Naučte se základní typy zahradních hnojiv a zjistěte, jak je používat. Pouze díky řádnému hnojení vaše rostliny rostou zdravě a rostou dlouho.
Hnojení rostlin zahrnuje krmení živin do půdy ve formě hnojiv. Ve většině zahrad je nutné, protože rychle rostoucí rostliny potřebují mnoho živin, které jsou v půdě nedostatečné.
Rostliny berou živiny nezbytné pro růst, kvetení a plodění z půdy. Mezi základní prvky rostlin patří makro a mikroelementy.
- Makronutrienty: dusík, fosfor, draslík, vápník, hořčík a síra;
- Mikronutrienty: železo, zinek, měď, bór, molybden a chlor.
Další informace o hnojení
- Oplodnění borůvek
- Rozmrazování
- Hnojení růží
- Hnojení trávníku
- Hnojení zeleniny (brzy)
- Azofoska - hnojení ovocných stromů
- Hnojiva pro dekorativní stromy a keře
- Podzimní hnojení rostlin
Všechny makroelementy jsou potřebné pro rostliny ve velkém množství, mikroprvky ve stopových množstvích (jsou však velmi důležité). Rostliny potřebují především 3 základní živiny: dusík (N), fosfor (P) a draslík (K).
Dusík je rychle vyplaven hlubšími vrstvami půdy a jeho trvalé doplňování je nezbytné. Fosfor je pomalejší k eluci, ale často tvoří formy nepřístupné pro rostliny, a draslík je pomalu vyluhován ven a částečně zůstane v tom pro příští sezónu.
Nejčastějšími je nedostatek dusíku - inhibovaný růst a žloutnutí starších listů a draslíku - slabší kvetení a odbarvení listů v purpurové barvě.
Na úrodných půdách, bohatých na organické látky, většina rostlin vyžaduje pouze výkon každé 2-3 roky. Na chudých půdách je nezbytné pravidelné roční hnojení, v některých případech i několikrát během sezóny.
Zahradní hnojiva
Zahradní hnojiva - prostředky organického nebo minerálního původu, používané při pěstování rostlin ke zvýšení výšky a kvality výnosu. Obohacují půdu o živiny nezbytné pro rostliny a zlepšují její fyzikální, fyzikálně-chemické, chemické a biologické vlastnosti.
Mezi hnojivy používanými v zahradnictví rozlišujeme následující typy: zelené hnojivo; organická hnojiva; minerální hnojiva.
Zelená hnojiva
Zelené hnojivo jsou rostliny, jejichž zelená hmota je vykopána jako hnojivo. Typicky, rostliny určené pro zelené hnojivo jsou pěstovány v poli, často jako posklizňový nebo intercrop, a pak zavedeny do půdy kopáním nebo orbou. Zelená hnojiva lze použít bez omezení a pro každou plodinu. Nejčastěji se používají v pozdním létě nebo na podzim po sklizni.
Pro tento účel se používají posklizňové rostliny (lupina, fazole, vika, hrach, saradela, hořčice, pohanka, phacelia, žito), které dávají velkou zelenou hmotu. Rostliny motýlů (např. Vlčí boby) navíc navazují dusík ze vzduchu a hromadí ho v kořenech. Rozpadající se zelená hmota obohacuje půdu o cenné humusové sloučeniny a živiny snadno stravitelné pro rostliny.
Organická hnojiva
Organické hnojení je vždy základní hnojení (s výjimkou některých trvalých plodin). Organická hnojiva zlepšují fyzikální a biologické vlastnosti půdy a poskytují významné množství živin používaných rostlinami. Mezi nejvýznamnější organická hnojiva patří hnoje a kompost, jiné jsou například hobliny a mouka z rohů, krevní moučka, kostní moučka a hnůj, prase, koza, ovce, kuře a holuby, organická hnojiva obohacená o další minerální složku jsou pojmenována organo-minerální.
Organické látky a minerály v nich obsažené mají pozitivní vliv na růst a vývoj rostlin. V případě zvýšené dávky nezpůsobují hnojení rostlin. Ideální pro ekologické zemědělství. Obsahují miliony prospěšných půdních mikrostruktur - díky své aktivitě jsou sloučeniny chemických prvků transformovány do forem dostupných pro rostliny.
Minerální hnojiva
Minerální hnojiva, tzv umělé, mají přísně definované složení. Jejich hlavní a hlavní složky jsou dusík (N), fosfor (P) a draslík (K), což je důvod, proč se často nazývají NPK hnojiva. Minerální hnojiva mohou být jedno, dvě nebo vícesložková. Kromě NPK obsahují také mikroživiny nezbytné pro správný vývoj: síra, zinek, hořčík, vápník, mangan, molybden, bór, měď, kobalt, železo.
Minerální hnojiva se používají k rychlému zásobování pěstovaných rostlin mikro a makroelementy, které potřebují. Použití minerálních hnojiv s sebou nese riziko nadměrného hnojení, proto je třeba dávku pečlivě vybrat a v případě potřeby rozdělit do několika částí. Hnojiva používaná v amatérských plodinách jsou obvykle vícesložková hnojiva. Nejvhodnější jsou pomalá hnojiva, která je třeba aplikovat pouze jednou - na jaře.