Dřevěná sprcha pro dávání vlastními rukama: jak udělat + fotografii

Jak si vyrobit dřevěnou sprchu vlastními rukama

Nejprve musíte vybrat správné místo, aby bylo co nejdéle osvětleno sluncem, a zajistit nadmořskou výšku. Pokud terén neumožňuje instalaci sprchy ve výšce, musíte zorganizovat malý násyp, který zorganizuje tok vody.

Druhým bodem je příprava materiálu. Chcete-li postavit venkovní sprchu, můžete použít nejdostupnější a relativně levný materiál v domácnosti — dřevo (desky, dřevo), nejlépe jehličnany.

Výhody dřeva jako materiálu pro výrobu sprchy:

 • ekologicky čisté;
 • cenově dostupné;
 • estetický;
 • snadno zpracovatelné.

Významným mínusem dřeva je náchylnost k vlhkosti a chybám (eliminováno dalším zpracováním a pravidelnou údržbou).

Schémata a kresby dřevěné sprchy pro letní sídlo

Venkovní sprcha ze dřeva je tak jednoduchá, že výkresy pro její výrobu nejsou prakticky nutné. Abychom však konstrukci porozuměli, uvedeme několik příkladů:

Dřevěná sprcha pro letní sídlo — schéma Dřevěná sprcha pro letní sídlo — schematický nákres Schéma dřevěné sprchy — 1 Schéma dřevěné sprchy — 2

Jak můžete vidět na obrázcích, konstrukce dřevěné sprchy není nijak zvlášť obtížná. Ale než začnete, musíte myslet na následující:

 • šatna. Abyste udrželi oblečení v suchu, můžete jej nechat venku pod sprchou, nebo si můžete udělat dřevěnou sprchu pro letní chatu se šatnou. Uživatelům se navíc nedoporučuje vytvářet dvě oddělené místnosti, ale sprchu jednoduše oddělit závěsem. To vám umožní neztrácet čas, plochu a materiál konstrukcí a ponechat více místa na plavání;
 • koupelnové doplňky. K uložení stačí jednoduché dřevěné police. Je však třeba promyslet místo jejich umístění. Měly by být na dosah ruky a neměly by zasahovat do provádění vodních procedur.

Výběr místa a vytvoření základu

Venkovní sprcha pro letní chaty s plastovou nádobou

Chcete-li regulovat objem vody v nádrži, vytvořte jednoduchý plovák s pěnou a dřevěnou tyčinkou. Vyvrtejte otvor ve víku a vložte jej tam, hladina kapaliny bude viditelná z výšky nad ním.

Základna

Proces se skládá ze dvou fází:

Výkresy letní sprchy pro letní chatu s vlastními rukama s odtokovou vaničkou

Možnost rámu

Venkovní sprcha v zemi z plachty a kovových profilů

Musíte se připravit:

 • plachta 3×5 m;
 • kovový profil o délce 18 ma průřezu 25×40 mm;
 • skladovací plastová nádrž, nejlépe černá na 50-100 litrů;
 • sprchová hlavice;
 • stlačit o ½ «;
 • půlpalcový závitový kohoutek.

Poslední tři spolu s těsněním, maticemi a podložkami se často prodávají jako sada, což je velmi výhodné.

Druhá možnost je z ploché břidlice. Rám zůstává kovový, ale profil je nahrazen rohem s 40 mm policí.

Hotové letní sprchové kabiny pro letní chaty

Tip: Základna ve sprše by měla směřovat k odtoku. Je lepší instalovat na něj dřevěnou mříž, na které lze provádět vodní procedury.

Samotný odtok musí být proveden s vodotěsnou vrstvou, pro kterou můžete použít PVC fólii, střešní materiál, hydrosklo nebo šikmý násyp. Je velmi dobré, pokud je větrané, což umožní rozptýlení nepříjemných pachů.

Ze sprchy obvykle jednou nebo dvakrát nevystoupí příliš mnoho vody, takže ji lze zanedbávat. Civilizovanějším způsobem je použití septiku, ale neinstalujte jej přímo pod něj.

V případě velkého množství vody se někdy zanáší a kvůli špatně fungující drenáži se objeví nepříjemný zápach. Proto se doporučuje odvádět vodu pomocí vypouštěcího potrubí ze sprchy několik metrů a instalovat tam septik.

Tip: nechcete se sprchovat vlastními rukama, kupte si hotový otevřený nebo polykarbonátový stánek, který vám dá možnost provádět vodní procedury přímo na zahradě.

Hlavní letní chatová sprcha z tvárnice

Dobré vědět:  Jak instalovat stropní římsu pod napnutým stropem: instalace otevřených a skrytých záclon

Používáme pilotový základ

Pokud se rozhodnete udělat sprchu s výškou 2 metry a více, musí být její základna stabilní. Jednou z možností je pilotový základ, materiálem budou trubky o průměru 100 mm a délce asi 2 m.

Pod nimi jsou pomocí vrtáku vyvrtány otvory s hloubkou, přičemž je třeba brát v úvahu, že na povrchu zůstává asi 300 mm. Nejpřijatelnější velikost dřevěného nosníku pro rám je 100×100 mm.

Tip: díry můžete vykopat sami nebo mít profesionální posádku s potřebným vybavením. V druhém případě bude práce trvat přibližně 30 minut.

Tip: snažte se, aby sprcha nevynikla barevně ani stylově od jiných budov na chatě.

Využití budovy v chladném počasí vyžaduje její dokončení, zejména izolaci. S tím si dobře poradí desky z expandovaného polystyrenu, jejichž minimální tloušťka odpovídá desítkám centimetrů zdiva.

K dekoraci interiérů používejte materiály, které se nebojí vody, například obložení stěn z PVC, plastové fólie nebo polyvinylchloridový film. Pokud používáte dřevo, mělo by být dobře nasyceno lněným olejem a natřeno vodoodpudivou barvou.

Na obrázku je vyhřívaná zahradní sprchová nádrž

Venkovské domy z kontejnerového bloku se sanitárním blokem

Rada: pronájem dieselového generátoru k zajištění požadovaného výkonu pomůže udržovat elektrickou síť venkovského domu v normálním stavu.

Klady a zápory dřevěné sprchy pro letní sídlo

Soudě podle recenzí letních obyvatel má dřevěná sprcha více výhod než nevýhod.

Co je dobré na dřevěné venkovní sprše pro letní sídlo:

Nevýhody dřevěných budov:

Obyvatelé léta poznamenali, že na dřevěné duše v zemi často útočí termiti, mravenci, mrňáci a kůrovci. Chcete-li vyděsit hmyz, musíte si na začátku každého léta a na konci podzimu koupit speciální prostředky a impregnovat budovu.

Projekty dřevěných letních sprch pro letní chaty

Příklad: dřevěná sprcha s toaletou. K dispozici je kanalizace pro toaletu. Budova stojí na betonových blocích. Nad sprchovým koutem je nádrž na vodu se solárním ohřívačem.

Vybavení je umístěno následovně:

Podobný stavební projekt s baldachýnem:

Výkres s vyznačenými rozměry podobné konstrukce se sedlovou střechou:

Schéma jednoduché dřevěné sprchy pro letní chatu s nevytápěnou nádrží. Voda se ohřívá slunečními paprsky:

Níže jsou fotografie hotových dřevěných sprch pro letní chaty vyrobené ručně:

Užitečné tipy

Aby sprcha v zemi sloužila dlouho a pravidelně, je nutné dodržovat některá doporučení. Řemeslníci, kteří si sestavili dřevěnou sprchovou kabinu vlastními rukama, radí:

Nádobu lze pohodlně ručně plnit a také čistit. Chcete-li dodávat vodu do konve, budete si muset zakoupit speciální čerpadlo.

Druhy dřevěných zahradních sprch pro letní chaty

Jednoduchá letní sprcha pro letní chatu ze dřeva

Tato možnost je vhodná pro letní chaty, kde majitelé nežijí trvale, ale starají se o zahradu. Jednoduchá dřevěná sprcha nezabírá mnoho místa. Standardní velikost nepřesahuje rozměry běžné sprchové kabiny určené k mytí 1 osoby.

Dřevěná sprcha s toaletou pro letní sídlo

Dřevěná sprcha pro letní chatu se šatnou

Jak udělat sprchu v zemi vlastními rukama ze dřeva

Po instalaci sloupů a vytvrzení betonu je nutné spojit všechny strany s horním a dolním nosníkem. Spodní lišta podepře podlahu, zatímco horní lišta udrží střechu a nádrž.

Na podlaze sprchové kabiny je dřevěný gril. Pod ním by měl být odvodňovací systém. Lze to provést ve 2 verzích:

Venkovní sprcha u vaší chaty

Venkovní sprcha je možná jednou z nejdůležitějších budov na místě. S jeho pomocí si můžete nejen umýt tělo po celodenní práci na svém webu, ale také se osvěžit v letních vedrech.

Dobré vědět:  Dveře Wenge v interiéru: jak si vybrat model

Než na svůj web namontujete sprchový kout, musíte si pro to vybrat nejlepší místo. Sprcha by měla být umístěna kousek od hlavní konstrukce, nejčastěji za domem.

Poté, co se majitel webu rozhodne pro plochu pro sprchu a velikost sprchového koutu, může pokračovat v instalaci. Tato místnost musí mít alespoň 1 m2. v oblasti, ale nejlépe o něco větší.

Pokud je plánována šatna se sprchou, aby se svlékly a pověsily suché věci, plocha budovy se zdvojnásobí. Budova je obvykle vysoká asi 2,5 metru.

Obecně platí, že rozměry naší kabiny jsou rovny 1,0×2,0x2,5 m, to je nejlepší volba. Pokud je instalace kabiny plánována ze dřeva, je nutné rám namontovat pomocí dřevěných nosníků nebo kovových rohů.

Stěny ve sprchovém koutu by pro lepší metodu větrání měly ustoupit od stropu a podlahy o dvacet centimetrů. Mohou být postaveny z materiálů, které zbyly z hlavní stavby zámku.

Vypouštění sprchy

Odtok vody po umytí lze provést různými způsoby. Někteří majitelé chaty absolutně nevypouštějí vodu.

Jeden z nejběžnějších způsobů, jak vypustit vodu do centralizovaného kanalizačního systému, ale bohužel ne každý majitel letní chaty má takovou příležitost.

Nejlepším způsobem je samozřejmě kanalizace a drenážní jáma. To je nákladově efektivní a umožňuje to, aby odpadní voda klesla hluboko do země. Odtokovou jímku lze umístit pod sprchový kout nebo v jeho bezprostřední blízkosti.

Vykopává se do hloubky ne více než 50-60 cm, velikost stran je 1,0×1,0 m. Po vykopání otvoru je půda v něm pevně utlačena a je pokryta sutinami nebo rozbitými cihlami.

Na vyplněný otvor se umístí plastová, ocelová nebo dřevěná paleta.

Poté je namontován sprchový kout. Pokud je kanalizace poblíž, je nejlepší ji vypustit z plastové kanalizační trubky.

Svými vlastními rukama — sami si stavíme venkovní sprchu — možnost 1

Sprcha je vždy postavena na okraji letní chaty a organizuje odtok vody z palety potrubím (v příkopu) do zvláštního žlabu na místě podél jeho hranice (jednání se svými sousedy).

Tam, kde je plánována výstavba sprchy, je vybrání vybráno s mírným sklonem směrem k drenážní jámě a obloženo střešním materiálem, PVC fólií nebo vybetonováno, aby zem „nekyselila“ z vody.

Několik slov o tepelné izolaci letní sprchy:

Důležitým detailem hlavní sprchy je její tepelná izolace. Stěny jsou zevnitř izolované (můžete si vzít jakýkoli tepelně izolační materiál, jehož názvy a typy jsou nyní více než nápady, kde je použít: pěnové PVC, pěna, vata atd.)

Pokud také děláte sprchové dveře vlastními rukama, pak se překrývají, ne těsně — bez ohledu na to, jak dobře změříte tesařskou mezeru kvůli vodě, budou stále bobtnat a špatně se zavírají.

Požadovaný stav hlavní letní sprcha pro letní chaty — přítomnost šatny.

Mnoho lidí vyrábí osvětlení ve stacionární sprchové místnosti, ale například jsem to neprovedl — zbytečné potíže s bezpečnostním vybavením a osvětlení na nádvoří chaty je dost na to, aby tam „nic neztratilo“.

1. Na jednoduchý sloupovitý základ instalujeme dřevěný rám ošetřený impregnací: spodní postroj, sloupky, horní postroj, výložníky, latování.

2. Namontujeme výstupní potrubí vody s kulovými ventily. Sprchovou hlavici namontujeme později.

Dobré vědět:  Gril na kutilství pro letní chaty: zařízení, které může potěšit po celý rok

3. Venku sprchu uzavíráme pomocí hydroizolace a větru pomocí sešívačky. Plníme lamely pro větrání fasády.

4. Nainstalujeme nádrže na vodu — jednu ohřátou (50 l), druhou na studenou vodu (110 l) — na ruberoidní podložku (dodatečná hydroizolace).

5. Venku jsme čalounění s šindelem. Dolní lamely jsme položili vodorovně podél vodní hladiny. Rohy uzavřeme deskami. Vše zpracováváme impregnací.

6. Pokrýváme střechu střešní lepenkou, přes vyčnívající nádrže stavíme lehký stropní rám jako střešní okno (ochrana proti větru a skleníkový efekt).

7. Uvnitř instalujeme izolaci (minerální vlnu) ve dvou pět centimetrových vrstvách. Poté ji opláštíme parotěsnou zábranou a nahoře ji uzavřeme šindelem. Provádíme elektroinstalaci (pouze kvůli letnímu využití je možné se připojit pomocí prodlužovacího kabelu).

8. Namontujte dveře v jedné rovině s vnější klapkou na dva střední závěsy. Chcete-li skrýt staré tmavé dřevo na střeše a dveřích, zakryjte je dvěma vrstvami barvy. Můžete použít sprchu!

Od jednoduchých po složité

To stačilo na rychlé opláchnutí a osvěžení na konci dne. Ale postupem času se místo usadilo, zarostlo budovami a bylo na čase postavit plnohodnotný stánek a vyhradit mu samostatné místo.

První fáze je základem sprchy

Sloupový základ. Fotografie od autora

Instalace rámu

Rám budoucí sprchy. Fotografie od autora

Jak vyzdobit zahradu vlastními rukama. Rady pro letní obyvatele

Moje zahrada je moje pýcha!

Mnoho žen si opravdu užívá terénní úpravy předzahrádek a záhonů.

Prázdné lahve (skleněné nebo plastové) lze vykopat do země vedle květinového záhonu, takže získáte originální okraj.

Nespěchejte, abyste se zbavili starých pneumatik, dělají krásné květinové záhony, zvláště pokud lakujete pneumatiku jasnou barvou.

Pneumatiky, počínaje velkými, až po malé, lze položit do pyramidy, naplnit zemí a vysadit okrasnými rostlinami. Tento tvar květinového záhonu ušetří spoustu místa a jeho krása vezme člověka za duši.

Květinovou zahradu můžete také vytvořit pomocí staré židle, košů, kbelíků a jiných nádob.

Výběr místa pro letní sprchu

 • za prvé, místo by mělo poskytovat určitou „intimitu“ a mělo by být například uzavřeno z pohledu sousedů;
 • je žádoucí, aby sprchový kout byl umístěn na slunném místě, zejména pokud není k dispozici centralizovaný přívod vody, ale bude zde nádrž, která se ohřívá ze slunce;
 • místo by nemělo být rozfoukáváno převládajícími větry;
 • je žádoucí, aby místo pro sprchu mělo sklon směrem k odtoku vody.

Příprava základu a konstrukce rámu

Nejprve rozhodneme o velikosti sprchy. Optimální velikost sprchového koutu bude 2 x 1,5 m. To vám umožní umístit obě police na oblečení a zásuvky na příslušenství a obecně rozdělit sprchu na suché a mokré zóny, aby nedošlo k namočení oblečení.

Nyní s deskami o rozměrech 40 x 150 mm provedeme páskování uvnitř rámu ze 2 desek podél kabiny a 6 napříč. Budou sloužit jako zpoždění podlahy. Upevňujeme je šrouby.

Nahoře připevňujeme 3 příčné krokve přes kabinu a desky pro latování stěn.

Na rámové tyče na obou stranách sprchy připevníme 2 desky s ozdobně rozřezanými rohy a k nim již připevňujeme vodicí lištu pro posuvné dveře.

Sbíráme rám dveří pomocí válečků.

Stěny sprchy lze opláštit šindelem, který rozřízneme na požadovanou výšku (v závislosti na vaší výšce).

Zdroj vody

Všechny dřevěné povrchy letní sprchy musí být několikrát potaženy speciální protihnilobnou impregnací s antiseptikem.

Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector