Hlavní chyby v plánování kuchyně

Zkušené tipy

Požádali jsme hostesky, které tráví spoustu času v kuchyni, aby se podělily o své zkušenosti a hovořily o úskalích, která mohou čekat na ty, kteří právě začali plánovat renovace.

Toto je moje první kuchyně, takže jsem se hlavně zaměřil na výběr barvy a materiálu fasád, ne interiéru. Naštěstí jsme měli zkušeného výrobce nábytku, který namaloval a vyrobil skvělou kuchyň.

Jaké chyby jsme díky němu neudělali:

 1. nešetřil na zásuvkách,
 2. nad kapotou byla instalována otočná skříňka,
 3. správně vypočítal výšku zástěry (to platí zejména u prasete).
 4. Další častou chybou je malá pracovní plocha.

Poslechněte si také tipy na design ve videu od návrháře interiérů:

Trochu o správné ergonomii kuchyně

Stručně řečeno, kuchyně by měla být pro hostesku pohodlná a měla by zohledňovat základní požadavky na funkčnost a vnitřní obsah.

Více se o tom dočtete v článku na naší webové stránce o správné ergonomii v kuchyni. Pojďme se nyní zabývat základními technickými chybami, které neumožní plné využití kuchyňských skříněk a skříněk kvůli nesprávnému umístění modulů.

Jak nesprávně zvolené rukojeti brání otevření kuchyňských skříněk

Při plánování rohových kuchyňských modulů je obzvláště důležité vzít v úvahu vyčnívající prvky rukojetí. V některých případech může instalace „tlačných prvků na fasády“ „ušetřit“. Mechanismus push-open vám umožní nemontovat rukojeti vůbec.

Na fotografii — instalace rukojetí na kuchyňské skříňky je nemožná — vyčnívající držák nedovolí, aby se sousední dveře zvedly. Pokud se však fasáda otevírá stisknutím nebo integrovanou rukojetí, lze zabránit zablokování.

Chyby v designu kuchyně na konci řady modulů

Nejen rohový segment je hlavním zdrojem chyb při navrhování kuchyně sami v online konstruktéru. Jsou také povoleny při plánování konce řady kuchyňských skříněk v náhlavní soupravě.

Hlavní chyby v designu kuchyně souvisí se skutečností, že uživatelé online konstruktérů při plánování nezohledňují geometrii místnosti.

Často existují situace, kdy topné potrubí, radiátory a parapety neumožňují úplné otevření dveří a zásuvek a stávají se překážkou v jejich cestě pohybu.

Dobré vědět:  DIY instalace oken a dveří

Křídlo se také neotevře úplně kvůli vyčnívající rukojeti, která spočívá na „zdi“. Nebo bočnice nejhlubšího penálu nebo ledničky.

Při plánování konce řady kuchyní po volně stojících domácích spotřebičích musíte být také opatrní: úzké moduly široké 200–300 mm nemohou samy stát. Příliš úzká základna je činí nestabilními.

Typy rozvržení

Existuje 6 typů rozvržení kuchyně:

 • Lineární (jeden řádek);
 • Ve tvaru L (úhlové);
 • Ve tvaru U;
 • Dvojitá řada (paralelní);
 • Ostrov;
 • Poloostrovní.

Podívejme se blíže na každý z typů.

Lineární obvod

Klady: Lineární rozložení náhlavní soupravy je nejkompaktnější, nejuniverzálnější a navíc snadno designovatelné alespoň kvůli nedostatku rohů — a proto je přímá kuchyně o něco levnější.

Nevýhody: Tato možnost rozložení je nejnepříznivější, protože porušuje pravidlo „pracovního trojúhelníku“.

Ideální pro: velmi malé a úzké kuchyně (až 2 m široké), průchozí kuchyně, kuchyňské studio a kuchyně na chodbě. Lineární rozvržení je také vhodné pro ty, kteří vaří jen zřídka.

Lineární kuchyně v přestavěném Chruščově

Rozložení velmi malé kuchyně

Tipy pro plánování:

 • Abyste snížili nepříjemnosti přímé kuchyně, musíte se pokusit naplánovat ji tak, aby dřez byl uprostřed mezi sporákem a lednicí.

Chyby při osvětlení pracovní plochy v kuchyni

Neinstalujte krycí profily pomocí led pásek do spodní části skříněk, ale pouze v profilech, které jsou provedeny zadlabáním do spodní části horních kuchyňských skříněk. Světlo z LED pásky by přesto mělo být rozptýleno a nemělo by řezat oči, jako novoroční girlanda.

Postava: 7. Kuchyňské soklové LED osvětlení

A pokud se rozhodnete umístit LED pás pod desku stolu, vyberte profil, který se nezahřívá, a pásku s nízkým výkonem, aby nedošlo k silnému zahřátí profilu a v důsledku popálení.

Postava: 8. LED osvětlení kuchyňské desky

Další chybou při organizování osvětlení pracovní plochy je instalace stropních stropních svítidel tak blízko horních skříněk, že neumožňují otevření dveří.

Dobré vědět:  Obojek pro kutily: kresby a fotografie + průvodce krok za krokem

Lepší je vybrat si vysokou krabici

Vždy je lepší mít na svém místě jednu vysokou zásuvku než dvě. Za prvé, protože je to dražší, a za druhé, hrnce a pánve lze pohodlně umístit do vysoké zásuvky, jinak musíte otevírat jednu zásuvku po druhé.

Postava: jedenáct. Což je lepší — spousta krabic, nebo maximálně 2-3, informace k zamyšlení

Nešetřete na příslušenství pro zásuvky, samozřejmě, zásuvky Tandembox jsou lepší, přečtěte si o výhodách zásuvek tandembox v samostatném článku.

Vodítka Tandembox

Vlek Tandembox je nejdražší a technicky nejnáročnější segment v řadě zásuvkových vtoků.

Umístění umyvadla a myčky není v jedné linii, ale ve vzájemném úhlu

Všechny naše nepříjemnosti při umísťování myčky pod úhlem ke skříni s dřezem začnou, když myčku vyložíte a pokusíte se přemístit umyté nádobí do sušicí skříně, která je umístěna těsně nad.

Vestavěné spotřebiče v moderní kuchyni

Praktické rady o vestavěných kuchyňských spotřebičích. Řekneme vám o digestoři, lednici, myčce, mikrovlnné troubě. Stručný přehled nuancí výběru a spojení.

Žádné zásuvky, kde je potřeba

Obyčejný příběh v kuchyni je, že zásuvky chybí tam, kde je to potřeba, a jsou umístěny tam, kde ne. A to platí nejen pro byty starého fondu, ale také pro nové budovy, ve skutečnosti se jedná o dvě nebo tři zásuvky, které se nacházejí v oblasti odbavovací plochy.

Potřebujeme však alespoň vývod nahoře pro připojení digestoře, zásuvek pro připojení varné desky, elektrické trouby, myčky nádobí, ledničky, mikrovlnné trouby, umístěných hluboko pod úrovní stolu.

Postava: devatenáct. Schéma zapojení kuchyně

Ergonomie Základy kuchyně

Ergonomie je organizace prostoru s přihlédnutím k proporcím a velikostem lidského těla; v naší historii je tento prostor kuchyňským prostorem.

Odkaz na článek

10 pravidel pro plánování kuchyně

Než začnete vytvářet plán své budoucí kuchyně, měli byste se seznámit se základními pravidly ergonomie a bezpečnostních opatření, normami velikosti nábytku a osvědčenými konstrukčními technikami.

Při dodržení pravidla pracovního trojúhelníku jsou minimalizovány nadměrné pomlčky, čas a náklady na úsilí

Dispozice průchozí kuchyně v soukromém domě

 1. Je pohodlnější umístit chladničku blíže k dřezu než ke sporáku. Lze jej také zabudovat do jednotky vedle trouby a mikrovlnné trouby. Při akutním nedostatku prostoru lze chladničku jednoduše vyjmout z kuchyně, řekněme, do obývacího pokoje nebo na chodbu.

Rozložení malé kuchyně bez ledničky

 1. Při plánování kuchyně nezapomeňte, že výčnělky lze téměř vždy „obejít“ mělkými skříňkami a výklenky přizpůsobit pro ukládání věcí.

V případě potřeby můžete dveře přesunout, mírně je posunout nebo rozšířit / zúžit. Mimochodem, dveře lze demontovat, přeskupit nebo nahradit sklopnou / posuvnou konstrukcí.

Ve zplyňované kuchyni nemůžete dveře odstranit, ale můžete je nahradit sklopnými / posuvnými dveřmi. Můžete to udělat ještě jednodušší — stačí změnit uspořádání závěsů tak, aby se dveře otevíraly ven

 1. Nejvhodnější je nakreslit možnosti rozložení náhlavní soupravy ve speciálních programech. Například to zvládnou jednoduché a bezplatné plánovače jako Planner5D, SketchUP Pro nebo online nástroj pro tvorbu IKEA.
 2. Chcete-li si jasněji představit, zda je rozvržení, které jste vyvinuli, vhodné pro vaši kuchyň, nakreslete křídou nábytek a spotřebiče v životní velikosti na podlahu a stěny. To vám pomůže vidět chyby v plánu, vyřešit pochybnosti nebo přijít s novými nápady.
 3. Vezměte prosím na vědomí, že můžete vyhrát další místo, pokud plánování malé kuchyně možné díky omezenému vybavení: lednička široká 55 cm, myčka široká 45 cm a pračka se sníženou hloubkou 35 cm.

Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector