Hydroizolace bazénu zevnitř i zvenku: jak na to + recenze

Materiály pro hydroizolaci bazénu zevnitř

Materiály pro hydroizolaci bazénu by měly být zvoleny tak, aby zohledňovaly klimatické podmínky oblasti, ve které bude bazén používán.

Existuje několik hlavních a běžně používaných typů hydroizolačních materiálů, které se používají pro vnější i vnitřní izolaci:

 • PVC (polyvinylchloridový film).
 • Tekutá hydroizolace z cementu a polymeru.
 • Křemičitany draselné / sodné nebo vodní sklo.
 • Tekutá guma.
 • Polymerní hydroizolační potahový tmel.
 • Asfaltová hydroizolace.

Poznámka, že penetrační hydroizolace a tekuté sklo by se měly používat pouze v kombinaci s jinými typy vnitřní a vnější izolace betonových konstrukcí.

Pozornost! Při použití hydroizolace lepené role nesmí být pod povrchovou úpravou dovoleno vytvářet vzduchové bubliny.

Proč potřebujete hydroizolaci bazénu

Hydroizolační materiály pro bazény

K ochraně betonu a blokování horkých van před vlhkostí bylo vyvinuto mnoho materiálů, které se liší strukturou a způsobem aplikace. Nejoblíbenější jsou:

Materiály pro hydroizolaci bazénu zevnitř

Na vnitřní hydroizolaci instalovanou pod dlaždicemi jsou kladeny zvláštní požadavky, protože bude vystavena velkému množství vody.

Materiál by měl být:

Hydroizolační materiály pro venkovní bazény

Aby se ušetřily peníze na vnější hydroizolaci, často se používá obyčejný film, střešní krytina. Někdy jsou stěny bazénu jednoduše pokryty bitumenem roztaveným nad ohněm.

Odborníci jsou kategoricky proti takové hydroizolaci. Jeho nedostatek je způsoben čtyřmi faktory:

Pokusem ušetřit peníze na venkovní hydroizolaci získá majitel bazénu dvojnásobné peníze a mzdové náklady.

Pro ošetření vnějších stěn je optimální použít drahé, ale účinné materiály. Tekutý kaučuk pro hydroizolaci bazénů, směsi s hlubokým průnikem nebo membrány jsou považovány za vynikající. Taková ochrana bude trvat 40 až 50 let.

Jak správně voděodolný bazén

Pokud je pro bazén zvolena hydroizolační vrstva ve formě tekutého kaučuku, je lepší ji nanášet pod dlaždice z vnitřní a vnější strany na misku stříkáním.

Ve videu je příklad použití tekutého kaučuku:

Závěr

Hydroizolace bazénu pod dlaždice netoleruje úspory. Důsledky používání levných materiálů v budoucnu mohou přinést ještě vyšší náklady.

Vnější hydroizolace

Požadavky na vnější hydroizolaci jsou podobné požadavkům na hydroizolaci základů. Rozdíl spočívá v parametrech smrštění a změnách geometrie struktury bazénu pod vlivem významného objemu vody a výsledných dynamických zatížení.

Vnější hydroizolace bazénu se provádí pomocí následujících materiálů:

Použití moderních vysoce účinných penetračních a injektážních kompozic je do určité míry omezeno jejich vysokými náklady a také náklady na práci na jejich aplikaci.

Nejdostupnější a osvědčenou metodou je stavba hliněného hradu. Vybere se půda v místě instalace bazénu, do jámy se nalije hlína a utlačí se. Hliněný hrad se používá v kombinaci s jinými hydroizolačními materiály.

Vnější hydroizolace se používá pouze pro venkovní bazény. U vnitřních bazénů to není nutné.

Proč voděodolný bazén?

Beton je silný a odolný materiál, ale vyznačuje se zvýšenou pórovitostí. Voda prosakující do tloušťky materiálu se snadno vstřebává a dlouhodobě zadržuje a stává se tak příznivým prostředím pro vývoj plísní.

Při vystavení teplotám pod bodem mrazu se taková stěna stává chladným vodičem a zamrznutí kapaliny vede k prasklinám a mechanickému zničení konstrukce.

Zařízení spolehlivé hydroizolace vnitřního povrchu bazénové mísy není pochyb, protože je naplněno vodou. Ke zničení však může dojít také zvenčí.

Nejprve dochází k infiltraci kapek, poté k mírnému kapání, které odplavuje částice roztoku a promění se v slušný únik.

Vnitřní a vnější hydroizolace bazénu

Během fáze výstavby bazénu by měla být opatření na ochranu konstrukčních prvků nádrže proti vlhkosti prováděna na obou stranách. Rozlišujte mezi vnitřní a vnější hydroizolací bazénu. Vnější hydroizolace je uspořádána tak, aby chránila konstrukci před pronikáním podzemní vody.

Vnitřní — chrání strukturu před účinky kapaliny, která svou hmotou tlačí na povrch mísy.

Výběr metod hydroizolace závisí na umístění instalace bazénu — venku nebo uvnitř, vlhkost vzduchu, výška vodonosné vrstvy, typ půdy.

Ochrana nádrže před podzemními vodami

Bazén by měl být chráněn před pronikáním podzemní vody již ve fázi výstavby — před postavením mísy. Pod konstrukcí je uspořádán pískový polštář, na který je položen list střešního materiálu nebo jiného hustého vodotěsného materiálu s přesahem.

U těsné podzemní vody budete také potřebovat hydroizolační síto z hlíny nebo hlíny o tloušťce nejméně 30 cm.

Ke zpevnění betonu a zvýšení jeho hydrofobních vlastností se do směsi písku a cementu přidávají speciální přísady nebo vodní sklo. To však vyžaduje přísné dodržování receptury a proporcí.

Když stavíte bazén sami, je to docela obtížné. Doma je snazší zpracovat hotovou konstrukci zvenčí pomocí tekutého skla nebo penetrační hydroizolace.

Na stacionárních půdách (skalnaté, poloskalné horniny, málo vlhké písky s nízko položenou zvodněnou vrstvou) je dostatečné ošetření penetračním složením.

Dobré vědět:  Trvanlivost laminátu: Několik tajemství pro začátečníky

Ale jílovité půdy podléhají mrazu a sezónním posunům. V takových oblastech se mohou objevit mikrotrhliny, do kterých začne pronikat vlhkost. V tomto případě nepomůže povrchová úprava, zejména tekuté sklo.

Proto jsou před stavbou betonové mísy z jámy odstraněny půdy nestabilní během období mrazu a je nutná rašelina a spraše hlína a písčitá hlína.

Spolehlivá ochrana proti vlhkosti je zajištěna nanesením hydroizolační vrstvy nebo tekutého kaučuku. Silný film vytvořený po polymeraci vydrží agresivní působení a tlak zeminy a není poškozený během smršťování betonové konstrukce

Hydroizolace vnitřního povrchu mísy

Proto je lepší nešetřit na vnitřní hydroizolaci. Pro zvýšení efektivity se používá několik různých metod najednou.

Ochranný povlak mísy musí splňovat následující požadavky:

Materiál pro vnitřní hydroizolaci bazénové mísy musí být ekologický a odolný vůči ultrafialovému záření a teplotním extrémům.

Následující typy hydroizolací splňují tyto požadavky:

 • tekutý kaučuk a polymerní sloučeniny na bázi vody;
 • materiály s hlubokým průnikem;
 • ochrana polymerními membránami.

Můžete použít kombinaci tří nástrojů najednou nebo být omezen na dva.

Obložení povrchu nádrže pomocí keramických dlaždic nebo mozaiky neztrácí svůj význam. Takový povlak je odolný — je odolný vůči jakémukoli nárazu, dobře se myje a klidně vydrží tlak vody.

Jednotlivé prvky jsou zcela vodotěsné. Švy jsou nebezpečné. Ani použití vodotěsné injektážní směsi nezaručuje průnik kapaliny.

Proto musí být povrch před obkladem ošetřen prostředky na ochranu proti vlhkosti. Kombinace penetrační kompozice s potahovým tmelem je nejúčinnější hydroizolací bazénové mísy aplikované pod dlaždice.

U krytých bazénů bude při udržování normální vlhkosti hrát důležitou roli správné větrání.

Závěry a užitečné video k danému tématu

Jak správně aplikovat penetrační hydroizolaci. Příklad přípravy povrchu a úpravy bazénu materiály Vandex:

Hydroizolace bazénu s polymerovou membránou:

Ochrana mísy proti vlhkosti tekutou gumou. Aplikace stříkáním vytváří rovnoměrnou vrstvu rovnoměrné tloušťky:

Ať už se k izolaci bazénu použije jakýkoli způsob, měla by se ověřit těsnost spolehlivosti povlaku. Za tímto účelem je nádoba naplněna vodou a udržována po dobu asi 10-15 dnů.

Po celou tu dobu se pravidelně kontroluje těsnost okolí bazénu. A pouze při absenci chyb v hydroizolaci pokračují k dokončení.

Máte zkušenosti s hydroizolací betonového bazénu? Sdílejte prosím informace s našimi čtenáři a řekněte nám o své metodě řešení problému. Komentáře můžete zanechat ve formuláři níže.

Hydroizolace zevnitř

Moderní trh stavebních materiálů nabízí široký výběr speciálně navržených směsí. Kromě toho se k vytvoření ochranné vrstvy používají různé technologie.

Existují dva způsoby, jak ochrannou vrstvu pokládat sami: potahováním a penetrací. V prvním případě se používají membránové směsi, ve druhém penetrační (penetrační) sloučeniny.

Možnosti výstavby příměstských bazénů

Dokonce i nezkušený pán je schopen provést stavbu bazénu pro letní chaty. Je nutné dodržovat pouze konstrukční technologii vybrané konstrukce.

Nejprve si ale musíte vybrat vhodné místo pro plaveckou strukturu a její typ. Ne každé místo bude schopno zřídit velkou nádrž pro dálkové plavání nebo skákání z třímetrového odrazového můstku.

Umyvadlo lze vyrobit strukturálně:

Jejich tvar mísy může být kulatý, obdélníkový, oválný nebo složitá geometrie. Nejjednodušší možností je velká lázeň ve tvaru sudu poblíž lázeňského domu. Je však těžké nazvat takovou strukturu plnohodnotným fondem.

Pro zařízení v zemi je venkovní bazén nejčastěji volen ve stacionární nebo mobilní verzi.

Je mnohem obtížnější postavit krytý bazén vlastními rukama. Pro něj bude muset objednat projekt plnohodnotné budovy v podobě přístavby venkovského domu s potrubím, instalací zařízení, větráním a vytápěním bazénu.

Pokud místo není hlídáno a v zimě majitelé občas navštěvují daču, je iracionální stavět takovou stavbu.

K dokončení stěn a dna misky stacionárního bazénu zevnitř použijte:

 1. Laminát.
 2. Polypropylen.
 3. PVC fólie.
 4. Mozaika nebo dlaždice.

Silný film z polyvinylchloridu se používá jak v rámových, tak v monolitických strukturách. A zbytek materiálů je pouze pro zařízení stacionárních konstrukcí s částečným nebo úplným pohřbením do země.

Mísy vyrobené z kompozitních skleněných vláken jsou vyráběny v továrně. Rozměry a konfigurace produktů nejsou ničím omezeny. Totéž platí pro polypropylenovou verzi.

V průmyslovém měřítku se vyrábějí modulární panely z PVC, ze kterých se sestavuje bazénová vana s instalací přímo na místě. Sada panelů umožní vytvořit bazén téměř jakékoli velikosti a tvaru.

Pokyny k bazénu

Po určení umístění stacionárního bazénu na chatě je nutné nakreslit plán s rozložením komunikací a přesnými rozměry konstrukce, stejně jako schéma umístění zařízení pro cirkulaci a čištění vody.

Není možné vykopat jámu bez předběžného plánování a značení na zemi. To je pracná záležitost, z několikanásobného házení velkého množství půdy z místa na místo zmizí touha budovat něco vlastními rukama na dlouhou dobu.

Dobré vědět:  Jak vrátit teplo domů: řádně izolujeme rámový dům

Do hloubky je jáma vykopána o 30 centimetrů větší, než je velikost v ní vytvořené mísy. Tento prostor je vyplněn pískovým polštářem a nahoře vrstvou hydroizolace, pro jejíž zařízení můžete použít geotextilie nebo střešní lepenku.

Doporučujeme seznámit se s podrobnými pokyny, jak izolovat bazén vlastními rukama.

Možnost č. 1 — polypropylen a sklolaminát

Instalace kompozitní nebo polypropylenové mísy vám umožňuje výrazně urychlit proces instalace bazénu v zemi. Je vytvořen v dílně a doručen na web v hotové podobě.

Doporučení k uspořádání

Materiály použité při výrobě jsou odolné vůči mechanickému namáhání a vodě.

Zařízení na chatě bazénu z těchto materiálů je následující:

Další možností uspořádání polypropylenového bazénu je použití listů tohoto polymerního materiálu o tloušťce 8 mm nebo více.

V tomto případě může být mísa vytvořena v jakékoli velikosti a tvaru. Hlavní věcí je správné připojení plechů svařováním. K tomu budete muset zakoupit nebo pronajmout speciální svařovací extrudér a horkovzdušnou pistoli.

Pokud je dacha umístěna v chladné oblasti, pak se doporučuje potrubí v zemi, stěny a dno mísy izolovat polystyrénovou pěnou tlustou několik centimetrů před nalitím betonu v případě nekvalitního odtoku vody ze systému před konzervací.

Tepelnou izolaci však nelze považovat za opatření, které bezpodmínečně chrání polymerní stěny a podzemní větve potrubí před průlomem, když voda zamrzne. Je lepší systém před zimováním zcela uvolnit.

Instrukce k instalaci

Instalace bazénu z plastových skleněných vláken a konstrukce strojovny pro údržbu bude dvoustupňový proces. Podívejme se na ně podrobněji níže.

První etapou je instalace bazénové mísy do jámy a připojení dálnic a kování.

Metody ochrany proti vlhkosti betonových konstrukcí

Hydroizolace může být povrchová, vnitřní nebo kombinovaná.

K zajištění ochrany proti vlhkosti konstrukcí z monolitického betonu nebo betonových bloků se používají následující prostředky:

Každý produkt má své vlastní vlastnosti, které určují rozsah a způsob použití.

Pronikající hydroizolační směsi

Penetračními materiály jsou směsi cementu a písku s aktivními chemickými přísadami. Zředí se vodou a nanáší se na dobře vlhký povrch.

Za přítomnosti vody začnou účinné látky reagovat s částicemi betonové směsi — bez vápna. Ve výsledku se tvoří nerozpustné krystaly hydrosilikátů a hydroaluminátů vápenatých.

Beton je tak zhutněn dovnitř — aktivní složky hydroizolace kapilárním sáním pronikají i do těch nejmenších trhlin. Vytvoří se bariéra proti vlhkosti.

Když všechny molekuly vody reagují, proces tvorby krystalů se zastaví. Obnovení kontaktu s kapalinou ji znovu nastartuje, což způsobí ještě větší zhutnění a hydroizolaci.

Tloušťka vytvořené vrstvy může dosáhnout 10–20 cm. Ochrana se nebojí mechanického poškození, zvyšuje mrazuvzdornost betonu a trvanlivost celé konstrukce.

Penetrační hydroizolace však neposkytuje 100% ochranu proti vlhkosti při stálém kontaktu s kapalinou. Proto se používá jako předúprava před aplikací hlavní ochranné vrstvy.

Hydrofobní přísady do betonu

Princip působení hydroizolačních přísad je stejný jako u penetračních směsí. Pouze v tomto případě je chráněna nejen vrstva na povrchu — celá řada materiálu se stává hydrofobní.

Hydroxid vápenatý nebo volné vápno v běžném betonu je v průběhu času vymýváno a zanechává velké množství mikroskopických kapilár a dutin.

Aktivní přísady přidávané do směsi již ve fázi vytvrzování betonu interagují s hydroxidem vápenatým a molekulami vody. Vyrůstají v roztoku a vyplňují vytvořené mikrodutiny a póry.

Litá betonová konstrukce nebo jednotlivé bloky získávají vlastnosti kamenného monolitu. Při dalším vystavení vodě se povrch konstrukce ještě více zhutňuje.

Konstrukce z takového betonu má nejen odolnost proti vlhkosti — vyznačuje se zvýšenou pevností, mrazuvzdorností a tepelnou odolností, odolností proti agresivním účinkům chemických sloučenin prostředí.

Přísady nejen pomáhají vyplňovat mikropóry — větší dutiny jsou lemovány vrstvou nerozpustných krystalů. Díky tomu je smáčivost povrchu minimalizována a účinek kapilárního zatažení je odstraněn.

Tekuté sklo je účinným prostředkem

Složení se vyznačuje dobrou přilnavostí a snadno se nanáší válečkem, štětcem nebo stříkáním. Ošetření se provádí ve dvou nebo třech vrstvách, přičemž se čeká na úplné vytvrzení aplikovaného roztoku.

Je třeba mít na paměti, že tekuté sklo tuhne velmi rychle. Proto je při provádění práce zapotřebí určité dovednosti. To ztěžuje vlastní vodotěsnost nádrže.

Ztuhlá vrstva má podobné vlastnosti jako sklo — je tvrdá a docela křehká. Pro ošetření povrchů, které jsou neustále ve styku s vodou, se používá pouze jako základ pro lepení polymerovými filmy.

Tekutá a viskózní hydroizolace

Snadno použitelné a účinné tekuté výrobky jsou stále populárnější. Jedná se o kompozice na bázi bitumenu, latexu, silikonu, polymerů. Nanášejí se na povrch běžným štětcem, stříkáním nebo válečkem.

Kompozice se vyznačují dobrou přilnavostí k povrchu — vyplňují mikrodrsnosti, póry a praskliny a vytvářejí hustou membránu odolnou proti vlhkosti.

Dobré vědět:  Jaké jsou výhody kovového komína

Tekuté izolátory se dělí na dva typy:

Výrobky nejčastěji nevyžadují předběžnou povrchovou úpravu. Nanášejí se v několika vrstvách. Výsledkem je silná a elastická membrána, která nemá klouby ani švy.

Taková vodotěsná bariéra se nebojí žádného vodního rázu vodovodního systému nebo tlaku kapaliny nebo smrštění betonové konstrukce a vzhledu malých trhlin. Film zůstane nedotčen.

Existují následující složení hydroizolace kapalných a nátěrových hmot:

Taková ochranná bariéra je schopna odolat i vážnému mechanickému namáhání.

Nevýhodou téměř všech takových kompozic je to, že ultrafialové světlo má negativní vliv na hotový povlak, až do ztráty elasticity a praskání. Venkovní bazény jsou proto navíc potaženy ochranným prostředkem.

Povlak polymerovými fóliemi

Hydroizolace betonu s polymerovými membránami vyžaduje profesionální přístup a je docela obtížné to udělat sami. Je nutná předběžná úprava povrchu penetrační hydroizolací nebo tekutým sklem.

Film by měl být položen na vrstvu geotextilie, aby se zabránilo kondenzaci a vyloučilo se tření membrány o drsný povrch.

Jak udělat hydroizolaci sami

Nejjednodušší a nejúčinnější metodou pro vlastní hydroizolaci bazénu je aplikace penetračních a následně viskózních nátěrových hmot. Aby však byl povlak spolehlivý, je nutné dodržovat technologii.

Teplota okolí během práce by neměla být nižší než + 5 ° С. Za horkého slunečného počasí jsou oblasti pro aplikaci tmelu zastíněny nebo zpracovány ráno a večer.

Tmel před použitím důkladně promíchejte. K tomu se používá pásový mixér, aby se vyloučilo unášení vzduchu do potahovací směsi.

Fáze hydroizolačních prací:

Hydroizolační vrstva by měla schnout po dobu nejméně 3 dnů, na povrchy přicházející do styku s vodou — 14-15 dní. Během této doby nesmíte na ošetřené povrchy šlapat ani na ně chodit.

Aby se zabránilo nerovnoměrnému vysychání a tvorbě silné a elastické membrány, je nanesený povlak během polymerace pravidelně navlhčen vodou a potažen filmem.

Pomocí této technologie můžete provádět vnitřní i vnější hydroizolaci bazénu. Takto připravený povrch je připraven k dokončení. Bazén můžete obkládat, zakrýt PVC fólií nebo zakrýt barevnou tekutou gumou.

K čemu slouží hydroizolace sklepa?

Hydroizolace na objednávku za nejlepší cenu!

Pravidla také uvádějí typy použitých materiálů, technologii práce.

Větrací zařízení je důležitou etapou na začátku prací na hydroizolaci sklepa

Pokud ve sklepě není ventilační systém, pak se pára, která nenajde cestu ven, nevyhnutelně usadí na stěnách a stropu. V tomto ohledu je před zahájením prací na hydroizolaci sklepa důležité správně uspořádat ventilační systém.

Instalace digestoře je následující:

Díky této jednoduché konstrukci lze účinně odstranit kondenzaci ze sklepa kvůli teplotnímu rozdílu uvnitř a vně místnosti.

Jaký typ materiálů pro izolaci sklepa zvolit

Použití živičné pryskyřice

Nejvhodnější možností řešení problémů s vlhkostí je hydroizolace sklepa podzemní vodou pomocí bitumenu. Bitumen je malý blok aplikovaný na povrch v kapalné formě:

Aby byla směs snadno aplikovatelná, musí být udržována v teple. Asfaltový plášť odolá vzhledu vlhkosti a chrání základ před zničením po dobu 5 let.

Role materiálů

Roll materiály lze použít současně s tekutými produkty nebo samostatně. Mezi svitkové materiály patří střešní materiál, izolace rubitex a hydroglass. Střešní materiál je rozpočtový, ale zároveň vysoce kvalitní materiál pro hydroizolaci.

Současné použití tmelu a rolovacího materiálu přispívá k dobrému pronikání směsí do betonového základu a spolehlivosti hydroizolace sklepa.

Výhody tekutého kaučuku

 • Směsi aplikované v jedné vrstvě. Po dvou hodinách po aplikaci úplně vysušte, avšak pokud se použije v otevřené nádobě, existuje možnost rychlého tuhnutí.
 • Skladby aplikované v jedné vrstvě a nastavení za den.

Betonový podklad musí být předem očištěn od prachu a opatřen základním nátěrem. Tekutá guma se nanáší štětcem nebo špachtlí.

Vertikální a horizontální způsoby izolace sklepa zevnitř od podzemní vody

Svislá hydroizolace

V případě vniknutí vody do suterénu pod garáží nebo domem se můžete uchýlit k moderní, ale složité injekční technice. V tomto případě jsou vytvořeny clony filtračních prvků a je instalována speciální membrána, která chrání před vlhkostí.

Nevýhody této metody zahrnují přísný sled prací, který je při absenci zkušeností obtížné dodržovat.

K zajištění vysoce kvalitního pokrytí je nutné provést práci v několika fázích:

Po zaschnutí směsi je nutné povrch injektovat.

V případech, kdy je základ umístěn ve značné hloubce, je vhodné zevnitř zpracovat svinovací materiály podzemní místnosti zevnitř.

Hydroizolace sklepa je odstraněna 30-50 cm nad povrchem půdy jeho fixací kovovou lištou.

Vodorovná hydroizolace

Vnitřní vodorovná hydroizolace sklepa se provádí v počáteční fázi výstavby. V již existující budově je její uspořádání nemožné.

K ochraně suterénu před vodou je třeba dodržovat následující pracovní technologii:

Vyčnívající zemní část je zpracována stejným způsobem.

Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector