Větrání a digestoř v bytě a domě si můžete udělat sami

Typy ventilace v soukromém domě

Instalace větrání v soukromém domě se stane nedílnou součástí budovy. Odborníci ve stavebnictví tvrdí, že tato konkrétní práce vyžaduje velké úsilí. V soukromém domě můžete vytvářet dvě možnosti pro výfukové systémy:

 • odsávací ventilace;
 • přívod a výfuk.

Odsávací ventilace umožní, aby vzduch uvnitř místnosti mohl volně proudit pomocí nuceného zásahu a čerstvý vzduch bude proudit kanály přirozenou cestou.

Schéma přívodu a odvodu znamená nucené vypouštění a přítok čerstvého vzduchu do domu. Toto schéma je při provádění mnohem složitější, ceny prvků jsou dražší, a proto se zřídka používá při stavbě malých soukromých domů.

Nucené větrání v soukromém domě

Nezapomeňte, že výfukové schéma může naznačovat přítomnost fanoušků. Tato zařízení jsou schopna regulovat přísun čerstvého vzduchu. Každý vlastník si je může nainstalovat vlastními rukama.

DIY větrání v soukromém domě

Výpočet ventilace podle plochy domu

Tento výpočet se provádí za účelem získání přesných údajů o výměně vzduchu. Je nutné vzít v úvahu všechny nuance, kteréMůže ovlivnit výsledek:

Výběr průřezu potrubí pro soukromý dům

Když je nutné zvolit průměr ventilačního potrubí, platí následující systém:

O nuceném větrání

Proud vzduchu generovaný mechanismy a dodávaný do místnosti se nazývá nucené větrání. Ve směru pohybu vzduchu to může být:

 • zásobování;
 • vyčerpat;
 • přívod a výfuk.

Způsobem dodávky vzduchu:

 • se vzduchovými kanály;
 • bez vzduchovodů.

Mnoho majitelů bytů se omezuje na nucené větrání, když vzduch dodávaný ventilátorem vytváří zvýšený tlak. Tím se zvyšuje posun odsávaného vzduchu centrálními ventilačními kanály.

V horních patrech výškových budov výše uvedené metody zřídka plně uspokojují potřebu čerstvého vzduchu.

Nejúčinnější systém nuceného napájení a odsávání. Ve kterých je přívod i odvod vzduchu zajišťován mechanismy. Samotné sestavení není tak obtížné, zvláště pokud využijete naše rady.

Výpočet nuceného větrání

Když jste přemýšleli o nuceném větrání vlastními rukama v soukromém domě, měli byste nejprve provést výpočty. Pro nucené napájení a odsávání jsou vyžadovány poměrně složité výpočty:

 • Výkon;
 • Výkon a počet ventilátorů;
 • Úrověn hluku;
 • Sekce vzduchovodu;
 • Síla a typy pomocných zařízení: ohřívače, rekuperátory.

Před provedením nuceného větrání je důležité provést výpočty správně.

Výpočet frekvence

Toto je jedno ze základních veličin používaných při výpočtu systému nuceného větrání. Směnný kurz vzduchu ukazuje, kolikrát by se měl vzduch v místnosti změnit za 1 hodinu. Například multiplicita „2“ znamená, že se vzduch bude měnit dvakrát za hodinu.

Tabulka poměru vzduchu podle SNiP

Výpočet plochy

Výpočet plochy ventilačních kanálů

Průřezová plocha vzduchovodů je rovněž velmi důležitá pro efektivní provoz systému nuceného větrání. Velikost úseku je ovlivněna objemem a rychlostí odpadního vzduchu.

Nyní si sami volíme, jaký typ digestoře: nucenou nebo přirozenou, lepší pro ventilaci. V prvním případě by měla být rychlost vzduchu asi 3,5 m / s, ve druhém — asi 1,5 m / s.

Použijte náš diagram k nalezení správné průřezové plochy pro vaše potrubí.

Výběr zařízení pro nucené větrání

Při zahájení výroby nuceného větrání v soukromém domě vlastními rukama si můžete vybrat jednu z možností:

 • Levné systémy sestavené z různých komponent;
 • Vylepšený systém nuceného větrání v bytě, který často obsahuje rekuperátor.

Většina domácích řemeslníků se dovednostmi se zastaví u druhé možnosti. Je lepší přeplatit za vysoce kvalitní vybavení a nainstalovat jej, což šetří instalaci.

Místo instalace

Místo pro ventilační jednotku by mělo být co nejdále od ložnic, dětských pokojů a odpočíváren.

 • Kuchyně;
 • Chodba;
 • Balkón.

Je to mnohem jednodušší pro majitele soukromých domů, mají také podkroví. A sousedé jsou daleko.

Zařízení s dobrou zvukovou izolací je za 2 zavřenými dveřmi prakticky neslyšitelné.

Nucené nucené větrání vlastními rukama

Proč fouká vítr a co s tím má ventilace?

Co to má společného s ventilací? Nejpřímější: správně fungující ventilace také vytváří oblasti s nízkým tlakem, díky nimž se vzduch pohybuje z ulice do domu a zpět.

Pokud potřebujete nucené větrání v bytě

Odpověď je jednoduchá: když přirozené nefunguje. Obecně lze říci, že existují tři hlavní důvody pro instalaci nuceného větrání:

 1. Do bytu nevstupuje vzduch.
 2. Vzduch není vyčištěn.
 3. Z bytu nevychází vzduch.

Stručně řečeno, řešení těchto problémů vypadá takto:

 1. Nucené větrání.
 2. Nucené větrání s HEPA filtrem.
 3. Nucené odsávání.

Všechno v pořádku.

Nucené větrání s HEPA filtrem

Díky této ventilaci mohou alergici a astmatici uprchnout z domova během alergické sezóny nebo velkých průmyslových emisí. Filtr HEPA odstraňuje ze vzduchu ty nejjemnější částice, včetně těch nejmenších sazí, výfuku automobilu a pylu.

Problém: rodina je alergická nebo astmatická a z okna do domu létá pyl a prach.
Optimální řešení: odvzdušnění s HEPA filtrem.

Výpočet ventilace

Výpočet zohledňuje životní prostor a počet obyvatel. Podle standardů pro 1 čtvereční. metr potřebuje 3 kubické metry vzduchu za hodinu. Přidejte k tomu 30 kubických metrů vzduchu za hodinu pro každého dospělého člena rodiny.

Dobré vědět:  Jak vyrobit komín pro krbová kamna

Vzhledem k objemu přiváděného vzduchu je snadné zvolit správné vybavení.

Ventilační systém bytu může být založen na přirozeném tahu nebo nuceném (přívod, přívod a odvod nebo výfuk).

Instalace větrání v bytě

Pokud je ventilační potrubí ucpané nebo zničené, budete muset vybavit kombinovaný ventilační systém pro byt. Existují dvě možnosti:

 • nucený tah,
 • nucené napájení.

Jak funguje pouliční toaleta

Nejjednodušší je položit ventilační systém ve fázi konstrukce toalety. Ve stávajícím stánku bude o něco obtížnější vybavit větrání.

Jak je uspořádána venkovská toaleta se žumpou, kresba

Toaleta v zemi je jednoduchá:

 • nad zemí se staví budka;
 • žumpa je vykopána pod zemí.

Co můžete udělat ventilační systém vlastními rukama?

K vybavení větrání v žumpe budete potřebovat následující materiály:

Potrubí a tvarovky pro ventilaci na záchodě v zemi

 • trubka o průměru 110 mm a délce 2,5 m;
 • spojovací materiál — 2-3 kusy;
 • deflektor — 1 ks.

Pro ventilační systém na toaletě budete potřebovat:

 • trubka, průměr 110-115 mm, délka 2,5 m;
 • spojovací roh;
 • dekorativní mřížka pro ventilační otvor;
 • svorky — 3-4 ks;
 • deštník nebo deflektor.

Pokud se používá nucený systém, je také zapotřebí ventilátor.

Schéma připojení ventilátoru a instalace do okna toalety

Pokud jej plánujete instalovat do dřevěné stěny, nejjednodušší je vyříznout kulatý otvor. Ventilátor bude fungovat dlouho, takže je lepší zvolit vysoce kvalitní model, který vydrží déle než jeden rok.

K provozu bude ventilátor potřebovat elektřinu. Jeho řez je zpravidla přiveden na toaletu, aby zajistil osvětlení. Zásuvka musí být umístěna na takovém místě, aby se na ni nedostala vlhkost, může být zabudována do zdi a uzavřena krabicí.

Ventilátor má ochrannou mřížku, která má sklon k ucpávání. Proto musíte pamatovat na pravidelné čištění, a to nejen pro zajištění plynulého provozu zařízení, ale také tak, aby dovnitř proudil čerstvý vzduch a nebyl znečištěn prachem.

Fáze jedna: ověření

Než začnete přemýšlet a hádat, jak provést ventilaci v bytě, musíte se ujistit, že ten současný funguje tak, jak má, ale z nějakého důvodu to již nedokáže zvládnout. A pak zjistěte, co mu chybí pro běžnou práci.

Nejprve přineseme proužek novinového papíru o délce 15–20 cm a šířce 2–3 cm ve vzdálenosti 5–7 cm od otvoru ke stávajícím větracím otvorům. Při správném větrání by se konec proužku měl dotýkat výřezu větracího otvoru nebo by do něj měl být zatažen.

Kromě hniloby ve větraných potrubích s posypem se v poslední době vyskytly případy plynové kontaminace větrání z řemeslné chemické výroby doma. Zabývají se tím drogově závislí, amatéři-pyrotechnici a další nezodpovědné subjekty.

Předpokládejme, že kousek papíru buď neodmítne, nebo mírně odmítne. Takže stále máme špatné větrání.

Video: samokontrola činnosti ventilačních šachet

Fáze třetí: zajišťujeme oběh

Řekněme, že existuje přirozený průvan. Před zahájením poměrně složité práce na zajištění průtoku zkontrolujte, zda se zhoršila cirkulace vzduchu v místnosti? A v případě potřeby to vylepšíme.

Je možné zlepšit výměnu vzduchu mezi místnostmi bez děrování stěn nebo instalace přívodních ventilů (viz níže). K tomu stačí zajistit mezeru mezi spodní částí dveří a podlahou 3-4 cm.

Způsob uspořádání takových větracích otvorů je věcí vkusu, ale pletivo by mělo být vyrobeno z oceli, jemného pletiva a nerezové oceli. Je možné ve 2-4 vrstvách s intervalem 2-3 mm. To zajistí ještě lepší zvukovou izolaci.

Pátá fáze: další extrakce

Zařízení takového větrání pro prostory pro různé účely má své vlastní vlastnosti:

 • Pokud je ventilace na toaletě a v koupelně provedena ve formě společné krabice s jedním výstupem do hlavního ventilačního potrubí (nejčastěji se to děje v městských bytech), pak, aby fanoušci odtamtud nepouštěli vzduch odtud, měli by být vybaveni klapkami. Klapkový ventil je světelná klapka, která se volně otáčí ve svislé ose o 75-80 stupňů. Každý domácí řemeslník to zvládne sám. Když fouká z krabice do místnosti, cracker bouchne. A v zimě nedovolí, aby studený vzduch vedený hlavním ventilačním kanálem ochladil místnosti, kde se lidé svlékají.
 • Větrání v koupelně, kde je vzduch nasycen vlhkostí, vyžaduje obzvláště pečlivý výběr ventilátoru.

Video: větrání v kuchyni a digestoři

Výběr ventilátoru pro výfuk

Ale „veenka“ má nevýhodu: vydává malý hluk. Je pravda, že jde spíše o šumění než o hluk: není hlasitý, s měkkým spektrem, není citlivý na zdraví. Ale ne každý bude souhlasit, že bude ve „službách“ slyšet šustění. V tomto případě je potřeba moderní nízkohlučný ventilátor.

Ventilátor v koupelně musí být zakoupen v provedení odolném proti vlhkosti (ventilátor musí být vhodný pro venkovní instalaci).

Video: koupelnový ventilátor

Přívod vzduchu do servisních místností

Centralizovaný systém rozdělení vzduchu

typické uspořádání děleného systému

Přístavby a přístavby

Bouda, sklep, garáž také potřebují větrání. Výrobky se budou méně kazit a déle vydržet, nehrozí nebezpečí požáru. Větrání v hospodářských budovách si může každý domácí řemeslník zcela samostatně domluvit.

Přirozené větrání pro místnosti tohoto druhu se provádí způsobem popsaným výše: přítok — štěrbinami nebo otvory s nastavením nebo bez něj; kapuce — ze stropu. Jelikož však neexistuje hlavní větrací potrubí, musíte si udělat výfukové potrubí.

Trubka musí být vyrobena z azbestocementu nebo kovu. Plast nevydrží dlouho a pokládat cihly nebo duté bloky je nepříjemné, pokud jim nezůstanete na staveništi a nemáte kam jít.

Dobré vědět:  Které police a police v garáži jsou nejvhodnější

Je nemožné udělat horní část potrubí ohnutou dolů jako „husu“, jako jsou výfukové potrubí dieselových generátorů. Bez silného foukání do potrubí může výložník fungovat jako nenaplněný sifon, vytvoří se vzduchový zámek a zastaví se větrání.

Jaké jsou tam typy ventilace

Všechny systémy výměny vzduchu jsou v závislosti na jejich parametrech rozděleny do několika hlavních typů podle různých kritérií.

Mimochodem cirkulace vzduchu

Přírodní. Zařízení tohoto typu umožňuje směšovat proudění vzduchu pomocí řady přírodních faktorů: tlak ve vzduchovém sloupci, teplota proudění vzduchu v bytě a venku, směr a rychlost větru.

Ventilační zařízení pro přirozené proudění vzduchu je levné, není nutné jej připojovat k elektrické síti a instalace je jednoduchá.

Mechanické. Takové ventilační systémy fungují v bytě díky speciálnímu vybavení a zařízením, které proudí vzduch. Aby systém fungoval, je nutné elektrické připojení a náklady na energii jsou poměrně vysoké.

Smíšený. Když se v bytě kombinují dva typy ventilace, získá se systém smíšeného typu.

Ventilátory, dmychadla, mřížky — prvky kapoty. Ve většině případů se návrhy přívodu a odvodu používají společně. Je důležité zajistit dobrý výkon vzhledem k tomu, že do sousedních místností může proudit vzduch.

Jejich současné použití však není vůbec nutné. V některých případech je zapotřebí pouze výfuková jednotka nebo pouze napájecí jednotka.

Podle dohody

Použití takové ventilace bude levnější než běžné ventilace. Místní ventilační systémy typu výfuku pomáhají rychle odstraňovat znečištěný vzduch a neumožňují jeho šíření do všech ostatních místností.

Nucené větrání v bytě

 • přívod (namontovaný na vstupu čerstvého vzduchu);
 • výfuk (násilně vyhodí použitou směs vzduchu mimo byt);
 • přívod a výfuk (komplexní kombinovaný systém, který kombinuje dva předchozí typy).

Nejjednodušší a nejdostupnější možností je instalace ventilátoru.

Můžete je namontovat sami. Před řádným provedením větrání v bytě a instalací zařízení pro nucenou výměnu vzduchu je třeba se ujistit, že jsou doly v dobrém provozním stavu.

Ucpané vzduchové kanály můžete vyčistit sami a stoupačku ventilace vyčistí zaměstnanci bytové a komunální služby.

Instalace systému nuceného větrání by měla začít instalací zařízení, která zajistí tok vzduchu zvenčí.

Nucené větrání

Jak provést větrání přívodu? Systém nuceného větrání lze organizovat pomocí domácích spotřebičů — digestoří. Použití takového vybavení zajistí nebo zvýší proudění vzduchu do místnosti.

Napájecí ventilační systémy pro byt mají řadu výhod:

Kombinovaná metoda výměny vzduchu

Využití těchto systémů bude účinné ve velkých budovách a místnostech, stejně jako v případech, kdy přirozený odtah nemůže plně plnit svůj hlavní účel (koupelna, kotelna, kuchyň, místa se velmi znečištěným vzduchem).

Systém přívodu a odvodu vzduchu pro byt může zahrnovat chladicí panely, malé a šachtové ventilátory, které zajišťují proudění vzduchu.

Retence tepla

Při organizování větrání v bytě je velmi důležité zajistit vysoce kvalitní větrání a uchování tepla uvnitř bytu.

Mezi hlavní výhody rekuperační ventilace patří:

V komoře pro výměnu tepla se na stěnách usazuje přebytečná vlhkost, která se při ochlazování odvádí ze vzduchu.

Typy rekuperačních systémů

Existuje pět typů rekuperačních ventilačních systémů:

S instalací systému přívodu a odvodu vzduchu s rekuperací tepla nebudou žádné potíže. Nejjednodušší způsob výroby deskového ventilačního systému vyžaduje minimální náklady. Výrobní proces nezpůsobí potíže:

Typy ventilačních systémů v místnosti

Klasifikace ventilačních systémů je uvedena v tabulce.

Pojďme se krátce zabývat typy ventilace, abychom získali představu o jejich rozmanitosti a zajistili, že bude možné zvolit optimální.

Nucené větrání v domě a bytě

Systém nuceného větrání umožňuje nasměrovat proud vzduchu tam, kde je to potřeba.

Místní větrání (odsávání, přívod)

Druhy místního větrání:

Obecné větrání

Systém kombinuje několik místností nebo stoupačku vícepodlažní budovy.

Pojďme se podrobněji zabývat základním diagramem fungování nucené ventilace.

3. Napájecí ventilační systémy

Díky tomu je nepostradatelný pro domácnosti a kanceláře.

Přívodní ventilační zařízení:

 • přívodní komora, ve které je vzduch čištěn a ohříván / chlazen;
 • vzduchové potrubí. Umožňuje přesunout vzduchové hmoty na místo spotřeby;
 • kování.

Vzhledem k tomu, že systém má estetický vzhled, může být instalován uvnitř (v domě, bytě).

Dobré vědět:  Jak se zbavit přetrvávající vůně barvy v bytě nebo domě

Schéma přívodního větrání je zobrazeno na fotografii.

Napájecí ventilační systémy — schéma

Princip fungování rekuperátoru a chlazení vzduchu pro domácnost

V tabulce je uvedena srovnávací analýza některých populárních napájecích ventilačních systémů

Je důležité si uvědomit, že venkovský dům a byt klade různé požadavky na ventilační systém.

Srovnávací analýza populárních napájecích ventilačních systémů

Dodávejte větrání v soukromém domě

V domě jsou požadavky na ventilační systém:

 • Napájení;
 • schopnost vytvořit rozvětvený systém se specifikovanými parametry pro každou místnost;
 • automatické řízení přívodního větrání (obvykle pomocí wi-fi technologie);
 • v chladném období je třeba chatu ohřát, poté lze pomocí ohřátého odpadního vzduchu ohřát přívodní větrání. V létě je žádoucí ochlazovat přiváděný vzduch. Poté je nainstalován rekuperátor a / nebo klimatizace.

Rozdíl mezi přirozeným větráním a nuceným

K dispozici je přirozené a nucené větrání. V prvním případě je zajištěna výměna vzduchu v důsledku cirkulace vzduchových hmot dveřními a okenními otvory. Asi před sto lety byla přirozená ventilace považována za nejúčinnější metodu.

Dnes není schopen zajistit dostatečnou úroveň výměny vzduchu, proto se používá pouze pro přítok. Pro úplné větrání místnosti zvolili možnost s nátlakem. Koneckonců, nikdo nechce v zimě dlouho otevírat okno a uvolňovat teplo.

Organizace nuceného větrání zahrnuje instalaci odtahového ventilátoru. Díky tomu můžete během několika minut uložit vzácné teplo, odstranit přebytečnou vlhkost a naplnit místnost čerstvým a čistým vzduchem.

Klasifikace výfukového ventilátoru

Při plánování uspořádání ventilačního systému je třeba věnovat zvláštní pozornost principu jeho fungování a jeho jednotlivým komponentům. Koneckonců na tom závisí výkon, úroveň hluku zařízení, náklady na instalaci a životnost.

Pro nucenou evakuaci odpadního vzduchu z místnosti se používají tři typy ventilátorů:

 • diametrální;
 • axiální;
 • radiální.

První typ zařízení je navržen pro práci v tepelných pistolích a klimatizačních systémech. Proto není vhodný pro organizaci větrání v koupelně a na toaletě. Zbývá si vybrat z dalších dvou typů.

Pokud jde o radiální jednotky, jejich provoz je založen na působení odstředivé síly. V důsledku otáčení oběžného kola se vzduchové hmoty pohybují společně s lopatkami.

Další funkce zařízení

Vynikajícím řešením by bylo objednat ventilátor s dalšími funkcemi. Kupující nejčastěji preferují modely s vestavěným časovačem.

V takovém případě může uživatel opustit tovární nastavení nebo nezávisle naprogramovat provoz zařízení, změnit provozní dobu, zpoždění zapnutí atd. Díky tomu lze automatizovat proces ventilace toalety a koupelny.

Instalace větrání v koupelně a WC

Před zahájením instalačních prací je nutné provést přípravné práce. Nejprve musíte porovnat průměr kreslícího systému s velikostí hřídele.

Pokud se ukáže, že větrací otvor je velký, je do něj vložena plastová trubka nebo zvlnění. V tomto případě by měly být dutiny utěsněny polyuretanovou pěnou. Pokud je vstup do větrací šachty menší, lze jej rozšířit pomocí příklepové vrtačky.

Určení umístění instalace

Aby byla nucená ventilace co nejúčinnější, nestačí pouze nákup výkonného vybavení. Stejně důležité je zvolit správné místo pro instalaci.

Protože je digestoř v koupelně navržena tak, aby odváděla horký vlhký vzduch, nejlepším řešením by byla instalace v horní části stěny, která je umístěna naproti dveřím.

Diagnostika stavu ventilačního potrubí

Pokud uvažujete o úpravě koupelny nebo toalety, měli byste před zahájením jakékoli práce diagnostikovat provoz ventilačních kanálů způsoby, které mají k dispozici vlastníci.

Nejprve se zkontroluje tah, u kterého se o důl opírá list obyčejného papíru, zapálená zápalka nebo zapalovač. Pokud se papír drží na ventilační mřížce a plamen se nakloní směrem k potrubí, je to dobré znamení.

Výběr schématu připojení zařízení

Pokud vezmeme v úvahu standardní byt v nové budově, pak v naprosté většině případů nestačí přirozené větrání k odstranění veškeré přebytečné vlhkosti z koupelny. Jedinou výjimkou je soukromý dům, který má okno v toaletě.

Podrobnosti o instalaci ventilátoru

Nejnáročnější fází je instalace a připojení ventilátoru.

Pokud neexistují žádná doporučení výrobce nebo neexistuje překlad do mateřského jazyka, měly by být akce provedeny v pořadí uvedeném níže:

Konečnou fází je položení kabelu a připojení ventilačního systému k elektrické síti.

Časté chyby instalace

Pokud je nezkušený mistr zapojen do uspořádání ventilačního systému, často vznikají situace, kdy po skončení práce jeho výkon nesplňuje přání obyvatel nebo se neliší v účinnosti.

Důvod je spočívat v chybách během instalace. Abyste se vyhnuli vzniku elementárních problémů, musíte znát některé nuance.

Nejčastěji se takové chyby vyskytují při uspořádání ventilačního systému:

Pokud byl návrh proveden nesprávně, určitě se objeví problémy uvedené výše. Navíc je často nutné ventilační systém kompletně předělat, aby se opravily.

Provozní pravidla výfukového systému

Údržba zahrnuje pravidelnou kontrolu zablokování ventilačního systému a mytí lopatek ventilátoru. Tento přístup vám umožní vždy dýchat čerstvý a čistý vzduch i v moderním domě s vysokou vzduchotěsností.

Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector