Udělejte si švy mezi listy sádrokartonu

Nástroje a materiály

Sada nástrojů pro utěsnění spojů sádrokartonu zahrnuje:

 • Nejméně 2 špachtle — 15 a 10 mm.
 • Rohová špachtle.
 • Úroveň.
 • Tmel — sokol.
 • Základní štětec.
 • Smirkový papír.
 • Nůž nebo hranovací rovina.

Spotřební materiál musí zahrnovat:

 • Startovací tmel na bázi sádry.
 • Akrylový základ.
 • Serpyanka je lepicí výztužná páska ze síťoviny.
 • Kovové rohy pro zesílení vnitřních a vnějších rohů.

Výšivka

Pro lepší přilnavost k tmelu jsou z okrajů plechů ve spojích odstraněny úkosy. Úhel zkosení je přibližně 40 stupňů, hloubka je 5-8 mm. To lze provést hranovací rovinou i během instalace nebo nožem, pokud jsou plechy již nainstalovány.

Míchání tmelu

Suché směsi se ředí vodou podle pokynů na obalu. Není nutné okamžitě ředit příliš velké objemy. Jinak směs začne tvrdnout a vytvářet hrudky. Je nežádoucí obnovit plastickost směsi s vodou nebo v nových dávkách.

Těsnění v rozích

Jak vidíte, práce není obtížná. Hlavní věcí je ukázat trpělivost a přesnost.

Stále máte pochybnosti, že uspějete?

Výhody sádrokartonu ↑

Zaprvé vůbec nezáleží na tom, v jakém stavu je zeď a jak rovný je její povrch. Technologie pro instalaci sádrokartonu je taková, že je velmi snadné vyrovnat všechny nerovnosti zdi.

Za druhé, k zachycení velké plochy stěny stačí namontovat jen jeden list.

Za třetí, mezi stěnou a sádrokartonem je malý prostor, kde můžete umístit jakoukoli izolaci.

A za čtvrté, na povrch sádrokartonu lze aplikovat jakýkoli dekorativní povrch. Jen malovat. Nebo tapety. Použijte dekorativní omítka.

Při instalaci listů sádrokartonu zpravidla nevznikají žádné potíže. Ke zdi je připevněn rám vyrobený z kovu nebo dřeva. Mezi lamelami je položena izolace a listy sádrokartonu jsou připevněny k rámu pomocí samořezných šroubů.

A tady vyvstává jeden zajímavý bod, kterému bych se chtěl věnovat zvlášť. Po instalaci sádrokartonových desek mezi nimi zůstane šev. A pokud byla ze sádrokartonu vytvořena nějaká složitá struktura, pak bude mnoho takových švů.

Předběžná příprava švů ↑

Technologie vkládání švy mezi listy sádrokartonu jsou snadné. Ale i zde existují určité jemnosti.

Zesílení ↑

Těsnění sádrokartonových švů foto ↑

Níže jsou uvedeny fotografie k tématu článku „Těsnění švů sádrokartonu: pokyny krok za krokem“. Galerii fotografií otevřete kliknutím na miniaturu obrázku.

Jsou-li praskliny mezi vrstvami sádrokartonu nebezpečné

Praskliny mezi sádrokartonovými deskami jsou nebezpečné pouze v jednom případě — když je sádrokartonová zeď natřená, bez tapet. Pak budou tyto praskliny viditelné a zkazí vzhled povrchu.

Prasklina ve zdi ze sádrokartonu

Pokud byla stěna připravena k lepení tapet, pak praskliny ve švech sádrokartonu nejsou strašidelné, protože pod tapetami nejsou viditelné a tapety se z toho neroztrhnou — ne napětí (pokud samozřejmě není sádrokartonová deska nějak namontována a dokonce se trochu visí).

Pojďme k jádru věci.

Příprava spár pro utěsnění (spárování, penetrace)

Pokud švy s továrními okraji listů, pak nemusí být vyšívané, jsou již připraveny.

Tovární (vlevo) a lemované spoje sádrokartonu

Pokud jsou okraje listů ořezány, je třeba je zkosit (hrana). Provádí se buď před instalací sádrokartonu se speciální rovinou na sádrokartonové desce, nebo po instalaci běžným konstrukčním (administrativním) nožem s vyměnitelnými čepelemi o šířce 18 mm.

Nůžem opatrně odřízněte zkosení z okrajů sádrokartonu pod úhlem 45 stupňů

Vytvoření širokého zkosení jako továrny

A tady — kdo za kolik, někdo jen zkrátí zkosení nožem.

Tvarování zkosení s prohlubní jednoduchým nožem

Někdo přistupuje k procesu vážněji a technologicky a vytváří speciální trysky pro brusky pro frézování sádrokartonových desek, video to ukazuje.

Doma jsou samozřejmě takové úpravy k ničemu, a pokud je sádrokartonová stěna tmel ve dvou vrstvách, pak všechny nepravidelnosti pod tmelem zmizí. V extrémních případech můžete řezat zkosení nožem, ale nevypadá to úhledně.

Dobré vědět:  Podlaha v bytě a domě: výběr a instalace

Chcete-li se vyhnout řezaným spojům, můžete si objednat sádrokartonové desky s výškou pro strop, takže je nebudete muset řezat do výšky a spáry zůstanou pokud možno z výroby.

Příprava švů v / na rozích

Švy v rozích, ve spojích plechů nebo se stěnou vyžadují trochu zvláštního ošetření. Pokud tedy máte ve vnitřním rohu spojeny 2 listy, zkosení je třeba odstranit pouze z jednoho listu, který sousedí s druhým.

Z jednoho listu, který sousedí s druhým, jsme odřízli zkosení

Totéž platí pro spoj, když list sousedí se stěnou (ne ze sádrokartonu), zde musíte vyšívat pouze list, samozřejmě, se stěnou se nemusí nic dělat, pak, když spoj uzavřeme, bude vše jasné.

Je lepší vyzdobit vnější rohy papírovou páskou (více o tom níže) a na ni namontovat rohy — kovové nebo plastové na omítku nebo tmel. Existují plastové rohy, které jsou okamžitě s hadí sítí — také nejsou špatné.

Vytvoření vnějšího rohu ve spojích sádrokartonu

Jak vyztužit švy: serpyanka nebo papírová páska?

Co dělat? Nejlepší je utěsnit švy mezi listy sádrokartonu papírovou páskou na spoje.

Papírová páska pro spoje sádrokartonu

Jak a co utěsnit řezané spáry sádrokartonu

Je lepší uzavřít švy s řezanými hranami sádrokartonu se skleněnými vlákny

Níže zanechejte své tipy a komentáře. Přihlaste se k odběru zpravodaje. Hodně štěstí vám a vaší rodině!

Přípravné práce

Před utěsněním spár byste měli připravit povrch, proces utěsnění spár sádrokartonu na stropě bude o něco obtížnější a postupujte také podle obecně přijímaných doporučení od mistrů:

Podrobné pokyny pro utěsnění švů mezi listy sádrokartonu

Příprava povrchu

 1. Očistěte okraj sádrokartonu od prachu a jiných nečistot. Toho lze dosáhnout pomocí suchého mikrovlákna. Spoj musí být čistý, suchý, s prohlubní (zkosením). Pokud je nalezen na křižovatce „střely“, je odstraněn konstrukčním nožem.
 2. Chcete zobrazit všechny spojovací prvky pro sádrokarton. Pokud čepice připevnění vyčnívají nad povrch, měly by být zkroucením mírně „utopeny“. Nic by nemělo být nad povrchem produktu. Je vyrovnaná. To musí být provedeno předem. Když držíte špachtli s tmelem, «zakopne» o «klobouk» a pak budete muset utáhnout upevňovací prvky ve vlhkém sádrokartonovém tmelu.
 3. Zkosení by mělo být na okraji řezaných listů. Pokud to nebylo provedeno během instalace, mělo by být před zahájením hlavní práce na utěsnění spár provedeno použití stavebního nože. Zkosení slouží ke zpevnění okrajů plechu.

Doporučujeme vám podívat se na: utěsnění spár mezi sádrokartonovými deskami.

Nástroje a materiály pro utěsnění spár

K práci potřebujete:

 • špachtle: široké, úzké a šikmé;
 • brusný plovák;
 • úroveň budovy;
 • štětec;
 • nůž a hoblík.
 • speciální tmel;
 • primer;
 • výztužná páska.

Volba tmelu

Při utěsňování spár mezi sádrokartonovými deskami je sádrová omítka Knauf jedním z nejlepších nástrojů. V závislosti na účelu se používá jedna z odrůd tmelu Knauf:

Pokud se při práci s tmelem používají desky s půlkruhovým zeslabeným okrajem (PLUK) «Uniflot« švy pro sádrokartonové desky můžete udělat sami bez výztužné pásky.

 • Fugen (staré jméno — «Fugenfüller«) Je univerzální sádrový tmel s vynikajícími vlastnostmi, který se používá pro desky se zeslabeným okrajem (UK) a půlkruhovým zeslabením okraje (PLUK).
 • Fugen GF (GF) — tmelová směs pro desky ze sádrových vláken.
 • Fugen Hydro (Hydro) — tmel pro utěsnění švů sádrokartonu se zvýšenou odolností proti vlhkosti (GKL, KLVO) s britskou hranou.

Základem těchto suchých směsí je sádrový prášek, který zahrnuje změkčovadla a modifikátory, které dodávají každé směsi odpovídající vlastnosti. Například přísady značky Fugen Hudro mají vodoodpudivý účinek.

Důležité! Sádrová omítka je neslučitelná s povrchy dřevotřískových, keramických a kamenných obkladů.

Tmel na olejové lepidlo kategoricky není vhodný pro utěsnění spár, protože způsobuje velké smrštění.

Technologie pro utěsnění spár mezi sádrokartonovými deskami

Postup práce bude následující:

 • Pro předúpravu švů na sádrokartonu se používá základní nátěr, nejlépe stejné společnosti Knauf. Prodává se již naředěný, má dobrou přilnavost a rychle schne.

Pracovní podmínky: teplota v místnosti by měla být alespoň 10 ° C a vlhkost by měla být v normálním rozmezí. Koncepty nejsou povoleny.

 • Na šev se nanese vrstva tmelu. Na místech s řezaným okrajem se trochu ztenčí, ale výplň by měla být vysoce kvalitní. Dokud malta neztuhne, nanese se na ni výztužná páska a stěrkou se vtlačí do tmelu. Musí být zcela utěsněn, aby okraje nevyčnívaly. Poté je povrch opraven a vyrovnán. Ponechejte prostor pro tloušťku pro druhý nátěr.
Dobré vědět:  Izolace vstupních dřevěných dveří pro soukromý dům a byt

Těsnění švů sádrokartonu na stropě a na stěnách se provádí stejnou technologií. Obtížnější je pouze zpracování stropu a všechny vady jsou znatelnější.

Jak utěsnit švy mezi listy sádrokartonu vlastními rukama (video)

Nástroje a materiály pro utěsnění spár

K práci potřebujete:

 • špachtle: široké, úzké a šikmé;
 • brusný plovák;
 • úroveň budovy;
 • štětec;
 • nůž a hoblík.
 • speciální tmel;
 • primer;
 • výztužná páska.

Podmínky pro vysoce kvalitní utěsnění

Pokud na koncích sádrokartonových desek nejsou žádné zkosení, utěsněný spoj vytvoří bouli. V budoucnu bude nutné vyrovnat celý povrch plechů, což povede ke značným nákladům na práci a materiál.

Při zpracování spojů se z nich odstraní prach a zkontroluje se kvalita zkroucení šroubů. Jsou zabaleny do hloubky ponoření hlavy o 1 mm do listu sádrokartonu (papírový základ).

UŽITOČNÉ INFORMACE: Fréza na sádrokartonové desky 90 stupňů ve tvaru písmene V

Pro začátečníky je vhodné se vizuálně seznámit s technologií pro přípravu sádrokartonových desek (video, foto).

Jaké materiály zvolit pro utěsnění spár?

Volba tmelu

Při utěsňování spár mezi sádrokartonovými deskami je sádrová omítka Knauf jedním z nejlepších nástrojů. V závislosti na účelu se používá jedna z odrůd tmelu Knauf:

Pokud se při práci s tmelem používají desky s půlkruhovým zeslabeným okrajem (PLUK) «Uniflot« švy pro sádrokartonové desky můžete udělat sami bez výztužné pásky.

Základem těchto suchých směsí je sádrový prášek, který zahrnuje změkčovadla a modifikátory, které dodávají každé směsi odpovídající vlastnosti. Například přísady značky Fugen Hudro mají vodoodpudivý účinek.

Důležité! Sádrová omítka je neslučitelná s povrchy dřevotřískových, keramických a kamenných obkladů.

Tmel na olejové lepidlo kategoricky není vhodný pro utěsnění spár, protože způsobuje velké smrštění.

Papírová páska

Abyste předešli vzniku bublin pod vrstvou papíru, pokud není dostatek tmelu, je nejlepší zakoupit si mikroperforovanou pásku.

UŽITOČNÉ INFORMACE: Víte dost o vinylových tapetách?

Technologie pro utěsnění spár mezi sádrokartonovými deskami

Postup práce bude následující:

 • Pro předúpravu švů na sádrokartonu se používá základní nátěr, nejlépe stejné společnosti Knauf. Prodává se již naředěný, má dobrou přilnavost a rychle schne.

Pracovní podmínky: teplota v místnosti by měla být alespoň 10 ° C a vlhkost by měla být v normálním rozmezí. Koncepty nejsou povoleny.

Těsnění švů sádrokartonu na stropě a na stěnách se provádí stejnou technologií. Obtížnější je pouze zpracování stropu a všechny vady jsou znatelnější.

Závěr

Při stavbě příček v místnostech je nesmírně důležité pochopit, jak správně utěsnit švy mezi listy sádrokartonu. Kompetentní technologie těsnění zabrání vzniku trhlin, díky nimž je výrazně ovlivněn vzhled povrchu.

Omítka sádrokartonových švů na zdi, přepážce, stropu

Příprava švů mezi listy sádrokartonu pro tmelení

Sádrokartonová deska se vyrábí s různými typy hran. Okraj je nejdelší okraj sádrokartonu. Dovolte mi připomenout, že existují tři hlavní typy hran sádrokartonových desek:

 • Straight Edge (PC);
 • Tenká hrana (UK);
 • Půlkruhová zeslabená hrana (PLUK).
Dobré vědět:  Druhy a vlastnosti výběru sušičky na balkoně

Rovněž se vyrábějí desky ze sádrokartonu se zaoblenými hranami (ZK). Typ hrany se odráží v označení listů.

Příprava rovných hran pro plnění

Pro tmelení se přímé hrany připravují následujícími způsoby.

Prvním způsobem přípravy švů je ruční podříznutí

Poznámka! Profesionální sádrokartonové desky to dělají i ve fázi montáže plechu. Po řezání plechu se na rovném okraji plechu s rovinou hrubování nebo hranování vytvoří úkos 45 °.

Druhým způsobem přípravy švu je automatické frézování

Pro tuto metodu budete potřebovat elektrickou vrtačku ze sady elektrického nářadí pro sádrokarton. Vrták vyžaduje frézu na V-profil. Po vložení frézy do vrtáku musíte projít všemi švy mezi listy sádrokartonu a odstranit zkosení ve tvaru písmene V.

Podkladové švy

Materiál pro vyplňování švů

Připravte následující materiál pro vyplnění spár:

 • Malířská síť o šířce 10 cm nebo papírová výztužná páska 10 cm;
 • Putty Knauf Uniflot nebo Knauf Fugen (Uniflot a Fugen).

Tmelové švy — dva způsoby

Bez ohledu na to, jaký materiál použijete k vyztužení kloubů, technologie tmelení je následující:

Rada. Nejprve naneste tmel na šev a teprve poté lepte výztužný pás, ne naopak.

Poznámka: K utěsnění spár není nutné používat speciální tmely. Jakákoli vysoce kvalitní omítka pro sádrokartonové stěny bude stačit a je logické použít tmel, kterým budete tmelit hlavní povrch.

Jak zakrýt švy sádrokartonu: přípravné práce

Spárování spár mezi listy sádrokartonu je obtížný, ale stále proveditelný úkol. Pokud vynaložíte veškeré úsilí, zvládne to i začátečník.

Pro každý typ tmelu existuje konkrétní postup přípravy. Neměli byste být líní. Po přečtení pokynů si můžete vyzvednout důležité informace, na kterých bude záviset rychlost adheze směsi tmelu.

Těsnění švů sádrokartonu vlastními rukama: broušení švů

Po zaschnutí tmelu se švy obrousí brusným papírem. Pokud je proces broušení proveden správně, bude výstupem absolutně hladký povrch.

Pro maximální pohodlí řemeslníci doporučují použít reflektor, který osvětluje místa broušení. S jeho pomocí nezůstanou bez povšimnutí nejmenší nepravidelnosti a hrboly.

Práce se sádrokartonem: utěsnění spár (video)

Nyní víte, jak injektovat sádrokarton. Jak vidíte, práce není příliš obtížná. Hlavní věcí je vybrat si kvalitní materiály, být tolerantní a nespěchat, abyste dokončili práci rychleji.

Výhody sádrokartonu ↑

Zaprvé vůbec nezáleží na tom, v jakém stavu je zeď a jak rovný je její povrch. Technologie pro instalaci sádrokartonu je taková, že je velmi snadné vyrovnat všechny nerovnosti zdi.

Za druhé, k zachycení velké plochy stěny stačí namontovat jen jeden list.

Za třetí, mezi stěnou a sádrokartonem je malý prostor, kde můžete umístit jakoukoli izolaci.

A za čtvrté, na povrch sádrokartonu lze aplikovat jakýkoli dekorativní povrch. Jen malovat. Nebo tapety. Použijte dekorativní omítka.

Při instalaci listů sádrokartonu zpravidla nevznikají žádné potíže. Ke zdi je připevněn rám vyrobený z kovu nebo dřeva. Mezi lamelami je položena izolace a listy sádrokartonu jsou připevněny k rámu pomocí samořezných šroubů.

A tady vyvstává jeden zajímavý bod, kterému bych se chtěl věnovat zvlášť. Po instalaci sádrokartonových desek mezi nimi zůstane šev. A pokud byla ze sádrokartonu vytvořena nějaká složitá struktura, pak bude mnoho takových švů.

Předběžná příprava švů ↑

Technologie vkládání švy mezi listy sádrokartonu jsou snadné. Ale i zde existují určité jemnosti.

Zesílení ↑

Těsnění sádrokartonových švů foto ↑

Níže jsou uvedeny fotografie k tématu článku „Těsnění švů sádrokartonu: pokyny krok za krokem“. Galerii fotografií otevřete kliknutím na miniaturu obrázku.

Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector