Které žárovky jsou lepší pro byt: 12V nebo 220V?

Co je dobré a špatné na 12voltových lampách?

Vzhledem k tomu, že napětí je velmi nízké, při práci s takovými lampami se nemusíte bát přepětí v síti. Proto se tyto výrobky doporučují používat v místnostech, kde je zvýšené nebezpečí. Pro kotelnu jsou tedy nenahraditelní.

Tyto žárovky se doporučují používat v místnostech s vysokou vlhkostí. Mluvíme o koupelnách, saunách, venku i pokojích, kde je nainstalován bazén.

Je to jednodušší s kabeláží, pokud jsou takové žárovky nainstalovány. Závěrem je, že nemusí vytvářet další ochranu. Protože je napětí nízké, není nutné používat vlnité trubky a kabelové kanály.

12V žárovky odebírají vysoký proud. S klesajícím napětím se proudový výkyv zvyšuje paralelně. Proto je pro vedení vhodný vodič o velikosti nejméně 1,5 metrů čtverečních. mm, s co nejmenším počtem zákrutů.

Výrobky z 12 V se aktivně používají k výrobě reflektorů pro napnuté nebo zavěšené stropy. Používají se také k osvětlení výkladů a prostor obchodů, hal kaváren.

Výhody a nevýhody LED žárovek.

Výhody

 • Vynikající ekonomika. I lampa s nejnižším příkonem dokáže skvěle osvětlit každou místnost. V průměru je poměr 10W až 100W.
 • Nemá žádný škodlivý účinek na oční tkáň. Pokud práce vyžaduje stálé namáhání očí, je LED první volbou.
 • Lampa generuje během provozu minimální teplo.
 • Komponenty svítidla jsou při recyklaci šetrnější k životnímu prostředí.
 • Obrovská životnost podle moderních standardů pro tento typ produktu. Někteří výrobci požadují 10 let služby.
 • Nízká hmotnost a odolnost proti mechanickým nárazům.

nevýhody

 • Největší nevýhodou v současné době je samozřejmě cena. Ale s vědomím mechanismů trhu to nebude trvat dlouho. Jakmile se technologie dostane do masové spotřeby, cena poklesne.
 • Další nevýhoda se týká pouze částečně nevýhod technologie, ale s největší pravděpodobností výrobních problémů. Mnoho pochybných výrobců, kteří se snaží ušetřit peníze, předem vydávají nekvalitní produkt, který má problémy s výkonem. Jediným řešením je vybrat správnou značku při nákupu produktu. Co hledat při výběru LED žárovek.

Náš život je přímo závislý na světle. Každá osoba si proto dříve nebo později v obchodě zakoupí LED lampu. Zvažte, co hledat při výběru LED osvětlení.

Přehled výrobců lamp:

1. Domácí výrobci.

Jedinou nevýhodou této skupiny je malý podíl na trhu. To je způsobeno skutečností, že poptávka po energeticky úsporných zařízeních u nás vzrostla mnohem později než v zahraničí. Zde jsou hlavní ruští hráči na trhu s LED lampami:

V současné době se jedná o nejlepší společnosti vyrábějící LED lampy pro domácnost, jejichž výrobky jsou testovány nejen v Rusku, ale i v zahraničí.

2 Neznámá čínská výroba.

Druhá skupina výrobců, zvlášť zvýrazníme čínské noname velkým písmenem

3. Slavné čínské značky.

Jedná se o skupinu výrobců, která je plně zodpovědná za technické vlastnosti produktů, je na trhu již několik let a má všechny požadované certifikáty.

4. Evropští výrobci a Japonsko.

Spojme tyto organizace do jedné skupiny podle následujících hlavních kritérií: kvalita, ekologická nezávadnost produktů a dlouhá zkušenost. Tyto země vyvinuly LED osvětlení mnohem dříve, takže tyto značky nastavily určitou laťku kvality.

Výrobky se používají v mnoha průmyslových odvětvích. Použití optických čoček, díky nimž je distribuce světla rovnoměrná, se stalo jakousi vizitkou.

Dobré vědět:  Zajímavé designové řešení pro malé ložnice

5. Samostatnou skupinou jsou společné čínsko-ruské projekty. Tito výrobci se vyznačují nízkou cenou produktu, jeho jednoduchostí a spolehlivostí.

 • Nová éra. Značka vlastněná společností SVeto-Led. Společnost s devítiletými zkušenostmi a dobrými produkty za příjemnou cenu.
 • Ecola. Stal se slavným žárovkou GX53. Vynikající kombinace ceny a kvality. Je možné nakupovat jak na internetu, tak v maloobchodní síti.

TOP 3 nejlepší značky roku 2020.

 1. Hodnocení společností s LED lampami pro domácnost je vedeno firmou Philips. Nejrozšířenější, inzerovaná a zároveň vysoce kvalitní značka. Charakteristickým rysem společnosti je šetrnost k životnímu prostředí, dobře vyvinuté energeticky úsporné vlastnosti žárovek, životnost v provozu. Navzdory skutečnosti, že cena je jednou z nejvyšších, mnozí jsou ochotni za tento produkt zaplatit.
 2. Gauss. Druhé místo v horní části právem patří domácímu výrobci. Nejnovější technologie, originální design, nízké vytápění — to jsou vlastnosti, které navzdory poměrně vysoké ceně produktů ..
 3. Osram. Německá značka dosáhla v průběhu let nebývalých výšek a sbírala téměř všechny tituly. Tyto žárovky jsou opravdu ekonomické, spolehlivé a stojí za jejich peníze.

TOP 3 výrobci LED lamp v rozpočtovém segmentu v roce 2020.

Mnoho kupujících se ptá, který výrobce LED lamp je nejlepší z levných modelů. Ne každý je připraven koupit velmi drahý produkt pro běžnou lampu.

Navzdory skutečnosti, že LED žárovky jsou oblíbeným předmětem, který lze zakoupit v každém obchodě, výběr toho správného vám v budoucnu ušetří spoustu problémů.

220 V LED žárovky: klady a zápory

Výhody 220 V žárovek

 • Snadná instalace. Tyto žárovky nevyžadují napájení ani krokový transformátor. Musíte jej jen přišroubovat do lustru nebo nástěnné svítidla a použít jej. Taková lampa má několik LED a ovladač.
 • Vždy dostupný. Standardní patice lze zakoupit v jakémkoli železářství.
 • Existují modely pro bodové osvětlení. Například lampa Wolta 25S s paticí GU 5.3 a podobnými jsou ideální pro podhledy. Budou také skvěle fungovat v koupelně nebo kuchyni s vysokou vlhkostí. Nepotřebují spínaný napájecí zdroj.

Nevýhody lamp 220 V

 • Krátká životnost. Již jsme napsali, že u levných žárovek nízké kvality je odvod tepla ze základny, kde se nachází řidič, špatně organizovaný, a proto rychle dohoří. Obecně bylo zjištěno, že 220-voltové lampy vyhoří častěji než 12-voltové.
 • Nebezpečí úrazu elektrickým proudem. Ve srovnání s 12V je nebezpečí napětí 220V mnohem vyšší. Ačkoli stojí za zmínku, že doma, při správném používání lustrů, reflektorů a jiných svítidel, je extrémně vzácné dostat se pod napětí.

Pokud se nechcete obtěžovat instalací sestupného transformátoru nebo instalací napájecího zdroje, můžete si vzít běžné LED žárovky na 220 V. A v koupelně nebo sauně použijte ochranné stínění.

Napájení

První a pravděpodobně nejdůležitější vlastností pro kupující je výkon LED žárovek. Účinnost osvětlení bude záviset na tom, kolik wattů lampa spotřebuje.

Velmi důležitou nuancí, kterou si musíte pamatovat, je to, že při výměně žárovek za LED musí být výkon moderní verze snížen nejméně o 7,5krát. Jednoduše řečeno — pokud byla přišroubována 75 W žárovka, měla by být vybrána LED s výkonem asi 10 W.

Dobré vědět:  Hmoždinky pro tepelnou izolaci: jak zafixovat izolaci

Rozdíl můžete vidět ve srovnávací tabulce:

Doporučujeme také sledovat video, které porovnává alternativní zdroje energie šetřící energii:

Základní typ

Úhel rozptylu

Tento parametr je třeba vzít v úvahu také při výběru LED žárovek pro domácnost. Povaha osvětlení bude záviset na tom, zda je rozptylová čočka nainstalována a zda je z vnitřní strany potažena fosforem.

Věnujte také pozornost umístění LED diod. Pokud jsou všechny ve stejné rovině, světlo bude úzce směrováno. Současně víceúrovňové umístění diod vytvoří rozptýlené osvětlení.

Kompatibilní se stmívačem

Když jsme se podívali na pokyny pro připojení stmívače, věnovali jsme pozornost skutečnosti, že ne všechny modely stmívačů lze použít s ledovými lampami. LED diody pro připojení k stmívači musí být speciálně konstruovány, což musí být uvedeno na obalu.

Pokud zvolíte LED lampu, která nepracuje se stmívačem, stmívač i žárovky rychle selžou. Více o stmívatelných LED žárovkách se můžete dozvědět v našem souvisejícím článku!

Výrobci

Jak jste pochopili, hodně z výše uvedeného závisí na výrobci. Pokud jde o země, domácí i zahraniční společnosti vyrábějí poměrně spolehlivé produkty. Zvažme, jak vybrat správné LED lampy podle výrobce.

Pokud mluvíme o čínských LED žárovkách, osvědčily se společnosti jako Camelion, Jazzway a Electrum.

Nejlepší LED žárovky roku 2019

Takže jsme zjistili kritéria pro výběr LED lamp, pojďme si promluvit o tom, které modely je lepší zvolit pro dům a byt. Protože nejoblíbenějším typem základny je E27, bude provedeno odpovídající hodnocení.

Seznam 7 nejlepších žárovek podle webu Sam Electric:

Je také důležité vyzdvihnout nejlepší inteligentní LED žárovky v roce 2019:

 1. LED žárovka Yeelight, barva stříbrná (YLDP02YL), E27, 9 W.
 2. LIFX Mini, E27, A19, 9W.
 3. Rubetek RL-3103, E27, 7 W.
 4. LED žárovka Insteon.
 5. SONOFF B1.

Pomůže křemenná lampa v boji proti koronaviru?

Samozřejmě, kdyby lampa dokázala zbavit celé tělo virů, náš život by byl mnohem jednodušší. Ale ne — zpracovává pouze jednotlivé oblasti. Koronavirus tedy nemůže vyléčit žádná křemene.

Jaké parametry je třeba vzít v úvahu?

Vzhledem k velkému počtu typů zdrojů LED vyráběných domácími i zahraničními výrobci se výběr provádí s přihlédnutím k elektrickým a provozním charakteristikám. První jsou:

 1. Jmenovitý nebo ekvivalentní výkon.
 2. Úroveň světelného toku.
 3. Parametry teploty záře, podání barev a úhlu osvětlení.
 4. Velikost provozního napětí.
 5. Základní typ

Výkon se týká životnosti přístroje a záruky výrobce. Pojďme se nyní rychle podívat na každý z uvedených parametrů.

O jmenovitém a ekvivalentním výkonu

Mnoho zahraničních a ruských výrobců uvádí na obalu výkon ekvivalentní odpovídajícímu zdroji s vláknem.

Diodová 10W Gaussova žárovka (Gauss)

Úroveň světelného toku

Tabulka s přibližnými parametry světelného toku různých světelných zdrojů

Skutečnou hladinu průtoku lze nastavit pouze pomocí speciálního luxmetrického zařízení.

Měřič úrovně světelného toku

Parametry teploty záře, barevného podání a úhlu osvětlení

Pohodlí světelného zdroje přímo závisí na spektrofotometrickém parametru (teplota barev). Níže je stupnice, kde je indikován světelný zdroj odpovídající konkrétní teplotě barev.

Zjednodušená spektrofotometrická stupnice (chromatičnost)

Dobré vědět:  Větrání a digestoř v bytě a domě si můžete udělat sami

Pro pracovní prostory (kanceláře, prodejny, dílny atd.) Je lepší zvolit LED diody při neutrální teplotě. Toto světlo přispívá ke zvýšení výkonu.

Pokud jde o studené spektrum, jsou tyto lampy instalovány do pouličních lamp a používají se také pro sklady nebo jiné technické místnosti.

Stručně o barevném podání.

Příklad vykreslování s různými indexy vykreslování barev

Všimněte si, že LN koeficientu RA ne méně než 98, což je důvod, proč divadla používají takové žárovky pro reflektory. Na druhou stranu vysoce kvalitní zdroje LED umožňují vizualizovat ohromující světelné efekty.

Podhledová dioda, demonstrace účinků

Rozptyl světla.

Obrázek 7. Žárovka Philips (PHLIPS); B — levný čínský výrobek

Samostatně je třeba zmínit technologii Filament, která umožnila použít LED vlákna jako zdroj. U takových vzorků je úhel rozptylu srovnatelný s LN.

Žárovky pro domácnost Navigátor na LED vláknech

Pracovní napětí

LED žárovky Osram 220 V (A) a malé 12 V (B)

Stmívání.

K realizaci této možnosti v lampách napájených od 220 V je nutné zakoupit stmívatelné světelné zdroje, tedy ty, které mají schopnost řídit jas záře. Kromě toho budete potřebovat speciální stmívač.

Stmívač s dálkovým ovládáním pro ovládání domácích LED lamp

Základní typ

Ve zdrojích LED lze použít jak „klasické“ patice E27, tak E14 a další běžné modifikace. Níže je tabulka s nejpopulárnějšími sokly a jejich popisem.

Tabulka nejpoužívanějších patic lamp

Jak si vybrat LED žárovky pro váš domov?

Osvětlení pro 12 voltů v domě — jaké jsou výhody a nevýhody?

Výhody a důvody pro popularitu 12 voltů

Nejprve je 12 V velmi nízké napětí, které je považováno za podmíněně bezpečné pro lidský život a zdraví. Z tohoto důvodu je v místnostech s vysokým nebo zvýšeným stupněm nebezpečí použití 12voltových lamp vítáno standardy PUE.

Koupelna, kuchyň, venkovní nádvoří — to jsou místa, kde se vždy upřednostňovalo nízkonapěťové osvětlení. A ve stísněných a vlhkých suterénech je zcela nemožné provozovat síť s napětím 220 voltů a je nutné instalovat sestupný transformátor i pro napájení přenosných elektrických přijímačů.

Požáry, vážný úraz elektrickým proudem pro lidi ve 12voltovém osvětlovacím obvodu jsou prakticky vyloučeny.

Existuje však ještě jeden důvod, proč se 12v světelné obvody staly populární v obytných budovách a bytech. Jde o vznik a šíření reflektorů.

Jaké jsou výhody 12voltových osvětlovacích sítí pro domácnost? Skládají se z:

— bezpečnost a v důsledku toho možnost provozu v nebezpečných prostorách;

— méně přísné požadavky na elektroinstalační zařízení;

— není nutná kvalifikovaná údržba (12voltovou lampu může instalovat i osoba vzdálená od elektrotechniky — nehrozí žádné zdravotní riziko);

— možnost implementace dodatečné ochrany lamp před nadproudem a napětím v důsledku transformátoru.

Nevýhody osvětlení 12 voltů

Nevýhody osvětlení na 12 voltů jsou tedy omezeny na potíže při instalaci způsobené ztrátami vodičů a nutností zavést do obvodu transformátor.

Pomůže křemenná lampa v boji proti koronaviru?

Samozřejmě, kdyby lampa dokázala zbavit celé tělo virů, náš život by byl mnohem jednodušší. Ale ne — zpracovává pouze jednotlivé oblasti. Koronavirus tedy nemůže vyléčit žádná křemene.

Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector