Jak si vyrobit krásné kamenné záhony — návod a fotografie | Green-Pages.info

Rozdíl mezi skalnatými záhony z alpských skluzavek a skal

V krajinném designu existují koncepty, jako je „alpská skluzavka“, „skalka“, „skalní záhon“. Pro začátečníka je často obtížné porozumět této terminologii a odlišit ji od druhé.

Porovnání a příklady na fotografii

Jaký je tedy rozdíl mezi typy kamenných postelí:

Druhy kamenných záhonů

V závislosti na obecném stylu lokality a vybraných rostlinách může být design kamenného záhonu velmi rozmanitý. Nejoblíbenější typy takových záhonů:

Výroba záhonů z kamenů

Abychom si rozložili květinový záhon s kameny vlastními rukama, nezabere to moc času. Hlavní věcí je dodržovat základní principy dělení záhonů a jasně se řídit pokyny krok za krokem.

Fáze vytváření krásné a rostlinné květinové zahrady jsou následující:

 • výběr a příprava místa;
 • volba tvaru budoucího designu;
 • značení;
 • pokládací kameny;
 • doplňování zeminou;
 • výsadba rostlin.

Výběr a příprava místa

Pro květinovou zahradu je vybráno dostatečně osvětlené, nikoli bažinaté místo, pokud možno uzavřené před chladným větrem. Oblasti v hustém stínu stromů nejsou vhodné pro pěstování květin — rostliny nebudou mít dostatek světla a na podzim bude problém odstranit spadané listí.

Obecná pravidla pro konstrukci kamenných záhonů

Po výběru umístění a tvaru začnou označovat budoucí květinovou zahradu. Pracovní plán vypadá takto:

Nejlepší je promyslet podrobný diagram záhonu s kameny v samém počátečním stádiu. Na výkresu jsou nakresleny obecné obrysy a přibližné umístění dlažebních kostek a rostlin.

Jednoduchá květinová zahrada s kamenným rámem — hlavní třída

Běžná květinová zahrada s kamenným okrajem je velmi jednoduchá. Rámování záhonu lze rozdělit dvěma způsoby:

 • volně položení dlažebních kostek bez další fixace;
 • upevnění prvků zdiva cementovou maltou.

Fáze položení okraje záhonu z kamene bez použití upevňovacích řešení:

Hlavní květinová zahrada s kamenným rámem

Trvanlivější a nejkrásnější možností pro rámování aranžování květin je hranice z dlážděných kamenů upevněných k sobě. Podrobná instrukce:

Pravidla pro konstrukci vysokých záhonů

Vysoké rostliny mohou radikálně změnit krajinu místa

Květná zahrada se promění v design plotu

Co zasadit ve vysokém květinovém záhonu

V nejvíce nepřístupných oblastech květinové zahrady se doporučuje pěstovat trvalky, nejvíce nenáročné rostliny, stejné zahradní heřmánek, echinacea a denivka, astilbe, macešky.

Pro přední zóny květinové zahrady je nejlepší použít měsíčky nebo měsíčky. Ve středu bude možná nejúžasnější výsadba cibulovitých rostlin, alespoň stejných tulipánů, kosatců a zvonků.

Vysoké krásné květinové záhony v zahradní design

Jak ukazuje praxe, materiál není hlavní podmínkou velkolepého designu. Je mnohem důležitější ukázat fantazii a zvolit správnou barvu pro design záhonu.

Jak vybavit květinovou zahradu?

Vytváření záhonů vlastníma rukama probíhá v několika fázích, ale nejdřív je třeba určit:

 • umístění budoucího záhonu;
 • podmínky pro růst květin (složení půdy, osvětlení);
 • ze kterých rostlin zařídí složení;
 • jaké barvy budou vyhovovat existujícím podmínkám.

V závislosti na designu zahrady je vybrána jedna nebo druhá aranžmá květin. V první fázi se nakreslí skica, vyberou se rostliny. Doporučená plocha záhonu pro soukromou zahradu je 7-10 m².

Vysoké rostliny by měly být vysazeny odděleně a rostliny poddimenzované v malých skupinách po 3-5. Vysoké plodiny jsou ve středu a nízké plodiny jsou na okrajích. Výsledkem je krásná, objemná květinová zahrada.

Přechod z květinového záhonu na trávník může být vyzdoben cihlami, obrubníky, dekorativní mříží, rozloženými trávníkem, improvizovaným materiálem, orámovanými nízko rostoucími plodinami.

Pěstitelům začínajících květin se doporučuje, aby si pro květinové zahrady vybrali ty rostliny, které nevyžadují zvláštní péči: pivoňky, floxy, astry, lilie, kosatce, levandule, petrklíče.

Zahradníci, kteří se chtějí chránit před zbytečnými problémy, by si měli pro své záhony zvolit trvalé květiny. Mnoho z nich nebude mít čas na rozkvět v prvním roce výsadby, ale v budoucnu nebudou hádkou a nemusí každoročně obnovovat výsadbu.

Z materiálu, který máte po ruce

Můžete si vyrobit originální domácí záhony z improvizovaných prostředků — z jakéhokoli zboží a materiálů, které se na farmě staly zbytečnými:

 • z pneumatik;
 • starý nábytek;
 • pneumatiky kol;
 • dřevěné řezy;
 • skleněné láhve;
 • útržky potrubí;
 • zbytky břidlice;
 • plastové lahve.

Výroba záhonů je skutečné umění. Existuje mnoho možností, jak vyplnit květinové záhony. Kvalifikovaným výběrem rostlin můžete dosáhnout konstantního kvetení a atraktivního vzhledu po celou sezónu.

Odrůdy záhonů

Odborníci rozdělují květinové záhony na pravidelné a bezplatné terénní úpravy.

Mezi běžné patří:

 • zahradní obrubníky, ne široké (až 50 cm) pruhy probíhající podél cest a sloužící jako květinový rám;

Jemné tulipány jsou zasazeny kolem místa odpočinku podél cesty

 • květinové záhony, geometricky korektní, s jasnými hranicemi, kulaté, oválné, čtvercové, obdélníkové nebo trojúhelníkové květinové záhony;
 • slevy, dlouhé a široké, až 3 metry, pruhy jsou vhodné pro umístění podél staveniště letní chaty;
 • parterů Jsou volně stojící aranžmá květin vytvořené ze soch, písku nebo štěrku a rostlin.

Samostatná malá květinová zahrada na místě

Pro velké, uspořádané květinové záhony jsou rostliny vybírány tak, aby kvetly po dlouhou dobu a současně

Který z uvedených typů dávat přednost, rozhodněte se na základě velikosti plochy přidělené na květinovou zahradu.

Úzký záhon podél malého půvabného plotu

Vylepšené materiály pro květinové záhony

Pomocí zbytečných věcí můžete vytvořit originální a exkluzivní záhon

Úžasné květinové záhony jsou vyrobeny ze starého dřevěného nábytku. Babiččin křeslo, propletené břečťanem a orámované muškáty a měsíčky, vypadá skvěle.

Opuštěné dřevěné kolečko se může proměnit v kompaktní záhon

Neméně krásný je trojúhelníkový konferenční stolek, který sloužil jako základ pro pyramidový květinový záhon. Stará komoda je hotový rám pro víceúrovňovou květinovou zahradu. Stačí vytáhnout zásuvky do různých hloubek, naplnit půdu a je připravena miniaturní fantazie na téma zahrad Semiramis.

Půl barel v podobě velkého květináče na záhon

Použité kuchyňské náčiní se také organicky vejde do venkovské krajiny. Tekoucí čajová konvice, krásná váza se štípanou hranou a prasklá salátová mísa najdou nový život v umělém květinovém záhonu.

Starožitný hliněný hrnec s jemnými malými květy

Rada! Ppodívejte se na věci, které leží ve stodole, možná vaše představivost půjde dále a neobvyklé, exkluzivní aranžování květin získáte od uvolněného kolečka nebo z beznadějně proutěné proutěné krabice na prádlo.

Druhy plotů pro květinové záhony

V závislosti na účelu, pro který bude zahradní plot použit, je vybrán určitý typ plotu:

 • jednoduše oddělit trávník a květinovou zahradu, označit okraj záhonů, udělá nízký, skromný plot vysoký 5-7 cm

Pokud je účel instalace plotu pouze dekorativní a je třeba rozdělit části záhonu, pak se nejlépe hodí malý (5 — 7 cm vysoký) dekorativní plot.

 • pokud plot pro záhonu současně působí jako hranice zahradní cesty, bude vyžadován stabilnější a výkonnější plot s výškou nejméně 10 cm

Barevné bowlingové koule vypadají skvěle jako zahradní dekorace.

 • cihlový a kamenný plot se obvykle používá pro květinové záhony zvednuté nad zemí. V takovém případě musí být oplocení stabilní a trvanlivé, aby udržovalo zem a udržovalo tvar záhonu nezměněné a stabilní.

Ozdobné monolitické bloky pro chodníky a kamenné ploty se velmi dobře hodí k oddělování nízkých květinových záhonů a zahradních cest

 • Abyste zabránili růstu květinového záhonu a zablokovali dlouhé kořeny některých druhů rostlin, budete potřebovat plot zapuštěný dostatečně hluboko do země. Pro tyto účely obvykle používají plastovou pásku nebo zdivo (cihla), ale strom se za takových podmínek rychle zhroutí

Speciální zahradní kovový plot, který zabraňuje růstu rostlinných kořenů, by měl být zaváděn do země do hloubky uvedené v návodu a dostanete dokonale rovnoměrné okraje trávníku nebo květinového záhonu.

 • k ochraně výsadeb v květinových záhonech před dětmi a domácími zvířaty bude vyžadován dostatečně vysoký plot, nejméně 40 cm. Aby však zachovali vizuální přitažlivost květinového záhonu, používají „průhledné“ ploty — plotovky ze dřeva, kovu nebo plastu.

Pro oplocení přední zahrady je výška plotu plotu asi půl metru.

Jedno barevné téma v designu květinových záhonů a zahradního plotu vypadá stylově

Volba typu a výšky plotu závisí na druhu rostliny — musí zajistit dostatečnou viditelnost pro dekorativní květiny a musí mít dostatečnou výšku pro jejich ochranu

Kamenný plot

Kamenné ploty pro květinové záhony jsou dražší než ostatní, ale trvanlivost a krása se vyplatí

Komplexní práce na vytváření vysokých plotů pro květinové záhony z kamene mohou pokračovat s mozaikami ve stejném tématu na zahradní cestě

Monolitické obrubníky a dlažební desky se velmi dobře hodí pro vymezení trávníků a vytváření plotů pro květinové záhony.

Zahradní obrubník může také sloužit jako drenážní funkce (tzv. „Suchý potok“)

Je vhodné vyrobit ploty z kamene nebo cihel pro květinové záhony jakékoli požadované výšky na nerovných plochách

Plastové oplocení

Plastový plot vyrobený ze samostatných sekcí — nejjednodušší instalace

Víceúrovňová plastová záhon

Materiály po ruce

Díky plotu vyrobenému ze šrotu bude záhon unikátní a atraktivní. Nejznámějším plotem pro záhon vyrobený ze šrotu je plot pro záhon vyrobený z lahví: plast nebo sklo.

Z plastových lahví vykopaných do země můžete vytvořit zahradní obrubníky libovolné délky

Chcete-li nainstalovat takový plot, budete muset kopat mělký (asi polovinu výšky láhve) příkopu a umístit láhve pevně do něj. Aby se zabránilo ztrátě tvaru PET láhve, musí být nejprve naplněna pískem, zemí nebo malými kameny.

Pevné oplocení pro jednu nebo několik záhonů malé výšky bude získáno z pneumatik automobilu (mohou být natřeny)

Chcete-li vyrobit plot se záhony vlastními rukama ze šrotu, můžete použít nepoužité vinylové desky, téměř polovina z nich se „utopila“ v zemi. Alternativně mohou být disky nahrazeny porcelánovými deskami, které zůstaly po demontovaných sadách.

Stejně jako mušle jsou vhodné i pro dekorativní oplocení a malované talíře z nesestavených sad

Níže je krok za krokem instrukce o tom, jak vytvořit vlastní hranice květinového záhonu na trávníku vlastními rukama

Obrysy budoucích hranic položte lanem nebo hadicí. Na tomto obrysu vykopejte příkop asi 20 cm široký a asi 10 cm hluboký a zabalte do něj půdu

Jděte v dřevěných blocích o rozměrech 2,5×2,5x30cm ve vzdálenosti asi 45 cm od sebe. Připevněte k nim flexibilní desku ze dřeva nebo dřevovláknité desky pomocí šroubů

Po hydrataci betonu může být obrubník konečně vyrovnán a broušen. Zakryjte obrubník akrylovým tmelem a nechte jej 3-5 hodin zaschnout. Položte hotový obrubník do zákopu na trávníku na vrstvu trávníku

Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector