Jak si vybrat koupel: odrůdy, tvar, velikosti

Odrůdy

 • Sedavý.
 • Dvojnásobek.
 • Vestavěné.
 • Hydromasáž.
 • Pro děti.

Existují také rozdíly v materiálu výroby:

 • Litina.
 • Akryl.
 • Ocel.
 • Sklenka.
 • Kámen.
 • A dokonce i dřevěné.

Dnes jsou nejběžnější výrobky vyráběny z litiny, oceli a akrylu.

Ocel

Ocelové vany dostávají různé tvary, jsou lehčí a levnější než litina a při správné péči lze jejich životnost měřit za několik desetiletí.

Jejich nevýhody spočívají v tom, že nedochází k dobrému zadržování tepla, vytváření velkého hluku při čerpání vody, ohýbání, což nakonec vede k prasknutí skloviny.

Velikosti a tvary

Když už mluvíme o velikosti vany, máme na mysli takové parametry, jako je délka, šířka, hloubka a výška bočnice.

Nejoptimálnější jsou následující ukazatele:

 • Od 150 do 180 cm na délku.
 • 70 až 80 cm široká.
 • Hloubka 50-60 cm.
 • Výška strany od podlahy je až 70 cm.

Ale všechny tyto rozměry mají co do činění s obdélníkovými klasickými vzory. Ve tvaru jsou tyto výrobky také hranaté, kulaté a oválné. Podle toho se k rozměrovým parametrům přidají průměry kruhu a poloměry zakřivení.

Druhy lázní

K výrobě vany se používají různé materiály: přírodní kámen, sklo, polymery, litina, ocel a dokonce i přírodní dřevo.

Zvažte nejoblíbenější možnosti koupelen.

Vlastnosti ocelových lázní

Ocelové vany jsou oblíbené díky své nízké hmotnosti a nízké ceně. Ocelové vany se liší tvarem a velikostí, a to je jedna z výhod tohoto materiálu.

Povrch ocelové lázně je pokryt vrstvou smaltu, která je vysoce odolná proti mechanickému poškození a je schopna si zachovat původní odstín po celou dobu životnosti.

Nízká hmotnost výrobků je další důležitou výhodou, protože může významně snížit náklady na pracovní sílu během přepravy a instalace vodovodní instalace.

Při výběru ocelové vany byste měli věnovat pozornost tloušťce stěny, která by neměla být menší než 3 mm. Náklady na takovou vanu budou samozřejmě vyšší, ale kvalita bude mnohem lepší, a následně taková ocelová vana vydrží déle.

Jak nainstalovat koupel

Hlavní fáze instalace vany:

 • vypnutí přívodu vody;
 • demontáž staré lázně;
 • instalace nebo výměna komunikačních systémů;
 • připojení přepadového a odtokového roštu;
 • instalace rámu;
 • instalace vany;
 • zkontrolujte instalaci.

Při instalaci vany ji vyrovnejte ze strany. Není třeba opouštět svah směrem k odtoku, je zapracován během výroby produktu.

Pokud je instalace vany provedena správně, je zaručeno, že vydrží dlouhou dobu a ve vysoké kvalitě, takže vám bude každý den příjemně a pohodlně.

Jak zvolit optimální velikost vany

Poté, co přestali s výběrem určitého materiálu a barevného schématu, přešli k výběru optimální velikosti vodovodní instalace.

V tomto případě stojí za to vzít v úvahu čtyři hlavní parametry:

 • Výška desky nad úrovní podlahy;
 • Hloubka mísy;
 • Délka mísy;
 • Šířka mísy.

Délka a šířka koupelny jsou vybírány na základě individuálních charakteristik členů rodiny. Průměrná délka písma je 150–180 cm a šířka 70–80 cm, tyto údaje se však počítají pro osobu vysokou 170–180 cm, která nemá sklon k nadváze.

Poloha lidského těla v závislosti na velikosti lázně.

Nyní si promluvme o velikostech van vyrobených ze specifických materiálů.

2. Ocelové vany se vyrábějí s délkou mísy 150–180 cm a šířkou 70–85 cm. Někdy existují vany vyrobené z oceli třídy „economy“. Tady, spíše než šetřit peníze, ale spíše místo v koupelně, protože délka písma může být pouze 120 cm.

Dobré vědět:  Zástěra do kuchyně vyrobená z plastu: způsoby instalace a druhy materiálů pro vlastní potřebu

3. Akrylátové vany otevírají spotřebiteli ty nejširší možnosti. V prodeji najdete modely s dlouhou miskou 120-190 cm a šířkou 70-170 cm, hodně záleží na tvaru a celkové konfiguraci.

4. Keramické vany s klasickou oválnou miskou mají nejčastěji rozměry: délka 130–170 cm a šířka 65–75 cm. Zase hodně záleží na konfiguraci vodovodní instalace.

Velikost vany

Přitom zvažte následující parametry:

Hydromasáž a další doplňkové funkce

Přečtěte si více o vířivce v tomto videu.

Odrůdy van pro koupelnu

Základní charakteristika lázní

Je důležité zvážit před nákupem instalatérské práce, její rozměry (délka, šířka, hloubka), tvar, materiály, z nichž je výrobek vyroben, výrobce. Instalatérské práce jsou často vybaveny dalšími funkcemi: ohřev vody, hydromasáž, čidlo plnění.

Důležitým faktorem jsou náklady na produkt. Není nadbytečné, když se rozhodnete pro model, studovat recenze a informace o něm a výrobci na internetu. A také zjistěte, co je součástí instalatérského balíčku (spojovací prvky a nohy).

Rozmanitost tvarů

rohová vana

Pohodlné rozměry

Aby byly hygienické postupy příjemné, je nutné mít instalatérské práce s vhodnými rozměry, pokud to samozřejmě koupelna umožňuje.

Pro obdélníkové vany se standardní délka považuje za 150-180 cm a šířka je 70-100 cm, ale hloubka modelu závisí na přítomnosti sklonu stran, područek a zaoblení rohů.

Při výběru vany stojí za zvážení výška a velikost všech členů rodiny. Abyste se mohli pohodlně vykoupat, potřebujete, aby vaše prsa byla nad vodou a všechno ostatní pod ní. Současně ze stran zůstal volný prostor nejméně 5 cm.

Výška boků pro dospělé je pohodlná ve výšce 65-70 cm od podlahy a pro malé děti by měla být tato výška menší.

kulatá koupel

Obrazovky MDF

Jsou vyrobeny z filmované dřevěné desky.

Proč zvolit panely MDF:

Mezi jejich nevýhody patří pouze standardní velikosti, které se v některých případech nemusí shodovat s rozměry vaší koupelny.

Skleněné a zrcadlové obrazovky

Samostatně bychom měli zmínit praktickou a originální možnost — panely z organického skla se zrcadlovým povlakem, které dokonale doplňují téměř jakýkoli interiér.

Dřevěné zástěny

Dřevěné panely jsou vhodné do prostorných, dobře větraných prostor. Pouze v takovém případě nebudou absorbovat vlhkost a vydrží relativně dlouho.

Jak vybrat design obrazovky?

Nejpopulárnější a nejpohodlnější jsou posuvné modely. Desky dveří se pohybují uvnitř pevného rámu. Na jedné straně je přístup k potrubí pod koupelnou a na druhé straně je úložný prostor.

Navzdory tomu nelze tuto možnost nazvat optimální. Konstrukci je poměrně obtížné pevně zafixovat, dveře je také nutné po krátké době vyměnit.

Pokud však potřebujete možnost, která se snadno instaluje a používá, je lepší zvolit pro koupelnu posuvnou obrazovku.

Existují posuvné modely i pro rohové vany. S jejich pomocí se z vany stane sprchová kabina, velmi krásně zdobená širokou škálou efektů.

Originální a funkční řešení pro prostorné pokoje — design s výsuvnou jednotkou. Zásuvky různých velikostí a kapacit pojmou širokou škálu úložných kontejnerů. Podobná obrazovka je zobrazena na fotografii.

Skládací konstrukce, které se objevily relativně nedávno, jsou stále populárnější. Masivní dveře jsou připevněny k rámu pomocí plynového zvedáku nebo jiných mechanismů, lze je snadno otevřít a lze je upevnit v mírně otevřené poloze.

Dobré vědět:  Dřevěné postele: pokyny krok za krokem + originální fotografie

Uvnitř dveří jsou instalovány police nebo speciální koše, do kterých lze pohodlně uložit předměty pro domácnost nebo domácí chemikálie.

Jak správně nainstalovat koupelnovou obrazovku?

Odborníci doporučují napustit vanu vodou a přišroubovat k rámu malé kovové rohy, kterými bude obrazovka připevněna ke zdi.

Přečtěte si více o tom, jak nainstalovat obrazovku pod vanu sami.

Pokud jste si již koupili zástěnu, která vám designově vyhovuje, ale nevejde se pod vanu, můžete ji zkrátit pečlivým měřením rozměrů vany s přihlédnutím k šířce montážních úhlů.

Stojí za zvážení: délka horní pohyblivé části se rovná polovině délky rámu, délka vnitřní části je o 5 cm delší.

Buďte si vědomi všech událostí.

Plastové zástěny

Nejlevnější alternativa z MDF, která má také řadu výhod:

 • snadnost použití;
 • pestrý design;
 • snadnost péče;
 • širokou škálu modelů a designů.

Hliníkové obrazovky

Snad jedna z nejlepších možností pro výběr zástěny do vany na základě kritéria hodnoty za peníze. Hliníkové modely se málokdy rozbijí a vydrží dlouho.

Nejoblíbenější zde jsou posuvné konstrukce. Často se používá smíšená verze, když je jedna stěna plastová nebo například skleněná se zrcadlovým povlakem.

Monolitický obklad

Někdy jsou uvnitř obkladové konstrukce umístěny malé úložné police.

K tomu jsou na rohy dlaždice přilepeny čtyři malé magnety a další čtyři jsou připevněny ke stranám otvoru. Poté lze přístup k vodním trubkám dosáhnout mírným pohybem ruky.

Jak si vybrat zástěru pro koupel ve velikosti?

Nejprve pečlivě změřte vanu ze všech stran. Při výběru stojí za zvážení, že nejjednodušší způsob je samostatná instalace modelu na nohy s nastavitelnou výškou.

Navzdory širokému výběru má drtivá většina modelů standardní výšku 50 nebo 60 cm a délku od 150 do 180 cm, méně časté jsou modely s rozměry 100–120 cm.

Výška obrazovek MDF je nejčastěji 56 cm. Pokud se nevejde do velikosti, můžete panely jednoduše pilovat lakováním řezů.

Tento design poskytuje další úložný prostor. Pod koupelnou jsou často dokonce postaveny police s bočnicemi, na které lze například odstranit čisticí prostředky.

Nejjednodušší je vybrat velikost odnímatelných jednodílných konstrukcí — obvykle se dodávají v různých velikostech.

Nestačí však jen přizpůsobit obrazovku velikosti vany. Stojí za zvážení umístění potrubí — možná budete muset panely řezat sami nebo vyměnit pevné a pohyblivé panely.

Kromě toho má smysl pečlivě kontrolovat kvalitu armatur — závisí na tom také životnost a použitelnost produktu. Nejlepší je, když jsou rukojeti vyrobeny z nerezové oceli — pozinkované oceli.

Pokud jste si vybrali design s dveřmi, zkontrolujte, zda jsou bezpečně upevněny, podívejte se, z čeho jsou vyrobeny závěsy. U posuvných modelů je kvalita roletového mechanismu obzvláště důležitá — dveře se musí pohybovat bez námahy.

Také byste neměli počítat s dlouhou životností plastových tvarovek.

Materiály, velikosti a tvary moderních van

Moderní vany jsou tedy vyrobeny z litiny, oceli, akrylu a plastu.

K dispozici jsou vany v japonském stylu o rozměrech 1,4 x 1 ma hloubce 80 cm.

Obecně chci říci, že existuje mnoho druhů koupelí a může být matoucí, kterou koupel zvolit.

Doporučení pro koupel

Zde jsou základní doporučení pro výběr vany.

Dobré vědět:  Hodnota hustoty izolace: co ovlivňuje tepelně izolační vlastnosti materiálu

Výběr vířivé vany

Obecně je zde pár slov o jediném přepadení spojeném s vířivkami — jen aby vás psychicky připravil. Whirlpooly mohou mít problém kvůli ucpaným tryskám:

K tomuto ucpávání dochází u usazenin způsobených tvrdostí vody.

Existují různé způsoby, jak změkčit vodu. V bytě si vystačíte s magnetickým filtrem:

U studny budete muset nainstalovat vážnější filtr.

Odrůdy van pro koupelnu

Základní charakteristika lázní

Je důležité zvážit před nákupem instalatérské práce, její rozměry (délka, šířka, hloubka), tvar, materiály, z nichž je výrobek vyroben, výrobce. Instalatérské práce jsou často vybaveny dalšími funkcemi: ohřev vody, hydromasáž, čidlo plnění.

Důležitým faktorem jsou náklady na produkt. Po rozhodnutí o modelu není nadbytečné studovat recenze a informace o něm a výrobci na internetu. A také zjistěte, co je součástí instalatérského balíčku (spojovací prvky a nohy).

Rozmanitost tvarů

rohová vana

Pohodlné rozměry

Aby byly hygienické postupy příjemné, musíte mít instalatérské práce s vhodnými rozměry, pokud to samozřejmě umožňuje koupelna.

U obdélníkových van je standardní délka 150–180 cm a šířka 70–100 cm, hloubka modelu však závisí na sklonu stran, područek a zaoblení rohů.

Při výběru vany stojí za zvážení výška a velikost všech členů rodiny. Abyste se mohli pohodlně vykoupat, potřebujete, aby vaše prsa byla nad vodou a všechno ostatní pod ní. Současně ze stran zůstal volný prostor nejméně 5 cm.

Výška boků pro dospělé je pohodlná ve výšce 65-70 cm od podlahy a pro malé děti by měla být tato výška menší.

kulatá koupel

Základní tvary, úpravy a velikosti van.

Výrobci nabízejí širokou škálu van, které se liší tvarem a velikostí.

Zde jsou hlavní:

Standardní jednoduchá obdélníková vana. Rozměry jednoduché vany s typickou výškou 65 cm se liší:

 • Délka — 150, 170 a 180 cm.
 • Šířka — 70, 75 a 80 cm.
 • Hloubka — 40 a 50 cm.

Akrylová vana Ravak Fresia 170×80

Litinová vana ROCA Continental-100 100×70

Ocelové vany Kaldewei Dyna Set Star 190×75

Vlastní koupel. Má zcela odlišné konfigurace a velikosti:

Obdélníková malá vana — označuje typ sedacích van, liší se délkami 120 a 140 cm.

Akrylová vana Ravak Lilia 120X70

Akrylová vana Relisan Mira 135 135х135

Nástěnná vana — má jednu rovnou stranu oslavenou proti zdi koupelny. Zbytek vany může být zaoblený nebo oválný, v závislosti na délce rovné strany.

Nástěnná vana Duravit 700290 Esplanade 210×90

Vířivka nebo horká vana. Je vybaven speciálním hydromasážním systémem, může mít jakoukoli velikost a konfiguraci.

Vířivka Pool Spa ORHIDEA 150×150

Výrobci a náklady na vany

Trh sanitární keramiky je v současné době nasycen všemi druhy vany domácích i zahraničních výrobců. Kterou vanu zvolit a jaké výrobce, aby nedošlo k záměně s poměrem kvality a ceny?

Vany čínských výrobců jsou nejlevnějším cenovým řešením pro vany. Například akrylová vana Appollo (Čína) model «TS-1501Q bez hydromasáže» 150×75 stojí 8325 rublů.

Kterou koupel je lepší si nakonec vybrat, je jen na vás. Při výběru vany je ale třeba vycházet z takových základních parametrů, jako je velikost koupelny, materiál vany, země výroby a cenová kategorie.

  Užitečné informace — doporučujeme:

Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector