Na zimu si udělejte izolaci studny

Je nutné studnu izolovat od chladu

Studny jsou na zimu izolované z následujících důvodů:

Postava: 2 Schéma konstrukce kesonu a izolace studny

Postava: 3 Připojení elektrického čerpadla přes adaptér vrtu

Jak izolovat studnu na zimu vlastními rukama ve fázi instalace

Díky použití moderní technologie s ponorným ponorným čerpadlem pomocí adaptéru pro vrtání vrtů umístěného na boční stěně pláště pod hloubkou, která způsobuje zamrznutí, je ochrana celého systému zásobování vodou značně zjednodušena.

Postava: 8 Návrh plastového kesonu instalovaného na jamkách

Možnosti a způsoby izolace různých studní

Jak bylo uvedeno výše, hlavní problémy vznikají při izolaci studní umístěných v kesonových studních — musí obsahovat vnější potrubí a zařízení, často je zde povrchová čerpací stanice.

Pokud je použito ponorné čerpadlo, které je připojeno přes adaptér vrtu, který je pod zemí na úrovni hloubky mrazu, pro další ochranu můžete ústa jednoduše utěsnit jakýmkoli tepelným izolátorem.

Postava: 9 Instalace izolované krabice na povrch studny nebo studny

Instalace izolace

Postava: 10 Izolace kesonu pro studnu — příklady

Izolace studny s kesonem

Při izolaci je důležité zajistit ventilaci a utěsnit vstupní otvor; k tomu se obvykle používají lehké plastové kryty a horní část studny je oříznuta jedním z výše uvedených tepelně izolačních materiálů.

Postava: 11 Izolace studny bez kesonu

Izolace studny bez kesonu

Je známo, že v hlubokých artéských pramenech s vysokým tlakem zemských vrstev na vodní nádrži voda často stoupá do značné vzdálenosti nahoru a může být vyžadována dodatečná izolace trubky pláště, která je často vyrobena z kovu.

Ochrana přívodu vody před chladem

Aby se zabránilo poruše tohoto přívodního potrubí, je obvykle položeno pod linií zamrzání půdy. I když existuje další možnost — izolovat vodovodní potrubí speciálním topným kabelem.

Instalace pasivní izolace studny pro zimní období

V závislosti na konstrukčních vlastnostech studny a na objemu spotřebované tekutiny můžete použít jednu z následujících izolačních technologií.

Možnost jedna. Kesonova konstrukce

Jak postavit keson. Průvodce krok za krokem

Krok první. Připravuje se nádoba (z kovu nebo plastu) požadovaných rozměrů, můžete volitelně použít sud o dvou stech litrech. A pokud v kesonu není plánována instalace dalších zařízení, bude taková kapacita více než dost.

Krok třetí. Dno jámy je pokryto „polštářem“ ze štěrku a písku. Vrstva «polštáře» by měla být asi 100 milimetrů.

Krok čtyři. Ve spodní části hlavně je vytvořen otvor pro potrubí a v jeho boční části — pro přívod potrubí.

Krok pět. Hlaveň je instalována na dně jámy, jako by byla nasazena na hlavu.

Krok osm. Keson je uzavřen víkem, ke kterému je připevněna ventilační trubka. Horní část hlavně musí být také izolována stejnou izolací.

Krok devět. Jáma je naplněna. A je to, miniaturní keson lze použít! Podobný design je vhodný pro malou studnu.

Možnost dvě. Konstrukce opláštění.

Krok první. Kolem hlavy je vytažena jáma, její hloubka by se měla rovnat linii zamrzání půdy v konkrétní oblasti.

Krok dva. Potrubí studny je obaleno tepelně izolačním materiálem (můžete si vzít například minerální vlnu).

Krok třetí. Na výslednou strukturu se nasadí další trubka s větším průměrem.

Krok čtyři. Dříve vykopaná základová jáma je zaplněna.

Možnost tři. K tomu používáme dostupné nástroje

Pro tepelnou izolaci studny je docela možné použít improvizované prostředky. Tato možnost je přijatelná v oblastech s teplým podnebím a teplota v zimě neklesne pod patnáct stupňů. Existuje několik možností, pojďme se s nimi seznámit.

Piliny

Levný, a proto cenově dostupný materiál, který lze snadno získat v jakékoli oblasti. Piliny se používají k izolaci různých předmětů, proto je můžeme použít pro naši studnu.

Listy, sláma

Toto je ještě jednodušší způsob tepelné izolace studny. Když se tento materiál rozloží, uvolní tepelnou energii. Je však zcela zřejmé, že se taková „izolace“ neliší v trvanlivosti a po dvou nebo třech letech bude třeba ji aktualizovat.

Dobré vědět:  Odsávací ventilátor v koupelně: instalace systému pro svépomoc

Možnost čtyři. Vezmeme topný kabel pro tepelnou izolaci

Samotný postup izolace by měl vypadat asi takto.

Krok první. Kolem studny je vytažena jáma, jejíž hloubka by měla mírně překročit stejný indikátor zamrznutí půdy.

Krok čtyři. Na izolační vrstvu se položí hydroizolační vrstva, která je nezbytná k ochraně celé konstrukce před spodní vodou.

Krok pět. Jáma je zasypána. To je vše, naše studna je nyní spolehlivě izolovaná!

Vlastnosti izolace

Abyste přesně pochopili, jak izolovat studnu, měli byste nejprve pochopit základní principy a pravidla tohoto procesu.

Aby bylo možné dobře izolovat studnu vlastními rukama a přívod vody z ní, měly by být všechny potřebné práce provedeny dlouho předtím, než začne klesat teplota za oknem.

Je možné izolovat studnu dodávající vodu pomocí různých materiálů a metod, které by měly být zvoleny na základě několika faktorů.

Nejprve je třeba vzít v úvahu klimatické podmínky oblasti, na které je dům postaven.

V tomto případě je důležitá hloubka zamrznutí půdy, ve které je samotná studna vybavena, a kromě toho je třeba vzít v úvahu hloubku výkopu, ve kterém je položen systém zásobování vodou.

Rovněž se bere v úvahu způsob použití hlavního zdroje vody pro dům.

V případě, že je dům postaven na letní chatě, která se používá pouze v létě, není třeba provádět žádné vážné práce.

Bude stačit jednoduše odstranit veškeré čerpací zařízení a dočasně zastavit studnu.

Pokud má dům trvalé bydliště a denně potřebuje vodu, měli byste přistupovat k izolaci studny vlastníma rukama s plnou odpovědností.

V tomto případě je nutné udělat vše pro to, aby samotná studna, výstup z ní do domu, stejně jako systém zásobování vodou, byly vždy funkční.

Pokud lze potrubí dodávající vodu do domu izolovat pomocí speciální izolace, budete muset trochu vrtat se samotnou studnou.

Nejběžnějším způsobem izolace hlavního zdroje vody je vybavení speciálním kesonem. Kromě toho lze izolaci provést pomocí topného kabelu.

Každá metoda má své výhody i nevýhody, nicméně řeší hlavní problém — zajistit nepřetržitý přívod vody do domu.

Tepelná izolace zdroje v zemi během fáze výstavby

Izolovat se má pouze horní část kufru. K tomu se používají různé materiály:

 • kapalná polyuretanová pěna;
 • smršťovací fólie;
 • piliny;
 • pěnové třísky;
 • pěnové desky;
 • horní vrstvy mleté ​​rašeliny.

V době vyvrtaného otvoru jsou před spuštěním nejvyšších částí potrubí izolovány. Například jsou přelepeny žáruvzdornou lepicí páskou o tloušťce nejméně 1,5 — 2,5 centimetru, která je poté položena na místo.

Bez kesonu

Zařízení pro zásobování vodou, filtry a související elektronika jsou umístěna v domě nebo v samostatné místnosti — to neznamená, že důl není nutné izolovat. Existuje několik způsobů, jak izolovat zdroj bez kesonu:

Izolace pláště pro kutily

Během přímé instalace krytu není možné jej správně izolovat. Proto je vodní studna po instalaci izolována.

Tepelná ochrana hřídele podél vnitřní stěny potrubí povede k povinnému zúžení průměru díry, proto je plášť izolován pouze zvenčí.

Krok dva. Po zhutnění dna jámy nasypeme na dno izolační materiál. Může to být cokoli, dokonce i staré péřové bundy nebo prošívané bundy. Izolaci je nutné pokládat opatrně a pevně ji přitlačovat k sobě.

Horní část studny můžete chránit postavením malé krabice se střechou nad ní.

Jako izolační materiály lze použít pěnové pláště. Tato metoda je velmi jednoduchá a spolehlivá. Stačí zvolit požadovaný průměr a poloviny zafixovat na trubce.

Tepelná izolace studny s vysokou hladinou podzemní vody je obtížnější. Kromě tepelné izolace bude vyžadována hydroizolace samotné izolace nebo volba materiálu, který se nebojí vody.

S improvizovanými prostředky

Piliny jsou nahoře pokryty plachtou nebo střešní lepenkou a také plastovým obalem. Srazili jsme dřevěný štít o něco víc než otvor a položili ho na polštář. V této podobě necháme studnu na celou zimu.

Pokud je teplota vzduchu v zimě více než 20 stupňů pod nulou, bude to stačit penoflex nebo strukturální pěna, 100 mm silná minerální ecowool. Kromě toho je do studny a potrubí instalován elektrický kabel jako topení.

Dobré vědět:  Laminát: proč pískání, jak opravit bez demontáže

Důvody pro zmrazení studní

Druhy izolace betonových studní

Stěny ostění studny jsou asi 10 cm silné a těžko chrání důl před mrazem nad zemí a v hloubce zamrzání půdy (1-1,5 m a více).

Z tohoto důvodu se ve studni nepřipravené na zimu může tvořit ledová zátka a potrubí může zamrznout, pokud je přívod vody mělce položen (například na chatě).

Kryt dobře a dřevěný dům

Aby se zabránilo pronikání studeného vzduchu shora, hrdlem dolu, je studna z betonových prstenců na zimu izolována uspořádáním krytu z dřevěného štítu. V severních oblastech jsou vnitřní a vnější kryty vyrobeny pro izolaci.

První je spuštěn do hloubky pod úrovní terénu. Bude podepřen konzolami zatlačenými do stěny šachty. Druhý, horní, zapadá na okraje hlavy. V létě jej lze uchovat na studni, aby byla voda chráněna před vniknutím odpadu a dešťové vody.

Někdy se místo vnějšího krytu vytvoří estetičtější struktura — dům. Jeho velikost může být minimální a zakrývá pouze hlavu. Pro usnadnění čerpání vody v zimě je kolem studny postaven malý keson, do kterého bude moci vstoupit dospělý.

V závislosti na obecném designu stránek má dům požadovaný vzhled. Upravili je vlečkou, jiným obkladem nebo je okamžitě provedli v podobě báječné sekané chýše. Materiálem pro stěny mohou být desky, kulatiny, sendvičové panely atd.

Zimní chata: v zimě studna

Zima je chladným obdobím, kdy otázka studny vyvstává před majiteli letních chalup, letní obyvatelé si myslí: zachovat ji nebo ji jen izolovat a použít studnu v zimním období. Zde přichází dilema.

Izolace studny by měla být provedena během teplé sezóny.

Chcete-li se rozhodnout, zda si studnu ponechat na zimu, odpovězte na 2 otázky:

 • Budete v zemi žít pořád?
 • Máte jiný zdroj vody než studnu.

Pokud budete v zemi trvale bydlet a nemáte žádný další zdroj vody, studnu určitě zaizolujte. To vám zajistí zásobování vodou pro zimní období.

Teplota, při které voda zamrzá, je 0 stupňů. Proveďte izolaci tak, aby voda nemrzla skrz vložku do studny, abyste mohli vodu používat v soukromém domě. Nebo se snažte na zimu zavřít.

5 kroků, jak izolovat studnu na ulici

Aby bylo možné izolovat studnu na ulici, je nutné provést řadu postupných akcí, které neumožní zamrznutí vody přímo u zdroje. Proto si i v zimním období můžete dopřát čistou vodu.

5 kroků izolace:

Na zimu použijte kombinovanou metodu izolace studny.

Izolujete tak svou studnu a voda ze zdroje nezamrzne ani v zimním období.

Musím izolovat studnu

Rada. Při rozhodování o potřebě izolace studny je mimořádně důležité vzít v úvahu přítomnost / nepřítomnost „termofilních“ hydraulických zařízení, jako je čerpadlo na hlavě.

Pokud je studna aktivně provozována pouze během určité sezóny (zejména v letním období), měla by být vypnuta veškerá elektrická zařízení a samotná studna by měla být zachována. Navíc před konzervací musí být z potrubí vypuštěna veškerá voda.

Pokud je studna používána nepravidelně, ale s krátkými „pauzami“ (například několikrát týdně, ale po celý rok), pak má smysl instalovat elektrický kabel.

Použití tepelného kabelu jako izolace

Zvažme podrobně proces instalace kabelu:

Tím se uzavírá úvaha o možných technologiích pro zazimování studní. Při práci buďte velmi opatrní a přesní a je zaručen vynikající výsledek. Hodně štěstí!

Izolační materiály a práce

Před provedením tepelně izolačních prací kolem hlavy je nutné odstranit část půdy — vykopat příkop a vyčistit stěny dolu. Hloubka jámy je součtem hloubky zamrznutí a dalších 0,5–1 m pro spolehlivou izolaci.

Izolace: pěna

Nízké náklady a snadná instalace patří mezi hlavní výhody pěny. Materiál má navíc následující vlastnosti:

 • nevede dobře teplo;
 • nekoroduje a nehnije, nerozkládá se v půdě;
 • má nízký koeficient absorpce vlhkosti;
 • nedeformuje se pod tlakem.
Dobré vědět:  Garáž nebo přístřešek pro auto, co si vybrat?

Spolu s pěnou je žádoucí zakoupit lepidlo pro fasádní práce a také parotěsnou membránu (polyethylen nebo speciální materiály).

Práce se provádějí v tomto pořadí:

Při použití pěnové desky budou spoje sousedních částí uvolněné. Mezery musí být vyplněny polyuretanovou pěnou. Po zaschnutí se provádí další práce.

Izolace: extrudovaná polystyrenová pěna

Tepelná izolace studny s expandovaným polystyrenem se příliš neliší od tepelné izolace s expandovaným polystyrenem. EPPS se také vyrábí ve formě desek nebo skořepin pro potrubí o velkém průměru.

Izolační materiál se od polystyrenu liší pouze zvýšenou pevností a odolností vůči vnějším vlivům. Je mírně poškozen hlodavci nebo hmyzem a má prakticky nulový koeficient absorpce vlhkosti.

EPPS vyrábí ruské společnosti vyrábějící tepelně izolační materiály. Koupit tento typ tepelné izolace jako pěny je stejně snadné, ale náklady na pěnu a podobné EPS budou o 20–30% vyšší.

Izolace: buněčné polymerní materiály

Aby se ušetřily peníze, doporučuje se používat nefilmové materiály, protože funkcí folie je odrážet teplo uvnitř místnosti a nebude požadováno při uspořádání studny.

Izolace: polyuretanová pěna

Zahřívání studní na zimu vlastníma rukama lze také provést speciálními směsmi na bázi polyuretanu. Materiál si můžete zakoupit ve formě suchého prášku zředěného vodou před použitím a jako hotovou kompozici ve spreji.

Druhá metoda je vhodnější pro samostatnou práci, protože nevyžaduje hledání speciálního zařízení pro stříkání.

Podle způsobu aplikace se polyurethanová úprava podobá práci s polyuretanovou pěnou, pouze nebudete muset vyplňovat mezery, ale nastříkat kompozici na povrch trubky.

Příprava a izolace se provádí následujícím způsobem:

Hlava nad zemí může být opláštěna plechem, jak to dělají stavitelé při izolaci potrubí v teplárně. To ochrání povrch pláště před mechanickým namáháním a vlivem ultrafialového záření.

Proč nemůžete použít minerální vlnu

Porézní materiál nebude možné chránit před impregnací vlhkostí ani pomocí vodotěsných membrán. Mokrá minerální vlna ztrácí své tepelně izolační vlastnosti.

Závěry a užitečné video k danému tématu

Video materiály pomohou různými způsoby zvážit všechny podrobnosti procesu ohřívání šachty studny.

Ochrana proti zamrznutí hlavy studny

Základní principy kesonové izolace

Jeden ze způsobů, jak izolovat keson na zimu:

Instalace krytu hlavy

K ochraně hlavy před ledem se používá kryt. Jedná se o vynikající izolační prostředek do vzdálenosti 0,5 metru. Jeho průměr musí být větší než hlava, aby bylo možné pokládat skelnou vlnu nebo vlnu s minerálními vlákny.

Mezery zbývající po zákroku se nedoporučuje překrýt stříkacími prostředky. To poškodí izolační vrstvu.

Taková instalace vyžaduje málo peněz a času. Je lepší dát trubku pláště z kovu nebo betonu, takže to vydrží déle. Plast naopak může praskat a praskat při pohybu země.

Zimní chata: v zimě studna

Zima je chladným obdobím, kdy otázka studny vyvstává před majiteli letních chalup, letní obyvatelé si myslí: zachovat ji nebo ji jen izolovat a použít studnu v zimním období. Zde přichází dilema.

Izolace studny by měla být provedena během teplé sezóny.

Chcete-li se rozhodnout, zda si studnu ponechat na zimu, odpovězte na 2 otázky:

 • Budete v zemi žít pořád?
 • Máte jiný zdroj vody než studnu.

Pokud budete v zemi trvale bydlet a nemáte žádný další zdroj vody, studnu určitě zaizolujte. To vám zajistí zásobování vodou pro zimní období.

Teplota, při které voda zamrzá, je 0 stupňů. Proveďte izolaci tak, aby voda nemrzla skrz vložku do studny, abyste mohli vodu používat v soukromém domě. Nebo se snažte na zimu zavřít.

5 kroků, jak izolovat studnu na ulici

Aby bylo možné izolovat studnu na ulici, je nutné provést řadu postupných akcí, které neumožní zamrznutí vody přímo u zdroje. Proto si i v zimním období můžete dopřát čistou vodu.

5 kroků izolace:

Na zimu použijte kombinovanou metodu izolace studny.

Izolujete tak svou studnu a voda ze zdroje nezamrzne ani v zimním období.

Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector