Palivové dřevo z různých druhů dřeva: dobré a špatné, jak si vybrat

Bříza

Suché březové palivové dřevo má mnoho výhod:

 • Lehké zapalování;
 • Dobré hoření a dlouhodobé uvolňování tepla;
 • Žádné jiskry;
 • Jejich aromatický kouř ocení milovníci horkých lázeňských procedur.

Alkhovye

Olše dříví vydává hodně tepla, téměř žádné saze a málo kouře. Jejich spalování doprovází vzhled příjemné vůně.

Jabloně

Aspen palivové dříví

Aspen vyhoří velmi rychle a téměř beze zbytků a nezanechává žhavé uhlíky. Proto nemá žádný zvláštní smysl používat jej jako hlavní topný olej.

Ale když hoří na krátkou dobu, vydává velmi vysokou teplotu, s dlouhým plamenem a s minimem kouře. Silné teplo a zvýšený tah se uvolní a odnesou sací zátky do potrubí. Osiky zde proto nebudou nijak zasahovat.

vše o biopalivech a kotlích na tuhá paliva

 • Biopaliva
 • Všechny kategorie
 • Obecné informace 241
 • Rašelinové brikety 8
 • Palivové brikety 61
 • Dřevěné uhlí 36
 • Palivové dříví 34
 • Dřevěné pelety 91
 • Pelety trupu 16
 • Slámové pelety 21
 • Rašelinové pelety 13
 • Dřevní štěpka, hobliny, odpad 44
 • Komíny 45
 • Energetické komplexy 10
 • Krby, krbová kamna pro domácnost 208
 • Komponenty 17
 • Pyrolýzní kotle (pece) 25
 • Kotle na tuhá paliva 111
 • Topení, úspora energie 125
 • Projekty a služby 4
 • Sběr a likvidace odpadu 20

Palivové dříví — kusy dřeva, které jsou určeny ke spalování v kamenech, krboch, pecích nebo ohni za účelem generování tepla, tepla a světla.

K ohřevu kamen a krbů se palivové dřevo používá hlavně u takových druhů, jako je dub, jasan, bříza, líska, tis, hloh.

Vlastnosti spalování palivového dřeva z různých druhů dřeva:

— palivové dříví z buku, břízy, jasanu, lísky se obtížně taví, ale mohou hořet vlhké, protože mají málo vlhkosti, a palivové dřevo ze všech těchto druhů stromů, s výjimkou buku, se snadno štěpí;

— olše a osiky hoří bez tvorby sazí, navíc je spalují z komína;

— březové palivové dřevo je dobré pro teplo, ale když je v topeništi nedostatek vzduchu, kouří kouřem a vytváří dehet (březová pryskyřice), který se usazuje na stěnách potrubí;

— pařezy a kořeny dávají složitý vzorec ohně;

— větve jalovce, třešní a jablek dodávají příjemnou vůni;

— borové dřevo hoří tepleji než smrk kvůli vyššímu obsahu pryskyřice. Při spalování pryskyřičného dřeva dochází k prudkému nárůstu teploty, prasknutí malých dutin ve dřevě, při kterých se hromadí pryskyřice, a jiskry létají všemi směry;

— dubové palivové dřevo má nejlepší přenos tepla, jejich jedinou nevýhodou je, že se špatně štěpí, stejně jako dřevo na habr;

— palivové dříví z hrušek a jabloní se snadno štěpí a dobře hoří a vydává příjemnou vůni;

— středně tvrdé dřevo se obvykle snadno krájí;

— dlouhé doutnající uhlí produkují cedrové palivové dřevo;

— kouř ze dřeva třešní a jilmu při hoření;

— platanové palivové dřevo se snadno taví, ale je těžké ho sekat;

— méně vhodné pro spalování palivového dřeva z měkkého dřeva, protože přispívají k tvorbě pryskyřičných usazenin v potrubí a mají nízkou výhřevnost. Borové a smrkové palivové dřevo se snadno krájí a taví, ale kouří a jiskří;

— Mezi stromy měkkého dřeva patří také topol, olše, osika, lípa. Palivové dřevo těchto druhů dobře hoří, topolové palivové dřevo silně jiskří a velmi rychle hoří;

Je třeba vzít v úvahu skutečnost, že výhřevnost palivového dřeva různých druhů dřeva se velmi liší. Ve výsledku získáme kolísání hustoty dřeva a kolísání konverzních faktorů metr krychlový => skladový měřič.

Než promluvíme o některých druzích dřeva během spalování, rád bych vám ještě jednou připomněl, že pokud nejste nuceni přenocovat v bezprostřední blízkosti ohně, zkuste zapálit oheň ne blíže než 1-1,5 metru od okraje postele.

Borovice. Hoří žhavěji a rychleji než snědl. Snadno se zlomí, pokud strom nemá průměr větší než 5-10 cm. „Střílí“. Tenké suché větvičky se dobře hodí jako palivové dříví druhého a třetího plánu k zapálení ohně.

Jedle. Hlavním rozlišovacím znakem je, že prakticky „nestřílí“. Kmeny mrtvého dřeva o průměru 20-30 cm se velmi dobře hodí pro „nodia“, oheň na celou noc. Hoří rovnoměrně. Rychlost hoření mezi smrkem a borovicí.

Dobré vědět:  Barový pult, jako stylová technika pro zónování místnosti

Dřevo vhodné ke spalování se dělí do následujících hlavních kategorií:

Palivové dřevo z tvrdého dřeva

Abychom optimálně vybrali palivové dříví do pece na základě konkrétních potřeb, zvažte nejprve nejoblíbenější typy listnatých stromů pro použití při vytápění domu.

Zajímavý fakt: pravá italská pizza se peče v troubě na výhradně dubovém dřevě. Itálie není na tento druh palivového dřeva bohatá, takže dubové dřevo je v této zemi velmi cenné.

Popel má podobné vlastnosti, stejně jako ovocné stromy, jako je jablko nebo hruška, ale měly by se také sklízet v určitém středním věku.

Porovnáme-li břízy a borovice, nebo s olšovým dřevem, pak jsou z hlediska přenosu tepla o 25-30% vyšší.

Olše palivové dříví má úžasnou vlastnost; za běžných skladovacích podmínek samo o sobě schne. Tato vlastnost je nejčastěji charakteristická pro olše, které rostly daleko od řek, jezer, v půdě s malým množstvím vlhkosti.

Olše, která má jedinečnou vůni, se aktivně používá ke kouření masa a ryb a není nadarmo, když se při sklizni olše shromažďují piliny pro budoucí použití.

Všimněte si, že popel dokonale hoří i mokrý, neiskří a dává rovnoměrný plamen. Pokud potřebujete kamna zapálit vlhkým dřevem, použijte popel nebo břízu. Pokud takové palivové dřevo najdete za dostupnou cenu, určitě si ho pořiďte.

Lipové palivové dřevo neztrácí své vlastnosti asi dva roky po odříznutí stromu. Ve třetím roce léčivé a tepelné vlastnosti dřeva postupně mizí.

Odborníci již dlouho klasifikují palivové dřevo z vrby a topolu jako nekvalitní, které se používá ve vzácných případech, kdy nejsou k dispozici žádné běžné druhy dřeva.

Několik frází o výhřevnosti

Díky svému chemickému složení je dřevo poměrně složitým materiálem. Zahrnuje hlavní složky — lignin a celulózu. Ale kromě nich strom obsahuje:

 • pryskyřice;
 • proteiny;
 • třísloviny a další přísady.

Chemické složení většiny odrůd stromů má minimální výkyvy, což způsobuje rozdíly v počtu emitovaných kalorií. To znamená, že spalné teplo některých druhů palivového dřeva může být následující:

 • u tvrdého dřeva je indikátor 4460 kcal / kg;
 • v jehličnanech — 4560 kcal / kg;
 • pro smíšená plemena — 4510 kcal / kg.

Vezměme si například 1 kubický metr břízy jako referenční bod. Pak bude poměr objemu různých plemen vypadat takto:

 • dubové kulatiny — 0,75 kubických metrů m;
 • olše — 1,1 kubických metrů m;
 • borovice — 1,2 kubických metrů m;
 • smrkové kulatiny — 1,3 kubických metrů m;
 • osiky kmene — 1,5 metru krychlového m.

To znamená 1 metr krychlový břízy a 0,75 metru krychlového. m dubových kulatin, 1,1 kubických metrů m olšového dřeva (a tak dále) bude vydávat stejné množství tepla. Když to víte, nyní, v závislosti na tom, kolik stojí palivové dříví, můžete pro sebe získat ziskové úspory.

Uhlí

Uhlí je přírodního, nikoliv technogenního původu. V některých regionech Ruska se těží uhlí, což je dostačující nejen pro zásobování domácího trhu, ale také pro prodej v zahraničí.

Dobré vědět: Jak správně ohřívat kamna na uhlí, základní pravidla


Hotové uhlí

Tajemství zapalování kamen

Mnoho lidí má tendenci chybně hodnotit palivo podle snadnosti jeho zapalování. Bez palivového dřeva nebude možné zapalovat uhlí, navíc musí být správně proveden samotný proces zapalování. To přispívá k dlouhé životnosti trouby.

Vzácné druhy palivového dřeva

Kvalitní dubové palivové dříví pochází ze stromů středního věku a při spalování vydávají příjemnou koláčovou vůni. Dubové palivové dřevo je ideální nejen pro kamna, ale také pro krby.

Vynikající, ale také některé z nejdražších — olše
palivové dříví. Hoří horkě, bez kouře a sazí a šíří příjemnou vůni.

Po tisíce let naši předkové používali jako palivo dřevo (palivové dříví). A dnes i přes rozsáhlé využívání zemního plynu nebo uhlí zůstávají oblíbeným palivem.

Na chatě nebo na venkově se bez nich neobejdete. Jako palivo lze použít dřevo z různých stromů. Všichni mají své vlastní vlastnosti.

Dobré vědět:  Jak si vybrat izolaci pro bytové a nebytové prostory: hlavní typy materiálů

Které jsou nejlepší pro troubu?

Jako palivo lze použít jakékoli palivové dřevo. Hlavní věc je, že jsou. Každý region má své vlastní preference, podle toho, které stromy v dané oblasti rostou. Mnoho lidí si myslí, že bříza nebo olše jsou nejlepší. Volba je na tobě.

Do vany

Volba kulatiny pro ohřev sauny závisí na konstrukci kamen. Mnoho lidí dává přednost:

 1. Olše. Dávají trvalé teplo, hoří téměř bezdýmně. O jejich léčivé síle existuje všeobecná víra;
 2. Bříza. Hoří rovnoměrně, teplo je silné;
 3. Vrba. Přenos tepla je nízký, budete je potřebovat hodně, ale duch ve vaně bude obzvláště lehký.

Nedoporučuje se používat duby — dlouhodobě hoří, teplo je tvrdé, emitují velké množství oxidu uhelnatého. Pravidelně se osika používá k čištění komína. Pokud je pec vzdálená, je hlavním kritériem výběru přenos tepla.

Pro vytápění domů

Jak jej správně uložit?

Pro zachování kvality palivového dřeva po dlouhou dobu je nutné zajistit správné skladování. K tomu nejsou vyžadovány speciální podmínky, je třeba vzít v úvahu několik bodů:

Závěr a video

Kvalita vytápění místnosti přímo závisí na tom, jak správně je palivové dřevo naskládáno, jak je skladováno, když je připraveno.

Musíte vědět, jaký druh dřeva je lepší kamna vytápět. Přenos tepla různých druhů stromů je jiný, musíte si to pamatovat.

Nejvyšší účinnost je v dubových lesích, lípa a bříza mají obzvláště léčivé vlastnosti. Willow a topol jsou brány jako poslední možnost. Jehličnany ucpávají komíny. Pokud potřebujete vyčistit komínové kanály, pomůže vám osika a olše.

Esteticky skládaná dřevěná hromada dodá obyčejnému zahradnímu pozemku kreativní vzhled. Hromadu dřeva musíte skládat pomalu a opatrně, aby byla zajištěna stabilita konstrukce, dobré odvětrávání dřeva a čistý vzhled.

Palivové dřevo z tvrdého dřeva pro pec

Mezi nejlepší patří listnaté stromy, které lze použít jako palivové dříví, ale každý strom tohoto druhu má své vlastní tepelné vlastnosti.

Jehličnaté palivové dřevo

Někdy používají k ohřevu lázní jehličí k naplnění parní lázně oleji z jehličnatých stromů. Léčivé síly borovice a smrku pomáhají léčit nemoci dýchacího ústrojí a uklidňují nervový systém.

Jak jsou protokoly ukládány

Aby bylo zajištěno spolehlivé skladování palivového dřeva, musí být správně skladováno. Na tom v budoucnu závisí teplo v domě. Skladovací prostor je chráněn před deštěm a sněhem padajícím na dřevní hromadu. Není třeba zásoby paliva a přímé sluneční světlo.

Poté, co jsou tyče rozřezány a napíchnuty, jsou na chvíli ponechány hromadně na dobře větraném místě a na místo, kde proniká slunce.

Krajní svislé řady pólů jsou střídavě skládány podél a napříč.

Pokud není žádný úkryt, musíte si postavit jakýkoli úkryt před sluncem a deštěm. Může to být plech nebo břidlice. Někdy používají kvalitní celofánový film, který vydrží vítr a změny teploty.

Velmi pohodlným způsobem pro dlouhodobé skladování palivového dřeva je ukládání dřevní hromady do hromádek.

Výsledek

Kvalita ohřevu místnosti přímo závisí na tom, jak správně je palivové dřevo naskládáno, jak je skladováno, když je připraveno.

Musíte vědět, jaký druh dřeva je lepší kamna vytápět. Přenos tepla různých druhů stromů se liší, musíte si to pamatovat.

Nejvyšší účinnost je v dubových lesích, lípa a bříza mají obzvláště léčivé vlastnosti. Willow a topol jsou brány jako poslední možnost. Jehličnany ucpávají komíny. Pokud potřebujete vyčistit komínové kanály, pomůže vám osika a olše.

Esteticky skládaná dřevěná hromada dodá obyčejnému zahradnímu pozemku kreativní vzhled. Hromadu dřeva musíte skládat pomalu a opatrně, aby byla zajištěna stabilita konstrukce, dobré odvětrávání dřeva a čistý vzhled.

Odrůdy dřeva

Pokusme se zjistit, které palivové dřevo je lepší použít pro vytápění vany a které palivové dřevo je lepší pro vytápění. Za tímto účelem se podívejme blíže na vlastnosti různých druhů dřeva.

Borovice, smrk

Návštěva sauny vyhřívané borovým nebo smrkovým dřevem je tedy léčebnou a rekreační procedurou.

Dobré vědět:  Hliníkový profil pro posuvné skříně: účel a typy

Olše

Při odpovědi na otázku, které palivové dřevo je lepší, mnozí řeknou, že olše. Faktem je, že toto dřevo (za předpokladu, že olše nerostla poblíž nádrže) vysychá mnohem rychleji než palivové dřevo z jiných druhů stromů.

Olše při spalování produkuje velmi málo kouře, takže je ideální volbou pro kamna a krby. Olše je navíc nejlepším druhem palivového dřeva pro vytápění sauny „na černo“.

Bříza

Březové palivové dřevo je samozřejmě jedním z nejběžnějších typů. Je to bříza, kterou si mnozí vybírají při rozhodování, které palivové dřevo je pro koupel nejvhodnější. Za prvé, bříza poskytuje vynikající teplo a za druhé, při spalování vytváří příjemnou vůni.

Jak víte, bříza obsahuje dehet, který se již dlouho používá v lidovém léčitelství. Je však třeba mít na paměti, že bříza netoleruje dobře skladování. Již ve druhém roce kmeny zkazily a při spálení začaly vydávat nepříjemný zápach.

Osika

Přenos tepla osiky je však malý, proto je nerentabilní používat takové dřevo k vytápění. Doporučujeme je použít buď k pravidelnému čištění komína, nebo ke zjednodušení zapalování tvrdého dřeva.

Willow a topol

Ovocné stromy

Suché palivové dřevo

Čerstvě pokácené dřevo může mít až padesátiprocentní obsah vlhkosti. Palivové dřevo z něj bude špatně hořet, takže je třeba je vysušit, aby nezůstala žádná vlhkost 15-20%.

Stanovení sucha palivového dřeva není vůbec obtížné. Hit dva protokoly proti sobě. Pokud je zvuk hlasitý, znamená to, že dřevo je vhodné k vytápění. Kromě toho je čerstvé palivové dřevo téměř dvakrát tak těžké než dobře vysušené palivové dřevo.

Sušení palivového dřeva

Takový dřevorubec nezabere mnoho místa.

Pokud se dřevo sklízí v zimě nebo na podzim, pod střechou dostatečně rychle vyschne, pokud zůstanou strany dřeviny otevřené. Pokud není dřevní hromada, je dřevěná hromada pokryta fólií nebo střešním materiálem pouze shora.

V zimě palivové dřevo tolik nevysuší, než zmrzne, hlavní proces sušení probíhá v teplé sezóně. Pokud se naučíte stohovat palivové dříví a dělat to správně, i při vysoké vlhkosti, bude vaše palivové dříví i nadále vysychat.

Primární požadavky

Suché dřevo hoří a dobře hoří, vydává více tepla, méně kouří. Klády by neměly být shnilé a nasycené vodou. Vodní protokol není vhodný pro vytápění kamen.

Dobré dřevo zanechává málo popela. Doporučuje se těžit dřevo na konci podzimu nebo v zimě, kdy se zastaví tok mízy, dřevo je hustší.

Velikost dřeva pro kamna závisí na velikosti pece, obvykle dlouhé 35-40 centimetrů. Tloušťka — střední, silné štípané kmeny. Malé kmeny se snadno zapalují. Rovněž rychle shoří, což je třeba vzít v úvahu při jejich přípravě.

Tabulka — teplo spalování palivového dřeva

Druh palivového dřeva kWh / kg Při 20% vlhkosti (suché na vzduchu) kWh / m3 Při 50% vlhkosti (čerstvý řez) kWh / m3
Bílý buk 4.2 2200 1930
Červený buk 4.2 2100 1850
Dub 4.2 2100 1850
Popel 4.2 2100 1850
Jeřáb 4.2 2100 1850
Bříza 4,3 1900 1670
Jilm 4.1 1900 1670
Javor 4.1 1900 1670
Olše 4.1 1500 1300
Vrba 4.1 1400 1230
Topol 4.1 1400 1230
Douglasie 4.4 1700 1500
Borovice 4.4 1700 1500
Modřín 4.4 1700 1500
Jedle 4.4 1600 1400
Borovice 4.4 1500 1300

Jak jej správně uložit?

K dlouhodobému udržení kvality palivového dřeva je nutné zajistit správné skladování. K tomu nejsou vyžadovány speciální podmínky, je třeba vzít v úvahu několik bodů:

Výstup

Palivové dřevo je u nás tradiční druh paliva, dnes široce používaný. Vytápění domu nebo altánu dřevem vytváří zvláštní komfort. Je obzvláště příjemné relaxovat u krbu po náročném dni a sledovat plamen hořícího palivového dřeva. Okouzluje, uklidňuje.

Aby bylo použití tohoto typu paliva pohodlné, je nutné vzít v úvahu vlastnosti použitého dřeva. Jejich výběr je velký, musíte se zaměřit na jejich dostupnost v konkrétním regionu.

Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector