Jak vybrat materiál pro šatní skříň

Základní materiály

Nejběžnější nábytkové materiály jsou:

 • Dřevotříska;
 • MDF;
 • Masivní dřevo;
 • Sklenka;
 • Kov.

Pokud jde o kovové prvky, nejčastěji se jedná o části posuvného kování, rámování dveřních křídel nebo části šatních systémů.

Laminované dřevotřískové desky jsou nejpoužívanějším materiálem v nábytkářském průmyslu. Dřevotřískové desky jsou levnější než dřevo a MDF. Pomocí laminovacího nátěru na laminovaných dřevotřískových deskách je vytvořena imitace přírodních materiálů.

Pro montáž nábytkového kufříku se obvykle používají plechy o tloušťce 16-18 mm. Z nich lze také vyrobit plné posuvné dveře. Zarámované dveře jsou často vyplněny listy 8-10 mm.

Nevýhody dřevotřískových desek lze připsat skutečnosti, že nejsou určeny k frézování a rychle se zhoršují vlhkostí. Další nevýhodou je jejich nižší pevnost než u dřeva.

Pokud však skříň bude stát v suché místnosti a neplánuje se do ní ukládat cihly a závaží, pak její tělo může sloužit po celá desetiletí.

Sklenka

Všechny základní materiály pro šatní skříň lze zakoupit v obchodech s nábytkovým kováním. Často tam lze objednat řezání plechových materiálů. Díky tomu je proces vytváření skříně výrazně zjednodušen.

Víte, kde se ve vašem městě prodávají nábytkové kování?

Překližka — vlajková loď mistrovského fantasy letu

 • snižuje sklon dřeva k rozdrcení při příklepu podél okrajů;
 • snižuje roztažnost a smršťování a poskytuje lepší tvarovou stabilitu.

Tato vrstvená povaha má mnoho výhod, ale právě to činí porézní dřevo náchylným k poškození vodou. Pod vlivem vody se překližka stává těžkou, pokřivenou, pokud není pokryta ochrannou vrstvou barvy nebo laku.

Existují různé typy překližky:

Tyto materiály jsou obvykle vyráběny z měkkého dřeva (cedr, smrk, jedle, borovice), jsou nejběžnější, mohou se u různých projektů lišit v tloušťce a počtu vrstev.

Překližka z tvrdého dřeva

Tvrdé dřevo je nejsilnější překližka vyrobená z krytosemenných rostlin a je ceněna pro svou pevnost, houževnatost a odolnost proti opotřebení.

Tropické smíšené dřevo je levný druh překližky, ale je považován za lepší než překližka z měkkého dřeva díky své vynikající kvalitě, hustotě, pevnosti a rovnoměrným vrstvám.

Tento typ je vyroben z kvalitního tvrdého dřeva, jako je jasan, dub, bříza, javor, palisandr nebo mahagon, a používá se pro drahé skříně a dokonce i pro svítidla.

Flexibilní překližka je vytvořena z velmi tenké střední vrstvy a dvou vnějších kusů a je speciálně navržena k ohýbání kusů. Tento materiál pomáhá vytvářet zaoblené rohy nábytku.

Detaily zrcátek a skleněných skříněk

Pokud je koncipován minimalistický styl, pak je těžké si představit jakýkoli druh prostoru, kromě elegantních zrcadlových dveří, které tak krásně odrážejí „ducha bez rozruchu“. Zrcadlové dveře skříně však nejsou jen pro moderní interiéry.

Samolepky jako dekorační prvek

Takže je provedeno srovnání, nyní, řemeslníci, volba je na vás.

Přímé nebo poloměrové dveře kupé, což je lepší?

Výhody a nevýhody dveří s přímým kupé

Pokud nezohledníte konstrukční prvek, pak lineární posuvná kupé nemají žádné nevýhody. A výhod není tak málo:

Klady a zápory zakřivených (poloměrových) dveří kupé

Kromě vnější krásy šatních skříní s poloměrem lze rozlišit další výhody:

Radiusový posuvný systém má také nevýhody:

Výstup. Pro návrh rohových kompozic a úzkých uliček je lepší zvolit radiální posuvné skříně: díky konkávním a konvexním fasádám je možné neutralizovat nevýhody malého prostoru. Buďte však připraveni na velké výdaje.

Přehled materiálů pro dveřní křídlo a tělo skříně

Dřevotříska, masivní dřevo, MDF s různými povrchovými úpravami

U výplní dveří oddílu této skupiny se zpravidla používá plechový materiál o tloušťce 8–10 mm.

Masivní dřevo samo o sobě je vynikajícím dekorativním materiálem, proto se používá jako výplň v přírodní podobě. Může být zdoben dekorativní řezbou, tiskem fotografií, patinou, frézováním a jinými způsoby.

Dobré vědět:  Interiér ve stylu Provence: funkce, dekorace, nábytek

Dřevotříska a MDF slouží pouze jako základ pro různé typy obkladových materiálů.

 • Nejčastěji se jako možnost rozpočtu pro dveře kupé používá laminovaná dřevotřísková deska o tloušťce 10 mm.
 • MDF může být potažen PVC fólií, dýhou, umělou a přírodní kůží, textilem.

Z výhod dřevotřískových desek a MDF lze rozlišit různé dekory a dostupnou cenu.

Zrcadlo a sklo

Jsou sloučeny do jedné skupiny, protože při výrobě posuvných dveří se používá sklo i zrcadla o tloušťce 4 mm. Každý z těchto materiálů však lze posuzovat samostatně podle počtu možných konstrukčních řešení.

Akrylový plast

Díky high-tech, lehkému a odolnému materiálu jsou posuvné dveře bezpečné, krásné a odolné. Ve srovnání s brýlemi a zrcátky se ale liší vyššími náklady.

Kombinované dveře

Neomezený prostor pro konstrukční řešení umožňuje kombinovat materiály různé textury a tloušťky pro posuvné dveře.

Nejčastěji se používá kombinace laminované dřevotřískové desky se sklem a zrcadly.

Co je skříň

Posuvná skříň je design šatníku s posuvnými dveřmi. Může být krabicového typu a vestavěný.

Přihrádka se často používá pro šatnu, pro uložení věcí v ložnici nebo dokumentů v hale.

Moderní designy vám umožňují přeměnit volný prostor natolik, že může zcela změnit interiér místnosti.

Hlavní výhodou kupé je úspora místa.

Skříň je navržena jako samostatný objekt nebo zabudována do konstrukce místnosti. Může mít stěny, tělo, střechu a police.

K sestavení projektu se používají různé materiály. Nejčastěji se jedná o dřevotřísku nebo MDF, méně často o masivní dřevo. Náklady na projekt přímo závisí na výběru materiálu.

Druhy konstrukce

Veškerý nábytek je rozdělen do dvou typů: vestavěný a skříň. Druhá možnost je uvedena do domu hotová. Postavený nábytek bude muset být namontován přímo v bytě.

SKŘÍŇ

Mnoho kupujících si objedná skříňky. Jedná se o samostatný, samostatný a velmi pohodlný kus nábytku. Lze jej přeskupit nebo přepravit do jiných bytů. Nevýhodou je, že zabírá hodně místa.

VESTAVĚNÁ SKŘÍŇ

Integrovaný design znamená žádnou zadní nebo boční stěnu. Vypadá to jako plnohodnotný kus nábytku s dvířky a policemi. Pokud však otevřete dveře, okamžitě se ukáže, že mnoho designových detailů je eliminováno.

Příklady vestavěných modelů

Vestavěná skříň d17

Posuvná skříň pískovaná S2

Tmavá skříň na chodbě d34

Který je lepší? Je důležité pochopit:

  • Posuvné skříně jsou vhodné pro kreativní lidi, kteří rádi přeuspořádávají nábytek ve svém bytě. Jsou ideální pro byty s velkým počtem metrů čtverečních.

 • Je lepší objednat si vestavěné projekty, abyste ušetřili místo v malých místnostech. Například rohová skříň by byla skvělým řešením pro malou chodbu.

Před objednáním byste se měli rozhodnout o designu, počtu polic, místě věšáků a montážním materiálu.

Určete velikost

Poté, co si klient vybral materiál skříně, objasnil typ jejího designu, musí se rozhodnout pro rozměry. Je důležité vypočítat délku, šířku, výšku a hloubku projektu.

Minimální hloubka 600 mm
Šířka dveří 600 až 1 200 mm
Výška dveří Trup — 2,40; zabudovaný do stropu

Výška je velmi důležitá

Výška projektu závisí na výšce stropů. V moderních bytech jsou napínací stropy, proto byste měli pečlivě vypočítat technologickou mezeru ve skříni.

Konstrukční délka

Nejčastěji je délka vyplněním volného prostoru v bytě od stěny ke zdi. Rozdělte jej tak, aby při normálních výškových rozměrech byla šířka chlopní od 60 do 90 cm.

Hloubka korpusu

Důležitá je také hloubka nábytku. Pokud uděláte projekt příliš hluboký, ztratí se místo. Je-li úzký, skříňka se zmenší.

Ve většině případů hlavní doporučuje použít hloubku 600 mm.

To vám umožní namontovat do skříňky závěsnou tyč.

Dobré vědět:  Výběr příborníku pro interiér v obývacím pokoji

Jakou fasádu zvolit

Před objednáním projektu je důležité rozhodnout se o fasádě a jejích nákladech. Stojí za zvážení, jak bude čištěno a udržováno. Kde bude stát nábytek. Například byste neměli zvolit zrcadlové fasády pro dětský pokoj.

Populární typy fasád pro posuvné skříně:

Mechanismus dveří

Je velmi důležité zvážit výběr dveří pro váš oddíl. Například pro dlouhou službu v dětském pokoji stojí za výběr návrhů se spolehlivým mechanismem.

Jak si vybrat šatní skříň na chodbě

Je důležité pochopit, jaké funkce bude nábytek plnit. Co přesně je tam třeba skladovat a skládat.

Jaké prvky musí být požadovány

Základní nábytek z obchodu má jednu vlastnost — minimální sadu polic a zásuvek. Více možností nabízí šatník na míru. Pak můžete předvídat všechny nuance a plně odhalit potenciál struktury.

Horizontální police jsou považovány za nejvšestrannější způsob skladování věcí. Pro racionální využití prostoru je vždy možné přidat pomocné prvky.

Je lepší objednat si skříňku až k samotnému stropu, přičemž při sestavování a zvedání konstrukce ponechejte několik centimetrů na tlumení nárazů.

Populární možnosti uspořádání vnitřního prostoru:

Rada! V ložnici můžete do skříně integrovat skládací žehlicí prkno. Po sestavení to nikomu nevadí. Doporučuje se zvolit odolný mechanismus pro volné používání desky podle potřeby.

Tvůrci nábytku mohou na zakázku vyrobit speciální držáky nebo koše podle jednotlivých měření. Pokud existuje přání, vždy bude existovat způsob, jak problém vyřešit. Každá další položka ovlivňuje konečnou cenu.

Oddíly s pruhy jsou vždy umístěny uprostřed. To je způsobeno správným rozložením zátěže. Pokud extrémní moduly přetížíte věcmi, mohou se rozpadnout.

Tato možnost přispívá k racionální organizaci interního obsahu. Totéž platí pro parametry šířky a hloubky.

Příklady plnění skříní v závislosti na velikosti

Aby se odstranily «mrtvé zóny», při vytváření projektu prostorné skříně jsou brány v úvahu všechny funkce. Nejprve ovlivní velikost, poté se zohlední účel místnosti a volný prostor, kde je nábytek instalován.

Zónování plnění skříní v závislosti na počtu členů rodiny a jejich přání.

Při plánování můžete jako základ použít standardní výpočty:

Rada! Dlouhé police (více než 90 cm) mají nepříjemnou povislou vlastnost; doporučuje se je posílit pomocí podpory ze svislé přepážky.

Vlastnosti plnění rohové skříně

Existují dva typy konstrukce: s přepážkou nebo bez ní. Přepážka zabírá užitečné místo, přetěžuje vnitřní prostor zbytečnými rohy. Nejlepší je umístit do středu tyč, ke které jsou připojeny různé úložné prvky.

Pokud v domě žijí více než 4 lidé, je rozumnější přidělit polici pro každého a také rozdělit hlavní prostor na několik oddílů.

Rohová skříň šetří místo v místnosti a má dobrou prostornost. Existuje několik návrhových možností:

Důležité! Jakýkoli roh se stane funkčním, pokud nainstalujete stojan na věci, ale existují také možnosti s několika policemi. Na nich jsou umístěny krabice s hračkami a suvenýry.

Je lepší rozdělit horní a dolní zónu na několik částí.

Posuvná skříň na 2, 3 nebo 4 metry

Při organizaci vnitřní výplně skříně je brán v úvahu také počet dveří.

Odkaz! Dobrý nápad pro zónování: 1 velká přihrádka s příčkou uprostřed, 2 úzké části po stranách, které lze vyplnit policemi. Spodní část a mezipatro jsou povinné komponenty.

Čtyřmetrová šatní skříň pojme plnohodnotný pracovní prostor s počítačovým stolem. Uprostřed je místo pro plazmovou televizi s velkou úhlopříčkou. Nadrozměrné skříně jsou dokonce schopné připevnit zabudovanou skládací postel.

Nejoblíbenější jsou lineární modely, nejběžnějším uspořádáním je hlavní středový oddíl, boční police, spodní a horní zóny, oddělené přepážkami.

Počet dveří přímo závisí na šířce. Počet listů se nejčastěji shoduje s počtem sekcí. Výjimkou jsou široké dveře, za kterými jsou umístěny 2 sekce.

Dobré vědět:  Které žárovky jsou lepší pro byt: 12V nebo 220V?

Je obtížné vybavit police po stranách, proto jsou umístěny pouze v horní a dolní zóně.

Naplnění vestavěné skříně

Úkolem vestavěné skříně je umístit všechny věci a zabírat co nejméně místa. Jsou připevněny ke zdi pomocí samořezných šroubů a charakteristickým rysem je absence rámu, díky čemuž je zajímavé hrát kolem prázdných prostor a výklenků.

Příklady obsazení závisí na místnosti, kde je nainstalován. Populární řešení úložiště:

Odkaz! V dětských pokojích je důležité mít pracoviště, kde může dítě dělat lekce a koníčky. Aby se ušetřilo volné místo v místnosti, často se instalují vestavěné počítačové stoly, které funkčně využívají část skříně.

Integrované modely si získaly popularitu díky své kompaktnosti a ceně. Tyto skříně zabírají minimum místa a jsou relativně levné.

Oddíly jsou uspořádány v závislosti na počtu dveří — existují dvou, tří a čtyřdveřové skříně. Větve v nich jsou navrženy různými způsoby.

Příklad naplnění skříně rádiusu

Znát minimální a optimální rozměry pro každou část, bude snazší uspořádat vnitřní prostor.

Který posuvný šatník si vybrat, skříň nebo vestavěný?

Zvažte výhody a nevýhody každého typu.

Nevýhody a výhody skříní

Hlavním rysem a výhodou struktury skříně skříně je její nezávislost: po sestavení ji lze přemístit na jakékoli místo, pokud to prostor místnosti umožňuje.

V prodeji najdete spoustu možností pro skříňové skříně:

Kromě nezávislosti designu mají skříně ještě jednu výhodu: během montáže a instalace obvykle nedochází k žádným problémům, nadměrnému prachu nebo nečistotám. Všechny díly jsou připraveny v dílně a nevyžadují seřízení na místě.

A existují snad jen dvě významné nevýhody:

 1. Další prvky těla oblast „sežerou“.
 2. Přítomnost těchto dalších prvků ovlivňuje náklady: vestavěné skříně jsou levnější z hlediska spotřeby materiálu.

Nevýhody a výhody vestavěných skříní

V případě potřeby lze vestavěné skříně namontovat podle individuálně vypracovaného designového projektu v místnosti jakékoli architektonické složitosti. To znamená, že využijte každý roh volného prostoru s výhodou.

Podle návrhových možností může být vestavěná skříň:

Výstup. Pokud máte rádi přeskupení, je lepší zvolit skříňovou skříň. Vestavěné jsou namontovány jednou provždy — zde byste měli pečlivě přemýšlet a zvolit opravdu praktické a funkční řešení.

Který profil pro skříně je lepší

Systémy posuvných oddílů jsou dvou typů: stojící a zavěšené. V prvním případě hlavní zatížení spadá na spodní válečky a ve druhém — na horní.

Podlahové posuvné systémy podpěrného typu

Konstrukce podlahových posuvných systémů je taková, že hlavní náklad padá na spodní vedení a válečky, zatímco horní hrají pouze podpůrnou roli a drží křídlo oddílu ve svislé poloze.

Věšák (prahový a neprahový)

Z výhod odpružených systémů lze vyloučit nepřítomnost tlaku na podlahu a prahy, které jsou ucpané prachem. Z mínusů — rychlé odírání válečků, dveře se valí při absenci spodní kolejnice.

Dodatečné kování pro dveře oddílu

Porovnání ocelových a hliníkových profilů

Ocelový profil o tloušťce 0,6-0,8 mm je pokryt barvou, fólií nebo dýhou. Bez ohledu na to, jak ocelový profil prezentuje výrobce, patří do ekonomické třídy.

Hliníkový profil je tvrdší než ocelový, nekoroduje. Lepší „drží“ těžké dveře, je odolný a spolehlivý.

Výběr posuvné skříně s vnitřní výplní

Ale vnitřní výplň skříní do značné míry určuje, ve které místnosti by měl být nábytek:

Všechny fotografie jsou převzaty z oficiálních webových stránek velitele — jednoho z lídrů ve výrobě šatníků

Odrůdy válečků

Kladky ve vodicích kolejnicích se liší materiálem a hmotností konstrukce. Použití toho či onoho typu závisí na dveřním křídle a jeho vlastnostech.

 • ocel;
 • plastický;
 • pryž;
 • teflon;
 • tharmonické — vyrobené z kompozitu.

Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector