Do-it-yourself rajčatová zahrada na otevřeném prostranství a na skleníkové fotografii | Green-Pages.info

Vlastnosti rajčat

Agronomové zvyšují plodnost kultury v důsledku střídání plodin. Tato metoda vám umožní zbavit se infekcí a škůdců nahromaděných v průběhu sezóny. Proto odborníci doporučují pěstování rajčat po mrkvi, řepě, cibuli, okurkách, jahodách.

Nedoporučuje se pěstovat rajčata po lilku, bramborách a paprikách, protože patří do lilek. Tento druh má pouze infekční choroby a škůdce.

Písečná půda je vylepšena organickou hmotou: kompost nebo shnilá hnojiva. Čerstvý hnoj se nalije do vody a nechá se 2-3 týdny znovu zahřívat. Poté je rostlina opatrně napojena tak, aby směs nepřicházela do styku s stonkem a listy plodiny.

Na podzim, po sklizni, je země vykopána do hloubky 20-25 cm, takže velké hroudy udržují sníh. Na jaře je půda uvolněna a dezinfikována.

Prevence plísňových chorob se provádí brzy na jaře poté, co se sníh roztaví antimykotiky. V zimním období se v písčité půdě minerály vymývají roztavenou vodou. Proto se na jaře živí komplexem minerálů.

Připravené sazenice rajčat se vysazují v květnu na otevřeném prostranství. V závislosti na klimatických podmínkách lze dobu výsadby prodloužit nebo zkrátit až o 14 dní.

Jak si vyrobit rajčatové postele

Každý letní obyvatel chce přivést krásu do zahrady. Vytvořte dekorativní postele s bohatou plodinou rajčete. Můžete si připravit zahradní postel pro rajčata v různých tvarech:

Nasturtium a měsíčky se vysazují podél rajčatových lůžek. Tyto květiny odstraňují škůdce rajčat a přidávají do zahrady dekorativní efekt.

Vedle postelí jsou uspořádány vertikální nebo závěsné květinové postele. Vysoké hřebeny jsou zdobeny proutěným plotem.

Výběr místa

Místo pro teplou postel pro rajčata ve skleníku je vybíráno s ohledem na faktory:

 • pohodlný přístup za každého počasí;
 • dobré osvětlení;
 • půda by neměla být neustále zmrzlá;
 • chráněné před větrem;
 • vysoké stromy by neměly být umístěny poblíž, což může za špatného počasí poškodit strukturu.

Otevřený prostor pro uspořádání zahrady je vybrán na základě:

 • by měl pojmout několik lůžek, pohodlný přístup a uličku:
 • přímé nebo rozptýlené sluneční světlo;
 • dobře odvodněná půda;
 • žádné koncepty.

Obvykle je místo pro uspořádání zeleninové zahrady vybráno v centru stránky. Je chráněna po obvodu zahradními výsadbami a přístavbami.

Do zahrady je přiděleno nejvíce osvětlené a chráněné před větrnou oblastí.

Velikosti rajčat

Odborníci doporučují udržovat velikosti slev podle parametrů:

Při uspořádání beden se bere v úvahu velikost řádků. Obvykle na ní zůstane 30-60 cm. A pokud si letní obyvatelé plánují nést kolečko v uličce, změřte šířku vozíku, přidejte 10 cm a nechte průchod rovný získané hodnotě.

Jak si vyrobit vysoké postele pro rajčata

Rabat je důkladně navlhčen, takže se půdní bakterie začnou množit

Pokud je na podzim připravena vysoká postel, je pokryta černým krycím materiálem. Na jaře je loňská listová podestýlka převážně zakryta na posteli, protože v této roční době není žádná jiná organická hmota.

Výhody vysoké postele:

Maximální výška rajčatového lože je 100 cm. Příliš vysoká postel není vhodná pro údržbu rostlin. Optimální výška teplé postele je 40-60 cm.

Jak si vyrobit teplou rajčatovou postel

Pokyny pro uspořádání teplé postele pro rajčata na vlastní ruce na jaře:

Za chladného počasí se na oblouky položí agrofibre a v žáru stínidlo

Odborné poradenství

Nasturtium a měsíčky odstrašují rajčatové škůdce, proto odborníci doporučují výsadbu těchto květin poblíž rajčatových lůžek. Cibule, bazalka, šalvěj jsou v okolí dobré.

Pokud při uspořádání postelí nebyl nalezen žádný hnůj, je nahrazen slámou. Za tímto účelem se balík nalije do roztoku kuřecího hnoje — 50 litrů vody na 1 kbelík.

Široké postele neumožňují dosáhnout opačné strany, což komplikuje péči o rajčata. Optimální velikost je 70-100 cm.

Aby se zabránilo humusu přitahovat krysy a krtky, položí se na dno postelí síť. Kovový gril s jemnými oky zabrání škůdcům.

Klady a zápory dřevěných postelí

Poptávka po dřevěných strukturách při pěstování zeleninových plodin je vysvětlena celým seznamem pozitivních aspektů:

Stejně jako jiné dřevěné konstrukce mají postele své nevýhody:

 • nízká úroveň pevnosti v důsledku náchylnosti materiálu k rozkladu;
 • postupy krmení by měly být prováděny častěji;
 • nutnost střídání zeleninových plodin (jednoletá zelenina, druhá — zelená).

Lůžka pro kutily ve venkovském domě mají silné i slabé stránky, přičemž můžete brát v úvahu, že můžete vytvořit originální a funkční ploty pro pěstování zeleniny a bobulovin.

Velikost lůžek z desek na otevřeném poli a ve skleníku

Výška lůžek desek přímo závisí na podmínkách pěstování plodin bobule a zeleniny:

Pokud jde o šířku krabice, při velké velikosti desek dojde k nepříjemnostem při výsadbě rostlin a jejich další údržbě. Nejlepší volbou je 125 cm, tato šířka umožňuje zpracování jak ve středu zahrady, tak podél okrajů.

Jak si vyrobit postele z desek vlastními rukama

Jednou z výhod řeziva je snadnost jejich výroby. Dokonce i začínající zahradníci mohou navrhovat dřevěné bedny a instalovat je na místo vyhrazené pro pěstování zemědělských plodin.

Jak si vyrobit vysoké postele desek vlastními rukama

Chcete-li vytvořit spolehlivou a funkční strukturu, musíte dodržovat následující algoritmus akcí:

Můžete vytvářet vysoké struktury z desek v různých provedeních: vertikální, horizontální. Zvláště harmonicky zapadá do krajinného designu vícevrstvých struktur, jako je pyramidová postel.

Jak vyrobit standardní dřevěné postele

Pro výrobu obyčejného lůžka se vyžadují desky o tloušťce 32 až 40 mm. Z nástrojů:

 • pilka na kov;
 • kladivo;
 • pokosová skříň;
 • hřebíky;
 • kovová mřížka;
 • antiseptický.

Postupný postup výroby standardní konstrukce je následující:

Před použitím desek je nezbytné ošetřit vhodným prostředkem zabraňujícím hnilobě.

Recenze o postelích desek

Maxim, 53 let, Saratov.

Natalia, 64 let, Moskva.

Anna, 35 let, Voroněž.

Ruslan, 28 let, Belgorod.

Yana, 55 let, Volgograd.

Základní principy vytváření lůžek

Optimální šířka a výška

Zařízení zahradního lůžka ve skleníku je jednoduchá záležitost, i když před jeho zahájením věnujte pozornost charakteristikám půdy, úrovni podzemních vod a charakteristikám plodin, které budete pěstovat. Tyto faktory přímo ovlivňují nadmořskou výšku:

Zahradníci často nedodržují parametry postelí doporučené odborníky a volí rozměry šířky jejich skleníku. V každém případě věnujte pozornost následujícím bodům:

Pozinkované skleníkové postele

 • odolný;
 • přátelský k životnímu prostředí;
 • odolný vůči vysoké vlhkosti a vysokým teplotám;
 • esteticky příjemný;
 • nejsou ovlivněny houbami a plísní;
 • snadno sestavit a rozebrat.

Kromě zinkového povlaku se na kov z boku nanášejí další látky, díky nimž je také odolný vůči korozi. Poměrně vysoká cena je jedinou nevýhodou pozinkovaných plotů, ale vyrovná se, pokud si myslíte, že vydrží déle než jeden rok.

Rozumné použití vertikální

Podívejte se na vlastnosti různých způsobů, jak vyplnit vertikální ve skleníku:

Tajemství zařízení teplé postele

Během fáze výstavby organické vrstvy dobře namočte, což podporuje rozklad a tím uvolňování tepla. Nezapomeňte také dobře zalévat, protože vysoké postele velmi rychle vysychají.

Chcete-li ušetřit vodu a pokud to půdní podmínky na místě dovolí, můžete vytvořit teplé příkopové lůžko. Princip činnosti je podobný principu popsanému výše, pouze koule jsou položeny do příkopu 40–45 cm hlubokého s nainstalovanými stranami.

Vlastnosti lůžek pro rajčata

Na jaře je půda znovu vykopána — je mnohem snazší to udělat podruhé fyzicky. Plevele jsou pečlivě odstraněny, aplikována hnojiva. Teprve poté můžete začít připravovat vysoké nebo teplé postele.

Velikosti lůžek pro rajčata

Jak připravit zahradu na rajčata

Jak připravit zahradu na rajčata na jaře

Značka bude muset být oplodněna. Pro tyto účely jsou směsi, které obsahují dusík, fosfor a draslík, dokonalé. Kromě toho budete muset přidat dusičnan draselný, ammofos, nitrofos a nitroamofos.

Jak připravit zahradu na rajčata na podzim

Mnoho zkušených zahrádkářů doporučuje, aby po vykopání pozemku nedošlo k přerušení pozemských hrud. To je nezbytné, aby bylo možné v zimě oddálit sníh.

Fotografie lůžek pro rajčata v otevřeném poli

Teplá zahrada: jak to udělat sami

Na poznámku! Teplé do-it-sami zahradní postel na jaře pro rajčata je obtížné podnikání pro zahradníka. Ale budete si s tím muset jednou pohrát, a pak ji můžete použít několik let a přidávat organickou hmotu.

Pokud máte příležitost, touhu, materiály, místo, můžete si vyrobit 4 postele. Pokud je použijete střídavě pro různé zeleninové plodiny, je vhodné zajistit střídání plodin.

Jak si vyrobit vysoké, teplé postele

Můžete to udělat na jaře a na podzim:

Vysoce teplá postel

Chcete-li posílit spiknutí, musíte si vyrobit krabici nebo ji překrýt břidlicí nebo cihlou. Bude to kombinovaná postel: dno v zemi, nahoře — v krabici nebo v plotu. Pro ty vysoké je připravena krabice desek.

Můžete si vyrobit teplou postel bez plotu, dát jí vzhled kopce. Povrch kopce je větší než plocha roviny, což šetří místo.

Organická hmota rozložená v zákopu se rozkládá, vytváří živiny a uvolňuje teplo. Musí být neustále napojena, aby hniloba intenzivně klesala. Voda pouze s teplou vodou.

Rada! Na zahradní postel poblíž každého keře můžete položit 2 litrové plastové láhve na vodu, nalít vodu ohřátou během dne večer.

Teplá postel se používá po celou sezónu. Nejprve pěstují zelení (kopr, petržel, bazalka, salát), poté rajčata, lilky.

První rok teplá postel funguje jako skleník pro sazenice, ve druhé sezóně pěstují rajčata, papriky, okurky, ve třetí sezóně pěstují kořenové plodiny. Zahradnická volba je střídání plodin.

Příklady krásných rajčatových lůžek

Rajčatová lůžka mohou být nejen užitečná, ale také krásná.

Příklad krásných postelí

Květiny mohou být zasazeny do závěsných rajčatových lůžek. Z takového sousedství se vertikální postel stane krásnější.

Letní chatu zdobí zavěšené postele krásných květináčů a lůžek — pyramidy.

Vysoce teplé postele mohou být oploceny krásným plotem. Umístěte zahradní sochy na místo pro estetiku.

Krásou zahrady jsou upravené keře s bohatou sklizní různých barev, tvarů a velikostí.

Co je mřížoví

Upozorňuji na zkušenost zahradníků, jak instalovat mřížoví do otevřeného pole pro pěstování okurek a rajčat.

Možnosti pro mřížoví, různé podpůrné struktury — fotografie

Níže je fotografie různých návrhů tapisérií pro kutily.

Jak vytvořit podporu pro sazenice ze šrotu? V jednom videu jsem sledoval takový návrh mřížoví pro okurky.

Trellis je vyroben z bambusu, navíc přidány střední vodorovné paprsky.

Podpora pro chýši z rajčat z bambusových tyčinek Tapiserie, foto

Zajímavý je design mříží z dřevěných lamel. Je to nejen funkční, ale také velmi dekorativní.

Ale tady je velmi geniální řešení — staré použité hokejky se hodily. Podle mého názoru není těžké to udělat sami, ale ukázalo se to velmi dobře.

Podpořte a současně přístřeší (skleník) pro okurky z plastových trubek Podpora okurek ve vysoké zahradě

Jak správně uvázat rajčata nebo okurky na mřížoví?

Podívejte se na video. Při vertikálním pěstování zeleniny vás naučí, jak správně uzlovat.

Jak vyrobit líné postele — základní tipy

DIY líná zahradní postel:
krok 9-12
Naplňujeme půdu požadovaného typu. Upevňujeme hadice zavlažovacího systému. Zasadíme sazenice. V případě potřeby nainstalujte markýzy.
Hotovo!

Fotografie mulčování půdy

Mulčování je také užitečné pro pokrytí oblastí mezi postelemi.

 1. Nainstalujte si zavlažovací systém. Nemusíte si vybírat nejdražší systémy dostupné v obchodech. V takových zahradách jsou ty, ze kterých stačí stisknout tlačítko, zcela vhodné — a nebude třeba zalévat rukama. Zalévání vám umožní vytvořit krásné postele: zelené a svěží. Za zmínku stojí i to: zalévání lze provádět občas, ale hojně, což rostlinám dodá potřebnou vlhkost až do vaší další návštěvy.

V závislosti na relativní poloze postelí (a jak dlouho jste pryč) zvolte automatické zavlažování nebo kapkové zavlažování

Chcete-li zabránit plísni z půdy oplocené kamenem, můžete použít proužky geotextilií

Fotografie zahradnické techniky

Jak budou vypadat mřížky pro vysoké rostliny, záleží pouze na vaší fantazii. Na stodole vždy existuje jakákoli možnost na prodej, včetně nástěnných

Inteligentní dacha: zelená energie a líné postele

Inteligentní postele je třeba vykopat pouze jednou. Nepotřebují plevel — mulč zabrání růstu plevelů

Rajčata na mřížoví v inteligentních postelích

Kovové strany postelí by měly být vykopány do země do malé hloubky

Jedná se o zajímavou a efektivní metodu, která je vhodná jak pro líné zahradníky, tak pro zkušené zahradníky, kteří znají své podnikání. Postel tohoto typu ospravedlní úsilí a může přinést spoustu vybavení.

Francouzská zeleninová zahrada s línými postelemi

Líné postele
(foto 2)

Květiny v designu malé zahrady

Inteligentní postel

Víceúrovňové inteligentní postele

Inteligentní postele
(foto 2)

Dřevěné ploty inteligentních postelí mohou být zdobeny kovovými sponkami (laserem řezané)

Účel a výhoda rajčatových trellis

Rajčatové mřížky mohou být vyrobeny z různých materiálů: kov, dřevo, textilie

Rostliny rajčete na mřížoví, pěstované na otevřeném lůžku, se cítí lépe, zvyšují výnosy a odolávají nepříznivým klimatickým podmínkám. Jejich plodná sezóna se prodlužuje.

Kromě toho použití trellises poskytuje své výhody v péči o rajčatové plodiny:

 • můžete volně pohybovat mezi řádky;
 • rostlin dobře větrané, je snazší sevřít;
 • usnadněno sklizeň, plody nejsou poškozeny.

Jak si vyrobit mříž pomocí vlastních rukou

Příprava materiálů

 • podporuje vyrobené z kovu nebo dřeva;
 • drát nebo motouzy.

Síťovina Trellis

Kromě toho pro vážnější návrhy budete možná potřebovat:

 • hadry;
 • polyethylen;
 • polymerní pletivo;
 • upevňovací materiál.

Výrobní instrukce

Mřížky na rajčata z polymerové sítě

Vynikajícím řešením je použití polymerní sítě s velkými oky. Chcete-li nainstalovat takové mřížky, musíte:

 • Nainstalujte podpůrné příspěvky;
 • opravit mezi nimi síť, aby se nedotýkal země.

Trellis ve tvaru X pro rajčata

Dřevěné prvky jsou upevněny hřebíky nebo šrouby. Kovové části jsou spojeny drátem nebo svařeny. Provaz lze vytáhnout shora, aby byly rostliny chráněny krycím materiálem za nepříznivého počasí.

Jsou řemeslníci, kteří vyrábějí trojrozměrné struktury z tenké kovové tyče. To je skvělé pro malé oblasti. Takové mřížky dokonale pomohou ušetřit místo, vydrží to dlouho.

Mřížky na rajčata z kovové tyče

Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector