Dlaždice (dlaždice) | Green-Pages.info

Druhy žáruvzdorných dlaždic

Kamna a krbová kamna jsou rozmanitá. Hlavní typy:

 • Terakota;
 • Majolica;
 • Dlaždice;
 • Slínku;
 • Dlaždice;
 • Šamot;
 • Porcelánové kameniny;
 • Přírodní mramor;
 • Falešný diamant.

Terakota

Kamna v chalupě jsou obložené terakotovými dlaždicemi.

Majolica

Majolica je pečená hlína pokrytá polevou. Na povrch se často nanáší dekorativní vzor. Prvky jsou vyráběny ručně, vysoká cena odpovídá mzdovým nákladům. Někdy se kombinuje s dlaždicemi metlakh. Přečtěte si podrobný článek o majolice.

Krb je obložen dlaždicemi se vzorem majoliky.

Tvář u krbu s majolikou.

Dlaždice

Dlaždice — nedoporučuje se pro místnosti, kde může teplota klesnout na mínusové hodnoty: je možné uvolnění.

Obkladové desky s obkladem.

Obklady slínku

Deska slínku má vyšší hustotu než terakota nebo majolika, což vede k menší odolnosti vůči vodě a lepší odolnosti proti mrazu. Tyto vlastnosti umožňují aplikovat takový povlak tam, kde jsou pozorovány teplotní rozdíly.

Nedoporučuje se používat pro dokončování těch kamen, jejichž vnitřní stěny jsou obloženy kamny. Koeficient tepelné roztažnosti materiálů a jejich struktura jsou příliš odlišné.

Dlaždice

Dlaždice má krabicový tvar, má hladký nebo reliéfní povrch, je pokryta glazurou nebo smaltem. Vyrábí se a maloval ručně, což určuje vysoké náklady na materiál.

Jednotlivé prvky vytvářejí během instalace vzor. Povlak se vyznačuje vysokým přenosem tepla a nejvyšší šetrností k životnímu prostředí. Cena — od 30 000 rublů za metr čtvereční.

Kachlová kamna jsou skutečným uměleckým dílem.

Obkladačská kamna a zástěra s ručně vyráběnými dlaždicemi. Dlaždice je vyrobena z bílé hlíny a pokrytá glazurou.

Šamotové dlaždice

Šamotové dlaždice s jednovrstvým hnědým povrchem a modrou glazurou.

Kamna je zakončena šamotovými dlaždicemi.

K dispozici v jednoduchém a dvojče, ale druhé zvětší objem pece. Pro potřeby domácnosti stačí jedna.

Šamotové dlaždice nepotřebují dodatečnou izolaci základního povrchu: nemusí být seskupeny s povlaky, jako je přírodní kámen nebo sádra.

Porcelánové kameniny

Porcelánové kamenné dlaždice používané pro obklad krbu jsou směsí křemenného písku, několika druhů jílu, žuly a mramoru. Barvivem jsou oxidy a soli kovů. Povlak je šetrný k životnímu prostředí.

Struktura keramických žulových dlaždic pro kamna je neporézní, hustá. Je odolný vůči nízkým a vysokým teplotám.

Sporák v venkovském domě je dokončen žulou.

Mramor

Krásný přírodní materiál vhodný do drahých interiérů. Čtvercový metr 20mm desky stojí asi 110 $. Navíc musíte platit za služby designéra, precizní řezání a práci náročnou na práci mistra. Podrobnosti o mramorovém krbovém obložení si přečtěte v samostatném článku.

Falešný diamant

Dobrá volba pro ty, kteří nevědí, jak pokládat dlaždice. Víceúčelový kámen vám umožní skrýt nerovnosti kamen. I žena bez zkušeností to zvládne. Před pokládkou je nutné vyčistit zadní stranu dlaždice od přítoku malty.

Kamna je zakončena umělými „roztrženými“ kameny různých velikostí. Pokládání bylo provedeno lepidlem odolným vůči teplu Hercules. Kovové prvky jsou natřeny barvou Tikkurila Termal Alluminium.

Požadavky na krbové dlaždice

 • odolnost vůči teplu — odolává zahřívání až do 1000 ° C Písmeno „T“ na obalu označuje, že výrobek lze použít k obložení krbu. Přítomnost symbolického jazyka plamene s čísly 1 nebo 2, které označují počet spálení, hovoří o stejném. Čím vyšší hodnota, tím lépe;
 • síla;
 • tloušťka dlaždice nejméně 8 mm — udržujte povlak před deformací;
 • šetrnost k životnímu prostředí — po zahřátí se toxické sloučeniny, které tvoří jejich složení, vypařují do okolního prostoru;
 • odolný vůči vlhkosti. Koeficient absorpce vody by neměl překročit 3%. Tato informace je na krabici označena písmenem E následovaným procentem absorpce vlhkosti.

Obklady slínku

Deska slínku má vyšší hustotu než terakota nebo majolika, což vede k menší odolnosti vůči vodě a lepší odolnosti proti mrazu.

Nedoporučuje se používat pro dokončování těch kamen, jejichž vnitřní stěny jsou obloženy kamny. Koeficient tepelné roztažnosti materiálů a jejich struktura jsou příliš odlišné.

Je vhodné používat slínku v místnostech, kde dochází k prudkým změnám teploty, protože má vysokou mrazuvzdornost. Dlaždice slínku do krbu lze použít také pro povrchovou úpravu z vnějšku.

Šamotové dlaždice

Video ukazuje příklad použití ručně tvarovaných šamotových dlaždic a rakouských omítek od Rath.

Je to drahý materiál, ručně vyrobený ze žáruvzdorných jílů a kamenná mouka přidaná pro pevnost. Vypalování se provádí při teplotě 1300 ° C.

 • Odolné vůči extrémním teplotám;
 • Vysoká požární odolnost;
 • Nepraská;
 • Neotírá se.

Porcelánové kameniny

Porcelánové kamenné dlaždice používané pro obklad krbu jsou směsí křemenného písku, několika druhů jílu, žuly a mramoru. Barvivem jsou oxidy a soli kovů. Povlak je šetrný k životnímu prostředí.

Laminam, 3 mm. Itálie

Struktura keramických žulových dlaždic pro kamna je neporézní, hustá. Je odolný vůči nízkým a vysokým teplotám.

Porcelánová kamenina může napodobovat všechny výše uvedené typy nátěrů a přírodního kamene. Zachovává si svoji barvu i na přímém slunečním světle.

Tloušťka — od 9 do 12 mm. Žáruvzdorné keramické žulové dlaždice jsou spojeny horkým lepidlem. Pokud je kamna venku, použijte lepidlo odolné proti mrazu.

Kachlová dlažba

 • Výhody:
 • odolnost vůči teplu;
 • dobrý odvod tepla;
 • trvanlivost;
 • estetika a šetrnost k životnímu prostředí;
 • široká paleta barev.

Je to jedinečný kus keramiky, zdobený proskleným vzorem, původně vytvořený pro opláštění pecí.

Dlaždice má krabicový tvar, má hladký nebo reliéfní povrch, je pokryta glazurou nebo smaltem.
Jednotlivé prvky vytvářejí během instalace vzor. Povlak se vyznačuje vysokým přenosem tepla a nejvyšší šetrností k životnímu prostředí.

Jaké typy dlaždic se používají k ozdobení kamen a krbů

Žáruvzdorné dlaždice jsou vyrobeny z hlíny, cementových směsí a přírodního kamene. Je zřejmé, že se mezi sebou liší ve výrobní technologii, různých přísadách a designu.

Hlína se používá k výrobě terakotových, dlaždic, slínků a šamotových dlaždic, jakož i dlaždic a majoliky.

Přírodní kámen se používá k výrobě mramorových dlaždic, navíc se také používá při výrobě porcelánové kameniny.

Hlavní složkou umělého kamene je cement, ale přidávají se různé složky, včetně kamenných štěpek.

Terakotové dlaždice

Terakotové dlaždice jsou vyráběny ze vzácných odrůd kaolínové hlíny. Tento všestranný materiál se používá nejen pro opláštění kamen a krbů, ale také pro fasády domů i pro výzdobu interiérů.

Terakotové dlaždice se vyznačují svými přírodními barvami a dokonale napodobují další přírodní materiály, jako je kámen, cihla nebo dřevo.

Pec potažená terakotovými dlaždicemi

Dlaždice se hodí k jiným povrchovým materiálům i k dekorativním prvkům.

Kamenné terakotové dlaždice

Terakota získala popularitu díky těmto vlastnostem:

Je zcela možné pokrýt povrchy kamen kvalitními terakotovými dlaždicemi samostatně, bez zapojení specializovaných finišerů, což lze také připsat pozitivním aspektům tohoto materiálu.

Nevýhodou terakotových dlaždic je její poréznost, která poněkud snižuje možnosti jejich aplikace v určitých oblastech.

Každá z kolekcí obsahuje několik možností pro produkty, které se liší odstíny a textury.

Tato tabulka ukazuje některé vzorky dlaždic vyrobených společnostmi Terracotta:

Téměř všechny kolekce dlaždic jsou doplněny rohovými prvky, které odpovídají reliéfu a odstínům hlavního opláštění.

Kromě toho společnost vyrábí dělící pásy s reliéfy se starořeckými tématy „Antic Décor“ a sbírkou rostlinných vzorů „Nature Décor“. Tyto prvky se používají ke zvýraznění jednotlivých částí stěn pece.

Obklady slínku

Sortiment slínkových obkladů ve specializovaných prodejnách je velmi široký a umožňuje vám vybrat požadovanou variantu co do velikosti i provedení.

Na rozdíl od terakotových produktů má slínek vyšší hustotu, díky čemuž má materiál vynikající odolnost proti vlhkosti.

Deska dokonale odolává změnám teploty, proto je nejvhodnější pro opláštění topných konstrukcí — kamna a krby.

K charakteristickým vlastnostem materiálu jsou tedy přiřazeny následující faktory:

Níže uvedená tabulka ukazuje některé známé výrobce dodávající své výrobky na ruský trh. Tyto informace vám pomohou pochopit výběr materiálu při jeho nákupu.

Někteří výrobci vyrábějí rohové prvky pro běžný obkladový materiál, což výrazně zjednodušuje konstrukci povrchů kamen nebo krbů.

Ceny za slínkové dlaždice

Šamotové dlaždice

Žáruvzdorné žáruvzdorné dlaždice jsou vyráběny ze směsí žáruvzdorných jílů s přídavkem kamenné mouky. Směs se formuje a potom vypaluje při teplotách 1300 až 1500 stupňů.

Tento materiál je vyráběn v několika velikostech od 135 × 135 do 1000 × 500 mm, tloušťce od 10 do 30 mm a používá se nejen pro opláštění nejen cihelných pecí, ale také kovových kotlů, kamen a krbů.

Šamotové desky používané jak pro obložení komor pecí, tak pro obložení kovových pecí a krbů.

Ze šamotové směsi se desky vyrábějí pro další omítání. Některé z nich jsou vybaveny speciálními zámky na pero a drážku. Ukotvení takových desek vám umožní získat téměř monolitický povrch.

V důsledku žáruvzdorných a pevnostních charakteristik jsou tělesa pecí postavena z šamotových desek, do kterých jsou zabudovány kovové pece. Materiál se akumuluje a dobře udržuje teplo a poté ho postupně uvolňuje do prostor domu.

Tělo pece je kompletně sestaveno z šamotových desek.

Šamotové dlaždice se tedy vyznačují následujícími charakteristickými znaky:

Dekorativní šamotové dlaždice pro obkladová kamna a krby jsou vyráběny hlavně ručně, proto mají poměrně vysoké náklady.

Několik ruských podniků se zabývá výrobou šamotových desek používaných pro obložení komor pecí a obložení kovových pecí: Terracott, FasadKeramika, Aprelevsky Thermal Products Plant a TPK PromInvest LLC.

Ozdobné obkladové dlaždice jsou vyráběny malými podniky a jejich výroba je prováděna ručně a často na objednávku.

Několik vzorků dekorativních dlaždic na bázi šamotu

Například ukrajinská společnost BUDEKO LLC dodává své výrobky na ruský trh, který vyrábí výrobky v široké škále tvarů a vzorů, prosklené a bez lesklého povlaku.

Kachlová kamna

Pece kachlová s keramickými dlaždicemi

Aby nedošlo k tomuto problému, doporučuje se pro obkladové pece zvolit matnou keramickou variantu.

Dalším rysem dlaždice je nepřípustnost položit ji na hliněné malty, což by, jak se zdálo, dobře dopadlo na cihly. Důvodem je nízký koeficient absorpce vlhkosti keramiky.

Opláštění pece metodou rámu — instalace keramických obkladů do kovových rámů připevněných k povrchu.

Dlaždice je materiál šetrný k životnímu prostředí, protože je vyroben z přírodních složek, které do životního prostředí nevypouštějí látky škodlivé pro člověka.

Dlaždice a majolika

Dlaždice a majolika jsou dokončovací materiály speciálně určené pro obkladová kamna a krby. Plášť je vyroben z hlíny, která je opakovaně vypalována.

Schéma struktury dlaždice.

Přibližný diagram vzájemného propojení dlaždic a jejich připevnění na zdivo.

Kachlová kamna se dokonale hodí do moderních domácích interiérů.

Kachlová kamna.

Dlaždice i dlaždice zdobené majolikou mají velmi vysoké náklady, protože proces jejich výroby je pracný a časově náročný. To není překvapivé — téměř veškerá práce se provádí ručně.

Reliéfní vzor na vystřelených dlaždicích.

Ručně malované dlaždice technikou majoliky.

Reliéf vzoru může být aplikován na hladký povrch dlaždice ručně nebo může být reprodukován pomocí speciálně připravené formy.

Sušení hotových výrobků se provádí při přirozených teplotách, někdy se suší ve speciálních skříních. Poté jsou formované sušené dlaždice odeslány k vypalování za zvláštních podmínek, které trvají asi 30 hodin.

Díky správným surovinám, ručnímu tváření a vícefázovému vypalování a obratnému zasklení získáte trvanlivé, tepelně náročné a estetické výrobky, které vydrží po mnoho desetiletí bez nutnosti opravy nebo výměny.

Není tolik výrobců skutečných dlaždic. Ale ti, kdo se zabývají tímto řemeslem, skutečně vkládají svou duši do každého ze svých děl a vyrábějí vysoce kvalitní výrobky, které jsou nesrovnatelné s masovým produktem.

V následující tabulce je uvedeno několik výrobců:

A k doplnění informací v této části níže je video o produktech jiného známého výrobce dlaždic:

Video: Dlaždice — produkty mistrů «Klinskaya keramiky»

Dlaždice ceny

Porcelánové kamenné dlaždice

Pec potažená porcelánovými kameny

Tento typ opláštění je také šetrný k životnímu prostředí, protože neobsahuje žádné škodlivé složky a nevydává toxické výpary.

Obkladový materiál se vyrábí ve velkém sortimentu v odstínech a vzorech, které napodobují přírodní kámen různých plemen, cihel a dalších.

Porcelánové kamenné dlaždice mohou mít hladký nebo reliéfní povrch, lesklý nebo matný. Během výroby je materiál podroben procesu lisování a dvojího vypalování, proto má vysokou pevnost a odolnost proti oděru.

Je třeba si uvědomit, že porcelánová kamenina je velmi masivním materiálem, který se odráží ve složitosti práce s ním, zejména při čelách svislých povrchů.

Výhody porcelánových kameninových dlaždic zahrnují následující vlastnosti:

Tloušťka dlaždic se může lišit od 9 do 12 mm. Instalace opláštění na povrch se provádí stejným způsobem jako u obkladů — pomocí tepelně odolného lepidla, speciálně navrženého pro porcelánové kameniny, nebo na kovový rám.

Mramorové dlaždice

Krbový mramorový plášť.

Mramorové opláštění vyžaduje určité zpracování a pravidelnou údržbu, jinak materiál ztratí svou prezentaci. A velmi působivé částky vynaložené na jeho nákup a instalaci budou utraceny marně.

Jak vidíte, mramor není bez jeho nedostatků, ale má také řadu výhod, mezi něž patří:

Evgeny Afanasiev Hlavní editor

Autor publikace 16.09.2018

Líbil se vám článek?
Ušetřete, abyste neztratili!

Kterou dlaždici je lepší položit na sporák v domě

Výběr dlaždic závisí především na tom, na jaký druh sporáku bude instalován. Pece se dělí podle účelu, teploty ohřevu vnější stěny, tvaru, materiálu výroby, použitého paliva, vzorce toku spalin atd.

Jaké vlastnosti má dlaždice pro krb a kamna?

Při rozhodování o tom, kterou dlaždici zakrýt kamna v domě nebo v zemi, musíte vědět, že dlaždice vhodné pro obložení kamen musí splňovat řadu podmínek. Mezi hlavní patří:

Značení dlaždic (označení)

Označení (označení na dlaždici) na obalu vám pomůže zjistit, které dlaždice se použijí pro obložení pecí. V závislosti na typu dlaždice lze použít:

Dlaždice

Cena obkladových dlaždic a reputace výrobce nejsou zdaleka posledním argumentem při výběru. Mistři nedoporučují šetřit na nákupech, protože neustálá výměna levných obkladů bude z dlouhodobého hlediska dražší. Náklady na dlaždice podle typu jsou uvedeny v tabulce.

Na základě toho je snadné rozhodnout, které dlaždice jsou potřebné pro obložení pecí. Nezapomeňte však, že zvolená dlaždice by měla odpovídat obecnému stylu interiéru místnosti.

Dlaždice pro kamna a krby — fotografie v interiéru

Kachlová kamna Černé obklady do trouby Černá stěna pro kamna — boční pohled Krásné dlaždice do sporáku Ohnivzdorné dlaždice pro krb Krb, obklady Kachlová krbová kamna

Závěr

Doufáme, že revize stávajících desek trouby vám pomůže učinit informované rozhodnutí a vytvořit nejen krásné, ale také odolné obložení trouby na míru.

Výhody dlaždic pro kamna a krby

Keramické dlaždice pro obkladové krby mají následující pozitivní vlastnosti, včetně:

Dokončování má mnoho výhod, postrádá nevýhody

Tipy pro výběr

Při výběru této vynikající výzdoby musíte dodržovat následující pokyny:

Správně zvolená dlaždice umožňuje, aby se váš krb stal skutečným mistrovským dílem ve vaší domácnosti

Povrchové čištění a injektáž

Po dokončení všech pokládacích prací začnou povrch čistit. Pro tyto účely byste měli použít papír nebo měkkou ubrousek.

Měkké sádrové těsto je ideální pro injektáž. Potřebují promazat všechny švy. Doba schnutí takové spárovací hmoty je 10 až 15 minut, poté je přebytek z dlaždic odstraněn hadrem.

Druhy obkladů pro kamna a krb

1. Formou

Deska na sporáku může být položena pouze neporušená, jinak budou její jedinečné vlastnosti akumulace tepla sníženy na nulu. Z pohledu formy pro dlaždice tedy existují tři hlavní prvky:

Tvary dlaždic

Rozmanitost tvarů dlaždic není omezena na standardní prvky, existují různé možnosti (jako na obrázku)

2. Strukturou přední plochy

Reliéfní a hladké dlaždice — ražené;
— hladký.

Materiál připravený pro web www.moydomik.net

3. Podle typu povrchu

Glazované dlaždice — glazované (lesklé);

4. Podle přítomnosti obrázku:

Dlaždice s obrázkem — s obrázkem;

5. Podle stylu ornamentu

Téma kreseb a barvy dlaždic vyjadřují ducha země, ve které byly vytvořeny.

Holandské dlaždice Holandské dlaždice. Mají charakteristické modré barevné schéma na sněhově bílém pozadí. Z motivů převládá moře, stepní krajiny, lodě, mlýny, pastýřky atd.

6. Podle velikosti

Je třeba poznamenat, že velikost dlaždic u každého výrobce se může lišit. Je to kvůli výrobní technologii. Dlaždice však odpovídají rozměrům:

 • tloušťka dlaždice 45-50 mm;
 • rozměry čtvercové dlaždice (délka-šířka) 200×200, 220×220, obdélníkový 205×130 mm.

Tyto ukazatele jsou regulovány GOST 3742-47.

7. Podle typu hrbolku

Jednoduchý běžecký pás na dlaždice jednoduchý. Rump má sklon;

Za nejoblíbenější typ produktu mezi uživateli se dnes považuje zasklená dlaždice s potištěným vzorem.

Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector