Ohřev vody v garáži: elektrickým bojlerem nebo kamny

Čím lépe zahřát nebo zvolit nosič energie

V 99% případů nejsou do budov garáží dodávány centralizované topné sítě nebo hlavní plyn, takže vlastníci musí zvolit autonomní způsoby vytápění. K vytápění garáže můžete použít 4 skupiny nosičů energie:

 • různé druhy tuhých paliv — palivové dřevo, uhlí, brikety, zemědělský a jiný hořlavý odpad;
 • motorová nafta, odpadní olej;
 • elektřina;
 • zkapalněný plyn ve válcích.

Spalování tuhých paliv

Dřevo a různý odpad je nejlevnějším palivem pro vytápění a v některých případech je zcela zdarma. V jižních oblastech, které nejsou bohaté na lesy, se široce používá jiný druh paliva — malý zemědělsko-průmyslový odpad.

Pro referenci. Zemědělský odpad sestává z malých částic, které jsou proudem prosívány z obilnin. Jedná se o kousky stonků, plevele, slámy a dalšího odpadu drceného kombajnem. Cena nosiče energie je velmi atraktivní a začíná na 20 $. e. pro 1 tunu.

Pokud se rozhodnete v zimě vytápět garáž tuhým palivem, připravte se na řešení následujících problémů:

 • nákup nebo výroba pece (ideálně kotle);
 • instalace komína;
 • skladování zásoby palivového dřeva, uhlí nebo odpadu;
 • mzdové náklady na přípravu, ohřev a čištění od sazí.

Skladování palivového dřeva v garáži není příliš pohodlné řešení

Využití těžby a motorové nafty

Těžba ropy je finančně úspornějším zdrojem energie, i když není nejlevnější. Tuto možnost lze vážně zvážit, pokud lze odpadní oleje získat za sníženou cenu. Jaké jsou zde vlastnosti a úskalí:

 1. Ke spalování kapalného paliva se používají domácí kamna pro vývoj různých typů. Nejbezpečnější je kamna — kapátko, které si mohou pánové objednat nebo vyrobit ručně.
 2. Je vyžadováno komínové zařízení.

Poznámka. Díky své levnosti a jednoduchosti si kamna na zázraky oleje uvedená na fotografii získaly zvláštní popularitu. Mají tendenci střílet plameny, když palivo obsahuje malé množství vody nebo nemrznoucí směsi, které způsobují požár.

Autonomní ohřívače vzduchu s motorovou naftou pro automobily

Vytápění elektřinou

Uvádíme všechny výhody elektrického vytápění:

Levný přenosný ohřívač ventilátoru může vytápět pouze část místnosti, kde probíhají práce

Standardní nástěnný konvektor ohřívá vzduch v místnosti mnohem pomaleji než topení ventilátoru

Plynové topení

Tento způsob vytápění místnosti pro skladování automobilu je přijatelný pro obyvatele Ruské federace, kde je maloobchodní cena zkapalněného plynu poměrně nízká. Pro Ukrajince bude příliš nákladné vytápět garáže propanem.

Autonomní vytápění z plynových lahví je stejně bezpečné a pohodlné jako elektrické vytápění. Navíc v Ruské federaci jsou náklady na nosič energie nižší. Zde však existuje řada nástrah:

 • musíte někde umístit propanový válec, aby nezasahoval do práce;
 • budete muset pravidelně přepravovat tank na tankování;

Když sečteme finanční náklady, problémy s organizováním takového vytápění a doplňování paliva do lahví, pak negativní aspekty z pohodlí provozu zablokují některé pozitivní.

Na této stránce je zveřejněno srovnání nákladů na 1 kW tepla získaného z různých zdrojů energie v podmínkách Ruska a Ukrajiny.

Systém ohřevu vody

Musíte pochopit, že má smysl instalovat ohřev vody, když jste neustále v garáži. V opačném případě se náklady neospravedlní, protože kromě zdroje tepla a paliva budete muset koupit:

 • litinové nebo ocelové baterie (volitelně svařovací registry z trubek);
 • oběhové čerpadlo;
 • expanzní nádoba;
 • potrubí na hlavní;
 • nemrznoucí chladicí kapalina — nemrznoucí směs.

Pro referenci. Garáž je pravidelně vytápěna, takže systém nemůže být naplněn čistou vodou.

Vzhledem k potřebě množství tepla pro vytápění místnosti (vypočítané v předchozí části) vyberte výkon radiátorů nebo určete délku potrubí domácího registru podle tabulky:

V tabulce t1 znamená teplotu chladicí kapaliny, t2 — vzduch v místnosti

Místo kamna na dřevo s vodním okruhem je do okruhu umístěn elektrický kotel nebo jiný zdroj tepla

Jako instalaci teplé vody můžete použít:

Nejjednodušší elektrický kotel s vodním registrem

Rada. Nezapomeňte přidat do filtru bahenní filtr a kulové ventily, abyste odřízli zdroj tepla a vypustili vodu ze systému. V horním bodě nasaďte automatický odvzdušňovací ventil a na baterie — Mayevsky klepne na uvolnění vzduchu.

Proč nedoporučujeme vyrábět otevřený systém v garáži, protože je jednodušší a levnější? Důvodem je nemrznoucí směs, která se odpaří z otevřené nádrže, která je zdravotně nezávadná (ethylenglykol je jedovatý), nemluvě o ceně chladicí kapaliny.

Závěry a užitečné tipy

Ze všeho výše uvedeného, ​​jakož i na základě praktických pozorování, vyplývají následující závěry:

Výhody a nevýhody vytápění garáže vodou

Teplá místnost pro auto ji zbavuje koroze, loupání laku a mrznutí maziv. Vytápění v garáži vodním okruhem vytváří optimální skladovací podmínky.

Odborníci často zpochybňují výhody a nevýhody teplého prostoru pro auto. Existuje názor, že ve vytápěné garáži se v zimě hromadí sníh na dně a stěnách, a když se roztaví, způsobí korozivní změny v kovu.

V každém případě je ve vytápěné místnosti pro majitele automobilu pohodlnější opravit a opravit kamaráda na kolech. Někteří majitelé automobilů zapínají vytápění pouze během oprav a samotné auto je uloženo v nevytápěné místnosti.

Majitel automobilu, který zná výhody a nevýhody, se sám rozhodne, jak své auto uskladní.

Způsoby vytápění garáže vodou

Existuje několik druhů paliva:

 • plyn;
 • tuhé palivo (uhlí, palivové dřevo);
 • kapalné palivo (použitý technický olej);
 • elektřina.

Volba se provádí na základě nákladů na palivo a autonomie.

Ohřev vody v garáži bez elektřiny

Nejběžnějším palivem v soukromém sektoru je plyn. Výhodou tohoto typu je jeho nízká cena a dostupnost. Plynový ohřev nevyžaduje neustálé sledování. Při nepřerušeném přívodu plynu je zajištěno nepřetržité vytápění.

Pokud však plynovod neprochází oblastí, ve které se nachází budova, zvolí se jiný druh paliva, protože pokládka plynového potrubí je velmi nákladná.

Plynový kotel pro autonomní vytápění není levným potěšením, zejména pokud jde o vytápění garáže

Pokud existuje kotel na kapalné palivo, je nutné neustále sledovat jeho hladinu, takže budete muset často navštěvovat garáž, aby topné potrubí neprasklo

Kotel na tuhá paliva vyžaduje stálou část paliva, jinak se systém ochladí

V hangáru můžete ohřívat vodu pomocí kamen. Tato trouba je určena pro místnosti do 30 m 2.

Ohřev vody v garáži na elektřinu

Elektrický kotel je nejoptimálnější volbou pro schéma ohřevu vody v místnosti. Není potřeba další dálnice a skladovací prostor pro umístění paliva.

Elektrický kotel poskytuje spolehlivost a pohodlí, nevyžaduje další uspořádání komína a přívodu

Výhody elektrického kotle:

Navzdory vysokým nákladům na elektřinu je volba tohoto schématu vytápění optimální, protože v místnosti stačí ohřát vzduch na kladnou teplotu a je zapotřebí málo paliva.

Jak udělat ohřev vody v garáži

Uspořádání ohřevu vody z kamenných kamen v garáži je vhodné, pokud plocha nepřesahuje 30 m 2.

K instalaci systému budete potřebovat:

 • trouba nebo kotel;
 • litinové radiátory;
 • kovové trubky o průměru 5-10 cm pro uspořádání dálnice;
 • zácpa, šrouby, spojovací prvky.

Během procesu instalace jsou kovové trubky spojeny do systému pomocí svařovacího stroje a plastové trubky s páječkou. Pro přirozenou cirkulaci chladicí kapaliny jsou trubky umístěny ve svahu.

Schéma ohřevu vody předpokládá přítomnost expanzní nádrže. Je vybaven kanystrem nebo jinou plastovou nebo kovovou nádobou. V horní části je nádrž opatřena otvorem pro nalévání chladicí kapaliny, protože kapalina se zahřívá a odpařuje.

Kotel je instalován na trvalém místě a potrubí je dodáváno

Namontujte kotel. K ní jsou přivedeny trubky a v případě potřeby komín.

Kotel je instalován na trvalém místě a potrubí je dodáváno

Radiátory jsou zavěšeny na spojovacích prvcích rovnoměrně rozložených po obvodu místnosti. Vzdálenost od podlahy je nejméně 15 cm. Mezi stěnou a baterií je ponechána mezera 5 cm.

Radiátory jsou zavěšeny ze zdi a jsou dodávána hlavní potrubí

Pomocí hlavních potrubí je celá konstrukce spojena do jednoho okruhu. Při svařování nebo pájení trubek odborníci doporučují věnovat pozornost kvalitě švů. Okruh je naplněn chladicí kapalinou a zapnut pro ověření.

Závěr

Schémata ohřevu vody v garáži vám pomohou vybrat systém pro instalaci zařízení. Řetěz naplněný nemrznoucí směsí nepoškodí zařízení ani v případě nouze v případě silných mrazů.

Zařízení na ohřev teplé vody na bázi pece

Principy fungování jakéhokoli ohřevu vody jsou založeny na distribuci tepla z místního zdroje v místnosti pomocí pohybu vody po topném okruhu.

Hlavní prvky ohřevu vody

U schématu ohřevu pece s vodním okruhem jsou hlavními prvky:

Kamna se rychle neohřívají a pomalu ochlazují, dochází k nerovnoměrnému generování tepla a pouze správná instalace všech komponent systému zabrání problémům s kvalitním vytápěním prostor domu.

Druhy výměníků tepla a způsoby umístění

Výměníky tepla lze podmíněně rozdělit do tří typů:

Výměník tepla pro ohřev vody na základě kamen může být uspořádán ze šrotu:

V tomto případě je nutné použít ocel o tloušťce nejméně 5 mm a dodatečně vyztužit stěny výztuhami, aby nedošlo k jejich deformaci.

Tvary trubkových konstrukcí se mohou lišit, je však nutné dodržet podmínku, že vnitřní velikost trubek je alespoň 3 cm v průměru. Jinak může voda vařit, pokud je cirkulace pomalá nebo teplota příliš vysoká.

Registry se zpravidla vyrábějí spíše z tvarovaných než kulatých trubek, které usnadňují svařování.

Výměník tepla požadované velikosti si můžete vyrobit sami. V tomto případě je třeba věnovat zvýšenou pozornost kvalitě svařování. Pokud dojde k úniku ve výměníku tepla, vylije se do trouby veškerá voda.

Kromě toho bude k odstranění problému zapotřebí ještě hodně práce: demontujte kamna, vyjměte, svařte a vložte zpět výměník tepla a poté kamna znovu sestavte.

Pokud je varná deska k dispozici, po jejím odstranění se provede čištění. Pokud mají kamna pouze funkci topení, probíhá čištění pomocí protipožárních dveří.

Cirkulace vody v topném okruhu

Základním principem organizace přirozené cirkulace vody v systému je simulace „zrychlovacího kolektoru“ na výstupu z výměníku tepla a vytvoření konstantního sklonu potrubí topného okruhu 3–5 °.

Obecný význam „uprchlého kolektoru“ spočívá v tom, že ohřátá voda ze sporáku stoupá svisle nahoru a poté je již distribuována po topném okruhu.

Pro zvýšení rychlosti pohybu vody po topném okruhu je nainstalováno oběhové čerpadlo. Existuje tedy rychlejší a rovnoměrnější distribuce tepla v celém domě. Několik čerpadel lze použít současně pro různé topné okruhy.

V případě přepětí musí být použit stabilizátor napětí, protože porucha čerpadla může mít vážné následky pro celý systém.

Čerpadla lze podmíněně rozdělit do dvou skupin podle polohy motoru: se „suchým“ rotorem a „mokrým“ rotorem. Podle typu napětí: modely napájené ze sítě 220 V a čerpadla napájená ze zdroje 12V.

Motor v čerpadlech se „suchým“ rotorem je izolován od ponořeného oběžného kola O-kroužky. Ve srovnání s čerpadly s ponořeným motorem mají suchá čerpadla vyšší účinnost.

Mezi nevýhody však patří vysoká hladina hluku, potřeba pravidelné údržby a kratší životnost motoru. Proto se v soukromém domě zpravidla používají oběhová čerpadla s «mokrým» rotorem.

Volba typu napájení čerpadla závisí na možnosti přirozené cirkulace vody v systému. Pokud to není možné bez účasti čerpadla, měla by být provedena volba ve prospěch možnosti s podporou napětí 12 V a nepřerušitelným napájením.

V opačném případě může v případě výpadku proudu dojít k varu vody a selhání systému. Pokud je možná přirozená cirkulace, je lepší zakoupit širší a levnější variantu s napájením 220 V.

Na obtokové potrubí před čerpadlem je nainstalován filtrový kohout a poté uzavírací ventil. Nastavením polohy uzavíracích ventilů na hlavním a obtokovém potrubí můžete zapnout režim nucené a přirozené cirkulace.

Čerpadlo je zpravidla instalováno na „zpátečce“ poblíž pece tak, aby teplota kapaliny, která bude procházet zařízením, byla co nejnižší. Tím se výrazně prodlouží životnost čerpadla.

Kromě toho je nutné umístit co nejvíce ovládacích prvků topného systému na jedno místo, aby bylo možné v případě nouze rychle podniknout kroky k jejich odstranění.

Pravidla pro používání expanzní nádrže

Po prvním vypuštění již obvykle není důvod pro jeho opětovnou výrobu, protože objem topného média se rovná objemu systému.

Jediným prvkem membránové nádrže, který může v průběhu času selhat, je membrána, takže je lepší koupit nádrž s možností její výměny.

Při nákupu nádrže uzavřeného typu, který se někdy nazývá hydraulický akumulátor, je hlavní věcí nezaměňovat jej s hydraulickým akumulátorem pro zásobování vodou.

U membránové nádrže, která se používá k vytápění, je provozní teplota až 120 ° C a tlak až 3 bary. Pro zásobování vodou se používají nádrže s teplotou do 70 ° C a tlakem do 10 barů.

Volba mezi trubkami a radiátory

Výhodou kovových trubek jsou nižší náklady na celý topný okruh, snadná instalace a méně časté problémy během provozu systému.

Další možností pro topný okruh může být podlaha ohřívaná vodou. Jedná se o velmi pohodlný typ dodávky tepla pro osobu, instalace teplé podlahy je však mnohem pracnější než dříve uvažované možnosti.

Navíc při použití teplé podlahy není možné zajistit sklon pro přirozenou cirkulaci vody, což v kombinaci s malým průměrem potrubí pro teplou podlahu vede k nepostradatelným podmínkám pro použití oběhového čerpadla.

Závěry a užitečné video k danému tématu

Pracovní topný systém založený na sporáku a vodním okruhu v soukromém domě o rozloze 80 metrů čtverečních:

Máte zkušenosti s organizací vytápění kamny? Nebo tímto způsobem vytápíte svůj domov a chtěli byste se podělit o své dojmy z používání kamen? Zanechte prosím komentáře a položte otázky. Formulář zpětné vazby je uveden níže.

Odrůdy kotlů

Při organizování topení v garáži je možné použít topné kotle následujících typů:

Elektrické topení v garáži

Elektrický kotel pro garáž

Pojďme se zabývat klíčovými výhodami elektrických topných kotlů.

Ohřev vody: nastavitelný výkon

Západoevropské zkušenosti

Pokud hledáte frázi „topení v garáži“ a podíváte se na obrázky na stránkách v angličtině, nenajdete v západoevropských garážích žádná kamna na dřevo a olej. Než se zahřejí místní motoristé:

Výhodou této možnosti je kompaktnost, rychlost ohřevu a možnost klimatizace v létě (namísto ohřáté vody se do chladiče přivádí chlazená voda).

Ohřívač vzduchu vyrobený z chladiče automobilu

Mínus jedna — zvýšené náklady na zařízení, protože je třeba ohřívat chladicí kapalinu v kotli a přivádět potrubí k ohřívači. Pokud je však garáž připojena k soukromému domu, problém se snadno vyřeší připojením radiátoru k systému ohřevu vody v budově.

Odkaz. Mnoho řemeslníků již tento druh vytápění používá a instaluje si domácí analogový ohřívač vyrobený z radiátoru automobilu a jakéhokoli vhodného ventilátoru. Jak je to implementováno, viz video:

Podívejte se na toto video na YouTube

Jak zvolit nejekonomičtější způsob vytápění garáže

Nástěnné kotle jsou pohodlné, protože zabírají málo místa a lze je upravit podle vašich představ.

U systémů na tuhá paliva je lepší upřednostnit systémy pyrolýzy. Rozkládají palivo na suchý zbytek a pyrolýzní plyn. Ze všech systémů na tuhá paliva jsou tyto nejvýnosnější.

Jediné, co je třeba vzít v úvahu, je, že taková zařízení nefungují na uhlí.

Tyristorem ovládané elektrické spotřebiče jsou nejlepší ve svém segmentu. Jejich výkon lze upravit a dosáhnout tak snížení nákladů na energii.

Nejlepší topné kotle

Po vyřešení problému s výběrem nosiče energie je nutné rozhodnout o typu topného kotle. Mělo by to být ekonomické, snadno použitelné a mít vysokou účinnost. V závislosti na zdroji tepla si můžete vybrat:

Nejlevnějším vytápěním pro garáž je plynový kondenzační kotel, jiné typy jednotek mohou být dostupnější, pohodlnější, ale provoz všech je nákladnější

Ohřev vody ze sporáku: zajištění optimální teploty mikroklimatu

Mezi výhody těchto systémů patří:

  • Efektivní a rovnoměrné vytápění — baterie jsou instalovány v různých místnostech a poskytují konstantní teplo.

Úplná nezávislost — ani plynovody, ani plynovody neovlivňují takové systémy vytápění. Jediná závislost je na majiteli, který určuje, kdy a kolik má vytápět.

 • Není třeba přitahovat odborníky na servisní topné systémy. Je to docela v moci samotných spotřebitelů.

I přes nutnost zahájit topení každý den teplovodními kamny je možné pocítit významnou úsporu paliva. Další nevýhodou je potřeba stálého sledování fungování systému.

Správný postup instalace pro vytápění kamen s vodními okruhy

Švy by neměly přesáhnout čtyři milimetry. Ostré rohy topeniště a kouřovodů nejsou povoleny. Zaoblené rohy nesníží tichý odvod kouře a v topeniště bude méně sazí.

Důležitá pravidla pro stavbu kamen

Regulační požadavky na konstrukci a provoz příslušných pecí jsou následující:

Není tak těžké složit kamna sami, i když může být použita hotová kovová konstrukce. Neměli bychom však zapomínat, že cihlová kamna mají estetičtější vzhled a zdobí interiér obydlí.

Je nutné zvolit vhodnou cihlu, jejíž nejlepší možností je keramická červená, předem vypálená. Vyznačuje se jednotnou barvou. Po klepnutí je slyšet kovový zvuk.

Instalace vodního okruhu

Systém ohřevu vody funguje efektivně instalací registru, kterým je výměník tepla nebo kotel. Jeho populární název je hadí. Tento produkt je vložen do topeniště.

Schéma takového systému zahrnuje spalovací komory, popelníky, utěsněné dveře, čisticí poklopy, topné plochy, vstřikovače, brány, rošty a konvekční potrubí.

Dobré vědět:  Všechna tajemství „neviditelného“ topného systému
Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector