pozornost bez nutnosti dekorování.

Kovové okenice

Kovové konstrukce poskytují ochranu proti vloupání, i když vypadají těžce. K montáži používejte ocelové plechy, pozinkovaný plech, hliník a podobné materiály, které odolávají korozi.

Těžká váha, ale spolehlivější

Nerezová ocel nevypadá o nic horší

Majitele venkovských domů zastavuje objemnost modelu a cenová kategorie, ale se správnou ochranou proti korozi a rzi dostávají silnou a trvalou ochranu před pronikáním zlodějů.

Krásná imitace dřeva

Plastové variace

K připevnění lehkých plastových modelů není nutná betonová ani cihlová zeď, jsou instalovány na okenním rámu. Nabízejí širokou škálu designů s imitací struktury kovu a dřeva, barev a dekorativních vložek.

Plastové okenice nejsou užitečné pro ochranu domu; používají se výhradně k dekorativním účelům. Minimální péče je setřít prach z povrchu, nemusíte každou sezónu lakovat nebo malovat.

Exkluzivně plní dekorativní funkce

VIDEO: Moderní možnosti pro okenice na oknech

Okenice

Nápady pro stavitele domů

Výstup

Výroba a instalace

Tady jsou některé z nich:

Sekvence pro výrobu dřevěných okenic pro okna je tedy následující:

Jak si vyrobit vlastní okenice?

Jednoduché bezpečnostní rolety lze vyrábět interně. Zvažujeme dvě možnosti pro domácí konstrukce: dřevo a kov.

Drážkovaná podlahová deska je ideální pro montáž dřevěných křídel. Díky tomu se obejdete bez složitého spojování prvků štítu, jejichž práce vyžaduje tesařské dovednosti.

Prvním krokem je změřit otvor okna a přenést jeho rozměry do náčrtu. Okamžitě se musíte rozhodnout pro konstrukci listových závěsů.

Existují dva typy kloubového závěsu:

 • Otočná jednotka je zatlačena jedním otvorem do otvoru vyvrtaného do betonové nebo cihlové zdi;
 • Závěs je připevněn k rámu okna.

Dva šrouby a uši upevňující zajišťovací šroub jsou k podšívce připevněny šrouby.

Závěsy jsou umístěny na zadní straně chlopní. Po odkrytí křídla v otvoru se závěsy přišroubují k rámu pomocí šroubů. Lepší je umístit na okno desky shora a zdola. Pokud jsou instalovány vpravo a vlevo od rámu, budou překážet při otevírání křídel.

Nyní se podívejme, jak si můžete vyrobit vlastní okenice z kovu. Nejjednodušší možností je vyrobit rám křídla z profilové trubky 10×20 nebo 20×40 mm a připevnit k ní ocelový plech o tloušťce 1,0 — 1,5 mm.

Nosný rám, na který budou rolety viset, může být vyroben z rohu 50×50 mm. Je pohodlnější jej připevnit k otvoru pomocí hmoždinek.

Po vyrobení obou křídel můžete začít vyrábět nosný rám z rohu a instalovat závěsy. Po připevnění křídel křídla k rámu se na střední okraj rámu přivaří ocelový šroub a očko, do kterého bude šroub vcházet.

Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector