Odsávací ventilátor v koupelně: instalace systému pro svépomoc

Rozmanitost zařízení pro pohyb vzduchu

Odsávací ventilátory do koupelny jsou rozděleny do tří hlavních kategorií a klasifikovány podle jejich principu činnosti.

Axiální zařízení

Jedná se o válcové konstrukce, kde je síla proudu vzduchu zajišťována oběžným kolem připojeným k rotoru elektromotoru. Vzhledem k snadné instalaci a absenci složitých sestav je po těchto modelech trvale vysoká poptávka.

Zařízení má také řadu nevýhod:

relativně nízký tlak vzduchu — je důležité vzít v úvahu velikost místnosti;

citlivost na rázy podél osy;

nízká pevnost čepele.

Výkon těchto systémů je průměrný, takže jsou vhodné pro malé místnosti.

Výkon a hlučnost motoru obvykle závisí na velikosti listu. Čím větší jsou, tím nižší jsou tyto ukazatele.

Radiální modely

Toto uspořádání poskytuje dobrý výkon s minimální spotřebou energie. Fanoušci tohoto typu navíc fungují téměř tiše, což jen zvyšuje jejich popularitu.

Střešní modely

Název modelu mluví sám za sebe: takové výrobky jsou instalovány na střechách obytných budov. Jedná se o poměrně složitou strukturu, která se skládá z následujících prvků:

Ventilátor je vícelistový prvek schopný poskytovat jednosměrné nebo obousměrné sání.

Kromě toho se ventilátory mohou lišit ve způsobu instalace. Klasifikace je následující:

univerzální (je možná montáž na zeď a strop);

Pro chaty, kde je ventilátor umístěn v podkroví, je to však docela rozumné řešení.

TOP 5 nejlepších modelů na ruském trhu

Odsávací ventilátory pro koupelny mají širokou škálu modelů, takže pro nezkušené uživatele bude obtížné udělat správnou volbu.

Srovnávací tabulka modelů z hodnocení podle parametrů

Jak se při výběru nedopustit chyby?

Pokud si potřebujete koupit ventilátor, nezkušený majitel domu / bytu se může snadno ztratit mezi řadou těchto zařízení.

Všechny se liší vizuálně a náklady. Největší chybou je výběr zařízení na základě ceny, která se jeví jako nejrozumnější.

Typy fanoušků a jejich vlastnosti

O potřebě ventilátoru se vždy rozhoduje individuálně. Pokud potřebujete zařízení, musíte zvolit optimální model, který může plnit své funkce odstraňování odpadního vzduchu z koupelny / sprchy.

Způsobem připevnění existují:

 • nákladní listy, namontován u vstupu do ventilačního potrubí;
 • potrubí, instalován uvnitř potrubí.

Pro soukromé použití se používají faktury — snadno se instalují a jsou docela schopné uspokojit potřeby všech obyvatel venkovského domu / chaty. Pokud má dům rozsáhlou síť vzduchovodů, bude instalace potrubních ventilátorů oprávněná.

V závislosti na umístění se tato zařízení rozlišují:

 • Nástěnné. Jsou namontovány vodorovně na zeď;
 • Strop, instalován ve svislé rovině.

V soukromých domech jsou instalována hlavně stropní ventilační zařízení, která odvádějí odpadní vzduch nejprve do nebytového podkroví, poté na ulici.

Existují také lopatkové a bezlistové ventilátory, axiální a odstředivé modely. První jsou nejčastěji nakupovány pro organizaci nuceného větrání koupelen a sprch.

Tato zařízení se liší nejen vzhledem, ale také svými schopnostmi. V závislosti na schopnostech fanouška se cena výrazně liší.

Mezi možnostmi koupelnových ventilátorů jsou nejoblíbenější modely se snímačem teploty a vlhkosti, časovačem, samostatným vypínačem, ochrannými závěsy a zpětným ventilem.

Dalším nálezem je další dekorativní panel, který vám umožní vytvořit jedinečný vzhled zařízení, zdůrazňující vynikající design místnosti.

Pravidla pro výběr dobré kapuce

Síla ventilátoru. Indikátor je vybrán na základě objemu koupelny / sprchy a průměru otvoru, na který bude ventilátor nainstalován. Jedná se o 100, 125 mm a další.

K určení výkonu můžete použít regulační požadavky, podle nichž by se v místnostech tohoto typu měl vzduch vyměňovat na úrovni 3–8krát za hodinu.

V praxi se ukazuje, že pro větší počet (3 až 8) potřebujete délku místnosti * pro šířku * pro výšku stropů *. K výslednému číslu musíte přidat 20% — to je malá rezerva, která zajišťuje volný provoz zařízení.

Bezpečnost zařízení. Toto je důležité kritérium, protože bude instalováno v místnosti s vysokou úrovní vlhkosti. A nelze vyloučit náhodné postříkání. Dbejte na úroveň ochrany proti vlhkosti.

Hluk ventilátoru. Nejpřijatelnější možností je až 35 dB. Čím nižší je tento indikátor, tím pohodlněji se budou všichni členové rodiny cítit při používání vany nebo sprchy s nainstalovaným ventilačním zařízením.

Pokud je hluk ventilátoru 40 dB nebo vyšší, může to narušit klidný spánek zvláště citlivých členů domácnosti a způsobit bolesti hlavy při dlouhodobém pobytu ve větrané místnosti.

Snadná instalace a údržba zařízení. Je dobré, pokud lze vhodnou možnost nainstalovat vlastními rukama, aniž byste museli volat zkušené řemeslníky. A na údržbě záleží — čím jednodušší a méně časté, tím lepší.

Další funkce. Pohodlné, pokud je ventilátor vybaven časovačem, dekorativním osvětlením, ochrannými clonami nebo čidlem vlhkosti. High-tech modely lze ovládat pomocí SMS.

Vzhled. Je to design zařízení, který ocení mnoho spotřebitelů, kteří pečlivě studují interiér svého domu. Zařízení by mělo organicky zapadat nebo přinést chuť do vytvořeného řešení stylu pro konkrétní místnost.

Dobré vědět:  Škrábance na nábytku: jak čistit a jak opravovat

Další doporučení pro výběr a přehled nejlepších modelů odsávacích ventilátorů jsou uvedeny v tomto článku.

Kontroverzní otázky při výběru vybavení

Při výběru koupelnového / sprchového ventilátoru můžete mezi majiteli zařízení zaznamenat mnoho polemik o dalších funkcích.

Zpětný ventil. Můžete slyšet kategoricky opačné názory na potřebu / zbytečnost tohoto prvku. Je to nutné, aby se vzduch nevracel zpět.

Pokud například sousedé smaží ryby / brambory, pak když je ventilátor vypnutý, ventil se zavře a nedovolí vzduchu s vůní večeře souseda vstoupit do bytu. Pokud jsou dveře koupelny vzduchotěsné, můžete odmítnout koupit model se zpětným ventilem.

To je velmi individuální, protože mnoho řemeslníků při instalaci dveří do koupelny zohledňuje regulační požadavky a ponechává mezeru 1-2 cm od spodního okraje k podlaze.

Dalším nepříjemným jevem je, že se tyto ventily ucpávají a mohou se přilepit k ventilátoru. Vyžadují čištění a údržbu. Každých 6 měsíců musíte vyjmout ventilátor a kartáčem otřít okvětní lístky zpětného ventilu.

Pokud taková funkce není nutně nutná, pak trvale uzavřený gril způsobí, že v místnosti bude vypadat zatuchlý vzduch, když se dovnitř nedostane čerstvý vzduch a vyčerpaný vzduch je obtížné opustit.

Ochranná síťovina. Je nutné zabránit švábům, motýlům a dalším nežádoucím hostům ve vstupu do ventilačního potrubí.

Na druhou stranu se síť stane elektrifikovanou, usazuje se na ní prach a hromadí se pavučiny. Proto je nutné jej často čistit — každý týden nebo dva. Umístit ochrannou síť nebo ne zcela závisí na konkrétních podmínkách umístění koupelny.

Dekorativní panel, zcela zakrývá přímý vstup vzduchu do ventilátoru. Opravdu to ovlivňuje výkon zařízení. Tento bod je třeba vzít v úvahu při výběru modelu pro vaši koupelnu.

Když se mi líbily 2 možnosti, lišící se výkonem, hlučností a cenou, pak můžete slyšet radu, že musíte vzít silnější. To je špatně — síla musí jasně odpovídat potřebám místnosti pro obnovu vzduchu.

K čemu je fanoušek?

Mnoho moderních materiálů a technologií má vynikající tepelně izolační vlastnosti. To vám umožní zadržovat teplo v domě, ale naruší to přirozenou cirkulaci vzduchu v prostorách.

Neměli byste odmítat pohodlné inovace, ale zároveň se musíte postarat o správnou funkci ventilace. Kukla v koupelně a toaletě pomůže optimalizovat její výkon.

Požadavky na ventilátor

V projektu jakékoli budovy musí být přítomny větrací šachty, které zajišťují odtok vzduchu z areálu. Přítok probíhá ventilací.

Výměna vzduchu v prostorách musí splňovat požadavky SNiP 41-01-2003 „Vytápění, ventilace a klimatizace“ a SNiP 2.08.01-89 „Obytné budovy“.

Podle těchto norem proudění vzduchu:

 • v obytné oblasti musí být nejméně 30 metrů krychlových. m / hod na osobu;
 • v kuchyni je maximální hodnota tohoto ukazatele 90 metrů krychlových. m / hod;
 • v kombinované koupelně — nejméně 50 metrů krychlových m / hod.

Součet požadovaného objemu vzduchu vstupujícího do domu se musí rovnat součtu objemu odstraněného vzduchu. Absence této rovnosti signalizuje narušení činnosti ventilace. Proto — tvorba kondenzace na oknech a výskyt mikroorganismů na stěnách.

Požadovaný celkový objem odváděného vzduchu je vyjádřením požadované produktivní kapacity digestoře v koupelně.

Při výběru elektrického zařízení je třeba vzít v úvahu hodnotu těchto indikátorů.

Kritéria výběru

Jak již bylo zmíněno, v místnosti jsou směnné kurzy vzduchu. Vyberte elektrický spotřebič pro ventilaci v koupelně s ohledem na jejich požadavky.

V koupelnách jsou nejčastěji instalovány axiální nebo radiální ventilátory.

Výkon

Kapacita digestoře se měří v počtu metrů krychlových vzduchu, které zařízení dokáže odstranit z místnosti za hodinu.

 1. Pokud je koupelna kombinována, měl by být přítok i odtok proudu vzduchu 50 metrů krychlových. m / h na osobu.
 2. Pokud ne, mělo by to být v koupelně 25 metrů krychlových. m / h.

Výkon extrakce je uveden v průvodních dokumentech. Musí být porovnáno s normami pro konkrétní místnost a musí být vybrána nejlepší možnost.

Bezpečnost

Vzhledem k tomu, že digestoř pracuje z elektrické sítě a vana je místem vysoké vlhkosti, měli byste věnovat pozornost bezpečnosti konstrukce.

Pro elektrické spotřebiče pracující s vlhkým vzduchem existuje bezpečnostní standard.

V pasu zařízení je označeno jako IP, následované dvěma čísly:

 • první — od 0 do 6 — stupeň ochrany proti různým cizím částicím, které mohou pronikat do těla spolu s proudem vzduchu;
 • druhým je úroveň ochrany proti vlhkosti.

Elektrické spotřebiče v koupelně musí mít alespoň krytí IP 34.

Úrověn hluku

Tento parametr je také důležitý při výběru zařízení. Zvuky nad 35 dB jsou lidským uchem vnímány jako nepříjemný hluk. I když ventilátor nepracuje neustále, ale občas se zapne, zvuk, který vydává, přitahuje pozornost.

Dobré vědět:  Nástroje a vybavení pro vrtání otvorů do keramických dlaždic

Čím je tedy tišší zařízení, tím lépe. Je bezpodmínečně nutné věnovat pozornost odpovídajícím charakteristikám v návodu k obsluze.

Napájení

Jeho výkon závisí na výkonu zařízení. Spotřeba energie je uvedena v pasu.

Vzhledem k tomu, že výfukové ventilátory nepracují nepřetržitě, nezatěžují elektrické vedení. Stojí však za to seznámit se s množstvím elektřiny, které spotřebovávají.

Náklady se obvykle pohybují od 7 do 20 kW za hodinu. Pokud je zařízení vybaveno dalšími funkcemi, může se průtok zvýšit až o 10% tohoto výkonu.

Další funkce

Pro usnadnění práce nabízejí některé modely další funkce.

Existují modely, které mají obě funkce. To vám umožní zvolit optimální provozní režim.

Jak vypočítat extrakční výkon

Digestoř v koupelně musí dělat svou práci v souladu se stanovenými normami.

K výpočtu jeho produktivní kapacity potřebujete:

 1. Zkontrolujte hygienické normy a vyberte požadovanou hodnotu.
 2. Vynásobte standard počtem lidí žijících v domě.

Například: 3 × 50 = 150 metrů krychlových. m / h.

Z toho vyplývá, že pro kombinovanou koupelnu, kterou používají tři lidé, musíte zvolit odsávací ventilátor s kapacitou 150 metrů krychlových. m / h.

Recenze nejlepších modelů a cen

V současné době obchody s elektřinou nabízejí širokou škálu ventilačních digestoří v různých cenových kategoriích a možnostech.

Tabulka ukazuje hlavní charakteristiky populárních modelů, na které byste měli při výběru věnovat pozornost.

Kapota do koupelny: kritéria pro výběr vybavení

Chcete-li v koupelně nainstalovat digestoř, která se plně vyrovná s jejími funkcemi, měli byste se seznámit s parametry a vlastnostmi zařízení:

Užitečná rada! Při nákupu koupelnové digestoře střední třídy mějte na paměti, že optimální výkon zařízení by měl být alespoň 100 m³ hodin.

Konstrukce systému automatického nuceného větrání

 • vybavení digestoře dalšími zařízeními — čidly vlhkosti, časovačem, systémem „smart fan“, ventilátorem se zpětným ventilem;
 • celkové rozměry a design kapuce;
 • kvalita zařízení — vyberte spolehlivá zařízení od renomovaných výrobců;
 • stupeň hluku je důležitým parametrem. Měli byste zvolit zařízení s limitem šumu nejvýše 25 dB;
 • poměr ceny a kvality “. Můžete si vybrat cenově dostupný a funkční model.

Moderní digestoře do koupelny mohou být vybaveny dalšími funkcemi: časovač, snímač pohybu, měřič vlhkosti

Který fanoušek dát přednost

Související článek:

Potrubí pro ventilaci: jejich hlavní vlastnosti a parametry výběru. Vlnité vzduchové kanály. Speciální typ trubky je sendvič. Výpočet průměru a izolace vzduchovodů.

Dobrou volbou by bylo koupit zařízení vybavené vlhkostí, pohybovými senzory a časovačem. Koupelnové digestoře se senzorem vlhkosti se automaticky nastaví a pracují bez lidského zásahu.

Vhodnými ventilátory pro koupelnové digestoře jsou modely s kuličkovými ložisky — jsou tiché a odolné.

Zpětné ventily jsou tří typů: ovládané, samouzavírací (působením pružiny) a pasivní (uzavírané proudem vzduchu). U koupelen se používají hlavně samouzavírací zpětné ventily.

Pro účinné větrání udržujte mřížku a ventilační potrubí čisté.

Užitečná rada! Měli byste si uvědomit, že stupeň ochrany a těsnost (vodotěsnost) digestoří je výrobcem označen symboly „IP“. Na hodnotě této hodnoty závisí bezpečnost zařízení.

Před zakoupením odsávacích zařízení si přečtěte certifikáty kvality a dostupnost záručních dokumentů pro produkty. Pokud je vaše koupelna velká, bude efektivnější ji vybavit dvěma digestoři, než použít jeden výkonný model.

Můžete se seznámit s fotografiemi koupelnových digestoří nabízených ve velkém sortimentu na specializovaných stránkách.

Před zakoupením odsávacích zařízení si přečtěte certifikáty kvality a dostupnost záručních dokumentů pro produkty

Instalace digestoře v koupelně vlastními rukama

Zde je příklad vlastní montáže digestoře, když je v místnosti zajištěno větrací potrubí:

Princip odstranění kapoty z koupelny a toalety do společného větracího potrubí

 • zakryjte mřížkou a pomocí tmelu utěsněte spáry mezi vnější mřížkou a stěnou;
 • připojujeme vodiče k síti;
 • z estetických důvodů je lepší zvolit mřížkový design, který odpovídá stylu koupelny.

Instalací digestoře v koupelně nebo v koupelně zabráníte tvorbě kondenzátu na stěnách a kovových površích směšovače, eliminujete nepříjemné pachy — vzduch v koupelně bude čistý a místnost bude suchá.

Hlavní charakteristiky pro výběr odsávacího větrání

model koupelnového ventilátoru s voňavými květinami

 • Produktivita. Chcete-li zvolit možnost, musíte vypočítat požadovanou produktivitu digestoře pro váš pokoj, proto byste měli vzít v úvahu oblast a jak často budete muset vyměnit vzduch za jednu hodinu. Produktivita ventilace se skládá z těchto faktorů, přičemž výkon odtahového ventilátoru lze vypočítat s ohledem na tyto faktory. Abychom to mohli udělat, musíme vypočítat objem místnosti. Chcete-li dosáhnout produktivity, stojí za to vynásobit objem místnosti číslem, které udává, kolikrát za hodinu musíte vyměnit vzduch v místnosti.

digestoř v koupelně s lany pro zapnutí / vypnutí

 • Slyšitelnost zařízení. Všechny digestoře do místnosti se otáčejí pomocí elektřiny, pracovní zařízení je doprovázeno slyšitelností, která může být slyšitelná, mechanická a aerodynamická.Hluk, který je vyšší než 35 dB, vás velmi naštve, zdá se, že není hlučný, ale bude vyvíjet tlak na vaši psychiku. Proto je hluk důležitým faktorem při výběru zařízení výfukového systému. Vzhledem k tomuto množství hluku z instalace je nepřijatelné nadhodnocovat značku 30 dB. A pokud si vyberete odtahový ventilátor, který zapnete v noci, pak by jeho hladina hluku neměla překročit hranici 25 dB. Tyto indikátory musí být uvedeny v dokumentech k zařízení.
Dobré vědět:  Jaké jsou výhody kovového komína

prostorná koupelna s koberci a digestoří

 • Je také možné snížit úroveň slyšitelnosti instalací dalších komponent do zařízení, což sníží slyšitelnost, izolace šumu má vlastnosti prioritních systémů, jako jsou trubky a desky. Současně by vzduchové potrubí nemělo mít malý průměr, aby se kvůli odporu toků v potrubí neobjevila „stagnace“ vzduchu, ale příliš velká, což výrazně zvýší materiálové náklady vaší místnosti.

 • Bezpečnost výfukového systému. Nejzávažnějším požadavkem na koupelnové digestoře je odolnost vůči vzhledu osamělosti a vlhkosti v systému. Vzhledem k tomu, že digestoř pracuje na elektřinu, nemá ráda vodu, ale místnost je neustále vlhká a dochází ke kontaktu s lidmi. Vnikne-li vlhkost do elektrického zařízení, může se zařízení zlomit a způsobit poškození zařízení, což bude mít za následek požár a požár. Při výběru kapoty se proto ujistěte, že je spolehlivá. Odsávací ventilátory záměrně navržené pro mokré místnosti mají značku, která říká, že na tomto zařízení byla nainstalována pomocná ochrana proti vlhkosti. Pro absolutní neškodnost se ve výfukových systémech pro místnost používá napětí 24 V. Pokud v případě vlhkosti v systému dojde ke zkratu, pak kvůli tomuto napětí nepoškodí lidi ve vodě.

různé malé modely ventilátorů v koupelně

 • Pracovní vlastnosti digestoře. Digestoře pro místnosti s velkým množstvím vlhkého vzduchu se dělí na dva typy — automatizované a běžné. Společné, axiální se zpětným ventilem, který zabraňuje návratu vzduchu do místnosti. Automatické digestoře jsou pohodlné, ale nejsou drahé. Mají vestavěný časovač vypnutí, zařízení ukazující množství vlhkosti, ve které je nastavena úroveň.

odsávací ventilátor se senzorem vlhkosti v koupelně

 • Cenová kvalita. Aby výfukový systém fungoval po dlouhou dobu, nezapomeňte zkontrolovat kvalitu produktu. K tomu vám pomůže certifikát k produktu (nebo šarži produktů), záruční list, označení označující, že je produkt bezpečný a testovaný (minimálně třída ochrany — IP 34).

kompaktní ventilátor v malé koupelně

Důležité. Podle požadavků na instalaci elektrického zařízení je nepřijatelné otevřené umístění i izolovaných vodičů v koupelně.

Nejlepší místa pro instalaci odtahového ventilátoru ve vaší domácnosti

Aby digestoř fungovala co nejefektivněji, nestačí si koupit vybavení — musíte jej umístit správně. Vzhledem k tomu, že cílem je odstranit pachy a vlhkost, je zařízení instalováno v koupelně, WC, kuchyni.

Větrání koupelny

Doporučení inženýrů při výběru větrání pro koupelnu

Jak nainstalovat ventilátor do koupelny

Během instalace musíte dodržovat pravidla:

Na konci práce jsou položeny dráty a konstrukce je připojena k síti.

Princip elektrického připojení

Samostatné vedení je vedeno do ventilačního potrubí pro automatickou aktivaci naprogramováním zařízení nebo snímače pohybu. Pokud je model vybaven kabelem, můžete systém zapnout mechanicky.

Důležité! Instalujte kabeláž pomocí svorkovnic, nepoužívejte konvenční kroucení.

Ovládání zapínáním / vypínáním osvětlení

Proč potřebuji časovač pro koupelnový ventilátor

Připojení časovače v koupelně

Časovač je kompaktní zařízení. Mělo by být připojeno pomocí 6 pinů. Pro správné připojení je třeba použít schéma.

Schéma zapojení v koupelně pro ventilátor s časovačem

Schéma připojení časovače v koupelně

Připojení přes přepínač

Než začnete připojovat napájecí vodiče, musíte vypnout spínače na stínění. Poté je přední panel zařízení odstraněn a vodiče jsou do něj vloženy kanály.

Jak připojit odtahový ventilátor ke spínači

Vodiče jsou připojeny ke svorkám zařízení umístěným pod krytem. Při absenci uzemnění stačí 2 vodiče: fáze a nula. Vodiče jsou připojeny ke svorkám, zesíleny utažením šrouby, je umístěn ochranný kryt.

Odrůdy ventilátorů se senzory

Moderní modely jsou k dispozici s různými doplňkovými prvky. Patří sem spotřebiče s časovačem nebo bez něj.

Ventilátor bez vestavěného časovače

Zařízení bez vestavěného časovače zbavuje člověka části vybavení. Zařízení spotřebovává hodně elektřiny. Schéma připojení je jednoduché.

Ventilátor s vestavěným časovačem

Přístroj se zabudovaným čidlem vlhkosti

Existují produkty se zabudovaným senzorem vlhkosti, které monitorují úroveň vlhkosti.

Chyby připojení

Při připojování systému musíte důsledně dodržovat schéma, abyste předešli chybám.

Jak se nepřipojit a proč

Jak se vyhnout běžným chybám

Aby se zabránilo chybám při samostatném připojení, proveďte to podle schématu. Pak bude design fungovat dlouho a bezchybně a přidá pohodlí k životu majitele.

Schéma zapojení ventilátoru se snímačem vlhkosti nebo pohybu.

Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector