Jak si vybrat skládací žebřík do podkroví

Funkce:

Výsuvná schodiště jsou oblíbená zejména v soukromých domech, kde je nutnost stálého přístupu do podkroví. Jsou mnohem pohodlnější než schůdky nebo transformátory, které je třeba přenášet a instalovat, což je velmi obtížné.

Mezi zvláštnosti podkrovní struktury patří skutečnost, že není těžké si ji vyrobit sami. Dokonce i staré dřevěné schodiště lze přeměnit na pohodlné podkroví.

Jak si vybrat?

Při výběru žebříku do podkroví je nejprve třeba rozhodnout, kde přesně bude umístěn, a změřit rozměry poklopu.

Je však žádoucí, aby podkrovní schodiště nepřesahovala výšku tří metrů, aby se nezvýšilo riziko zranění.

Při výběru skládacího kovového schodiště se doporučuje zvolit modely s protiskluzovými podložkami na schodech. Všechny části kovových konstrukcí by měly být kontrolovány z hlediska ochrany proti korozi, to znamená, že musí být pozinkovány.

Z moderních modelů si můžete vybrat jak mechanické, které musí být vyloženy ručně, tak automatické s elektrickým pohonem.

Možnosti skládacích žebříků a jejich výhody

Moderní výrobci představují na trhu širokou škálu modelů. Všechny lze rozdělit do následujících hlavních typů struktur:

 • Páka — skládací podkrovní schodiště. Obvykle zahrnuje dvě, tři nebo čtyři sekce. Horní část je připevněna k poklopu, zbývající části upevněné závěsy a závěsy lze snadno vyklopit.

 • Teleskopický — další výsuvný žebřík do podkroví. Liší se pevností, spolehlivostí a tuhostí konstrukce. Prvky jsou střídavě vytahovány jeden od druhého. K výrobě se nejčastěji používá hliník.

 • Šikmý design. To znamená, že ve smontované poloze je na zdi. Kroky jsou k provázku připevněny poutky na karty.

Skládací žebřík do podkroví — první výpočty

Skládací žebříky — typy, vlastnosti

Designy se liší v otevíracím mechanismu:

Jak si vybrat podkrovní schodiště

Podrobné charakteristiky a srovnání podkroví schody Najdete jej na tomto webu nebo můžete telefonicky kontaktovat naše specialisty.

Metody uspořádání a typy konstrukcí

Konstrukce je instalována uvnitř i vně místnosti. Pouliční schodiště do podkroví je nepraktické, proto se tato možnost používá jen zřídka. Všechny modely schodišť jsou obvykle rozděleny do tří skupin: monolitické, přenosné a skládací podkroví.

Žebříky a žebříky jsou přenosné. Používají se jako dočasná náhrada nebo při extrémně vzácném použití podkroví. To je způsobeno nízkou spolehlivostí konstrukce.

Skládací výrobky mají maximální praktičnost, mezi nimiž si můžete vybrat:

 • skládací;
 • teleskopický;
 • nůžkový;
 • páka (skládací).

Zatahovací konstrukce jsou díky svému ergonomickému tvaru, bezpečnému pohybu a snadnému použití optimálně vhodné pro zvedání do podkroví.

Rozměry schodů a požadavky na jejich uspořádání

Pro zajištění bezpečného provozu schodů do podkroví je důležité zvolit správné rozměry hotové konstrukce nebo navrhnout vlastní výrobek. Následující parametry odpovídají regulovaným rozměrům:

Dobré vědět:  Výběr umyvadlové baterie

Důležitá je také velikost poklopu, parametry 0,7×1,2 m jsou považovány za standardní. Menší otvor znesnadní vstup do podkroví, větší způsobí zvýšení tepelných ztrát. Pokud v podkroví není topení, měli byste se postarat o tepelnou izolaci poklopu.

Závěr

Dostupnost volného času a kreativní inspirace vám umožní vybrat si pro vlastní výrobu další modely skládacích konstrukcí. Hlavní věcí je dodržovat doporučené parametry pro další bezpečný provoz.

Výhody a nevýhody

Výhody skládacích schodů do podkroví jsou obrovské, takže především stojí za to zdůraznit hlavní nebo nejjasnější z nich:

 • Lehkost schodiště je obrovským plusem, protože někdy se s ním křehká dívka musí vyrovnat. Tato výhoda výrazně zvyšuje popularitu skládacích modelů, které jsou mnohem lehčí ve srovnání s jinými možnostmi schodišť.
 • Snadné použití je další výhodou. Stačí jej pomocí zvláštních mechanismů vytlačit zpod poklopu a potom je také snadné jej zatlačit zpět. Instalace nebo úplné sejmutí skládací konstrukce je také snadné. Akce jsou tak jednoduché, že je mohou provádět i ti, kteří neudělali něco podobného.
 • Neviditelnost skládací konstrukce, když není potřeba, lze také připsat jejím hlavním výhodám. Koneckonců, většina schodů je objemná a okamžitě upoutá pozornost, což často narušuje krásu prostoru.
 • Atraktivní cena je další výhodou. Dokonce i systémy na klíč jsou levné.

Samozřejmě, stejně jako každý jiný žebřík, má skládání některé nevýhody:

Velký úhel sklonu skládacího žebříku zdaleka není vždy vhodný, zvláště pokud potřebujete podél něj zvedat spíše těžké nebo objemné věci. Nejsou také vhodné, pokud často musíte jít nahoru a dolů do podkroví.

Nosnost skládacích žebříků často nepřesahuje 150–200 kilogramů.

Potíže vlastní výroby některých typů podkrovních konstrukcí jsou způsobeny složitými a velmi přesnými výpočty a povinnou přítomností speciálních nástrojů.

Zatahovací konstrukce lze rozdělit na typy nebo modely v závislosti na typu zařízení, jejich vzhledu nebo materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Například typ zařízení umožňuje rozlišit následující typy:

 • skládací;
 • skládací (noha);
 • posuvné (teleskopické, sekční).

Z názvu je již částečně zřejmé, že tyto transformační druhy se liší podle principu rozvržení. Abychom jim lépe porozuměli, stojí za to zvážit vlastnosti každého z těchto typů.

Mezi nevýhody skládací konstrukce je třeba zdůraznit její masivitu, ne příliš atraktivní vzhled a potřebu značného volného prostoru pro uspořádání.

Nevýhody modelu lze připsat pouze nespolehlivosti blokovacích upevnění. Nůžkové modely skládacích žebříků vyžadují pečlivé zacházení a pravidelné mazání mechanismů umístěných mezi segmenty.

Dobré vědět:  Interiér garáže by měl být pohodlný a atraktivní

Mezi moderními modely jsou dokonce i automatické skládací nůžkové struktury, které se velmi pohodlně používají. K jejich posunu vpřed není nutné žádné fyzické úsilí.

Posuvné žebříky jsou rozděleny do dvou typů:

 • Dílčí. Jsou poněkud podobné nůžkovým žebříkům, pouze v nich jsou segmenty přeloženy na sebe a nejsou stlačeny. V procesu rozložení se sekce narovnají a poté se zafixují v určité poloze. Počet sekcí na takovém schodišti může být roven dvěma nebo dokonce třem. Tento žebřík vyžaduje stabilní plošinu, která spočívá na podlaze.

Materiály

Nevýhody dřevěných podkrovních schodů spočívají v jejich masivnosti, krátké životnosti a nízké nosnosti (až 100 kilogramů).

Je třeba mít na paměti, že v dřevěných modelech stále existují kovové části. To znamená, že budou potřebovat další péči, například pravidelné mazání.

Skládací a sekční typy schodů jsou nejčastěji vyrobeny ze dřeva.

Nevýhody kovových schodů lze připsat pouze složitosti vlastní výroby. To je způsobeno skutečností, že taková práce vyžaduje zařízení pro svařování a příslušné znalosti a dovednosti.

Teleskopické a nůžkové žebříky lze nazvat nápadnými představiteli kovových podkrovních schodů. Teleskopické jsou navíc nejčastěji vyrobeny z hliníku.

Kombinované modely ze dřeva a kovu současně jsou běžné a mají výhody obou těchto materiálů.

Rozměry

Bez ohledu na konstrukční nebo materiálový typ žebříku by měl být co nejpohodlnější a zároveň zcela bezpečný. Při výběru podkrovního schodiště nebo jeho navrhování stojí za zvážení několik parametrů:

Montáž

Instalace všech typů skládacích žebříků — ať už posuvných nebo skládacích, je do značné míry stejná. Nejdůležitější věcí během instalace je zajistit jeho spolehlivou fixaci v jakémkoli stavu (rozloženém nebo složeném).

Kryt šachty rozhodně potřebuje další vyztužení. To lze provést pomocí speciálních kladkostrojů vyrobených z kovů a prvků, které omezují pohyb.

Pro lepší udržení složení konstrukce se doporučuje použít speciální spony, které jsou doplněny různými spojovacími prostředky ve formě háčků, lan nebo řetězů.

Celý proces instalace skládacích žebříkových konstrukcí lze představit ve formě postupných akcí:

Typy skládacích schodů do podkroví

Nejdůležitější při výběru je typ konstrukce. Mohou být skládací nebo neskládací.

Skládací skupina zahrnuje:

 • segmentové,
 • nůžkový,
 • akordeon,
 • stacionární.

Zvažme je podrobněji.

Segmentové modely

Nůžkové vzory

Jsou mnohem jednodušší než jejich protějšky. Jejich hlavní výhody:

Design «Akordeon»

Toto je řešení pro omezený prostor. Tento typ konstrukce je vyložen ve formě akordeonu.

 • jsou obvykle malé,
 • mít lehké, ale odolné kroky,
 • snadno ovladatelný.
Dobré vědět:  Jak vyrobit komín pro krbová kamna

Konstrukce mohou být vyrobeny z oceli a hliníku.

Můžete si také zakoupit stacionární frézovací konstrukce v podkroví.

Jak vybrat model?

Každý z těchto parametrů může ovlivnit komfort používání. Před nákupem byste se proto měli ujistit, že konkrétní model bude odpovídat interiéru a velikosti místnosti.

 • Zatížení jednoho kroku ze dřeva se pohybuje od asi 150 kg.
 • Maximální zatížení kovového stupně je až 200 kg.
 • Celkové zatížení celé konstrukce se může pohybovat od 250 do 500 kg.

Před zakoupením by proto bylo dobré určit, zda se těžké předměty zvednou do podkroví. Pokud ano, měli byste zvolit masivní kovové modely.

Proč potřebujete skládací žebřík

Stacionární žebřík — pohodlný, spolehlivý, ale obtížný

Žebřík — jednoduchý, ale ne na každý den

 • příliš strmý (od 60 °);
 • vyžaduje instalaci a ověření jeho spolehlivosti při každé návštěvě podkroví;
 • má omezení nosnosti (obvykle do 150 kg).

I přes nízkou cenu takového řešení (ve fázi výstavby a uspořádání docela přijatelnou) je proto pro neustálý provoz podkroví nutné myslet na další možnosti.

Skládací

Je docela snadné vyrobit skládací žebřík s vlastními rukama z vysoce kvalitního žebříku nebo žebříku tak, že ho rozříznete na kousky požadované velikosti a spojíte tyto části na závěsech.

Nůžkový

Zajímavá je nůžková konstrukce vyrobená ve formě kovového „akordeonu“, jehož prvky jsou schůdky spojené kovovými pásy. Jeho výhody jsou:

 • vysoká kompaktnost ve složeném stavu;
 • snadná instalace, kterou lze snadno udělat vlastními rukama;
 • nízká cena.

Takovou strukturu je těžké vyrobit vlastními rukama, ale vyrábí se průmyslově.
Nevýhodou je, stejně jako jiné možnosti s nízkou cenou, relativně rychlé opotřebení — a to i kvůli velkému počtu třecích dílů o sebe.

Posuvné

Které schodiště do podkroví zvolit: dřevo nebo kov?

Dřevěné schody Docke jsou vyrobeny z měkkého dřeva a jsou navrženy pro hmotnost až 170 kg, což vám umožní bezpečně přepravovat těžké věci, kov vydrží váhu až 200 kg.

Instalace podkrovních schodů

Instalaci lze provést jak samostatně, tak za pomoci profesionálních stavitelů. Doporučujeme vám požádat dodavatele o pokyny k instalaci.

Věnujte pozornost ořezávání schodů, dělejte to na čisté podlaze. Po instalaci se doporučuje zakrýt dřevěné mansardové schodiště lakem nebo mořidlem.

Pro větší pohodlí při zvedání je vhodné instalovat špičky (aby žebřík nepoškrábal podlahu) a sklouznout a uchopit zábradlí pro pohodlnější výstup a sestup.

Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector