Jak si vybrat nábytek do obývacího pokoje

Funkční účel obývacího pokoje

Pokud je místnost velmi malá, je nepravděpodobné, že byste byli schopni naplánovat dvě samostatné zóny. V tomto případě budete potřebovat transformační jídelní stůl, který lze v případě potřeby rozšířit.

Výběr stylu pro obývací pokoj

Styl místnosti se nejčastěji volí v závislosti na módních trendech nebo na základě jejich vlastních představ o stylu a kráse. Stylové řešení pro obývací pokoj může být velmi odlišné — od minimalismu po klasiku.

Pokud máte rádi útulná a nízkopodlažní křesla a pohovky, měkké koberce, velká zrcadla, diskrétní luxus, pak je pro vás klasický styl pro zdobení obývacího pokoje ideální.

Secesní styl je vhodný pro ty, kteří milují ladné přírodní linie i moderní materiály. Venkovský styl se vyznačuje přírodními tkaninami, dřevem, keramikou a absencí domýšlivosti.

Vlastnosti designu obývacího pokoje

Obývací pokoj je hlavní místnost v domě, takže je věnována velká pozornost jeho designu.

Při zdobení obývacího pokoje se bere v úvahu rozložení místnosti, její osvětlení a přítomnost oken. Podle tohoto:

Pohovku lze použít k rozdělení obývacího pokoje na zóny.

Uspořádání a výběr nábytku je další podmínkou útulného a příjemně vypadajícího obývacího pokoje.

Obývací pokoj může být vyzdoben různými stylovými řešeními, přičemž se zaměřuje na vaše vlastní představy o kráse, pohodlí a pohodlí.

Jak si vybrat pohovku v obývacím pokoji

Aby byl pokoj útulný a pohodlný, je důležité vědět, jak si vybrat pohovku v obývacím pokoji, a řídit se určitými kritérii:

 • jmenování;
 • s přihlédnutím k ploše místnosti, na které závisí rozměry nábytku;
 • vnitřní prvky.

Při výběru pohovky je třeba vzít v úvahu několik faktorů.

Pokud je pohovka zvolena správně, můžete prostor vizuálně zvětšit nebo zmenšit. Pro jeho zvýšení jsou vhodné dvojité nebo rohové a modulární konstrukce. Jak již bylo řečeno, je důležité si uvědomit, že nejlepší pohovky do obývacího pokoje jsou ty, které zákazníci milují.

Výběr stylu

Volba stylu při nákupu pohovky je stejně důležitá jako její velikost, barva a tvar.

Čalouněný nábytek je vyráběn v klasickém a moderním stylu řešení, z nichž se vyznačují:

Pokud nelze koupit nábytek ve stylu „retro“, lze jej vyrobit na objednávku.

Moderní nábytek se vyznačuje jednoduchostí a jemností linií, neutrálními barvami. Nábytek je zpravidla jednobarevný a nenáročný, stolní lampy, s kovovým lemováním.

Rustikální (venkovský) styl, který Rusové často nepoužívají, zahrnuje v designu velké množství starožitných předmětů a pohovka se zde může stát středem kompozice.

Při nákupu pohovky, která musí být „sepsána“ v secesním stylu, stojí za zvážení, že zahrnuje minimum nábytku. A pokud má obývací pokoj již několik křesel, stojí za zvážení, zda je potřeba další „měkký prvek“.

Dobré vědět:  Nástroje a technologie

A nadčasová klasika, s jejím pohodlím a útulností, bude vyžadovat měkkou velkou pohovku, vedle které můžete nainstalovat bronzový svícen.

Pro klasický styl je vhodná velká a měkká pohovka.

Výběr velikosti a tvaru

Tvar a rozměry čalouněného nábytku jsou nezbytné pro správný design interiéru. Závisí na počtu domácností, které mají být ubytovány, a velikosti samotného obývacího pokoje.

Dlouhodobá praxe určila, že nejoblíbenější jsou třísedadlové modely. Rohová pohovka je zároveň velmi pohodlná: je prostorná a poměrně kompaktní. Kromě toho lze použít jako přistýlku.

Pro studiový apartmán a za přítomnosti arkýřového okna je vhodná polokruhová pohovka; může být použita pro zónování nebo umístěna do výklenku.

Polokruhová pohovka je vhodná pro studio.

V závislosti na tvaru a designu jsou pohovky nabízeny v následujících verzích:

 • klasický design: je nejvhodnější je umístit podél stěn, pokud je obývací pokoj malý a uprostřed — v prostorné místnosti;
 • modulární a rohové konstrukce;
 • ostrov pohovky je vhodný pro zónování.

Materiál a barva čalounění

Čalounění je důležitým prvkem v konstrukci čalouněného nábytku a může hrát rozhodující roli, přinést interiéru harmonii nebo ji zcela narušit. Jak si vybrat správnou pohovku pro obývací pokoj, řekne vám o materiálu čalounění.

Čalounění pohovky je rozděleno do tří kategorií:

Jeden by si měl pamatovat, že v horkém dni byste na něj neměli sedět, aniž byste ho nejprve přikryli přikrývkou: zpocené části těla na něm zanechají skvrny v kontaktu s čalouněním a sedící osoba bude pociťovat nepohodlí.

Barva a materiál čalounění pohovky může vizuálně upravit velikost obývacího pokoje:

Volba transformačního mechanismu

Trh nabízí velký výběr čalouněného nábytku s různými typy transformace, z nichž nejoblíbenější jsou:

Existují i ​​jiné typy transformačních mechanismů, ale jsou mnohem méně běžné.

Jak si vybrat a kam umístit židli

Pokud to prostor dovolí, je instalace pohovky doplněna křeslem, ale musíte jej pečlivě zvolit, aby nedošlo k narušení složení místnosti.

Existují dva typy židlí:

 1. rám, s dřevěným rámem a zvýšenou pevností;
 2. bezrámový, představující tvar tašky s výplní.

Ty se aktivně stávají módními, snadno se odstraňují, pokud nejsou v tuto chvíli potřeba, což je výhodné v malé místnosti. K dispozici ve formě tašky, polštáře, hrušky.

Tradiční jsou prezentovány v klasických modelech nezměnitelné formy.

Hlavní nuance výběru nábytku do obývacího pokoje

Nejprve si vše promyslete do nejmenších detailů, vezměte v úvahu rozložení všech funkčních oblastí a dejte to na papír. A nezapomeňte zachytit budoucí design obývacího pokoje.

Dobré vědět:  Jak si vybrat kamna pro koupel

Doporučujeme také:

Pokud dáváte přednost tomu, když je v místnosti dostatek volného místa, udělá to moderní styl.

Pro milovníky elegance a luxusu stojí za to zůstat na klasice. Pro správnou volbu v našem článku je k dispozici celá galerie fotografických příkladů, jak si vybrat obývací pokoj.

Obývací pokoj je místnost, kde se všichni členové rodiny obvykle scházejí večer a sledují televizi, diskutují o minulém dni nebo se setkávají s hosty. Chcete-li nějak diverzifikovat interiér, můžete si v hale vyzvednout transformátorový stůl.

Doporučujeme také:

Díky neobvyklému designu na něm můžete hrát dámu a pít čaj.

Díky svým rozměrům pomůže stůl ušetřit několik metrů čtverečních a v případě potřeby jej lze snadno skrýt v každém rohu.

Jak vybrat pohovku v obývacím pokoji závisí na tom, kde bude umístěno domácí kino. Mělo by to být pohodlné, možná dokonce kompletní s křesly, aby se při společném sledování mohla snadno ubytovat celá rodina.

Doporučujeme také:

Nainstalujte pohovku před televizní obrazovku. Nábytkové předměty jsou vybírány v jediném designu, aby se interiér mohl řídit zvolenou designovou myšlenkou.

Nezapomeňte na odkládací stolky nebo police na televizi. Dnes existuje několik modelů, které nejen plní své funkce, ale také naplňují místnost krásou a elegancí.

Místo obvyklých knihoven si předem vyberte police nebo si udělejte výklenky ve stěnách. Modulární nábytek pomůže osvěžit interiér.

Je to velmi důležité — v obývacím pokoji by měl zůstat volný prostor, nezaplňujte ho zbytečnými detaily.

Přišli jsme na to, ale stále existují některé nejasné body, jak zvolit barvu obývacího pokoje a samozřejmě jak zvolit tapetu pro obývací pokoj.

Paleta barev celé místnosti by měla být kombinována s nábytkem a jaký odstín je vhodný pro dokončení stěn, stropů a podlah, už si vyberete podle vlastního vkusu.

Pokud byl plán vypracován předem — projekt, pak by volba měla odpovídat stylu.

Jak si vybrat správný obývací pokoj

Než začnete nakupovat obsah místnosti (nábytek), je důležité pečlivě naplánovat celý interiér do nejmenších detailů.

Tento proces vyžaduje spoustu času a úsilí, zejména pro neprofesionály; proto, abychom se zbavili potíží, je lepší kontaktovat designovou společnost.

Prvním krokem při plánování bude určit funkčnost prostor. Chcete-li to provést, musíte nakreslit podrobný plán místnosti na papíře, s přihlédnutím ke všem okenním a dveřním otvorům, výklenkům, arkýřům a podobným prvkům.

Poté určete účel obývacího pokoje: ať už to bude jen posezení, kancelář nebo místnost pro oslavy.

Dobré vědět:  Jak si vybrat spolehlivá okna s dvojitým zasklením?

Plnění místnosti přímo závisí na této položce, například pro kancelář budete potřebovat počítačový stůl nebo multifunkční kancelář, pohodlnou židli a několik polic na knihy a dokumenty.

V designu obývacího pokoje je také docela populární zónování prostoru.

Nejčastěji se tato technika provádí kontrastními stěnami v barvách, které se od sebe radikálně liší, nebo světelnou separací.

Je třeba poznamenat, že tato technika se často používá při navrhování malých prostor.

Nábytek v obývacím pokoji

Před nákupem nábytku v obývacím pokoji byste měli určit, pro jaké účely je potřeba:

 • Pro umístění a uložení věcí.
 • Pro přijímání hostů.

Standardní verzí interiéru obývacího pokoje je přítomnost:

 • Skříň.
 • Křesla.
 • Pohovka nebo pohovky.
 • Konferenční stolek.
 • Vitríny.
 • Jídelní stůl (pokud to prostor dovolí).

Nejdůležitějším atributem obývacího pokoje je místo k odpočinku — pohovka. Mnozí se obávají otázky: «Jak si vybrat pohovku v obývacím pokoji, aby byla krásná, pohodlná a funkční.»

Nejprve musíte rozhodnout o velikosti tohoto kusu nábytku, protože pokud je omezená plocha místnosti, velký produkt nebude vhodný.

U malých bytů návrháři doporučují zvolit klasický nebo hranatý tvar pohovky, protože tak můžete výrazně ušetřit místo.

Stupeň tuhosti musí být zvolen nezávisle, jak se vám líbí.

Materiály pro výrobu jsou vhodnější než ty přírodní, protože jsou odolnější a zdravotně nezávadné. Styl výkonu je vybrán v souladu s hlavním stylem obývacího pokoje.

Pro jasnou prezentaci konkrétního stylu místnosti se můžete podívat na příklady fotografií, jak si vybrat obývací pokoj a vytvořit dokonalou možnost vhodnou pro celou rodinu.

Nábytek šitý na míru stylu obývacího pokoje

Při výběru nábytku do obývacího pokoje je důležité vzít v úvahu styl místnosti, aby celkový obraz vypadal harmonicky.

Tipy pro výběr stěny v obývacím pokoji

Modulární stěna může zahrnovat předměty, jako jsou závěsné nebo podlahové jednotky, otevřené nebo uzavřené police, skříňky různých šířek s dvířky nebo bez nich, vysoké skříně, skleněné police na knihy a další.

Stejně jako při výběru čalouněného nábytku by měl modulární nábytek zapadat do celkového stylu místnosti. Ať už to bude high-tech, minimalismus nebo klasický — vyberte si to, co bude harmonicky vypadat v interiéru obývacího pokoje.

U prostorných obývacích pokojů se nedoporučuje kupovat malou stěnu, která se ztratí v rozlehlosti místnosti. A naopak pro malé obývací pokoje vyberte stěnu, která má optimální velikost, aby neuspořádala celý prostor.

Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector