Jak vybrat a nainstalovat elektrický panel

Projekt elektroinstalace

Nejprve potřebujete projekt elektroinstalace domu. Umožní vám vidět diagram všech zásuvek ve skupině, pro kterou štít pracuje. Jeden palubní panel může zpravidla poskytovat elektřinu pro přibližně 3 až 5 bytů.

Bude téměř nemožné pochopit projekt sami, takže ho musíte dát profesionálovi. Na základě projektu můžete pochopit, jaký druh štítu je vyžadován, kde je třeba jej nainstalovat, a dozvědět se o dalších jemnostech.

Jak vybrat případ

Před výběrem pouzdra musíte také zjistit, které napájecí moduly jsou požadovány, a vybrat je, ale bude také téměř nemožné to udělat sami. Proto vám řekneme pouze o tom, jak zvolit pouzdro pro moduly.

Pro výběr pouzdra prostě neexistují žádná další kritéria, neexistují rozdíly v materiálech ani funkčnosti. Podívejte se pouze na prostornost pouzdra a můžete přesně určit, co potřebujete.

Dokázali jste si vybrat a nainstalovat elektrický panel?

Jak zvolit správný elektrický panel pro byt a dům

Vlastnosti výběru elektrického panelu pro byt

Pokud mluvíme o výběru elektrického panelu pro byt, pak je v tomto případě obvykle vybrán jeden panel, instalovaný na chodbě (chodbě) bytu. V tomto případě je měřicí deska obvykle instalována na podlaze u vchodu.

Volba kovového krytu štítu je dána především skutečností, že kovové štíty mohou být vybaveny uzamykacími zařízeními, která zabraňují vstupu neoprávněných osob do elektrického panelu.

Při výběru bytového panelu byste měli vzít v úvahu jeho vnitřní objem — měl by vám umožnit snadné spuštění a připojení všech elektrických vedení.

Jak si vybrat elektrický panel pro váš domov

Vždy vychází z hlavní měřicí desky nebo měřicí desky. V tomto případě vše závisí na požadavcích dodavatelské organizace, pokud jde o typ štítu a jeho umístění, jakož i osobní preference spotřebitele.

První možností je umístit samostatný štít pro měřicí zařízení a vstupní jistič, do tohoto stínění se vloží napájecí kabel a poté kabel z tohoto stínění jde do hlavního rozvaděče domu.

Každý samostatný panel pro napájení domu, garáže, vany, dílny atd. je vybrán individuálně na základě požadovaného počtu instalovaných elektrických zařízení.

Štíty instalované venku musí být chráněny před negativními faktory prostředí — srážkami, prachem, vystavením cizím předmětům.

Při výběru chráněných krytů pro elektrické panely byste měli věnovat pozornost počtu utěsněných vstupů a jejich velikosti — rozsahu použitých průřezů připojovaných kabelů.

Při výběru elektrického panelu pro byt nebo dům je důležitým kritériem kvalita produktu, protože kabeláž je namontována po dlouhou dobu, takže je třeba zvolit osvědčený a vysoce kvalitní produkt od známých značek.

Jak sestavit a nainstalovat elektrický panel s elektroměrem

Proces instalace elektroměru je podrobněji popsán zde.

Pokud je skříň vašeho rozvaděče vyrobena z oceli, pak by vaše uzemnění (vodič ze zemní smyčky) mělo jít nejprve k pouzdru a poté ke kontaktní desce. Pokud je štít plastový, musíte uzemnění vést přímo ke kontaktní desce.

Odrůdy DIN lišt

Železnice byla pojmenována DIN podle Německého institutu pro normalizaci, kde byla vyvinuta. Tato zobecněná norma je základním dokumentem, na který se odkazuje při výrobě elektrických zařízení téměř ve všech zemích světa.

DIN lišty mají jednotnou velikost, mají otvory nebo zářezy pro upevnění nebo rozdělení výrobku, aby se získala určitá délka.

Reiki se dělí na následující typy:

Montáž

Než začnete instalovat elektrickou zásuvku, musíte se ujistit, že parametry zásuvky odpovídají výkonu zařízení poskytovaného pro připojení.

Vezměme si například uzemněnou elektrickou zásuvku Bemis 1 / 16A s krytím IP44. Robustní plastové pouzdro splňuje vysokou úroveň ochrany, díky čemuž je Bemis 1 / 16A vhodný pro průmyslové aplikace.

Postup instalace modulární elektrické zásuvky:

Populární výrobci

Mnoho maloobchodních prodejen má elegantní sortiment elektrických zařízení, včetně zásuvek. Po stanovení cíle koupit vysoce kvalitní zásuvku na DIN lištu vyvstává otázka: čemu dát přednost?

Všimněme si řady značek, které zaujímají přední místo na trhu výrobců elektrospotřebičů:

Jedinou nevýhodou všech uvedených výrobců je jejich vysoká cenová politika. Pro ty, kteří hledají možnost rozpočtu na elektrické zboží, se doporučuje následující seznam značek:

 • Makel;
 • TDM Electric;
 • Anam;
 • Lezard;
 • Wessen;
 • Gusi.

Tito výrobci vyrábějí kvalitní elektrické výrobky za přijatelné ceny. Zakoupením zásuvky na DIN lištu vám tedy nevzniknou zvláštní náklady, ale budete moci zajistit pohodlí údržby a oprav elektrického zařízení v rozváděči.

Instalace a připojení do rozvaděče

Ve fázi instalace se předpokládá, že skříň je již smontována a nainstalována a kabel je navinut uvnitř. Následuje fáze instalace zařízení podle dříve vyvinutého schématu zapojení elektrického panelu.

Diferenciální jističe jsou připojeny do rozvaděče následujícím způsobem:

Následující schéma ukazuje, jak připojit stroje k elektrickému panelu:

V této fázi je nutné nainstalovat dvě sběrnice — pro uzemnění a nulový vodič, úvodní stroj, RCD a požadovaný počet automatických spínačů. Veškeré instalační operace musí být prováděny pouze při vypnutém napájení.

Začít, uvnitř štítu je nutné instalovat DIN lišty, je třeba je přišroubovat pomocí samořezných šroubů pomocí perforace kovového profilu. DIN lišty jsou kovové lišty určené pro upevnění zařízení a přípojnic.

Jističe, proudové chrániče a uzemňovací tyče jsou vybaveny pružinovými západkami pro montáž na lištu. Po instalaci umožňují volně pohybovat zařízení po kolejnici.

Na kolejnici musíte nainstalovat nulu (v horní části štítu) a zemnicí sběrnici (ve spodní části). Jsou to měděné desky s plastovou podložkou s vodičovými svorkami. Ke každé svorce lze připojit pouze jeden vodič.

Pak musíte začít instalovat automatická zařízení pro ovládání napájení jednotlivých místností a velcí spotřebitelé elektřiny. Automatické stroje jsou instalovány na lištu DIN a jsou k nim připojeny hlavní vodiče zasunuté do stínění.

Užitečné video o tom, jak nainstalovat elektrický panel v bytě:

Potřebujete vědět před sestavením

Návrh naznačuje přítomnost mechanismů na ochranu osob a kabeláže před přetížením nebo zkratem, stejně jako počítadlo. Kabel vede z elektrického vedení do domu v elektrickém panelu a jsou z něj připojeny všechny elektrické skupiny domu.

Záleží na materiálu, ze kterého je dům vyroben, a také na tom, kde je umístěn samotný štít, která z jeho možností bude zvolena.

Kovové sklopné elektrické panely se používají v dřevěných domech a v kamenných domech, kde je sušší, můžete umístit plastovou krabici nebo zabudovaný instalační panel.

Místo pro instalaci jednoho jednofázového jističe se nazývá modul. Každý štít má jiný počet modulů, proto musíte vědět, co a kolik zařízení bude na palubní desce.

Distribuční blok by měl být instalován na bezpečném místě, nejlépe v samostatné skříni.

Schémata zapojení elektrického panelu pro 220V a 380V

Pro přehlednost byste měli vytvořit schéma, podle kterého bude štít sestaven.

Příklad schématu zapojení pro úvodní elektrický panel v soukromém domě pro 220V:

V soukromých domech je často instalováno elektrické vedení rozvodnice pro 380V, 4 nebo 5-žilový kabel je připojen k takovému stínění: dvě nebo tři fáze, nula a zem.

Schéma elektrického rozvaděče 380 V pro soukromý dům bude mít následující plán:

Schéma, jak správně namontovat elektrický panel v dřevěném soukromém domě:

Projekt elektrického panelu

Pro osobu daleko od elektřiny je lepší začít navrhovat elektrický panel, když je instalace elektroinstalace zcela připravena a vodiče jsou přivedeny na místo budoucího elektrického panelu. Nejprve je třeba vypracovat výkresy pro práci a vybrat správné součásti.

Vypracování schématu elektrického panelu

Elektrický panel je tělo — kovová nebo plastová skříň — s moduly uvnitř. Modul je součást, která zabírá jeden instalační „prostor“ (v rámci jedné lišty DIN). Některá zařízení mohou zaujmout dvě nebo dokonce tři „místa“.

Pro přehlednost byste měli vytvořit schéma, podle kterého bude štít sestaven.

Příklady desek plošných spojů pro 220 V:

Každý dům nebo byt bude mít své vlastní schéma v souladu s preferencemi vlastníků.

Jak si vybrat elektrický panel pro byt

 • vnější — položeno na vrstvu omítky povrchové úpravy stěny;
 • vnitřní — pro tento typ kabeláže je do stěny vyrazena speciální drážka s dalším pokládáním kabelu.

Na základě typu zapojení je vybrán typ elektrického panelu. Materiál pro výrobu těla štítu je:

 • kov se speciální barvou nebo tepelně odolným povlakem;
 • odolný žáruvzdorný plast.

Vnitřek a vnějšek štítu je zakončen speciálními barvami různých barev podle požadavků těchto podmínek.
Štíty se vyrábějí v různých konfiguracích a rozměrech:

 • v provedení rámu;
 • skládací;
 • celokovové.

Výběr: Požadovaná značka elektrického panelu je vybrána v závislosti na podmínkách a rozměrech výklenku pro instalaci.

Kompletní sada elektrických panelů

Základní pravidla

Připojení elektrické desky

 • L — fáze sítě (červená nebo hnědá barva izolace);
 • N — neutrální vodič (modrá barva izolace);
 • PE — ochranný zemnicí vodič (žlutozelená izolace).

Při instalaci elektrického panelu je vhodné dodržovat postup připojení s použitím barev žil.
Celá montáž rozvaděče musí být provedena v souladu s jednotnými pravidly připojení pro všechna zařízení instalovaná podle technických podmínek.

Všechny stroje musí být vzájemně propojeny. To lze provést pomocí vodičů — zapojením jejich vstupů do série, nebo pomocí hotového spojovacího hřebenu.

Příklady schématu připojení

Počet rozvodných desek

V domě počet štítů závisí na jeho ploše a na složitosti distribuce energie v budově.

Výrobní materiál

Při výběru elektrického panelu je třeba věnovat zvláštní pozornost materiálu, ze kterého bude vyroben — plastu nebo kovu. Plastový štít je mnohem krásnější, proto se doporučuje zvolit jej pro byt, soukromý dům nebo kancelář.

Kovové tělo je odolnější, pevnější a spolehlivější. Je lepší zvolit tuto možnost pro elektrický panel pro výrobní zařízení, garáž nebo ulici.

Upozorňujeme vás na skutečnost, že pokud se rozhodnete pro výběr plastového elektrického panelu, nezapomeňte si koupit produkt od spolehlivého výrobce. Levné čínské rozvaděče rychle zožltnou a navíc jsou známé tím, že se dají snadno rozbít.

Výrobce

Posledním kritériem výběru je výrobce produktu. Pokud nevíte, která společnost zvolit elektrický panel, doporučujeme upřednostnit následující výrobce:

Tyto tři panelové společnosti se nejčastěji používají v elektrotechnických pracích. Elektrické panely ABB mají nejvyšší kvalitu, IEK a Makel jsou o něco nižší než jejich konkurenti, ale budou také levnější.

Pokud si chcete vybrat krásný a zároveň spolehlivý elektrický rozvaděč pro váš dům nebo byt, dejte přednost řeckému výrobci FOTKA. Řadu produktů si můžete sami prohlédnout na příkladu fotografie:

Doporučujeme sledovat video, které jasně ukazuje srovnání elektrických panelů od různých společností:

# 1. Proč potřebujete rozvodnou skříň?

Rozvaděč funguje nejen při nadměrném napětí, ale také chrání osobu před úrazem elektrickým proudem.

Číslo 3. Druhy elektrických panelů podle způsobu instalace

Podle způsobu instalace lze rozdělovací desky rozdělit na následující typy:

Je důležité zvolit správné místo pro elektrický panel, protože jde o naši bezpečnost. Na místo instalace jsou předloženy následující požadavky:

Č. 5. Ochrana proti prachu a vlhkosti

Stupeň ochrany proti vlhkosti a prachu se volí v závislosti na provozních podmínkách zařízení:

Č. 8. Výrobci rozvodných skříní

Nakonec si všimneme, že při zachování všech ostatních věcí je lepší dát přednost štítům s průhlednými dveřmi, které poskytují snadnější kontrolu nad stavem strojů.

Správná volba vybavení a nástrojů

Při výběru elektrického panelu pro garáž byste měli věnovat pozornost několika faktorům:

Vlastnosti montáže elektrického panelu

Abyste předešli nehodám nebo nedostatkům během instalace elektrického panelu, musíte znát několik nuancí.

Všechny 3 fáze jsou připojeny samostatně, v závislosti na spotřebovaném množství elektřiny.

Zařízení pro montáž štítu

Před zahájením práce stojí za to připravit a zakoupit všechny potřebné položky.

K sestavení rozvaděče budete potřebovat následující sadu nástrojů a vybavení:

Montáž a instalace

Garážové štíty jsou jakousi konstrukcí z ochranného bloku a samotného systému, takže je docela vhodné je sestavit bez zvláštního prostoru.

To se děje v několika fázích:

Výroba elektrického panelu v garáži vlastními rukama není snadná, ale podle všech doporučení to zvládne i začátečník. Je důležité vybrat správné zařízení a správně připojit zařízení a vodiče k sobě navzájem.

Dobré vědět:  Jak změnit směšovač v kuchyni vlastními rukama krok za krokem: podrobná pravidla pro výměnu zařízení fotografií
Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector