Typy a vlastnosti měkké střechy

Aktualizovaná měkká střecha

Povrch je opatřen minerálním obvazem a zadní lepicí strana je doplněna fólií, která zabraňuje slepení cívek během skladování a přepravy.

Kromě válcovacích produktů byl klan modernizovaných potomků střešního materiálu doplněn novými zástupci:

Venkovské domy v klasickém, venkovském nebo koloniálním stylu jsou „přátelštější“ se živičnými dlaždicemi, napodobujícími střešní keramiku, šindele a přírodní břidlici.

Měkká střecha: typy a ceny asfaltového povlaku

Asfaltové šindele jsou podobné běžným šindelům, i když mají plochý povrch.

Různé typy šindelů budou skvělou dekorací pro každou budovu

Pružný nátěr se úspěšně používá na kulatých, složitých a kombinovaných typech střech. Moderní odrůdy asfaltového materiálu jsou odolné vůči mechanickému namáhání i teplotním skokům.

Navzdory elastické struktuře se tyto povlaky vyznačují vynikajícími vlastnostmi spolehlivosti a pevnosti.

Užitečné informace! Nedoporučuje se používat tento materiál na střechách se sklonem menším než 11 stupňů. V těchto případech je lepší použít svařitelné čepele.

Na jakýkoli měkký materiál se používá speciální prášek, který pomáhá prodloužit životnost tohoto nátěru

Vlastnosti výběru měkké střechy TechnoNICOL: typy a ceny

Měkké střechy mají různé typy a ceny. Stojí za to zvýraznit hrubozrnné, jemnozrnné povrchy, stejně jako vícevrstvé, jednovrstvé nebo s kovovým povlakem.

Materiál TechnoNICOL je oblíbený díky svým zvláštním vlastnostem, síle a dostupné ceně

Složení materiálu TechnoNICOL obsahuje skleněná vlákna, díky nimž je povlak odolný proti deformaci, pevnosti v tahu a také nehořlavosti. Materiál je také lehký, díky čemuž budou opravy méně časově náročné a také bez odpadu.

Vlastnosti spodní vrstvy

Na diagramu vidíte, kde se nachází spodní vrstva a z čeho se skládají ostatní vrstvy.

Užitečné informace! Během skladování by listy měly být od sebe izolovány. Rovněž stojí za zvážení, že tuto střechu nelze instalovat při teplotách pod mínus pět.

Vlastnosti jednotlivých typů povlaků

Dlouhý a spolehlivý provoz zajistí měkká střecha, jejíž typy a ceny najdete ve velkém sortimentu na internetu. Měkké materiály, které podléhají technologii pokládky, se mohou proměnit ve stabilní a nerozbitnou strukturu.

Šindele jsou vhodné pro nejsložitější křivky povrchu střechy

Kvalitu produktu můžete určit podle vrchní vrstvy drobky. Pokud je rozlitý rovnoměrně a pevně přilne, je povlak kvalitní. Desky také musí být elastické a musí mít rovnoměrnou tloušťku vrstvy.

Jak probíhá instalace?

Instalace měkkých dlaždic je snadná. Jako základ pro tento materiál je použita překližková deska s odolností proti vlhkosti, OSB deska nebo hranované desky jsou namontovány na nosné prvky. V tomto případě by švy spodního pláště měly mít mezery nejméně 2 mm.

Pro pokládku střešní krytiny je nutná instalace latování

Větrání střechy je důležitým bodem. Který obsahuje následující prvky:

 • ventilační kanály;
 • vzduchová mezera mezi hydroizolací a základnou;
 • větrací otvory v okapu.

Střešní desky se pokládají po instalaci ventilačních prvků

Při montáži střešní konstrukce se používají další díly

Montáž střechy se provádí pomocí tmelu

Místa dosednutí na různé prvky střechy jsou zpracována izolačními materiály

Před instalačními pracemi odborníci doporučují označit střešní plochy vodorovnými čarami. To umožní, aby byl materiál položen v přímce.

Instalace takové střechy v některých případech vyžaduje zvláštní pojištění.

Místo pro bruslení je dodatečně zpracováno

V některých případech se místo bitumenových šindelů používá euroruberoid. Lze jej namontovat na rovnou střechu. Podklad pro tento materiál musí být dobře očištěn od nečistot a prachu.

Pokrytí střechy euroruberoidem je mnohem jednodušší než jednoduchým střešním materiálem

V místech, kde vychází komín, je nutné provést dodatečnou izolaci pomocí gumových těsnění.

Výstupní body komína vyžadují další zpracování

Užitečné informace! Aby bylo podkroví dobře větrané, měly by být ventilační otvory umístěny pod přesahem okapu podél hřebene.

Střešní krytiny se liší v různých provedeních

Použití měkkých šindelů umožňuje trvanlivou a krásnou střešní konstrukci.

Jaké materiály se používají pro měkké střešní krytiny

Přístupnost je jednou z výhod měkké střechy. Díky široké škále materiálů je možné zastřešit střechu za jakýkoli rozpočet. Zvažte hlavní materiály týkající se měkké střechy.

Střešní materiál

Rubemast

Materiál je velmi podobný střešnímu materiálu. Střecha se liší pouze zvýšenou pevností v důsledku zvýšení vnější bitumenové vrstvy, která se zvyšuje život materiál 4 krát.

Nevýhodou použití rubemast je, že materiál nestabilní vůči nízkým teplotám. A abyste dostatečně kvalitně pokryli střechu, budete potřebovat alespoň 4 vrstvy materiál.

Technoelast

Tento typ měkké střechy je vyroben na bázi vyztuženého skleněného vlákna, díky čemuž má materiál vysokou pevnost, odolnost vůči teplotním extrémům, pružnost a pružnost.

Video — Technoelast instalační technologie

Asfaltové šindele

Řada barevných pigmentů a obvazů činí bitumenové šindele neobvyklými, což rozšiřuje možnosti výběru jeho textur, barev a tvarů.

Dobré vědět:  Betonové schody nevypadají nudně: výhody a designové vlastnosti

Uniflex

Jedná se o navíjecí materiál uloženého typu. Uniflex nelze klasifikovat jako rozpočtovou odrůdu, ale plně ospravedlňuje své náklady. Materiál je membrána, která se používá pro odvětrávané struktury.

Pro použití v různých částech střešního dortu se používají různé podtypy uniflexu. Z tohoto důvodu je při instalaci materiálu důležité přísně dodržovat technologii, aby se životnost střechy shodovala s dobou vhodnosti certifikovanou výrobcem.

Zjistěte, co je to membránová střecha, a seznámte se s její strukturou, popisem a instalačními vlastnostmi ve zvláštním článku na našem portálu.

Video — Přehled střešních materiálů

Co je dobré na měkké střeše

Ceny různých druhů šindelů od oblíbených výrobců

Jakýkoli stavební materiál má oproti jiným své výhody. Šindele nejsou výjimkou.

Výhody měkkých dlaždic:

K tomu kusová měkká střecha odolný, snadná instalace, má schopnosti potlačení šumu, a umožňuje vám pokrýt střechu jakékoli složitosti.

Zjistěte, jaký druh střešního zařízení je vyroben z kovu s dřevěným latováním, ve zvláštním článku na našem portálu.

Jak střešní krytina funguje — pokyny krok za krokem

Zařízení střechy ze živičných tašek zahrnuje několik hlavních fází práce. Zvažte postup, který předpokládá hotový střešní koláč.

Přípravná fáze

Jakákoli oprava začíná důkladnou přípravou povrchu, materiálu a nástrojů.

Tabulka 1. Požadované nástroje a materiály

Nástroje Materiály
Stavební nůž Tmel za horka
Svinovací metr a tužka Tmel
Kladivo Okapová prkna
Mistře, dobře Koncové lišty
Šroubovák Asfaltové šindele
Střešní mop Izolace
Kovový kontejner Hydroizolace
Plynový hořák Hardware

Ceny populárních modelů šroubováků

Když je vnitřní «koláč» připraven a základna je naplněna, všechny spoje jsou utěsněny, můžete přistoupit k instalaci střechy.

Plášť zařízení

K čemu je spolehlivá bedna? Měkká střecha je nejprve položena na pevném podkladu, aby se zabránilo studeným mostům, průvěsu materiálu a úniku. Navíc díky soustružení je zatížení krokví rovnoměrně rozloženo.

Správná konstrukce rámu pro měkkou střechu:

Před pokládkou podstřešního koberce je nutné podklad zpevnit, aby byl hladký. Čipy a otřepy mohou materiál poškodit a znehodnotit pro pokrývačské práce.

Rada! Odborníci doporučují na soustružení použít jehličnaté dřevo s vlhkostí ne více než 20%.

Asfaltové šindele jsou hořlavé materiály. Přítomnost suchého dřevěného latování pod ním vyvolává riziko požáru. Aby se předešlo možným katastrofám, doporučuje se dřevo kromě antiseptik ošetřovat protipožárními impregnacemi.

Podkladový koberec

Tato vrstva je „sendvič“ vyrobený z fólie odolné proti vlhkosti a izolace. Existují však určitá pravidla pro pokládání „koberce“.

Ceny podšívkových koberců

Nepoužívejte střešní lepenku jako obkladový koberec. Tento materiál není vhodný pro žádný z požadovaných parametrů. Střešní materiál je křehký, vysoce hořlavý a má zanedbatelnou životnost.

Poznámka! Při pokládání střešního „sendviče“ doporučují odborníci použít materiál doporučený výrobcem. Je zaručeno, že bude kompatibilní s vybraným materiálem.

Pokládání měkkých dlaždic

Za suchého teplého počasí se doporučuje pokládat na střechu asfaltové šindele. Déšť nebo mráz způsobí potíže a znemožní konstrukci střechy.

Důležité! Pokud plánujete instalovat bitumenové šindele na použitou střechu, nezapomeňte zkontrolovat stav prvků rámu a vyměnit shnilé nebo deformované úlomky.

Podrobné pokyny pro instalaci měkké střechy

Krok 3. Každá následující řada je položena s překrytím a nezapomeňte posunout vzor dlaždice diagonálně k podlaze prvku. Pokryjeme tedy celou plochu střechy.

Krok 4. Hřeben střechy zdobíme hřebenovými prvky. Materiál položíme s přesahem, přilepíme k povrchu a dodatečně zafixujeme samořeznými šrouby.

Když je slunce velmi horké, lepidlo nanesené na dlaždice se roztaví a materiál se usadí v husté vrstvě, která neumožňuje průchod vlhkosti.

Video — Vlastnosti kladení asfaltových dlaždic v zimě

Článek — Jak vypočítat plochu střechy, který podrobně popisuje, jak provést potřebná měření, bude velmi užitečný.

Membránová střecha

 • Montáž plochých střech různých typů

V závislosti na typu materiálu se rozlišuje několik typů membránových střešních krytin:

1. PVC střešní membrána s přídavkem změkčovadel (polyvinylchloridové membrány). Tato verze materiálu se používá nejčastěji. Aplikační možnosti tohoto typu střešní krytiny se rozšířily s vývojem PVC membrán pro chladné oblasti.


PVC membrána.

2. EPDM (ethylenpropylenový kaučuk) membrána s vysokou pružností. EPDM membrány jsou považovány za relativně obtížně instalovatelné.


EPDM membrána.


EPDM šicí membrána.


TPO membrána.

Flexibilní střešní tašky

Měkké dlaždice jsou ideální, když je zvláště důležitá dekorativní funkce střešního materiálu. Navenek může tato možnost střechy připomínat keramické dlaždice, břidlicový materiál nebo šindele.

Šindele nabízejí řadu výhod, včetně:

 • Co je lepší kovová nebo měkká střecha — srovnání materiálů

Druhy šindelů


Šindele.

1. Flexibilní možnosti tvaru šindele


Sonáta.


Bobří ocas.


Akord


Brix.


Dračí zub.

2. Typy měkkých dlaždic v závislosti na barvě

3. Druhy šindelů, s přihlédnutím k počtu vrstev

Moderní měkké dlaždice mohou mít jednu až tři vrstvy. První možnost je nejekonomičtější a používá se nejčastěji.


Jednovrstvé šindele.

Dvouvrstvý střešní materiál se získává lepením desek materiálu. Používá se v případech, kdy je nutné zajistit střechu vysokou odolností proti vnějším vlivům a zlepšit zvukovou izolaci.


Dvouvrstvý flexibilní šindel.

Materiál nové generace je považován za třívrstvou dlaždici. Přidání další vrstvy nejen dává produktu extra pevnost, ale také poskytuje další objem a definici reliéfu.


Třívrstvé pružné šindele.

Odrůdy

Měkká střecha je velká skupina střešních materiálů, která zahrnuje všechny povlaky, které mají pružnou a pružnou strukturu. Liší se složením, formou vydání a metodou instalace. Vyrobím následující typy měkkých střešních krytin:

Válec

Flexibilní střešní krytinu představují četné typy střešní plsti, střešní plsti a moderní membránové materiály. Pokrývačské práce na pokládání svitkových materiálů trvají méně času, ale nevypadají tak působivě jako šindele.

Náklady na 1 metr čtvereční takové střechy, s přihlédnutím k vrstvě obložení, začínají od 500 rublů. Podle SNiP se doporučuje používat svitkové materiály se sklonem střechy nejméně 12 stupňů.

Kus

Cena bitumenových šindelů je mnohem vyšší, zvláště pokud vezmete v úvahu náklady na přípravu pevného základu, na který je podle SNiP položen.

Výhody a nevýhody

Pamatujte, že pružné šindele jsou hořlavé střešní materiály, proto se podle požadavků SNiP nedoporučuje instalovat je na konstrukce s vysokým rizikem požáru.

Při analýze výhod a nevýhod můžeme říci, že flexibilní šindele jsou praktickou a odolnou střešní krytinou, která plně platí za poměrně velké náklady.

Výhody a nevýhody měkkých dlaždic

O střešním dortu pod měkkou střechou si můžete přečíst zde.

Povrch je pokryt vrstvou lepidla, žulových třísek. Měkké střechy používané k ochraně střech budov jsou novým typem kompozitních stavebních materiálů. Zvažte dobré a špatné stránky tohoto povlaku.

Výhody měkké střechy, jako materiál je:

Musíte také vědět o negativní vlastnosti měkké střechy:

Membránová střecha

 • Montáž plochých střech různých typů

V závislosti na typu materiálu se rozlišuje několik typů membránových střešních krytin:

1. PVC střešní membrána s přídavkem změkčovadel (polyvinylchloridové membrány). Tato verze materiálu se používá nejčastěji. Aplikační možnosti tohoto typu střešní krytiny se rozšířily s vývojem PVC membrán pro chladné oblasti.


PVC membrána.

2. EPDM (ethylenpropylenový kaučuk) membrána s vysokou pružností. EPDM membrány jsou považovány za relativně obtížně instalovatelné.


EPDM membrána.


EPDM šicí membrána.


TPO membrána.

Flexibilní střešní tašky

Měkké dlaždice jsou ideální, když je zvláště důležitá dekorativní funkce střešního materiálu. Navenek může tato možnost střechy připomínat keramické dlaždice, břidlicový materiál nebo šindele.

Šindele nabízejí řadu výhod, včetně:

 • Co je lepší kovová nebo měkká střecha — srovnání materiálů

Druhy šindelů


Šindele.

1. Flexibilní možnosti tvaru šindele


Sonáta.


Bobří ocas.


Akord


Brix.


Dračí zub.

2. Typy měkkých dlaždic v závislosti na barvě

3. Druhy šindelů, s přihlédnutím k počtu vrstev

Moderní měkké dlaždice mohou mít jednu až tři vrstvy. První možnost je nejekonomičtější a používá se nejčastěji.


Jednovrstvé šindele.

Dvouvrstvý střešní materiál se získává lepením desek materiálu. Používá se v případech, kdy je nutné zajistit střechu vysokou odolností proti vnějším vlivům a zlepšit zvukovou izolaci.


Dvouvrstvý flexibilní šindel.

Materiál nové generace je považován za třívrstvou dlaždici. Přidání další vrstvy nejen dává produktu extra pevnost, ale také poskytuje další objem a definici reliéfu.


Třívrstvé pružné šindele.

Vlastnosti pokládky měkké střechy

V závislosti na typu nátěru se technologie instalace měkké střechy výrazně liší. Může být vyroben lepením, mechanickým lepením, tavením nebo svařováním.

Zvažte nejoblíbenější možnosti uspořádání střechy založené na měkkých nátěrech.

Montáž pružných šindelů

Pokládání měkkých dlaždic vyžaduje hodně práce, ale také vypadá estetičtěji.

Pokud sklon svahu přesahuje 20 °, může být hydroizolační podlaha částečná. Zde bezpochyby pokrývají zóny kolem potrubí, podkrovních oken, spáry se stěnami, hřebeny a koncové části.

Pokládání dlaždic začíná od okapu a upevňuje prvky otvory, které poskytuje výrobce, pomocí střešních hřebíků. Díly jsou instalovány od začátku ke konci. Na hřebenu jsou prvky položeny s přesahem 2 cm a upevněny 4 hřebíky.

Proč dochází ke kondenzaci?

Větrání střechy tyto problémy eliminuje, zajišťuje odvodnění vlajek a plní mnoho dalších důležitých funkcí.

Přirozené větrání v podkroví

Nejjednodušší je zajistit větrání v podkroví. Obíhá tam velké množství vzduchu a zajišťuje normální větrání celého podkroví a střešních materiálů.

Větrací otvory umístěné v hřebeni, štítech a pod okapem zajišťují větrání podkroví pomocí venkovního vzduchu a umožňují vyrovnání teplot vnitřního a vnějšího povrchu střechy.

V tomto případě je cirkulace vzduchu zajištěna přirozeným způsobem — pomocí konvekce. Jinými slovy, teplý vzduch z obytných prostor stoupá vzhůru pod střechu a vystupuje skrz tyto otvory hřebenového typu.

Studený venkovní vzduch je nasáván do podkroví okapem. Mezi vnitřním a vnějším povrchem střechy je rozdíl, ale ne tak velký, aby způsoboval kondenzaci vlhkosti.

Nucené větrání střechy

Při instalaci nuceného větrání střechy se používá speciální střešní ventilátor, který je instalován v horním větracím otvoru a zajišťuje odvod teplého vzduchu z oblasti střechy.

Důležité: nejlepší fáze pro instalaci ventilátoru je, když se střecha právě staví, protože instalace zařízení do hotové střechy je docela nákladný úkol.

Nevýhody ventilátorů zahrnují potřebu napájení. Nevýhodou je však pochybnost, protože nucené větrání nevyžaduje mnoho větracích otvorů ve střeše, což zvyšuje jeho spolehlivost.

Větrací prvky ve stavebnictví

Větrání střechou je důležitým prvkem domu, od kterého závisí spolehlivost a kvalita střechy. Tento systém chrání kovové rámy před korozí a chrání dřevěné konstrukce před rozpadem.

Typy měkkých střech na střechu

Existují tři hlavní typy měkkých střech, které se liší. Každý z nich je jedinečný a měl by být zvažován samostatně.

Asfaltové šindele

Asfaltové šindele jsou považovány za trvanlivé a jejich použití je praktické. A protože se skládá ze samostatných malých desek, v případě poškození lze kteroukoli z nich vyměnit samostatně, není nutné vyměňovat celou střechu jako celek.

Tento typ střechy má mnoho výhod:

 • vynikající tepelná izolace;
 • estetika;
 • dlouhá životnost (povrch může sloužit až 50 let);
 • praktičnost při používání;
 • dostupná cena;
 • dobrá zvuková izolace.

Externě mohou mít bitumenové šindele různé tvary a barvy. Nejčastěji existují obdélníkové, oválné tvary nebo desky ve formě voštin, vln apod.

Měkká asfaltová střecha

Střecha z měkkých tašek foto

Typy měkké střechy

Rolovací střešní krytina

Mnoho lidí zná tento typ střechy, protože jeho předchůdcem byla klasická střešní krytina. V tuto chvíli se jedná o modernizovaný povlak, který obsahuje polymer. Také se tomu říká bitumen-polymerový povlak.

Rolovací zastřešení se nejčastěji používá u vícepodlažních budov. Budovy s velkými a plochými střechami takovou střechu prostě potřebují.

Na rozdíl od tradičního střešního materiálu je tento materiál o něco obtížnější namontovat a stojí více, ale vydrží přibližně 25 let, což je mnohem delší než životnost střešního materiálu. Instalace by měla být prováděna pomocí hořáků na kapalné palivo nebo plyn-vzduch.

Bitumen-polymerová krytina je vhodná nejen pro absolutně ploché střechy, maximální přípustný sklon střechy je 45 stupňů.

Tloušťka střechy může být pouze 1 mm, maximálně 6 mm. Hmotnost jednoho metru čtverečního role je 5-12 kg. Navenek je to černé hladké plátno.

Pokládka měkké střechy v rolích fotografie

Měkká rolovací střecha

Membránová střecha

Membrány použité pro tento typ střechy jsou vyrobeny z různých polymerů. Na jedné straně jsou velmi odolné a na druhé straně jsou poměrně pružným a elastickým povlakem.

Náklady na takovou měkkou střechu nelze nazvat nízkou, ale membránová střecha má mnoho výhod:

 • kompletní hydroizolace;
 • odolnost vůči ultrafialovému světlu a jakýmkoli povětrnostním podmínkám;
 • životnost (přibližně 50 let služby).

Jedná se o membránovou střechu, která se používá pro průmyslové a komerční budovy. Je relevantní všude, zejména u ploché střechy s velkou plochou.

Membránové fólie se dodávají v různých velikostech a barvách. U velkých plochých střech je důležitější zvolit široké plechy, aby během instalace bylo méně švů.

Existuje jiné složení membránových fólií:

 • SRW je vyroben z gumy a propylenu;
 • EPDM — syntetický kaučuk;
 • PVC-P — na bázi polyesterové síťoviny.

Měkká membránová střecha pro plochou střechu

Membránová měkká střecha v rolích

Vlastnosti flexibilní instalace střechy

Měkké střešní materiály se instalují různými způsoby. Můžete zvážit instalaci na příkladu šindele.

Instalace tohoto krytu je docela snadná. Bude to vyžadovat kladivo, nůž, pilu na kov, svinovací metr, bitumenovou směs.

K dosažení požadovaného výsledku je třeba důsledně dodržovat pokyny pro styling:

Proces přípravy podkladu trvá déle než samotné pokládání dlaždic.

Montáž měkké střechy

Jak vidíte, měkká střešní krytina si zaslouží pozornost a je oprávněně populárnější než mnoho jiných moderních střešních materiálů. Hlavní věcí je zvolit vysoce kvalitní povlak a správně jej nainstalovat na střechu.

Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector