Typy základů
Dřevěné budovy jsou lehké, takže základ pro dům z baru je nejčastěji postaven ze tří hlavních typů:
- sloupovitý,
- hromada,
- páska.
Zvažme, jak z baru vytvořit základ pro dům a jak složitý a pečlivý je.
Výběr typu nadace
Po shromáždění a analýze všech parametrů můžete začít vybírat základy. Z baru zvýrazníme nejoblíbenější typy vhodné pro dům a analyzujeme, za jakých podmínek bude jejich použití oprávněnější.
Sloupový základ
Tradiční a nejméně nákladný typ základů pro dřevěné domy, vylepšený použitím moderních stavebních materiálů.
Vzdálenost mezi sloupky je dána délkou stěny, neměla by však přesáhnout 3 metry. Hlavní věcí je správně vypočítat optimální počet podpěr a nainstalovat je striktně svisle pro nejlepší rozložení zatížení.
Pokud je váš jednopodlažní dům malý nebo si vyberete základ pro koupel a půda je náchylná k zamrzání, bude nejlepší volbou sloupovitý základ.
Pilotový základ
- Vrtačka vyvrtá do země díry po obvodu konstrukce.
- Železobetonové piloty jsou do otvorů vháněny speciálním hydraulickým kladivem.
- Rám je na piloty instalován zvláštním způsobem.
Tento typ základů se ospravedlňuje pouze výškovými rozdíly většími než 0,5 m nebo pokud jsou na místě plovoucí půdy.
Pásový základ
Vzhledem k možnosti instalace v různých hloubkách si můžete vždy vybrat nejlepší variantu pro písčité nebo hlinité půdy.
Prefabrikovaný základ pásu
I přes zdánlivou jednoduchost není taková konstrukce snadná, protože pro pohyb těžkých bloků je zapotřebí speciální vybavení. U malých budov se ale vyrábějí základové bloky se speciálními rozměry 200 × 200 × 400 mm a hmotností až 32 kg.
Monolitický základ pásu
Proto jsou vysoké náklady na monolitické zakopané základy oprávněné pro těžké velké, dvoupatrové nebo třípodlažní chaty.
Celý cyklus vyplňování základu domu z baru je uveden v dalším videu.
Základna typu pásky
Nejjednodušší odrůda. Navenek to vypadá jako páska, která nemá konec. Typicky takový základ leží pod všemi nosnými zdmi. Jelikož je podpěrná plocha poměrně velká, je úroveň únosnosti ve výšce.
Pokud je základ stabilní, lze na něj použít pásový základ. Pokud je půda zaplavena, obsahuje velmi velké množství vody, taková podpora pro ni nebude fungovat.
Hlavní úkoly jakékoli nadace
Je těžké vidět projevy otoku. Pokud však na hromádce zakopané o 2-3 m uděláte speciální značky úrovně terénu, proces bobtnání lze opravit.
Základ domu z laminovaného dýhovaného dřeva plní kromě podpory řadu dalších funkcí:
Co je třeba vzít v úvahu při výběru základu pro dům z laminovaného dýhovaného dřeva
Špatná volba základu, nedodržení technologie jeho výstavby může ohrozit spolehlivost celého domu. Před instalací základny prostudujte složení půdy v oblasti, kde se plánuje stavba domu. Existuje několik druhů půdy:
- rašelina;
- homogenní;
- jemnozrnný.
Výhodou homogenní půdy je dobrá stabilita, žádné riziko nerovnoměrného smršťování v čase a mimo sezónu, při masivním tání sněhu.
Doporučená literatura:
V každé situaci před zahájením výstavby pozvěte inspektory, proveďte půdní studii, na jejímž základě bude možné zvolit typ základu pro dům z laminovaného dýhového dřeva.
Pilotový základ pro dům z laminovaného dýhovaného řeziva
Domy o rozloze až 150 m 2 pevně stojí na pilotovém základu za přítomnosti stabilního geologického prostředí.
Instalace pilířového základu není obtížná, je poměrně ekonomická ve srovnání s jinými typy základů. Má dostatečnou pevnost a je namontován pod domem z malé plochy z laminovaného dýhovaného dřeva.
Existují 3 typy hromádek: vrtané, ponořené do země pomocí speciálního vybavení a šroubu. Nejžádanější jsou piloty šroubového typu.
Použití šroubových pilot při konstrukci základu domu z laminovaného dýhovaného dřeva umožňuje minimalizovat další zemní práce.
A tyto vlastnosti jsou následující:
Je třeba si uvědomit, že pilotový základ není schopen odolat konstrukcím s velmi vysokou hmotností, navíc je vyžadováno přísné dodržování technologických požadavků na jejich instalaci.
Hromadový základ domu z laminovaného dýhovaného dřeva vydrží dlouhou dobu, pokud je výpočet počtu hromád proveden přísně s přihlédnutím k zatížení každého z nich. Výpočet musí být proveden podle následujících zásad:
Pásový základ pro dům z laminovaného dýhovaného řeziva
Proces instalace zahrnuje několik fází:
Existují dva typy základů pásu: mělké a hluboké. Mělký základ je vyroben ze speciálních bloků vyrobených v průmyslové výrobě nebo samostatně. Vznikne tak železobetonová páska.
Hluboce zakopaný základ je založen pouze na monolitických železobetonových pásech.
Oba typy páskových základen jsou vhodné jako základ pro dům z laminovaného dýhovaného dřeva a pro budovy z kulatiny. Je však stále nutné provést izolaci.
Je důležité, aby pásový základ mohl být instalován i v místech s měkkou podmáčenou půdou, v nížinách, v podmínkách výškových rozdílů.
Je lepší stavět se nebo se obrátit na profesionály?
Co je třeba vzít v úvahu při výběru?
Vzhledem k nízké hmotnosti řeziva lze ke stavbě domu použít téměř jakoukoli základnu. Mezi nejoblíbenější typy je obvyklé rozlišovat:
- sloupovitý;
- páska;
- hromada.
Chcete-li zvolit optimální základ podle typu a charakteristik, musíte nejprve provést výpočty, prostudovat terén a vlastnosti budoucího objektu. Nejdůležitější parametry pro výběr jsou:
- vlastnosti půdy: složení, struktura, hloubka podzemní vody, úroveň zamrzání;
- hmotnost domu;
- velikost souvisejících zatížení (vítr, srážky);
- staveniště;
- výškový rozdíl reliéfu.
Ke shromažďování a analýze všech těchto informací je nutné předobjednat technické průzkumy na místě. Nejlepší je svěřit tuto práci profesionálním odborníkům s odpovídajícími zkušenostmi a potřebnými znalostmi.
Je obzvláště důležité vzít v úvahu, že některé druhy půdy, například jílovitá a jemnozrnná písčitá, se vyznačují nestabilitou, náchylností k zvedání a smyku, což by mělo ovlivnit výběr vhodného podkladu.
Pilotový základ
Piloty jsou nejlepší volbou pro stavbu v obtížných podmínkách — se zvlněnou nebo bažinatou půdou se silným výškovým rozdílem.
Jaký základ zvolit
Vlastnosti půdy
Před vybudováním základu byste měli zjistit, jaký typ půdy se na místě nachází. V závislosti na tom bude v budoucnu proveden výpočet základu domu. Existuje několik druhů půd:
Výpočet nadace
Při zpracování projektu domu je nutné vypočítat jeho základ. V opačném případě se může ukázat, že není dostatečně silný nebo naopak příliš silný, v důsledku čehož se cena za něj neoprávněně zvýší.
Výpočet šířky základu pásu se provádí podle vzorce:
S = 1/1 × (M / R), kde M je hmotnost budovy a R je maximální možné zatížení země.
Výpočet prvního indikátoru se provádí sečtením hmotnosti všech stavebních materiálů použitých při stavbě domu. Druhý se lze naučit ze speciálních tabulek.
Výpočet počtu sloupů sloupového základu se provádí podle následujícího vzorce:
N = F / R / S, kde F je hmotnost budovy, R je odpor půdy, S je plocha paty sloupu.
Například nechte plochu paty sloupu na písčité půdě 1589 cm2 (pro průměr 450 cm) a hmotnost budovy je 200 tisíc kg. R index pro písek je 6. Proto bude výpočet počtu sloupů vypadat takto: N = 200000/6/1589 = 21 podpor.
Sloupový základ
Jedná se o nejlevnější a nejjednodušší typ základu. Hloubka pilířů takového základu ve středním Rusku je asi 70–100 m. Jejich tloušťka je obvykle 30–40 mm. Podpory jsou umístěny s krokem 1,5-2,5 m.
Jak vyplnit sloupcový základ
Vlastní konstrukce základny pro dům tohoto typu zahrnuje následující kroky:
Hydroizolace základů
Přidat komentář Zrušit odpověď
Tato stránka používá Akismet k boji proti spamu. Zjistěte, jak se zpracovávají vaše údaje o komentářích.
Typy základů
Z toho, jak platforma spočívá na půdě, jsou struktury rozděleny do typů:
- Sloupový nebo vlasový, vlasový šroub
- Mělce zahrabaná páska.
- Monolitické.
Sloupovitý
Základ hromady je namontován v následujících fázích:
- Značky jsou hotové.
- V každém rohu a ve vzdálenosti 1,5 m jsou vyvrtány jamy.
- Pískový polštář je naplněn.
- Výztuž je svázána a spuštěna do jámy, zalita betonem třídy M200 a vyšší.
- Kupují se speciální hromady šroubů.
- S pomocí technologie nebo několika lidí jsou zašroubovány v rozích a ve vzdálenosti 1,5 metru.
- Jamy jsou vykopány v rozích značení a ve vzdálenosti 1,5 m, hloubka od 0,5 m.
- Pískový polštář je položen.
- Jsou vyloženy sloupy z cihel nebo jiného materiálu.
Páska
Další podrobnosti o plnění základny pásky lze vidět v navrhovaném videu:
Deska (monolitická)
Jiné typy základů
Jak si vybrat společnost, která má nalít základ?
LLC «BaniDoma»
LLC «Alexia»
Má vysoké renomé v Moskvě a Petrohradu, funguje po uzavření smlouvy. Nízké ceny materiálů a prací potěší. Ale společnost má minus: instalují pouze základ pásu.
LLC «GarantStroyProekt»
Faktory pro výběr typu nadace
Čím silnější a spolehlivější podpora, tím lepší, ale nadměrná masivnost jsou náklady navíc, které nejsou vždy oprávněné.
Který základ je lepší zvolit pro dům ze dřeva závisí na mnoha faktorech:
Váhy a struktury konstrukce.
Typ půdy, její tvrdost, zvedání, stabilita chování za mokra.
Hladina podzemní vody, srážky, sezónní výkyvy vlhkosti, úleva.
Přítomnost suterénu, dostupnost materiálů, ekonomické výpočty.
V takovém případě použijte tento nebo ten typ základů
Existují různé typy základů. Každý z nich má svou vlastní oblast s nejvyšší účinností.
Pásový základ
Strukturálně je to nejjednodušší základ. Je umístěn pod všemi nosnými zdmi a vypadá jako souvislá páska. Díky své velké podpěrné ploše má vysokou nosnost a lze ji použít na těžké zdi a konstrukce.
Pásové základy se používají na jakémkoli dostatečně stabilním základu. Neměly by být používány na slabých, silně zalitých a zatopených půdách.
Sloupový základ
Sloupový základ je řada sloupů z kamene, cihel nebo betonu, spojených mřížemi.
Pilot-šroub základ
Hromady šroubů výborně drží na měkkých a bažinatých půdách. Jsou necitliví na mrazy a jejich ponoření umožňuje struktuře opřít se o hluboké a husté vrstvy.
Základ na šroubových pilotech lze použít na hliněných a písčitých základech, v blízkosti podzemních vod, v zatopených oblastech, na břehu nádrže, na pobřežní mělké ploše. Jediným omezením pro ně jsou kamenité a hrubé půdy.
Základ desky
Základem desky je tuhá monolitická železobetonová deska. Taková deska má velmi velkou podpůrnou plochu, díky čemuž je schopna udržet stabilitu i na nejslabších půdách.
Se správně vypočítanou hloubkou se takový základ nazývá plovoucí, protože jeho únosnost nezávisí na tvrdosti základny. Zátěž generovaná hmotností konstrukce je vyvážena tlakem půdy, a to i v plastickém stavu.
Je vhodné použít takový základ pod srubem na hlíně s vysokým výskytem podzemní vody a také na nestabilních hlinitých půdách.
Výběr základny pro dům je výzvou pro profesionály. A přesto je možné a nutné se v této věci řídit. Doufejme, že vám tento článek pomůže vyhnout se omylům.
Jaký typ nadace zvolit
Při stavbě domu z baru (stejně jako z jiných materiálů) je důležité určit, jaký by měl být základ, aby byla zajištěna spolehlivost a bezpečnost provozu. Volba závisí na následujících faktorech:
Srub na svahu.
Existuje několik možností pro konstrukci základu pro konstrukci z baru:
- páska (zakopaná, mělká, nezakopaná);
- sloupovitý (stejný);
- deska (stejná);
- hromada (zašroubovaná a vyvrtaná).
Abychom vám usnadnili výběr mezi nimi a určili, které je lepší použít za určitých podmínek, doporučujeme vám seznámit se s následující tabulkou.
JV «Betonové a železobetonové konstrukce»;
JV «Pile Foundations».
Důležité! Ve většině případů budete muset vzít v úvahu několik funkcí uvedených v tabulce a provést výběr ve prospěch nejvhodnější možnosti.
Z tabulky je zřejmé, že před výběrem musíte určit vlastnosti základny pro budovu. To lze provést nezávisle kopáním otvorů nebo ručním vrtáním.
Rada! Chcete-li zjistit typ půdy, doporučujeme přečíst GOST „Půdy. Klasifikace». Tento normativní dokument definuje typy půdy.
Chcete-li postavit spolehlivý dům z baru a správně určit, jaký základ je vyžadován, je důležité vzít v úvahu mnoho bodů. Přesto konstrukce z tohoto typu materiálu poskytuje více možností než z masivnějších cihel nebo betonu.
Jste-li mistrem, postupujte podle tohoto odkazu, zaregistrujte se v systému a budete moci přijímat objednávky.
Jak vyplnit základ pro starý dřevěný dům
Postupem času se základ opotřebuje: stěny jsou šikmé, pokles je nerovný. Je možné obnovit základnu, aniž byste zničili budovu?
První fází je diagnostika základů: musíte vykopat příkop široký 0,7 metru kolem domu co nejblíže ke stěnám. Vizuálně určete typ základu, stavební materiál, povahu poškození. V závislosti na tom se určí povaha a složitost opravy.
Pokud je základ pro dřevěný dům vyroben ze sutinové směsi:
Pokud je základ cihlový sloupovitý, při absenci vážných narušení domu se používá technologie montáže dalšího pásu:
Pokud je základ cihlový s výrazným zkreslením:
Pokud je stará základna z betonu, nedemontuje se. Po obvodu uspořádají betonový pás, spojí starou pásku s novými kotvami. V případě silného smrštění musí být umístění nové pásky vyrovnáno.
Kritéria výběru
- druh půdy;
- výška podzemní vody;
- hloubka zamrznutí půdy;
- úleva.
Typ půdy
Každá půda má své vlastní vlastnosti, které ovlivňují její vlastnosti.
Výška podzemní vody
Úroveň podzemní vody může také hrát rozhodující roli při výběru základu pro dům z baru. Vysoká úroveň jejich výskytu nemusí umožňovat stavbu suterénu nebo suterénu.
Voda bude prosakovat skrz stěny a podlahy suterénu, což nevyhnutelně způsobí výskyt plísní a plísní, a to zase ohrozí celistvost celého domu, protože dřevo je extrémně citlivé na houby.
Abyste tomu zabránili, budete muset přijmout řadu nákladných opatření: uspořádat drenážní drenážní systém po obvodu budovy a vícevrstvou hydroizolaci podlah a stěn suterénu.
V oblasti s vysokou podzemní vodou zajistěte odvodňovací systém
Kromě hrozby prosakování vlhkosti do budovy je vysoká hladina podzemní vody příčinou mrazu v půdě — její deformace během zamrzání, kdy se půda vypouští ve formě hrbolků.
To je způsobeno fyzikálními vlastnostmi vody expandovat, když zmrzne. Velikost otoku může být velmi významná a způsobit zničení základny domu.
Aby nedošlo k poškození základu, měla by být hloubka základny budovy na vyvýšených půdách pod úrovní zamrznutí půdy.
Tento ukazatel je pro každý region odlišný, což je patrné z níže uvedené tabulky: