Komíny a jejich typy: co si vybrat pro koupel

Typy komínů a zařízení

Jakým teplotám vydrží komín a lze pro saunový komín použít několik trubek?

příklady zařízení kovových a cihlových komínů

Vezměte prosím na vědomí, že vyňatá zařízení musí být obklopena dostatečně silnými a silnými stěnami:

Někteří majitelé mají v lázeňském domě nainstalován více než jeden sporák, ale dva nebo dokonce více. Pokud dáváte přednost takovému systému, zkontrolujte instalační proces:

Instalace komína do vany a její následné čištění

Pamatujte: pokud najdete na stropě vany saze, znamená to nesprávnou montáž komína nebo nekvalitní instalaci.


Ve vaně probíhá mechanické i důkladnější — chemické čištění komína.

  U první metody budete potřebovat štětec a dlouhou tyč. Pracujte, pokud je to možné, pomalu a velmi opatrně a na samém konci odstraňte nahromadění spadlých sazí ze sporáku uvnitř vany.

chemický čistič komínů

Designové vlastnosti

Jeho trvanlivost přímo závisí na konstrukci komína. Jednoduše řečeno, čím složitější a promyšlenější je design, tím více prvků obsahuje, tím déle vydrží.

Většina majitelů domů se obvykle rozhodne pro modely s jednou stěnou. Jsou levné a nenáročné, ale je třeba mít na paměti, že životnost takové jednotky není delší než 5 let.

Spolehlivější verzí komína je konstrukce „sendvičového“ typu: když je mezi dvě trubky položena speciální vrstva složená z čedičové minerální vlny.

Co potřebujete vědět při používání plynového kotle:

 1. Můžete použít jak připojení z centrálního plynovodu, tak plyn pocházející z lahví, ale v druhém případě musí být lahve umístěny v jiné místnosti ve speciálně vybavené skříni.
 2. Použijte automatický řídicí systém a nezapomeňte nainstalovat analyzátor plynu, abyste zajistili bezpečný provoz.
 3. Ujistěte se, že základna trouby je vyrobena ze žáruvzdorných materiálů a že stěny a podlaha jsou nejméně 10 cm kolem trouby.
 4. Požadovaným materiálem pro kovové trubky je měď nebo ocel, ale takové trubky jsou vhodné pouze pro plynový kotel.

Výběr komína pro koupel:

 1. Nástěnné nebo venkovní. Takové komíny jsou vyvedeny ven a jejich potrubí je upevněno podél stěny svisle nahoru.
 2. Vnitřní. Trubka je umístěna uvnitř budovy a je vyvedena přes střechu.

Hlavní výhody

Podle statistik jsou plynové kotle pro sauny lídrem v prodeji všech typů topných zařízení instalovaných v parních místnostech. To je způsobeno skutečností, že jejich výhody jsou nepopiratelné:

Za hlavní nevýhodu lze považovat poměrně vysokou frekvenci mimořádných událostí. Jsou způsobeny instalací necertifikovaného zařízení a porušením provozních norem.

Pokud si vyberete kamna s rozumem a neporušujete bezpečnostní opatření, pak plynové hořáky budou sloužit v normálním režimu po celá desetiletí.

Jak si vybrat plynový sporák

Pokud nastal čas vyměnit kamna na dřevo za moderní topné zařízení, měla by se k její volbě přistupovat se vší odpovědností.

Důvodem výše uvedených mimořádných událostí je často touha ušetřit peníze a koupit hořáky nebo kamna co nejlevněji. Při výběru plynového topného zařízení by se měla dodržovat určitá pravidla:

Dobré vědět:  Plot z vlnité lepenky se základem

Během provozu je třeba zabránit plynovým pecím. Toto opatření je povinné. Toto pravidlo musí být přísně dodržováno. Nedodržení zásadně zvyšuje riziko nouze.

Pravidla pro instalaci plynových trub

K procesu instalace plynových topných zařízení je třeba přistupovat co nejodpovědněji. Správnost instalace určuje nejen účinnost fungování, ale také bezpečnost lidí navštěvujících koupel.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat komínu. Plynový sporák je připojen ke komínu trubkami z nerezové oceli. V tomto případě musí ohyby potrubí do sebe vstupovat nejméně o poloviční průměr.

Plynový kotel je instalován současně v parní místnosti a šatně. Přední strana s hořáky by měla být umístěna v šatně. Tím se eliminuje možnost hašení požáru v důsledku vniknutí vody. V parní místnosti je umístěn kotel na vodu a ohřívač.

Předpokladem pro provoz plynové trouby je přítomnost kapuce a oken s ventilačními otvory v šatně. Dveře by se měly otevírat směrem ven. Délka komína musí být nejméně 5 metrů.

Který komín zvolit pro koupel?

Jeho zařízení závisí na typu ohřívače kamen, ale můžete předem rozhodnout o materiálu výroby. Volí se mezi následujícími:

 • ocel
 • cihlový
 • keramický

Materiály a vlastnosti výroby komína pro kamna na dřevo

Výběr materiálu pro komín bude záviset na tom, která kamna jsou instalována ve vaně.

Kovový saunový komín

 • Azbestobetonová verze komínů, zejména pro saunová kamna, je nežádoucí z nejdůležitějšího důvodu — pórovitosti materiálu. Kvůli strukturálním vlastnostem azbestocementu zůstává kondenzát na stěnách kanálu po dlouhou dobu nebo se do nich dokonce absorbuje, což vede ke zničení materiálu. Takové potrubí může prasknout nebo v případě vyhoření dokonce vybuchnout. Aby se snížila tvorba kondenzátu, je trubka z azbestocementu opatřena tepelnou izolací a pokryta zdivem.

Je také nutné správně vypočítat průměr potrubí — pokud je větší, než je nutné, kouř stoupající skrz něj se rychle ochladí, což také přispívá ke tvorbě kondenzátu.

Stojí za to věnovat zvláštní pozornost výběru tloušťky komína vany. Vnitřní verze komína musí mít stěny nejméně 12 cm a vnější — tloušťka 38 — 40 cm. Tím se také zabrání rychlému ochlazení, což znamená kondenzaci vlhkosti.

Někdy se u saunových kamen používá kombinovaný design komína. V tomto případě je jeho spodní část postavena z cihel a horní část procházející stropy a střechou je vyrobena z moderní sendvičové trubky.

Přechod z cihlového na kovový komín

Tato možnost umožňuje uspořádat úhledné malé průchody, které bude snazší uspořádat pomocí tepelně odolného materiálu.

Video: zajímavá verze komínového zařízení ve vaně

Líbil se vám článek?
Ušetřete, abyste neprohráli!

Kritéria pro výběr saunových kamen

Při výběru věnujte pozornost nejen materiálu. Je to samozřejmě důležité, ale nejdůležitějším kritériem je výkon pece.

Výběr saunových kamen elektrickou energií

Síla musí být optimální pro konkrétní případ

Další kritéria

1. Typ paliva

K dispozici jsou pece na dřevo, elektrické pece, plynové a kombinované pece.

Dobré vědět:  Bezrámový nábytek: tajemství volby

Saunová kamna na dřevo

Dřevo se jako palivo používá od nepaměti. Tento zdroj tepla je spolehlivý, a proto jsou taková kamna velmi oblíbená.

Důležité: Spalovací kamna na dřevo jsou ideální pro ty, kteří mají na místě výpadek proudu a nedochází k jeho zplyňování.

Kamna na plynovou saunu

Tento typ pece se vyznačuje přítomností termostatu a plynového bezpečnostního zařízení. Zdrojem plynu je samozřejmě buď hlavní plynovod, nebo lahvový plyn.

Elektrická saunová kamna

Konečně nejoblíbenějším typem saunových kamen jsou dnes elektrická kamna. Liší se tvarem, velikostí a výkonem. Pracují samozřejmě z elektřiny.

Elektrická trouba na vanu. Fotografie ze stránek s-sauna.com

Kombinované modely práce na dvou druzích paliva. Například existují kamna na plynové dřevo. Používají palivové dřevo a zkapalněný plyn. Jejich konstrukce zajišťuje topeniště pro palivové dříví a zařízení spalující plyn.

2. Umístění topeniště

Na tomto základě se pece dělí na obyčejný a s prodlouženým topeništěm. Prodloužený umožňuje ohřívat parní místnost ze sousední místnosti. Tím se zvyšuje úroveň požární bezpečnosti a mikroklima vany je pohodlnější.

3. Zdroj páry

Parní generátor pro koupel. Fotografie ze stránky banya-expert.com

4. Vlastnosti vytápění místnosti

Saunová kamna mohou být Studený a horký. Nejprve se stěny nebudou ohřívat nad + 45 ° C. Druhé se mohou zahřát na + 100 ° C. Přes stěny se vydává teplo přesně.

5. Formulář

K dispozici jsou 3 hlavní typy saunových kamen: obdélníkový, tvarovaný, válcový.

Komínové zařízení pro saunová kamna

Komínové zařízení pece ve vaně

Typy komínů

Prozkoumejme některé konstrukční vlastnosti a výhody každého typu ventilačních trubek.

Cihlový

Při výrobě cihlového komína se používají 2 způsoby zdiva:

Vyrobeno z kovu

Mezi výhody patří:

 • rychlost instalace;
 • nízké ceny materiálu;
 • hladký vnitřní povrch zabraňuje rychlému usazování sazí na stěnách, ale v důsledku teplotního rozdílu se na ocelové stěny nanáší vrstva kondenzace.

Pro oblasti s nízkými teplotami se doporučuje vybavit vany cihelami nebo komíny se zvýšenou vrstvou tepelné izolace.

Ostatní

Čištění a údržba

Hlavním úkolem je vyčistit vnitřní povrchy od sazí. Při prvním snížení úrovně trakce budete muset okamžitě vyčistit kanály od ulpívajících sazí. Pro prevenci se taková práce provádí alespoň 1krát za 30 dní.

Můžete nainstalovat silný ventilátor a nasměrovat proud vzduchu do potrubí. Nezapomeňte varovat své sousedy před vaší operací. Jinak máte zaručené potíže a praní věcí sousedů.

Jaké kameny jsou pro vás nejlepší?

Je zajímavé, že různé kameny pro saunová kamna se liší nejen silou a trvanlivostí, ale každý má také své vlastní léčivé vlastnosti — vyberte si sami ty, které se zdají být užitečnější.

Řeka a moře oblázky: levné a veselé

Gabbro-diabase: nejoblíbenější možnost

Talcochlorit: pro lehkou a příjemnou páru

Toto ekologické plemeno je mnohem hustší a odolnější než předchozí. Mastkové kameny mají různé odstíny šedé, nejsou na první pohled tak atraktivní, ale potěší svou vynikající tepelnou kapacitou — ne nadarmo jsou obloženy kamny na koupání.

Dobré vědět:  Hliníkový topný radiátor: video o opravě kutilů

Talcochlorit při zahřátí nevydává žádné škodlivé nečistoty, ale některé jeho kameny bohužel mohou „zaprášit“. I když tomu lze zabránit — před prvním použitím je musíte pouze dobře umýt a ohřát.

Talcochlorit se ohřívá rychleji než cihla, akumuluje teplo 2,5krát více a rovnoměrně a po dlouhou dobu ho vydává. Pára z jejích rozžhavených kamenů se ukáže být příjemnější a lehčí.

Čedič nebo vulkanit: odolnost proti přehřátí

Pára z horkého čediče se ukáže být dlouhotrvající a intenzivní a za cenu tento kámen, kupodivu, potěší.

Jadeit: pro krásu a zdraví

Síla jadeidu je 2–3krát větší než u jiných kamenů do koupele, absorpce vody je nízká a tepelná kapacita je vysoká. Udržuje teplo po dlouhou dobu, ale pára je silná. Zde je jen spousta jadeitu.

Malinový křemenec: originální barva a trvanlivost

Bílý křemen: horký led s ozonem

Výhody a nevýhody

Cihlová nebo kamenná kamna mají mnoho výhod:

Materiál pro výrobu je cihla, vypadá velmi krásně, takže lze vynechat dokončovací práce ve formě obkladu nebo omítky. Ale pokud existuje touha, můžete použít dekorativní kámen nebo dlaždice, dlaždice.

Jako palivo používají improvizované materiály, které lze najít na jakémkoli pozemku domácnosti v podobě větví, tyčinek, suché trávy, hranolků, mechu nebo nákupu surovin v obchodě.

Cihlové pece mohou mít nevýhody:

Nejjednodušší možností by bylo koupit hotový výrobek. Pokud vezmete v úvahu více zjednodušených možností pro koupel, můžete se zastavit u kovových kamen.

Cihlová kamna na koupel lze rozdělit do dvou kategorií:

 • neustálá akce;
 • pravidelné akce.

Při výběru kamen na koupání mnozí nechápou úplně rozdíl mezi ruskou a finskou lázní.

U saunových kamen se hlavním úkolem stává maximální vytápění a použití kamenné výplně k udržení požadované teploty v místnosti a vytváření páry.

Rozdělení pecí na typy závisí také na volbě paliva, které je k tomu zapotřebí. Můžete se rozhodnout pro jednotku, která pracuje ze sítě, ze dřeva nebo z plynu.

Ani nejmenší jednoduchá kamna pro ruskou lázeň by neměla být postavena bez podrobného schématu. Před zahájením práce byste měli napsat podrobný plán, nakreslit výkresy, označit požadované rozměry.

Při studiu všech problémů je důležité si uvědomit, že uspořádání kamen pro koupel je nemožné bez dodržování pravidel požární bezpečnosti.

Nikdo nebude tvrdit, že koupel není jen na mytí těla, je to místo pro relaxaci, zde se můžete zbavit neduhů a jednoduše zvýšit svoji vitalitu a náladu.

Jak dobře lze postup provést, záleží na správně složených kamnech v parní místnosti. Jeden jedním z nejoblíbenějších modelů jsou kamna s topeništěm v šatně.

Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector