Jak udržet teplo v zimě mimo město: možnosti vytápění venkovského domu | Green-Pages.info

Typy vytápění domů mimo město

Konstrukce komína zahrnovala studny, skrz které prošel horký kouř. Stěna, často pokrytá keramickými dlaždicemi pro lepší skladování tepla, zahřívá a uvolňuje uložené teplo na několik hodin.

V současné době se vytápění v venkovském domě provádí těmito způsoby:

 • pomocí topných radiátorů připojených k kotli, který běží na určitém druhu paliva;
 • konvekční systém;
 • tepelná čerpadla.

DŮLEŽITÉ VĚDĚT: Instalace vytápění v venkovském domě se provádí na základě jasných technických výpočtů s přihlédnutím k výkonu, který závisí na vytápěné oblasti.

Co potřebujete vědět o topných kotlích

Nejčastěji se však majitelé domů rozhodnou pro vytápění kotlů. Jejich nepochybnou výhodou je, že současně pracují na vytápění místnosti a zajišťují autonomní zásobování teplou vodou.

Kotle pro vytápění venkovského domu se vyznačují energií (vybranou v závislosti na použitelné oblasti) a druhem paliva. Jako zdroj tepelné energie se používají:

 • plyn;
 • elektřina;
 • pevná paliva (pelety, uhlí, palivové dřevo);
 • kapalná paliva (topný olej, motorová nafta).

DŮLEŽITÉ VĚDĚT: Elektrický kotel je účinný při vytápění domu o rozloze ne více než 100 metrů čtverečních. m.

Alternativní vytápění v bytě nebo domě bez plynu

Trh moderního vytápěcího zařízení nabízí mnoho řešení pro vytápění bytu nebo domu bez centralizovaného vytápění nebo dodávky plynu, včetně:

Podívejme se podrobněji na to, jak vytápět byt nebo dům pomocí jednoho nebo druhého zařízení.

Vytápění bytu a domu s tepelným čerpadlem

Možnou nevýhodou vytápění tímto zařízením mohou být vysoké náklady na samotnou instalaci a její instalaci, jakož i složitost jejího použití v bytě.

Solární kolektory pro vytápění domů a bytů

Elektrické vytápění v bytech a domech bez centralizovaného vytápění

Infračervené panely. Tato zařízení jsou vhodnější pro lokální (zónové) vytápění a jsou také racionální pro použití jako doplněk ke stávajícímu topnému systému.

Funkce systému

V kategorii pevného paliva jde o kotel Buleryan — ohřívá místnost podle principu proudění trubkami vycházejícími z topeniště. U velké plochy domu jsou k tryskám připojeny vzduchové kanály.

Schéma kotle «Buleryan».

Ve velkém domě kabeláž paprsků překonává ostatní z hlediska účinnosti: všechna topná zařízení přijímají horkou chladicí kapalinu. Není nutné nastavovat počáteční vysokou teplotu, a to je úspora paliva.

Automatizace kotle může být energeticky nezávislá nebo elektronická. Druhý je dražší, ale výhodnější a výhodnější: spotřebovává malou elektřinu, zatímco umožňuje vyvážit všechny parametry v co největší míře, což vede k výrazným úsporám.

A konečně, tepelná izolace domu musí být vysoce kvalitní na celém povrchu: stěny, střecha, podkroví, suterén, okno a dveře. To snižuje přirozené tepelné ztráty a tím i náklady.

Zkapalněný plyn

Zkapalněný plyn se přepravuje a skladuje ve válcích nebo držácích plynu, speciálně konstruovaných nádobách

Topné systémy používané v moderních podmínkách

Vytápění kamna

Účinnost těchto pecí závisí na několika faktorech:

Konstrukce kamen je složitý technologický proces, je nad mocí amatérů, proto je nezbytné zapojit zkušeného řemeslníka, alespoň jako konzultanta.

Ohřev vody s konstrukcí kamna

Vytápění krbem

Alternativní zdroje

Solární kolektory

Olejové kotle efektivně a spolehlivě

Například s výkonem do 10 kW mohou dům snadno vytápět až do 100 m2, takže jsou vhodné i pro velké budovy. Existují teplovodní a parní kotle, většina z nich je kompaktní a snadno se instaluje.

Vytápění sluncem

Princip fungování

Organizace práce

Nejvýhodnější možností je použít nejbližší vodní útvar. Musí být plynulý a dostatečně velký. Je nutné do něj nainstalovat vodní okruh o celkové délce 333 m. Tato délka je dostatečná pro výrobu 10 kW.

Nejméně běžně se používají vzduchové okruhy. Důvodem je skutečnost, že minimální teplota, při které může takové čerpadlo fungovat, je -20 ° C.

Jeho princip činnosti je stejný jako u jakéhokoli chladicího stroje. Spotřebovává elektřinu a přeměňuje ji na tepelnou energii. Čerpadlo odvádí teplo z chlazených produktů a kondenzátor jej přenáší do místnosti. To znamená, že teplo se odebírá ze střev Země.

Elektřina je díky své nedostatku cennou náhradou za plyn

Oproti jiným topným zařízením mají elektrické ohřívače téměř 100% účinnost. Elektrický kotel se snadno udržuje a je levný. V tomto případě není potřeba zařízení pro odsávání a komín

Elektřina zůstává zdaleka nejdostupnější alternativou plynového vytápění, pokud jde o účinnost a použitelnost.

Například. Když tepelné čerpadlo spotřebuje 1 kW elektřiny potřebné k zajištění provozu celého systému (Rtn), je koeficient přeměny tepla (COP) 3,0, což znamená:

Rtn x COP = 3 kW Rp výstupní energie. Úspory a účinnost této metody zahřívání jsou více než zřejmé.

Vytápění na tuhé palivo

závěry

Opět je to zdaleka jediný pohled. V opačném případě se toto téma týká videa na konci článku; určitě vás bude zajímat další stanovisko. Teplé zimy!

Jaké jsou ukazatele pro výběr paliva?

Při rozhodování o tom, jak vytápět dům, pokud není plyn, se doporučuje stavět na následujících vlastnostech:

Pokud podrobně analyzujete všechny tyto tři parametry, můžete vybrat nejlepší možnost pro zdroj tepla.

Důležitá výdajová položka: náklady na vybavení a jeho instalaci

Navzdory skutečnosti, že pokud jde o cenové rozpětí za kilowatthodinu tepelné energie, jsou solární kolektory lídrem, pokud jde o účinnost, jsou nejdražší z hlediska ceny zařízení a instalačních prací. Nejjednodušší čínské modely nebudou šetřit náklady.

Cenová stupnice zařízení a instalace vypadá takto:

Pokud jde o zdroj tepla z plynové nádrže, náklady na vybavení se téměř desetkrát zvýší ve srovnání s instalací konvenčního systému z plynového potrubí.

Lze konstatovat, že podle těchto dvou ukazatelů — cena jedné kilowatthodiny tepelné energie a instalace zařízení, palivového dříví a uhlí vyhraje.

Pokud by použitý olej byl cenově dostupným druhem paliva, pak by to byla nejlepší volba při rozhodování, jak vytápět venkovský dům.

Instalace a údržba solárních kolektorů je pro spotřebitele velmi nákladná, dokud není zřízena výroba levných zařízení.

Jaká je cesta ven ze situace?

Chcete-li najít optimální řešení a rozhodnout se, jak vytápět dům, pokud není plyn, můžete jít dvěma způsoby:

 • prodloužit dobu mezi naložením uhlí instalací levného kotle na pevná paliva;
 • snižují náklady na energii při používání elektrických spotřebičů jako zdroje tepla.

Obě cesty jsou skutečné. Řešení těchto problémů pomůže seznámit se s principem fungování zařízení, které tyto problémy řeší.

Princip činnosti horního spalovacího kotle

Některé modely takových kotlů fungují na jedné kartě až 30 hodin.

Pro referenci. Kvalita paliva má velký význam. Například například tvrdé dřevo hoří déle a vytváří více tepla, jehličnaté dřevo hoří rychle.

Jak ušetřit peníze podlahovým vytápěním?

Instalace podlahového vytápění je dalším krokem k vyřešení problému, než vytápění domu, pokud není plyn.

V tomto případě se celý povrch podlahy změní na zdroj tepla.

Existuje několik typů podlahového vytápění:

 • vodní okruh s tepelným nosičem zabudovaným do cementového potěru;
 • topný odporový kabel položený pod keramické dlaždice;
 • fólie nebo tyč infračervené podlahy.

S principem konvekčního ohřevu, aby bylo dosaženo pohodlných 22 stupňů na úrovni lidského růstu, je nutné zahřát vzduchový prostor pod stropem na 28 až 30 stupňů. Současně dochází k intenzivní ztrátě tepla stěnami a okny.

Možnosti tepelného čerpadla

Dalším zdrojem tepla v domě jsou tepelná čerpadla. Princip jejich činnosti je stejný jako u chladniček. Zajímavé: tepelné čerpadlo je navrženo tak, aby bylo schopno odebírat teplo ze studeného prostředí (může to být země, voda nebo vzduch).

Cyklus a princip činnosti tepelného čerpadla je následující:

Při instalaci tepelného čerpadla spotřebovává elektřinu pouze kompresor. 1 kilowatt elektřiny vám umožní získat 3 až 6 kilowattů tepelné energie.

Výhody tepelných čerpadel jsou téměř stejné jako u elektrických ohřívačů:

Souběžně s tepelnými čerpadly je výhodné používat nízkoteplotní ohřívače. Mohou to být vyhřívané podlahy nebo konvektory.

Je zde jeden bod: tepelná čerpadla, která pracují podle schémat vzduch-vzduch a vzduch-voda, se používají pouze v jižních oblastech. Faktem je, že teplota vnějšího tepelného výměníku nemůže být nižší než teplota přechodu na freonovou fázi, která je minus 25 stupňů.

Jaké závěry lze vyvodit?

 • životní styl obyvatel domu (je možné ušetřit peníze během dne, zatímco všichni pracují);
 • možnost dodávat levné palivo (například použitý motorový olej).

Vývojáři chatových osad stále více nabízejí topné systémy využívající plynové nádrže — nádrže, do kterých je čerpáno velké množství plynu. Takový systém umožňuje vytápění vašich domů bez přerušení a vysokou kvalitou po celou zimu.

Pokud je rodina velká, potřeby členů rodiny jsou odlišné (někdo má rád chlad nebo naopak teplo), stojí za zvážení další místní zdroje tepla. Jednou z možností jsou infračervené teplé podlahy.

A samozřejmě byste se měli starat o energetickou účinnost domu a vyloučit iracionální spotřebu tepla.

Garážové vytápění pro vlastní potřebu v zimě: to, co potřebujete vědět před zahájením instalace

Metody vytápění garáží

Podle typu kotle se vytápění dělí na:

 • elektrický;
 • plyn;
 • tuhé palivo;
 • pracuje na těžbě.

Každá z těchto metod může fungovat na vodě nebo nemrznoucí směsi. Musíte však pochopit, že nemrznoucí směs je dražší a může být jedovatá (v závislosti na složení). Nejjednodušší instalace však bude elektrické vytápění bez použití kotle. Podívejme se podrobně na uvedené typy systémů.

To nebude fungovat pro zahřívání krabice s takovým přenosným zařízením — jen zahřejte ruce

Nejúspornější způsob, jak ohřát garáž elektřinou

Tato metoda nevyžaduje zvláštní znalosti nebo dovednosti během instalace, ani náklady na nákup potrubí pro dálnice. Ale hlavní otázkou, kterou bude muset vyřešit pán, který zvolil tuto možnost, je jaký typ topných těles instalovat v místnosti.

Tato zařízení spotřebovávají dost elektřiny.

Důležité! Při instalaci tepelné pistole v budově musíte být připraveni na skutečnost, že proudy vzduchu zvednou prachové částice z podlah a polic, které bude motorista muset dýchat.

Související článek:

Konvektorové topení. V článku budeme diskutovat o tom, co to je a jak to funguje, zvážit populární modely a výrobce. Tyto informace vám pomohou při správném výběru při nákupu topení pro domácí použití.

Ohřev vody v garáži bez použití elektřiny

Pokud není možné se připojit k síti nebo jsou náklady na dodávku elektřiny vysoké, můžete to udělat sami vytápěním v garáži nemrznoucí vodou nebo vodou, instalací sporáku nebo kotle. K tomu se používají ohřívače na pevná paliva nebo plyn nebo zařízení, která používají jako palivo odpadní motorový olej.

Pec na opracování starých kol — hádejte zemi z fotografie

Infračervené ohřívače plynu se snadno pohybují z místa na místo

Vytápění garáže s plynem: nuance použití «modrého paliva»

U válců je nutná speciální skříň, která by měla být izolovaná

O funkcích provozu infračervených plynových ohřívačů upozorňujeme:

 • nutnost instalace speciální skříně s izolací pro válec;
 • kabinet zabere část využitelného prostoru;
 • budou vyžadovány pravidelné kontroly zařízení, aby se zabránilo únikům.

Přes tyto nepříjemnosti je plynová zařízení (s řádnou a včasnou údržbou) spolehlivá, což se stává hlavní výhodou v garáži.

Související článek:

Plynový ohřívač pro stan. Zařízení a princip činnosti, k čemu slouží, typy zařízení pro cestovní ruch, kritéria výběru, bezpečnostní požadavky, populární modely, recenze — přečtěte si naši publikaci.

Vývojové vytápění: aplikace

Je docela jednoduché vyrobit si garážové topení pro vlastní testování — k tomu nejsou zapotřebí žádné dovednosti ani odborné znalosti. Doporučujeme vám seznámit se s diagramy takových jednotek a obrázky hotových zařízení.

Související článek:

Kachlová kamna pro práci. V recenzi se podíváme na výkresy, videozáznamy a pokyny k fotografiím pro vlastní výrobu sporáku. Princip činnosti, výhody a nevýhody zařízení, provozní pravidla, přehled hotových modelů.

Nejúspornější způsoby vytápění garáže: přehled

Při zodpovězení otázky, jak bude levnější v zimě zahřívat garáž, bereme na vědomí následující možnosti:

Elektrické podlahové vytápění v krabici je jedním ze zajímavých nápadů na vytápění

Pro Rusko však bylo palivové dříví vždy tou nejlepší volbou pro vytápění všech prostor, což znamená, že je rozumné zvážit několik populárních modelů kamen používajících tento konkrétní druh paliva.

Typy vytápění domů mimo město

Konstrukce komína zahrnovala studny, skrz které prošel horký kouř. Stěna, často pokrytá keramickými dlaždicemi pro lepší skladování tepla, zahřívá a uvolňuje uložené teplo na několik hodin.

V současné době se vytápění v venkovském domě provádí těmito způsoby:

 • pomocí topných radiátorů připojených k kotli, který běží na určitém druhu paliva;
 • konvekční systém;
 • tepelná čerpadla.

DŮLEŽITÉ VĚDĚT: Instalace vytápění v venkovském domě se provádí na základě jasných technických výpočtů s přihlédnutím k výkonu, který závisí na vytápěné oblasti.

Co potřebujete vědět o topných kotlích

Nejčastěji se však majitelé domů rozhodnou pro vytápění kotlů. Jejich nepochybnou výhodou je, že současně pracují na vytápění místnosti a zajišťují autonomní zásobování teplou vodou.

Kotle pro vytápění venkovského domu se vyznačují energií (vybranou v závislosti na použitelné oblasti) a druhem paliva. Jako zdroj tepelné energie se používají:

 • plyn;
 • elektřina;
 • pevná paliva (pelety, uhlí, palivové dřevo);
 • kapalná paliva (topný olej, motorová nafta).

DŮLEŽITÉ VĚDĚT: Elektrický kotel je účinný při vytápění domu o rozloze ne více než 100 metrů čtverečních. m.

Jaké jsou zdroje tepla?

Není tolik zdrojů tepla, které by vyřešily problém, jak vytápět dům v zimě bez plynu:

Pro referenci. Velkoobjemové plynojemy úspěšně řeší problém hromadění zkapalněného plynu a mohou zajistit vytápění malé chalupě.

Srovnání nákladů na teplo

Pokud porovnáme náklady na kilowatthodinu tepelné energie, bude měřítko účinnosti zdrojů tepla (ve vzestupném pořadí) vypadat takto:

Pokud tedy porovnáme náklady na kilowatthodinu tepelné energie, pak jsou nejziskovější sluneční kolektory. Elektřina je nejdražší.

Použitelnost

Dnes je nutné ušetřit nejen energetické zdroje, ale také spočítat, kolik času a nákladů na práci bude vynaloženo na údržbu jednoho nebo druhého typu zdroje tepla v domě.

Pro referenci. Díky elektronickým programovatelným termostatům, které snižují teplotu v domě za nepřítomnosti majitelů, můžete dosáhnout snížení nákladů na energii až o 40 procent.

Samostatný provoz topného systému po celou topnou sezónu zajišťuje plynový kotel poháněný držákem plynu.

Elektrické kotle mají ve srovnání se zdrojem tepla na plyn a pevná paliva jednu důležitou výhodu: není nutné vybavovat komín.

Olejové kotle nevyžadují pozornost, dokud nedojde palivo. Jsou však velmi hlučné a mnoho z nich není spokojeno s štiplavou vůní motorové nafty u dieselových kotlů.

Pokud jde o to, jak vytápět venkovský dům, mnozí se rozhodnou pro kotel na pevná paliva, který běží na peletách. Automatické plnění paliva umožňuje až sedm dní vypnuté údržby zařízení.

Výsledkem je, že si musíte vybrat mezi levným kotlem na uhlí na tuhá paliva, který je třeba spalovat každých 7 hodin ještě častěji, nebo velmi drahým kotlem na pelety. Nebo s vysokými účty za elektřinu.

Kotel na plynový generátor

Princip generátoru plynu (pyrolytický kotel) je následující:

 • palivové dřevo nebo doutníky do ohně s omezeným přívodem vzduchu;
 • v procesu doutnávání paliva se tvoří plyn, který vstupuje do další komory a tam úplně shoří.

Regulace výkonu kotle se dosahuje dvěma způsoby:

 • snížením nebo zvýšením přívodu vzduchu do pece pomocí hradla a termostatického regulátoru tahu;
 • změna rychlosti ventilátoru, který fouká vzduch do pece.

Ventilátor je řízen automatickým ovladačem.

Účinnost generátoru plynu je velmi vysoká díky dodatečnému spalování neúplných produktů spalování. Cyklus nepřetržitého provozu, dokud další část palivového dříví nebo uhlí nedosáhne půl dne s omezeným přístupem vzduchu.

Jak pomůže tepelný akumulátor?

Jednoduchý výpočet: při zahřívání chladicí kapaliny (vody) na 40 stupňů, nádrž, která drží 3 metry krychlové. je schopen uložit 175 kW tepla. To stačí na vytápění 80 čtverečních metrů. m obytné plochy.

Akumulátor tepla obsahuje dva okruhy s nucenou cirkulací: jeden spojuje tepelný výměník kotle s baterií, druhý — topný systém (radiátory a konvektory).

Jak fungují infračervené ohřívače

Infračervená topná zařízení si získávají stále větší oblibu mezi majiteli domů a bytů, kteří se snaží zajistit pohodlnou teplotu ve svém domě.

Infračervené ohřívače jsou instalovány pod stropem, na zdi a umístěny pod hotové podlahy. Ve všech případech vyzařují příjemné teplo, které je pro lidské tělo pohodlné.

Lze provést malý výpočet. Například venku je 10 stupňů pod nulou. Pokud je v tuto chvíli dostačující udržet v místnosti pouze 15 stupňů, a ne 25, jako obvykle, pak bude úspora 1,4krát Jak se toto číslo ukázalo? (25 — (-10): (15- (-10) = 1,4

Jsou split systémy drahé?

Dalším typem vytápění, které se používá, když není možné vytápět dům plynem, jsou split systémy.

Provádění prací

Pro topení kamna budete potřebovat opravdu profesionály. Kamna musí nejen topit, ale také správně fungovat: digestoř a dmychadlo musí být v dobrém stavu.

Poznámka. Ve zdivu by neměly být žádné trhliny a defekty a palivo by mělo v ohništi úplně hořet. Jinak jsou možné smutné následky: oheň, otrava oxidem uhelnatým.

Izolujeme zděnou chalupu s větráním

Pokud je tepelná izolace chalupy provedena správně, bude v zimě dům dostatečně teplý a v létě chladný. Ukazuje se tedy, že ušetří dvakrát: v zimě množství paliva pro vytápění a v létě chlazení — můžete odmítnout instalaci klimatizace.

Ссылка на основную публикацию