Sádra a cement — jsou kompatibilní nebo ne?

Použití sádry na výrobu cementu

Cement je vícesložkový materiál, který zahrnuje:

  • jílovité horniny (hlína, hlína, břidlice, spraše nebo jílovitá hlína);
  • minerální horniny karbonátové skupiny (kalcity, dolomity, vápence, křídy, slíny).

Pokud vezmeme v úvahu chemické složení cementu, pak obsahuje oxidy hliníku, křemíku, hořčíku, železa, vápníku.

Aplikace sádrovo-cementové směsi

Sádrovo-cementovo-puzolánové pojivo (GPVT) se používá k výrobě betonu. Při jeho výrobě je důležité pečlivě sledovat proporce složek, aby se zabránilo riziku poškození materiálu „cementovým bacilem“.

Srovnávací přezkum

1. Pevnost a trvanlivost — podle těchto ukazatelů zaujímá cemento-písková omítka vedoucí pozici v seznamu dokončovacích materiálů. Dobře odolává mechanickým a atmosférickým vlivům, což umožňuje mnohem méně často provádět velké opravy budov.

2. Odolnost proti vlhkosti — hustá struktura cementové kaše významně omezuje absorpci vlhkosti. Proto je nejlepší použít omítky na svahy a obklady ve vlhkých místnostech.

4. Přístupnost — není těžké vyrobit omítku doma vlastními rukama. Pokud si přejete, můžete si v obchodě vybrat vyváženou suchou směs. Pro velké objemy stavebních prací je lepší objednat hotové řešení v podniku.

5. Nízké náklady — jsou zahrnuty jednoduché a levné komponenty. Proto stojí 1,5-2krát levněji než sádrová omítka.

Chcete-li připravit omítnutý povrch pro malování, musí být dobře pokryt tmelem. Dodatečné zpracování prodlužuje konečnou dobu dokončování.

Nejlepší je zvolit sádrovou omítku pro dekoraci interiéru, při přípravě povrchů pro malování nebo tapetování. Je také vhodný pro vytváření oblouků, sloupů, reliéfů a různých uměleckých předmětů.

1. Šetrnost k životnímu prostředí — sádrové roztoky neobsahují škodlivé látky.

3. Vysoká rychlost dokončování — sádrová omítka nanesená v jedné vrstvě dobře vytvrdne za 2-3 dny. Snadno se zpracovává, což zjednodušuje instalaci a zkracuje čas na dokončovací práce.

Dobré vědět:  Nalévání základu v zimě

4. Žádné smrštění — sádrový povlak během sušení nepraská. Výsledkem je hladký, rovný povrch, který není nutné dokončovat.

5. Plastickost — při nanášení omítky na svislé stěny není nutné použití výztužné sítě. Sádrová směs je velmi viskózní, proto dokonale přilne k povrchu bez roztažení a deformace.

6. Nízká měrná hmotnost — sádrová omítka způsobuje nízké zatížení konstrukce, což má pozitivní vliv na celistvost a trvanlivost konstrukce. Nízká hmotnost malty navíc šetří náklady.

7. Tepelná izolace a zvuková ochrana — lehká porézní struktura sádry pomáhá udržovat teplo v domě. Taková omítka dobře absorbuje akustické vibrace a chrání před vnějším hlukem.

  • Slabá síla.
  • Nízká odolnost proti vlhkosti.
  • Vysoká cena.

Která omítka je lepší — sádra nebo cement?

Smutné následky

Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector