Na linoleu zůstávají promáčkliny: důvody, co dělat

Kde a jak se objevují promáčknutí?

Úplně první způsob, který vás napadne, je úplná výměna povlaku. Tato metoda je nejdražší, ale umožňuje vám zcela odstranit starý povlak spolu s jeho nedostatky a vytvořit aktualizovaný vzhled.

Následující metody spočívají v opravě důlků na linoleu bez nutnosti výměny samotného materiálu.

Podrobné pokyny pro odstranění vad:

Na závěr můžeme říci, že linoleum není materiál, který lze snadno opravit. Tento levný materiál dokonale vydrží krokový provoz, ale v případě poškození bude s největší pravděpodobností vyžadovat výměnu.

Ve skutečnosti to není kritické, vzhledem k nízké ceně a poměrně jednoduchému způsobu instalace nebudete muset po dlouhou dobu šetřit výměnou linolea a přestěhováním z bytu.

Doporučujeme také sledovat toto video pro podrobný příklad.

Během dne můžete takový povlak snadno vyměnit v jedné místnosti bez pomoci pomocníků. Výše uvedené informace jsou dostatečné, takže nemáte otázku, jak odstranit důlky na linoleu.

Přejeme vám úspěšnou rekonstrukci a dobrou náladu. A nedejte se odradit, pokud nelze závadu odstranit. Linoleum není tak drahý materiál. Jednoduše jej vyměňte.

Jak vyhladit promáčknutí na linoleu

Jak narovnat linoleum z promáčknutí konzervativními metodami

Problém vady podlahy by měl být zahájen konzervativními metodami. Většina způsobů je lidových, které nevyžadují mnoho práce a nákladů. Obvykle pomáhají, pokud je důlek malý a svěží.

Jak odstranit důlek na linoleu pomocí kettlebell

Můžete se pokusit odstranit čerstvý mělký důlek pomocí sportovního vybavení. Budete potřebovat váhu 16, 24 nebo 32 kg. Lehké sportovní vybavení o hmotnosti 8 kg vytváří nízké zatížení, což nepřinese pozitivní výsledek.

Je žádoucí použít kettlebell o hmotnosti od 16 do 32 kg

Chcete-li opravit důlek na linoleu, váha se převalí přes problémovou oblast. Zvláště opatrně se snaží stlačit okraje vytvořené prohlubně.

Žehlička s parním generátorem

Po zahřátí linoleum měkne. Pokud navíc použijete mechanické působení, prohlubně a vrásky se vyhladí. Pro tyto účely se používá žehlička s funkcí přívodu páry.

Pára má další účinek na vyhřívanou podlahovou krytinu

Jak vyrovnat linoleum od promáčknutí na desce

Říká se — klín je vyrazen klínem. Desková metoda funguje podle tohoto principu. Obrobek je o něco širší než důlek. Desku je třeba brousit se zaoblenými rohy na jedné straně.

Ne příliš měkké linoleum je vyrovnáno deskou

Jak obnovit linoleum z promáčknutí fénem

Pomocí žehlicí metody se podlahová krytina zahřívá fénem. Je prostě nemožné ho žehlit pomocí zařízení. Tuto funkci plní gumový váleček.

Vysoušeč vlasů pro styling dobře zahřívá linoleum horkým vzduchem

Deformovaná oblast se zahřívá fénem. Někdy to trvá déle než hodinu. Je však třeba dbát na to, aby se materiál neroztavil. Zahřátá tkanina se vyválí gumovým válečkem.

Jak odstranit důlek na linoleu s amoniakem a železem

Technologie narovnání drážky je stejná jako u metody s parním generátorem. Nejprve se položí bavlněná tkanina, poté ji začnou žehlit horkým železem.

Díky výparům amoniaku se zlepšuje změkčující účinek linolea

Rozdíl mezi touto technologií spočívá v tom, že tkanina je před pokládkou navlhčena amoniakem. Vyhřívané plátno změkne a obnoví svůj předchozí vzhled po žehlení.

Jak opravit důlky na linoleu silným materiálem (plstí nebo jiným silným materiálem)

Plsť nebo jiný materiál bude dělat jen tlusté a silné

Užitečné video pomůže narovnat linoleum z promáčknutí:

Odstraňování promáčklin na linoleu radikálními metodami

Částečná demontáž povlaku

Technologie částečné demontáže je považována za radikální, ale šetrnou metodu. Pokud geometrie podlahy neumožňuje roztažení linolea skrýt vadu pod nábytkem, nebo je pevně přilepena k drsnému povrchu, demontuje se pouze poškozená oblast.

Dobré vědět:  Typy zahradních houpaček: co je třeba hledat při nákupu

V případě částečné demontáže může být poškozená oblast nahrazena náplastí

Kompletní demontáž povlaku

Opravdu radikálním způsobem je demontáž a opětovné položení vrchního nátěru. Hlavní podmínkou je správná geometrie podlahy a bezlepkový způsob upevnění linolea.

Pokud má místnost správnou geometrii a dokončovací podlaha není přilepená, plátno se po demontáži otočí o 180 °.

Závěr

Vlastnosti odstraňování promáčklin na linoleu

Linoleum je jednou z nejdostupnějších podlahových krytin. Osvědčila se jako odolný materiál s vynikajícími výkonnostními vlastnostmi. Navzdory svým vlastnostem se může v průběhu času zakrýt důlky a dokonce i otvory.

Jak vyhladit důlky na linoleu pomocí lidových metod

 • narovnání těžkým předmětem;
 • aplikace železa;
 • zahřátí s fénem;
 • použití desky.

Jak odstranit důlky na linoleu těžkým předmětem

Kettlebell a žehlička jsou nejlepší způsob, jak odstranit drobné škody

Princip kettlebell je docela jednoduchý. Chcete-li odstranit promáčknutí, je nutné ji nějakou dobu srolovat kolem okrajů poškozené oblasti. Tím je zajištěno, že podlahová tkanina je zploštělá. Již po 15-20 minutách jsou malá poškození vyrovnána.

Jak narovnat důlky na linoleu žehličkou

 • žehlička;
 • těžký válec;
 • amoniak.

Jak narovnat linoleum od promáčknutí pomocí fénu

Stejně jako u horké žehličky můžete i při běžném elektrickém vysoušeči vlasů odstranit důlky. Je na něm nastaven režim horkého vzduchu. Vytápění linolea je měkčí a pružnější k opravě.

Zahřátí fénem může odstranit poměrně vážnou prohlubeň.

Horký proud vzduchu je směrován do problémové oblasti a udržuje se 1 až 2 minuty. Jakmile je materiál měkčí, linoleum se vyhladí těžkým malířským válečkem. Po 4-5 cyklech je malá prohlubeň zcela stejná.

Jak obnovit linoleum z promáčknutí pomocí desky

Tímto způsobem byste neměli odstraňovat důlky z těžkého nábytku na levném linoleu. Příliš velký tlak na celou plochu desky může způsobit další deformaci. Tato metoda je použitelná pouze pro druhy dostatečné tloušťky a hustoty.

Prevence vzniku promáčknutí na linoleu

Zvláštní péče by měla být věnována péči o linoleum v případě chovu zvířat doma. Jejich drápy na něm mohou zanechat vážné promáčknutí a řezy. Kočky a psi si musí sundat drápy a vycvičit je, aby používali škrábance.

Důvody pro vznik zubu na linoleu

Pokud nábytek stojí na jednom místě po dlouhou dobu, může dojít také k poškození v podobě promáčknutí. Nelze jej neustále přeskupovat, což znamená, že pro podpěry musíte použít také široké podložky.

Pozornost! Čím širší jsou nohy nábytku, tím méně nápadné budou promáčknutí, pokud jej uspořádáte na nové místo.

Prohlubně na linoleu jsou obvykle ponechány na nohách nábytku

Ceny linolea «Sinteros»

Jak odstranit důlky na linoleu

Zvažte, jak je linoleum zarovnáno v případě použití metody se žehličkou.

Válec na zpracování švů linolea

Žehlička se dobře zahřívá

Krok 3. Bavlněná, ale hustá tkanina je položena v několika vrstvách namísto prohlubní na linoleu. Je dobré, když byl předtím ošetřen amoniakem do mírně vlhkého stavu.

Tkanina je položena přes důlek

Krok 4. Žehlička je umístěna na látku a je proti ní dobře přitlačena — na povlak by měl být vyvíjen tlak. Lze aktivovat funkci páry.

Žehlička je přitlačena na látku

Krok 5. Železo ohřívá povrch po dobu asi 30-60 sekund, poté se zařízení a tkanina odstraní z důlku a okraje defektu se válí tlakem.

Dobré vědět:  Jak si vybrat spolehlivá okna s dvojitým zasklením?

Okraje důlku jsou válcované

Krok 6. Cyklus zahřívání a válcování zubu válečkem se opakuje tolikrát, kolikrát je třeba. Musíte pochopit, že z jednoho zahřátí dent pravděpodobně nezmizí. Může to trvat 10 až 15 rozcviček pomocí žehličky a poškození defektu pomocí válečku.

Ohřívání žehličkou

Krok 7. Po dokončení procedury může dent úplně zmizet nebo být nepozorovatelný. Přinejmenším to nebude zarážející.

Ve výsledku je důlek na linoleu téměř neviditelný.

Video — Jak zacházet s promáčknutím na linoleu

Přírodní nebo syntetické — co je lepší?

Jak si vybrat linoleum do kuchyně, pokud obchody nabízejí velký sortiment? Nejprve se musíte rozhodnout pro typ materiálu. Existují dvě možnosti: buď polyvinylchloridové linoleum, nebo přírodní.

Důležité: ve sbírkách umělého linolea existuje řada designů — zajímavá paleta odstínů, vzorů, kreseb.

Přírodní linoleum do kuchyně je materiál šetrný k životnímu prostředí, je vyroben z lněného oleje, dřevěné pryskyřice, korkové mouky, vápenného prášku, pigmentů.

Tekuté linoleum je oblíbený povlak

Protože technologie nestojí na místě, tradiční materiály jsou nahrazovány modernějšími. Příkladem je tekuté linoleum v kuchyni — jinými slovy, jedná se o polymerovou hromadnou podlahu, pod tímto názvem je známá v odborných kruzích.

Výhody tekutého linolea:

Důležité: tekuté linoleum je velmi praktické pro ženy v domácnosti s malými dětmi, protože se snadno čistí.

Důvody vzniku vad na linoleu

K deformacím na podlaze dochází z různých důvodů, nejčastěji však podlaha trpí z následujících důvodů:

Aby byla zachována atraktivita linolea, aby nedošlo k poškození a deformaci, musí být podlaha správně udržována:

Rada! Pokud se po vyčištění skvrn na podlaze objeví ošklivé skvrny, můžete se jich zbavit třením těchto míst citronovou šťávou.

Tipy na podlahu

Pomocí žehličky můžete odstranit nejen prověšení podlahy, ale také záhyby a naučíte se, jak to udělat, sledováním tohoto videa:

Odstranění velkých otvorů v krytí

Pokud plocha otvoru přesahuje 1 cm2, utěsnění tmelem nepomůže. V závislosti na typu poškození se k odstranění vady používají dvě metody — s náplastí a bez ní. Zvažme každý z nich podrobně.

Oprava

Metoda se používá v případech, kdy je část povlaku zcela vytržena nebo je na linoleu propálení. Podle velikosti náplasti je možné ji přilepit po celé ploše nebo jen po obvodu.

Možnost 1

Pro práci budete potřebovat:

 • kus linolea ve stejné barvě jako na podlaze;
 • ostrý montážní nůž;
 • kovové pravítko;
 • stavební páska;
 • linoleové tmely a lepidla pro svařování za studena;
 • zubová stěrka;
 • tvrdý válec.

Krok 1. Linoleum je očištěno od nečistot a prachu. Vezměte připravený kus povlaku a položte jej na defekt tak, aby přesně zarovnal čáry výkresu.

Pokus o kousek linolea

Krok 2. Po vyzvednutí správné polohy je linoleum po obvodu fixováno páskou.

Opravte náplast páskou

Krok 3. Dále se na linoleum aplikuje pravítko a obě vrstvy se na jedné straně proříznou k základně podlahy, poté po celém obvodu stejným způsobem.

Prořízněte obě vrstvy

Krok 4. Odstraňte horní část, odložte ji a opatrně odstraňte řezaný fragment s otvorem.

Odneste kus s dírou

Položte nový kus linolea

Rada. Pokud byla krytina přilepena k podlaze, musí být povrch důkladně očištěn od zbytků lepidla nebo základních vláken. Jakékoli nesrovnalosti, dokonce i ty nejmenší, se projeví pod patchem a nakonec povedou ke vzniku nových vad.

Krok 5. Vyzkoušejte záplatu na vyříznutý otvor v linoleu, zkontrolujte těsnost spojů a kompatibilitu vzoru.

Dobré vědět:  Polykarbonátový vrchlík přiléhající k domu: DIY instalace

Krok 7. Umístěte náplast na místo a ujistěte se, že je vzor ve správné poloze. Materiál uhlaďte rukama, zatlačte po okrajích a pak ho s námahou vyválejte válečkem do všech směrů.

Umístěte náplast na místo

Krok 8. Nyní vezměte tubu s lepidlem typu „studeného svařování“ typu A, vložte špičku do švu a opatrně ji veďte po obvodu náplasti. Lepidlo by mělo rovnoměrně vyplňovat švy.

Svařování za studena

Dokud lepidlo nevyschne, dotýkejte se náplasti, nešlapejte po ní, aby nedošlo k posunutí a deformaci. Nejlepší je položit na něj kousek překližky, zatlačit dolů a nechat ji několik dní.

Možnost 2

Pokud jsou záplaty malé, je přípustné lepit pouze po obvodu pomocí svařování za studena typu C.

Oprava linolea s otvorem

Krok 1. Vyberte část povlaku podle výkresu.

Krok 2. Ze zadní strany je na obrobek přilepena oboustranná páska a materiál je upevněn na povlaku. Ujistěte se, že jsou řádky výkresu správně zarovnány!

Krok 3. Okraje náplasti jsou určeny a obě vrstvy linolea jsou pečlivě vyříznuty pod pravítkem.

Krok 4. Odstraňte zbytky, vyjměte náplast a poškozenou spodní vrstvu.

Rada. Abyste nekontrolovali pokaždé polohu náplasti podél linií výkresu, musíte vzít dva kousky pásky a jeden nalepit na okraj náplasti a druhý vedle něj na potah. To vám umožní okamžitě položit kus v požadovaném směru.

Krok 5. Vyčistěte základnu a naneste tenký souvislý pás lepidla po obvodu výřezu.

Krok 6. Umístěte náplast, dobře ji stlačte, vymačkejte vzduch, válte ji po okrajích válečkem. Přebytečné lepidlo setřete vlhkým hadříkem.

Fotografie zobrazují podrobné pokyny pro opravu

Rada. Pokud neexistuje žádné linoleum vhodné pro tuto barvu, můžete propojit svou představivost a udělat záplaty ve formě aplikace. Hlavní věc je, že vypadají úhledně a ladí s designem povlaku.

Odstranění otvorů bez záplat

Tato metoda se používá v případě, že kus linolea není zcela vytržen a zůstane viset s chlopní.

Krok 1. Podstavec pod mezerou je očištěn od prachu a nečistot.

Krok 2. Pomocí pistole se po obvodu poškození nanášejí tekuté hřebíky do souvislého pásu.

Krok 3. Odtržená chlopeň se umístí na místo a pevně se přitlačí rukou, poté se válečkem dobře odvalí.

Válcování válečkem pro lepší přilnavost

Krok 4. Lepidlo, které vyšlo, setřete vlhkým hadříkem.

Odstranění přebytečného lepidla

Zaschnutí trvá nejméně jeden den, proto chraňte opravenou část podlahy před jakýmkoli stresem. Místo tekutých nehtů můžete použít tmel nebo linoleum.

Linoleum po renovaci

Přírodní nebo syntetické — co je lepší?

Jak si vybrat linoleum do kuchyně, pokud obchody nabízejí velký sortiment? Nejprve se musíte rozhodnout pro typ materiálu. Existují dvě možnosti: buď polyvinylchloridové linoleum, nebo přírodní.

Důležité: ve sbírkách umělého linolea existuje řada designů — zajímavá paleta odstínů, vzorů, kreseb.

Přírodní linoleum pro kuchyň je materiál šetrný k životnímu prostředí, je vyroben z lněného oleje, dřevěné pryskyřice, korkové mouky, vápenného prášku, pigmentů.

Tekuté linoleum je oblíbený povlak

Vzhledem k tomu, že technologie nezůstávají stát, jsou tradiční materiály nahrazovány modernějšími. Příkladem je tekuté linoleum v kuchyni — jinými slovy, jedná se o polymerovou sypkou podlahu, pod tímto názvem je známá v odborných kruzích.

Výhody tekutého linolea:

Důležité: tekuté linoleum je velmi praktické pro ženy v domácnosti s malými dětmi, protože se snadno čistí.

Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector