Vakuové radiátory: jak si je sami nainstalovat

Charakteristika a princip činnosti vakuových topných těles

Hlavním účelem radiátorů je zvýšit teplotu uvnitř bytu, domu a dalších prostor. Čím lepší je přenos tepla radiátorů do okolí, tím vyšší je účinnost topného systému.

Ceny energie neustále rostou, a proto je zapotřebí alternativních možností. Jednou z takových alternativ jsou vakuové radiátory.

Princip činnosti je jednoduchý: voda protéká potrubím, spodní části vertikálních sekcí se ohřívají, kapalina v nich se vaří a začíná se odpařovat, pára stoupá nahoru po sekci, vydává teplo a kondenzuje a poté klesá dolů po sekcích atd. V kruhu.

Výběr a instalace vakuového radiátoru

Po prohlédnutí vhodného chladiče před jeho zakoupením se musíte ujistit, že splňuje požadavky technických norem:

1. Nejprve je třeba věnovat pozornost přiloženým dokumentům, jako je pas, osvědčení, a pečlivě si je prostudovat.

2. Dalším objektem jsou svařovací švy, je docela snadné určit tovární, jsou rovnoměrné. Švy jsou důležitým prvkem zajišťujícím těsnost sekcí.

4. Zvažte povlak chladiče; barva by měla být prášková.

5. Zkontrolujte, zda je plnicí ventil těsný.

Instalace vakuových radiátorů není nijak zvlášť obtížná. Je třeba dodržovat určitá pravidla:

1. Nejprve by vzdálenost mezi radiátorem a stěnou neměla být menší než 5 cm, 2-5 cm od podlahy a 5-10 cm od parapetu;

2. Doporučujeme pověsit fólii za radiátor na stěnu, což může mírně zvýšit její účinnost;

3. Pokud je tepelná izolace již nainstalována na stěnu, měla by se délka konzol zvýšit o tloušťku izolační vrstvy.

Jinak je proces připojení podobný procesu instalace konvenčních baterií a provádí se stejným způsobem.

Optimální teplota vody v potrubí by měla být kolem 60 ° C. Pro zvýšení efektivity a úsporu peněz je také vhodné místnost izolovat.

Vlastnosti vakuového radiátoru

Rozdíly mezi vakuovým radiátorovým zařízením a tradičními topnými bateriemi jsou dány principem jeho fungování a jsou následující.

Hlasitost

Těsnost

Nízká provozní teplota

Bod varu pracovní tekutiny 35 ° C vám umožňuje vybudovat efektivní systém vytápění s využitím alternativních zdrojů energie, jako jsou termální prameny nebo vodní kolektory ohřívané slunečním světlem.

nevýhody

Poměrně vysoká cena tohoto zařízení může u kupujícího zasít pochybnosti při rozhodování o jeho koupi.

Instalační funkce

Před instalací výrobci doporučují několikrát zatřepat zařízením doprava a doleva. To je provedeno tak, aby bylo zaručeno, že kapalina proudí ke spodní části radiátoru.

Je třeba mít na paměti, že se nedoporučuje používat vakuové baterie společně s jinými typy topných zařízení. To může snížit účinnost celého okruhu vytápění domu.

Měli byste také vědět, že abyste ušetřili peníze na vytápění domu, musíte nejprve snížit tepelné ztráty. Pak bude jejich doplňování vyžadovat méně finančních prostředků.

Rozptylování reklamních mýtů

Výrobci vakuových modelů topných těles při prodeji zboží kladou zvláštní důraz na některé z výhod jejich zařízení. Výhody popsané v reklamních plakátech a propagačních akcích však ne vždy odpovídají realitě.

Pojďme se zabývat nejkontroverznějšími výhodami vakuových radiátorů:

  • rychlost ohřevu vytápěné místnosti;
  • vysoký přenos tepla;
  • malé množství chladicí kapaliny;
  • úspora peněz vynaložených na vytápění domu.
Dobré vědět:  Jak vybrat materiál pro skleník nebo skleník?

Rychlost ohřevu vytápěné místnosti

Často můžete slyšet, že vakuové radiátory dokážou rychle vytápět místnosti — to je pravděpodobně hlavní slogan propagačních akcí.

Vysoký odvod tepla

Provedené testy prokázaly, že významné výkyvy v přenosu tepla vakuového radiátoru přímo souvisejí s přechodovými fázemi, které odpovídají aktivní kondenzaci a odpařování roztoku bromidu lithného uvnitř zařízení.

S takovými nestabilními vlastnostmi je docela obtížné organizovat pravidelný a nepřerušovaný přísun tepla. Je třeba poznamenat, že přenos tepla různých modelů a instancí vakuových radiátorů se od sebe může významně lišit.

Malé množství chladicí kapaliny

Vezmeme-li však jako příklad soukromý dům, kde běžná voda působí jako nosič tepla, pak v dodatečném objemu kapaliny není žádný zvláštní problém. Voda může pocházet z řek, potoků a studní.

Jak je popsáno výše, předtím, než se vzduch v místnosti zahřeje na optimální teplotu, je třeba nejprve ohřát chladicí kapalinu, poté příčky, stěny domu a nábytek. Obyčejný topný radiátor si s touto prací poradí také neméně efektivně.

Ukládání

Princip činnosti vakuové jednotky

Uvnitř každé trubky je kanál jedné nebo dvou měděných tyčí s chladicí kapalinou. Zachycením slunečních paprsků ohřívá působící prvek teplosměnný materiál, čímž zajišťuje činnost kolektoru.

Díky této konstrukci se výrazně zvyšuje úroveň energetického výdeje a výrazně se snižují tepelné ztráty, protože vakuová vrstva umožňuje ušetřit asi 95% zachycené sluneční energie.

Kromě toho klesá závislost výkonu kolektoru na sezónnosti, okolní teplotě a různých povětrnostních podmínkách, jako jsou poryvy větru, polojasno, srážky atd.

Strukturní nuance a klasifikace

Vakuové kolektory jsou klasifikovány podle typu skleněných trubek zabudovaných do konstrukce nebo podle vlastností tepelných kanálů. Trubky jsou obvykle koaxiální a peří a tepelné trubky mají přímý tok ve tvaru U a tepelné trubky. …

Funkce koaxiálních trubic

Vlastnosti péřových trubek

Díky této konstrukční vlastnosti je vakuum umístěno přímo v tepelném kanálu, jehož část je spolu s absorbentem integrována přímo do baňky.

Rozdělovače s pérovými trubkami jsou považovány za nejúčinnější ve své třídě, dělají práci dobře a poskytují roky spolehlivého servisu.

Princip činnosti tepelné trubky

Tepelné trubky jsou tvořeny uzavřenými trubkami, které obsahují snadno se odpařující kapalnou sloučeninu. Pod vlivem slunečního světla se zahřívá, pohybuje se do horní oblasti kanálu a koncentruje se tam ve speciálním kolektoru tepla (potrubí).

Pracovní tekutina se v tomto okamžiku vzdá veškerého akumulovaného tepla a opět klesá dolů, aby proces obnovila.

Objímka tepelného výměníku tepla je připojena k tepelnému výměníku rozdělovače prostřednictvím speciální objímky pájené do samotného 1trubkového výměníku tepla nebo je ohnuta kolem 2trubkového výměníku tepla.

V případě poruchy nebo poruchy, bez jakýchkoli potíží, je možné vyměnit poškozenou jednotku za novou, aniž byste se uchýlili k rekonstrukci celého systému.

Opravné práce lze snadno provést přímo na místě kolektoru bez demontáže jednotky a bez vynaložení zbytečného úsilí na práci.

Popis průchozího výměníku tepla ve tvaru písmene U.

Trubka přímého výměníku tepla má tvar písmene U. Uvnitř cirkuluje voda nebo pracovní nosič tepla topného systému. Jedna část prvku je určena pro studenou chladicí kapalinu a druhá správně odstraní již zahřátou.

Dobré vědět:  Dřevěná toaleta pro letní sídlo: jak stavět vlastními rukama + fotografie na webu

Trubky typu U vykazují vysoký výkon a poskytují pevný přenos tepla, ale mají jednu významnou nevýhodu. Tvoří s integrálním potrubím jednu integrální strukturu a jsou k němu vždy připojeny.

Výměna samostatné samostatné trubice, která je mimo provoz, nebude fungovat. Při opravách budete muset celý komplex kompletně rozebrat a na jeho místo umístit nový.

Co by měl být kolektor tepla?

Kolektor tepla je dalším velmi důležitým pracovním prvkem vakuového kolektoru. Prostřednictvím této jednotky se akumulované teplo přenáší z trubek do chladicí kapaliny.

Kolektor tepla je umístěn v horní části zařízení. Jedna z jeho složek, měděné jádro, přijímá energii a přenáší ji na hlavní nosič tepla cirkulující v uzavřeném systému „výměník tepla s nádrží a kolektorem“.

Tím se zabrání opětovnému ohřevu, když chladicí kapalina začne odebírat teplo z horké vody shromážděné v akumulační nádrži.

Typy a zařízení elektrických ohřívačů

Okamžitě vás varujeme, že nemluvíme o tradičních infračervených nebo konvektorových topných zařízeních. Uvažujeme o elektrických bateriích vyrobených ve formě běžně montovaných radiátorů (zobrazených na fotografii).

Elektrické panely jsou nabízeny ve dvou verzích — nástěnné a podlahové

V současné době online obchody nabízejí 4 typy elektrických radiátorů:

Nekvapalné článkové ohřívače

TEN nové topné panely jsou velmi podobné bimetalovým nebo hliníkovým radiátorům, ale mají vlastní ovládací panel a termostat

Uvnitř zařízení vypadá takto:

Poznámka. Uživatel nastaví na displeji požadovanou pokojovou teplotu a termostat ji udržuje automaticky. Přepnutí na ekonomický režim provozu je možné, když je polovina topných článků v elektrické baterii nečinná.

Každá sekce je vybavena vlastním ohřívačem, není zde žádný nosič tepla

Odkaz. Cena 1 sekce (vysoké 500 mm) hliníkového italského globálního radiátoru, podobného vzhledu jako elektrická baterie, je 9 cu. E.

Keramické panely

Tyto produkty s příjemným vnějším designem představují „vrstvu dortu“ několika prvků, které jsou znázorněny na obrázku:

Další zajímavý odkaz. Cena produktu je 1200 x 600 mm za 0,99 kW, výkonově srovnatelný s výše uvedeným konvektorem Nobo, — 15,9 tisíc rublů. nebo téměř 270 USD E.

Vakuové radiátory

Elektrická topná baterie s kapkami páry, je také vakuovým energeticky úsporným radiátorem, je také kapalným minikotelem, funguje na principu uzavřeného dvoufázového termosyfonu gravitačního typu.

Pára rovnoměrně naplní celé tělo a rychle ho zahřeje

Pro objednávku uvedeme cenu. Ohřívač s názvem „topné zařízení uzavřeného typu“ PKN-3-0,5 pro 4 sekce, vyrobený v Rusku, stojí 220 cu. e. (13 100 rublů). Čínské protějšky najdete levněji.

Stručné závěry

Soudě podle recenzí majitelů domů, kteří věřili reklamám, pokusy ohřát takový čtverec 500 W zařízením skončily neúspěchem.

Chtěli bychom odstranit keramické panely ze seznamu zbytečných produktů. Vypadají hezky na stěnách a jsou schopny vytápět malé místnosti. Hlavní věcí je vybrat správná napájecí zařízení nebo je použít pro místní vytápění.

Charakteristika a princip činnosti vakuových topných těles

Hlavním účelem radiátorů je zvýšit teplotu uvnitř bytu, domu a dalších prostor. Čím lepší je přenos tepla radiátorů do okolí, tím vyšší je účinnost topného systému.

Ceny energie neustále rostou, a proto je zapotřebí alternativních možností. Jednou z takových alternativ jsou vakuové radiátory.

Dobré vědět:  Jak si vybrat kvalitní plastové okno

Princip činnosti je jednoduchý: voda protéká potrubím, spodní části vertikálních sekcí se ohřívají, kapalina v nich se vaří a začíná se odpařovat, pára stoupá nahoru po sekci, vydává teplo a kondenzuje a poté klesá dolů po sekcích atd. V kruhu.

Výběr a instalace vakuového radiátoru

Po prohlédnutí vhodného chladiče před jeho zakoupením se musíte ujistit, že splňuje požadavky technických norem:

1. Nejprve je třeba věnovat pozornost přiloženým dokumentům, jako je pas, osvědčení, a pečlivě si je prostudovat.

2. Dalším objektem jsou svařovací švy, je docela snadné určit tovární, jsou rovnoměrné. Švy jsou důležitým prvkem zajišťujícím těsnost sekcí.

4. Zvažte povlak chladiče; barva by měla být prášková.

5. Zkontrolujte, zda je plnicí ventil těsný.

Instalace vakuových radiátorů není nijak zvlášť obtížná. Je třeba dodržovat určitá pravidla:

1. Nejprve by vzdálenost mezi radiátorem a stěnou neměla být menší než 5 cm, 2-5 cm od podlahy a 5-10 cm od parapetu;

2. Doporučujeme pověsit fólii za radiátor na stěnu, což může mírně zvýšit její účinnost;

3. Pokud je tepelná izolace již nainstalována na stěnu, měla by se délka konzol zvýšit o tloušťku izolační vrstvy.

Jinak je proces připojení podobný procesu instalace konvenčních baterií a provádí se stejným způsobem.

Optimální teplota vody v potrubí by měla být kolem 60 ° C. Pro zvýšení efektivity a úsporu peněz je také vhodné místnost izolovat.

Princip činnosti

Efektivní provoz vakuového zařízení je založen na těsnosti. Poškození chladiče vede k obnovení normálního tlaku uvnitř systému, což nepříznivě ovlivní schopnost chladicí kapaliny zahřívat se při nízkých teplotách.

Princip baterie je podobný tepelnému potrubí.

Zařízení je naplněno speciálním roztokem, který odpařuje a uvolňuje kondenzát. V tomto případě se tepelná energie přenáší na baterii.

Sekce radiátorů jsou od sebe odděleny — voda se nespojuje s hlavním řešením.

Spodní oblast kolektoru spustí systém při zahřátí.

Vakuové baterie fungují následovně:

Nestandardní topná tělesa se pomalu ochlazují, protože částice ve vakuu pomalu zpomalují.

Klasifikace

Existuje několik typů konstrukcí solárních kolektorů s vakuovou trubicí. V tomto ohledu se jejich charakteristiky, výkonnostní ukazatele a podmínky cíleného používání liší. Klasifikace je založena na konstrukčních rozdílech:

  • strukturou skleněné trubice (peří nebo koaxiální);
  • podle typu tepelného kanálu (přímý tok nebo „Heat Pipe“).

1. Koaxiální trubice.

2. Peří trubice.

3. Přímý tepelný kanál.

4. Heat Pipe (nebo Heat Pipe).

Účinnost solárního systému závisí na různých podmínkách a faktorech, a proto je důležité dodržovat pořadí jeho instalace:

Anatolij Sergejev, Voroněž.

Sergey Naydenov, Nižnij Novgorod.

Hledáme skutečné výhody ohřívačů

V této vakuové baterii se pracovní kapalina (sekundární nosič tepla) ohřívá vodou z kotle

Pojďme se nyní podívat na další výhody deklarované prodejci a hned je komentovat:

Poznámka. Je obvyklé chránit horké povrchy před dětmi pomocí dekorativních obrazovek, které však blokují cestu sálavého tepla a přeměňují ho na konvekční teplo (plášť se zahřívá a interaguje se vzduchem).

Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector