Podporuje lezení růží: jak to udělat sami rychle a snadno | Green-Pages.info

Typy podpor

Síťovina Trellis

 • Je nutné vybrat vhodné místo, kde bude podpora nainstalována.
 • Poté nainstalujte okraje ze dřeva nebo kovu.
 • Na sloupky naneste lakové vrstvy.
 • Připojte samotnou mřížku.

Díky mřížkové obrazovce se může vytvořit křoví, které vypadá jako obrazovka. Tento design pomůže rozdělit vaši zahradu do samostatných oblastí.

Trellis lze vyrobit pomocí dřevěných trámů. Je také nutné připravit profil prutu a tyto pruty přibít mezi ně.

Růže, které spočívají na mřížovině, lze „proměnit“ v ventilátor.

Pilíře ze dřeva, které jsou lemovány krásnými růžemi, mohou vypadat skvěle. Nyní musíte otočit stonky růží v požadovaném směru. Díky tomu se vytvoří svěží stojan s pletenými růžemi. To bude brát v úvahu velikost rostliny.

Gobelín, který se používá proti zdi, může pomoci udržovat vzdálenost 15 až 25 centimetrů. Díky tomu bude vzduch kroužit kolem pouzdra téměř po celou dobu.

Sloupy s kuželíkovými podpěrami

Když je čas vybrat vhodnou podporu pro standardní růžový keř, musíte věnovat pozornost skutečnosti, že tyto květiny by neměly vyniknout. Podpěra by měla být nainstalována z nejsilnější strany zařízení.


Neexistuje způsob, jak se růže zvlní sama. Potřebuje tedy směr a svázání. Pokud podvazek prochází, musí být větve nasměrovány na stranu. Díky tomu vznikají výhonky, které začínají růst nahoru.

Více na videu

Doporučení pro výběr a vytvoření podpory z video blogu „Péče o zahradu a rostliny“.

Požadavky na podporu pro růže

Kvalita podpory pro lezení růží je určena následujícími kritérii:

Stojany na lezení růží jsou vyráběny hlavně z:

 • dřevo;
 • plastický;
 • kov;
 • kámen.

Typy podpěr pro lezení růží

Varianta číslo 1: mřížkové mřížky

 • Určete místo podpory.
 • Vykopejte dřevo nebo kovové sloupky podél vyznačených hran.
 • Otevřete sloupky lakem nebo barvou.
 • Natáhněte síťku.

Mřížky mohou být také vyrobeny z tenkých dřevěných desek. Je nutné připravit rám trámů a vyplnit desky mezi nimi sítí.

S pomocí mřížové mřížky se vytvoří pouzdro ve formě mřížky. S takovou strukturou můžete nádvoří rozdělit na samostatné zóny.

Lezoucí růžový keř, podporovaný mřížovinami, může být tvarován jako ventilátor

Vyřezávané sloupy ze dřeva vypadají krásně, mezi nimiž se tkají voňavé růžové větve. Nyní zbývá pouze nasměrovat stonky růží správným směrem a během růstu keře vytvořit svěží kvetoucí růžový porost.

Při použití mříží u zdi je třeba udržovat vzdálenost 15-30 cm. To naruší cirkulaci vzduchu kolem rostliny

Varianta číslo 2: pergoly a oblouky

Oblouky a pergoly jsou vytvářeny podobným způsobem. Výhodou tohoto typu podpory je stálá dekorativnost, funkčnost a dobrá kapacita růžových keřů.

U růží s tenkými pružnými větvičkami lze jako podpěru použít kovové oblouky

Pro silné růže s dlouhými výhonky, které rostou, může být postaven oblouk z dřevěných podpěr, který může dosáhnout až na vrchol struktur

Varianta číslo 3: Poláci a kuželové podpěry

Tento typ podpory lze také bezpečně vyrobit vlastními rukama z dřevěných nebo kovových tyčí a tyčí. Jeden sloup, po kterém bude růže stoupat, musí být dobře vykopán a mít požadovanou výšku.

Při výběru podpory pro stonek standardní růže se vyplatí zvážit, že by neměla vyniknout. Musí být nainstalován z tlustší strany koruny

Chcete-li pěstovat růže na stonku, musíte si vybrat dlouhý, silný šípkový střílet s výškou 1,5 — 2 m. Odrůdová růže se roubuje ve výšce 60 až 150 cm

Lezecká růže není schopna se zvlnit — musí být vedena a svázána. Při vázání musí být větve nasměrovány na stranu. To podporuje tvorbu výhonků rostoucích vzhůru.

Jak si vybrat místo

První věc, kterou musíte udělat, je vybrat správné místo, protože samotné výhonky by měly růst tam, kde mají optimální podmínky. Váš růžový roh by měl být umístěn na místě, kde nebude žádné nepohodlí pro samotné růže.

Jak to udělat sami

Popsali jsme tedy základní návrhy, které jsou vytvořeny pro tyto rostliny. Nyní se podívejme, jak podpořit lezení růží.

Pro stavbu můžete také použít tenké dřevěné desky, které je umístíte ve formě mřížky na rám trámů — vypadá to docela roztomilé.

K vybudování pergoly potřebujete mříž nebo pletivo, které lze snadno odstranit. Bude tedy dobře sloužit v létě a s nástupem chladného počasí bude možné jej odstranit uvnitř.

Pro nosný kužel jsou dřevěné trámy nebo kovové tyče upevněny v kruhu, který se sbíhá nahoře. Mimochodem, tento design lze použít nejen pro růže, ale také pro jiné lezecké rostliny a květiny.

Video „Nestandardní podpory pro lezení růží“

V tomto videu se naučíte, jak vytvořit vlastní podporu pro lezení růží.

Typy podpěr pro lezení růží

Aby se vytvořil správný tvar keře a bohaté kvetení, je rostlina svázána na podpěrách. Mezi hlavní patří mříže, oblouky, pergoly, sloupy a kužely. Krásné podpory pro lezení růží jsou rozmanité.

Růže se nelepí na mřížoví nebo oblouku. Pro zajištění atraktivního vzhledu kompozice jsou stonky jednoduše položeny do požadované polohy a svázány.

Trellis

Nejjednodušší podpora lezení růží je mřížoví. Konstrukce se skládá ze 2 svislých a několika příčných tyčí. Tapiserie je snadno vyrobitelná z vlastních rukou.

Obvykle se pro aranžování mříží používají dřevěné desky o rozměrech 2 x 4 cm, které vypadají jako mříž s velkými buňkami, jsou čtvercové, pravoúhlé nebo ve tvaru kosočtverce.

Ke ztužení konstrukce a prodloužení životnosti se používá kovový profil k vytvoření podpěr a výztuží pro příčky. Kovové mřížky se používají méně často.

Trellises se instalují na květinové záhony, podél uliček nebo připojené k budovám

Oblouky dodávají zahradě zvláštní výzdobu a atmosféru. Podle návrhu je oblouk spolehlivější než mřížoví. Jedná se o vysoce dekorativní a funkční zahradní prvek.

Pokud je na mřížoví obvykle připevněno 1 lezecké pouzdro z růží, může oblouk odolat 2-4 rostlinám. 2 na každé straně.

Oblouky se nacházejí v prostorných zahradách podél uliček. Lezecké růže se pěstují podle designu, střídají je podle barvy nebo podle doby květu.

Na širokých podpěrách jsou stonky upevněny ve vodorovné poloze, aby se zvýšil počet postranních procesů a stopek

Pergola

Pergola je ozdobným prvkem japonské zahrady. Výrazným středem je rovná příhradová střecha. Pergola je strukturálně podobná oblouku.

Podpěrné sloupky jsou vyrobeny z tyče o průřezu 7 x 7 cm nebo větším. Mříž je vyrobena z tenkých desek. Buňky, jako v oblouku, jsou umístěny podél nosných sloupů nebo diagonálně.

Pergoly se používají k územnímu plánování prostoru osobního pozemku nebo k uspořádání rekreační oblasti

Sloupy a kužely

Poláci nejsou vhodné pro všechny druhy lezeckých růží. Aby byla podpora spolehlivá a nepoškozovala rostlinu, je vyrobena z kovového profilu o průřezu 4 cm. V zahradě je nainstalován jeden nebo více sloupových podpěr.

Kromě sloupů se používají také kónické nosníky. Tyto návrhy umožňují tvarovat růst a objem rostliny.

Poláci jsou umístěny v řadě na trávníku, květinových záhonech nebo podél uliček

Jak podpořit lezení růží

Pomocí rámečku pro kutilství pro lezení růže postaví na místě dekorativní místo odpočinku, zušlechťují trávník, cestu a uzavírají nepopsané zemědělské budovy. Bez podpory se rostlina plazí po zemi.

Jak si vyrobit oblouk pro lezení růží vlastními rukama

Před vytvořením archu je analyzován jeho účel, velikost a spolehlivost. Výkres podpěry se aplikuje na papír, vypočítají se rozměry a připraví se potřebné materiály a nástroje. Fáze výroby oblouku pro lezení růží:

Oblouk je kromě dřevěných trámů a prken vyroben z kovového profilu s průřezem nejméně 4 cm pro podpěry sloupů. U příčníků bude použita výztuž o průřezu 1 cm.

Také k posílení dřevěné konstrukce se vyrábějí kombinované oblouky. Sloupky jsou vyrobeny z kovové tyče o průřezu 5-10 cm a příčky jsou dřevěné. Takový produkt vydrží déle. A shnilé desky lze v případě potřeby kdykoli snadno vyměnit.

Jak vyrobit lezeckou růžovou pergolu

Pergoly se vyrábějí podobně jako oblouky. Jediným rozdílem je střecha. Oblouky jsou uspořádány převážně do půlkruhového tvaru.

Pergola má plochou střechu. Kromě mříže je na střeše konstrukce postaveno množství dekorativních bruslí. Hlavním materiálem pro výrobu pergoly je dřevo. Postup při montáži:

Pergola je vymalována v požadované barvě a rostlina je vázána na mřížoví

Jak si vyrobit mříž pro lezení růží sami

Nejjednodušší podpora lezení růží je mřížoví. Častěji používají dřevěné trámy, desky nebo kovové profily a kování. Pro úsporu času je k podpůrným sloupkům připojena síťovina s velkými buňkami. Pracovní postup:

Buňky jsou umístěny vodorovně nebo diagonálně vzhledem k nosným sloupům

Závěr

Mřížky pro lezení růží jsou nádherným ozdobným rámem. Vlastní podpora je pýchou majitele. Pokaždé, když si odpočinete ve stínu pergoly nebo oblouku, si můžete vychutnat nádherný dekor z královny zahrady.

Druhy lezení růží a jejich charakteristické rozdíly

Lezecké růže hrají v krajinném designu zvláštní roli, díky svým dlouhým a flexibilním výhonům se používají pro vertikální zahradnictví. Existuje několik možností klasifikace horolezeckých růží.

Podle povahy jejich růstu jsou rozděleny do tří skupin:

 • lezení — od 3 do 5 m;
 • poloplést — od 1,5 do 3 m;
 • kudrnaté — od 5 do 15 m.

Lezecké růže lze navíc zakořenit nebo naroubovat na šípky. Rambler skupina patří mezi staré lezecké růže.

Podívejte se na toto video na YouTube

Populární odrůdy

Odrůdy popínavých růží uvedených níže kvetou jednou.

Většina z nich patří do skupiny hráčů:

 1. Alchymista (Alchymista). Barva květin nelze popsat jednou větou. Podle očitých svědků je magická — ze zlaté oranžové se postupně mění v růžovou s korálovými odstíny. Vůně je velmi příjemná, intenzivní.
 2. Stehlík. Řasy jsou pro kočárky relativně malé, až 3 m. Květy jsou krémově žluté, s pozvolným přechodem do krémového stínu. Odrůda je odolná vůči plísni, kvetoucí na základně loňských výhonů, takže dobře snáší krátké prořezávání.
 3. Flammentanz — jasně červené květy, dvojité, jednotlivé kvetení, trvá asi 1 měsíc. Tato hybridní odrůda je odolná vůči nepříznivým pěstitelským podmínkám, chorobám a mrazu, na zimu nepotřebuje přístřeší. Keře vysoké až tři metry.

Opraveno proti chorobám

Skupina horolezců, která je popsána níže, jsou vzpřímené, rozvětvené keře vysoké asi 2,5 m, kvetou celé léto a vyznačují se odolností vůči chorobám.

 1. Indigoletta (Indigoletta) — neobvyklé květy s růžovým nádechem, pohárky pohárů, termofilní odrůda.
 2. Golden Gate — květy s velkými, žlutými květy až do průměru 10 cm. Jemná ovocná vůně s citronovými tóny.
 3. Laguna — květy jsou hustě dvojité, růžové, se silnou příjemnou vůní. Listy jsou lesklé, tmavě zelené. Odrůda je termofilní, mez mrazuvzdornosti je –23 ° C.
 4. Rosarium (Rosarium Uetersen) — korálově zbarvené květy jsou velké, dvojité, mají světlou vůni. Skládají se z více než 100 okvětních lístků a jsou odolné proti dešti. Květy shromážděné ve velkých shlucích pokrývají keř během květu shora dolů. Odrůda je odolná v zimě a snadno se udržuje.
 5. Rose polka (Polka 91) — nádherné květy zářivě meruňkové barvy mizí na slunci a stávají se krémovými. Vlnité okvětní lístky dodávají dvojité květině ještě více nádhery.

Jak udělat podporu vlastními rukama

Pokud se rozhodnete postavit oblouk nebo pergolu, budete potřebovat drát a výztuž, stejně jako nástroje:

 • lopatu za účelem kopání sloupů nebo podpěr;
 • kleště, kladiva, hřebíky nebo šrouby do dřeva, držáky, svorky, jiné upevňovací části, které dodají konstrukci tuhost, stabilitu a spolehlivost;
 • vrták, šroubovák, pila;
 • mřížové panely pro zdobení pergoly;
 • betonová nebo cementová malta k posílení stojanů;
 • řezivo několika velikostí: 70×70 mm pro hlavní podpěry a 50×50 mm pro příčníky.
 • Tyče pro nosníky (100x100mm a 100x50mm), které mají být připevněny ke stranám.

Přesné množství spotřebního materiálu se počítá při sestavování projektu:

Oblouk může být vyroben z následujících materiálů:

Oblouk má určité výhody:

 • s jeho pomocí můžete maskovat ošklivý plot, stodolu, nevzhlednou zeď;
 • růže spolu s listy vytvoří požehnaný stín. Pod nimi můžete instalovat lavičku a pohodlně odpočívat;
 • růže vyniknou mezi ostatními rostlinami a zdobí krajinu.

Pár možností podpory pro lezení růží

Typy podpěr pro lezení růží

Varianta číslo 1: mřížkové mřížky

 • Určete místo podpory.
 • Vykopejte dřevo nebo kovové sloupky podél vyznačených hran.
 • Otevřete sloupky lakem nebo barvou.
 • Natáhněte síťku.

Mřížky mohou být také vyrobeny z tenkých dřevěných desek. Je nutné připravit rám trámů a vyplnit desky mezi nimi sítí.

S pomocí mřížové mřížky se vytvoří pouzdro ve formě mřížky. S takovou strukturou můžete nádvoří rozdělit na samostatné zóny.

Lezoucí růžový keř, podporovaný mřížovinami, může být tvarován jako ventilátor

Vyřezávané sloupy ze dřeva vypadají krásně, mezi nimiž se tkají voňavé růžové větve. Nyní zbývá pouze nasměrovat stonky růží správným směrem a během růstu keře vytvořit svěží kvetoucí růžový porost.

Při použití mříží u zdi je třeba udržovat vzdálenost 15-30 cm. To naruší cirkulaci vzduchu kolem rostliny

Varianta číslo 2: pergoly a oblouky

Oblouky a pergoly jsou vytvářeny podobným způsobem. Výhodou tohoto typu podpory je stálá dekorativnost, funkčnost a dobrá kapacita růžových keřů.

U růží s tenkými pružnými větvičkami lze jako podpěru použít kovové oblouky

Pro silné růže s dlouhými výhonky, které rostou, může být postaven oblouk z dřevěných podpěr, který může dosáhnout až na vrchol struktur

Varianta číslo 3: Poláci a kuželové podpěry

Tento typ podpory lze také bezpečně vyrobit vlastními rukama z dřevěných nebo kovových tyčí a tyčí. Jeden sloup, po kterém bude růže stoupat, musí být dobře vykopán a mít požadovanou výšku.

Při výběru podpory pro stonek standardní růže se vyplatí zvážit, že by neměla vyniknout. Musí být nainstalován z tlustší strany koruny

Chcete-li pěstovat růže na stonku, musíte si vybrat dlouhý, silný šípkový střílet s výškou 1,5 — 2 m. Odrůdová růže se roubuje ve výšce 60 až 150 cm

Lezecká růže není schopna se zvlnit — musí být vedena a svázána. Při vázání musí být větve nasměrovány na stranu. To podporuje tvorbu výhonků rostoucích vzhůru.

Typy podpor

Síťovina Trellis

 • Je nutné vybrat vhodné místo, kde bude podpora nainstalována.
 • Poté nainstalujte okraje ze dřeva nebo kovu.
 • Na sloupky naneste lakové vrstvy.
 • Připojte samotnou mřížku.

Díky mřížkové obrazovce se může vytvořit křoví, které vypadá jako obrazovka. Tento design pomůže rozdělit vaši zahradu do samostatných oblastí.

Trellis lze vyrobit pomocí dřevěných trámů. Je také nutné připravit profil prutu a tyto pruty přibít mezi ně.

Růže, které spočívají na mřížovině, lze „proměnit“ v ventilátor.

Pilíře ze dřeva, které jsou lemovány krásnými růžemi, mohou vypadat skvěle. Nyní musíte otočit stonky růží v požadovaném směru. Díky tomu se vytvoří svěží stojan s pletenými růžemi. To bude brát v úvahu velikost rostliny.

Gobelín, který se používá proti zdi, může pomoci udržovat vzdálenost 15 až 25 centimetrů. Díky tomu bude vzduch kroužit kolem pouzdra téměř po celou dobu.

Sloupy s kuželíkovými podpěrami

Když je čas vybrat vhodnou podporu pro standardní růžový keř, musíte věnovat pozornost skutečnosti, že tyto květiny by neměly vyniknout. Podpěra by měla být nainstalována z nejsilnější strany zařízení.


Neexistuje způsob, jak se růže zvlní sama. Potřebuje tedy směr a svázání. Pokud podvazek prochází, musí být větve nasměrovány na stranu. Díky tomu vznikají výhonky, které začínají růst nahoru.

Více na videu

Doporučení pro výběr a vytvoření podpory z video blogu „Péče o zahradu a rostliny“.

Pergoly, oblouky a mřížky jako nosné konstrukce

Poměrně se u nás objevily lehké mříže se vzorem ve tvaru diamantu nebo čtverce, vyrobené ze dřeva, kovu nebo plastu. Jedná se o pergoly speciálně navržené pro zahradní dekorace a jako podpěry pro lezecké rostliny.

Klasická pergola — podpůrné sloupky a příhradová střecha. Wisteria se používá jako okrasná lezecká rostlina, což má za následek galerii pro procházky úžasné krásy

Kování na webu vždy vypadá skvěle, můžete si objednat různé zvláštní pergolové oblouky do zahrady a použít je jako podporu pro růže, hrozny, zimolez

Oblouky z lezení růží se již staly klasikou — dnes se široce používají pro svatby a jiné oslavy a takový oblouk nebo několik na místě vytvoří slavnostní atmosféru, ve které budete každý den zůstat

Takový plot ve formě živého plotu je ozdoba sama o sobě. Slunce proniká skrz něj, stoupající růže vypadají malebně na pozadí dřevěné mříže

Možnosti pro zahradní mříže s rostlinnou krabicí. Nejvhodnější je vyrobit je ze dřeva, v prvním případě dostanete zajímavý oblouk ve středu, ve druhém — zelená zeď

Je velmi snadné vyrobit takovou mřížovinu z tenkého dřeva, namalovat ji — a budete mít možnost zdůraznit oddělenou část zahrady výběrem vhodných rostlin

Pro transformaci zahrady dnes existuje značný výběr různých zajímavých zařízení, vyberte, experimentujte a vytvořte svá mistrovská díla v krajinném designu.

K čemu to je?

Lezecké růže rostou velmi rychle a pokrývají velké plochy země, fasádu domu nebo místo, kde byly vysazeny.

Pokyny krok za krokem: jak vyrobit tapisérii svými vlastními rukama?

  Kupte si řetězové spojení s velkými buňkami.

Nepokládejte takový stojan blízko zdi., aby nedošlo k narušení cirkulace vzduchu kolem rostliny.

Nabízíme vám sledovat video instrukce pro výrobu mřížoví:

Výroba oblouku a pergoly

Pergola — mříž na sloupech ve formě střechy. Může sloužit jako altán.

  Vykopejte kovové nebo dřevěné sloupy vykopáním díry do hloubky půl metru. Délka, výška a šířka se volí podle typu rostliny.

Nabízíme vám sledovat video instrukce pro vytvoření archu:

Vigvam do-it-yourself

Tento design je ideální pro zahradu zdobenou v indickém stylu.

Jiné typy

Podpěry růží jsou různé:

Zajímavé video

Doporučujeme sledovat video o různých podporách pro lezení růží:

Pokud najdete chybu, vyberte část textu a stiskněte Ctrl + Enter.

Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector