Vnitřní dekorace vany: izolace, parozábrana, obklady stěn

Druhy podšívky a účel

Výhody podšívky

Podšívka pro stěny je vyrobena z různých materiálů:

  • Dřevo.
  • MDF.
  • PVC.
  • Plech.
  • Deska OSB.

Fasádu a vnitřní stěny můžete opláštit šindelem ze dřeva, vytvořit příčky. Směr pokládky prkna může být vertikální nebo horizontální. Podšívka se liší tvarem sekce:

  • Standard.
  • Euro obložení.
  • Americký.
  • Blokovat dům.
  • Softline.
  • Statek.

Jejich hlavním rozdílem je přítomnost výřezů pro ventilaci na zadní straně, tvar zkosení. Dům má oválný vrchol napodobující srubový venkovský dům. Univerzální zámek umožňuje kombinovat různé typy dokončovacích desek v jednom opláštění.

Nástěnná dekorace pro kutily s šindelem (video)

Svislé opláštění rámového domu

Svislé opláštění rámového domu

Izolace stěn vany

Pravděpodobně je adjektivum „teplý“ nejdůležitější charakteristikou pro každou koupel. Skutečně musíte myslet na to, jak izolovat stěny ve vaně na samém začátku stavby.

Tento typ izolace pásky má řadu výhod:

  • jsou šetrné k životnímu prostředí,
  • nehnijte;
  • není poškozen můrami;
  • je s nimi velmi pohodlné a snadné pracovat.

Mezhventsovy izolace se pokládají ve fázi vztyčení stěn mezi kulatinami nebo lištou, přičemž její optimální tloušťka by měla být až 1,5 cm pro kulatiny a až 1 cm pro tyč.

Primární izolace stěn vany během výstavby

Opakované utěsňování srubových lázní se provádí přibližně po roce, kdy se celá budova zmenší a mohou se objevit malé mezery.

Sekundární izolace stěn vany jeden rok po výstavbě

Izolace stěn v cihlové vaně

Pro stavbu cihelných lázní se obvykle používají následující typy stěn:

  • zeď se speciální vzduchovou mezerou o šířce 5-6 cm umístěná uvnitř zdiva;
  • dobře zděné s tepelně izolačním zásypem mezi vnitřní a vnější řadou cihel;
  • stěna s izolací, která je připevněna zevnitř.

Izolace stěn v rámové vaně

Stěny rámu jsou považovány za jednu z nejekonomičtějších možností ve výstavbě, zatímco použití vysoce kvalitní izolace umožňuje dosáhnout maximální retence tepla ve vaně.

  • výrobky z minerální vlny;
  • expandovaný polystyren;
  • penoizol.

Předpokládá se, že je lepší pokládat izolaci na stěny lázně ve dvou vrstvách a při použití desek se dosáhne lepší instalace. Ačkoli možnost, když jsou vrstvy kombinovány, například jedna vrstva je deska a druhá je vyrobena z válcovacích materiálů, také není špatná.

Přečtěte si více o izolaci vany.

Izolace stěn vany

  • desky z dřevotřísky a dřevotřísky;
  • expandovaný polystyren;
  • poroplast;
  • voštinové plasty impregnované z polymerů.

Aby se vyloučil výskyt kondenzace, používají se parotěsné materiály:

  • střešní materiál;
  • polyethylen;
  • pergamen;
  • hliníková fólie.

Oblíbené jsou dnes také nové moderní parotěsné materiály, které lze nazvat spíše takto — tepelná izolace par. Jsou zcela bezpečné, netoxické, velmi snadno použitelné a spolehlivé a rychle se nastavují.

Desky laminované fólií dokonale udržují vysoké teploty, neumožňují rychlé ochlazení vzduchu v parní místnosti, zabraňují vlhkosti, a tím i vzhledu plísní. Desky jsou založeny na sulfátovém papíru, na jednom z jejich povrchů je nanesena fólie.

Pořadí práce

Izolace

Minerální vlna je připevněna k instalovanému rámu, zatímco listy musí pevně přilnout ke stěnám rámu, neměly by existovat žádné překrytí nebo prázdné prostory, materiál je šitý na stěnu pomocí stavební sešívačky.

Parozábrana

Tento materiál je prostě nezbytný pro koupel, protože díky nanesené vrstvě fólie zůstane v místnosti teplý vzduch po dlouhou dobu. Fólie také chrání minerální vlnu před vlhkostí a párou a má také reflexní vlastnosti.

Pro práci je třeba připravit fólii, latě na latování, malé hřebíky, sešívačku, lepicí pásku. Při nákupu fólie v stavebním supermarketu musíte zvolit materiál o tloušťce 65 mikronů.

Obklady stěn

Správná příprava povrchu

Zvláštní pozornost je věnována povrchu podlahy, protože pro její obložení nebo pro vytvoření prkenné podlahy je nutné mít nejrovnoměrnější základnu, která má malý úhel sklonu. Viz také: „Varianty a uspořádání sauny pro dům.“

Dobré vědět:  Jak vybrat různé typy zámků

V procesu dokončovacích prací budou zapotřebí následující materiály a nástroje:

Výroba polic a jejich následná instalace

Police umístěte do parní místnosti jedním ze tří způsobů:

  • jako „kupé“;
  • vystoupil;
  • Ve tvaru písmene L.

Ve druhé verzi jsou na jedné ze stěn namontovány tři police různých šířek. Jsou umístěny jeden nad druhým. Nejširší je umístěn dole, zatímco bude nejchladnější.

U metody ve tvaru písmene L jsou po obou stranách rohu namontovány 2 police a třetí je umístěna nad jednou z nich.

Podšívka v parní místnosti: svisle nebo vodorovně

Existují dva způsoby, jak vyřešit problém, jak rychle a efektivně opláchnout koupel pomocí šindele:

  • S vodorovnými lamelami;
  • Se svislými prkny.

U horizontální metody je obložení instalováno rovnoběžně s povrchem podlahy. Ve vzpřímené poloze — kolmo k podlaze.

Vodorovná poloha účinněji chrání podšívku před pronikáním vody. Tím je zajištěno dobré větrání prostoru mezi stěnou a panely.

Volba metody ovlivňuje výrobní technologii a konečné náklady na opravu. Pro zakrytí lázní uvnitř se upřednostňuje horizontální metoda. V tomto případě jsou dřevěné panely instalovány s čepem nahoru.

Potřebné nástroje a materiály

K výrobě díla bude zapotřebí značné množství nástrojů a materiálů.

Seznam potřebných nástrojů a materiálů ke koupání

Plášť zařízení

Před opláštěním lázně zevnitř dřevěnou šindelem namontujte bednu na strop.

Rada. Čím tenčí je fólie, tím pohodlnější je s ní pracovat. Existuje však zvýšené riziko poškození fólie během provozu. Proto je lepší použít 80 mikronovou fólii.

Druhá kolejnice je upevněna ve vzdálenosti 45-60 cm rovnoběžně s dříve nainstalovanou lištou. Práce pokračují, dokud není nainstalována poslední kolejnice. Při instalaci latí je mezi tyčemi a stěnou dodržena mezera 10 cm.

V průběhu práce neustále sledují rovnoběžnost a svislost upevnění kolejnic. K tomu použijte konstrukční olovnici, laserovou hladinu a nataženou linii nebo kabel. Zjištěné odchylky jsou eliminovány pomocí dřevěných klínů.

Ke snížení výšky místnosti se používají kovové závěsy. Jsou přišroubovány ke stropu dlouhými šrouby. K instalovaným závěsům jsou připevněny dřevěné tyče.

Rada. Při stavbě latování se nedoporučuje používat nehty. Upevnění hřebíky nemusí podporovat velkou hmotnost stropních a stěnových konstrukcí.

Po dokončení latování na stropě začnou montovat rám na stěnách. Montáž latí začíná v rozích místnosti. Následující lamely jsou upevněny na místech instalace okenních a dveřních otvorů.

Pro urychlení práce použijte pneumatický nástroj pro zatloukání hřebíků a sponek. Aby se zvýšila pevnost upevnění, jsou poháněny shora dolů pod úhlem 30-45 °.

Pozornost! Fólie má jemné břity. Aby nedošlo ke zranění, pracujte s fólií velmi opatrně. Při práci s fólií používejte rukavice se silnou textilní podšívkou.

Po instalaci svislých tyčí pokračujte v instalaci vodorovných kolejnic. V tyčích jsou předvrtány otvory pro samořezné šrouby.

První kolejnice je připevněna shora s 10 cm odsazením od stropu. Správná poloha kolejnic se kontroluje podle úrovně. Zbývající vodorovné lamely jsou upevněny na rovnoměrné rozteči 40-50 cm po celé výšce stěny.

Tyto práce se provádějí v místnostech s vysokými teplotami (parní lázeň, sauna). V ostatních místnostech není tepelná izolace a parozábrana instalována.

Při opláštění nových lázní berte v úvahu možnost smrštění mřížky. K tomu se v místě instalace samořezného šroubu používají speciální závěsy s prodlouženou mezerou.

Sestavená přepravka je pokryta antiseptickými a protipožárními sloučeninami. Po zpracování chemickými sloučeninami se přepravka nechá několik dní sušit.

Po přípravě pracovního nástroje a všech potřebných materiálů začnou z vnitřní strany zakrýt lázeň šindelem.

Parní místnost, prádelna nebo šatna

Uvnitř vany jsou vnitřní stěny, které oddělují místnosti s různými teplotními režimy. Každý z těchto prostor má svá specifika izolace. Zvažme každý případ zvlášť:

Izolace parní místnosti

  • odolat této teplotě (a vlhkosti);
  • při zahřátí nevypouštějte toxické látky;
  • nepodporují spalování.
Dobré vědět:  Litinové radiátory: jak malovat v jaké barvě spotřeba barvy

Omezení jsou významná. O typech izolace bude pojednáno níže, ale již je jasné, že výběr je extrémně omezený.

Z toho, co bylo řečeno, je již zřejmé, že parní lázeň je izolována zevnitř. Stropní část vyžaduje zvláštní pozornost, protože lehká pára směřuje vzhůru ke stropu, kde dochází k hlavním tepelným ztrátám při absenci nebo nesprávné izolaci. Parozábrana je položena ve dvou vrstvách.

Fólie se jako taková často používá v parní místnosti, protože je schopna odrážet infračervené záření a vracet jej zpět do místnosti (jako v termosce). Kromě toho je to vynikající parotěsná zábrana, protože vůbec neuniká vodu.

Dalším problematickým místem je výstup z komína. Musí být řádně izolován a strop musí být chráněn před přehřátím. Vysoký práh do parní místnosti a nízké, ale široké dveře pomohou udržovat teplo.

Mytí izolace

Oteplování šatny

Parozábrana

Důležitost parotěsné zábrany je pro Chraňte izolaci před vodní parou, který z tohoto důvodu ztrácí své tepelně izolační vlastnosti.

Fyzikální vlastnosti materiálu použitého jako parozábrana by se neměly při silném zahřívání měnit.

Zahrnuje také požadavky na ekologickou nezávadnost izolace.

Jak vybrat ohřívač?

Mimochodem, mnoho odborníků si všímá výhod „lidových“ ohřívačů, zejména hlíny a jejích směsí.

Dokončení vany z pěnových bloků uvnitř

Obecné požadavky na povrchovou úpravu

Zejména, povrch musí mít dobrou propustnost pro vodní páru, ale zároveň nízké hodnoty absorpce vody.

Užitečné video

Podívejte se na různé povrchové úpravy v mnoha saunách, to vám pomůže definovat vaše touhy a uvidíte zajímavé nápady:

Obecné zásady opláštění pěnových bloků stěn zevnitř

Protože v tomto článku mluvíme o lázni, která se týká vytápěných místností, kde je současně vysoká vlhkost a teplota, doporučuje se instalovat parotěsnou zábranu uvnitř místnosti. Vhodné pro toto:

  • fólie (je zcela parotěsný)
  • válcované asfaltové materiály
  • keramické dlaždice se švy ze silikonových tmelů.

Můžete také použít impregnaci stěn lněným olejem, olejovým tmelem nebo studeným bitumenovým tmelem.

Tuto možnost můžete nabídnout pro současnou parní a tepelnou izolaci pěnových bloků vany:

Díky výše uvedeným opatřením existuje překážka prostupu par stěnami, což znamená, že se v nich nebude tvořit kondenzace, což přispěje k jejich zničení.

Až bude provedeno vše potřebné pro spolehlivou parotěsnou zábranu z pěnobetonové krabice budoucí lázně, můžete přistoupit k dalšímu dokončení, které je zodpovědné za atraktivní vzhled areálu.

Dokončení pěnového bloku ve vaně šindelem

Dřevo v lázni je nejatraktivnějším dokončovacím materiálem, který má bohužel při používání nevýhody a omezení.

Pokud se stromem zacházíte správně, nemůžete přijít s lepší úpravou lázně — je voňavá, šetrná k životnímu prostředí a užitečná — kvůli fytoncidům vylučovaným některými druhy.

Proces dokončení lázně šindelem

  1. Přiveďte obložení do lázně předem — její vlhkost by se měla vyrovnat s vlhkostí prostředí.
  2. Elektroinstalace a další komunikace by měly být dokončeny před instalací.
  3. Na stěnách vany je vyrobena dřevěná bedna (je lepší použít speciální hmoždinky pro pěnové bloky a samořezné šrouby) a pokrytá antifungální směsí.
  4. Prostor mezi bednou a stěnou je vyplněn izolací.
  5. Materiál parozábrany je k latě připevněn sešívačkou.
  6. Samotná podšívka může být připevněna k latě buď hřebíky, nebo tajnými zarážkami (zarážkami). Ty se používají pro dekorativní povrchové úpravy.

Dokončení pěnového bloku ve vaně dlaždicemi

Užitečné video

Ve videu níže uvidíte, jak můžete dokonce a levně, s nekvalitními dlaždicemi, krásně zdobit. Tvůrce sdílí:

Proces obkládání

  1. Povrch musí být zcela očištěn od prachu a nečistot, navlhčen čisticím prostředkem a vyrovnán.
  2. Základní nátěr na pěnové bloky.
  3. Poté je povrch vodotěsný.
  4. Roztok se smíchá a aplikuje hřebenovou špachtlí.
  5. Dlaždice jsou položeny příčnými přepážkami se stejnou roztečí mezi dlaždicemi.
  6. Švy se vyplňují spárovací hmotou pomocí speciální stěrky.
  7. Po dokončení prací mohou být dlaždice ošetřeny roztokem proti plísním.
Dobré vědět:  Jak vybrat materiál pro skleník nebo skleník?

PVC obložení

Hlavní výhodou PVC panelů je jejich láce. Můžete také poukázat na snadnost jejich instalace a údržby v budoucnu. PVC se nebojí vlhkosti a teplotních změn. To je dobrá volba pro praní ve vaně.

Proces pokládky PVC panelů

Pro koupel je lepší umístit panely ne na zeď, ale na bednu. Fáze procesu jsou podobné těm, které jsou popsány v odstavci o dokončení šindelem, pouze místo toho, v poslední fázi, jsou k bedně připevněny PVC panely.

Při instalaci plastu na strop budete muset zafixovat izolaci tak, aby nevisla mezi trámy. K tomu se vejde šňůra, která je připevněna k nosníkům a vytváří síť pro izolaci.

Jak vidíte, vnitřní dekorace pěnové blokové lázně umožňuje mnoho možností, jak ji udělat krásnou a útulnou.

STĚNOVÁ IZOLACE

Tepelná izolace stěn vany zevnitř

Pokud je váš lázeňský dům postaven z neošetřeného ručně řezaného dřeva, musíte opatrně vyhloubit trhliny a utěsnit všechny spáry tmelem. Budova z baru nebo kulatého kulatiny je izolována podle jiného schématu (foto):

Jak se provádí izolace

Vnitřní uspořádání vany

Veškeré vnitřní uspořádání, umístění polic a další podrobnosti jsou prováděny v souladu s vkusem a požadavky budoucích uživatelů. Můžete sledovat video o tom, jak a z čeho jsou police ve vaně vyrobeny. Poskytuje také parametry standardních polic v parní místnosti.

Oplachovací vana se studenou vodou

Zdobení vany uvnitř vlastními rukama podle vlastního vkusu

Materiály pro vnitřní výzdobu vany by v žádném případě neměly být ošetřeny jakýmikoli barvami a laky.

Jak a jaký je nejlepší způsob zdobení parní lázně

Parní lázeň je považována za nejobtížnější a nejnáročnější výběr materiálu. To je místo, kde bude nejvyšší teplota a vlhkost. Z tohoto důvodu je nutné zastavit výběr dokončovacích materiálů pouze na přírodních surovinách.

Rada. I když je modřín jehličnatý strom, je skvělý pro opláštění parní lázně.

Tyto druhy stromů se poněkud liší vlastnostmi, složitostí zpracování a vzhledem. Rovněž se liší jejich cena, technologie výroby dokončovací desky a další parametry. Spojuje je však řada charakteristik, které jsou pro koupel důležité, například:

Do parní lázně nikdy nepoužívejte syntetické materiály

Čím lépe vyzdobit odpočinkovou místnost ve vaně

Při výběru typu dekorace pro daný pokoj můžete věnovat větší pozornost designové stránce než praktické. I když materiál samozřejmě musí splňovat řadu požadavků:

  • šetrnost k životnímu prostředí;
  • snadné čištění;
  • estetika;
  • trvanlivost.

Odpočívárna ve vaně

  • porcelánové kameniny;
  • dekorativní omítka;
  • přírodní kámen;
  • skleněné tapety.

Rada. Je lepší nepoužívat linoleum ve vaně. Přes svou praktičnost je tento syntetický materiál schopen uvolňovat škodlivé látky a rychle se zhoršovat při vysokých teplotách a vlhkosti.

Vanu izolujeme zevnitř: co potřebujeme?

Izolace

Důležité! Důrazně se nedoporučuje používat pěnu k izolaci přímo v parní lázni — při vysokých teplotách bude materiál pochybné kvality pravděpodobně emitovat látky škodlivé pro lidské zdraví.

Srovnávací charakteristiky uvedených materiálů jsou uvedeny v následující tabulce.

Stůl. Porovnání populárních ohřívačů pro koupel

Ceny minerální vlny

Fóliová páska

Ceny fóliových pásek

Dřevěné tyče

Zvolte vzdálenost mezi tyčemi o 1–2 cm menší, než je šířka desek nebo izolačního válce. U sypkých materiálů je optimální vzdálenost mezi tyčemi 45-60 cm.

Spojovací materiál

Další materiály

Pokud je vana izolována jiným materiálem než minerální vlnou potaženou fólií, budete si muset dokoupit hydroizolační fólii.

Pokud je plánováno nalití betonového potěru, pracovní sada se zvýší a bude obsahovat následující položky:

  • výztužná síťovina;
  • směs pro nalití potěru nebo materiálů pro jeho vlastní přípravu (cement, písek, voda);
  • majáky;
  • tlumicí páska;
  • polyethylen.

Ceny hydroizolační fólie

Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector