Svislý květinový záhon petúnií — krása za minimální cenu

Typy vertikálních květinových záhonů

Všechny květinové záhony vertikálního typu se dělí na různé typy, v závislosti na jejich tvaru a způsobu připevnění:

 1. nástěnné systémy;
 2. zavěšené konstrukce;
 3. pozemní skladby.

Kterýkoli z výše uvedeného typu se dobře hodí k tak nenáročné rostlině, jako je petunie.

Pozornost! Při výběru různých petúnií pro vertikální květinový záhon byste měli věnovat pozornost těm rostlinným odrůdám, které volně padají do květin, čímž uzavírají základnu vertikálního květinového záhonu.

Jak udělat svislý květinový záhon s vlastními rukama?

Takové květinové záhony se často vyrábějí podle následujícího principu:

Aby se zabránilo rozlití půdy, měly by být v případě potřeby použity jemné plastové sítě nebo jiné omezující prvky, které také pomohou bezpečně zafixovat kořenový systém rostlin.

Je také důležité dodržovat barevnou kombinaci záhonu. Například kompozice sestávající z bílých petúnií osázených podobnými modrými květy, zdobených ve formě svislého květinového záhonu, v květináčích umístěných na sebe, vypadá dobře.

Vertikální záhon pro kutily

«Tak jednoduché!» navrhuje udělejte svislý květinový záhon pro petúnie vlastními rukama.

Potřebuješ

Pracovní proces

  Vložte kus drátěného pletiva požadované velikosti do nádoby. Na dně nádoby hromada z expandované hlíny (tloušťka vrstvy 1–2 cm).

Takový záhon opravdu vypadá báječně a stane se skutečným vrcholem vaší zahrady! Stojí za to ukázat kreativní přístup k designu květinové zahrady na osobním pozemku tak, aby se oko radovalo ve vzpouře barev až do nástupu prvního chladného počasí.

Sdílejte tento originální nápad se svými přáteli!

Výhody a nevýhody

Svislé lůžko vyrobené z petúnie nebo jiné vhodné rostliny má oproti běžnému vodorovnému lůžku mnoho výhod:

Toto řešení má také nevýhody:

Doba servisu a doba výstavby jsou dány uspořádáním vertikálního květinového záhonu a použitých materiálů.

Jak vyrobit vertikální záhon petúnie

Různé vzory také znamenají různé způsoby. Vertikální květinový záhon můžete vybavit vlastními rukama mnoha způsoby. Ve většině případů to nevyžaduje žádné náklady, protože je vyrobeno z jakýchkoli dostupných materiálů.

Z mřížky

Síťovina s malými buňkami slouží jako základ pro různé zahradní vzory. Materiál se snadno stříhá, kroucí a lepí. Existuje několik možností, jak uspořádat záhon.

Nejjednodušší způsob, jak vyrobit svislé záhony petúnie z drátěného pletiva, je postavit hliněnou „věž“ ze síťoviny a agrofibru.

Záhon je zaléván vodou, aby se půda usadila. Poté se do buněk v agrofibru vytvoří otvory — nejlépe šachovnicově a do získaných otvorů se zasadí petúnie. Květiny jsou také vysazeny na konci zahrady.

Je možná i další možnost — dekorativní. Podrobné pokyny pro výrobu svislého lůžka petúnie zahrnují následující kroky.

Mezi sítěmi jsou umístěny dekorativní kameny — stejné nebo různé. Kameny by měly být poměrně velké, aby nevypadly, proto je pro takový výrobek vybrána síťka s velmi malými buňkami.

Půda je položena uvnitř válce nebo spirály, což odpovídá výšce stěny záhonu. Rostliny jsou zde vysazeny. Ujistěte se, že jste položili drenáž na spodní část konstrukce.

Takový záhon se zalévá obvyklým způsobem — z hadic nebo zalévací nádoby. A je tu docela dost půdy, takže květinová zahrada nepotřebuje časté zalévání.

Vertikální květinový záhon petúnií s vlastními rukama je uveden ve videu.

Z plastové trubky

Plastové trubky jsou základem pro širokou škálu zahradních řemesel. Z tohoto materiálu jsou vyrobeny vertikální květinové záhony různých designů.

Například nástěnná verze je vyrobena následovně.

Připravené sekce jsou připevněny na zeď, na plot pomocí samořezných šroubů a svorek nebo zavěšeny na háčky. Poté se připravená půda naplní do získaných nádob a rostliny se zasadí do otvorů.

Můžete si vyrobit konstrukci jiného typu — zem. Bude to vyžadovat potrubí různých průměrů: velký se používá jako rám pro zahradu a menší se zavlažuje.

V trubkách jsou vyvrtány otvory. Ve zalévacích otvorech jsou vytvořeny malé otvory. Velké otvory jsou vytvořeny v trubce o velkém průměru.

Trubka o velkém průměru je vykopána do země nebo upevněna jiným způsobem. Trubka menšího průměru je obalena agrofibrem nebo pytlovinou: je to nutné, aby se půda během zavlažování nevymyla.

Poté je zavlažovací trubka vložena do velké konstrukce a pokryta zeminou. Semena petunie se přidávají k substrátu. Rostoucí rostliny samy si najdou cestu do díry.

Možnost plastové trubky je považována za optimální pro pěstování vícekvětých petúnií.

Dobré vědět:  DIY sádrokartonový strop: možnosti designu a osvětlení v interiéru místností

Z květináče nebo květináče

Květináče jsou vynikajícím základem pro vertikální záhon. Hrnce se používají v různých kombinacích.

Z dřevěných beden nebo palet

Jako záhon se již dlouho používá nádoba, jako je krabice, dřevěná nebo plastová. Přísně vzato to není vertikální struktura, ale lze ji použít k vytvoření.

Poté je paleta instalována svisle, horní strana je odstraněna a úzká konstrukce je pokryta zeminou a semeny. Z otvorů vyklíčila Petúnie.

Z tašek

Jako základ se používá taška z plastu, pytloviny nebo dokonce z agrofibru. Design je extrémně jednoduchý, ale zdaleka ne tak dekorativní jako například přívěskové modely nebo dokonce doplňky z plastových trubek.

Princip je jednoduchý: vak je naplněn připravenou zeminou. Ve stěnách jsou vytvořeny otvory, do kterých jsou poté zasazeny petúnie. Místo 1 velké tašky můžete použít několik malých a ozdobnějších. V nich je rostlina vysazena pouze shora.

Z pneumatik

Obyčejná pneumatika pro auto může také sloužit jako základna pro svislý záhon. Tato možnost umožňuje uspořádat hromadné postele v jakékoli části dvora, například uprostřed asfaltového areálu.

Pneumatika se položí na zvolené místo, nalije se drenážní vrstva, poté se zasadí půda a petúnie. Zalévejte zahradu obvyklým způsobem. Pokud je to žádoucí, můžete si vyrobit vysokou postel — s několika pneumatikami naskládanými na sebe.

Vertikální květinový záhon můžete zalévat petunií buď obvyklým způsobem, nebo instalací zavlažovacího potrubí během montáže konstrukce.

Aby byla květinová zahrada atraktivnější, dostávají pneumatiky neobvyklou konfiguraci.

Z lahví

Plastové lahve v zemi jsou široce používány. Používají se také k vytváření květinových záhonů.

Ze starého sudu

Starý hlaveň může také sloužit jako základna. K tomu je lepší použít dřevěný nebo plastový sud. Kov potřebuje pravidelné malování a čištění, protože je náchylný k rezivění. A práce s takovým materiálem je obtížnější.

Vertikální květinová zahrada je postavena na principu síťovaných květinových záhonů. Dělají do hlavně otvory v šachovnicovém vzoru, poté hlaveň zakryjí zeminou a do díry a na otevřeném terénu zasadí petunie.

Jiné možnosti

Jako základ mohou sloužit i další předměty pro domácnost: koupelna, stojan, rychlovarná konvice, nádobí.

Závěr

Vertikální květinový záhon petunie je skvělou volbou pro uspořádání zahrady, dvora nebo terasy. Petúnie jsou velmi krásné, barevné a nenáročné rostliny. S jejich pomocí můžete uspořádat květinové záhony a stěny a zavěšené a pozemní jakéhokoli typu a velikosti.

Fáze vytváření květinového záhonu v zahradě (krok za krokem)

Doporučujeme věnovat nějaký čas vytvoření projektu pro budoucí květinové objekty. To vám umožní, abyste v budoucnu nebyli zklamáni kvůli možné disharmonii.

Každý záhon umístěný v této krásné a pohádkové zahradě evokuje skutečnou rozkoš a něhu.

Klasický design květinového záhonu poblíž domu

Modrý smrk vypadá skvěle obklopený krásnými květinami

Které rostliny si vybrat

V procesu vytváření květinových záhonů, které organicky zapadají do celkového stylu krajiny, je třeba dodržovat několik zásad.

Pravidla pro aranžování květinových záhonů

Upřednostňují trvalky, obracejí se k pásmovým odrůdám, které bez poškození snášejí zimní období. Rostliny, jako je plamének, pivoňky, mohou růst bez přesazování po několik desetiletí, což potěší bohatým kvetením.

Krásné aranžmá květin poblíž domu ve dvou úrovních

Skutečná nepokoje barev na zahradě soukromého domu

Útulné útočiště s neuvěřitelnou krásou ve vlastní zahradě

Na poznámku! Mezi výhody vytrvalých květin patří také snadná péče, nízké finanční náklady, protože nemusíte kupovat nové sazenice ročně.

Mezi moderními trendy přitahuje pozornost několik barevných možností pro květinové záhony:

Krásný a upravený záhon poblíž domu s plotem z přírodního kamene

Z nízkých rostlin různých odstínů je možné vyložit jasné ozdoby připomínající drahý koberec

Letní domek nic nezdobí jako přítomnost krásných záhonů a záhonů

Klasický nízký květinový záhon

Standardním řešením zůstává nízký kulatý záhon, na který jsou umístěny květinové kultury vybrané podle konkrétního plánu.

Pro značení se používá lano, které je uvázáno ve středu budoucí struktury a na druhém okraji je nakreslen kruh s kolíkem. Vyberou půdu do průměrné hloubky 25 cm a pokusí se povrch zcela vyrovnat.

Rada! Aby byl medvěd chráněn před těžko odstranitelnými plevelem, je dno výkopu lemováno geotextiliemi.

Přeprava půdy pomocí kolečka je jednoduchá a pohodlná

Při výsadbě květin na záhon je důležité zajistit jim nejpohodlnější podmínky.

DIY květinové záhony ze šrotu (foto)

Pomocí kreativního přístupu můžete implementovat módní trend, který se aktivně ozývá již několik let a zahrnuje použití různých zastaralých předmětů pro zdobení květinových záhonů.

Dobré vědět:  Jak vybrat sifon pro klimatizaci

Obnovují židle, křesla, deštníky, vozíky, postele, kola, kola. Používají se stará vědra, konve, boty. Pokud je to žádoucí, jsou připraveny a přeměněny na skutečné umělecké předměty, pokrývající různými vzory, zdobené krásnými oblázky, mušlemi, mozaikami.

Neuvěřitelně krásný a stylový ručně vyrobený dekor v podobě starého kola zdobený květináči s květinami

Staré věci jsou také uměleckými předměty, pokud k nim najdete správný přístup.

Pro letní obyvatele se zlatými rukama nebude zbytečná žádná stará věc

Původní myšlenka zdobení webu

Květiny na pařezu

Květy na pařezu budou vždy ve středu vaší pozornosti

Druhá životnost pneumatik

Použité pneumatiky jsou stále žádané v designu květinových záhonů, které přitahují pozornost rychlou instalací, schopností skládat různé kompozice a mobilitou. Mohou být opatřeny základním nátěrem, natřeny.

Pokud máte umělecké schopnosti, aplikují zajímavé vzory, celé obrázky, zdobí mramorem, malachitem, dřevem a jinými přírodními předměty. V takovém rámci budou nenáročné rostliny vypadat výhodně.

Nestandardní použití staré pneumatiky jako závěsného záhonu na stromě

Kamenný plot

Nízké květinové záhony lze jednoduše obložit dlažebními kameny nebo fragmenty cihel. V případě potřeby lze prvky takového rámu snadno přenést na jiné místo.

Pro krásný design květinových záhonů v zemi můžete použít běžné kameny

Květinové záhony z lahví

K zdobení obvodu květinových záhonů se stále více používají lahve — plastové nebo skleněné. V případě potřeby jsou vybrány ve stejné barvě. Jsou instalovány svisle, dnem vzhůru a spadají do dříve vykopaného výkopu.

Pod jasnými paprsky slunce vypadají tyto objekty velmi krásně a efektivně a vytvářejí okouzlující světelné toky. Neobvyklý zvuk je vylepšen, pokud sbíráte lahve různých barev. Kvůli stabilitě se doporučuje před instalací je naplnit zeminou.

Použití lahví jako plotu pro záhon je velmi odvážné, ale oprávněné rozhodnutí.

Dřevěný plot

Záhon pod stromem. Pokud je plocha webu omezena volnými pásy, bude jako východ sloužit výsadba květin poblíž (kolem) stromu. Současně je důležité zvolit odstín-tolerantní a nenáročné odrůdy květin a rostlin.

Světlá květinová zahrada pod korunou stromu

Nenáročné druhy nízko rostoucích květin jsou vhodné pro výsadbu pod stromem

Typy vertikálních květinových záhonů

Příklad pozemního vertikálního květinového záhonu pro petunii

Vertikální květinové záhony jsou rozděleny do několika poddruhů, v závislosti na typu struktury a způsobu jejího připevnění:

 • pozemní
 • povýšen
 • stěna
 • pozastaveno.

Tvar a celkový vzhled vertikálních květinových záhonů se může mírně lišit, protože každý z jejich tvůrců se řídí hlavně svou vlastní představivostí.

Vhodné odrůdy petúnie

Petunia hranol sluníčko

Chcete-li koupit vynikající petúnie pro vertikální květinový záhon, musíte se řídit kritérii, jako je hojnost kvetení a odolnost vůči chorobám, stejně jako odolnost vůči agresivním podmínkám prostředí.

Věnujte pozornost následujícím novým odrůdám:

Péče o petúnie ve svislých postelích

Doporučení pro péči jsou následující:

V tomto článku se dozvíte, jak správně vysazovat semena petunie do granulí.

Petúnie jsou docela nenáročné barevné květy, které se snadno pěstují i ​​na malých vertikálních záhonech. Zvládne to i začátečník.

Z tohoto video Naučíte se, jak si vyrobit svislý záhon petúnie vlastními rukama:

Kompatibilita petúnie s jinými květinami

Petunie je dobrá bez ohledu na to, jak ji zasadíte. K vytvoření kulatého záhonu petúnií lze použít pouze jednu odrůdu stejné barvy, například pouze zářivě růžové nebo fialové květy. Obrubník opatrně vybělte a máte nádherný záhon.

Jedna z nejjednodušších a nejpozoruhodnějších výsadby petúnií — rostliny různých barev jsou vysazeny v rovnoměrných řadách. Se správnými kombinacemi vznikne luxusní květinový koberec

Krásný kulatý záhon se středovou kompozicí — bílý okraj zvýrazňuje lemování velkých žlutých měsíčků. Používají se tři barvy petúnie — růžová, vínová a bílá

Stačí ukázat fantazii a neobvyklý květinový záhon lze vytvořit i ve starém autě, které jej předtím aktualizovalo a vymalovalo kabinu

Dnes je v krajinářském designu vítáno vše originální. Proč nepoužívat prohlubeň starého stromu jako místo pro výsadbu petúnie. Složení je pastvou pro oči!

Tipy pro video: přehled odrůd petunie a péče o ně

Není to nic, co si letní obyvatelé zamilovali petunii — pro svou nenáročnost má dekorativní vlastnosti, kterým se může vyrovnat jen málo zahradních květin.

Jak udělat svislý květinový záhon s vlastními rukama?

Tyto struktury jsou vyráběny prakticky podle stejného schématu:

 • základna se připravuje;
 • je vytvořen zavlažovací systém;
 • půda je položena, která je nejčastěji upevněna síťkou;
 • rostliny jsou vysazeny.
Dobré vědět:  Vertikální postele: jak to udělat sami + krásné nápady pro letní chaty

Záhon vyrobený z PVC trubek

Květinové záhony pro petúnie

Proto vám doporučujeme následující nové odrůdy:

Z hrnců

Na dobře opevněném podkladu jsou květináče pokládány šachovnicově. K tomu se používá drenážní otvor. Je to docela jednoduché.

Záhonová koule pro petunii

Nebojte se kombinovat květiny v tónech. Například fialové květy vypadají skvěle se žlutými, modrými a růžovými.

Výběr rostlin

Odrůdy vertikálních květinových záhonů:

 • z plastové (kovové) trubky;
 • v nádobách uspořádaných do pyramidy;
 • z drátěného pletiva svinutého do válce;
 • v závěsných obrazech (panely, bloky);
 • v koulích z drátu (čtverce, obdélníky, kosočtverce);
 • ve střechách altánků a teras.

Rostliny a květiny na svislé záhony:

Mezi nejvhodnější „kandidáty“ na vytváření vertikálních záhonů patří:

 • Petunie (Surfinia, Calibrachoа, Thumbelina)
 • Nasturtium
 • Lobelie
 • Mattiola
 • Minitunie
 • Dichondra
 • Bacopa
 • Pelargonium
 • Begónie
 • Fuchsie

Jak udělat svislý květinový záhon petúnií vlastními rukama?

Závěsný květinový záhon pro petunii

Názor na složitost uspořádání vzduchového záhonu s petúniemi je mylný. Květinová zahrada vypadá pouze jako složitá struktura, ale ve skutečnosti ji lze vyrobit vlastními rukama z improvizovaných prostředků.

Pro zařízení vzduchového lůžka budete potřebovat silný a tenký drát, kleště, univerzální půdu na bázi rašeliny, rašeliníku a sazenic samotných květů (petunia surfiniya nebo fialová vitrokka).

Sazenice se vysazují v kouli ve vzdálenosti 7 cm od sebe. Po úplném naplnění květinového záhonu rostlinami jej zavěste na dobře osvětlené místo v zahradě (ale ne pod spalujícím sluncem) a hojně zalévejte.

Rada: Při přemýšlení nad barvami vertikálního květinového záhonu se nebojte míchat květiny podle barev. Například rostlina žlutá s fialovou, růžová s modrou.

Záhony pro petunii z potrubí

Trubka o velkém průměru, plastová nebo kovová, se může stát prvkem výzdoby pro předměstskou oblast.

Pro výrobu budete potřebovat jednu velkou (vnější) trubku s otvory pro výsadbu rostlin a jednu malou (vnitřní) trubku s otvory pro odvod vody během zalévání. Na dně obou trubek jsou umístěny uzávěry.

Menší struktura je umístěna uvnitř vnější trubky poté, co byla bezpečně upevněna ve svislé poloze. Desetimetrová vrstva štěrku se nalije do vytvořené mezery mezi trubkami pro odvodnění. Naplňte zeminu shora.

Poslední fází vytváření květinového záhonu z potrubí je výsadba sazenic.

Záhon ze síťoviny

Levným způsobem, jak vyzdobit dvorek letní chaty, je vytvořit vertikální květinovou zahradu z drátěného pletiva. Pro jednoduchý design budete potřebovat: kovové pletivo s velkými buňkami, drát, velký květináč, geotextilie, sazenice.

Květináč bude zodpovědný za stabilitu záhonu, do kterého bude vložena síťka. Drát je potřebný k zafixování tvaru válce a zafixování geotextilní látky.

 • Do výsledné „věže“ se nalije půda s malým přídavkem perlitového písku.
 • Udělejte otvory pro rostliny.
 • Květy jsou zasazeny do květinového záhonu.

Krásný květinový záhon z improvizovaných prostředků

Pokud máte volný kus půdy a šrotu jakéhokoli původu, potřebujete pouze nápad na záhon. Pro začátečníky je lepší začít vytvořením letních vertikálně orientovaných květinových záhonů — výběr rostlin je větší.

Plastové a kovové sudy, automobilové pneumatiky a disky se používají k aranžování květinových záhonů, když si nechtějí kupovat v obchodě nádoby na květiny a chtějí-li si vyrobit originální záhon.

Květinové záhony na stěnách — obrazy z přírodních květin

Jednou z technik vertikálního zahradnictví jsou „zelené stěny“ rostlin. Stejně jako ostatní druhy kreativity je i „malování“ květinami zábavným procesem. Pro lepší vnímání květinové zahrady potřebujete klidné, neutrální pozadí.

Líbil se vám článek? Uložte si to pro sebe a řekněte známému:

Jak vytvořit záhon petúnie

Ačkoli petúnie je také vytrvalá v přírodě, roční forma kultury je běžná v květinářství. Takže ještě lepší. Každý rok lze vytvořit různé vzory. V různých barvách.

Spolu se vztyčenými stonky mají některé odrůdy petúnie kudrnaté stonky. Takové mini révy jsou také užitečné pro použití na záhonech. Pro vícestupňový design, v kombinaci s rovnými stonky, se réva bude hodit co nejlépe.

Petunie dokonale koexistuje s jinými rostlinami. Kompozice v kombinaci s levkoy, hledáčkem, měsíčky, begónie budou vypadat velkolepě.

Petúnie se tepla nebojí. Mají imunitu. Ale stejně jako rostliny subtropického podnebí dávají přednost hojnému zalévání (v žádném případě bažině). Je lepší zasadit tyto květiny do sazenic a na slunné oblasti, ale budou také přijímat částečný stín.

Petunie je jednou z nejvhodnějších a ne náladových rostlin pro vertikální květinové záhony.

Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector