Kytice na květinovém záhonu: funkce + fantastické nápady

Vlastnosti kytice na výsadbu květin

Výsadba květinového záhonu metodou kytice promění malou plochu v ráj. Pěstitelům se velmi často doporučuje dodržovat vzdálenost mezi rostlinami. Tato metoda poskytuje květinám maximální pohodlí, ale nedovolí, aby se záhon stal rozkvetlou oázou.

Schéma výsadby a péče

Chcete-li vytvořit záhon ve formě kytice květin, musíte znát pravidla péče a určit schéma výsadby.

Některá pravidla pro vytváření květinové zahrady:

Chcete-li vytvořit krásnou květinovou zahradu, musíte rostliny správně umístit:

Fotografie krásných květinových záhonů

Chcete-li získat představu o výsadbě květin na květinovém záhonu, můžete si prostudovat fotografie různých designových možností:

Krásný květinový záhon trvalek

Chcete-li jej vybavit, podívejte se na slunné místo o rozměrech 3,5 x 2,5 m.

Schéma záhonu trvalek. Fotografie ze stránek gazonavangard.uz

Podrobný seznam rostlin je připojen k diagramu.

Seznam rostlin na záhon. Fotografie ze stránek gazonavangard.uz

Nemophila

Nízko rostoucí (až 20 cm) krásně kvetoucí rostlina s prolamovanými listy osloví milovníky půvabných hranic v záhonu.

Nenáročná nemophila

Nemophila je nenáročná, nepotřebuje přístřeší na zimu. Při výsadbě na začátku května kvete od července do mrazu.

Azalka

Azalka je velmi nenáročná, zřídka vyšší než 0,5 m. Existují zimovzdorné odrůdy.

Gurmánská azalka

Jeho sofistikovaná krása vám umožňuje vytvářet elegantní monochromatické květinové záhony a další. Je v dokonalé harmonii s ostatními květinami, ale je obzvláště účinná v kombinaci s tulipány, čajovými růžemi, petrklíči a sedmikráskami.

Vytrvalé jarní květiny na záhon

Sněženka (Galanthus)

Není to náladový vůči půdě, ale nemá rád příliš vlhká místa. Vzhledem k tomu, že druh sněženky zahradní pochází z planě rostoucích rostlin, jedná se o velmi odolné rostliny.

Reprodukce probíhá dvěma způsoby:

Scylla (modrá sněženka)

Rostlina rodiny lilií, pro dřívější kvetení a modrou barvu květů, dostala své jméno. Rostlina má jasně zelené a široké listy, které jsou uspořádány v rozetách 3-4 kusů a několika krásných modrých květů.

Květy preferují volné a polotmavé půdy. Dobře snášejí zimu, množí se jako sněženka (semena a cibule). Při setí semen se sazenice objevují až ve 3. až 5. roce. Ideální pro vynucení časného kvetení v polovině zimy.

Muscari (myší hyacint)

Krásná rostlina z rodiny lilií. Květy různých barev: modrá, bílá, lila-modrá. Mrazuvzdorný, roste na jednom místě po dobu 4-5 let. Šíří se jako všechny cibulovité rostliny dítětem, méně často semeny, protože sazenice se objevují až po několika letech.

Cibule jsou vysazeny na konci léta, na rostlinách se objeví květiny příští rok. To je široce používán v nutit.

Krokus

Je to jedna z nejběžnějších časně kvetoucích rostlin. Existují krokusy, které kvetou brzy na jaře, a jsou ty, které kvetou koncem podzimu. Rostliny jsou malé až 14 centimetrů, květy mají různé barvy (od bílé po žlutou).

Vzácnou vlastností rostliny jsou její listy, které rostou až po skončení kvetení. K reprodukci se používají škeble, dítě a semena. Velmi dobře se hodí k nucení a v zimě hojně kvete.

Chcete-li získat čerstvé a krásné květiny v zimě, pozdním podzimu, do připravené směsi skládající se ze dvou částí půdy a jedné části listového humusu a říčního písku. Asi po dvou měsících krokus kvete.

Jsou mimořádně krásní a houževnatí se správnou péčí. Podívejte se na fotografie krokusů na sněhu a na záhonech a přečtěte si o nich v tomto článku.

Narcisy

Reprodukuje se hlavně dětmi (malými cibulkami), na konci léta jsou odebrány z velkých, sušeny a zasazeny v září. Stejně jako krokusy jsou také vhodné pro zimní nutkání, je důležité nezapomínat na to, aby byla půda neustále vlhká.

Tulipán

Šíří se semeny nebo vegetativně. V praxi se však používá rozmnožování cibulkami a kojenci, protože koncem léta, když jsou listy rostliny již suché, cibulky vykopávají. Suší se dobře a oddělují se od malých od velkých.

Cibule o průměru větším než 2 centimetry již mohou být použity pro kvetení, menší vyžadují růst jeden nebo dva roky.

Tulipány milují volné, dobře hnojené půdy s normálním světlem. Tyto květiny nemají rádi špatně osvětlená místa a kyselé půdy, na kterých budou rostliny špatně růst a často onemocní.

Tulipány jsou nejlepší květiny pro vnitřní destilaci. Na konci září vezmou nejlepší cibule a zasadí je do květináče, každá po jedné cibuli. Půda se připravuje z rašelinové půdy, smíchané s humusem a pískem.

Tyto květiny na záhon jsou nenáročné jak na půdu, tak na péči, takže se s jejich pěstováním dokáže vyrovnat i začínající amatérský květinář.

Vytrvalá duhovka pro květinové záhony

Vytrvalá duhovka pro květinové záhony

Existuje velmi zajímavá legenda o tom, jak se květina rozšířila po celé Zemi. Zpočátku kosatce rostly pouze ve starověké Asii, ale ptáci, kteří tam obývali lesy a zahrady, rozšířili semena této rostliny po celém světě.

Známé město Florencie dostalo toto jméno jen proto, že všechny jeho hranice byly osázeny kvetoucími kosatci.

Dnes existuje více než 250 druhů kosatců. Rostou na všech kontinentech. Pouze v zeměpisných šířkách moderního Ruska lze počítat asi 60 druhů této květiny. Iris je vzdálená a starodávnější příbuzná mečíků.

Z nejrůznějších kosatců jsou nejoblíbenější: sibiřský, vousatý a japonský druh. Velmi oblíbený je také bažinatý typ jasně žluté duhovky.

Vousatá duhovka je velmi zajímavá květina. Po okraji okvětního lístku jsou jemné, zbarvené chloupky, které svým vzhledem velmi připomínají vousy.

Zvláštností sibiřských kosatců je jejich speciální odolnost vůči nízkým teplotám a není náladová vůči podmínkám růstu.

Japonské kosatce si zachovávají svůj dekorativní vzhled a kvetou nejdéle. Můžete je oddělit jednou za sedm let, na začátku podzimu nebo na jaře.

Swamp iris je divoká rostlina, ale přitahuje lidi svou jasně žlutou barvou. Bažinatá duhovka se množí semeny, která jsou ve vodě snadno lokalizovatelná v nových pěstitelských oblastech.

Vytrvalá pivoňka na záhon

Tuto úžasně krásnou květinu lze právem nazvat králem rostlin. Kromě světlé barvy má pivoňka speciální, velmi jemnou vůni. Nelze jej zaměňovat s jinými barvami.

Jen málo lidí ví, že pivoňka má hluboký filozofický význam. Podle nejstarších záznamů čínských učenců pivoňky symbolizují základní postavení jakékoli osoby — lásku a rodinu.

Mák

Tyto lehké, zdánlivě beztížné rostliny přitahují svými jasnými a velkými květy. Některé druhy máku mají různé barevné pupeny. Odstíny sahají od čistě bílé po bohaté fialové a fialové.

Zvláštností máku jsou rychle padající okvětní lístky. Také tobolka máku dává největší množství velmi malých semen. Jejich počet může dosáhnout více než 300 tisíc kusů v jedné květině.

Mák je široce používán jak pro léčebné účely, tak pro vaření. Proto může být mák velmi často vidět na osobních zahradách, zeleninových zahradách. Díky své jedinečné kráse jsou máky zasazeny do květinových záhonů s čistě dekorativní funkcí.

Mák vytváří nádherné kompozice s dalšími květinami. Zajímavě vypadají květinová aranžmá máku různých barevných odstínů.

Mák se rozšířil nejen díky svým dekorativním, léčivým a praktickým vlastnostem. Mák je velmi nenáročný na péči. Může být zasazen do jakékoli půdy, potěší vás jasnými květy po dobu delší než jeden rok.

Sasanky

Tyto vytrvalé byliny se často nenacházejí na záhonech nebo v zahradách. Svými květinami však dokážou vyzdobit jakoukoli oblast. Sasanky vypadají obzvláště působivě na pozadí kamenů v kombinaci s jinými rostlinami.

Sasanka patří do rodiny pryskyřníků a má více než 120 různých druhů. Tato teplomilná rostlina zpravidla dobře roste v jižní teplotní zóně.

Sasanky jsou poměrně dlouhé rostliny. Tenké stonky dosahují výšky až 50 cm. V závislosti na typu květu se mění barva okvětních lístků a sepals rostliny.

Sasanky získaly popularitu díky svému dlouhému rozkvětu. Celé léto a podzim potěší svou barvou. Sasanky vytvářejí nádherné kompozice s keři a stromy.

Video: jak si vybrat květiny pro letní sídlo — odborná rada

Obecná pravidla pro výběr barev

Takže musíte sbírat květiny s ohledem na období květu a dekorativní vzhled.

Představte si, že ve své zahradě vytvoříte mistrovská díla květinových záhonů!

Ageratum mexické

  • Alba — kompaktní, jen asi 20 cm vysoký, kulovitý keř s hustými bílými květenstvími

  • Blau Kappa je krátký (20-30 cm) kompaktní polokulovitý keř s hustě pubertálními tmavě zelenými výhonky. Květenství je středně velké (průměr 5-6 cm), volné, s krátkými stigmy, šedo-modré. Pozdní odrůda — kvetení začíná na konci června a trvá do října

Ageratum «Blaue Kappe»

Ageratum «Patina White»

  • Blausternchen je velmi nízký (10–15 cm) kompaktní keř s tenkými, hustě pubertálními, tmavě zelenými výhonky s lehce fialovým květem. Květenství je málokvěté, drobivé, koše jsou malé (do průměru 1 cm), modré s charakteristickým šeříkovým odstínem, tmavě fialové v pupenech. Raná odrůda, kvetení začíná počátkem června a trvá až do října a vyžaduje zalévání

Ageratum «Blausternchen» je široce používán na kobercových postelích, nízkých obrubnících, hřebenech

  • Blue Mink je nízký (25-30 cm) sloupovitý kompaktní keř se silnými, mírně listnatými, silnými výhonky. Květenství je velké (do průměru 2,1 cm), husté, lila-modré. Odolný vůči suchu. V době květu — střední odrůda, kvetení začíná v polovině června a trvá až do října.

Ageratum «Blue Mink»

Ageratum dodá vaší krajině nádech kontrastu

Reprodukce ageratum

Pěstování ageratum ze semen je hlavním a nejúčinnějším způsobem množení rostlin. Jedno zralé ovoce ageratum obsahuje asi 6 tisíc semen, která zůstávají podobná po dobu 4 let. Sazenice se získávají následujícím způsobem:

Pěstování ageratum ze semen je hlavním a nejúčinnějším způsobem množení rostlin

  • setí semen ageratum se provádí ve druhé polovině března v připravené směsi stejného poměru rašeliny, humusu a písku. Semena ageratum jsou velmi malá, takže je není nutné silně pokropit. Během období klíčení semen by měla být půda udržována vlhká, pravidelně postřikovaná a samotná krabice (hrnec) by měla být pokryta sklem (pokrytým celofánem) — skleníkový efekt urychlí klíčení semen

Skleníkový efekt urychlí klíčení semen

  • první výhonky se objeví 8-14 dní po zasetí. Během příštích 3 týdnů se nechají růst, dokud se neobjeví pár pravých listů. Poté se ponoří do krabic (skleníků) ve větší vzdálenosti od sebe

  • opakované sbírání do samostatných nádob (šálků) se provádí po dalších dvou týdnech
  • u mladých rostlin je nutné udržovat suchý vzduch a mírně vlhkou půdu; při nadměrné vlhkosti mohou mladé sazenice zemřít. Při pěstování ve skleníku je nutné denní větrání. Zalévání se provádí výhradně ráno.
  • před výsadbou na otevřeném terénu musí být rostliny po dobu dvou týdnů „vytvrzeny“

Ageratum «Blue Hawaii»

Půda

Ageratum preferuje lehkou a výživnou půdu s neutrální kyselostí

Účes

Účes je efektivní způsob, jak prodloužit kvetení

Top dressing

Při pohledu na ageratum na fotografii nedobrovolně obdivujete jeho krásu a půvab

Jak správně rozbít květinovou zahradu: možnosti řešení problému

Pokud nemáte dostatečné znalosti o tom, jak zařídit květinovou zahradu na letní chatě, a přesto se její tvorby s nadšením chopíte, nemusí výsledek splnit vaše očekávání. Jaké je východisko ze situace?

Existuje několik možností:

— vyberte jednodušší metodu, která zajistí zaručený výsledek — použijte hotová schémata květinových zahrad vhodná pro podmínky vaší letní chaty.

Květinová zahrada čtyř ročních období je snem každého obyvatele léta

Nízko rostoucí trvalky odhalují svou krásu ve velkých skupinách. Jejich správné umístění na záhonu se objeví během kvetení. Do popředí jsou umístěny nízko rostoucí trvalky kvetoucí na jaře (sněženky, petrklíče, muscari, hyacinty).

Uprostřed záhonu zabírají rostliny střední výšky (tulipány, pyrethrum, náprstník). Pozadí zůstane za vysokými letními a podzimními trvalkami — rozchodníky, chryzantémy a saintbrinky. Mezi nimi jsou zasazeny trávy — manžeta a kostřava šedá.

Smíšené květinové záhony

Použití jednoletých rostlin je ideální, když potřebujete zavřít nevzhledná místa na záhonu poté, co vybledly trvalky, například cibule.

Schéma jasného záhonu letniček a trvalek

Máte rádi všechno jasné? Nabízím vám projekt květinové zahrady, která se stane skutečnou ozdobou vaší letní chaty. Je to tak jednoduché, že to může vytvořit i čajová konvice. Barevné schéma je červené, pomeranče, růžové a fialové a samozřejmě jasně zelené listy.

Na pozadí květinového záhonu vysazujeme vytrvalý strom heliotropu (1), střední vrstvu květinového záhonu tvoří tabák Sander se šarlatovými květy (2) a froté jasně oranžové měsíčky (3). V parteru květinové záhony nahradily růžový balzám na Nové Guineji (4).

Aranžování květin s jiřinami

V našem schématu květinové zahrady je jasně žlutá dahlia (1) umístěna ve středu květinového záhonu, vedle ní je modrý hybridní delphinium (2) a monarda (3). Spodní část květinového záhonu je vyhrazena pro společný Dubrovník (4).

Aby tento květinový záhon vypadal dobře upravený, je nutné pravidelně odstraňovat zvadlé květiny monarda a dahlia. Pokud jsou po prvním kvetení odstraněny všechny stopky z delphinia, na konci léta bude znovu kvést.

Záhon v bílých a zelených tónech: schéma květinové zahrady z letniček

Pokud potřebujete udělat tmavý kout zahrady lehčí, nebo vás otravují světlé květiny, můžete použít připravené roční schéma květinové zahrady, které vypadá velmi ušlechtile a sofistikovaně.

V klubu byly vysazeny pouze tři rostliny: hladká molucella (1), caudate amaranth (2), hledík velký (3), ale vytvořily úžasný efekt.

Jak vytvořit iluzi s květinovou zahradou

Pokud je na vašem webu suchý proud, rostliny se vysazují na jeho březích. Mohlo by vás zajímat: jak správně rozložit květinovou zahradu kolem suchého potoka, abyste vytvořili iluzi chladné blábolivé vody? Tady je jedna z možností.

Chcete-li v zahradě vytvořit krásnou kompozici a vyděsit škůdce, poblíž růží jsou vysazeny další rostliny. Protože jsou preferovány růže. Dále

Dříve byly zimní květinové záhony vytvářeny pouze prostřednictvím kosterních výsadb. Nyní existují zimní rostliny, které zůstanou atraktivní. Dále

Pokud začnou být chyby květinového záhonu velmi nápadné, měli byste přemýšlet o jejich vylepšení, například opětovné výsadbě nebo odstranění. Dále

Krásné květiny vytvářejí v duši pocit oslavy. Dokonale doplní zelený trávník a keře jasnými barvami. Zahradní dekorace. Dále

Každý rok se v designu webu a nových trendech v krajinářském designu objevují nové kreativní nápady. Ale už to dávno znají. Dále

Na světě je tolik barev, ale zjevně existují takové, které jsme nikdy neviděli! … Dále

Majitelé příměstských oblastí nepočítají s pomocí krajinářských návrhářů, ale dávají přednost samostatnému vytvoření kreativní pohádkové zahrady, která. Dále

Dobré vědět:  Venkovské domy: hlavní a vedlejší nebezpečí
Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector