Jak si vybrat izolaci pro bytové a nebytové prostory: hlavní typy materiálů

Rozdíl mezi ohřívači

V procesu stavby budovy vždy přijde čas zvolit izolační materiál. Než se rozhodnete pro jeho výběr, musíte znát požadavky a účel izolace.

Minerální vlna

Tato izolace má tři typy:

 • struska;
 • skleněná vlna;
 • čedičová vlna.

Každý typ tohoto materiálu má své vlastní výhody a nevýhody.

Struska

Tento materiál má nízkou tepelnou vodivost, je extrémně nebezpečný pro hořlavé materiály a otevřený oheň a není ekologickým materiálem pro stavbu. Je přípustné jej používat na nebytových, nedůležitých stavbách.

Skleněná vlna

Jedná se o kvalitnější materiál z hlediska jeho vlastností. Ale díky své sklovláknité struktuře je velmi nebezpečný pro exponovanou lidskou pokožku. Vzhledem ke specifickému složení vláken je tento materiál elastický a má vysokou úroveň tepelné vodivosti.

Čedičová vlna

Expandovaný polystyren

Samotný proces výroby takového materiálu spočívá ve „stříkání“ částic vody a pěny. Sestavené plechy jsou tepelně ošetřeny. Výsledkem je, že materiál tvrdne a stává se odolným.

Izolace podlahy

Až 20% tepelných ztrát se provádí podlahou (pro srovnání: až 30% prochází okny a dveřmi). Izolace pod dekorativní vrstvou pomůže snížit tepelné ztráty. Pro podlahy se nejčastěji používají následující materiály:

 • pěnové materiály (polystyren, expandovaný polystyren atd.) s jednou stranou fólie;
 • dřevěné materiály (překližka, dřevovláknitá deska, piliny, ohřívače korku);
 • minerální vlna.

Při výběru musíte vzít v úvahu:

 • zatížení podlahy. Izolace by se pod jejím vlivem neměla deformovat;
 • požadavky na propustnost par, hygroskopičnost, zvukovou izolaci a požární bezpečnost.

Stropní izolace

Stropní izolace může být:

 • nahoře — izolace je položena, nalita nebo přilepena v podkroví;
 • spodní (vnitřní) — materiál je nalepen na strop zevnitř místnosti.

K izolaci stropu se nejčastěji používá minerální vlna, polystyrenová pěna a pěnová polyetylenová pěna. Volba závisí na způsobu instalace, technických požadavcích na tepelnou izolaci.

Druhy izolačních materiálů

Méně účinnou metodou izolace je aplikace vrstvy omítky na vnější část stěn. Jedná se o levný způsob, jak snížit tepelné ztráty, ale vyžaduje zkušenosti a určité dovednosti — jen touha nebude stačit.

Možnost číslo 1 — pěna

Expandovaný polystyren si získal největší popularitu mezi tepelně izolačními materiály. Především je to kvůli jeho nízké ceně. Charakteristickým rysem izolace je také nízká hmotnost.

Další výhody materiálu:

 • nízká tepelná vodivost;
 • dostupné náklady;
 • dlouhá životnost.

Mezi nevýhody patří skutečnost, že pěna neumožňuje průchod páry. Tato vlastnost neumožňuje jeho použití k izolaci dřevěných domů.

Možnost číslo 2 — minerální vlna

Tento materiál je také zaslouženě oblíbený u majitelů bytových a nebytových prostor.

Výhody minerální vlny:

Minerální vlna je tří typů: strusková vlna, skelná vlna a kámen (aka čedič). Každý z materiálů má své vlastní vlastnosti.

Čedičová vlna je považována za nejvhodnější pro obytné budovy, protože je na rozdíl od skleněné vlny vyrobena z bezpečných surovin. Materiál je zároveň pevnější a odolnější než struska. Ale vysoká cena čedičové vlny je jeho nevýhodou.

Používání moderní skleněné vlny je bezpečné. Na rozdíl od stejnojmenného materiálu vyrobeného před deseti lety nedráždí dýchací cesty. Lze jej použít k izolaci nejen vnějších, ale i vnitřních stěn a podlah.

Liší se snadnou instalací, nízkou hmotností. Lze zakoupit v rolích nebo deskách. Pro izolaci dlouhých stěn je vhodnější koupit válcovaný materiál. A desky ze skleněné vlny jsou vhodné pro malé stěny.

Rozlišují se následující výhody materiálu:

V některých případech bude válcovaná skelná vata levnější než výroba ve formě desek. K řezání můžete použít běžné nabroušené nože.

Existuje mnoho nevýhod materiálu. Mezi nimi:

 • při izolaci stěn skleněnou vlnou musíte pracovat v ochranných rukavicích a brýlích;
 • křehkost vláken materiálu, kvůli které je během instalace ve vzduchu velké množství syntetické látky a brání bezpečnému dýchání.

Navzdory skutečnosti, že moderní izolační materiál je řádově ekologičtější a bezpečnější pro člověka, se značným množstvím polymerních částic ve vzduchu, je lepší použít respirátor.

Možnost č. 3 — extrudovaný expandovaný polystyren

Tento materiál je vyroben z běžné pěny.

Po zvláštním zpracování získává následující výhody:

 • zvýšená pevnost v tlaku;
 • nízká absorpce vlhkosti;
 • nízká hořlavost nebo její úplná nemožnost, která závisí na množství látky zpomalující hoření;
 • snížená tepelná vodivost.

Za takový materiál budete muset zaplatit vyšší cenu než za běžnou pěnu. Extrudovaná polystyrenová pěna je však odolnější a spolehlivější.

Další nevýhodou je hladký povrch desky materiálu. Z tohoto důvodu se s ním řešení „neuchytí“, proto bez předběžné přípravy povrchu nelze takovou pěnu použít v konstrukci „mokré fasády“.

Hladkou stranu budete muset obrousit jemným brusným papírem, abyste získali drsný povrch. Dále můžete nanést vrstvu lepicího základu, který zvýší penetraci roztoku do izolačního materiálu.

Možnost číslo 4 — uvolněná izolace

Pro vnější tepelnou izolaci lze použít také sypké materiály.

Mezi nejoblíbenější patří:

 • vermikulit;
 • perlit drcený kámen;
 • keramzit.
Dobré vědět:  Jaké police budou vypadat krásně v obývacím pokoji

Vermikulit je přírodní materiál, který nevydává škodlivé toxické pachy. Mezi jeho výhody patří: trvanlivost, lehkost, požární odolnost, nízká tepelná vodivost a absorpce zvuku. Neabsorbuje také vlhkost.

Vermikulit se prodává v papírových pytlích, obvykle po 25 kg. Je to velmi výhodné pro přepravu, protože pro doručení si můžete udělat vlastní lehkou přepravu.

 • porézní struktura;
 • nízké náklady;
 • snadno absorbuje a vydává vlhkost, aniž by ztratil své vlastnosti;
 • ohnivzdornost;
 • nízká tepelná vodivost.

Perlitová vrstva pouze 3 cm má stejnou tepelnou izolační účinnost jako 25 cm široké zdivo.

Materiál se prodává ve frakcích od 2 mm do 40 mm. Nejžádanější je keramzit od 10 mm do 20 mm. Jsou to oni, kdo musí vyplnit prostor mezi stěnami — hlavní a dekorativní.

Mezivrstva pouhých 100 mm nahrazuje 1000 mm cihlové zdivo z hlediska tepelné vodivosti. V mrazivém období izolace neumožní domu ztratit hodně tepla a v letním horku bude díky extrémně nízké tepelné vodivosti udržovat pokoj v chladu.

Výhody izolace stěn s keramzitem:

Můžete také jednat jinak: nejprve nalijte expandovanou hlínu do výšky 300 mm a poté ji nasyťte připraveným cementovým „mlékem“. Poté znovu vyplňte izolaci. Opakujte, dokud výška izolace nedosáhne požadované úrovně.

Žádná z těchto metod neovlivní tepelně izolační vlastnosti materiálu.

Doporučení pro výběr materiálů

Pro kompetentní výběr izolace je třeba vzít v úvahu několik dalších faktorů, které mohou ovlivnit kvalitu provedené práce.

Architektonická složitost budovy. Polystyren a minerální vlna jsou dobře zpracované a umožňují spolehlivou izolaci stěn vybráním, vzory a jinými dekorativními prvky.

Odolný vůči hmyzu a hlodavcům. Pod vrstvou tepelného izolátoru si často mohou hnízda vyrobit drobní hlodavci a hmyz, například myši nebo mravenci.

Pokud se na místě vyskytne takový problém, bylo by vhodné provést izolaci pomocí sypkých materiálů. Expandovaná hlína se dobře hodí, protože nepřitahuje zvířata.

Rovněž je bezpodmínečně nutné vzít v úvahu další faktory, jako je cena izolace, vlastnosti její instalace, materiál stěn, dopad na životní prostředí, požární odolnost atd.

Pokud plánujete instalaci tepelně izolačního systému zevnitř domu, stojí za to přečíst následující článek, který podrobně popisuje materiály a způsoby jejich použití.

Druhy izolace válců

Skleněná a čedičová vlna

Ohřívače potažené fólií

Abyste zabránili tvorbě kondenzátu a chránili místnost před tepelnými ztrátami a nízkými teplotami, používejte fóliové izolátory s nízkou tepelnou vodivostí.

Guma, expandovaný polyethylen, polystyren

Vlastnosti izolace z vlněné skleněné vlny

Různí výrobci mohou mít mírně odlišné ukazatele. Při výběru ohřívače však věnujte pozornost následujícím minimálním hodnotám:

Poznámka! Tepelná izolace ve formě rolí není vhodná pro tepelnou izolaci svislých povrchů, které mají vysoké zatížení.

Střešní izolace s pěnou

Tento materiál je poměrně hustý, nebojí se vody, proto stavitelé používají pro tepelnou izolaci podlah pěnový plast. Při úpravě podlahy v podkroví se do potěru nalijí desky z expandovaného polystyrenu.

S vnitřní izolací střechy mezi krokvemi však byly zjištěny nevýhody pěny:

Polystyrenová pěna je navíc pro mnohé pracovníky nepříjemná, protože při řezání a tření o tvrdé povrchy vydává odpudivé zvuky (podobná reakce je způsobena broušením kovu na skle).

Na vnější izolaci fasád, střech, stropů použijte pěnu a chraňte ji před povětrnostními vlivy. Pouze v takové situaci poskytne expandovaný polystyren spolehlivou tepelnou izolaci a nebude vykazovat své nedostatky.

Mimochodem, při vybavení zelené střechy trávou a okrasnými rostlinami se pro tepelnou izolaci používá pěna, protože se nedeformuje pod tíhou následujících vrstev drenáže a půdy.

Izolace střechy polyuretanovou pěnou

Odborníci poznamenávají, že pokud je materiál chráněn před ultrafialovým zářením, izolace z polyuretanové pěny může trvat déle než 30 let.

Izolace polyuretanovou pěnou není možná bez speciálního vybavení, proto při srovnání materiálů berte v úvahu náklady na práci řemeslníků. Pokud si můžete styling z pěny nebo vaty udělat vlastními rukama, rozhodně nebudete stříkat polyuretanovou pěnu sami.

S přihlédnutím ke všem technologickým požadavkům se polyuretanová pěna ukazuje jako velmi dobrá volba pro všechny typy domů a střech, protože není nadarmo považován za nejoblíbenější tepelný izolátor v Evropě a USA.

Pěnová izolace střechy

Mezi válcovanou izolací střechy jsou nabízeny také plně polymerní, které vypadají jako podklad pro laminát. Ve většině případů se jedná o:

 • penofol (pěnový polyethylen) o tloušťce vrstvy 3–10 mm, který lze dodat s jednostrannou a oboustrannou fólií a lepicí vrstvou;
 • penotherm (expandovaný polypropylen) o tloušťce 6–10 mm, s fólií nebo bez ní.

Výrobky podobné vlastnostmi a složením vyrábějí také značky Izolon, Alyufom, Polifom, Jermaflex, Ekofol a další.

Jedinou nevýhodou pěnových tepelných izolátorů je nízká tepelná odolnost, začínají se rozpadat již při zahřátí na 91 ° C.

Volba izolace pro šikmou střechu

Na trhu moderních stavebních materiálů existuje obrovské množství všech druhů tepelně izolačních materiálů různého původu vyrobených různými technologiemi.

Dobré vědět:  Jak si vybrat nábytek do obývacího pokoje

K určení vhodné izolace pro šikmou střechu stojí za zvážení následující ukazatele:

Následující moderní ohřívače splňují podobné požadavky:

Proto má smysl zvážit nejslavnější a nejdostupnější způsoby izolace šikmých střech založené na moderní izolaci.

Střešní izolační technologie «Ursoy»

Chcete-li provést operaci izolace svahu střechy pomocí „šikmé střechy“ Ursa, budete muset udělat několik kroků.

Je třeba poznamenat, že hydroizolační materiál by nikdy neměl být utahován. Musí existovat prověšení, ale ne více než 2 cm na 1 metr. To je způsobeno skutečností, že za přítomnosti teplot pod bodem mrazu se film ještě více roztáhne a může se zlomit.

Před izolací šikmé střechy se položí střešní krytina. Přichytává se buď přímo na latování, nebo na dřevotřískové desky nebo desky OSB, které se dříve na latě montují.

Dobré vědět! Aby se izolace neřízla a neztrácel drahocenný čas, je vzdálenost mezi krokvemi o něco menší než šířka izolace o 2-3 cm.

Pokud se půdní prostor nemá používat jako obytný prostor, není takové izolační schéma zcela vhodné, protože v tomto případě je nutné podkrovní prostor izolovat položením izolace na podlahu podkroví.

Podobný způsob izolace šikmých střech je použitelný pro jakýkoli typ izolace z minerální nebo skleněné vlny.

Co musíte vzít v úvahu

S ohledem na různé typy izolace domů musíte před výběrem zvážit následující faktory:

Zvažte všechny typy ohřívačů pro různé části obytných budov a nebytových budov a pro každý případ vyberte ten nejlepší.

Izolace domu pěnou

Pěnový polystyren se nedoporučuje izolovat domy od baru, srubů, zkrátka dřevěných domů, ze stejných důvodů, jaké jsou popsány výše.

Pro izolaci lze také použít materiál, jako je extrudovaná polystyrenová pěna. Stejně jako polystyren je vyroben z polystyrenu. Ale z hlediska svých technických kvalit to výrazně předčí.

Kde lze použít pěnu a extrudovanou polystyrenovou pěnu?

Doporučujeme je použít k izolaci základů bytových prostor a nevytápěných sklepů a sklepů (nepoužívají se k ekonomické činnosti).

Polyuretanová pěna jako izolace

Mezi nevýhody patří jeho vysoká cena. Také se nebojí ultrafialového světla a je hořlavý. Kromě toho je pro instalaci této izolace zapotřebí speciální stříkací zařízení.

Volba izolace pro různé designy

Po zvážení hlavních vlastností, výhod a nevýhod nejoblíbenějších tepelně izolačních materiálů lze vyvodit následující závěry:

Doufám, že se vám můj článek stal užitečným, na znak vděčnosti lajkujte a zanechávejte komentáře. Nezapomeňte hlasovat s hvězdičkami.

Nevýhody ecowool

1. Má dobré tepelně izolační vlastnosti, ale po chvíli se výrazně snižují a zvyšuje se tepelná vodivost, což je přímo ovlivněno určitými faktory:

Je to však metoda mokrého pokládání, která přináší lepší výsledek díky rovnoměrnému zhutnění ecowool, což zajišťuje vysokou úroveň zvukové a tepelné izolace budovy.

5. Pokud porovnáme ecowool s deskami z expandovaného polystyrenu, pak je jeho tuhost mnohem nižší, což znemožňuje použití tohoto materiálu pro bezrámovou samovolnou izolaci při pokládání podlahových potěrů.

6. V případě, že byly provedeny práce na izolaci konstrukcí vertikálního typu s hustotou pod normou, která je 65 kilogramů na metr čtvereční, může existovat riziko smrštění přítomností neizolovaných dutin.

Dlouhodobě testovaná skleněná vlna a minerální vlna musí být rovněž chráněny před přímými zdroji požárně nebezpečných konstrukcí pomocí speciálních nehořlavých a nehořlavých materiálů.

Materiálová struktura. Z čeho se skládá

Samotný název naznačuje, že se skládá ze dvou částí:

Základna ve formě expandovaného polyethylenu, jehož póry jsou utěsněny a naplněny vzduchem o 90%, může se lišit v tloušťce a hustotě;

Hliníková fólie, která je tepelně připevněna k základně, má vysoký stupeň tepelného odrazu, pro zvýšení efektu je leštěna vrstva fólie 20 mikronů tlustý.

Izolace se používá jako hlavní materiál pro izolaci a jako přídavek k tepelné izolaci.

Výhody a nevýhody izolačního materiálu

Výhody

materiál šetrný k životnímu prostředí, protože pro balení výrobků se používá polyethylen a fólie;

vysoká schopnost odrážet teplo;

neabsorbuje vlhkost;

nepropouští hluk;

nehoří a je schopen samozhášení;

nezkazí se hlodavci;

snadné použití, k jeho instalaci nejsou potřeba žádné speciální nástroje, stačí mít nůžky;

pohodlné nošení, malá tloušťka umožňuje srolovat a přepravovat jakoukoli přepravou;

tenký ve srovnání s jinými materiály;

odráží škodlivé účinky záření.

nevýhody

Nevýhody penofolu zahrnují tři body:

měkký materiál, při lisování se ohýbá, nelze jej nanášet omítkou ani lepenou tapetou;

při práci s penofolem potřebujete speciální lepidlo;

venku se používá pouze jako přídavný materiál.

Specifikace, rozměry a hmotnost role izolace

Velký náběh teplotních parametrů: od -60 ° až + 100 °.

Reflexní efekt přichází až 97%.

Tloušťka od 3 do 10 mm. Je tu silný penofol v 40 mm, určené pro práci v severních oblastech.

Absorbce vody% — od 0,7 do 0,35.

Pevnost v tlaku, MPa — 0,035.

Dobré vědět:  Jak si vybrat kuchyňský faucet

Propustnost vodní páry — 0,001 mg / mhPa.

Tepelná vodivost z 0,037 až 0,052 W / ms.

Rozměry a hmotnost

Stručně o výrobci

Penofol je ochranná známka pro pěnový polyethylen. V Rusku závod „LIT“ má oficiální povolení k jeho výrobě.

Pomocí fóliované pěny je možné v zimě zahřát a ušetřit tak na vytápění, v létě minimalizovat vytápění domu.

Druhy tepelných izolátorů

Na trhu existují různé typy izolací stěn, z nichž každá má své výhody. Tepelná izolace fasády se nejčastěji provádí pomocí:

 • pěna (expandovaný polystyren);
 • extrudovaná polystyrenová pěna (polystyrenová pěna, EPS, extrudovaný expandovaný polystyren);
 • stříkaná polyuretanová pěna;
 • minerální vlna (čedič);
 • kapalná tepelná izolace.

Dobrá tepelná izolace by měla být zvolena s ohledem na materiál, ze kterého byla zeď postavena, a na plánovanou možnost vnější dekorace.

Polystyren

Extrudovaná polystyrenová pěna

EPPS, penoplex je pěnový polymerní materiál se strukturou uzavřených buněk. Polymerní ohřívače pro tepelnou izolaci domu mají stejné výhody, ale extrudovaná polystyrenová pěna se od polystyrenu liší tím lépe:

 • nízká hořlavost (spalování je podporováno pouze při stálém kontaktu s plamenem, při absenci zdroje ohně materiál sám zhasne);
 • parotěsnost;
 • odolnost vůči poškození hlodavci.

EPPS je široce používán jako vnější izolace, pokud se při jeho výrobě používají grafitové nanočástice, materiál má vyšší energeticky úsporné vlastnosti a pevnost.

Nastříkaná polyuretanová pěna

PPU je tepelně izolační materiál se strukturou uzavřených buněk. Vzhledem k tomu, že 90% hmotnosti je vzduchem uzavřený v buňkách, vyznačuje se moderní izolace nízkou tepelnou vodivostí.

PPU je odolný vůči biologickému poškození, nešíří spalování, díky své nízké hmotnosti taková izolace stěn nezatěžuje konstrukce a základovou desku. Materiál je vlhký a plynotěsný, poskytuje hermetický povlak.

Nevýhody PPU zahrnují vysoké náklady a nutnost používat profesionální zařízení během instalace.

Minerální vlna

Vláknitými materiály pro vnější izolaci stěn jsou kamenná vlna, strusková vlna, skelná vata. Typ minerální vlny závisí na použitých surovinách. Může se jednat o výrobu odpadního skla a metalurgický průmysl, tavení kamenných (čedičových) hornin.

Čedičovou vlnu lze použít k izolaci stěn od stavebních bloků, cihel, dřeva. Fasádní izolační práce se provádějí při jakékoli teplotě.

Vláknitý materiál je paropropustný a schopný absorbovat vlhkost, což vyžaduje jeho spolehlivou parotěsnou zábranu při instalaci vnitřní izolace a vnější tepelné izolace pod obklad. Kondenzace vlhkosti snižuje tepelně izolační vlastnosti materiálu.

Tekutá izolace

Tekutá izolace je inovativní materiál pro izolaci stěnových konstrukcí zvenčí. Používá se ke zpracování kovových konstrukčních prvků (zabraňuje vzniku studených mostů), stejně jako k izolaci stěn z pěnových bloků, cihel, dřeva.

Keramická vícesložková kompozice vizuálně vypadá jako barva, ale má porézní strukturu s vakuovými dutinami. Celkový objem dutin dosahuje 80% materiálu, díky čemuž jsou zajištěny tepelně izolační vlastnosti.

Seznam materiálových výhod zahrnuje:

Pomocí kapalné tepelné izolace můžete úspěšně izolovat fasádu obytného soukromého domu, přístavby, průmyslového zařízení.

Závěr

Aby byla zeď izolována zvenčí, aby neutlumila a neplesnivěla, je nutné použít technologii, která nenarušuje její paropropustnost, nebo je nutné namontovat vysoce kvalitní ventilační systém.

Nevýhody ecowool

1. Má dobré tepelně izolační vlastnosti, ale po chvíli se výrazně snižují a zvyšuje se tepelná vodivost, což je přímo ovlivněno určitými faktory:

Je to však metoda mokrého pokládání, která přináší lepší výsledek díky rovnoměrnému zhutnění ecowool, což zajišťuje vysokou úroveň zvukové a tepelné izolace budovy.

5. Pokud porovnáme ecowool s deskami z expandovaného polystyrenu, pak je jeho tuhost mnohem nižší, což znemožňuje použití tohoto materiálu pro bezrámovou samovolnou izolaci při pokládání podlahových potěrů.

6. V případě, že byly provedeny práce na izolaci konstrukcí vertikálního typu s hustotou pod normou, která je 65 kilogramů na metr čtvereční, může existovat riziko smrštění přítomností neizolovaných dutin.

Dlouhodobě testovaná skleněná vlna a minerální vlna musí být rovněž chráněny před přímými zdroji požárně nebezpečných konstrukcí pomocí speciálních nehořlavých a nehořlavých materiálů.

Kritéria výběru

Ohřívače pro koupel musí splňovat všechny klimatické podmínky této konstrukce, zejména:

 • být odolný vůči vlhkosti;
 • perfektně udržovat tvar za jakýchkoli podmínek;
 • zabránit růstu plísní a infekcí;
 • být šetrný k životnímu prostředí.

Kromě toho byste nejprve měli věnovat pozornost tepelné vodivosti materiálu. Nejlepší dnes je minerální izolace s indikátorem 0,045, čím nižší je tato úroveň dat, tím horší bude kvalita izolace.

Izolace z přírodních vláken

Izolace vany má další požadavky, včetně:

Minerální materiály

Tyto ohřívače jsou považovány za nejekonomičtější a lze je použít k izolaci téměř jakéhokoli povrchu vany, včetně jejího vnitřního bazénu.

Minerální izolace je vyrobena z vláken strusky a kamenů, proto čedičová izolace pro koupel:

 • odolný;
 • nehořlavý;
 • dokonale si zachovává svůj tvar za jakýchkoli podmínek;
 • má vysoké vodoodpudivé vlastnosti;
 • má vysoký izolační výkon.

Minerální ohřívač pro koupel

Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector