Jak vyrobit komín pro krbová kamna

Burzhuik schémata

Rada. Pokud je nutné zmenšit velikost trouby Loginov, je žádoucí změnit pouze její šířku. Se změnou délky a výšky konstrukce lze výrazně snížit její účinnost.


Podrobný diagram kamna Loginov

Komínové zařízení


Komínová prasata

Důležité! Trubka by měla být umístěna mimo omítnuté stěny ve vzdálenosti 1,2 m. Vzdálenost od dřevěných konstrukcí je 1,5 m.

Rada. Položení potrubí přes dřevěný strop a střechu je poměrně náročný proces. Je mnohem snazší jej vyvést otvorem ve zdi nebo okně.


Výstup kouře oknem

Zvyšujeme účinnost pece

Kachlová kamna dokáží vytápět místnost během několika minut. Do topeniště lze navíc házet vše, co přijde pod ruku: protože v ní není rozvětvená síť komínů a kouř v ní vychází „přímo“, není třeba se obávat, že by se ucpaly.


Kachlová kamna v pouzdře


Kulatá pec s přídavným spalováním a pláštěm s tepelnou pistolí


Sporák s komínovými lokty


Schéma kamenných kamen s pískovým zásypem, pec je vyrobena z trubky o průměru 500 mm, její délka je 650 mm

• trouba, obložené 1-2 vrstvami cihel, bude se zahřívat mnohem déle;


Cihlová obrazovka

• záleží také na objemu pece: čím více oblast jeho zdí, tím více tepla dají do místnosti;
cihly nebo plech, na kterém jsou kamna nainstalována, pomůže nejen chránit místnost před ohněm, ale také udržovat teplo.

Související video: Kachlová kamna pro kutily

Doporučeno: Pánská móda 2020

Módní kožená taška a hodinky jako dárek. Vyprázdněte kapsy klíčů, telefonů a dalších drobností. Nejlepší cena pro naše čtenáře za stylové pánské doplňky. Klikněte na obrázek právě teď!

Možnosti komína

Komínové zařízení zahrnuje použití jednoho ze tří možných schémat, lišících se v místě, kde vychází potrubí:

Doporučení k instalaci

Odkaz. Pece zahrnují černé tmely určené pro maximální teplotu 1 500 ° C. Červené sloučeniny s octovým zápachem jsou určeny pro automobily a nepůjdou ke spojování kouřovodu.

Jak správně vyrobit připojené komíny kamen:

Důležité. Komín, který vstupuje do zdi nebo stropu, musí být izolován nehořlavou čedičovou izolací. Nejlepší možností je použít sendvič.

Instalace vnitřního komína přes strop se provádí stejným způsobem. Rozdíl je v tom, že odvaděč kondenzátu je umístěn uvnitř místnosti a průchod střechou je utěsněn speciálním komínovým krytem (master — flush).

Metody kladení komínových trubek

Existují 2 klasické možnosti instalace komínů používaných pro kamna:

 1. Závěr vodorovného úseku od kamen do ulice a napojení na svislé potrubí připojené ke zdi budovy.
 2. Svislý kouřovod stoupá přímo z kamen a prochází podkrovím a střechou.

Přednost se dává jednodušší a levnější variantě v závislosti na typu vytápěné budovy:

Při výběru vhodné možnosti je třeba vzít v úvahu potřebu vyčistit komín od sazí a odvádět kondenzát. Například stěna budovy se nachází v blízkosti přilehlé oblasti — pak zbude příliš málo místa pro obsluhu kouřového kanálu.

Provoz komína a pravidla čištění

Přibližně každých šest měsíců je nutné pečlivě zkontrolovat strukturu. Na tom závisí bezpečnost lidí a budov. Pokud najdete spálené, rezavé nebo popraskané kovy, měli byste je vyměnit. To je výhoda prefabrikované konstrukce.

Funkce čištění komínů

Pravidelná údržba komína výrazně prodlužuje životnost topného zařízení, zvyšuje jeho účinnost a snižuje riziko požáru.

Jak určit výšku potrubí

Optimální konstrukční výška je obvykle asi pět metrů, jinak může dojít k zpětnému tahu. Správný komín pro kamna v garáži však může být nižší. Pro výšku potrubí nad střechou platí následující pravidla:

Po dokončení instalace celé konstrukce jsou švy pečlivě potaženy tepelně odolným tmelem, aby se zabránilo průniku spalin do místnosti.

Jak vyrobit kamenný sporák: zařízení a obvody

Volba konstrukce pece závisí na tom, jaký materiál je použit jako palivo. Každý uživatel sám určuje míru jeho dostupnosti a ekonomické proveditelnosti.

Je to hořlavý materiál, který má různé teploty a vzorce spalování, které určují principy vytváření různých modifikací zařízení.

Kamna na odpadní olej

Za tímto účelem se oheň zapaluje hadrem namočeným v benzínu nebo petroleji. Po zahřátí se palivo rozdělí na jednodušší hořlavé látky. Dále se proces spalování pyrolýzou podporuje.

Dobré vědět:  Jak kreativně vyzdobit pokoj pro dospívající dívku

Podrobný popis práce

Výroba kamenných kamen na odpadním oleji probíhá v následujícím pořadí:

Konstrukce válcového dvouobjemového kotle během těžby zajišťuje vysokou teplotu a úplné spalování paliva. Místo válcových kamer lze použít obdélníkové kamery.

Jak trouba funguje

Trubka s otvory instalovanými v první komoře slouží jako komora sekundárního přídavného spalování — dochází v ní k pyrolýznímu rozkladu paliva, které se odpařuje zahříváním v první komoře.

Další válcová nádoba je vybavena vnitřní přepážkou, která snižuje rychlost během pohybu produktů spalování a zajišťuje zvýšení oxidačního stavu sloučenin dusíku. Zároveň slouží jako infračervený i konvekční ohřívač.

Těžba se nejčastěji používá jako palivo v kamen kamnech pro garáž. Ze všech topných zařízení je to jedno z nejnebezpečnějších.

Pokud se někdo rozhodne porušit pravidla požární bezpečnosti a vyrobit si kamna samostatně, je lepší vyčlenit samostatnou místnost pro kotelnu nebo ji ohradit cihlovou zdí.

Na našem webu jsou další materiály pro výrobu kamen pomocí odpadního oleje:

Kamna na tuhá paliva

Nejdostupnějším a nejhospodárnějším palivovým materiálem je stále palivové dřevo, cihly, uhlí. Jeho použití je nejméně bezpečné, a proto je nejsnadnější vyrobit kamna na takové palivo.

Existuje mnoho možností pro různé modifikace buržoazie vyrobené vlastními rukama. Zvažme nejběžnější modely.

Kachlová kamna z válce a sudu

Stará silnostěnná plynová láhev je vhodná pro všechna paliva, včetně uhlí. Jednoduchý design zvládne úkol rychlého ohřátí místnosti, ale jakmile se zastaví tok paliva, rychle se ochladí.

Domácí válcová trouba je kompaktní a elegantní. Taková kamenná kamna se používají pro letní sídlo, provizorium, garáž.

Podrobný popis procesu výroby domácího komína pro kamna jsme zkoumali v jiném článku.

Kachlová kamna z plynového válce mohou být také použita jako základ pro další konstrukci ohřívače vody, protože se také nazývá „Titan“. K tomu je na sporáku nainstalována nerezová nádoba, kterou prochází komínové potrubí.

Voda v kotli na dřevo se rychle ohřívá a používá se málo palivového dřeva — v létě stačí jedna záložka v malé topeništi.

U kamenných kamen je vhodná také kovová nádoba se stěnami o tloušťce nejméně 3 mm. Otevřená horní část nádoby je uzavřena plechem a svařena.

Ve víku nebo stěně pro komín je vyříznut otvor. Jeho průměr by měl být nejméně 100–150 mm. Horní část v takovém kamenném sporáku se zahřeje natolik, že na něm bude možné vařit jídlo a ohřívat vodu.

Na našem webu jsou také podrobnější pokyny s diagramy a výkresy pro výrobu sporáku z plynové láhve.

Vlastnosti kamenných kamen na pilinách

Doporučujeme vám podívat se na informace o tom, jak si vyrobit brikety z pilin na vlastní pěst.

Základem pece může být kovový sud s otevřenou horní částí (pokud je nádoba utěsněna, horní část je odříznuta) nebo trubkou o průměru 300 až 600 mm.

Poté je z plechu o tloušťce tří nebo více milimetrů vyříznut kovový kruh, který by měl být menší než vnitřní průměr hlavně. Uprostřed je vyříznut otvor o průměru 100 mm pro kužel pro pěchování pilin.

Obrobek je přivařen ke stranám hlavně. Pomocí tohoto kruhu je popelník oplocen — v něm bude pomocí hoblin nebo třísek provedeno zapálení. Výška popelníku by měla být 100-200 mm.

Pod svařovaným kruhem je vyříznuto okno, které bude sloužit jako dmychadlo. Záclony jsou přivařeny k vyříznutému kusu kovu, čímž se vytvoří dveře pro stejný otvor.

Ve víku nádoby je vytvořen výstup do komína. Víko by mělo těsně přiléhat na kamna a mělo by být vyrobeno z poměrně silného plechu, jinak rychle shoří.

Závěry a užitečné video k danému tématu

Jak maximalizovat potenciál sporáku na použitém motorovém oleji:

Vylepšená kamna z plynové lahve se sekundárním přídavným spalováním:

Návrh a pravidla pro používání pece Bubafonya s dlouhým spalováním:

Při výrobě domácích sporáků byste neměli zapomenout na preventivní opatření. Jeho konstrukce by měla co nejvíce chránit před šířením ohně.

Zanedbání pravidel požární bezpečnosti může hrát krutý vtip s těmi, kteří chtějí ušetřit peníze za nákup průmyslového modelu.

Dobré vědět:  Hmoždinky pro tepelnou izolaci: jak zafixovat izolaci

Používáte domácí kamna na břicho déle než rok? Řekněte nám, jaké schéma jste použili a co bylo při sestavování kamen nejtěžší.

Možná jste vylepšili kamna na břicho jedním ze způsobů popsaných v článku? Sdílejte své zkušenosti a obrázky domácích kamen v komentářích k tomuto článku — vaše úspěchy budou inspirovat ostatní uživatele k experimentování.

Jak vyrobit komín pro krbová kamna

Výběr materiálu

Aby byla vyráběná konstrukce vysoce kvalitní, je nejprve nutné rozhodnout o materiálu.

Technologie výroby

Když jste se rozhodli pro materiál, můžete začít vyrábět. Proces instalace spočívá ve správném umístění komína.

Pokud jsou kamna umístěna na ulici, nemůžete zkomplikovat instalaci komína, ale jednoduše nalepit potrubí do stávajícího otvoru.

Pokud jsou kamenná kamna v místnosti, pro nejjednodušší komín budete muset postavit dvě části — vnitřní a vnější. Upevnění těchto částí se provádí v podkroví nebo pod střechou.

Pomocí této metody instalace je možné vyměnit vyhořelý díl, je-li to nutné, aniž by byla konstrukce úplně demontována.

S určitými zkušenostmi můžete nezávisle vyrobit trubku z ocelového plechu požadovaného průměru.

Instalace komínu standardní velikosti vyžaduje následující materiály:

 • jedno koleno o rozměrech 10 * 120 cm;
 • dvě kolena o rozměrech 16 * 120 cm;
 • tři kolena o rozměrech 16 * 10 cm;
 • odpaliště se zástrčkou — 16 cm;
 • houba — 20 cm.

Určité vlastnosti místnosti, ve které jsou kamna instalována, mohou vyžadovat další prvky: průhledné sklo, hledí, tepelnou izolaci a podobně.

Aby bylo možné provést dodatečné utěsnění spojů potrubí, může být zapotřebí azbestový kord nebo speciální prostředek.

Stojí za zvážení, že uvedené velikosti potrubí se mohou lišit v závislosti na instalovaných kamnech a dostupném průměru komína.

Po dokončení přípravy všech těchto materiálů můžete pokračovat ve sběru komína pro kamna:

Pravidla péče

Pro správnou funkci je nutné pravidelně se starat o komín:

Navzdory skutečnosti, že se tento proces zdá být poměrně komplikovaný, s trochou úsilí můžete samostatně vyrobit komín pro kamna.

Možnosti komína pro sporák

Komínové zařízení zahrnuje použití jednoho ze tří možných schémat, lišících se v místě, kde vychází potrubí:

Při sestavování tohoto typu svislého potrubí je třeba dbát na:

Pořadí práce je v tomto případě následující:

Komínové vzory

V interiéru se instalace bude lišit v závislosti na vybraném ze tří typů instalace. Zvažte jednotlivé vlastnosti místnosti, velikost a požární bezpečnost.

Kachlová kamna jsou přenosná kamna, takže je lepší odmítnout stavět pevný cihlový komín. Z dalších možností nejčastěji najdete dvě řešení:

Komínová schémata neznamenají širokou škálu. Majitel domu si bude muset vybrat jednu ze tří možností:

Výběr místa pro komín

Chcete-li zjistit, jak vyrobit komín pro kamna, musíte se seznámit s technologií jeho konstrukce. Před provedením práce byste měli zjistit konstrukční prvky. Je také nutné postarat se o přípravu potřebných materiálů:

Použití azbestocementových trubek pro odstranění kouře ze sporáku se provádí pouze v horní části komína. Existuje několik důvodů:

Kovové prvky komína odolávají vysokým teplotám, snadno se připojují a jsou levné

Po rozhodnutí o konstrukčních vlastnostech komína, znalosti délky potrubí a umístění kamen, je snadné určit množství materiálu pro výrobu kovových kolen a rovných profilů.

Pro vlastní výrobu budete potřebovat následující nástroje:

Složení sady použitých nástrojů závisí na tloušťce plechů použitých k výrobě komína.

Opatření pro přípravu montáže komína zajišťují výrobu souboru kovových výrobků. Musí být připraveny následující prvky potrubí:

  rovné části potrubí požadované velikosti a průměru. Parametry dálnic musí odpovídat průměru otvoru v kamnech a dříve provedeným výpočtům;

Počet přímých úseků potrubí je určen délkou komína

T-kus je umístěn na přechodu z vodorovné části do svislé, při vyjímání zátky můžete potrubí zkontrolovat a vyčistit

Rohové prvky umožňují vytvořit jinou konfiguraci komína

Uzávěr na hlavě chrání komín před nečistotami a cizími předměty

Před zahájením práce musíte:

Pro vedení komína hlavními stěnami je zapotřebí speciální spojovací sklo

Instalace komína nevyžaduje zvláštní kvalifikaci a je v moci domácích řemeslníků.

 • nekorodovat;
 • být odolný;
 • odolávat vysokým teplotám.

Zřídka se vyrábí komín pro kutilské kamny z azbestocementu. Důvodů je více než dost:

Dobré vědět:  Sádra a cement - jsou kompatibilní nebo ne?

Prahová teplota je příliš nízká — pouze 300 stupňů;

Drsnost vnitřního povrchu je důvodem pro poměrně rychlé ucpávání sazí;

Saze nahromaděné v komíně se nakonec zapálí, což vede k vyhoření komína;

Azbestocementové trubky jsou objemné a drahé;

Při uspořádání komína pro kamna v garáži nebo v dílně je jako nejúčinnější často zvolena první metoda.

Výroba komínů

Pro zvýšení spolehlivosti vertikálního kanálu a zajištění jeho dlouhé životnosti by měla být jako materiál pro jeho výrobu zvolena legovaná ocel. To je způsobeno skutečností, že tento kov je odolný proti korozi a oxidaci.

Práce na vytvoření komína zahrnuje následující akce:

Při spojování dílů je třeba se vyhnout namáhání válcového produktu, protože by to mohlo vést k vyskakování okrajů. Optimální je, když jsou vzájemně přitahovány pod napětím.

 1. Pro spolehlivost spojení je vhodné před ohnutím jazyka a poklepáním na šev jej po celé délce natřít speciálním tmelem nebo k tomuto účelu použít protipožární pásku.
 2. Ve výsledku se proces spojování potrubí stává komplikovanějším. I když to lze napravit provedením podélných řezů na jednom válcovém produktu s krokem 2 cm, následným zatlačením trubky do trubky a utažením spoje svorkou, jejíž šířka by měla přesahovat délku zářezu. V závěrečné fázi lze spoj ošetřit tmelem.

K připojení částí potrubí je zapotřebí svařovací stroj

Abyste mohli vyrobit komín vlastními rukama, budete potřebovat:

Změří se vzdálenosti úlomků trubek (je vhodné předem vypočítat rozměry a průměr nebo použít hotové výkresy) a odříznou se potřebné součásti. Při „skládání“ plechu je třeba brát v úvahu průměry různých prvků komína.

Trubky z azbestocementu by měly být namontovány mimo samotná kamna. Obvykle se instalují jako druhá část komína. Při přístupu k místu s azbestocementovou trubkou se kouř ochladí.

Účel komína ve sporáku

 1. Poskytuje odstranění produktů spalování paliva, jejichž teplota se může pohybovat od 600 do 950 ° C.

Moderní kamna s komínem zajišťují efektivní vytápění místnosti a harmonicky zapadají do interiéru

Vzhledem k závažnosti úkolů prováděných komínem je věnována zvýšená pozornost jeho správné výrobě a instalaci.

Kovový komín kamen byl tradičně připojen přímo k peci kamen a přímo odváděl výfukové plyny mimo místnost.

V současné době byl design komínu modernizován a skládá se ze dvou funkčních částí:

 1. Výměník tepla připojený k tělesu topného zařízení.
 2. Plynový výstup, který zajišťuje přímé odvádění spalin mimo místnost.

Technické vlastnosti části pro výměnu tepla jsou určeny konstrukcí pece a konstrukcí kamen:

Rotační tlumič umožňuje změnit část potrubí na výstupu ze sporáku

Hlavní fáze výroby kamenných kamen


Krabicové svařování

4. Aby se zabránilo chybám, je skříň pro pec nejprve přichycena pouze svařením na několika místech a teprve poté, po kontrole jejích vodorovných a svislých, jsou svary svařeny.

Důležité! Všechny spoje v krytu jsou pečlivě svařeny; zkontrolovat švy pro těsnost můžete klouby potřít křídou nebo petrolejem.

Rada. Je lepší udělat rošt ze 2-3 odnímatelných částí. V opačném případě bude při výměně spáleného roštu obtížné jej vyjmout ze spalovací komory.

7. Rošt je svařen ze silných ocelových tyčí nebo pásů o šířce 30 mm. Jsou připevněny ke 2 výztužným žebrům — prutům o průměru 20 mm. Protože rošty v průběhu času vyhoří, je lepší udělat takový rošt odnímatelný.


Výroba roštu


Schéma průchodu plynů v jednoduchém sporáku a troubě s instalovaným reflektorem

9. Dále je horní část krabice přivařena a poté v ní vystřižena otvor pro potrubí.


Otvor pro potrubí


Svařování dveří

Důležité! Při připevňování dveří přizpůsobit je tělu co nejtěsněji; za tímto účelem jsou narovnány (vyrovnány) a vyčištěny šmirgelovým kotoučem. Klínové západky, které zavírají dveře, přiléhají co nejtěsněji k tělu.


Klapka výstupu kouře

Pravidla pro bezpečnou instalaci kovové trouby

Důležité! Pracovní trouba vyžaduje dohled. Neměli byste být dlouho pryč z místnosti, kde jsou kamna vyhřívaná.


Instalace kamen na cihlovém podstavci

Funkce komína

Vertikální kamna jsou vybavena složitějším komínem. Používá stejný systém kolen. Ale pro zvýšení efektivity se používá spirálový systém. Tato konstrukce umožňuje zadržet kouř a prodloužit životnost pece.

Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector