Jak vyčistit studnu v zemi od bahna, hlíny, špíny, oleje vlastníma rukama | Green-Pages.info

Jak pochopit, že je třeba vyčistit studnu

Studna v každé chalupě potřebuje pravidelné čištění, bez ohledu na kvalitu struktury a vlastnosti půdy. Existuje několik důvodů, abychom pochopili, že je čas vyčistit studnu ve vesnici sami.

Voda ve studni zakalila a ztmavla

Pokud voda ve studni změnila vůni a barvu, nemůžete ji pít

Voda je špinavá a v ní vznáší odpadky

Pokud je studna špatně ošetřována nebo není dostatečně dobře připravena, pak se v ní postupně hromadí listí, větvičky a jiné zbytky rostlin. Ve vodě se někdy najdou i mrtvá zvířata.

Z vody pochází nepříjemný zápach

Když savčí mrtvoly vstoupí do studny nebo je-li důl odtlakován, může voda získat zápach z plodu. U prvních takových příznaků musíte provést čištění.

Kdy je nejlepší čas na čištění studny — na podzim nebo na jaře

Odborníci doporučují pravidelné čištění pitné studny od bahna koncem léta nebo začátkem podzimu. Během této doby je ve studni nejmenší množství vody, takže není tak obtížné provádět práci i rukama, bez speciálních zařízení.

Jak čistit olej ze studny

Do-it-yourself čištění lze provést několika způsoby:

Při použití některého z čisticích metod je třeba po odstranění oleje propláchnout stěny studny pod vysokým tlakem a současně odčerpat horní vrstvu kapaliny.

Olej můžete ve studni vidět i bez nabití, podle charakteristického oslnění, když je osvětleno

Jak čistit vodu v studni

Jakost vody může být vážně ovlivněna nečistotami v půdě. Je často nemožné odstranit příčiny vzniku zbytečných spojení uvnitř studny pomocí vlastních rukou. Je však možné kapalinu čistit pomocí jednoduchých zařízení.

Jak čistit vodu z vápna ze studny

Systém filtrace studní vody vám umožní nečekat, až se kapalina jednoduše usadí

Jak čistit rezavou vodu v studni

Jedním z nejčastějších problémů, se kterými se majitelé vrtů potýkají, je vysoký obsah železa ve vodě. Pokud je prvek trojmocný, tj. Nerozpustný, bude tekutina zpočátku mít načervenalý odstín.

Rez ve vodě se objevuje kvůli zvláštnostem půdy — je zcela nemožné ji odstranit ve studni.

Jak odstranit železo z vody ze studny

K čištění vody vlastníma rukama od takové nečistoty je nutné urychlit přeměnu prvku na nerozpustnou sraženinu. Nejspolehlivějším způsobem je provzdušňování:

Při opuštění konve je voda s vysokým obsahem železa aktivně nasycena kyslíkem a oxidována

Bezpečnostní opatření

Při čištění studny se svítidly a bez nich musíte dodržovat bezpečnostní opatření. A to:

Dobré čištění se svítidly a bez nich se provádí pouze ve dne

Závěr

Nástroje pro čištění, které uděláte sami, vám pomohou rychle zbavit důl od nečistot, nečistot a bahna. Je lepší pravidelně čistit studnu, v takovém případě nebudou mít významné usazeniny a usazeniny čas na to, aby se v ní objevily.

Bezpečnostní opatření při čištění studny

Pokud se rozhodnete vyčistit studnu v zemi, ale nikdy jste se s ní nesetkali, vezměte na vědomí užitečná doporučení, díky nimž se můžete chránit před různými problémy. Jedná se zejména o tyto okamžiky:

Pokud je studna hluboká (více než tři metry) a člověk trpí srdečními chorobami, je lepší svěřit čištění někomu jinému, protože v takové hloubce je málo kyslíku.

Jaké nástroje a příslušenství pro čištění studní byste si měli koupit?

Metoda 2 — vypusťte čerpadlo na pomoc

Nejprve je třeba poznamenat, že hlavním úkolem je vyčistit filtr a utěsnit spáry a trhliny v hřídeli. Abychom však mohli kompetentně a efektivně provádět práci, musíte mít po ruce materiály, nástroje pro spouštění / zvedání.

Nejprve si musíte samozřejmě vybrat správné čerpadlo. Jaké požadavky by měl splnit? Aby všechny práce byly provedeny dobře, musí mít čerpadlo dostatečný výkon pro hloubku hřídele.

Čerpadlo by se mělo čas od času zvednout, aby se vyčistily filtry. Tento postup musí být proveden, dokud se na filtru nevytvoří usazeniny. Pro zajištění může být voda poskytnuta pro analýzu a v případě potřeby dezinfikována.

Metody čištění

Pití špinavé vody je nejen nepříjemné, ale také zdraví škodlivé. Proto, pokud se objeví nepříjemný zápach nebo chuť, je nutná okamžitá akce.

Ponorná čerpadla

Pomocí drenážního čerpadla se nejen zbaví spodního kalu, ale také odstraní malé větve, listy a jiné zbytky. Tento postup by měl být prováděn pravidelně (2-3krát ročně), a to nejen v naléhavých případech.

Následující video ukazuje postup čištění studny pomocí vypouštěcího čerpadla:

Železné předměty, které náhodou spadly do studny, lze získat pomocí silného magnetu.

Ruční čištění

Ruční čištění zahrnuje několik etap:

Po čištění a opravách odborníci doporučují zpracování pomocí dezinfekčních roztoků.

Bezpečnostní opatření pro ruční ruční čištění

Ruční čištění studny je nejen velmi pracné, ale také spojeno s bezprostředním zdravotním rizikem. Proto jsme povinni hovořit o bezpečnostních pravidlech:

Konečná dezinfekce

V důsledku řádně provedeného čištění a dezinfekce by měla být voda čistá, bez nečistot, nepříjemného zápachu a chuti. Pro další bezpečné používání odborníci doporučují nechat vodu stát několik dní.

Jak si vybrat místo

Pokud si nebudete objednávat výzkum, postupujte podle několika značek najednou:

 • poloha vrtů v sousedních oblastech;
 • analýza pěstovaných rostlin;
 • pozorování hmyzu a zvířat;
 • lidové metody.

Studny v sousedních oblastech

Vodonosné vrstvy se mohou vyskytovat na různých úrovních

Rostliny

Tato metoda je vhodná, pokud pozemek ještě nebyl oren. Prozkoumejte „místní“ vegetaci a odhalte ostrůvky charakteristické trávy. Ne jednotlivé rostliny (mohou být náhodně představeny), jmenovitě ostrovy, glades atd.

Rostliny označující hloubku zvodnělé vrstvy

Pozorování zvířat a přírody

Nejlepšími prediktory jsou drobní komáři. V teplém období, v klidném počasí, večer, před západem slunce, se podívejte na místo. Existují-li místa, kde se středáci „zasekávají“ poštami, pravděpodobně na tomto místě a docela blízko, je tam voda.

Midge se kroutí v místech, kde se voda blíží

Chcete-li být o tom přesvědčeni, můžete toto místo pozorovat ráno. Pokud je voda opravdu blízko, bude zde mlha.

Podle „koncentrace“ mlhy můžete určit, kde je voda blíže

Lidové metody

Najdeme kameninový hrnec. Nejlépe zasklené. Ale najít někoho je nyní obtížné, takže každý džbán nebo hrnec udělá. Ani tohle? Můžete také použít běžnou pánev, pouze u široké.

Druh a struktura

Pokud jste se rozhodli na místě, zbývá si vybrat, který z nich si uděláte svůj důl. Můžete jen kopat šachtu dobře a habešský člověk může vrtat. Technika je zde úplně jiná, takže se budeme dále dobře soustředit na šachtu.

Typ šachty

Nedostatek studny prstenů a polen

K dispozici jsou kroužky se zámkem. Mezi nimi se říká, že můžete položit gumová těsnění, která zajistí těsnost. Existují prsteny se zámky, ale jsou dražší. Těsnění se však prakticky nenajdou, stejně jako studny s nimi.

Hřídel z kulatiny trpí stejnou „nemocí“, pouze trhliny jsou ještě větší. Ano, to dělali naši dědové. Za prvé však neměli jinou možnost a zadruhé nepoužívali tolik chemie v terénu.

Z tohoto hlediska je monolitický betonový dřík lepší. Odlévá se přímo na místě pomocí odnímatelného bednění. Vylili prsten, pochovali ho, znovu nasadili bednění, zasekli do výztuže a nalili další. Čekali jsme, až se beton „uchopí“, znovu odstraníme bednění a začneme kopat.

Odnímatelné bednění pro monolitický betonový vrt

Jak identifikovat aquifer

Podle technologie je půda vyjmuta uvnitř prstence a pod ním. Výsledkem je, že se pod svou hmotností klesá. Zde je půda, kterou vyndáte a bude sloužit jako vodítko.

Spodní filtr v jamce

Dobře spodní filtrační zařízení

S tímto uspořádáním frakcí bude voda čistší: nejprve se největší inkluze usadí na velkých kamenech a poté, jak postupujete nahoru, všechny menší.

Uvedení do provozu

Po vykopání studny se prsteny usadí na pár dní a zaujmou své místo. V tuto chvíli nemusíte dělat nic uvnitř, ale můžete provést vnější hydroizolaci.

Hydroizolace

Hydroizolace, na kterou je položena izolace (pěnový plášť)

Protože jste vykopali studnu, izolovejte ji. I když se v zimě na dacha neobjevíte, ale možná později přijdete a zima. Takže se ujistěte, že máte vodu předem.

Čištění stěn a vnitřní těsnění

Spojení prstenců s kovovými (nejlépe nerezovými) deskami

Po omytí stěn byla voda několikrát přečerpána, můžete ji použít. Ale aby nic neútočilo uvnitř, je nutné ji uzavřít. Přečtěte si o tom, jak si udělat dům pro studnu.

Některé z funkcí kopání a čištění jamek naleznete v videu.

Jak byla studna vykopána: foto report

Vykopali se podle první metody — okamžitě dali prsteny. Pracovali tři lidé, střídavě se střídali: nikdo nezůstal uvnitř déle než „jeden prsten“. To jsou zkrátka všechny nuance. Zbytek — po cestě.

Nejprve byly prsteny přineseny a rozloženy na místě. Nůž byl sestaven z dřevěných prken zvláštního tvaru.

No, kroužky na místě

Takto vypadají desky nožů

Ukázalo se prsten, podle velikosti, kterou začali kopat na vybraném místě.

V pozadí leží dřevěný nůž na kopání studny kroužky

Kopejte přesně podle velikosti nože

Na tento kroužek je umístěn první betonový kroužek. Zpočátku byla půda vyhozena — pokud to hloubka dovolila.

Vložili jsme tu druhou, zmeškali jsme švy dovnitř a ven a pokračovali v kopání.

Druhý zvonění je nastaveno

Když druhý šel do úrovně se zemí, položili jsme stativ s navijákem a blokem. A tak zvedli a spustili bagr a kbelíky s plemenem.

Stativ umístěn před instalací třetího kroužku

Nyní: jeden je kopání, druhý je «otáčení» na navijáku, třetí je ukládání půdy. Na stejném navijáku spustili studnu do šachty.

Viditelné záblesky vody

Jak často to bude správné?

Ideálně jednou ročně. Jarní sezóna je volena převážně.

Rada: I když nemáte žádné z výše uvedených příznaků, preventivní čištění zbaví možných problémů.

Bez ohledu na to, zda provádíte preventivní údržbu nebo běžné čištění zdroje, mělo by se to provést včas, až se sníh úplně roztaví. Jinak existuje riziko, že se vypuštěná kapalina vrátí do zdroje přes vodu.

Ruční čištění: co je třeba připravit?

Připravte si předem následující nástroje, materiály a oblečení:

Kompletní sada všeho, co potřebujete, vám umožní provádět práci rychle a efektivně.

Jak se čistit od hlíny, aniž by do ní spadl?

Důležité: Pokud používáte slabé čerpadlo, můžete vyvolat ještě větší znečištění studny. Navíc samotné zařízení se při vážném zatížení jednoduše spálí.

Práce začíná následujícím:

Pro čištění filtrů je nutné jednotku čas od času zvednout na povrch. Proces se opakuje, dokud nevyjde čirá kapalina nebo dokud nedochází k velkým inkluzím.

Před dezinfekcí vody ve studni ji můžete odebrat na vzorky do laboratoře.

Rada: K automatizaci procesu lze použít kbelík s drapákem.

Vlastnosti použití drapáku

Kapalina musí být před použitím zcela vyprázdněna. Poté se práce provádí v následujícím pořadí:

Tento nástroj je považován za optimální pro čištění dna studny.

Preventivní práce

Doporučuje se to až třikrát ročně: v zimě a na konci léta, kdy hladina kapaliny klesá, ale za podmínky, že zdroj je intenzivně využíván.

Jako profylaktická činidla lze použít manganistan draselný, jod nebo jiné léčivo popsané výše. Mohou být také použity některé tablety. Ale za tímto účelem si musíte přečíst návod k jejich použití.

Závěr

Chcete-li konsolidovat celou teorii, doporučujeme sledovat připravené video materiály na konci článku. A pokud máte v této oblasti osobní zkušenosti, podělte se o to s komentářem na konci článku. Vaše zkušenost pomůže nováčkům.

Preventivní čištění

Důležité! Po roztavení sněhu je nutné provést rehabilitaci a snižuje se pravděpodobnost pronikání srážkových a sedících vod.

Čas na čištění

Poznámka!
Pokud má studna relativně malou velikost, pak je možné ji čistit vlastníma rukama, ale pokud je velká, bylo by správné rozhodnutí vyhledat pomoc odborníků.

Ale než budete vědět, jak správně vyčistit studnu, musíte zjistit, jak můžete pochopit, že studna potřebuje čištění?

Existuje řada příznaků, které dobře potřebuje naléhavé vyčištění:

 • Hladina vody klesla;
 • Na povrchu stěn struktury se objevily jílovité usazeniny, které jsou důsledkem pronikání povrchové vody;
 • Pronikání cizích předmětů do dolu, které mohou popeláři vyhodit popelem, nebo pták, který náhodou spadl do vody;
 • Stagnace vody způsobená občasným používáním;
 • Průnik odpadních vod do dolu, který dává vodě štiplavý zápach, zakalenou barvu a nepříjemnou chuť.

Příklad toho, jak by mohla vypadat špinavá voda

Nástroje

Abyste mohli během čištění mít vše, co potřebujete, musíte si připravit a zakoupit následující nástroje:

Jak si vybrat místo

Pokud si nebudete objednávat výzkum, postupujte podle několika značek najednou:

 • poloha vrtů v sousedních oblastech;
 • analýza pěstovaných rostlin;
 • pozorování hmyzu a zvířat;
 • lidové metody.

Studny v sousedních oblastech

Vodonosné vrstvy se mohou vyskytovat na různých úrovních

Rostliny

Tato metoda je vhodná, pokud pozemek ještě nebyl oren. Prozkoumejte „místní“ vegetaci a odhalte ostrůvky charakteristické trávy. Ne jednotlivé rostliny (mohou být náhodně představeny), jmenovitě ostrovy, glades atd.

Rostliny označující hloubku zvodnělé vrstvy

Pozorování zvířat a přírody

Nejlepšími prediktory jsou drobní komáři. V teplém období, v klidném počasí, večer, před západem slunce, se podívejte na místo. Existují-li místa, kde se středáci „zasekávají“ poštami, pravděpodobně na tomto místě a docela blízko, je tam voda.

Midge se kroutí v místech, kde se voda blíží

Chcete-li být o tom přesvědčeni, můžete toto místo pozorovat ráno. Pokud je voda opravdu blízko, bude zde mlha.

Podle „koncentrace“ mlhy můžete určit, kde je voda blíže

Lidové metody

Najdeme kameninový hrnec. Nejlépe zasklené. Ale najít někoho je nyní obtížné, takže každý džbán nebo hrnec udělá. Ani tohle? Můžete také použít běžnou pánev, pouze u široké.

Druh a struktura

Pokud jste se rozhodli na místě, zbývá si vybrat, který z nich si uděláte svůj důl. Můžete jen kopat šachtu dobře a habešský člověk může vrtat. Technika je zde úplně jiná, takže se budeme dále dobře soustředit na šachtu.

Typ šachty

Nedostatek studny prstenů a polen

K dispozici jsou kroužky se zámkem. Mezi nimi se říká, že můžete položit gumová těsnění, která zajistí těsnost. Existují prsteny se zámky, ale jsou dražší. Těsnění se však prakticky nenajdou, stejně jako studny s nimi.

Hřídel z kulatiny trpí stejnou „nemocí“, pouze trhliny jsou ještě větší. Ano, to dělali naši dědové. Za prvé však neměli jinou možnost a zadruhé nepoužívali tolik chemie v terénu.

Z tohoto hlediska je monolitický betonový dřík lepší. Odlévá se přímo na místě pomocí odnímatelného bednění. Vylili prsten, pochovali ho, znovu nasadili bednění, zasekli do výztuže a nalili další. Čekali jsme, až se beton „uchopí“, znovu odstraníme bednění a začneme kopat.

Odnímatelné bednění pro monolitický betonový vrt

Jak identifikovat aquifer

Podle technologie je půda vyjmuta uvnitř prstence a pod ním. Výsledkem je, že se pod svou hmotností klesá. Zde je půda, kterou vyndáte a bude sloužit jako vodítko.

Spodní filtr v jamce

Dobře spodní filtrační zařízení

S tímto uspořádáním frakcí bude voda čistší: nejprve se největší inkluze usadí na velkých kamenech a poté, jak postupujete nahoru, všechny menší.

Uvedení do provozu

Po vykopání studny se prsteny usadí na pár dní a zaujmou své místo. V tuto chvíli nemusíte dělat nic uvnitř, ale můžete provést vnější hydroizolaci.

Hydroizolace

Hydroizolace, na kterou je položena izolace (pěnový plášť)

Protože jste vykopali studnu, izolovejte ji. I když se v zimě na dacha neobjevíte, ale možná později přijdete a zima. Takže se ujistěte, že máte vodu předem.

Čištění stěn a vnitřní těsnění

Spojení prstenců s kovovými (nejlépe nerezovými) deskami

Po omytí stěn byla voda několikrát přečerpána, můžete ji použít. Ale aby nic neútočilo uvnitř, je nutné ji uzavřít. Přečtěte si o tom, jak si udělat dům pro studnu.

Některé z funkcí kopání a čištění jamek naleznete v videu.

Jak byla studna vykopána: foto report

Vykopali se podle první metody — okamžitě dali prsteny. Pracovali tři lidé, střídavě se střídali: nikdo nezůstal uvnitř déle než „jeden prsten“. To jsou zkrátka všechny nuance. Zbytek — po cestě.

Nejprve byly prsteny přineseny a rozloženy na místě. Nůž byl sestaven z dřevěných prken zvláštního tvaru.

No, kroužky na místě

Takto vypadají desky nožů

Ukázalo se prsten, podle velikosti, kterou začali kopat na vybraném místě.

V pozadí leží dřevěný nůž na kopání studny kroužky

Kopejte přesně podle velikosti nože

Na tento kroužek je umístěn první betonový kroužek. Zpočátku byla půda vyhozena — pokud to hloubka dovolila.

Vložili jsme tu druhou, zmeškali jsme švy dovnitř a ven a pokračovali v kopání.

Druhý zvonění je nastaveno

Když druhý šel do úrovně se zemí, položili jsme stativ s navijákem a blokem. A tak zvedli a spustili bagr a kbelíky s plemenem.

Stativ umístěn před instalací třetího kroužku

Nyní: jeden je kopání, druhý je «otáčení» na navijáku, třetí je ukládání půdy. Na stejném navijáku spustili studnu do šachty.

Viditelné záblesky vody

Metoda č. 2 — čištění studny pomocí baileru

Metoda č. 5 — pomocí zvedacího zvedáku

Protože dno trubky je umístěno téměř na písku, písek stoupá s vodou a je absorbován stoupačkou. Úkolem úklidové osoby je sledovat hladinu vody ve studni.

Čištění pomocí vzduchového čerpadla je také efektivní metoda. Stlačený vzduch je dodáván pod tlakem, na dně potrubí, bahno, voda, stoupání malých kamenů, jsou absorbovány potrubím a tlačeny na povrch

Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector