Litinové radiátory: jak malovat v jaké barvě spotřeba barvy

Jakou barvu je lepší malovat a proč

Barva baterie nemá vliv na kvalitu přenosu tepla do místnosti, a proto není nutné dodržovat tradiční bílou barvu pro radiátor.

Příprava na malování

Povlak z kovu můžete vyčistit následujícími způsoby:

Pokyny pro lakování radiátorů

Před natřením topné baterie vlastníma rukama je vhodné prostudovat správný sled akcí.

Chcete-li sami namalovat radiátory v bytě, musíte dodržovat následující algoritmus:

Před nanesením posledního nátěru zkontrolujte lakovaný povrch. Pokud zjistíte šmouhy nebo drsnost, vyčistí se jemným brusným papírem.

Nuance lakování litinových, hliníkových a bimetalových radiátorů

Sekce jsou postupně obarveny shora dolů, počínaje vnitřními spojovacími žebry.

Při rozhodování o obnově laku hliníkových nebo bimetalových radiátorů je třeba mít na paměti, že výrobce odejme ze sebe záruku, pokud spotřebitel sám změní vzhled zařízení.

Získat kvalitní pokrytí doma bude velmi obtížné. Výrobní závod natírá hliníkové radiátory ve speciálních dílnách práškovou barvou a získá tak hladký a rovný povrch.

Nejčastěji se k maskování defektů na radiátorech tohoto typu používají automobilové prostředky: tmel na kov a smalt automobilu. Úplné lakování se také nejlépe provádí pomocí aerosolových plechovek.

Jak malovat litinovou baterii?

Nyní v každém obchodě s barvami a laky určitě bude speciální barva na radiátory. Kontejner s ním obvykle zobrazuje baterii. Hlavní rozdíl od barev na stěny je zvýšená úroveň tepelné odolnosti.

Pro litinové baterie jsou nejvhodnější dva typy barev:

  • akrylový (nebo akrylátový) smalt;
  • alkydový email.

Výhodou akrylových a akrylátových emailů je, že nikdy nežloutnou. Koneckonců, akryl je ve skutečnosti plast. Navíc takové smalty rychle schnou a nemají silný zápach.

Pokud jsou radiátory v zimě velmi horké, je nutné zakoupit žáruvzdornou akrylovou barvu. Tím zajistíte, že lakovaný povrch nezmění barvu ani nepraská.

Alkydová sklovina, na rozdíl od akrylové, postupem času zožltne, ale nepraská ani se neodlupuje, i když jsou mokré věci na baterii usušeny. Dobrá věc na alkydovém smaltu je, že jej lze nanášet na staré vrstvy olejové barvy.

Pokud plánujete natřít nový radiátor nebo starou baterii očištěnou od předchozích vrstev barvy, budete potřebovat nejen smalt, ale také antikorozní základní nátěr na kov.

Jakou barvu namalovat baterii?

Radiátor bílý — klasický. Je obvyklé, že pod okna vkládáme baterie, které jsou téměř vždy bílé. Radiátor v barvě parapetu a rámů je nejznámějším a absolutně organickým řešením. Není to však zdaleka jediné.

Fotografie z projektu návrhářky Galiny Yurieva

Málokdo se odváží namalovat radiátor jasnou barvou kontrastující se stěnami. Zvýraznění baterie je odvážný krok. A velmi efektivní. Tato designová varianta je vhodná pro moderní minimalistický interiér.

Dobré vědět:  DIY dekorativní studna na zahradu: pokyny krok za krokem + designové nápady

Zajímavým nápadem je namalovat baterii technikou ombre (nebo gradient). Vnější část je natřena například bílou barvou. Druhá má jemnou barvu a každá následující část je stále více nasycená.

Zdroj fotografie: the-village.ru

Barevné baterie jsou užitečné zejména v dětských pokojích. Zde můžete bez obav být kreativní. Například ozdobte radiátor vzory, kresbami, tematickým malováním. Nebo namalujte baterii ve formě pastelek, duh atd.

Jakou barvou natřít litinové radiátory

Nejprve se musíte rozhodnout, jakou barvou můžete natřít litinové tělo. Je to docela jednoduché, sortiment je malý, pro topení radiátorů se obvykle používají tři nebo čtyři hlavní typy barev a laků:

  • Transparentní alkydový lak se stříbrnou nebo titanově bílou;
  • Barva ve spreji pro automobily;
  • Akrylové a vodní disperzní barvy.

Silikon-hliníková barva — drahá, ale účinná

Jedinou významnou nevýhodou tohoto řešení je neatraktivní šedá barva baterie.

Serebryanka a bronzovka

Stříbro je nejodolnější povlak

Alkydové a pentaftalové barvy

Jeden z nejobtížnějších barev a laků, můžete namalovat litinové tělo, ale pouze po dobu 4-5 let služby. Barva je viskózní, musíte přidat velké množství rozpouštědla, jinak bude velmi obtížné namalovat litinovou baterii uvnitř registrů.

Poskytuje velmi silný povlak, a to i při jediném lakování povrchu. Pokud je tedy rozhodnuto natřít radiátor alkydovým smaltem, je lepší zvolit specializované kompozice a barvy v jedné vrstvě.

Akrylové a vodou disperzní barvy

V prodeji najdete speciální akrylové vodou ředitelné barvy a laky. Dávají docela krásný povlak, pokud potřebujete krásně natřít litinový radiátor, pak je lepší zvolit akrylový žáruvzdorný smalt.

Vody disperzní jsou považovány za dobré pro zpracování registrů, ale pro litinové baterie je lepší je nepoužívat. Vodní emulze špatně chrání kov a navíc při intenzivním zahřívání často zožltne a pokryje se šedým prachem.

Proč nezkusit namalovat litinovou baterii

Olejová barva má přibližně stejné vlastnosti. Během prvních dvou až tří let po malování bude vrstva barvy a laku na litinové baterii vypadat naprosto perfektně, ale radiátor se bude velmi špatně zahřívat.

Spotřeba barvy litinového chladiče

V průměru bude malování litinové baterie s osmi sekcemi trvat asi 110–120 g alkydové barvy, 80–85 g nitroskloviny nebo akrylového materiálu. Pokud budete malovat stříkací lahví, pak stačí 65-70 g na nanesení jedné vrstvy.

Pokud se plánuje malování ve dvou nebo třech vrstvách, bude nutné příslušnou spotřebu zvýšit o 60–70%.

Jak správně natírat staré litinové radiátory

Výhodou této metody je velmi tenká vrstva barvy a vysoce kvalitní lesklý lesk. Kromě toho je možné malovat i ta nejnepřístupnější místa a dělat práci maximálně za 10 minut.

Dobré vědět:  Která dlaždice je nejlepší pro podlahu v kuchyni

Je mnohem jednodušší natřít litinovou baterii stříkací pistolí, ale doma nebo v bytě použití stříkací pistole nebo vzduchového spreje způsobuje spoustu problémů, takže je lepší takové technologie hned odmítnout.

Malý štětec s krátkými tuhými štětinami je navíc velmi užitečný pro malování vnitřku registrů. Pokud se o to pokusíte pomocí běžného štětce, pak většina barvy jednoduše stéká na podlahu.

Zajímavé nápady pro malování litinových baterií vlastními rukama

Pro dobrou náladu

Pro halu nebo obývací pokoj je baterie nejlépe vymalována ve stylu nástěnné dekorace. Díky tomu bude topný systém, radiátor a potrubí téměř neviditelné na pozadí obložení okna.

Na přední plochu radiátorů můžete použít například vzor napodobující techniku ​​malování obkladů na zeď.

V nejjednodušším případě můžete na bílém pozadí vytvořit malé nápisy a pauzovací papírové fotografie. S pomocí šablony a polotovarů vytištěných na tiskárně můžete z litinové baterie snadno udělat skříňku pokrytou výstřižky z novin.

Litinové těleso opatřené základním bílým disperzním nátěrem lze natřít téměř jakýmikoli základními lakovacími materiály, fixy, značkovači, barvicími materiály z PVC. Vyžaduje se pouze talent, vkus umělce a smysl pro proporce.

Závěr

Příprava baterií ke zpracování

Chcete-li dosáhnout vysoce kvalitního vybarvení baterií, musíte řádně připravit jejich povrch pro malování. Přípravné práce před malováním trvají déle než samotné malování.

Připravte baterie pro malování v následujícím pořadí:

Je nutné zvolit základní nátěr, který má antikorozní vlastnosti (to je zpravidla uvedeno na plechovce), jinak se po chvíli znovu objeví koroze. Na dobře připravený povrch bude barva perfektně sedět.

Aby byla baterie natřena vysoce kvalitně, je nutné pečlivě připravit její povrch — setřít starý nátěr, odstranit rzi, smýt prach a nečistoty

V moderních železářstvích je nabízen velký výběr barev, které již obsahují základní nátěr a konvertor rzi. Jsou vhodné, protože se aplikují na topné baterie bez předběžné přípravy základny.

Požadavky na lak

Proces malování jako takový není nijak zvlášť obtížný, ale to neznamená, že si můžete koupit jakoukoli kompozici a okamžitě začít obnovovat atraktivitu radiátoru.

Barva musí být vybrána podle určitých parametrů a baterie musí být pečlivě připravena. Pokud tak neučiníte, nebude nový nátěr dlouho trvat a brzy budete muset proces opakovat znovu.

Při výběru složení je nejlepší se zabývat možnostmi speciálně navrženými pro topná zařízení. Pokud však takový štítek na štítku není, měli byste pečlivě prostudovat pokyny a najít údaje o jeho tepelném odporu.

Dobré vědět:  Hodnota hustoty izolace: co ovlivňuje tepelně izolační vlastnosti materiálu

Požadavky na lak:

Kvalitní barva chladiče by měla splňovat všechny požadavky, nikoli jednotlivé body.

Výběr dokonalého nátěru baterie

Výběr barev

Pokud vás vzhled vašich starých radiátorů již nepoteší, můžete jim zkusit vdechnout nový život pomocí experimentů

Video: mistrovská třída o malování topných těles

Vezmeme-li v úvahu všechny jemnosti malby, baterie mohou mít nádherný vzhled, který si udrží po mnoho let.

Jaká kritéria by měla barva na topné radiátory splňovat?

K barvení topných baterií se doporučuje používat směsi speciálně určené pro tyto účely.

Kolik barvy je potřeba k natření chladiče?

Kalkulačka pro výpočet množství barvy pro malování litinových topných radiátorů

Výsledek výpočtu zohledňuje také tradičně vytvořenou 10% rezervu materiálu.

Ještě jedna poznámka: získaná hodnota spotřeby bude spravedlivá, pokud lakovaný povrch prošel požadovaným přípravným cyklem. Více o tom v další části publikace.

Vlastnosti technologie lakování litinových baterií

Vybarvení topných baterií začíná přípravnými opatřeními. Je nutné je očistit od prachu, špíny a starého nátěru. Za tímto účelem je každá část otřena vlhkým hadříkem. Zvláštní pozornost je věnována vnitřní a zadní straně.

Před lakováním vyčistěte radiátory.

Po vyčištění jsou radiátory pokryty základním nátěrem. Směs by neměla reagovat na vysoké teploty. Vybírá se také podle typu barvy. Abyste se vyhnuli „neshodám“ mezi nimi, můžete si vybrat složení jedné firmy.

Metody výpočtu oblasti pokrytí barvy

Potřebné informace o oblasti pokryté barvou najdete v technickém popisu modelu. U domácích zařízení se obvykle označuje jako „topná plocha“ nebo jinak, jedná-li se o importovaný radiátor.

Modernější nebo upravený model topného zařízení má natřenou plochu litinových radiátorů asi 0,208 m 2. Proto je zapotřebí méně barvicího materiálu.

V dnešní době má mnoho internetových stránek specializované online kalkulačky. S jejich pomocí můžete nezávisle vypočítat požadovaný indikátor. Chcete-li to provést, musíte do příslušných řádků zadat následující parametry:

  • označení radiátoru podle technické dokumentace;
  • počet sekcí, jejich délka a výška.

Poté program provede potřebné výpočty oblasti, která má být natřena, a poskytne požadovaný výsledek.

Jak vidíte, není vůbec obtížné vypočítat plochu topných baterií pro malování. Poté můžete s jistotou pokračovat v rekonstrukci jednoho z hlavních interiérových prvků.

Výběr dokonalého nátěru baterie

Výběr barev

Pokud vás vzhled vašich starých radiátorů již nepoteší, můžete jim zkusit vdechnout nový život pomocí experimentů

Video: mistrovská třída o malování topných těles

Vezmeme-li v úvahu všechny jemnosti malby, baterii lze dát nádherný vzhled, který si udrží po mnoho let.

Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector