Polykarbonátový vrchlík přiléhající k domu: DIY instalace

Co je baldachýn

Výhody

Mezi výhody designu patří:

nevýhody

Je třeba pamatovat na nevýhody markýz:

Baldachýn není jen ochrannou strukturou; tvoří jakési komunikační centrum, místo pro setkání s přáteli a příbuznými. Kromě toho je schopen vykonávat další funkce:

 • ochrana parkoviště;
 • stěhování z domu do lázní nebo jiných budov;
 • baldachýn nad verandou, balkonem a dalšími prvky domu.

Kromě toho vysoce kvalitní markýzy zdobí oblast poblíž domu a vytvářejí vysoký dekorativní efekt. Často jsou kombinovány s jinými strukturami a vytvářejí specializované oblasti pro rekreaci, komunikaci nebo jiné účely.

Požadavky na konstrukci markýz

Důležité! V případě použití polykarbonátového vrchlíku připevněného k soukromému domu v oblasti se zvýšeným množstvím sněhu se ujistěte, že nepoužíváte velké rovné plochy.

Druhy polykarbonátu

Existují dva typy polykarbonátu:

 1. Monolitické.
 2. Buněčný.

Oba typy jsou ze stejného materiálu, ale s různými tvary.

Monolitické

 • Červené;
 • bronz;
 • zelená;
 • Šedá;
 • modrý;
 • modrý;
 • Oranžový;
 • žlutá;
 • tyrkysový;
 • hnědý.

Buněčný

Jak vyrobit baldachýn nebo hledí vlastníma rukama

Výroba polykarbonátového vrchlíku lze podmíněně rozdělit do několika fází:

Vlastní stříšky

Polykarbonátová konstrukce

Tento materiál je považován za jeden z nejmodernějších a je ideální pro stavbu ochranné boudy v zemi.

Hlavní výhody polykarbonátu:

Pomocí popsaných plastových fólií můžete chránit jakoukoli oblast webu před srážením. Hlavní věcí je navrhnout a postavit spolehlivý rám, jehož materiálem může být dřevěný trám nebo kovový profil.

Nejlepší ze všeho je, že tento design vypadá hned vedle domu. Vrchlík, který přiléhá ke zdi, vytváří pohodlnou terasu pro letní chaty a šikmá střecha umožňuje stékání dešťové vody, aniž by na polykarbonátovém povrchu zanechávala nepříjemné a ošklivé kaluže.

Polykarbonátový vrchlík

Celý výrobní proces lze rozdělit do několika fází.

 1. U nosných sloupů se vezme dřevěný trám s průřezem 90×90 mm (množství se určuje na základě velikosti vrchlíku). Pamatujte, že přední nohy musí být o něco kratší než zadní nohy, aby vytvořily zkosení.

Poznámka!
Aby se zabránilo hnilobě dřeva, musí být všechny části vrchlíku před instalací ošetřeny antiseptickými látkami.

Dřevěný rám pro vrchlík z polykarbonátu

 1. Polykarbonát je připevněn k rámu pomocí samořezných šroubů. Rovněž je vhodné zajistit zařízení pro odvod vody. Velmi elegantní žlaby lze zakoupit ve stavebních supermarketech.

Pomocí vlnité lepenky

Aby byla konstrukce odolnější, je rám lépe vyroben z kovových polotovarů. Můžete se zastavit u čtyř podpěrných sloupků, které jsou podél horního okraje připevněny trámy s latováním.

Proces výstavby se příliš neliší od výše popsané konstrukce vrchlíku z polykarbonátu. Jediná věc je, že taková struktura zřídka sousedí s domem, častěji stojí v určité vzdálenosti od něj.

Pojďme se zabývat malými nuancemi:

Rada!
Během vytvrzování betonu nezapomeňte kontrolovat svislost sloupku.
Jinak bude vrchlík vypadat křivě a během provozu se může zhroutit.

 1. Po úplném ztvrdnutí betonu, což trvá 1 až 2 týdny, můžete pokračovat v práci na konstrukci vrchlíku. Pro vodorovné nosníky je vhodný profil s průřezem 50×30 mm. V tomto případě je nutné použít svařování, které se někdy stává problémem pro začínající řemeslníky.
 2. Poslední fází je instalace latování a instalace vlnité lepenky. Nejlepší volbou jsou běžné samořezné šrouby.

Vlnitý vrchlík s kovovým rámem

Textilní markýzy

Pokud nechcete ztrácet drahocenný čas tvorbou složitých a objemných konstrukcí, máte na výběr baldachýn z lehké tkaniny.

V obchodě se prodávají hotové rámové konstrukce, které obsahují vše, co potřebujete. Musíte to jen opravit na zeď a užít si dovolenou.

Hlavní výhodou je schopnost rychle a bez vynaložení velkého úsilí sklopit markýzu pro letní chaty pomocí speciálně vybavených pák a mechanismů.

Na poznámku!
Pamatujte, že tkanina musí být impregnována vodoodpudivou směsí, jinak vás první déšť donutí hledat úkryt v domě.

Textilní baldachýn v zemi

Z čeho postavit baldachýn

Boudy sousedící s domem nebo lázněmi jsou běžné, známé a nezbytné. Při jejich konstrukci se používají dostupné materiály: kámen, dřevo, ocel, hliník, cihly a dokonce i pórobeton.

Situace v rodině střešních materiálů je trochu komplikovanější, výběr je zde obrovský:

 • azbestocementová břidlice a ondulin;
 • asfaltové a keramické dlaždice;
 • kovové dlaždice a vlnitá lepenka;
 • rákos a vytesaná deska.
Dobré vědět:  Jaký materiál lze použít k vytvoření cest mezi postelemi v chatě

Je obvyklé zakrýt přístřešek pro auto přiléhající k domu stejnou střešní krytinou jako střecha hlavní budovy, a proto, pokud si vyberete z výše uvedeného seznamu, zvedněte hlavu nahoru a problém bude vyřešen sám.

Existuje však ještě jeden, kratší seznam střešních produktů, ze kterých můžete vyrobit krytý baldachýn bez odkazu na dříve použité materiály. To:

 • sklenka;
 • polykarbonát;
 • oblečení.

Sousední vrchlík z polykarbonátu

Poté podepřete podpěry profilem 60 × 30 mm a vyztužte je kovovými deskami o průřezu 150 × 150 mm. Pamatujte, že postroj je nejlépe spojit na konci podpory.


Z kovového profilu vyrobíme přesně stejnou postavu se stejnými rozměry. Bude to jakési rozvržení, podle kterého budeme ohýbat oblouky.

A teď od nápadu k praxi. Ohýbejte na ohýbačce trubek 4 naprosto identické oblouky rádiusu, který se vám líbí. Umístili jsme je na rozložení a odřízli je, jak je znázorněno na obrázku. Při práci doporučujeme použít trubku 40 × 20 mm.

Další čtyři oblouky tvoří o něco větší poloměr. Na rozložení jsme odložili značku 400 mm, podél ní jsme řezali mezery. Detaily na obrázku.

Zbývá složit páry v párech a propojit je propojkami a proměnit je v oblouky. Nespěcháme. Nejprve vyrobíme jeden krov a poté ho použijeme jako šablonu.


Ve stejné fázi provádíme audit hotových oblouků. Vyčistíme svary, pokud jsou rezavé, odstraňte je. Je lepší to udělat před zvednutím konstrukce, aby se tato práce neprováděla později, vyvažováním na žebříku.

Instalujeme první koncový oblouk se zaměřením na dříve nakreslenou výškovou linii vrchlíku. Přichytíme farmu ke zdi dvěma kotvami a uchopíme ji ke stojanu svařovacím švem. Nejtěžší částí tohoto procesu je udržovat pravý úhel mezi zdí a obloukem.

Pokud nastanou potíže, nezapomeňte, že strany egyptského trojúhelníku spolu souvisejí v tomto poměru 3: 4: 5. Tyto znalosti pomáhají při vytváření pravého úhlu, i když je po ruce pouze metr.

Pak existují dva způsoby:

 1. Položte bednu od třicátého profilu přes oblouky.
 2. Nainstalujte jej ve stejné rovině s oblouky oblouku.

Druhá možnost je vhodnější, a proto profil odřízneme a se zaměřením na ohyb vazníku jej uchopíme o krok 400-500 mm.

 • odmašťovat kov;
 • naneste vrstvu základního nátěru;
 • čekáme, až úplně uschne;
 • nanášíme nátěrový a lakový materiál.

Na všechny pracovní roviny rámu přilepíme tepelnou pásku. Zabrání místnímu přehřátí a poškození polykarbonátu.

Poté upevníme spodní tyč spojovacího profilu. U zakřivených rámů doporučujeme, abyste si to vzali. Je nepohodlné pracovat s pevnými kousky. Pohybujeme se shora dolů a průvodce jsme umístili přísně do středu farmy.

Nyní profil stěny. Přichytíme to na fasádu hmoždinkami, čímž vyplníme mezery mezi vodítky.

Takto připravený list se umístí mezi vodítka a postupně ho zacvakne horní lištou spojovacího profilu.

Ve stejné fázi můžete přišroubovat samotný polykarbonát k bedně rámu pomocí samořezných šroubů a vytvořit pod nimi otvory pomocí vrtačky, i když to můžete udělat bez toho. Ale doporučujeme vám, abyste neriskovali.

Zbývá pouze uzavřít volné štěrbiny spojovacího profilu s koncovým profilem a původní vrchlík připojený k domu je připraven. Použijte jej, jak uznáte za vhodné.


Stříška připevněná k domu: fotografie konstrukcí

Markýzy připevněné k domu (jsou zde fotografie na specializovaných zdrojích) jsou rozděleny do dvou skupin: markýzy na konzolách a markýzy instalované na kapitálových podpěrách.

Posuvná konstrukce vrchlíku s ocelovými lištami

Baldachýn je pokryt měkkou střechou

Podpůrné přístřešky jsou navrženy pro následující účely:

 • uspořádání místa pro letní dovolenou;
 • ochrana před srážením místa před vchodem, bazénem, ​​chodníky kolem domu;
 • umístění automobilu;
 • markýza nad grilovací oblastí;
 • přístřešky pro potřeby domácnosti.

Použití polykarbonátu umožňuje vytvářet střechy různých konfigurací — přístřešky, štíty, pyramidové, klenuté, konkávní a konvexní s malým poloměrem ohybu. Design vrchlíku lze vylepšit použitím barevných nebo tónovaných skleněných vláken.

Dřevěný baldachýn

Přípravné práce

Související článek:

Hledí a markýzy nad vchodem: fotografie, působivý styl. Originální a praktické markýzy a markýzy nad vchodem: styly a tvary. Barvy a výhody. Baldachýn nad verandou.

Dobré vědět:  Jak izolovat plastová okna na zimu vlastními rukama

Do hotových drážek se nalije kbelík suti, v nich jsou instalovány vertikální sloupky a nality betonem. Každý příspěvek je na úrovni. Druhá možnost — vložené části s držáky jsou vybetonovány v jamách a sloupy jsou již v nich upevněny.

Před instalací je třeba také připravit materiály: strom je impregnován antiseptikem, sušicím olejem nebo natřen zvolenou barvou. Řezivo se volí suché a musí se brousit, jinak červy rychle začnou pod kůrou.

Stříška na dřevěných podpěrách

Užitečná rada! EPokud je dům v nížině, jsou konce dřevěných podpěr dodatečně vodotěsné (zabalené polyetylenovým nebo střešním plstěným pláštěm, nalité horkým bitumenem).

Kovové sloupky musí být potaženy základním nátěrem obsahujícím fosforečnan zinečnatý. A je lepší okamžitě zakoupit pozinkovaný nebo hliníkový profil.

Zatímco beton v boxech získává na síle, je možné uspořádat podlahovou krytinu pro kůlnu. Možnosti:

 • nalít betonový potěr;
 • pokládat dlažební desky nebo prkna;
 • pokryjte pískem nebo štěrkem.

Stříška z tvrzeného skla

Výběr materiálů pro konstrukci markýz

Připojená konstrukce může být vyrobena z velmi pevných a masivních materiálů

Střecha je obvykle pokryta vlnitým plechem, břidlicí nebo pozinkovaným materiálem. Kov pro konstrukci rámu má tažnost a pevnost. Je vhodný pro různé styly dekorace. Tyto struktury lze postavit ručně.

Přílohy se vyznačují originálním designem

Polykarbonát se vyznačuje snadnou montáží a různými barvami.

Polykarbonát má tyto výhody:

 • plast je odolný. Mechanický náraz pro něj není hrozný;
 • nízká hmotnost materiálu;
 • polykarbonát dobře přenáší světlo;
 • flexibilita plátna.

Užitečné informace! Při nákupu stavebnice pro vlastní montáž je nutné zkontrolovat integritu a pevnost všech spojů.

Pohodlné struktury vyrobené z tohoto materiálu mohou zlepšit vzhled hlavní struktury a chránit oblast před zvědavým pohledem.

Vytvoření projektu

Při výběru stavebního projektu stojí za to rozhodnout o následujících parametrech:

 • rozměry a účel konstrukce;
 • velikost pozemku;
 • zatížení sněhem a větrem;
 • hloubka sněhové pokrývky a očekávané roční srážky;
 • strukturální rysy hlavní struktury.

Projekt vytvořený předem vám umožní vybrat nejlepší řešení a vybrat vysoce kvalitní materiál

Před instalačními pracemi je nutné provést výkres. Na základě velikosti budovy je stanoveno požadované množství materiálu.

Užitečné informace! Při vytváření přístřešku pro auto stojí za zvážení průchod automobilu s nákladem.

Jak vyrobit polykarbonátový vrchlík připojený k domu: fotografie a instalační kroky

12-15 dní po úplném vytvrzení betonu můžete začít s montáží konstrukce. Konzoly jsou namontovány na stěnu a poté příčný nosník nahoře.

Montáž konstrukce vyžaduje přípravu speciálních nástrojů

Vytváření soustružení

Latování je připevněno k hlavnímu nosníku

Svařovací body jsou očištěny, opatřeny základním nátěrem a natřeny. Krokve jsou namontovány s příčnými částmi s krokem 600 mm. Konstrukce je připevněna k nosnému nosníku ocelovými rohy. Latování je položeno přes krokve a namontováno pomocí samořezných šroubů.

Instalace střechy

Střešní plechy jsou řezány na velikost. Poté jsou připevněny k přepravce. Předřezy jsou vyrobeny z polykarbonátu pro samořezné šrouby.

Instalace střechy může vyžadovat zvláštní pojištění

Aby se usnadnil odtok vody, měly by buňky směřovat dolů. Při práci s plasty nezapomeňte ponechat mezery mezi panely. Rozměry otvorů by měly být provedeny s okrajem 2-3 mm. Existují některé funkce instalace střech z jiných materiálů.

Na latě jsou připevněny střešní prvky

Užitečné informace! Po instalaci střechy se provede instalace odtokových žlabů. Za tímto účelem se změří požadovaná délka okapu a přebytečný kov se ořízne bruskou.

V některých případech bude obtížné instalovat samotnou střechu

Užitečné tipy

Po instalaci hlavního rozšíření můžete vytvořit platformu. Nejjednodušší je pokrýt oblast štěrkem. Za tímto účelem je drn odstraněn, hranice je vykopána a nalita drcený kámen. Pak to musí být dobře podbíjeno.

Stylový a odolný povlak zvyšuje pohodlí při používání konstrukce

Můžete také vytvořit web vydlážděný dlažebními kameny nebo dlažebními deskami. Vybavit web betonem bude levné.

Vysoce kvalitní web vám umožní zvýšit využitelnou plochu dvora

Pomocí improvizovaného materiálu a nástrojů můžete vytvořit krásný baldachýn vlastníma rukama. Takový design umožní vybudovat skvělé místo pro rodinnou dovolenou nebo spolehlivou ochranu automobilu a zahradní techniky.

Dobré vědět:  Jak vybrat materiál pro šatní skříň

Krásný baldachýn může být součástí exteriéru budovy

Jakou tloušťku zvolit polykarbonát

Tloušťka závisí na účelu nákupu uhličitanu voštinového.

Použitím materiálu v souladu s jeho zamýšleným účelem můžete výrazně zvýšit jeho životnost:

Pro přístřešky sousedící s domem se tedy používají plechy o tloušťce 6 mm.

Jaký materiál vyrábět podpěry

Podpěry mohou být vyrobeny z různých materiálů: mohou to být cihla, kámen, dřevo, kov.

Pokud používáte dřevěný trám, měli byste si vzít produkt s průřezem 50 x 50 mm. Pokud používáte kovové výrobky, pak se pro tento účel používá trubka o rozměrech 20 x 40 x 2 mm.

Užitečné tipy

Nezapomeňte si přečíst celou verzi článku — jak udělat verandu do domu vlastníma rukama. Najdete tam mnoho užitečných tipů!

Při instalaci střechy nezapomeňte na pojištění.

Po instalaci hlavního rozšíření můžete vytvořit platformu. Nejjednodušší je pokrýt celou plochu štěrkem. Chcete-li to provést, musíte odstranit drn, vykopat obrubník a přidat sutiny a poté ji dobře utěsnit.

Web můžete také vydláždit dlažebními kameny nebo dlažebními deskami. Vybavení místa betonem bude levnější.

Volba konstrukce a designu vrchlíku

Existuje několik konstrukčních řešení pro markýzy:

 • Rovné čáry jsou nejjednodušší možností ochrany automobilu;
 • Nakloněné (pro efektivnější odvalování sedimentů z povrchu): jednosměrný a dvojitý svah;
 • Ve formě oblouků, oblouků, kopulí, pyramid atd.

Na této fotografii vidíte obrázek šikmého vrchlíku.

Sestavte funkce

Přístřešky jsou uspořádány tak, aby vyřešily řadu konkrétních úkolů:

Jak vidíte, vrchlík je velmi pohodlný.

Příklad vrchlíku do domu z polykarbonátu a kovových sloupů

Díky vývoji konstrukce může být konstrukce nejen funkční, ale také velmi krásná.
Mezi kloubovými strukturami je nejběžnější několik hlavních typů:

 • kov,
 • dřevěný,
 • kovaný,
 • kámen.

Hledí

Vypadá to jako hledí pro dům z vlnité lepenky

Vstupní skupiny mohou být také zdobeny kovaným rámem, pak hledí vypadá obzvláště elegantně a krásně.

Příprava na instalaci

Abyste mohli před domem vytvořit baldachýn, musíte se připravit na stavební proces. Pro pohodlí stojí za to rozdělit celý proces přípravy na několik fází.

Výběr sedadla

Mělo by se pamatovat na to, že pokud se chystáte vytvořit přístřešek před verandou nebo těsně u zdi, budete muset nainstalovat méně podpěr, než kdybyste dělali volně stojící přístřešek.

Originální stříška do domu ze dřeva

Je nutné to vzít v úvahu, protože zvýšení počtu podpěr znamená zvýšení celkových nákladů: na stavbu základu, na nákup materiálu pro podpěry.

Nákup materiálu

Baldachýn s kovovým profilem

Pokud si nejste jisti svými schopnostmi, je lepší hrát na jistotu a objednat si projekty ve speciální stavební organizaci. Cena emise je vysoká, ale zdraví a život jsou dražší.

Mnoho lidí si volí potah vrchlíku a volí vrchlíky z polykarbonátu nebo vlnité lepenky. Každý z těchto materiálů má své vlastní výhody.

Připravený přístřešek pro auto ze dřeva a polykarbonátu

Polykarbonátové markýzy tedy díky průhlednosti a vysoké flexibilitě vypadají lehčí a elegantnější. Konstrukce z vlnité lepenky jsou mnohem pevnější, nebojí se krupobití jako polykarbonátové výrobky.

Na druhou stranu si můžete koupit polykarbonát s vyšší hustotou (8 nebo 10 mm), abyste minimalizovali možnost proniknutí materiálu.

Vlnité markýzy jsou však neprůhledné a poskytují lepší ochranu před sluncem v horkém počasí. Profesionální list bude navíc levnější. Při výběru mezi těmito dvěma materiály musíte zvážit klady a zápory.

Při nákupu materiálu podle výpočtů vždy stojí za to přidat k požadovanému množství dalších 10% z celkového objemu. Praxe ukazuje, že vždy existují nepředvídané náklady na materiál kvůli chybám v projektech nebo problémům, které se objevily.

Příprava nástroje

Seznam nástrojů potřebných pro práci se může lišit v závislosti na vybraném materiálu vrchlíku. Během stavby možná budete potřebovat:

Pro práci ve výškách možná budete potřebovat také štafle nebo vysoký žebřík. Pokud musíte zvednout celou svařovanou konstrukci kovového rámu, budete se muset uchýlit ke službám manipulátoru.

Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector