Jak vykořenit pařez v zemi

Jak bez námahy vykořenit pařez

Koruna a kmen stromu jsou odstraněny bez větších obtíží. Největší výzvou je zbavit se zbytků. Pařezy v zemi zabírají užitečnou plochu, takže je obtížné rozbít zahradní postel nebo trávník. Hlodavci a paraziti začínají v shnilém dřevě a poškozují užitečné rostliny.

Existuje několik způsobů, jak oblast vyčistit. Volba závisí na níže uvedených faktorech.

Určení podzemní oblasti obsazené pařezem

Pařezy se liší stupněm hloubky a průměru kořenového systému. Pro některé je široký a zabírá velkou plochu a vychází na povrch. Kořeny jiných druhů jdou hluboko do podzemí, prolínají se navzájem a s větvemi sousedních plantáží.

Odborníci na zahrádkářství tvrdí, že kořenový systém stromu má stejnou velikost jako šířka koruny. Tato metoda stanovení je dobrá, pokud jsou známy počáteční parametry. A pokud zůstane jen pařez a majitel neví, co bylo na jeho místě, analyzují se další faktory.

Určení typu stromu

Stanovení věku

Zdravotní stav

Odstranění zdravého stromu není pro zbytek zahrady škodlivé. Pokud se objeví plíseň nebo se objeví škůdci, zbytky by měly být zcela odstraněny a spáleny. V takovém případě se infekce nerozšíří.

Vitalita pařezu

Živý kmen s mnoha výhonky a výrůstky není snadné odstranit. Budete muset použít technické prostředky. Zbytky starého shnilého topolu nebo jiného stromu s uvolněným jádrem lze snadno odstranit, pokud správně přistoupíte k řešení problému.

Abyste pochopili, jak vykořenit pařez bez námahy, musíte analyzovat dostupné informace a zvolit správnou metodu.

Vykořenit pařez frézováním

Frézování je jedním ze způsobů, jak rychle vykořenit pařez, který je vhodný jak pro velké plochy, tak pro malé plochy. K tomu se používá mlecí nebo drticí zařízení.

Odstranění rušení tímto způsobem má následující výhody:

Po sklizni je z kmene ponechána úhledná drážka a hromada třísek, které se používají k ohřevu nebo mulčování půdy.

Dobré vědět:  Dřevostavba pro letní chaty na zakázku: výkresy + výrobní metody

Vykořenění pařezu — manuální metody

Zahradník bude muset ručně odstranit překážku, pokud nelze použít mechanizované metody, například není možné vjet zařízení do této části zahrady a není zde žádné kompaktní zařízení.

Abyste mohli úkol zvládnout ručně, budete potřebovat:

 • lopata;
 • šrot;
 • sekera;
 • viděl;
 • zvedák;
 • děrovačka.

Je snadné umýt uvolněnou půdu zpod kořenů velkým tlakem vody, vystavovat a odstraňovat překážky.

Použití páčidla a sekery

U pařezů do průměru 20 cm s holými kořeny postačuje páčidlo se sekerou. Po odříznutí kořenů je masiv vypáčen pákou a vykořeněn.

Chemická metoda

S rozumným přístupem k řešení problému existuje mnoho způsobů, jak rychle a bez potíží vykořenit pařez. Hlavní věc je vzít v úvahu individuální vlastnosti stránky a proporcionalitu nákladů.

Zničení houbami

Mycelium bude postupně odebírat všechny užitečné látky a vodu ze zbytků stromu, což způsobí, že pařez ztratí sílu. Po několika letech lze otevřenou část z místa snadno vyjmout bez zvedání pomocí pracovního stavebního zařízení.

Pamatujte, že mycelium se rychle šíří, a proto, pokud jsou v okolí další výsadby, měli byste pečlivě sledovat výhonky.

Jak vykořenit strom vlastníma rukama

Pařezy jsou obvykle vykořeněny, když jsou samotné stromy vykáceny, ale pokud je třeba vykořenit celý strom, pak se koruna nejprve vykácí ve výšce jeden a půl až dvou metrů od země, aby poskytla dobrou páku.

Klučení pařezů traktorem

Pokud se zbavíme pařezů vykořeněním, provede se tento proces v následujícím pořadí:

Chemické odstranění pahýlu

Chemické odstranění pahýlu

Takže seznam toho, co potřebujete k práci:

 • dusičnan amonný nebo draselný;
 • vrták nebo dlouhý vrták do dřeva o průměru 15-20 mm;
 • výkonná vrtačka nebo ortéza ruky;
 • celofán;
 • skotská páska a škrtidlo.

Chemická destrukce pařezů se provádí pomocí následující technologie:

Pokud ledek není k dispozici, lze použít naftu. Neotráví půdu, protože nepřekročí kořenový systém. Proces spalování však bude mnohem rychlejší.

Dobré vědět:  Druhy, třídy a vlastnosti povrchu překližky

Hlavní výhody chemické metody jsou následující:

Se speciálními chemickými produkty je třeba zacházet velmi opatrně. Je třeba dbát na ochranu pokožky, očí a dýchacích cest. Před zahájením práce jsou lidé a domácí mazlíčci z webu odstraněni.

Ničení pařezů houbami

Je třeba mít na paměti, že houby se šíří po celém místě. Navzdory atraktivitě výběru v jejich prospěch je třeba vzít v úvahu jejich potenciální nebezpečí pro rostliny v zahradě a nemovitosti ze dřeva.

Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector