Skalní krajina v krajinném designu: co je, jak postupovat, pokyny krok za krokem | Green-Pages.info

Co je to skála v krajinném designu a jak se liší od skalní zahrady

Rockery je navržen tak, aby zdůrazňoval majestátnost kamene v skalce — aby ukazoval krásu a vitalitu rostlin, které se dostávají skrz skály

Na slunné straně nebo na otevřené osvětlené ploše je umístěn skluzavka. Skalka je umístěna ve stinných a slunných oblastech. Kamenná zahrada i skalka mohou přírodní sklon ozdobit nebo v případě potřeby posílit.

Povinným prvkem alpského snímku je svah, který je záměrně postaven na rovné ploše

Styly rockerů

Není snadné postavit si jednoduchou skálu vlastními rukama. Před výstavbou stavby pečlivě prostudují náčrtky a plány pěstování, které navrhli krajináři. Existuje několik hlavních nápadných stylů skal.

Angličtina

Při uvažování o takové kompozici je jasně vysledována trvanlivost a statická povaha kompozice.

japonský

Minimalistický styl naznačuje hojnost kamenů. Rostliny v takové zahradě slouží výhradně jako pozadí. Používají se vždyzelené druhy. Na troskách jsou často prováděny vzory, které dodávají celému složení celistvost a harmonii.

Aby se zvýraznila krása skalnatých balvanů, provádí se vyplnění sutí, aby odpovídala nebo v kontrastním odstínu

italština

Evropské skály jsou plné vysokohorských bylin. Převládají zaoblené tvary a hladké přechody. Italský styl se liší od evropského stylu množstvím soch.

Vizitkou italského stylu jsou sochy a lakonické tekoucí formy květinových záhonů

Mexická

V mexických skalách jsou často vysázeny různé druhy omlazených, aloe a kaktusů

Němec

Mini skalky v zahradě s vlastníma rukama v přísném stylu, s přesnými geometrickými obrysy, jsou vybaveny milovníky správných tvarů. Leštěný kámen zdobí uspořádané rostliny.

Německý styl neumožňuje použití lakonických nepravidelných tvarů, pouze jasnost a minimalismus

skandinávský

Uspořádání skal v lehkém a pohádkovém skandinávském stylu je spojeno s romantiky, sny a sny. Rostlinná kompozice je naplněna rostlinami půdního pokryvu. Květná zahrada je často zdobena figurkami: figurky, pohádkové postavy, hmyz.

Postavy zvířat, motýlů, trpaslíků a hub — vrchol skandinávského pohádkového stylu

Jaké kameny si vybrat

Různé druhy kamenů pomáhají uspořádat skalky. Při výběru dlažebních kamenů se upřednostňují dekorativní, trvanlivé a odrůdy, které zdůrazňují přirozenost kompozice.

Při pokládání kamenů často experimentují a vyměňují je. Toto je těžká fyzická práce, která vám umožní najít správné místo pro každý balvan a dát kompozici harmonii. Kameny jsou vybírány na základě návrhů krajinářských návrhářů:

Jak si vyrobit skálu vlastními rukama — pokyny krok za krokem

Po výběru oblasti, tvaru květinové zahrady a stylu postupují do stavby. V zemi můžete postavit skalku vlastními rukama v několika fázích:

Pokud půda v místě nesplňuje požadavky vybraných rostlin, zavádí se dodatečně úrodný substrát

Výběr a příprava místa

Při výstavbě dekoru nejsou stanoveny žádné požadavky na výběr terénu. Rockery můžete vybavit svými vlastními rukama pro začátečníky na jakémkoli místě, podle následujících pravidel:

Nastavení kameny

Po uspořádání drenážního systému o tloušťce 20 cm postupují k dekoraci kompozice. Pokyny pro umístění kamenů při vytváření skal z vlastních rukou krok za krokem:

Substrát je navlhčen, pokud je půda během zalévání erodována, přidá se další vrstva země

Výsadba rostlin

Rostliny se vysazují poté, co se půda trochu usadí a zhutní. Výsadba:

Dumping se provádí promytým drceným kamenem, roztříděným do zlomků, různé textury kamene dodávají kompozici další eleganci

Pomocí ohraničující pásky je kompozice rozdělena do oddílů a naplněna oblázky různých barev. Abyste se při vytváření zahrady kamenů nedopustili chyb, měli byste si prostudovat videoprůvodce pro uspořádání skalek vlastními rukama:

Nápady pro použití rockery v krajině

Hotová designová řešení pro uspořádání kamenné zahrady jsou představována mnoha schématy a fotografiemi. Fotogalerie nabízí nápady, jak uspořádat rockery vlastníma rukama.

Složení je rozděleno do 4 zón a rostliny jsou v nich vysazovány podle ročních období

U skal se vybírají bohaté odstíny zelené tak, aby kameny vynikaly příznivě na pozadí. Při výběru tónu vezměte v úvahu umístění. Severní oblasti vyžadují klidnější, horké, naopak světlé a nasycené.

Při přípravě kvetoucí zahrady se zvláštní pozornost věnuje výběru květin pro kontinuální kvetení od května do října

Při stavbě skal z vlastních rukou v zemi z fotografie pečlivě prostudovali výsadbu a rozmanitost kamenů. Zkušení zahradníci mohou snadno aplikovat různé nápady a přidat svou vlastní vizi kompozice.

Ročníky umožňují jasné akcenty, které mohou být příští rok více diskrétní.

Letní obyvatelé často vybavují suché řeky. Rostliny jsou zasazeny podél pobřeží a kanál je položen z kamenů.

Fescue, sedum a saxifrage jsou vybírány pro tekuté složení.

Udržovací kompozice vyžadují při uspořádání velké úsilí. Vzhled svislých skal je ale velmi účinný.

Horolezecké rostliny dokonale vyplňují vertikální kamenné zahrady

Styly směšování jsou povoleny pouze v přátelských směrech. Například evropské a německé nebo anglické a německé jdou dobře dohromady.

Objemové myšlenky jsou představeny pomocí kulových a podlouhlých keřů

Kameny v zahradě jsou umístěny tak, aby byly viditelné ze všech stran webu. Japonské skalky ohromují svým minimalistickým řešením.

Dobře vybavená skalka vyvolává pocit nádhery a harmonie

Skalka nebo skalka — jaký je rozdíl

Existuje mnoho kamenných skladeb. Zahradníci někdy zaměňují skalky se skalkou. Rostliny pro skalky jsou rozmanité, zatímco pro skalku jsou odebíráni pouze zástupci flóry, je vytvořena drenážní základna.

Hlavní rozdíl spočívá v tom, že skalka se nachází jak na umělém svahu, tak na skluzavce. Naprosto rovinatá oblast bez kopců a bude to skalka.

Alpské skluzavka vyžaduje více času a úsilí, jakož i finanční investice do uspořádání. Bude to vyžadovat mnohem více kamenů a s výběrem rostlin je dost problémů. Vytvořené skalky vlastními rukama v zemi:

 1. Zůstává dekorativní po celý rok.
 2. Potřebuje pouze kompetentně vypracovaný plán, správný výběr materiálu.
 3. Není nutná žádná drenáž.

Klíčovou výhodou skal je však skutečnost, že není vůbec nutné pěstovat vysokohorské rostliny. Můžete bezpečně použít jakýkoli druh, který byste chtěli vidět na svém webu.

Skalka s velkými kameny

Plánování skal: jak to designéři dělají

Jakýkoli návrhář krajiny vám řekne, jak si vyrobit skálu vlastními rukama. Ale pokud se zeptáte: „Kde mám začít?“, Odpověď bude jednoduchá a docela očekávaná — s přípravou. Podrobné pokyny pro přípravu na vás již čekají.

Příprava staveniště

V místě, kde je plánováno umístění skalnaté zahrady, je nutné odstranit ornici. Tímto způsobem můžete zabránit divokému růstu plevelů, které narušují celkovou harmonii.

Největší balvany jsou umístěny na vybraném místě a prohloubeny asi o 1/3. Zbytek místa je opatřen drenážní vrstvou. Mulč se nalije na vrchol, do kterého budou rostliny zasazeny.

Před vytvořením skal se musí půda připravit

Postup krok za krokem

Vybrali jste si místo, pečlivě ho připravili, vypracovali plán pro skalku. Můžete začít s uspořádáním.

Krok 1

Krok 2

Výběr rostlin pro skalky

Krok 3

Průvodce krok za krokem obsahuje třetí krok. Toto je výzdoba území malými oblázky. Budete také muset dodržovat určitá pravidla.

Nejprve se položí štěrk střední formace. Působí jako polštář, který pomůže vytvořit dekorativní vrstvu. Složení získává přirozenější vzhled.

Štěrk může být jednoduše rozptýlen po celé oblasti nebo vytvořit ozdobné vzory jejich doplněním kameny různých odstínů. Vrstva příkrytu začne mezi nimi fungovat.

Video z fázového uspořádání skal

Nabízíme vám podívat se na fotografii hotových skal. Možná vás budou inspirovat k vytvoření skutečně originálního zahradního designu.

Co je to skála v krajinném designu

Myšlenka na skalnatou zahradu se objevila ne tak dávno, asi před 250 lety. Během této doby začali Britové cestovat do hor, sbírat tam rostliny a zasadit je do svých zahrad.

Rockery u dacha je malá zahrada, která kombinuje krásu květinové zahrady a kamene. Vytvářejí je vlastními silami, přičemž zohledňují mikroklima v zemi, půdu, hladinu podzemní vody. Tři základní pravidla pro plánování skalky vlastními rukama v krajinném designu:

 • při použití správné základny by se půda neměla časem prohýbat;
 • vysoce kvalitní kameny, odolné a co nejpřirozenější;
 • pečlivý výběr rostlin, nenáročný, s pomalým růstem.

Plán budoucího skalnatého záhonu je nejprve nakreslen na papíře, poté se na území dacha vytvoří označení.

Vlastnosti výběru kamenů

Nejčastějším problémem při vytváření skal v zemi jsou kameny, které se mají použít k vyplnění. Je žádoucí, aby byly stejného původu, zásoby, skály a monochromatické.

Pískovec je vhodný pro skalky, které má neutrální reakci a je vhodný pro pěstování všech rostlin. Vápenec je také povolen. Tento kámen je také lehký, je vhodné jej přemístit a uspořádat záhonu vlastními rukama.

Cesty jsou vyráběny z plochých kamenů ve skalách v zemi. Keře lze ozdobit kameny střední velikosti. Volný prostor mezi vegetací v skalách je pokrytý skládkou — křemencem, vyplaveným drceným kamenem nebo malými oblázky.

Schémata skal v krajinném designu

Při samoorganizaci skal v zemi je vhodné nakreslit předběžnou skici na papíře pomocí schematického znázornění budoucích rostlin a velkých kamenů.

Je vhodné nakreslit kresbu skalárního projektu na milimetrový papír, a poté, když implementujete to, co bylo koncipováno vašimi vlastními rukama, bude snazší přenést všechny podrobnosti přesně na místo.

Volba měřítka výkresu závisí na velikosti skaliska, nejčastěji 1 cm na papíře odpovídá 1 m na zemi. Nejprve se na listu nakreslí značka ve formě mřížky se stejnou částí buněk.

Jak si vyrobit skálu vlastními rukama: pokyny krok za krokem

Je vhodné umístit skalnatou zahradu na otevřeném místě, kde nejsou velké stromy, aby byla dobře osvětlena sluncem. Do-it-sami krok-za-krokem fotografie a diagramy pro vytváření skal jsou připraveny ve fázi plánování, pak začnou práce na zemi.

Popis práce na webu:

Můžete změnit hotový trvalý květinový záhon na skalky, abyste zjednodušili péči a zapomněli na neustálý boj proti plevelům. K tomu se používají geotextílie, balvany a kamenné štěpky.

Fotografie skal z vlastních rukou v zemi

Různé nápady na vytvoření skalek vám pomohou vybavit rekreační oblast v zemi vlastními rukama.

Velké kameny světlé barvy harmonicky vyrazily rostliny a bílé oblázky.

K ozdobení okraje skal byly použity ploché bloky z pískovce.

Barva kamenů je v souladu s balvany v pozadí chaty.

Místo okrajové pásky je okraj lemován zaoblenými balvany.

Zajímavá je kresba ve skalách z oblázků kontrastní barvy kolem rostlin.

Kamenný záhon v venkovském domě u rybníka vytváří nádhernou rekreační oblast.

Skalka v zemi ve tvaru potoka se zaoblenými oblázky a jasnými rostlinami.

Omezený anglický styl oživují růže v popředí.

Malá skalnatá zahrada v venkovském domě u plotu u hlavního vchodu.

Skalka u dachy před domem je v souladu s barvou kamenů s fasádou.

Záhon na trávníku přitahuje pozornost díky bílé náplni.

Skalka v zemi od jehličnanů různých tvarů a barev.

Ruční kresba balvanů ve tvaru spirály.

Suchý proud bílých a růžových oblázků v zemi.

Jak udělat skluzavku na malém území?

Pokud jste se pevně rozhodli, že se alpská skluzavka stane ozdobou vaší zahrady, postupné pokyny vám poskytnou příležitost vyhnout se hrubým chybám a dosáhnout požadovaného výsledku.

Před zahájením práce načrtněte náčrtek skalky — pomůže vám to rozhodnout, kolik oblasti zaujme, jakou konfiguraci bude mít a kolik úrovní na ní vytvoříte.

Kreativní dekorace skal — hliněné misky s rostlinami

Cesta ze skalní zahrady vede přímo do rekreační oblasti

Útulný koutek pro relaxaci v „skalku“

Rada! Výsadba rostlin pro skluzavku bude vyžadovat sluneční teplo — to znamená, že musíte orientovat svahy na jih a východ.

Velmi zajímavé vizuální efekty budou získány při použití přirozené nerovnosti reliéfu — skvělým doplňkem budou dekorativní prvky zapsané v přírodní krajině.

Velkolepý skluzavka s malým rybníkem

Nejedná se o napodobení krajiny, ale pouze o umělecké složení asymetricky umístěných balvanů s cestami mezi nimi a rostlinnými kompozicemi.

 1. Dalším krokem je převod vašeho schématu na web. Vytvořte značení provázkem nebo posypte potřebné linie kontrastním materiálem — písek, vápno. To vám umožní podívat se na zamýšlené umístění skalka ze strany. Možná se rozhodnete mírně změnit jeho konfiguraci v souladu s reliéfem.

Skalka slouží jako jasná dekorace zahrady, vystupující na pozadí zeleného trávníku

Miniaturní skalka s trpasličími rostlinami, umístěná po obvodu terasy, dodá vašemu relaxačnímu prostoru osobnost.

Složení kamenů umístěných z hlavní fasády domu, perfektní doplněk k obrazu vašeho domova

Vyberte si místo pro pokládání skalky tak, aby odpoledne byla skluzavka ve stínu

Rada ! Při pokládání velkých kamenů mezi nimi nechte volný prostor, který bude vyplněn půdou — osázené rostliny budou potřebovat prostor pro vývoj kořenového systému.

Vertikální kvetoucí alpská kompozice vytváří romantickou náladu

Opěrná zeď v podobě skalka — nová spása z „nudných“ zdí

Rada! Hlavním pravidlem je, že skalka by měla vypadat ozdobně a krásně i bez květů. Kameny by měly harmonicky a vyváženě vytvářet stabilní a mimořádně přirozené složení. Čím méně symetrie má, tím organičtější bude vypadat.


Nejoblíbenější rostliny pro skalku:

 • trpasličí smrk,
 • thuja,
 • jalovec,

Juniper vypadá krásně ve složení s kameny

 • cypřiš,
 • skalník,

Při sestavování sjezdovky je nutné vzít v úvahu zvláštnosti krajiny a na základě toho zvolit vhodnou možnost vylepšení

 • vodní nymfa,
 • Iberis,
 • Mladá,
 • skalní řepa,

Horské vodopády jsou také charakteristické pro alpskou krajinu

 • karafiát s krátkým stonkem,
 • lomikámen.

Saxifragers přinést barevné akcenty do alpského rohu

4 tipy od televizních odborníků

Jak si vyrobit mini rockery v logu:

 1. Vyprázdněte kontejner v protokolu. Pro skalky vyberte vhodný polen, vyprázdněte v něm kontejner s takovou hloubkou, aby kořeny rostlin byly zcela pokryty zemí.
 2. Připravte půdu. Aby se zabránilo hromadění vlhkosti v kontejneru, je nutné zajistit odtok z expandovaného jílu a písku pod vrstvou půdy. K plnění použijte lehce okyselenou zeminu.
 3. Sbírejte rostliny. Pro malou skalku jsou vhodné sukulenty a sedum, které pokryje půdu krásným kobercem.
 4. Ozdobte kameny. V prostorech mezi rostlinami položte velké oblázky. Bude stačit 2-3 kameny. Vytvořte kryt z jemného štěrku. Naopak je lepší vzít bílé kamínky a tmavé kousky.
 5. Instalujte na nápadném místě. Miniaturní skalka se snadno vejde na verandu a dokonce i na balkon.

Skalka nebo skalka — rozdíl a vlastnosti

Ale nejdůležitější výhodou rockerů jsou jeho rostliny. Není nutné v něm pěstovat alpské, jako v alpském kopci. V skalách je povoleno aktivně využívat obvyklé druhy, které by majitelé zahrady chtěli vidět na svých stránkách.

Jak si vyrobit ploché skalky v zahradě

10 m2 m je dost, aby odrážel všechny různé formy a krásu rostlin a tvořil velkolepou skalku bez zvláštních nákladů.

Kde začít?

Samozřejmě ze zařízení na správném základě. Chcete-li to provést, musíte na místě nastínit obrysy budoucí skalnaté květinové zahrady pomocí lana a kolíku. Nedělejte skalky příliš symetrické. Lepší je uspořádat do „přirozeného“ stylu.

Šrouby a krtci si vybrali vaši zahradu? Poté ve fázi tvorby drenáže zakryjte základnu kovovou jemnou síťovinou a zakryjte ji vrstvou hrubozrnného říčního písku (asi 5 cm).

V ideálním případě by se čerstvě vylitá půda měla nechat usadit. To bude při každodenním zalévání trvat alespoň 2 týdny.

Kameny pro ploché skalky

Hlavním prvkem skalnictví je kámen. Je důležité nedovolit rostlinám v průběhu času, aby kameny úplně zakryly a vizuálně je vytlačily ze složení.

Někdy může být celá skála postavena na pozadí jediného velkého texturovaného kamene. V tomto případě ostatní kameny a rostliny pouze zdůrazňují působivou krásu sólisty, nic víc.

Pamatovat si! Skalka by se neměla skládat z chaotické hromady kamenů a podobat se lomu.

Rockery v zemi vlastními rukama

Materiál připravený pro web www.moydomik.net

Rostliny pro ploché skalky

Pro malou skalku bude stačit 10-15 různých druhů jehličnanů, listnatých a půdních rostlin. Jsou široce používány v kamenných zahradách a kvetoucích bylinných trvalkách, baňkách, kapradinách a obilovinách.

Jako zelené dominanty v skalách je lepší zvolit jehličnany s původním tvarem koruny nebo kompaktními listnatými keři, které zdobí květiny nebo ovoce před mrazem.

Pro zařízení jehličnatých skal se dobře hodí nízko rostoucí jalovce, sférická thuja, trpasličí horské borovice a hnízdní smrky. Nejvhodnější čas pro výsadbu jehličnanů je podzim nebo časně na jaře.

Mezi listnatými a kvetoucími keři vypadají v skalách vhodné spirály, zimostráz, borůvky, cotoneaster, azalky a růže.

Trvalky přízemní pokrývky vyhladí hranice rovné skalnaté oblasti a vytvoří plynulý přechod do zahrady. Trvalky přízemní pokrývky: mladý, tymián, lom, kameník, húževnatá, plazivá veronika, jaskolok, hřebíček, zaječí zelí, kočičí tlapka, brčál a mnoho dalších.

Při výsadbě trvalek mezi kameny nechte v jejich blízkosti nějaký volný prostor — v průběhu času budou rostliny růst a uzavírat póry. Do té doby se to nestalo, můžete ozdobit holá místa štětinami nebo barevnými ozdobnými skládkami.

Plán ploché skalky na místě:

Ploché skalní schéma

Rockery — fotografie krásných návrhových schémat

Skalka ve dvoře Originální skalka Krásné skalní místo

Rockery styly

Angličtina

evropský

japonský

Proces vytváření krok za krokem

Poté, co se zmocníte kamenů, semen a sazenic, můžete začít stavět skalky vlastními rukama, níže jsou pokyny krok za krokem.

Do této doby již bylo vybráno místo a styl, ve kterém bude vyřešeno složení kamene. Je čas na realizaci konkrétního projektu. Je vhodné zamyslet se, nebo lépe, schematicky nakreslit umístění všech prvků: kamenů a vegetace podle stupně.

Rockeries jsou:

Zvážit pokyny krok za krokem, jak udělat rockery. V první řadě stojí za to získat trpělivost, protože toto podnikání nesnáší spěch a chyby způsobené spěchem jsou trestné.

Měl by začít koncem podzimu, ne-li včas — na jaře.

Velikost kamenů by měla souviset s velikostí rostlin: čím menší jsou, tím menší je skalní vzhled.

Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector