Do-it-yourself wattle pro záhon: fotografie, jak tkát ploty z vinné révy, větvičky, desky, dřevo | Green-Pages.info

Klady a zápory proutěný záhon

Proutí lze použít jako podklad pro kudrnaté květiny

Z mínů se rozlišují:

Navzdory originalitě není proutěný košový záhon vhodný do městské oblasti zdobené moderním stylem.

Jak vytvořit květinovou zahradu v hotových starých koších

Myšlenka vytvoření jednoduchého květinového záhonu osloví líné pěstitele květin nebo letní obyvatele, kteří mají doma doma zbytečné koše. Vše, co je potřeba, je dobře je namočit antiseptikem. Lze otevřít lakem pro mírné prodloužení životnosti.

Květná zahrada může být vyrobena přenosná a stacionární

Uspořádat květinové záhony ze starých košů dvěma způsoby:

 1. Pokud je koš velký, vystřihněte dno. Upevněte jej kolíky na zemi. Používá se jako stacionární květináč.
 2. Přenosné květinové postele se vyrábějí v malých koších. Pokud je to žádoucí, mohou být zavěšeny za kliky jako hrnce.

Na místo lze položit velký koš, částečně naplněný půdou. Květiny jsou zasazeny uvnitř proutí a venku stuhou, jako by z něj vytékal proud.

Nápady pro proutěné ploty pro květinové záhony

Stejně jako u jakékoli jiné květinové zahrady je péče rozdělena do dvou fází:

Protože se půda rychle vyčerpává a vysychá, květinová zahrada v košíku vyžaduje časté zalévání a krmení.

Ponechání copu venku na zimu se nedoporučuje. Pokud to můžete skrýt v kůlně, musíte to využít, jinak pruty rychle hnijí z vlhkosti.

Výhody a nevýhody proutěného plotu

Poté, co se rozhodnete nainstalovat na svůj web plot s plotem, musíte zhodnotit všechny klady a zápory takového plotu. Proutěný plot typu Tyn má následující výhody:

Příklad konstrukce proutěného altánu

Proutěný plot má také nevýhody:

Nákup a zpracování materiálu pro proutěný plot

Nejlepší je sklízet větve vrby na jaře před začátkem toku mízy, na konci léta nebo na podzim. Tyče jsou vybírány co nejrovnoměrněji a ve stejné tloušťce.

Příprava materiálu

 1. Namočit. Pruty jsou spuštěny do vody se silnými konci dolů a ponechány asi týden. Voda vytváří dřevěnou mízu.

Příprava větví pro tkaní plotu

Proces přípravy drenážního polštáře pro proutěný plot

Užitečné tipy pro uspořádání proutěného plotu

 • Aby dřevěná podpěra vydržela déle, jsou sloupy vtlačeny do země instalací plastové nebo kovové trubky v kusu;
 • Sloupy a příčníky mohou být vyrobeny z kovu, předem natřeného tak, aby odpovídaly barvě přírodního wattle;

Tkaní plotu kolem kovového rámu

Jak vyrobit drátový model?

Dřevěný plot z proutí je postaven v několika fázích. Prvním z nich je příprava a instalace podpěr z vlastních rukou. Husté větve používané jako sloupy jsou vystřeleny.

Podložky musí být připraveny k instalaci — musí být ošetřeny impregnací, spáleny a dehty.

Aby se prodloužila životnost, musí být potaženy základním nátěrem s hlubokým průnikem a doporučuje se dehtu na spodní část sloupků.

Podpěry jsou obvykle prohloubeny na úroveň, která odpovídá třetině výšky plotu z prutů. Například pro konstrukci 1,5 m jsou sloupy zasypány nejméně 50 cm.

V závislosti na zvolené technologii tkaní se určí vzdálenost mezi podpěrami. Při vodorovné orientaci tyčí stačí sloupky vyjmout o 40 — 50 cm, navíc by všechny podpěry měly být ve stejné vzdálenosti.

Chcete-li provést zajištění pomocí metody vertikálního tkaní, je nutné k podpěrám připojit příčky umístěné ve vodorovné rovině. Jejich počet je určen výškou plotu. Doporučuje se upevnit příčky ve vzdálenosti až 50 cm.

Zbarvení

Dokončená struktura je také zpracována speciální. impregnace, skvrna. Povrch plotu je téměř vždy lakovaný. To vám umožní zachovat přirozený vzhled plotu. Jedním ze způsobů, jak zacházet s hotovým živým plotem vlastními rukama, je ze stříkací láhve.

Vlastnosti proutěného plotu

Tento plot má řadu výhod:

Mezi nevýhody proutěného plotu lze rozlišit následující znaky:

 • Design je krátkodobý.
 • Takový plot není kapitálová struktura, která nese funkci ochrany.
 • Složitost opravy. V případě poškození musí být významná část plotu propletena.

Proutěný plot dosahující výšky dva metry se může stát docela spolehlivým omezovačem na cestě cizinců. Pokud uděláte kamenné sloupy a instalujete mezi nimi proutěné části vinné révy, lze takový plot považovat za nedobytný.

Horizontální proutí je spolehlivější než vertikální, ale můžete vytvořit složité a složité vzory propojením vertikálně nainstalovaných větví.

Jak to udělat sami: master class

Kolíky samotné musí mít průměr nejméně pět centimetrů. Upřednostňovanou možností je modřín. Ačkoli jsou pro základnu vhodné plastové i kovové podpěry, jsou vhodné armatury nebo PVC trubky. Je vhodné je malovat v požadované barvě.

Pokud jsou uvnitř prázdné, je lepší do nich vložit zástrčky, což poslouží jako záruka, že základna pro plotový plot bude odolná.

Pokud vytváříte poměrně hustou strukturu, musíte po každé čtvrté řadě bez námahy klepat na horní tkané větve kladivem, abyste zkomprimovali strukturu produktu. Každých šest až sedm řad je rozpětí vyztuženo drátem.

Je třeba věnovat pozornost bezpečnému připojení spodních tyčí k podpěrám, jinak se celý wattle dříve či později sklouzne dolů.

Na konci je třeba plot oříznout podél horní linie odříznutím silných větví základny ořezávačem v určité výšce. Přestože je lze obrazově ohnout, vytvářejí prolamované oblouky. Také sJe nutné oříznout přebytek na stranách plotu tak, aby se „nenasytil“.

Také proutí bude vypadat dobře v kombinaci s květy a zahradními květinami. Není náhodou, že je vybrán pro zahradu jako alternativa k obrubníku kolem květinové zahrady a vytváří dekorativní ploty úžasné krásy.

Z desky lze vytvořit pevnější wattle. Místo dřeva můžete použít také MDF panely nebo například plastové obklady. Ale je mnohem lepší použít přírodní materiál.

Pro podpěry si můžete vybrat nejen dřevěné, ale i kovové, betonové nebo cihlové sloupy. Tyto podpěry by neměly narušovat ohýbání desek budoucího vodního plotu.

Abyste zabránili tomu, že plot bude srazen silným větrem, musíte při práci použít šrouby a hřebíky.

K vytvoření takového plotu jsou instalovány vertikální podpěry ve vzdálenosti dvou metrů od sebe a mezi nimi jsou umístěny další sloupky. Pro spolehlivost je lepší betonovat nosné prvky.

Nejobtížnější je instalovat desky vodorovně a ohýbat se kolem sloupků. Při stavbě plotu je třeba je přišroubovat k podpěrám. Doporučuje se ohýbat každou další desku v opačném směru než předchozí.

Po dokončení práce je takový masivní plot z vodního kamene ošetřen lakem nebo antiseptikem — vydrží tak dlouho, aniž by ztratil svůj slušný vzhled.

Proutěný plot musí být čas od času ošetřen antispeciálním a repelentním hmyzem.

Z čeho je proutěný plot vyrobený

Okamžitě si uděláme rezervaci, že existují dva druhy proutěného plotu — „proutěný“ — vyrobený z větví a „proutěný“ — vyrobený z desek. Technika výroby je velmi podobná, proto se oba týkají proutěných plotů.

Toto je proutí vyrobené z větviček nebo větví

Jedná se o proutěný plot vyrobený z desek

Z čeho je cop vyroben

Aby kovové sloupky nezkazily obraz, jsou zakryty deskami, které jsou upevněny kolíky s vloženými podložkami. Můžete si vyrobit sokl a sloupy z cihel a mezi nimi — cop — vertikální nebo horizontální — podle vašich přání.

Prýmek na kamenných sloupech

Co použít pro plotový plot

Čepice jsou vyráběny z mladých jednoletých výhonků několika druhů dřeva:

 • vrby (betonové);
 • líska (líska);
 • vrba (červená);
 • osika;
 • bříza;
 • PVC tyč.

Nejlepší jsou vrba a líska. Jejich jádro je husté, a proto jsou provozní linie pevné. Zbytek hornin rychle ztratí svůj vzhled a sílu.

Proutěný PVC — odolný a docela atraktivní

Příprava prutů

Čistič kůry

Výhonky se sklízejí brzy na jaře nebo koncem podzimu, jejich tloušťka je od 1 cm do 3 cm. Na malých plotech — až do výšky 1-1,2 m — jsou tonické větvičky — 1-2 cm, na vyšších — ty, které jsou tlustší.

Je lepší vyčistit kůru na větvičkách a přikrýt je mořidlem nebo dřevním olejem. Hnědou barvu lze získat namočením prutů do manganistanu draselného, ​​šedě do síranu měďnatého.

Můžete použít nekořeněné výhonky, ale pak se kůra začne odlupovat, pohled bude neatraktivní. Je výhodnější odloupnout kůru štípanou silnou větví nebo „čističem“ (viz foto). Není těžké jej vyrobit z kusu větve o vhodné velikosti.

Sloupy

Aby sloupy vydržely déle, jsou ošetřeny baktericidními impregnacemi, konce jsou spáleny na ohni (staromódní metoda), ponořeny do horkého bitumenu a namočeny na několik dní do roztoku síranu měďnatého.

Jak si vyrobit proutěný plot sami

Budeme zvažovat nejjednodušší variantu — pravidelný cop. Pro začátek můžete trénovat na malém kousku — zvládnete techniku, pak můžete začít seriózní konstrukci. Například pro výcvik můžete vytvořit plot pro zahradní postel nebo květinovou zahradu.

Horizontální pletení

Klademe šest více či méně tlustých kolíčků do země ve vzdálenosti 30-40 cm. Vezmeme první vinnou révu a vložíme ji do „hadího“ tkaní mezi sloupky. Réva se střídavě ohýbá kolem sloupků vpředu a vzadu.

První tyč je položena

Druhou tyč jsme umístili do zrcadlového obrazu na dno. Pokud to začíná zezadu, další je položen vpředu.

Tkejte druhou tyč vzad

Pokud je potřeba připojit dvě vinné révy, provede se to na nejbližším pólu. Další je jednoduše položeno jako pokračování předchozího. A vyčnívající konce jsou odříznuty poté, co je vše sestaveno.

Třetí a všechny liché řádky se hodí jako první, čtvrtý a sudý — jako druhý. Obecně střídáme začátek před sloupem a pak za ním. Pravidelně, v průniku vinic a poblíž sloupů, zaklepali paličkou — dřevěným kladivem a zhutňovali řádky.

Střídáme každou následující losin

Můžete použít mnoho tenkých větviček

Při výrobě desek z panelů se vyrábějí profily o určité délce. Nastavte požadovaný počet sázek — 4–6 ks, mezi nimi se tkají révy. Po dosažení požadované výšky jsou konce vyčnívající po stranách odříznuty.

V případě potřeby se okraje prutů přibijí na kůlu karafiáty. Výsledné štíty jsou jako na fotografii. Velikosti se mohou lišit — více či méně závisí na přání a druhu plotu.

Vytvořte takové štíty

Když je shromážděn požadovaný počet štítů, jsou nainstalovány na místě a tlačí špičaté konce do země. Pro větší stabilitu mohou být sousední sloupy svázány dohromady. Ukázalo se, proutěný panel plot. Podívejte se na video, kde je příklad montáže tabulových desek.

Montáž plotového plotu lze také provést pomocí kovových sloupků. Žádné speciální technologie:

 • vyvrtáme díry pod hloubkou mrazu,
 • hodíme do kbelíku suti, stlačíme to,
 • vložíme sloupek, postavíme ho na výšku a zkontrolujeme svislici;
 • betonování;
 • k sloupku připevňujeme hotové štíty.

Jednou z možností takové instalace je video.

Stejná technologie se používá pro výrobu proutěného plotu z desek. Prkna jsou pouze pletená a rozpětí mezi sloupky je více.

Vodorovná prkna

Vertikální pletení

Tyče v proutěném plotu mohou být uspořádány svisle. V tomto případě se na sloupky přibijí tři až pět příček. První příčný nosník je asi 10 cm od úrovně terénu a poté s požadovaným stoupáním.

Tkají se takto: jeden konec prutu je přitlačen k zemi, například ze strany nejblíže k vám. Pak se ohnou a střídavě se táhnou mezi mřížemi. Další únik je umístěn na druhé straně. Ukázalo se, že je zrcadleno předchozím. Takže se střídají — vpředu / vzadu.

Proutěný plot s vertikální pletení

Jak vyrobit svislý proutěný plot z desek

Jedna z možností

Horní a spodní příčky mohou být vyrobeny z tvarované trubice. Jedná se o spolehlivější materiál, který také zaručuje větší stabilitu.

Vyšívací materiál

Originální dekorativní plot ze starých desek

DIY oplocení vyrobené z propletených prutů

Plot kolem webu z kamene a dřeva

Půlkruhový plot pro cihlové postele

Nízký plot pro květinovou zahradu z plastu

Plocha bazénu odděluje kovový plot

Neobvyklé dekorativní oplocení vlastními rukama z lahví

Kamenné ploty

Nejmalebnější a téměř věčný budou kamenné ploty. V jejich rámečku vypadají květinové záhony a květinové záhony skvěle. Hrubá struktura kamene zdůrazňuje křehkost divoké zvěře.

Oplocení květinových záhonů z kamene vypadá organicky

Dekorativní kamenný plot podél cesty

Tužka plot

Světlý dekorativní plot vyrobený z tužek různých výšek

Betonové dekorace

Betonový živý plot

Na trhu existuje velké množství betonových forem

Dekorativní betonový plot s následným lakováním

Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector