Jak si vybrat vlnitou lepenku na střechu podle označení produktu

Jaká je hodnota vlnité lepenky jako střešního materiálu?

Pozinkovaná ocel je jedním z nejpoužívanějších a nejlevnějších materiálů ve stavebnictví. A právě z toho je vyrobena vlnitá lepenka: válcováním za studena a následným dekorativním a ochranným polymerním povlakem.

A jednou z nejdůležitějších výhod vlnité lepenky jako střešní krytiny je hmotnost. Práce na strmé střeše s těžkým, i když krásnějším materiálem je koneckonců obtížná a nebezpečná.

Rozhodli jste se pro takovou střechu? Pak zbývá koupit vysoce kvalitní a odolné listy s požadovanými vlastnostmi!

Jakou palubu lze použít k pokrytí střechy?

A teď o tom, jaké typy fólií jsou dnes k dispozici konkrétně pro střechu, a proč je jeden z nich lepší než druhý.

Existuje GOST týkající se těchto povlaků: „Profily z ocelového plechu ohýbaného s lichoběžníkovými vlnami“. Uvádí, že tloušťka plechů by měla být mezi 0,4 a 0,6 cm.

V praxi se pro dokončení střechy nejčastěji používá profilový plech o tloušťce 18 až 35 mm. Tradičně se jedná o stupeň HC, který má nejoptimálnější tuhost, výšku žeber a tloušťku plechu.

Kromě hlavních možností lze jako střešní materiál použít také následující listy:

A dokonce jakousi exotikou. Stává se tedy speciální vlnitá lepenka na střechu:

 1. Vyrobeno válcováním za studena.
 2. Ohnuté do požadovaného tvaru.
 3. Perforovaný.
 4. S efektní texturou dřeva nebo kamene.

Pokud je splněn pouze jeden důležitý požadavek, můžete dát přednost jakékoli možnosti, která se vám líbí: všechny produkty musí mít certifikát kvality.

Co dělat s listy po zakoupení?

Prvním krokem je správná přeprava:

Odrůdy profilovaných plechů

Nyní se kromě toho, že se používají jako střešní materiál, používají profilované plechy při stavbě plotů, při opláštění stěn, při instalaci trvalého bednění, při výrobě sendvičových panelů.

Ochranný povlak materiálu

Na konci označení mohou být označení typu ochranné vrstvy:

 • AK — akryl;
 • PE — polyesterový povlak;
 • PUR — polyuretan;
 • PVC — polyvinyl;
 • AC — oxid zinečnatý;
 • EOCP — žárově pozinkováno.

Pro drsné severní podmínky je vhodnější povlak na bázi polyfluorinátu — PVF2. Taková malba vydrží nejméně 30 let.

Výběr materiálu podle barvy je dostatečně široký. Kromě jednobarevných předmětů existují i ​​výrobky, které napodobují přírodní kámen, cihly a dřevo.

Jak dlouho bude vlnitá lepenka sloužit na střeše, závisí nejen na značce produktu, ale také na dodržování pravidel instalace. Tato pravidla jsou jednoduchá, ale neměli byste je zanedbávat.

Koneckonců, chcete čas na výměnu nebo opravu střechy co nejpozději?

Střešní fólie

Jak vybrat palubu pro střechu

Pro správnou volbu materiálu je důležité znát označení a typy profilovaného plechu. Sortiment profesionálního výrobce fólií pro Ťumeň si můžete prohlédnout a zakoupit zde, na webových stránkách společnosti TRIMET, město Ťumeň.

Třídy palubovky

Stupeň C — obložení stěn je určeno pro ploty, obklady stěn a oplocení. Kvůli nízkým žebrům nedokáže odolat velkému bočnímu zatížení.

Výška vlny

Závisí na těchto parametrech, jak silný bude plech a jak vydrží vysoké sněhové zatížení. Výška vlny se pohybuje od 8 do 144 mm.

Typy nátěrů

Materiál, ze kterého je profilovaný plech vyroben, je vystaven silné korozi na čerstvém vzduchu. Aby se zabránilo předčasnému zničení a prodloužení životnosti střechy, uchylují se výrobci k ochranným opatřením.

V továrně prochází materiál žárovým zinkováním, ke kterému dochází při válcování plochého plechu. Zinkový povlak nanesený na povrch profilovaného plechu je nízkonákladová, ale zcela spolehlivá záruka proti rzi.

Vlastnosti střešního pláště

 • Nízká hmotnost Použití materiálu vám umožňuje ušetřit na systému krokví a nemyslet na posílení základu.
 • Snadné řezání a pokládání. Práce s vlnitou lepenkou nevyžaduje odborné školení.
 • Dobrá udržovatelnost. Jednou z hlavních atraktivních vlastností této střešní krytiny.
 • Různé odstíny a velikosti. To výrazně zjednodušuje výběr optimálního provedení střechy.
 • Dlouhá životnost. Pokud je instalace vlnité lepenky provedena správně, pak taková střecha vydrží nejméně 15-20 let.
Dobré vědět:  Pravidla pro konstrukci sádrových příček

Klasifikace vlnité lepenky

Prvním typem vlnité lepenky je střešní krytina s označením „H“. Druhým je materiál stěny označený „C“. A třetí — kombinovaná, která je označena písmeny «НС».

Parametry a označení vlnité lepenky.

Jak vidíte, výběr je snadný. Pokud potřebujete profilovaný plech na střechu, zvolte pro plot „C“ stupeň „H“. Přestože se dnes profesionální list značky NS stal nejžádanějším univerzálním typem, který lze použít jak pro zastřešení, tak pro oplocení. Při jeho výběru se nikdy nemůžete pokazit.

Proč užitečné? Jde o to, že vlnitá lepenka je položena jak na střechu, tak na zeď s přesahem o jednu vlnu. Tento indikátor tedy představuje pokrytí oblasti, a nikoli celkovou šířku listu.

Odborníci poznamenávají, že dva indikátory v komplexu určují, jaké zatížení daný střešní materiál vydrží — jedná se o výšku vln a tloušťku plechu.

A jak ukazuje praxe, čím více těchto indikátorů, tím větší únosnost má. To znamená, že můžete snížit náklady na montáž střešního latování, to znamená zvýšit stoupání latovacích prvků.

Ačkoli odborníci tvrdí, že je lepší ušetřit na samotném střešním materiálu zakoupením profilovaného plechu s menšími rozměry, než zmenšit velikost latování.

Závěr

Z certifikátu kvality můžete zjistit suroviny, ze kterých je vlnitá lepenka vyrobena, rozměry a hmotnost, použité další materiály a ukazatele zkoušek.

Samozřejmě je docela těžké to všechno pochopit, zvláště pro nepřipraveného člověka. Nezapomeňte však, že kvalita je vždy podložena cenou. Terasy pro střechy a ploty nejsou výjimkou.

2. Výška vlny vlnité lepenky

Pokud volba vlnité lepenky pro plot nebo pro zeď začíná studiem typů krytí, pak pro zastřešení bude hlavním parametrem výška vlny, která určuje dva důležité parametry:

 • tuhost;
 • šířka pásma.

Charakteristické vlastnosti střešního pláště:

 • všechny typy vlnité lepenky určené k instalaci na střechu mají vlnovou výšku přes 20 mm. Hlubší profilování vylučuje možnost, aby se voda dostala pod plech;
 • Jelikož je střešní plášť určen k instalaci na střechu, vysvětluje to jeho konfiguraci. Na rozdíl od stěny má širší spodní část vlny, která zajišťuje volný odtok vody a zvyšuje průchodnost střechy;
 • je třeba vzít v úvahu úhel sklonu povrchu určeného k zakrytí. Čím menší je sklon střechy, tím vyšší by měla být výška vlny vlnité lepenky;
 • úhel sklonu určuje míru překrytí;

Při instalaci vlnité lepenky s vysokou vlnou na střechu s malým úhlem sklonu je nutné zajistit překrytí v jedné vlně.

Při instalaci mělké vlny lze nepřítomnost vysoké vlny vyrovnat překrytím dvou vln. Je třeba poznamenat, že to výrazně zvyšuje náklady na vlnitou střechu.

Podélné překrytí také závisí na úhlu sklonu a vyžaduje dodržení stejných výpočtů při překrytí, čím menší je úhel, tím větší je míra překrytí.

 • přítomnost kapilární drážky. Slouží jako dodatečná bariéra, která zabraňuje vniknutí taveniny a dešťové vody pod profilovaný plech, a také jako ochrana před kondenzací, ke které dochází při teplotních změnách. Drážka zároveň není všelékem a při nesprávném výběru výšky vlny nezachrání střechu před prosakováním.

Kapilární drážka je profilována podél celého profilovaného plechu. Během instalace je uzavřen krycí vlnou dalšího plechu z kovového profilu.

Výrobci nabízejí různé typy vlnité lepenky s velikostí vlny od 20 do 114 mm. Současně se v soukromé výstavbě zřídka používá vlnitá lepenka s výškou vlny přes 44 mm.

4. Typ krytiny z vlnité lepenky

Podlaha je profilovaný plech, který má ochranný povlak, který chrání železné jádro plechu před rzí.

Při výběru vlnité lepenky, kterou je lepší použít na střechu, musíte vědět, že existují dva hlavní typy vlnité lepenky:

Nenatřená vlnitá lepenka

Při výběru nelakované vlnité lepenky na střechu musíte vědět, že její životnost závisí na tloušťce ochranné vrstvy. Podle GOST 24045-2010 musí být tloušťka pozinkovaného povlaku 275 g / m2 nebo alespoň 90 mikronů.

Dobré vědět:  Typy pisoárových sifonů a tipy pro jejich výběr

Malovaná vlnitá lepenka

Má více stupňů ochrany ve formě dalších vrstev polymerního povlaku.

V závislosti na typu povrchové úpravy poskytují výrobci materiální záruku až 25 let. Doba trvání záruky a odhadovaná životnost závisí na typu krytí:

6. Barva střešního pláště

Střešní vlnitá lepenka — barvy, vzorník barev se jmény podle tabulky RAL

10. Výhody a nevýhody vlnité střechy

Paralelní srovnání výhod a nevýhod profilovaného plechu pro střechu.

Výhody

 • nízké náklady na materiál;
 • schopnost provést instalaci sami;
 • odolnost vůči faktorům prostředí;
 • odolnost proti korozi (při absenci mechanického poškození a vad v jádru plechu);
 • lehká váha;
 • bezpečnost (požární a environmentální);
 • schopnost použít pro montáž na svah jakékoli konfigurace a s jakýmkoli úhlem sklonu (i absolutně rovným);
 • schopnost nastavit směr pohybu vody ze střechy;
 • estetický vzhled budovy.

nevýhody

 • vlnitá lepenka vydává hluk během deště a ještě více, krupobití (pro eliminaci se doporučuje místo latování pokládat desky OSB nebo překližky OSB);
 • na povrchu se hromadí kondenzát (je nutné provést dobrou páru a hydroizolaci);
 • profilovaný plech je náchylný k hromadění statické elektřiny (je vyžadováno uzemnění);
 • v místech vrtání a řezání se objevuje rez (pečlivě ošetřete taková místa barvou nebo Movily).

Závěr

Stručně řečeno, poznamenáváme, že je možné zvolit vlnitou lepenku na střechu bez zkušeností profesionálů, je to docela kritické vůči sloganům prodávajícího, seznámit se s GOST a určitě vědět, že fráze «za cenu a zboží» charakterizuje materiál nejlepším možným způsobem.

Vlastnosti profilovaného plechu

Terasa je vyrobena z válcované oceli tvářením za studena. Technické vlastnosti materiálu závisí především na hloubce a konfiguraci profilu a také na tloušťce oceli.

Kritéria pro výběr profilovaného plechu pro střechu

Volba tloušťky kovu a stupeň tuhosti plechu přímo závisí na úhlu sklonu střechy. Čím větší je úhel sklonu, tím silnější je zatížení větrem a sněhem, tím vyšší jsou požadavky na pevnost střešního materiálu.

Ceny materiálu

 • listy požadované délky s přihlédnutím k vlastnostem střechy;
 • vlnitá lepenka, malovaná podle vašeho výběru;
 • sada příslušenství pro instalaci (profily, lišty atd.).

Profilované zakrytí plechu

Jaký profesionální list zvolit na střechu? Mnoho odborníků vám doporučí věnovat zvláštní pozornost ochrannému povlaku. To určí, který profilovaný plech je pro střechu lepší.

Výrobci nabízejí následující možnosti potahování:

Který profesionální list je lepší pro střechu?

Střecha z vlnité lepenky. Výhody vlnité lepenky: nízké náklady na materiál, lehkost, trvanlivost, snadná instalace, schopnost pokládat přes starý střešní materiál.

Vliv povětrnostních podmínek na výběr pokrytí

Plastisol jako polymerní povlak. Plastisol označuje aplikaci ochranné polymerní vrstvy na připravenou horní stranu ocelového plechu.

Možnosti obálky:

Při výběru profilovaného plechu na střechu byste se měli pečlivě seznámit se všemi vlastnostmi nabízenými výrobcem, protože každý typ povlaku polymerní barvy lze použít za určitých povětrnostních a sezónních podmínek.

Takže při nízkých teplotách v severních oblastech je nejlepší užívat polyester nebo polyuretan, které dokonale odolávají mrazu. Ale pro jižní a pobřežní oblasti jsou preferovány polyuretanové nátěry.

Vlastnosti instalačních prací

Upevňovací systém bude záviset na značení plechu, typu vlny. Samořezné šrouby jsou našroubovány pouze do drážek, což zajišťuje těsné uchycení vlnité lepenky k přepravce.

Jaký druh vlnité lepenky je lepší zvolit pro střechu?

Vlnitá střecha je vhodná pro jakoukoli střešní konstrukci.

Výsledkem je, že se takový povlak jeví jako docela atraktivní, polymerní vrstva barvy vám umožňuje zvolit jej v plném souladu s obecným stylem domu. Pokrytí střechy takovým materiálem není obtížné.

V našem článku zvážíme, jaké typy vlnité lepenky jsou vhodné pro střechu, jak se správně rozhodnout.

Dobré vědět:  Pool pro kutily z kontejneru: výhody a nevýhody krok za krokem

Druhy střešních fólií

Mezi hlavní možnosti vlnité lepenky, kterou lze použít k pokrytí střechy, patří:

Pro pokrývačské práce můžete použít i takové typy jako N-57, 750 (900), N-60, 75.

Volba vlnité lepenky, kterou lze použít k pokrytí střechy domu, je velmi důležitá a odpovědná záležitost. Mělo by se to brát dostatečně vážně.

Hlavní kritéria výběru jsou:

Zvažme tato kritéria podrobněji.

Příklad nákladů na vlnitou lepenku.

Jak vidíte, není tak těžké vybrat kvalitní střešní krytinový materiál. Několik jednoduchých, ale důležitých faktorů výše vám s tím pomůže.

Doporučení stavitele při nákupu vlnité lepenky

Na základě praxe je materiál vybrán ze dvou zdrojů informací:

 • dokumenty potvrzujícími kvalitu;
 • vizuální kontrolou a měřením parametrů (tloušťka, geometrie plechu, výška vlny).

Při nákupu je navíc brána v úvahu pověst výrobce, záruka na výrobek, balení a možnost objednat list jednotlivých velikostí.

Mezi dokumenty označující kvalitativní charakteristiky patří:

 • osvědčení o původu kovu z výrobního závodu, které uvádí jakost oceli, tloušťku plechu, množství zinku a tloušťku polymerního povlaku;
 • písemná záruka výrobce.

Vizuální kontrola vlnité lepenky a měření

Provedeme vizuální kontrolu listu. K tomu budete potřebovat mikrometr a posuvné měřítko nebo svinovací metr. To vám umožní definovat několik parametrů. Měříme tloušťku plechu mikrometrem, výšku vlny tyčinkou.

Dále se ujistěte, že je polymerová vrstva rovnoměrně nanesena. Chcete-li to provést, umístěte list takovým způsobem, aby se získal odraz. Zkontrolujeme okraje výrobku, zda není poškozený ochranný povlak.

Věnujte pozornost přítomnosti originálního obalu. Jeho absence svědčí o nepoctivosti výrobce. Každá objednávka musí být zabalena jednotlivě a doručena v souladu s přepravními pravidly.

Komponenty, hardware a vybavení

Klasifikace profilovaného střešního plechu

Vlnitá střecha

Druhy ochranných povlaků

Profilovaný plech po válcovací stolici jde do obchodu, kde je chráněn galvanickým pokovováním. Existují dva typy ochrany:

Vrchní barevný povlak má spíše dekorativní funkci, protože není příliš odolný. Je však schopen poněkud zvýšit základní ochranu.

Užitečná rada! Při instalaci vlnité střešní krytiny musíte být opatrní, protože tento povlak může být poškrábán. Na povrchu budou jasně viditelné škrábance, které sníží prezentovatelnost objektu.

Schéma pokládání listů vlnité lepenky

Druhy dekorativních nátěrů

Existuje také několik typů dekorativního nátěru:

Listy z vlnité lepenky jsou k dispozici v různých barvách

Velikosti listu vlnité střešní krytiny PK-20

Druhy vlnité lepenky podle dohody

Na základě rozsahu materiálu lze rozlišit následující typy profilovaného plechu:

Střecha domu je pokryta vlnitými plechy

Všechny typy vlnité lepenky jsou řezány na standardní plechy o délce 1,5 až 12 m. Zároveň mohou výrobci na žádost zákazníka řezat plechy libovolné požadované délky.

Užitečná rada! Abyste se nemýlili v množství materiálu potřebného k uzavření složité střechy, musíte si koupit o 10-15% více. Pokud mají listy standardní délku, lze přebytek vždy vrátit do obchodu.

Montáž kovové střechy

Jak číst označení vlnité lepenky

Vzhledem k tomu, že pro konstrukci střechy se používají plechy s označením PC, je nutné se rozhodnout, kterou vlnitou desku zvolit pro střechu.

Listy z vlnité lepenky mohou pokrýt i složitější tvary střech

Vlastnosti instalace vlnité lepenky na různé typy střech

Střešní okna ve střeše lze snadno vybavit z vlnité lepenky

Pravidla se u různých typů střech mírně liší. Ploché střechy se tedy začínají uzavírat od pravého okraje. Instalace valbových střech se provádí současně z obou stran a začíná od nejvyššího bodu svahu.

Užitečná rada! Je lepší zakrýt složité střechy vlnitou lepenkou než kovovými taškami. Nevyžaduje délkové vyrovnání, což výrazně šetří materiál.

Pokud se rozhodnete správně, kterou vlnitou desku si vyberete pro střechu a položíte ji v souladu s požadavky, získáte krásnou a spolehlivou střechu.

Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector