Vybrali jste si polystyren? Zjistěte více o jeho výhodách a nevýhodách

Výhody polystyrenu (polystyrenu)

1. Nízká cena

2. Dobrá tepelná izolace

S tím úzce souvisí následující funkce.

3. Nízká hmotnost

To je také důležitá výhoda pěny. Zvláštní význam získává při izolaci vícepodlažních budov. Existuje mnoho pater, ale základ je jeden!

4. Multifunkčnost a široká škála aplikací

Tento materiál se používá k izolaci nejrůznějších předmětů. Takže pokud mluvíme o domech, pak se používá k izolaci stěn, sklepů, podlah, stropů.

Současně existuje několik možností izolace určitých objektů.

Díky této vlastnosti je expandovaný polystyren téměř univerzální izolací. Výjimkou je izolace domu zevnitř — k tomu je lepší nepoužívat pěnu.

5. Trvanlivost

Životnost je opravdu dost vysoká. Toto již bylo v praxi vyzkoušeno. Samozřejmě za předpokladu, že je tento materiál chráněn před vystavením slunečnímu záření, hlodavcům a dalším negativním faktorům.

Podle příslušné izolační technologie může tento materiál vydržet 30 a více let. Zvláště pokud používáte vysoce kvalitní pěnu od poctivých výrobců.

Není žádným tajemstvím, že nyní na trhu existuje také materiál nízké kvality, který se vyrábí bez dodržování všech nezbytných norem. V tomto případě samozřejmě není třeba hovořit o vysoké odolnosti.

Pokud však vezmeme v úvahu vysoce kvalitní expandovaný polystyren, pak je jeho životnost poměrně vysoká. Podle tohoto ukazatele je lepší než u některých jiných ohřívačů.

6. Vysoká odolnost proti houbám, různým mikroorganismům

Další plus pro tuto izolaci.

7. Snadná instalace

Zde však končí výhody expandovaného polystyrenu. A nyní pokračujeme v zvažování nevýhod — nevýhod pěny. Bohužel jich není tak málo.

Okamžitě zdůrazňujeme: nejsme výrobci expandovaného polystyrenu. Proto vám řekneme celou pravdu, aniž bychom něco skrývali.

Klady a zápory polystyrenu: vyvodit závěry

Jak vidíte, existuje více nevýhod než výhod. Slíbili jsme vám však, že řekneme celou pravdu, aniž bychom něco skrývali. Splnili jsme svůj slib.

A použití tohoto materiálu pro vaše účely, či nikoli, je samozřejmě na vás. Každopádně teď víte o všech výhodách a nevýhodách polystyrenu. To znamená, že se rozhodnete správně.

Obecný závěr lze vyvodit následovně.

A teď průzkum. Řekněte nám, co si myslíte o tomto materiálu.

Pěna a její vlastnosti

Polystyren je ideální pro izolaci podlah. Hlavním požadavkem při pokládání tohoto materiálu je soulad s požadavky na instalaci a správná příprava povrchu, na kterém dá vše nejlepší.

K vytvoření tepelné izolace stačí zvolit pěnové bloky o tloušťce 10 cm. Taková podlaha vydrží mnoho let a zajišťuje zachování tepla v domě.

Jak izolovat podlahu pěnou vlastními rukama

V případě izolace podlahy na zemi potřeba vyrovnat zem a ponecháním v této poloze po dobu jednoho a půl týdne dosáhnout jeho úplného zmenšení.

Izolace podlahy z pěnového plastu tedy nevyžaduje volání odborníků. Algoritmus elementárního výpočtu s využitím všech potřebných nástrojů umožní i začátečníkovi zvládnout vytvoření tepelné izolace podlahové krytiny.

Izolace stěn pěnou


Izolace stěn venku pěnou. Fotografie lpinists.com.ua

Izolace střechy

U druhé metody se pěnové desky instalují na zadní stranu střechy a ponechávají větraný povrch, aby se zabránilo hromadění vodní páry. Je velmi důležité správně izolovat střechy v podkroví.

Struktura a složení pěny

Polyfoam je bílý materiál s tuhou pěnovou strukturou, který obsahuje 98% vzduchu a 2% polystyrenu.

Sušené pěnové granule jsou tvarovány do desek. Lisování se provádí na speciálních zařízeních nebo strojích, které pěnu „balí“ a dodávají jí kompaktní tvar.

 • 1 000 x 500 mm;
 • 1000x1000mm;
 • 2000x1000mm.
Dobré vědět:  Proč izolovat komín

 • Expandovaný polystyren — charakteristika a kritéria výběru

Pěnové druhy v závislosti na hustotě a jejich použití

Čísla v označení pěny označují její hustotu, čím vyšší číslo, tím větší hustota.

Polypěnová pěna PPT-10 se používá pro:

 • izolace stavebních domků, přívěsů a kontejnerů;
 • tepelná izolace vodovodních potrubí (chrání je před zamrznutím a zvyšuje životnost).

Polypěnová pěna PPT-15 se používá pro:

Polypěnová pěna PPT-20-A se používá pro:

 • tepelná izolace fasád budov;
 • výroba dekorativních a dokončovacích materiálů.

Polypěnová pěna PPT-25 se používá pro:

Používá se polystyrénová PPT-35:

Značení pěnou je doplněno konvenčními symboly písmen:

Zde je příklad toho, jak vypadá pěnový štítek:
PPT-35-N-A-R 1000x500x50mm.

 • Druhy pěny v závislosti na hustotě, technologii výroby, tvaru a velikosti plechu

Jak se vyrábí pěna

Nevýhody polystyrenu

Materiál má stále nevýhody, ale není jich tolik:

Co můžete přidat k použití expandovaného polystyrenu ve stavebnictví?

Jak si vybrat polystyren

Hlavní kritéria výběru:

Důležité: Pěnová instalace často zahrnuje použití spojovacích prostředků. V tomto případě jsou výhodné plastové díly, protože kovové šrouby mohou časem na omítce vyniknout s rezavými skvrnami.

Příprava na práci

Po opravě stěn a kontrole těsnosti zasklení (na neglazovaném balkonu sama zmizí potřeba izolace) můžete pokračovat přímo k samotné přípravě povrchu.

Jaký je proces přípravy:

 • Těsnění trhlin a trhlin tmelem.
 • V případě potřeby odstraňte plísně a plíseň.
 • Ošetření základním nátěrem s hlubokou penetrací.
 • Instalace hydroizolační vrstvy.

Polyuretanová pěna je ideální pro utěsnění trhlin.

Posílení

Křehkost pěny není ve prospěch tohoto materiálu, ale tuto nevýhodu lze snadno napravit vytvořením vnější výztužné vrstvy. Za tímto účelem naneste lepidlo na instalovaný povrch a poté použijte výztužnou síťovinu z PVC.

Spáry desek musí být přilepeny (můžete použít polyuretanovou pěnu) a také shora utěsněny páskou, aby se v budoucnu zabránilo tepelným ztrátám.

Proces vyztužení je následující:

Jaký je rozdíl mezi uvolňováním granulí a bloků

Stavba zařízení dnes vyžaduje vysoce kvalitní tepelnou izolaci. Pěnové sklo se s tímto úkolem úspěšně vyrovná. Podniky nabízejí spotřebitelům blokovat sklo a granule.

Blok je reprezentován tvarovkami a bloky. Kromě toho tato skupina zahrnuje desky. Granulovaný materiál je dodáván ve formě následujících materiálů:

 • písek z pěnového skla;
 • štěrk;
 • rozbitý kámen.

Uvolňování zrnitých materiálů vyžaduje mletí surovin. Tavení se provádí při teplotě 800 °. Pro výrobu se sklo taví z křemenného písku. Smísí se se síranem sodným, přidá se soda a vápenec není kompletní.

Kde lze materiál použít

Úspora energie má v moderním světě velký význam. Je to spojeno s rostoucími cenami energie, a proto se snižování tepelných ztrát stalo rozhodujícím faktorem při výběru stavebních materiálů.

Moderní požadavky na tepelně izolační materiály jsou rozmanité, ale mezi nejdůležitější patří:

Pěnové sklo splňuje mnoho požadavků, ale pro řadu dalších vlastností lze materiál nahradit jinou izolací. Když už mluvíme o nevýhodách plynového skla, stojí za zmínku jeho výhody.

Pokud porovnáme izolační materiály z hlediska pevnosti, pak je pěnové sklo několikrát silnější než pěnový plast. Z tohoto důvodu není nutné materiál dodatečně fixovat spojovacími prostředky.

Velikost pěnového skla se nemění, v tomto ukazateli je obdobou cihel a betonu. Talíře a bloky lze použít k dekoraci interiérů skladů zeleniny a sýpek.

Dobré vědět:  Barberry hedge - spolehlivá ochrana webu před nežádoucími hosty

Materiál je šetrný k životnímu prostředí a zcela bezpečný pro člověka. V případě požáru, kdy teplota přesáhne 1 000 °, se pěnové sklo roztaví, ale nevypouští škodlivé látky.

Pěnové sklo má prakticky nulovou paropropustnost. V některých případech se tato výhoda stává významnou nevýhodou. Pokud je pod izolací vlhký povrch, může se na ní objevit houba.

Izolace z pěnového skla se snadno zpracovává, lze ji vrtat a řezat. Ale v tomto procesu je důležité nepoškodit nejmenší plynové články, které tvoří jednotku.

Technické vlastnosti pěnového skla

Pěnové sklo je pórovitá pórovitá izolace, ve které jsou buňky naplněny vzduchem, a proto se jeho jiný název nazývá plynové sklo, ale to je to samé.

Pěnové sklo se vyznačuje vysokou teplotní odolností (300 … 400 stupňů). A také odolnost proti mrazu a vlhkosti, dobrá pevnost.

Pokud někoho zajímají technické vlastnosti pěnového skla jako ohřívače, pak zde jsou:

— vyrobené pěnové sklo má následující hustotu: 200, 300 a 400 kg / m3;

— koeficienty tepelné vodivosti jsou 0,09, 0,12 a 0,14.

Všechno je stejné jako u jiných ohřívačů: větší hustota — vyšší tepelná vodivost, tj. Horší tepelně izolační vlastnosti.

K dispozici je pěnové sklo propustné a parotěsné. Samotná jména říkají, jaký je jejich rozdíl. Paropropustné pěnové sklo je pěnové sklo s otevřenými póry:

Nevýhody pěnového skla

 • Velká váha.
 • Drahý.
 • Strach z šoku (jako každé normální sklo).

Co je to tepelně izolační materiál?

Začněme s definicemi. Název «Penoizol» je ochranná známka ohřívače na bázi karbamidových pryskyřic. Materiál je velmi žádaný, proto se stal jménem domácnosti a kombinuje následující názvy:

«Teploizol»

«Mipora»

„Unipor“

„Mettemplast“

Mezi profesionálními staviteli je však izolace lépe známá jako tekutá nebo rosolovitá pěna.

Vzhledově tepelná izolace připomíná marshmallow, která se po vytvrzení změní na pružnou hmotu, která zaručeně vyplní všechny mezery.

Skladba izolace zahrnuje následující komponenty:

Močovinová pryskyřice

Kyselina ortofosforečná

Pěnivé přísady

Ingredience jsou smíchány v určitých poměrech a čerpány do speciálních válců, kde je směs pod tlakem.

Výhody a nevýhody vytvrzené termopěny

Popularita penoizolu nevznikla od nuly. Mezi nesporné výhody izolace patří následující vlastnosti:

Vysoké technické vlastnosti — dokonce i vrstva izolace v 45 mm, schopen zabránit tepelným ztrátám.

Odolnost proti dynamickému zatížení — elastická struktura vám umožní obnovit původní stav i po delší kompresi.

Neutralita vůči jakýmkoli vnějším vlivům — prudké změny teploty nemají vliv na kvalitu izolace.

Vynikající přilnavost — díky tekuté struktuře tepelná izolace dobře drží na jakémkoli povrchu, vyplňuje všechny dutiny.

Multifunkčnost — izolace je vhodná pro jakýkoli design bez ohledu na geometrické tvary.

Propustnost par — při použití penoisolu nedochází ke kondenzaci na stěnách, což je velmi užitečné pro dřevěné konstrukce.

Tekutá pěna navíc netvoří studené můstky.

Samozřejmě to nebylo bez jeho nevýhod. Slabé stránky izolace jsou:

Srážení — po nalití se objem materiálu může snížit o 0,1-5%.

Absorpce vlhkosti — pokud jde o oteplování základů, lze tento parametr považovat za nevýhodu.

Závislost na teplotních podmínkách — práce s penoizolem je možná pouze při teplotě vzduchu nad +5 stupňů.

Dobré vědět:  Malé nápady na design koupelny

Nízká pevnost v tahu — i přes elastickou strukturu se izolace snadno roztrhá a probodne, což narušuje tepelně izolační vlastnosti.

Proto je nutné si zařízení pronajmout, nebo je nutné najmout tým stavitelů, což zvyšuje celkové náklady na práci.

Pravidla pro nalévání tekuté pěny

Aby penoizol plně ospravedlnil naděje, které do něj vkládají, je nutné přísně dodržovat technologii plnění. Pokud narazíte na tekutou tepelnou izolaci poprvé, je lepší okamžitě kontaktovat odborníky, kteří mohou tuto práci vykonávat efektivně.

Izolace stěn se provádí podle následujícího schématu:

Ve stěnových konstrukcích jsou vyvrtány otvory, kde je penoizol čerpán přes plnicí rukávy.

Nainstalujte ochrannou fasádu z kovového profilu a ponechejte mezeru mezi stěnou a kovem 5-10 cm.

Vyplňte volný prostor izolací.

Čekají 4 hodiny, tak, aby se materiál zachytil, odřízl přebytečnou izolaci a pokračoval k dokončení.

Povrch určený k izolaci je pokryt filmem, který by měl jít na stěny podkroví 10-15 cm.

Upevněte membránu sponkami.

Na horní straně filmu jsou vycpané lamely.

Prostor mezi lamelami je vyplněn izolací.

Čekají 15-20 minut, aby byla izolace viskózní, provede se vyrovnání povrchu.

Přes 4 hodiny můžete pokračovat v další práci.

Probíhá instalace dřevěných latí.

Všechny sekce jsou vyplněny izolací.

Když materiál ztvrdne, na vrch se umístí plastový obal.

Dokončení se provádí: desky se pokládají nebo se nalije beton.

Práce s penoizolem se v zásadě neliší od instalace jiných typů izolace.

Výrobci močovinové pěny v Ruské federaci

Penoizol vyrábí mnoho společností v Rusku a Evropě. Chcete-li však koupit kvalitní materiál, musíte zodpovědně vybrat výrobce. Proto vám doporučujeme věnovat pozornost produktům těchto společností:

„Varmal LTD“. Jedná se o britskou společnost zabývající se výrobou kapalné izolace flotofaum — název penoizol.

LLC «Yuveis». Ruská společnost se sídlem ve městě Orenburg. Výrobce pracuje na trhu již dlouhou dobu, proto pečlivě sleduje kvalitu výrobků.

Kromě toho zákazníci dávají pozitivní zpětnou vazbu o produktech. LLC «ProTeplo», LLC «Penoizol-Omsk», CJSC «Murmansk Universal Plant».

Vlastnosti a vlastnosti materiálu

Pěnoplast vydrží teplotní výkyvy od -50 do +75 o C beze změny technických vlastností. Chcete-li se podrobně seznámit s technickými vlastnostmi pěny, pomůže vám podrobný popis jejích vlastností:

Stabilita pěny před agresivním prostředím si zaslouží pečlivé studium. Indikátory stability desek z expandovaného polystyrenu přímo závisí na složení působící látky. Pěnové desky vykazují odolnost vůči řešení:

 • cement;
 • sádra;
 • živice;
 • kyseliny, zásady a solné roztoky;
 • mořská voda;
 • není náchylný k vodou ředitelným a akrylovým barvám.

Dlouhodobý kontakt s látkami, které obsahují oleje rostlinného a živočišného původu, motorovou naftu a benzín, může negativně ovlivnit technické vlastnosti pěny.

Pokud se při konstrukci předmětů používají desky z expandovaného polystyrenu, mělo by se zabránit kontaktu se sloučeninami, které agresivně ovlivňují strukturu materiálu. Mezi nimi:

 • terpentýn;
 • aceton;
 • organická rozpouštědla;
 • ether s ethylacetátovou bází;
 • všechny druhy nasycených uhlovodíků a látek získaných rafinací ropy.

To zahrnuje topný olej, motorovou naftu, petrolej a benzín. Kontakt s výše uvedenými součástmi vede k narušení struktury a ztrátě vlastností uvedených v technické specifikaci, může také vyvolat úplné rozpuštění.

Samostatné technické vlastnosti pěnových desek jsou uvedeny v souhrnné tabulce:

Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector