Funkčně položené a pevně uspořádané cesty a příjezdové cesty z dlažebních kostek nejen usnadňují komunikaci, ale také představují důležitý prvek zahradní architektury.
Správné položení povrchu není o nic méně důležité než výběr správného materiálu, proto je služba nejlépe objednána specializovanou firmou, která má správné vybavení. Stojí za to použít profesionální, pokud je povrch, který má být vytvrzen, velké nebo složité vzory z několika barev a typů krychlí. Provedení takového povrchu - zejména na příjezdové cestě - vyžaduje zkušenosti, zatímco základní nátěr a základní nátěr - ideálně stabilizovaný mechanickým zhutňovačem.
Zahradní cesty mohou být uspořádány samostatně, protože tato práce nevyžaduje použití těžkých zařízení, a malé velikosti prvků není těžké nést, ale půda bude také muset být zhutněna mechanicky. Způsob pokládky kamenné kostky je téměř totožný s betonovým blokem, v obou případech je třeba chránit okraje hranami.
geotextilie
Hlavní příčinou destrukce cest a příjezdových cest je dešťová voda, která časem opláchne základní vrstvu a v důsledku toho se zpravidla destabilizuje struktura vozovky, obvykle na silně zatížených místech. Pod vlivem zatížení se základní vrstvy smísí navzájem, stejně jako s nativní půdou.
Trvanlivost povrchu lze zvýšit použitím geotextilie - mrazuvzdorného materiálu, odolného proti vlhkosti a trhání. Geotextilie odděluje vrstvy - ložiska a drenáže, díky čemuž stabilizuje cesty z betonu, kamenných bloků a dokonce i z dřevěné dlažby (odvodňovací a filtrační vlastnosti geotextilií také prodlužují životnost samotného dřeva, což pomáhá odvádět vodu do hlubších vrstev).
Geotextilie je zakoupena v rolích od 0, 5 do 2, 5 m na šířku a od 12, 5 do 50 m na délku.
A zde je popsáno, jak jsou dlažby zhotoveny.
- Přípravné práce. Po označení obrysu povrchu se z ní odstraní horní vrstva zeminy.
- Příkop. Čím vyšší je očekávané zatížení, tím hlouběji by mělo být hloubení provedeno (v případě kolejí je hloubka výkopu 15-25 cm, v případě příjezdové cesty 25-40 cm).
- Vytváření dna výkopu. Dno výkopu je vytvořeno tak, aby bylo dosaženo poklesu v plánovaném směru. Vytvořené dno by mělo být vyrovnáno a pak zhutněno.
- Nosná konstrukce. Vrstvy základu jsou položeny na takto vyrovnaném dně výkopu, přičemž každá z nich je důkladně zhutněna. Pokud potřebujete hrany nebo obrubníky, v této fázi práce se ukládají do štíhlého betonového základu. Na dně se geotextilie rozkládá a na ní se nachází nosná vrstva hrubého kameniva nebo drceného kamene (tloušťka vrstvy: 10-20 cm cesty, příjezdová cesta - 20-30 cm), která by měla být stabilizována zhutňovačem.
- Balast. Na něm se používá písek nebo písek stabilizovaný cementem (tloušťka vrstvy: cesty - cca 5 cm, příjezdová cesta - 5-10 cm).
- Stohovací kostky. Po vyrovnávání a mechanickém vytvrzení štěrku se pokládá kotník, který se třese gumovým kladivem. Pokládka kostky je nejlepší začít od okraje povrchu směrem ke středu, aby nedošlo k poškození připraveného podkladu.
- Vyplnění mezer. Mezery mezi betonovými bloky jsou vyplněny pískem a vodou (zbytky písku na zpevněném povrchu jsou zametány do trhlin) a mezi kamennými kostkami - žulovým zásypem. Po vyplnění kloubů kotník pevně narazí na zem (nejlépe povrchový vibrátor s gumovou patkou).
Hrany, obrubníky, palisády
Okraje příjezdových cest a cest by měly být zajištěny přírubami nebo obrubníky. Stojí za to je koupit společně s chodníkem, aby se od nich nelišily.
Dlažba dlažby dlažby by měla být vybrána podle plánovaného zatížení.
- Obrubníky se používají pro příjezdové cesty a parkovací místa. Oni jsou pohřbeni v zemi, ale horní okraj (často profilovaný) vyčnívá nad povrch kostky, díky kterému oni mohou být navíc podpěra pro obklopující svah, ne vysoký svah. Obrubníky musí být umístěny na betonových lavicích.
- Hrany jsou prvky, které jsou méně masivní než obrubníky. Mohou být použity na terasách, stezkách (usnadňují dokončování zaoblené linie) a stoupání (po pokládce nevyčnívají nad povrch).
- Palisády se doporučují zejména na nízkých náspech, protože zabraňují sesuvům půdy. Používají se také jako hranice cest a teras.
- Betonový potěr se používá na okrajích teras a cest. Na potěr se umístí pásek kotníku, zbytek je pokrytý půdou a setí trávu, čímž je beton neviditelný.