Výběr a pokládka dlaždic v koupelně

Výhody a nevýhody

Dlaždice má mnoho výhod:

Klasifikace nástěnných dlaždic

  Kachlová. Vyznačuje se spolehlivostí, velkým výběrem odstínů a ozdob. Může mít různé tloušťky v závislosti na způsobu a struktuře střelby.

Porcelánové kameniny. Je oblíbený pro svou vysokou úroveň pevnosti a tloušťku textury.

Kámen. Umožňuje navrhovat stěny neobvyklým způsobem. Existují dva typy: n s glazovaným leskem a zpracované lisem.

Proces stylingu

Správný výběr dlaždic a kompetentně provedené instalační kroky dodají koupelně estetický vzhled, který potěší po dlouhou dobu.

Příprava povrchu

Nerovnosti vodorovného podkladu se odstraní cementovým potěrem nebo samonivelační podlahovou maltou.

Co je třeba vzít v úvahu při výběru dlaždice

Kromě indikátorů uvedených v tabulce musí mít dlaždice chemickou odolnost vůči určitým typům řešení v souladu s GOST 27180-2001.

Důležitá je také velikost a tloušťka podlahové keramiky. Podle aktuálních regulačních dokumentů jsou podlahové dlaždice k dispozici v následujících tvarech a velikostech:

 1. Čtverec: 150 × 150; 200 × 200; 250 × 250; 300 × 300; 330 × 330; 400 × 400; 500 × 500 mm.
 2. Obdélník: 150 × 200; 200 × 250; 200 × 300; 300 × 400; 300 × 500 mm.

Poznámka! Minimální tloušťka keramických dlaždic používaných jako podlaha je 7,5 mm. Všechny výrobky s nižší tloušťkou jsou určeny k opláštění stěn.

Poznámka! Rozměry vyráběných porcelánových kameninových desek jsou 300–1200 mm na šířku a 200–1200 mm na délku. Minimální tloušťka desky je 7 mm.

Metody pokládání dlaždic

Při obkládání podlahy dlaždicemi se používají 4 typy rozvržení (obrázek):

  Rovný nebo klasický. Při tomto způsobu pokládky se dlaždice začnou pokládat podél jedné ze stěn. Nejekonomičtější varianta: Ořez odpadu je obvykle 5 až 10%.

Přímé rozložení.
Úhlopříčka. Dlaždice je položena diamantem — diagonálně vzhledem ke stěnám koupelny. Odpadní materiál se zvyšuje na 15–20%.

Diagonální rozložení.
Šachy pokládka: čtverce jsou položeny podél stěn se symetrickým odsazením každé řady. V závislosti na velikosti obložení může být odpad od 10 do 25%.

Možnosti uměleckého stylu.

Poznámka! Každý majitel si volí styling samostatně, ale pro malé koupelny je nejlepší volbou obvyklé rozložení rovně nebo šachovnice. Diagonální nebo umělecký styl funguje nejlépe ve velkých prostorech.

Technologie pokládání krok za krokem

Nyní se podívejme na postup postupného pokládání dlaždic na podlahu koupelny.

Poznámka! Dokončení podlahy se provádí vždy jako poslední, až je obložení stěn hotové. To vám umožní zachovat reprezentativní vzhled podlahové krytiny, protože se může během povrchové úpravy stěn snadno poškodit.

Příprava nadace

Příprava hrubého základu pro pokládku keramiky zahrnuje následující kroky:

Více podrobností o vyrovnávací technologii, použitých metodách a dalších nuancích přípravy podlahy najdete v tomto materiálu.

Potřebné nástroje

Pro instalační práce jsou zapotřebí následující nástroje:

Příprava lepidla

 1. Odměrné množství vody se nalije do čisté hluboké nádoby.
 2. Suchá směs se nalije do vody. Pokud je k dispozici asistent, bude lepší, když se směs za míchání vody naplní.

Příprava lepidla.

 • Kompozice se míchá, dokud se nezíská homogenní hmota, ve které nejsou žádné hrudky.
 • Po technologické přestávce 5-10 minut se roztok znovu promíchá.
 • Se správnou konzistencí má lepidlo dobrou pohyblivost a plastickost, ale zároveň nepluje na povrchu a po nanesení na špachtli na něm zůstane.

  Pokládání dlaždic

  Podlahové dlaždice se pokládají v následujícím pořadí:

   Pomocí konvenční stěrky se lepidlo nanáší v souvislé vrstvě na základnu. V tomto případě lze lepidlo použít jak pro pokládku jedné dlaždice, tak pro celou sérii — v závislosti na zkušenostech mistra.

  Na základnu naneseme lepidlo.
  Nanesená vrstva lepidla je „vyhlazena“ hřebenovým hladítkem, které je drženo v úhlu 45 ° k základně. Pohyby se provádějí v jednom směru, takže výsledné drážky mají stejný směr.

  Lepidlo předáme hřebenem.
  Poté je zadní strana dlaždice mírně navlhčená houbičkou namočenou ve vodě: to zajišťuje maximální přilnavost k lepidlu na dlaždice.

  Proces pokládky keramických podlah je neustále na úrovni.

  Poznámka! Při pokládání každé dlaždice se doporučuje pečlivě zkontrolovat, aby na přední části nebyly žádné třísky. Takové prvky jsou řezané.

  Další upozornění — na některých typech dlaždic na zadní straně je šipka označující směr pokládky. Při pokládání těchto sérií se ujistěte, že jsou všechny šipky ve stejném směru.

  Šipka k ovládání směru pokládky.

  Ořezávání dlaždic řezačkou dlaždic.

  Injektáž

  Funkce:

  Oblíbené jsou výrobky z porcelánového kameniny a keramických dlaždic.

  Vyrábí materiály pro povrchovou úpravu podlah a stěn.

  Podlahové jednotky musí být odolné proti oděru s bezpečnou vnější vrstvou. Dřevěný povrch umožňuje reprodukci parketových podlah, prkenných podlah.

  Nástěnná dekorace je vyrobena lehká, dekorativní, ve formě čtverců, obdélníků. Pro svislé povrchy v koupelně lze použít hotové mozaikové rozložení na síťových nebo gumových listech.

  Nuance volby

  Pro nástěnné dekorace se používají materiály s odolností proti opotřebení PEI 3-4, pro podlahové koupelnové dekorace — s parametry PEI 4-5. Pro bezpečný provoz musí být součinitel tření minimálně 11.

  Rozměry

  Při výběru materiálů je důležité vzít v úvahu rozměry desek. Pro podlahové povrchy jsou optimální bloky 30 * 30 cm, oblasti se složitou konfigurací lze ozdobit dlaždicemi 10 * 10 cm.

  Keramická nástěnná dekorace je k dispozici ve standardních a atypických velikostech pro realizaci různých typů kompozic pokládání a mozaiky. Optimální rozměry jsou 9,3 * 9,3, 30,2 * 30,2, 59,3 * 59,3 cm. Porcelánové kameninové desky se vyrábějí ve velikostech 5 * 5, 15 * 15, 15 * 30, 45 * 45 cm.

  Populární barvy

  Dlaždice s efektem dřeva v koupelně jsou vyrobeny s imitací různých druhů. Odstíny se mohou lišit podle designu místnosti.

  Zdobení pod druhem břízy je bělený dub optimální pro kompaktní prostory. Prostorné koupelny mohou být zdobeny odstíny bažinového dubu, třešní, růžového dřeva. Pro hlavní povrchy je použita imitace struktury popela, ořechu.

  Jak a s čím se kombinuje?

  Dřevěný design všech povrchů koupelny je optimální pro prostorné pokoje.

  Úplnost úpravy pole budou dány dřevěnými prvky v dekoraci zrcadla, polic. Zahrnutí technik decoupage do interiéru, tvorba panelů a okrajů vypadá originálně.

  Užitečné tipy


  Při výběru materiálů je třeba vzít v úvahu soulad s technickými požadavky na místnosti s vysokou vlhkostí.

  Při vytváření projektu odborníci doporučují použít teplé barevné schéma, které přesně reprodukuje přírodní materiály.

  Populární výrobci

  Výrobci keramických dlaždic vyrábějí kolekce s imitací dřeva.

  Hodnocení zahrnuje společnosti:

  • Kerama Marazzi;
  • FAP CERAMICHE;
  • FANÁL;
  • PORCELANOSA;
  • Favorit;
  • AzulindusMarti.

  FAP CERAMICHE (Itálie) vyrábí prémiové řady.

  FANAL (Španělsko) vyrábí řadu desek s designem pro přírodní materiály. Výrobky jsou odolné vůči těžkým nákladům, snadno se čistí, jsou odolné.

  Společnost PORCELANOSA (Španělsko) vyrábí kvalitní desky pro dekoraci interiérů. Dokončovací materiály se snadno instalují, jsou odolné, pevné a odolné vůči mechanickému namáhání.

  Společnost Favourit vyrábí řadu imitací dřeva. Výrobky jsou vyráběny pomocí inovativních technologií prezentovaných ve velké paletě odstínů.

  Produktová řada AzulindusMarti zahrnuje keramické dlaždice, porcelánové kameniny, bloky zdobené přírodními texturami. Výrobky jsou vysoce kvalitní a vyráběné podle evropských norem.

  Z jakých důvodů musíte v koupelně zakrýt švy mezi dlaždicemi

  Kromě toho je při utěsňování spár možné zabránit pronikání vody a dosáhnout následujících:

  Kvalita provedené práce přímo ovlivňuje životnost položeného materiálu.

  Odrůdy maltových směsí

  Před zpracováním švů dlaždic v koupelně je třeba se blíže podívat na typy injektážní malty na trhu, které jsou k tomuto účelu určeny. Patří mezi ně následující směsi:

  • epoxid;
  • cement;
  • polymer.

  Každý typ materiálu má své vlastní vlastnosti, stejně jako výhody a nevýhody, s nimiž se musíte podrobněji seznámit, abyste zjistili, která z kompozic je nejvhodnější pro použití.

  Epoxidová spárovací hmota

  Tyto injektážní materiály mají široké použití. Lze je volně použít nejen k utěsnění spár mezi dlaždicemi v koupelně, ale také v jiných místnostech a také s nimi zpracovat fasádu domu.

  Výhody epoxidových spárovacích hmot jsou následující:

  Kromě velmi působivých pozitivních vlastností mají tyto směsi stále některé inherentní nevýhody, kvůli nimž jsou často preferovány jiné možnosti:

  Cementová spárovací hmota

  Při vyplňování širokých spár mezi dlaždicemi v koupelně se používá cementová spárovací hmota s pískem, což je vhodná volba pro spáry o šířce 4 mm. Užší proužky by měly být utěsněny směsí, které obsahují polymery.

  Obecně má tato injektážní malta mnoho výhod, a proto je často upřednostňována, i když jsou nyní na trhu modernější směsi:

  Kromě řady významných výhod má cementová injektáž některé inherentní nevýhody:

  Polymerní malta

  Tyto směsi jsou také často upřednostňovány kvůli řadě jejich výhod:

  • snížení stupně smrštění švů;
  • snadnost umytí;
  • mrazuvzdornost;
  • tuhnutí nastává bez ohledu na teplotu místnosti;
  • vysoká plasticita;
  • po konečném vytvrzení injektážní malty se na povrchu spár neobjeví praskliny;
  • vlastnosti odpuzující nečistoty;
  • odolnost proti vlhkosti.

  Užitečné tipy pro výběr

  Vzhledem k tomu, že injektážní materiál má důležitý vliv na konečný vzhled obkladu, je pro správnou volbu injektáže vhodné vzít v úvahu následující doporučení:

  • Musí být vybrána směs tmavých barev, aby byl zajištěn kontrast dlaždic a aby byl každý produkt od sebe odděleně.
  • U lehkých dlaždic je lepší zvolit kompozici, která je o 1 tón světlejší než ta.
  • Bílá malta je univerzální, protože funguje dobře s výrobky jakékoli barvy a bez ohledu na jejich vzory.
  • U tmavých dlaždic je optimální vybrat řešení, které je o 1 tón tmavší.
  • Pokud se povlak skládá z produktů různých barev, je lepší zvolit maltu, která nejlépe odpovídá interiéru místnosti.

  Poté, co zjistíte, jak utěsnit švy mezi dlaždicemi v koupelně, a také výběr a nákup injektážního materiálu, můžete pokračovat ve vlastní práci pomocí jedné z výše uvedených metod.

  Video:

  Kombinace dlaždic a dekorů

  Každá kolekce se obvykle skládá z 5 prvků:

  1. Světlé pozadí,
  2. Tmavé pozadí,
  3. Výzdoba,
  4. Okraj,
  5. Podlahové dlaždice.

  Proč byste neměli používat obrubníky

  Mnoho z obrubníků je zdobeno dekorem a jejich rohový spoj také nebude vypadat moc hezky, pokud má nějaké převisy.

  A ne posledním bodem je cena — použití hranic výrazně zvyšuje náklady na renovaci koupelny.

  Všestranná barevná kombinace pro koupelnové a toaletní obklady

  Také musíte umístit pás tmavých dlaždic nad strop. Šířka této oblasti musí být větší než výška 1 dlaždice.

  Díky odrazu v bílém napínacím stropu bude tmavý obrys jen zdůrazňovat harmonii barev. Díky barevnému reflexu se navíc strop automaticky zobrazí v perfektně sladěné barvě.

  Ve výsledku budete mít nahoře tmavý obrys, tmavé stěny jsou těsně nad úrovní koupelny a zbývající části je třeba vyplnit světlým pozadím.

  Ale pokud necháte všechno tak, jak to je, interiér se ukáže být nudný. Aby vana vypadala krásně a zářivě, ustupte o 1 celou řadu od horního a spodního tmavého tahu a nahraďte všechny celé neoříznuté oblasti dekorem.

  Důležité pravidlo: pokud zdobíte stěny dekorem, nemusíte zeď nijak zdobit dveřmi. V případě, že jsou pro dekoraci použity obklady pozadí jiné barvy, je přípustné vyzdobit i tuto zeď. Tyto metody můžete také kombinovat.

  Tento přístup vás ochrání před ošklivými klouby a opěrami, všechny prvky budou harmonicky kombinovány, nedojde k žádným vizuálním konfliktům a nudným plochám a navíc získáte vanu, kterou bude obtížné obarvit.

  Stylingové kresby

  Šachy

  Čáry

  Koberec

  Ornament

  Kaleidoskop

  Funkce výběru

  Ve velké místnosti často vytvářejí kombinovanou povrchovou úpravu s různými materiály s vizuálním zónováním užitečných oblastí. Tuto techniku ​​často používají profesionální designéři. Dokáží kombinovat materiály a různé styly.

  Styling

  Kromě dlaždic zde budete potřebovat:

  • Lepidlo na dlaždice;
  • Zubová stěrka;
  • Kříže tvoří rovnoměrné švy;
  • Spárovací hmota pro klouby.

  Pokud je pomocí dlaždice položen složitý vzor, ​​mělo by být na podlaze provedeno předběžné rozložení a poté by měl být dodržen jasný vzor, ​​aby nedošlo k záměně.

  Existuje několik stylingových schémat:

  • Standard;
  • Úhlopříčka;
  • Ofset;
  • Modulární;
  • Vánoční strom.

  Nejběžnější je standardní instalace, kdy jsou všechny dlaždice pokládány ve vodorovných řadách a přímo na sebe.

  Pro utěsnění spár se používá speciální injektáž.

  Při pokládání podlahových dlaždic může být řezání obtížné.

  Pokud lze obklady stěn snadno řezat řezačkou skla, je třeba pro podlahové prvky použít speciální řezačky dlaždic nebo brusku.

  Jak vidíte, vše není úplně jednoduché, ale ani příliš komplikované. Někdo si myslí, že je snadnější platit pánům, zatímco někdo má zájem pokusit se dělat všechno vlastníma rukama. Co si o tom myslíš?

  Měření

  Při měření je bezpodmínečně nutné vzít v úvahu možné nerovnosti místnosti. Proto, aby se předešlo nepřesnostem ve výpočtech, se doporučuje měřit každou stranu a kontrolovat hodnoty v několika bodech.

  Vezměte prosím na vědomí: v některých místnostech mohou odchylky v rozměrech protilehlých stěn dosáhnout několik centimetrů, v tomto případě se doporučuje použít větší hodnotu, což umožní výpočet s malou rezervou.

  Pro přesné výpočty by měření měla být prováděna v několika bodech

  Výběr dlaždic a souvisejících materiálů

  Rozsah podlahových dlaždic je obrovský a není tak snadné si hned vybrat. Při zvažování vzorků nejprve věnujte pozornost následujícím charakteristikám:

  • tloušťka dlaždice;
  • protiskluzový povlak;
  • odolnost vůči chemicky agresivním účinkům;
  • odolnost proti vlhkosti.

  Dlaždice v koupelně by neměly být kluzké

  Pro začátečníky je lepší zvolit klasické dlaždice ve formě čtverců

  V koupelně dlažba

  Piktogramy označující vlastnosti dlaždic

  A nekupujte dlaždice, pokud prodejce nemůže poskytnout certifikát kvality — všichni spolehliví výrobci mají certifikované produkty.

  Lepidlo na keramické dlaždice Ceresit CM 11 Plus

  Weber vetonit ultra fix

  Nejpohodlnější je použít hydroizolaci (například Perfekta AquaStop), sádru (Ceresit CR-65, Knauf FLACHENDICHT) nebo impregnační (Penetron) hydroizolaci. Tyto formulace se snadno aplikují a tvoří spolehlivou ochranu proti pronikání vlhkosti.

  Ceresit CR 65. Cementová hydroizolační směs

  Pokud jde o injektáž, musíte si vybrat mezi cementovými a epoxidovými směsmi. Cement je levnější, vhodnější pro aplikaci, pro začínajícího mistra nejlepší volba. Epoxidy jsou odolnější a silnější, ale těžší se s nimi pracuje.

  Cementová malta ve zředěném stavu

  Dvousložková epoxidová spárovací hmota

  Výběr metody stylingu

  Než začnete s obkladem, musíte zvolit optimální způsob pokládání dlaždic:

  Tradiční obklady

  Možnost rozložení dlaždic

  Diagonální obklady

  Dřevěné imitace dlaždic položených úhlopříčně s odsazením

  Pokládání dlaždic rybí kosti

  Další možnost pro neklasické pokládání dlaždic

  Pokládání dlaždic s posunem

  Dobré vědět:  Připravte sáně v létě: správné nastavení plastových oken na zimu
  Odkaz na hlavní příspěvek
  Adblock
  detector