Injektáž po obkladech: příprava a pracovní postup

Složení a vlastnosti injektážní malty

Cementová spárovací hmota

Cementová spárovací hmota pro dlaždice

Injektážní malta — konzistence

Výhody cementového složení:

 • velmi přijatelné náklady;
 • jednoduchost a snadnost aplikace;
 • pokud je nutné vyměnit starou spárovací hmotu, lze ji snadno odstranit ze spár.

Nevýhody:

 • náchylnost k praskání;
 • nedostatečná odolnost proti vlhkosti;
 • nedostatečná odolnost vůči chemicky agresivním látkám;
 • omezený rozsah barev.

Injektážní malta

Epoxidová malta na dlaždice

Epoxidová spárovací mozaika

Výhody:

 • odolnost vůči teplotním extrémům a negativním vlivům;
 • odolnost proti oděru;
 • plastický;
 • vlastnosti odpuzující nečistoty;
 • odolnost proti vyblednutí.

Nevýhody:

 • vysoká cena;
 • složitost aplikace.

Několik odstínů epoxidové malty

Epoxidová spárovací hmota Kerakoll

Ceny injektážní malty pro dlaždice «Ceresit»

Šířka stěrky

Tabulka výpočtu injektážní malty

Aplikace spárovací hmoty na spáry dlaždic

Příprava stěny — požadavky na základnu

> «title =» Podrobné pokyny pro pokládku dlaždic na podlahu >> «srcset =» / img / 25 / zatirka-shvov-posle-07D685B.jpg 1920w «>

Po nanesení roztoku na zeď byste měli počkat den. Uvedená doba by měla být dostatečná k zaschnutí směsi.

Nedoporučujeme používat žádný vhodný základní nátěr. Doporučíme osvědčený, který používají profesionálové — použijte základní nátěr «Betonokontakt».

Důležité! Pokud pokládáte dlaždice na zeď s rozdílem úrovní větším než 5 mm, mohou se mezi dlaždicemi vytvořit „schody“.

Jak a co řezat dlaždice

Pamatujte, že pokud plánujete pokládat dlaždice i na podlahu, je lepší se okamžitě věnovat nákupu levné řezačky dlaždic. Je to levné, ale alespoň vám pomůže vyrovnat se s odolnými podlahovými dlaždicemi.

Postup pokládky dlaždic

Může to být ve formě hliníkového profilu nebo dřevěné tyče.

Špachtlí s hladkou stranou se lepidlo nanáší na zeď (možné pro několik dlaždic současně) a poté rozmazané zubovou stěrkou. Stejný postup se nanáší na dlaždice.

Mimochodem, volba velikosti zubů stěrky závisí na velikosti strany dlaždice:

Komentář našeho pána: «Gumová palička je dobrá, ale většina řemeslníků raději poklepává na dlaždice pouze pěstí nebo dlaní.»

Podle stejného principu jsou všechny dlaždice spodní vodorovné řady rozloženy, přičemž jejich rovnost musí být zkontrolována pomocí úrovně budovy bubliny. Mezi dlaždice se vkládají plastové kříže, aby se zachovala šířka spáry.

Po kontrole úrovně spodního řádku můžete začít pokládat další řádek, nezapomeňte neustále kontrolovat vodorovné a svislé čáry a upravit polohu dlaždic, pokud jsou zjištěny nějaké vady, ve formě «kroků».

Pamatujte, že lepidlo na dlaždice lze snadno vyladit do 20 minut.

Tloušťka lepicí vrstvy na stěnách je obvykle menší než u instalace na podlahu. Stačí vrstva 4–6 mm, ale nezapomeňte, že na stěnách, které zpočátku nebyly úplně rovnoměrné, se může zvýšit spotřeba roztoku.

Počáteční tuhnutí lepidla nastává v intervalu od 30 minut do několika hodin, proto je velmi důležité věnovat pozornost tomu, zda se během této doby vytvořily nepravidelnosti, posuny nebo narušení vzoru. Po 3–4 hodinách můžete plastové kříže odstranit.

Chcete-li si být jisti, můžete přetáhnout nit podél horního okraje dlaždic, což pomůže neustále ovládat vodorovnou úroveň.

Další a poslední fází instalace je injektáž. Provádí se o den později, jakmile lepidlo na dlaždice zcela vytvrdne.

Nástroje na obklady

Nástroj potřebný pro přípravu povrchu se vybírá v závislosti na požadovaných operacích a technologiích provádění prací. Přímo pro pokládku bude zapotřebí:

 • stěrka, stěrka, zubová stěrka, gumová stěrka, malá úroveň (30-40 cm), střední úroveň (60-80 cm), olovnice, gumové kladivo, nádoba na maltu. Na místech, kde se celá dlaždice nezmestí, budete muset řezat a řezat, k tomu budete potřebovat: řezač dlaždic (mechanický nebo elektrický), kleště nebo kleště, velký pilník nebo brusný papír, bruska.
Dobré vědět:  Tekutá guma - moderní hydroizolační prostředek

Krok 1. Příprava povrchu

Všechny soklové lišty, lišty na dveřích a prahy jsou demontovány. Připravený povrch musí být očištěn od prachu, nečistot a opatřen základním nátěrem.

Pokud jste si jisti spolehlivostí vrstvy starých dlaždic nebo si jen chcete ušetřit čas — vyzkoušejte technologii výměny dlaždic bez odstranění stávajícího nátěru. Ale v každém případě je tato praxe vhodná pouze pro notoricky známé líné lidi.

Krok 3. Pokládání pevných dlaždic

tradiční vzory obkladů

Krok 5. Injektáž (spárování)

Poté pomocí gumové stěrky naneste na spáru malé množství spárovací hmoty a zatlačte do vnitřku. Umístěte gumovou stěrku přes šev a pod tlakem, který přes ni běží, odstraňte přebytek. V tomto případě je šev mírně prohlouben a porovnán.

Po úplném zaschnutí odstraňte krycí pásku a zbytky injektážní malty. Po vyčištění a vymytí celého obkládaného povrchu lze práci považovat za dokončenou.

Poznámka: keramické dlaždice se pokládají podobným způsobem. Rozdíly se částečně týkají pouze nuancí v metodách řezání dlaždic.

Proces injektáže dlaždic

Potřebné nástroje a materiály

Po dokončení dokončovacích prací a zaschnutí injektážní malty budete muset zbývající směs opláchnout a dlaždice otřít. K tomu použijte čistý, dobře absorbující hadr.

Kalkulačka spotřeby

Délka dlaždice, mm
Šířka dlaždice, mm
Tloušťka dlaždice, mm
Šířka spáry, mm
Předpokládaná plocha, m 2
Coef. hustota roztoku, kg
Spotřeba malty, kg

Příprava spár a malty

 • V chladném složení by neměla být vlhkost.
 • Mezery a dlaždice musí být suché a čisté.

Řemeslníci odstraňují přebytečné lepidlo, které se dostane do švů ve fázi obkládání. Pokud byl tento okamžik zmeškán, zbývající roztok se odstraní špachtlí s kovovým ostřím. Poté jsou švy vyčištěny a v případě potřeby otřeny do sucha.

Směs injektážní malty se připravuje podle pokynů výrobce. K usnadnění úkolu však můžete použít profesionální „triky“ dlaždic.

Aplikace řešení

Technologie injektáže je stejná pro obklady a dlažby. Existují 3 způsoby vyplňování a zdobení švů, z nichž je vybrán nejvhodnější.

Tato metoda je dobrá, protože vám umožňuje řídit hustotu švů. Čím silnější je tlak na struhadlo, tím více aktivní vlhkosti se ze směsi uvolňuje. Jeho ztráta zajišťuje hustotu vrstvy v mezerách mezi dlaždicemi.

U této metody injektáže je pozorováno výrazné smrštění zaschlé malty. Proto budete muset znovu injektovat. Poprvé se směs aplikuje vodorovně, druhá — svisle.

Těsnění

Následné čištění

Bez ohledu na to, jak byla injektážní malta provedena, po aplikaci zůstanou na povrchu dlaždice nevzhledné skvrny. Po 20 — 30 minutách se omyjí měkkou vlhkou houbou. Provádějí tedy 3 úkoly najednou:

 • vyhlaďte a vyrovnejte švy;
 • odstranit přebytečnou maltu;
 • omyjte skvrny.

Poté počkejte, až bude roztok zcela suchý. Tento parametr je vždy uveden v pokynech výrobce. Poté dlaždici znovu opláchnou vodou a otřou do sucha čistým hadříkem.

Potřebné nástroje

Než začneš kladení dlaždic na podlahu vlastníma rukama dostat podrobné pokyny při výběru nástrojů a speciálních zařízení. Budete potřebovat:

Dlaždice potřebují značku na vodní bázi
ruční nebo mechanická řezačka dlaždic;

Pro jednorázovou práci nemá smysl kupovat profesionální nástroj

 • k nerovnoměrnému řezání může být potřeba kleště;
 • brusné materiály (brusný papír, pilník);

  Po výběru materiálů a přípravě potřebných nástrojů je nutné připravit povrch podlahy pro další činnosti.

  Pokládání dlaždic

  Na internetu je toho dost video z pokyny krok za krokem podle kladení dlaždic vlastními rukama na podlahu. Nejprve se pojďme zabývat teoretickou částí, k tomu potřebujete:

  Pozornost! Na nově položenou dlaždici nechodte ani na ni nepokládejte těžké předměty.

  Tipy

  • Vyberte si protiskluzové podlahové dlaždice, zvláště pokud máte doma malé děti.
  • Nejjednodušší je rozložit čtvercovou dlaždici s abstraktním vzorem. Dodržování tohoto vzorce povede ke ztrátě času a peněz.
  • Okamžitě nakupujte dlaždice s malou rezervou (šrot, praskliny, odmítnutí). Nová dávka může mít jiný odstín.
  Dobré vědět:  Jak a co izolovat garáž zevnitř

  Na základě těchto doporučení budete moci dlaždice pokládat sami, bez zapojení specialistů.

  Oblast použití

  Dekorativní dlaždice Monte Alba jsou dlaždice na bázi sádry s vysoce technologickými přísadami, malované anorganickými barvivy v celé hmotě.

  Příprava nadace

  Podstavec by měl být silný, pevný, rovný, bez zvlněných ploch, neměl by být vystaven smršťování nebo deformaci.

  Musí být odstraněny nečistoty, prach, skvrny od ropných produktů, olejů a tuků různého původu, odlupující se omítka, staré tapety nebo jiné nátěry se špatnou přilnavostí k podkladu.

  Vysoce savé porézní povrchy by měly být předem ošetřeny základním nátěrem.

  Pokládání dlaždic

  Předběžně označte povrch (vodorovně).

  Označení povrchu je nezbytné, aby bylo možné získat představu o tom, jak budou dlaždice umístěny, kde je nutné upravit spojovací prvky.

  Během procesu instalace to pomůže snížit počet a koncentraci řezaných produktů v místech, kde prvky vzájemně sousedí.

  Rozdělte celkovou plochu na pracovní oblasti, každá s přibližně 5 řadami dlaždic.

  Dekorativní dlaždice lze pokládat se spárováním i bez něj. V závislosti na zvoleném typu dlaždice spočítejte vzdálenost k švu, pokud existuje.

  Vzdálenost mezi prvky je zpravidla asi 1,0 cm, ale šířka spáry se může lišit v závislosti na typu a typu zdiva.

  V závislosti na typu dlaždice lze instalaci zahájit buď z horní nebo ze spodní části stěny. Materiály, které jsou pokládány se spárováním, se připevňují z horního okraje, aniž by se spojovaly ze spodního okraje.

  Vyberte nejvhodnější možnost a ovládejte proces instalace.

  Při instalaci dekorativních dlaždic bez spárování, které se skládají z prvků stejné výšky, by svislé spáry neměly být umístěny nad sebou.

  Pokud je to možné, posuňte je alespoň 5 cm od sebe.

  Nainstalujte tenčí dlaždice vedle silnějších dlaždic a spojte dlaždice různých barev.

  Výběr rozložení dlaždic podle barvy a velikosti je kreativní proces.

  Je důležité vzít v úvahu, že během procesu instalace by neměla být vytvářena výrazná místa seskupování velkých nebo malých dlaždic se stejnou výškou a barvou.

  Obecně platí, že pokládání dekorativních dlaždic je podobné pokládání umělého kamene. Zdivo musí mít harmonický a esteticky příjemný vzhled.

  Specifikace

  • Pevnost v tlaku nejméně 12 MPa;
  • Přípustná teplota ohřevu až 70 ° С.

  Odrůdy

  Odrůda Popis
  Cement Obsahuje další komponenty, které zvyšují vlastnosti odolnosti proti vlhkosti a pevnosti
  Epoxid Pryskyřice jsou základem odolného materiálu
  Furanic Furanová pryskyřice chrání před chemikáliemi, vlhkostí. Drahá směs

  Vezměte si s sebou do obchodu vzorek dlaždic, abyste našli perfektně barevnou spárovací hmotu. Je tedy pohodlnější zvolit požadovaný odstín.

  Bílé dlaždice

  Pokud již byla místnost obložena dlaždicemi, je důležité zvolit směs stěrky tak, aby odpovídala barvě. Před nákupem se rozhodněte, jak chcete vidět koupelnu. Možná to bude kontrastní obklad, nebo naopak švy budou omítnuty tak, aby ladily s keramikou.

  Bílá byla vždy považována za všestrannou, vhodnou pro jakýkoli odstín. Pokud je však dlaždice sama bílá, jak vybrat spárovací hmotu pro dlaždici?

  Jakou barvu malty bych měl zvolit pro bílé dlaždice, aby obklad vypadal efektivněji? Nejlepší možnosti jsou:

  • hrát na ostré kontrasty;
  • čistě bílá (vytváří efekt jedné, čisté krytí).
  Dobré vědět:  Interiér dětského pokoje: světlé tapety, světlé akcenty a římské rolety na oknech

  Pokud máte pochybnosti o tom, kterou maltu zvolit pro bílé dlaždice, okamžitě se vzdejte béžových a šedých odstínů. Takže obklad as ním i spárovací hmota pro bílé dlaždice bude vypadat špinavě a ošklivě.

  Béžové dlaždice

  Podívejte se na fotografii barvy injektážní malby pro béžové dlaždice. Názory odborníků jsou následující:

  Jakou barvu injektážní malty zvolit pro béžové dlaždice závisí také na barvě potrubí a stylu interiéru — vše by mělo být kombinováno.

  Pokud je příliš obtížné rozhodnout, kterou maltu zvolit pro béžové dlaždice, pak se zastavte na optimálním řešení — bílý nebo velmi světle šedý tón.

  Nástroje

  Chcete-li provést zpracování kachlových spojů ve vysoké kvalitě, potřebujete následující nástroj:

  Téměř každý dům má tak jednoduchou sadu nástrojů. A není těžké ho koupit.

  Pracovní proces

  Poté, co jste přišli na to, jak si vybrat spárovací hmotu podle barvy, můžete se pustit do práce. Začněte přípravou:

  • stěrky se hladí až po konečném zaschnutí lepidla na dlaždice (asi dva dny);
  • důkladně vyčistěte mezi švy. Odstraňte nečistoty, zbytky lepidla.

  Po odstranění staré směsi celý povrch omyjte. Dlaždice a švy nechejte úplně zaschnout.

  Práškové směsi se zředí vodou a dobře promíchají. Poté se přidá více tekutiny, aby se dosáhlo požadované konzistence. Před zahájením práce směs znovu promíchejte.

  Proces podávání žádosti je následující:

  1. položte vrstvu fugy na speciální struhadlo;
  2. vezměte struhadlo s kompozicí v pravém úhlu a přitlačte jej na zeď (podlahu);
  3. spěchejte diagonální pohyby, dokud nejsou švy zcela zaplněny;
  4. celý postup opakujte ještě jednou.

  Na konci stěrkování odstraňte přebytečnou spárovací hmotu. Zbytky opatrně otřete měkkým hadříkem. Když je stěrka suchá, omyjte celý obkladaný povrch.

  Tipy

  Je důležité, aby barva injektážní malty byla nejen kombinována s keramikou, ale také byla zdůrazněna její přednost. Je nutné zvolit barvu injektážní malty pro dlaždice tak, aby byly dodrženy následující vlastnosti:

  Po dokončení koupelny budete mít skvělou příležitost uplatnit svou fantazii. Vyplňte švy neobvyklým barevným spojem. Představte si, experimentujte. Můžete vyzkoušet kombinaci barev nebo hrát výhradně s kontrastními možnostmi.

  Pokud má koupelna malou plochu, vyberte lehčí fugu (to platí i pro samotnou dlaždici). Velké prostory se naopak nejlépe zhutňují výběrem tmavších barev.

  Při pokládání mozaikového panelu je vhodná průhledná nebo bezbarvá injektážní směs.

  K potření švů použijte růžovou maltu na čistý červený obkladový materiál.

  Nemíchejte bílé dlaždice se stejnou barvou fugy — jednoduše se ztratí. U vícebarevné keramiky kupte nejsvětlejší nebo nejtmavší tóny.

  Vypočítejte množství materiálů!

  Krok 2. Uspořádání a instalace podpěr

  možnosti pro nestandardní pokládku podlahy

  Před pokládkou je nutné připravit značení a zarážky pro první řadu, podél které budou dlaždice instalovány.

  Stěny

  Krok 4. Naplnění zbývajících oblastí

  Pro vytvoření nerovného řezu se používá ruční řezačka dlaždic nebo elektrický stroj s diamantovým kotoučem. Další podrobnosti o tom, jak to provést, jsou uvedeny níže.

  Trochu o řezání dlaždic

  Zvažte například možnost řezání pomocí mechanické řezačky dlaždic:

  Při použití elektrického stroje je celá část, která by měla být odstraněna na dlaždici před značením, nakrájena na tenké proužky a odhryznuta, hrana je také porovnána se pilníkem.

  Přečtěte si celý článek a videa o všech metodách řezání dlaždic zde.

 • Odkaz na hlavní příspěvek
  Adblock
  detector