Moderní možnosti dekorativních povrchových úprav stropů: typy stropních krytin

Povrchová úprava stropu

Mezi nejrelevantnější možnosti patří tři typy povrchových úprav:

 1. Závěsné konstrukce.
 2. Šicí moduly.
 3. Stretch strop.

Všechny mají společné vlastnosti. Jsou vysoce dekorativní a zvláště odolné. Všechny jsou instalovány na vnějších upevňovacích systémech a tvoří výklenek mezi stropem a dekorativní vrstvou.

Šité stropy

Poznámka! Jako dokončovací obklad můžete použít nejen dřevo, ale také plast, kov, sádrokarton, MDF a dřevotřísku, takže fantazie není ničím omezena.

Zobecnění na toto téma

Jednoduché typy stropů namontované a aplikované přímo na základnu

Samozřejmě každý zná tradiční způsoby dokončování: malování stropů, bělení a tapetování. Zvažte technologii těchto dokončovacích prací.

Bělení stropu

Nepochybnou výhodou je jednoduchost technologie.

Nevýhody: je obtížné vymýt staré vápno, zvýšené znečištění během dokončovacích prací, vysoká intenzita práce. Bez předběžné přípravy se neobejdete: povrch stropu musí být dokonale rovný a čistý.

 • Bělení stropu vlastními rukama — vyberte materiál, připravte ho a naneste

Malba na stropě

Pro kosmetické opravy se často volí obvyklá levná barva. Jako nátěr můžete použít vodní nebo vodní barvy různých odstínů.

Výhody: jednoduchost technologie práce, možnost použití drahých nebo levných barev.

Nevýhody: práce se vyznačuje zvýšenou intenzitou práce, po 2–3 letech je třeba malování opakovat. Nemůžete to udělat bez předběžné přípravy: tmel se používá k vyrovnání povrchu. Teprve potom můžete začít malovat.

Vložení stropu tapetami

Nepochybné výhody při tapetování stropu:

 • Čistota při provádění práce.
 • Při tapetování stropu můžete skrýt praskliny a vady ve švech na stropě. Pokud použijete malbu stropu, tyto vady zůstanou viditelné.
 • Dlouhodobě dobrý estetický vzhled: více než pět let.

Lepení stropu dlaždicemi

Velmi snadná údržba: otřete vlhkým hadříkem nebo dokonale očistěte teplou mýdlovou vodou. Vzhledem k tomu, že náklady na dlaždice jsou nízké, je kachlová stropní úprava levným způsobem, jak vytvořit dekorativní stropy.

Možnosti dokončení

Než začnete vybírat stropní krytiny pro místnosti, musíte se rozhodnout, jaké jsou způsoby jejich upevnění. Záleží na tom, jak složitá a nákladná bude struktura.

V zásadě se používá několik základních možností dokončování:

U všech konstrukcí lze použít různé typy stropních krytin, ze kterých bude sestaveno dekorativní plátno. Proto, když jsme se rozhodli pro design, je nutné pečlivě vybrat ten, ze kterého bude nakonec namontován strop.

Jak to vypadá

Jednou z nejoblíbenějších metod opravy je zavěšený strop ze sádrokartonu. Počet možných možností složení je prostě enormní.

MDF panely lze velmi dobře integrovat do interiéru.

Nyní je v módě vše přírodní a dobrou volbou budou panely pokryté dýhou ze skutečného dřeva.

Všechny druhy plastových a kovových panelů jsou skvělé pro renovaci koupelen v kuchyních. Zde je na prvním místě odolnost proti vodě a snadná péče o ně.

Na napínací látku lze přenést jakýkoli vzor. To vám umožní v případě potřeby vytvořit zcela jedinečný interiér.

Povrchy kazet se v domácnostech nebo bytech používají jen zřídka, ale v komerčních prostorách se staly nepostradatelnými.

Nejoblíbenější jsou armstrong systémy.

Pěnové dlaždice jsou velmi běžné, ale jsou vhodné pouze pro většinu rozpočtových oprav. Některé z jeho odrůd a jsou o něco dražší, ale výsledný povrch vypadá mnohem lépe.

Dobré vědět:  Výběr krbu pro letní sídlo: co hledat

Tekutá tapeta na stropní dekorace

Mezi jinými typy povrchových úprav lze přesně rozlišit stropní obložení tekutou tapetou. Tento proces je kreativnější než ostatní. A pokud již pracujete s hotovými materiály, úkol se zjednoduší.

Po vyrovnání povrchu stačí koupit směs, která se vám líbí, a pak začne skutečná magie.

Jak pracovat s tekutou tapetou:

 • Sáčky se směsí několikrát protřepejte, což je důležité — jinak by se na pracovní ploše mohly vytvářet hrudky.
 • Tapetu můžete míchat v kbelíku, v umyvadle a ve vaně. K naředění jednoho balení potřebujete nádobu na osm litrů.
 • Používejte čistou vodu ne vyšší než 30 stupňů. Teplota vody ve skutečnosti nic neovlivňuje, bude se jí snadněji pracovat.
 • Nalijte obsah sáčku do nádoby. Nalijte tam 5 litrů vody.
 • Směs dlouho míchejte rukama, dokud se nepodobá silnému krému.
 • Pokud se v roztoku vytvoří hrudky, okamžitě je odstraňte.
 • Roztok by měl být ponechán vařit po dobu půl hodiny.
 • Dekorativní přísady, pokud existují, se vylijí na samém začátku míchání.

Směs by neměla být ani kapalná, ani hustá — kapalina bude vytékat ze stropu a hustá je problematická.

Krásná dekorace stropu s textilem

Povrch stěn je obvykle dokončen látkou, ale strop také není v této věci inovací.

Pokud jde o výběr látky, jsou zde vhodné:

 • Kartoun;
 • Prádlo;
 • Hedvábí;
 • Gobelínová tkanina;
 • Speciální látky na čalounění.

Pytlovina stropní dekorace

Můžete použít nejoriginálnější metody a formy dekorace stropu. Například pytlovina.

Pořadí takové úpravy:

 • Rozbijte strop na obdélníky a čtverce;
 • Vytvořte rám z tyče přesně podle dané geometrie;
 • Tónujte nebo malovat, pak lak;
 • Vyřízněte pytlovinu vzhledem k rámu na požadovaný počet segmentů, udělejte to s přídavkem, aby pytlovina trochu poklesla;
 • Materiál musíte připevnit na dřevo sešívačkou nebo nýty;
 • Mezi stropem a pytlíkem pod rámem vypněte podsvícení, abyste vytvořili tlumené osvětlení;
 • Jsou instalovány také malé ventilátory pro efekt vlnění vody.

Lustr připevňujte pouze k rámu, abyste mohli v případě potřeby odstranit pytlovinu pro praní.

Jak krásné zdobí strop

Například nechcete úplně změnit strop, ale nevadí vám jeho zdobení. A také zde existuje spousta možností. Můžete přidat více elegance ke stropu pomocí lišty — dokončovacího materiálu velmi podobného sádrové lišty.

Dobrou volbou pro levnou renovaci stropu jsou vinylové obtisky. Stejně tak můžete jednoduše překreslit strop novou barvou a prostor bude jiný. Přečtěte si o tom: https://homeli.ru/remont-i-otdelka/potolok/naklejki-na-potolok

Jaké další typy stropní dekorace se dnes aktivně používají:

 • Široká římsa. Tento prvek dává stropu expresivní tvar. Můžete to udělat ze sádrokartonu. Vlys je dokončení struktury a hranice mezi úrovněmi základny a lemu.
 • Monotónní stropní prostor je zředěn geometrickými tvary, obvykle jsou objemné, vyrobené ze stejné sádrokartonové desky doplněné osvětlením.
 • Pokud máte dřevěný strop, můžete pomocí speciálních vnitřních šablon natřít povrch akrylovými barvami sami. Jedná se o abstraktní kresby, stylizované rostliny, ornament atd.

Strop zdobený mnoha moduly vypadá velmi pěkně. Jedná se například o vícebarevné dřevěné nebo plastové kruhy zavěšené ve vzdálenosti 30-40 cm od stropu. Je pravda, že tato možnost je vhodná pro vysoké stropy.

Dobré vědět:  Paleta pro kutily: fotografické video krok za krokem

Pro zásadní transformaci monolitického stropu zkuste vytvořit víceúrovňový. To lze doplnit strukturami oblouků a výklenků, případně pruhů, výška stropu by však měla být nejméně 2,7 m a prostor místnosti je dostatečný.

Udělejte dojem, nechte se inspirovat — dokonce i při pohledu na stropy kanceláří, parkovišť, muzeí, restaurací si můžete vzít nějaký nápad na notu a pokusit se ji implementovat na strop vašeho domova.

Dokončení stropu rozpočtu

Pokud nejmodernější technologie vyžadují spoustu investic a vy jste toho v tuto chvíli schopni, využijte časem prověřené nápady. A kdo řekl, že původní povrch stropu je určitě drahý?

Nejjasnější a nejstylovější řešení pro zdobení stropu tapetami najdete v našem dalším článku: https://homeli.ru/remont-i-otdelka/potolok/oboi-dlya-potolka

Jaké možnosti pro levné povrchové úpravy jsou vhodnější:

Hlavní věcí, kterou potřebujete před dokončením, je vyrovnat povrch.

Povrchová úprava z PVC

To se týká tkaniny z elastické fólie. Stretch stropy nejsou ani moderní typy oprav, ale klasické. Plátno se natáhne přes překrývající se oblast a skryje všechny vady hrubého stropu.

Fází je několik: proveďte měření, připravte místnost a pomocí tepelné pistole vytáhněte plátno. Za všechno o všem — ne více než 3-4 hodiny.

Odborníci konstruují takový strop, proto stojí za to jim říci o plánovaném osvětlení, aby byla veškerá komunikace vyvedena správně. Kromě toho vám řeknou, jak chránit strop v každém konkrétním případě před roztavením plátna pomocí osvětlovacího zařízení.

Instalace PVC krytu (video)

Podkrovní stropní obložení a opláštění

Konstrukce podkroví je zvláštní otázkou a strop zde téměř funguje jako střecha. Dřevotříska není nejodolnější možností; časem se deformuje. Pokud však půda není plánována jako obytný prostor, lze takové opravy provést.

Jaké jsou typy povrchů podkroví:

 • Plášť s dřevěnou šindelem;
 • Konečná úprava imitace dřeva;
 • Použití parketových desek;
 • Modřínová dekorace;
 • Povrchová úprava vlnitou lepenkou (profesionální list);
 • Konečná úprava sádrokartonu.

Před dokončením často probíhá proces oteplování stropu, který mění průběh událostí.

Věnujte pozornost také nejmodernějším trendům v zdobení stropu místnosti: https://homeli.ru/remont-i-otdelka/potolok/dizajn-potolkov

Typy a možnosti dokončování stropů (video)

Po prostudování mnoha možností, příkladů fotografií, recenzí určitě najdete tu možnost stropního designu, která vyhovuje vašemu domovu.

Lepení povrchu stropu tapetami nebo dlaždicemi

Existuje mnoho možností, jaké jsou stropní krytiny. Jedním z nich je použití tapety. Vkládání stropu s nimi je levná metoda dokončování.

Jeho hlavní výhodou oproti bělení nebo malování je schopnost dát povrchu originální barevné schéma, dokonce i imitaci dřeva. Při zdobení tapetami navíc není velké množství nečistot, prachu a nečistot.

Proces zdobení stropu tapetami se neliší od zdobení stěn pomocí nich. Nejprve se nanese lepidlo, přilepí se list materiálu a nechá se zaschnout. Když byl strop dříve pokryt barvou, nelze jej odstranit, pokud se nerozpadne.

Tato metoda dokončování má nevýhody:

 • s nesprávně nalepenou tapetou brzy začnou zaostávat;
 • levné typy tohoto nátěru netolerují vysokou vlhkost.
Dobré vědět:  Koaxiální komín pro plynový kotel: instalace schématu, rozměrů a sklonu

Dlaždice má řadu výhod:

Mezi nevýhody dlaždic je třeba poznamenat:

 • křehkost, takže je snadné ji poškodit;
 • znatelných spojů se někdy dosáhne mezi sousedními prvky;
 • pokud jsou ve stropu výškové rozdíly, může být nutné vyrovnat jeho povrch.

Instalace stropu Grilyato

Pokud se po seznámení s existujícími stropy rozhodnete ve prospěch designu Grilyato, musíte se před zahájením prací vypořádat s nástroji a materiály, které je třeba připravit:

 • profily o délce 240, 120 a 60 centimetrů;
 • roh stěny;
 • suspenze;
 • profily pro montáž svazů, zvané „máma“ a „táta“;
 • lampy;
 • hřebíky;
 • šroubovák;
 • děrovačka.

Vypočítat požadovaný materiál nebude obtížné, potřebujete znát délku a šířku místnosti, kde má být Grilyato instalováno:

Instalace stropu Grilyato se provádí v určitém pořadí:

Stretch strop

Toto je nejmódnější a nejoblíbenější způsob dokončování drsného povrchu stropů. Chcete-li si vybrat, musíte zjistit, jaké napínací stropy jsou v bytě. Mohou být vyrobeny z tkaniny nebo PVC fólie.

Popularitu napínacích systémů vysvětluje skutečnost, že mají mnoho nepopiratelných výhod:

Stretch stropní konstrukce mají také nevýhody:

Roztahovací stropy tedy mají více výhod než nevýhody, a proto je tato možnost dokončování na vrcholu popularity. Nejprve je ke stěnám připevněna speciální bageta a poté na ni specialisté natáhnou předřezané plátno.

Jak porazit paprsek na stropě: barevná a lokalizační schémata

Kompozičně můžete porazit paprsky pomocí hry barev a různého umístění paprsků.

Existují dva způsoby kompozičního použití paprsků:

 1. Plná barevná kombinace nosníků a stropní krytiny. Povrchová úprava stropu je provedena v jednom barevném schématu.
 2. Kontrastní kombinace nosníků a stropní krytiny.

Při kontrastní kompozici je třeba dodržovat jedno pravidlo: paprsková krytina by se měla barevně překrývat s ostatními dekoračními prvky v místnosti, ať už jde o podlahu, nábytek, doplňky.

Klasická barevná kombinace stropu a nosníků:

Paprsky, které mají velmi tmavou barvu, zdůrazní jasnost a dodají místnosti grafickou propracovanost, zatímco paprsky ve světlých barvách přinesou chlad a měkkost. Kromě palety barev závisí design místnosti také na umístění paprsků.

Metody umístění:

 1. Podél místnosti prodloužit prostor;
 2. Přes místnost rozšířit prostor;
 3. Pro zónování prostoru podtrhněte pouze část stropu trámy;
 4. S protínajícími se paprsky ve formě mřížky vizuálně skryjte vysoký strop;
 5. Ubytování s přístupem ke zdi;
 6. Radiální uspořádání paprsků do středu místnosti (v samém středu můžete zavěsit lustr).

Instalace dekorativních nosníků: nejjednodušší způsoby upevnění

Instalace stropních nosníků se provádí standardně. Díky sádrokartonu a polyuretanu můžete samostatně namontovat falešné nosníky — nejsou potřeba žádné speciální dovednosti. Instalaci přírodních celých tyčí provádějí odborníci.

Při práci s ozdobnými trámy se neobejdete bez následujících nástrojů:

 • Okružní a ruční pily;
 • Vrtačky;
 • Šroubovák;
 • Kladivo;
 • Samořezné šrouby;
 • Úroveň;
 • Ruleta;
 • Ozdobné pásky;
 • Samotné paprsky;
 • Kovové, plastové nebo dřevěné profily.

Lze rozlišit následující fáze práce:

 1. Fáze měření a přípravy prostor a nosníků;
 2. Fáze upevnění profilu;
 3. Fáze přípravy paprsků pomocí pily;
 4. Fáze instalace nosníků na profily.

Nosníky můžete upevnit různými způsoby. Vše závisí na materiálu paprsku, velikosti místnosti a paprskech.

Tato metoda je přijatelná, pokud není možné namontovat nosníky na předinstalovaný profil.

Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector