Obojek pro kutily: kresby a fotografie + průvodce krok za krokem

Vlastnosti výroby bubnu pro studnu s vlastními rukama

Z jakého materiálu je brána pro studnu

Typy bran pro studnu se liší podle materiálu:

Moderní technologie zařízení téměř nezměnila. Jediným vylepšením je použití ložisek a plastových pouzder pro usnadnění otáčení.

Výkresy mechanismu pro zvedání vody ze studny

Bez ohledu na to, jaký materiál použít, velikost brány pro studnu se mění velmi málo.

Instalace brány na studnu

Zařízení pro zvedání vody ze studny musí být instalováno na podpěrách, aby se hřídel mohl relativně volně otáčet. To lze provést třemi různými způsoby.

V dřevěných regálech jsou otvory vyvrtány vlastními rukama o průměru o něco větším, než je část osy. Po instalaci podpěr by měly být vzájemně paralelní, ale ve skutečnosti není tento požadavek vždy přesně splněn.

Můžete to udělat jednodušší. Jsou instalovány podpěry nízké výšky, na koncích pro osu jsou vytvořeny drážky. Aby při otáčení brány neodletěla, jsou shora připevněny dřevěné nebo kovové lamely.

Pouzdra nevyžadují mazání a vydrží mnohem déle.

O ložiskové sestavy je třeba pečovat — namazat je a chránit před vlhkostí. Nejvíce chráněná jsou ložiska s těsněními.

Jak připevnit řetěz k bráně studny

K upevnění řetězu na bubnu vlastními rukama použijte 2 způsoby.

Ve středu brány je vyvrtán otvor a do něj je vložen kabel nebo řetěz. Měly by být zajištěny na křižovatce.

Můžete udělat jinak: zatlučte držák vlastními rukama. Poté je k němu připevněn řetěz a na jeho konec je připevněn kbelík.

Není těžké udělat bránu do studny vlastníma rukama. Nejlepší volba zahrnuje použití různých materiálů: dřevo pro rotující buben a stojany a železo pro nápravu, rukojeť, ložiska.

Výběr technologie a materiálů

Při stavbě stodoly vlastníma rukama se nejprve berou v úvahu možnosti rozpočtu:

 • technologie rámu;
 • z betonových bloků.

Kůlna na rám

Tato technologie vám umožní postavit strukturu během několika dní. Dřevěný rám je instalován na připravený podklad, vyplněný izolací, opláštěný dokončovacími materiály.

Přístřešek rámu je ekonomická a prefabrikovaná konstrukce. Z mínusů — nízká požární bezpečnost, protože ve strukturách je dřevo.

Přístřešek z betonového bloku

Stavba přístřešku z betonového bloku vyžaduje pevný základ. Nejčastěji se jedná o zúženou mělkou strukturu s výztuží. Stěny jsou položeny obvazem švů.

Důležité. Kvůli nedostatečné mrazuvzdornosti a vysoké absorpci vlhkosti porézních bloků je žádoucí vnější povrchová úprava.

DIY stodola — průvodce krok za krokem

Před stavbou boudy si připravte web vlastními rukama:

 • čištění úlomků;
 • snížit keře, odstranit kořeny a vegetaci;
 • vyrovnejte zem.

Řezivo, cement, izolace a vše, co se bojí vlhkosti, by mělo být složeno pod baldachýnem nebo by měl být zajištěn alespoň lehký úkryt před deštěm. Míchačka na beton, nářadí, žebříky a další příslušenství jsou také uloženy pod kůlnou.

Postupná montáž rámu stodoly: podrobné pokyny

Rám je konstrukce regálů, tyč horního a dolního pásku, propojky, šikmé výložníky. Instalaci lze provést dvěma způsoby:

 • spojování všech prvků do série;
 • pomocí metody „plošiny“ upevnění dílů na velké části na vodorovném povrchu podkladu.

U rámu se sklízí dřevo o rozměrech 150 x 100 mm a suchá hoblovaná deska o rozměrech 150 x 50 m. Veškeré řezivo musí být ošetřeno antiseptiky a retardéry hoření.

Spojovací materiál — pozinkované šrouby, hřebíky, šrouby, podložky, svorky. Navíc můžete použít lepidlo na dřevo.

Kůlna pro kutily podle podrobných pokynů je namontována v následujícím pořadí:

Video návod, jak postavit kůlnu

DIY stodola 6 x 3 stavební video

Výběr správného designu

V ideálním případě by měl studniční dům vykonávat následující funkce:

  chránit vodu před vnějšími znečišťujícími látkami — dešťovými srážkami a úlomky větrem; hrají dekorativní roli a zušlechťují betonovou hlavu vyčnívající nad zemí; slouží k ručnímu nebo mechanickému zvedání vody.

Odkaz. Takové struktury se také někdy používají k dokončování studní manuálními sloupy, které nejsou příliš atraktivní.

Třetím typem je zcela uzavřený dům se šikmými dveřmi zabudovanými do jednoho ze střešních svahů. Jak to postavit sami, zvážíme dále. Rozmanitější nápady pro zdobení venkovských studní ukazuje následující video:

Dobré vědět:  Trvanlivost laminátu: Několik tajemství pro začátečníky

Sestavení otevřené studny

Pořadí práce krok za krokem vypadá takto:

Rada. Je pohodlnější sestavit konstrukci na zemi a poté ji společně s asistentem nainstalovat na studnu. Pokud pracujete samostatně, namontujte nosnou část přímo na betonovou hlavu, ale vodorovně opatrně ovládejte úroveň budovy.

Poznámka. Chcete-li upevnit dveře k rámu, musíte z tyče přibít 2 příčníky, které spočívají na stěnách studny. Jak vyrobit a nainstalovat odklápěcí víka, viz video:

Jak udělat střechu nad studnou

Tato práce také není obtížná. Vyberte si konstrukční tyče s průřezem 40 mm a na základových deskách o šířce 10 cm. Chcete-li vytvořit uzavřený dům pro studnu se sedlovou střechou vlastníma rukama, postupujte podle pokynů:

Rada. Při montáži rámu nepoužívejte běžné kovové spojovací prvky (různé rohy). Připomínáme, že ocelové prvky bez zinkování začnou rezivět poměrně rychle.

Baldachýn s krytem — den otevřených dveří

Strukturálně je zařízení jednoduché: existují dva stojany umístěné jeden proti druhému. Slouží jako podpora pro vrchlík a je k nim také připojena brána — zařízení pro zvedání kbelíků s vodou. Podívejte se na výkres otevřeného domu s rozměry na fotografii níže.

Kresba studny s krytem a branou

Všimněte si, že stojany lze zakopat po dokončení prstence jamky. V závislosti na tom se mění pořadí práce, ale design v každém případě zůstává stejný.

Sloupky nesoucí vrchlík mohou být uvnitř opláštění prstence studny nebo venku

Jak vyrobit baldachýn

Rozměry vrchlíku pro průměr 100 cm

Konstrukci můžete sestavit z pozinkovaného profilu, kovové profilové trubky nebo dřevěné tyče. Aby se zabránilo ohnutí profilu, je v místech uchycení dveří vyztužen — dovnitř můžete dát dřevěný blok nebo kovový roh.

Aby se dovnitř nedostal déšť, musí být rozptyl proveden mnohem větší, než je velikost prstenu — minimálně 20 cm na každé straně.

Střecha nad studnou by měla být mnohem větší než její průměr

Pokud je baldachýn těžký, doporučujeme použít silnější dřevo, jinak nevydrží zatížení.

No rám hlavy

Poté se dříve namontovaná střecha připevní k regálům. Trojúhelníky můžete vytvořit okamžitě na místě, ale je pohodlnější je předem připravit, sestavit krokvový systém a umístit je na stojany v hotové podobě.

Sestaveno, ale nedokončeno

Udělejte si střechu pro studnu: výkresy a rozměry

Vytvoření studny vlastními rukama

Pokud je vyroben vrchlík nebo vrchlík, zůstává šedý betonový prstenec viditelný. Pohled není nejatraktivnější a chci ho jen vyzdobit.

Kamenná dekorace

Nejoblíbenějším způsobem zdobení studny je dokončení kamenem — oblázky nebo středně velké sutiny. Pokud je vše s dokončovacím materiálem víceméně jasné — koupit nebo sestavit, pak zůstává otázka, na co se ho držet. Existuje několik receptů:

Dobře hotové s kamenem

Nabízíme třetí recept, jak zakrýt studnu kamenem ve video formátu. Složení směsi je zde velmi podobné, ale před nanesením roztoku je na prsten připevněna síťka. S touto technologií nic nespadne.

Zajímavou verzi sklopného krytu studny nabízí následující video: opírá se téměř úplně, ale to, zda je takové zařízení potřeba, je jen na vás.

Jak si sami postavit střechu studny

K vybudování studny potřebujeme následující materiály:

K práci potřebujete následující nástroje:

Výběr a plánování stránek

Budova může být propojena s existující vanou nebo garáží, nebo instalována samostatně. Základní požadavky při výběru místa na webu:

Dobré vědět:  Jak rychle a snadno vyrobit fontánu s vlastními rukama ve vašem okolí

Vlastník může vyřešit první 3 body sám. Existují však určitá omezení týkající se požadavků územního plánování a hygienických norem. Pokud chcete ve stodole chovat ptáka nebo malé domácí mazlíčky, musíte ustoupit:

 • od sousedního objektu nejméně 4 m;
 • od obytného domu ve vzdálenosti 15 m;
 • ze studny na pitnou vodu 30-50 m.

Místo by mělo být dostatečně vysoké, aby nebylo zaplaveno taveninou nebo dešťovou vodou. Chcete-li chránit místo před větry, můžete kůlnu umístit na návětrnou stranu.

Struktura by neměla rušit sousedy a blokovat přístup slunečního světla na jejich stránky. V opačném případě mohou podat stížnost a soud přinutí budovu zbourat nebo přemístit na jiné místo.

Výkresy a diagramy přístřešků

Stodola nadace

Označení

Předběžně označte základ na zemi. Musíte si připravit kolíky, dlouhou šňůru, svinovací metr.

Rychlé a správné rozdělení struktury lze provést následujícími způsoby:

Správnost označení můžete zkontrolovat podél úhlopříčky výsledného obdélníku nebo čtverce. Jeho délka se počítá podle Pythagorovy věty.

Pásový základ

Zařízení základu monolitického pásu zahrnuje stupně:

Můžete položit ne monolitický, ale prefabrikovaný pásový základ z betonových bloků. Složení materiálu by nemělo obsahovat porézní agregáty — expandovanou hlínu, strusku. Zvyšují absorpci vody a v důsledku toho přispívají k rychlému zničení základny.

Sloupovitý

Podpěry z bloků nebo cihel jsou konstruovány v následujícím pořadí:

 1. Vykopejte díry hluboké 35-40 cm.
 2. Nalijte dno pískem s vrstvou 20 cm, beran.
 3. Rozložte sloupy o průřezu 40×40 cm a výšce 50-60 cm.
 4. Po vytvrzení je roztok ošetřen ze všech stran hydroizolací.

Pro zařízení sloupových základů z trubek:

Azbestocementové nebo plastové trubky slouží jako bednění. Pokud půda neteče volně, lze beton nalít přímo do připravené studny, která předtím obložila stěny hydroizolací.

Hromada

Instalaci hromádky obvykle provádí specializovaná organizace. Nejčastěji se používají šroubové kovové konstrukce, které jsou zašroubovány mechanizovaným zařízením nebo ručním pákovým zařízením.

Po instalaci je třeba odříznout horní část podpěr podél vodorovné úrovně a nalít beton do dutiny hromádek zhutněním vrstvy po vrstvě pomocí vibrátoru. Čerstvý roztok přikryjte fólií a nechejte 5-7 dní ztvrdnout.

Stodola bez základů

Desky musí být ošetřeny antiseptiky, zejména pro nižší vrstvu. Nachází se zde zóna vysoké vlhkosti a bez ochranné impregnace bude strom „žít“ velmi krátce.

Fáze budování stodoly bez základů vlastními rukama:

Střecha může být vyrobena z kovového profilovaného plechu. Je lehký a nebude vytvářet další napětí na stěnách nebo půdě. Ekonomická bouda pro skladování inventáře nebo palivového dřeva je připravena.

Možnosti střechy

U systému krovu se používají stejné materiály jako u rámu. Přepravka je vyrobena z palcové desky. Je nutné zajistit, aby nedošlo k ústupu, jinak strom rychle zhnije.

Stodola je nejčastěji blokována:

  Šikmá střecha, kde je zajištěna podpora svahu na protilehlých stěnách různých výšek. Používá se s rozpětím až 6 m.

Štít, ve kterém jsou stěny stejné výšky a svahy jsou spojeny v horním bodě — hřebeni. Šířka rozpětí od 6 m.

Úhel sklonu střechy závisí na intenzitě zatížení větrem a sněhem:

 • čím silnější je vítr v oblasti, tím menší by měl být úhel sklonu;
 • u zatížení sněhem je vztah inverzní — pro rychlý sjezd velké masy sněhu musí být sklon upraven více.

Kromě zatížení se berou v úvahu doporučení výrobce střešního materiálu, která určují úhel sklonu a sklon latí pro konkrétní typ.

Bouda se šikmou střechou

Zpravidla je v přístřešcích rozpětí malé, takže návrh s jedním sklonem je nejracionálnější. Při instalaci rámu musíte zajistit minimální přípustný úhel sklonu zakoupeného střešního materiálu:

Dobré vědět:  Svařovací kabely: výběr síly a přípustné prodloužení

 • břidlice 20-35 °;
 • měkká střecha 5 °;
 • vlnitá lepenka 8 °;
 • kusový materiál, kovová taška 25 °.
 • Pro podporu krokví v blokových budovách je na opačných stěnách instalována podpěrná tyč — Mauerlat. V rámových budovách hraje roli Mauerlatu horní pásový paprsek.

  Počínaje protilehlými stěnami jsou na okraj položeny krokvové desky. Krok závisí na řezu dřeva a jeho délce. Pro zvýšení únosnosti jsou prvky spojeny ve dvojicích. Připevněn k nosné tyči pomocí spojovacích a kovových desek.

  Poslední fází výstavby kůlny pro kutily je instalace střešního materiálu:

  Bouda se sedlovou střechou

  Instalace systému krokví se 2 svahy zahrnuje zařízení hřebenové sestavy. Provádí se různými způsoby:

   s překrytím v horní části rohu;

  s rozetou a distanční lištou;

   s podporou krokví na hřebenovém nosníku;

  s přilehlým hřebenem.

  Střešní materiály v hřebenu těsně nesedí. Mezera je nezbytná pro cirkulaci vzduchu v prostoru pod střechou. Aby se zabránilo pronikání srážek do mezery, jsou instalovány kovové hřebenové prvky.

  Sedlová střecha se montuje obtížněji, ale lépe odolává zatížení větrem. Dalším plusem je možnost využít prostor pod střechou pro různé potřeby.

  Montážní schéma sedlové střechy pro boudu 3,5 x 3,65 m

  Ke stavbě stodoly je třeba přistupovat zodpovědně — vybrat správné místo, určit technologii, připravit lokalitu. Podrobné pokyny vám pomohou dokončit práci rychle a kvalifikovaně.

  Baldachýn s krytem — den otevřených dveří

  Strukturálně je zařízení jednoduché: existují dva stojany umístěné jeden proti druhému. Slouží jako podpora pro vrchlík a je k nim také připojena brána — zařízení pro zvedání kbelíků s vodou. Podívejte se na výkres otevřeného domu s rozměry na fotografii níže.

  Kresba studny s krytem a branou

  Všimněte si, že stojany lze zakopat po dokončení prstence jamky. V závislosti na tom se mění pořadí práce, ale design v každém případě zůstává stejný.

  Sloupky nesoucí vrchlík mohou být uvnitř opláštění prstence studny nebo venku

  Jak vyrobit baldachýn

  Rozměry vrchlíku pro průměr 100 cm

  Konstrukci můžete sestavit z pozinkovaného profilu, kovové profilové trubky nebo dřevěné tyče. Aby se zabránilo ohnutí profilu, je v místech uchycení dveří vyztužen — dovnitř můžete dát dřevěný blok nebo kovový roh.

  Aby se dovnitř nedostal déšť, musí být rozptyl proveden mnohem větší, než je velikost prstenu — minimálně 20 cm na každé straně.

  Střecha nad studnou by měla být mnohem větší než její průměr

  Pokud je baldachýn těžký, doporučujeme použít silnější dřevo, jinak nevydrží zatížení.

  No rám hlavy

  Poté se dříve namontovaná střecha připevní k regálům. Trojúhelníky můžete vytvořit okamžitě na místě, ale je pohodlnější je předem připravit, sestavit krokvový systém a umístit je na stojany v hotové podobě.

  Sestaveno, ale nedokončeno

  Udělejte si střechu pro studnu: výkresy a rozměry

  Vytvoření studny vlastními rukama

  Pokud je vyroben vrchlík nebo vrchlík, zůstává šedý betonový prstenec viditelný. Pohled není nejatraktivnější a chci ho jen vyzdobit.

  Kamenná dekorace

  Nejoblíbenějším způsobem zdobení studny je dokončení kamenem — oblázky nebo středně velké sutiny. Pokud je vše s dokončovacím materiálem víceméně jasné — koupit nebo sestavit, pak zůstává otázka, na co se ho držet. Existuje několik receptů:

  Dobře hotové s kamenem

  Nabízíme třetí recept, jak zakrýt studnu kamenem ve video formátu. Složení směsi je zde velmi podobné, ale před nanesením roztoku je na prsten připevněna síťka. S touto technologií nic nespadne.

  Zajímavou verzi sklopného krytu studny nabízí následující video: opírá se téměř úplně, ale to, zda je takové zařízení potřeba, je jen na vás.

  Odkaz na hlavní příspěvek
  Adblock
  detector