Diy jahodová pyramidová postel: velikosti, možnosti designu + fotka

Obecné podmínky pro stavbu pyramidového lože

V závislosti na touze a schopnostech může pyramidová jahodová postel obsahovat 3 až 9 úrovní. Hlavní věc, kterou je třeba vzít v úvahu, je, že každá následující „podlaha“ by měla být o 30-40 cm menší než ta předchozí na každé straně.

Místo pro konstrukci zahradního záhonu je vybráno otevřené (mimo vysoké stromy, budovy) se zarovnaným povrchem.

Zpočátku je připraven základ pro zahradu. V oblasti, kde bude budoucí konstrukce, se umístí kovové nebo plastové pletivo s jemnými oky. Síť chrání strukturu před malými hlodavci.

Půda je před uložením do pyramidového lože dobře zásobena hnojem (černozem), rašelinou a pískem v poměru 2/1/1, krmena minerálními hnojivy, dolomitovou moukou, popelem nebo křídou. Po položení je půda důkladně prohozena.

Sazenice jahod se vysazují nejméně týden po položení půdy. Toto časové období je nezbytné, aby měla půda čas dostatečně se zhutnit a namočit do hnojiv.

Pyramida z postele
desky, břidlice, plast

Uvažujeme tento příklad založený na jednoduché čtyřúhelníkové konstrukci.

Optimální šířka desek pro její výrobu je 3 — 5 cm, nejnižší základní krabici lze vyrobit ze silnějších desek. Břidlice pro takovou postel lze brát rovně i vlnitě.

Chcete-li postavit konstrukci, je nutné vytvořit krabice následujících rozměrů:
• 220 x 220 cm
• 170 x 170 cm
• 120 x 120 cm
• 70 x 70 cm
• 20 x 20 cm

Není vůbec nutné přesně dodržovat uvedené velikosti a úrovně. Tato možnost je považována za nejoptimálnější. Hlavní věc je sledovat správný tvar pyramidy.

Připravené desky (břidlice, plast) se spojují (srazí, upevní), například pomocí kovových rohů a samořezných šroubů. Spojení musí být pevná, jinak bude struktura krátkodobá.

Horní rohy dřevěných prken by měly být mírně vyhlazeny rovinou, aby se neřezaly do jahodových kartáčů. Nezapomeňte zakrýt krabice antiseptikem, aby bylo dřevo chráněno před předčasným rozpadem.

Na místo zvolené pro pyramidové lože je položeno plastové nebo kovové pletivo o rozměrech 240 x 240 cm.

Nainstalujte první krabici. Nalije se do ní 5 cm vrstva drenáže, poté výživná půda (viz výše).

Zbytek krabic je nainstalován, střídavě pokrytý zeminou.

Po výsadbě se sazenice napojí. V budoucnu stačí, aby rostliny byly napájeny vlhkostí a hnojivy, a to pravidelně nalít vodu do potrubí umístěného ve středu pyramidového lože.

Zde je další možnost výroby čtyřhranné pyramidové postele:

No, a několik dalších příkladů pyramidových postelí různých úrovní a vzorů:

Mechanismus výběru materiálu a pyramidové konstrukce

Při rozhodování o vybudování pyramidové struktury pro jahody je třeba vzít v úvahu možnosti — dostupnost potřebného materiálu, dovednosti a představivost.

Tuto konstrukci lze postavit z různých surovin — dřeva, kovu, polyethylenu, plastu, ale kromě jmenovaných materiálů lze použít následující prostředky:

 • zbytečné pneumatiky;
 • sada starých trubek různých délek a průměrů;
 • tašky pro stavební potřeby;
 • plastové lahve;
 • prázdné nádoby — sudy nebo krabice;
 • květináče.

Z těchto materiálů můžete vytvořit nejen pevnou pyramidu — můžete na webu zobrazit krásný dekorativní prvek. Je vhodné používat suroviny pro dlouhodobou službu, která může stát pevně několik let — od jednoho do čtyř let.

Ve většině případů si zahradníci vybírají dřevo. — desky nebo dlouhé trámy. Konstrukce, která je vyrobena ze dřeva, je obvykle postavena se třemi nebo čtyřmi rohy, přičemž je postaveno několik kroků — patra.

Je těžší vyrobit vysokou pyramidu, protože musíte vypočítat dostatečnou tuhost konstrukce.

Určení polohy

Pokud je na osobním pozemku místo pro zahradu, pak by s výběrem místa neměly být žádné problémy.

Pyramida s jahodami v bytě

Pokud se instalace provádí v bytě, bude pro to nejlepším místem balkon — je žádoucí, aby byl na zimní období izolován a těsně uzavřen.

Na balkon je lepší přijít s něčím kompaktním, například s malým stojanem na hrnce.

Kdy zasadit sazenice

Doporučuje se vysazovat sazenice v období od začátku března do konce července.

V některých případech je možné ji vysadit do poloviny září, avšak za těchto okolností je nutné výsadbu uspořádat na takovém místě, aby nevystavujte novosad prvnímu mrazu — v bytě, na uzavřeném balkoně.

Dobré vědět:  Jak si vybrat kvalitní laminát

Přípravné práce a výkresy

Aby vyšla vysoce kvalitní a odolná pyramida, stojí za to vypočítat parametry pomocí výkresů.

Schéma pyramidy z desek.

 1. Dále musíte připravit dřevěné desky, hřebíky pro připojení — velikost 20 až 50 milimetrů.
 2. Vezměte kladivo, letadlo, vodováhu.
 3. Budete ale také potřebovat trubky z azbestocementu nebo PVC, které mají otvory o průměru deset milimetrů.
 4. K vyplnění dutin záhonu budete potřebovat půdní směs — černou půdu, písek, rašelinu, humus.
 5. Je vhodné ošetřit všechny povrchy lněným olejem.
 6. Je lepší se chemickému ošetření vyhnout, protože tato činidla ovlivní kvalitu a velikost plodů, úroveň vývoje a přizpůsobení sazenic.

Výběr spojovacích drážek

Výhody a nevýhody víceúrovňových jahodových záhonů

Pokud jde o výhody, víceúrovňové jahodové záhony překonávají klasický způsob pěstování bobulových plodin na zemi mnoha způsoby:

Výkresy pyramidové postele pro jahody

Další zahradní kresby najdete na internetu, zkopírujte je od přátel nebo si vytvořte vlastní.

Péče o jahody v pyramidové zahradě

Vrchní obvaz se nejlépe provádí tekutými hnojivy, která intenzivněji pronikají do půdy. Pro růst zelené hmoty se zavádí dusík. Během růstu a plodů jahody potřebují fosfor a draslík.

Na zimu jsou pyramidy pokryty agrofibrem nebo jinou izolací. Film nelze použít, jinak zmrznou všechny jahody. Pokud je postel malá a má kolečka, je svinuta do kůlny, ale přesto je kvůli spolehlivosti zakryta.

Závěr

Pyramidová postel pro jahody bude dobrou výzdobou pro dvůr, pomůže hodně sklízet, pokud je poskytována řádná péče. Aby struktura sloužila mnoho let, je pro její výrobu lepší použít vysoce kvalitní materiály, které odolávají vlhkosti.

Druhy jahodových záhonů

Díky vhodně zvolenému designu bude proces pěstování jahod co nejefektivnější a nejpohodlnější a některé druhy plantáží se stanou hodnou ozdobou zahrady a dvora.

Vertikální postele — kompaktní a elegantní

Myšlenka pěstování jahod na svislých strukturách se zdá mnohým obyvatelům léta exotická. Někteří zahradníci však úspěšně implementují moderní technologii a zaznamenávají řadu výhod:

Argumenty proti svislému přistání:

 • rostliny dobře netolerují chlad — ve zvednutých nádobách půda rychle zmrzne;
 • je nutné časté zalévání a krmení — je žádoucí aplikovat hnojiva každý týden.

Rada. Pro snížení množství zavlažování se doporučuje zředit půdní substrát hydrogelem.

Fotografie ukazuje zajímavé a cenově dostupné možnosti pro vertikální výsadbu jahod.

Konstrukce z PVC trubky. K vytvoření zařízení se používají dvě trubky různých průměrů — 120 mm a 20 mm. V široké trubce jsou vyříznuty otvory pro pouzdra a vnitřní tenká je zabalena do pytloviny a použita k zavlažování.

Závěsné tašky. Z pytloviny můžete ušít závěsné květinové záhony na bobule. U sazenic připravte řezy v šachovnicovém vzoru — vzdálenost závisí na šíření odrůdy.

Ve dvoustupňových jahodových záhonech je vhodné pěstovat neutrální denní remontantní odrůdy („Brighton“, „Elsanta“, „Elizabeth 2“).

Teplé postele a jejich vlastnosti

Tyto struktury jsou tří typů: rámové, hromadné a kombinované. Fotografie ukazuje jejich vlastnosti.

Kombinovaný. Design kombinuje dvě předchozí možnosti — spodní vrstvy organické hmoty jsou položeny v zákopech a horní — ve vyrobené krabici.

Bez ohledu na způsob organizace je obsah „teplé zahrady“ stejný. Obrázek ukazuje pořadí plnění jámy a krabice:

Vysoké postele a schéma jejich konstrukce

Mnoho zahradníků nesdílí koncept teplých a vysokých postelí. Ve skutečnosti mezi nimi jako takovým není žádný rozdíl. Vyvýšené jahodové postele jsou vyrobeny stejnou technologií a ze stejných materiálů jako izolované konstrukce. Jediným rozdílem je zásyp.

Vysoké struktury se mohou skládat z jedné vrstvy úrodné půdy, v tomto případě neexistují žádné složky vytvářející teplo. Mezi výhody vyvýšené zeleninové zahrady patří:

Nevýhodou konstrukce je rychlé vysychání půdy. Tento problém částečně řeší prohloubení plantáže o 20 cm do země.

Při výběru parametrů «vyvýšené zahrady» stojí za to dodržovat následující doporučení:

Mobilní postele s velkými možnostmi

Mobilní jahodová postel je univerzální, protože ji lze instalovat kdekoli. Je vhodné vyzdobit nádvoří, rekreační oblast poblíž altánu nebo terasy.

Pro prostorné výsadby jahod jsou vhodné prefabrikované postele. Krabice z pozinkované oceli jsou oblíbené mezi zahradníky. Po stranách jsou různé možnosti, jak do šířky, tak do délky.

Dobré vědět:  Jak si vybrat lepicí pistoli

Přenosná skříňka nemusí být na zimu vyjímána, ale v případě potřeby lze bočnice snadno rozebrat a přepravit.

Krycí materiál pro jahodové postele

Existují dva typy krycího materiálu: organický a anorganický. První možnost zahrnuje: piliny, slámu, jehličí. Organický mulčování je k dispozici, ale rychle se rozkládá a je třeba jej pravidelně vyměňovat.

Aktivní poptávka po moderních anorganických krycích materiálech: Spunbond, Agrotex, Agril, Agrospan a Lutrasil. Agrofibre je vyroben z polypropylenu, který nereaguje s chemickými sloučeninami a kapalinami.

Důležité nuance, jak zavřít jahodové postele krycím materiálem:

Jak se zakoření v zemi a veškerý další vývoj rostliny závisí na kompetentním výběru sazenic. Následovat. Dále

Ranní sklizeň okurek můžete získat jejich výsadbou přes sazenice. Okurky jsou však velmi vybíravé a nemají rádi transplantace. Dále

Tomel, přírodní lék na srdce, lze pěstovat samostatně na letní chatě. K tomu je důležité vědět. Dále

Zahradní heřmánek je nejen „nejvíce ruský“ a oblíbená květina každého v naší zemi, ale také. Dále

Pokud je léto horké, pak brambory vyschnou pod spalujícími paprsky slunce. Zvažte několik způsobů, jak chránit rostliny před teplem a. Dále

Hilling je běžná tradiční metoda péče o brambory. Tato metoda je dostatečně jednoduchá, ale je to tak. Dále

Lilek je poměrně rozmarná zeleninová plodina, která vyžaduje zvláštní péči a pozornost během vývoje a růstu rostliny. … Dále

Různé možnosti uspořádání postelí na letní chatě

Jak si vyrobit zahradní kutily v zemi

S touto možností designu je možné pohodlně a úhledně umístit všechny sazenice. Tímto způsobem můžete uspořádat samostatné místo pro každý typ rostliny.

Cesty mezi postelemi můžete vytvořit z dlažebních desek
FOTO: yandex.com.tr

Úspěšné konstrukční řešení — postele ve formě sektorů
FOTO: krrot.net

DIY možnosti pro výrobu vysokých postelí v zemi: fotografie a popisy

Dobrá možnost designu na dvoře, která zdůrazňuje styl designu krajiny
FOTO: yandex.by

Pohodlně navržené možnosti postelí přímo na tvrdém povrchu. V takových podmínkách se často pěstují melouny a tykve.
FOTO: krrot.net

Rámové vysoké modely jsou vhodnější pro péči o okrasné rostliny
FOTO: yandex.ua

Jak udělat teplou postel: základy a nuance

Na podzim se snaží udělat teplé postele vlastními rukama. Zdrojem tepla je organická hmota, která při rozpadu uvolňuje speciální energii. Je to ona, kdo bude užitečný pro vegetaci.

U těchto modelů nelze skleník použít
FOTO: svoimirykamiinfo.ru

Takové instance se vytvářejí ve vybrání 50 cm. Můžete je vytvořit přímo v zemi nebo předem sestavit krabici odpovídající velikosti. Základem takové postele je kompost. Tloušťka jeho pokládky je nejméně 15 cm.

Při vybavování místa izolací se snaží použít očištěnou a oplodněnou půdu
FOTO: roomester.ru

S tímto přístupem mohou obyvatelé léta zasadit rostliny mnohem dříve. Přítomnost rašeliny zvyšuje účinek a rostliny se stávají odolnými proti opětovné výsadbě.

Na poznámku! Odborníci se domnívají, že pomocí teplých záhonů je možné dosáhnout vysoce kvalitních sazenic.

Jak správně dělat postele s odvodněním na zahradě

Všechny pěstované rostliny vyžadují dobrou výměnu plynů a vysoce kvalitní odstranění přebytečné vlhkosti. Aby tyto procesy probíhaly správně, vybavují postele odtokem.

K hnojení je vhodný dobytek nebo speciální minerály
FOTO: ogorod.ahuman.ru

Vlastnosti vytváření postelí ve skleníku vlastními rukama

Existuje několik možností pro materiály, ze kterých si můžete vyrobit postele ve skleníku. Nejprve je to dřevěné bednění. Použití kamene nebo cihel je povoleno. Každá z možností je svým způsobem dobrá.

Lze použít rámečky vyrobené z kovu nebo ploché břidlice. Hotové modely lze zakoupit v železářství
FOTO: diy.obi.ru

V takovém případě lze rozteč řádků vyložit jemným drceným kamenem, sítem nebo pískem. To zajistí pohodlný přístup k rostlinám, zbaví se přebytečných nečistot a plevele.

Dlažební desky poslouží také jako vynikající bariéra pro zahradní postele. Dobře drží půdu a brání růstu trávy
FOTO: homeli.ru

Vlastnosti postelí pro různé rostliny

Pokud chcete krásně vyzdobit místní oblast a zbavit se růstu plevelů pro sezónu, musíte vytvořit nejpříznivější podmínky pro růst plodin. Každý druh rostliny má své vlastní vlastnosti.

Dobré vědět:  Infračervený ohřívač je nejúčinnější možností ohřevu

Jak udělat postele s květinami v zemi vlastními rukama: video

Pro kvetení okrasných rostlin se obvykle používají nejneobvyklejší vzory květinových záhonů. Jeden z nich je podrobně popsán ve videu. S touto instrukcí můžete snadno vytvořit.

Pohodlné jahodové postele: možnosti fotografie

Jahody nebo jahody se obvykle pěstují na dobře osvětleném místě. Je žádoucí, aby na každé keře bobule dopadalo rovnoměrné množství slunečního světla.

Dřevěná víceúrovňová jahodová postel
FOTO: eda-land.ru

Postelní pyramida z dřevěných desek
FOTO: yandex.uz

Klecová postel zabírá minimum místa
FOTO: yandex.uz

Jaká je zvláštnost zelných lůžek

Do pneumatik automobilů lze vysadit různé odrůdy zelí
FOTO: ideaboz.com

Pokud není možné zvolit jiné místo, vykopá se pod zelným zákopem příkop a na jeho dno se rozmetá rostlinný odpad vysoký 7–10 cm a poté se nalije úrodná půda.

Uspořádání lůžek pro okurky a rajčata

Tradiční odrůdy rajčat a okurek nejsou náročné na péči. Potřebují pouze opatrné a správné zalévání. Pokud jde o postele, je povoleno je pěstovat společně. Podívejte se na video o tom, jak to dělají zkušení zahradníci.

Zahradní postele pro různé druhy salátů

Zdravá salátová postel je něco neobvyklého. Je známo, že tyto plodiny vyžadují neustálou péči. Proto musí být při jejich kultivaci dodrženy následující podmínky.

Vážení čtenáři, pokud máte nějaké návrhy nebo dodatky k tématu, jak správně vyrábět zahradní postele, napište své nápady do komentářů pod článkem. Rádi váš nápad prostudujeme. Možná se stane tématem budoucí publikace.

Ušetřete čas: vybírejte články poštou každý týden

Co dělat

DIY dřevěná pyramida

Rada! Je lepší, aby výška všech úrovní dřevěné pyramidy byla stejná. Taková postel má reprezentativní vzhled a je vhodná k použití.

Ve středu budoucí pyramidy je instalována trubka. Nejprve v něm musíte udělat otvory pro zavlažovací systém: horní — průměr 10 mm, spodní — 5 mm. Po upevnění trubky se na směs písku a zeminy položí vrstva kompostu a zhutní se.

Další úrovně pyramidy jsou instalovány stejným způsobem. Toto schéma nabízí následující velikosti vrstev: druhá ze spodní části — 170 x 170 cm, třetí — 120 x 120 cm, čtvrtá — 70 x 70 cm, poslední — 20 x 20 cm. Do každé dřevěné krabice se nalije vrstva zeminy a kompostu.

Schéma výsadby jahodových keřů je následující:

1 vrstva (nižší) 7 jahodových keřů na každé straně
2 úrovně 5 pouzder na každé straně
Úroveň 3 3 keře na každé straně
4 úrovně 3 keře na každé straně
5 vrstev (horní) 2 jahodové keře na dně trubky

Zalijte a nakrmte jahody na takovém lůžku horním otvorem v potrubí.

Jahodová pyramida vyrobená ze starých pneumatik

Pokud zbývají staré pneumatiky pro automobily, můžete je použít pro vertikální pěstování jahod.

Další úrovně jsou vytvořeny stejným způsobem. Pyramidy pneumatik obvykle nepřesahují výšku jeden a půl metru, aby nedošlo k jejich rozpadu pod vlivem srážek. Poslední fází práce je výsadba jahodových keřů.

Kreativní možnosti pro pyramidové postele pro jahody

Zajímavé nápady na pyramidové postele nejen ušetří místo na webu, ale také ho ozdobí, takže je prostě báječné.

Pyramidu na principu pneumatikových lůžek lze postavit z trubek a sudů různých průměrů, předem rozřezaných na kroužky. V nich by měly být vytvořeny boční otvory a měl by být uspořádán zavlažovací systém.

Pyramida pro pěstování jahod může být vytvořena z běžných květináčů

Dřevěná verze pyramidy může být vyrobena z krabic různých velikostí. Měly by být naskládány na sebe a zajištěny jako pyramida z prken.

Pyramidu lze vyrobit ze dvoulitrových plastových lahví připevněných k potrubí nebo ke zdi pomocí lan. V každé plastové nádobě je zasazen jeden jahodový keř.

Místo plastových lahví lze použít plastové sáčky. Naplněné zeminou jsou připevněny stejným způsobem jako v předchozí verzi. Do bočních řezů můžete zasadit 5-10 keřů.

Vertikální postele pro jahody lze vyrobit z dostupných nástrojů, například ze staré komody

Květináče různých velikostí lze připevnit mřížemi a umístit na trojúhelníkové stojany.

Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector